Maandag: geen H. Mjs te 7 uur, wel uit reiken der H. Communie; 9 uur gezon gen Uitvaart en begrafenis. Dinsdag, de H.H. Missen, 7 uur; 7 uux (Kapel) en 8.15 uur. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje. Vrijdag: 8.15 uur, gezongen H. Mis, en des avonds van 69 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten vanaf 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. Missen te 7 en 8.15 uur. De.ze week Catechismus volgens ge- .woonte. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers, 's Avonds om 7 uur installatie van, den nieuwen Pastoor. Gewone dagen Catechismus. Zaterdag: Biecbthooren van 1012 en 's avonds van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers Maandag: 7.30 uur H. Mis in het Zuster- gestieht. Dinsdag: 8.15 uur H. Mis. Woensdag: 9 uur gezongem jaargetijde voor de züci'öfust van zaliger Bartholo- meus Nikolaas van der .Staaij. Catechismus 11.30 uur. Donderdag: 8.15 gezongen H. Mis tot af wering van ziekte onder het vee. Catechismus 9 uur en 11.30. Vrijdag: 8.15 uur H. Mis. Catechismus 's nam. vaai 3.304.30. Zaterdag: 8.15 uur H. Mis. Gelegenheid om te biechten nam. van 48 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: Scapulierfeest: eerste H. Mis om 7 uur; 2de H. Mis om 8 uur; om 10 uur Hoogmis; om half 3 Vespers en Lof. Maandag: en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; de tweede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte, Zc-ndag: II. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoogr mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechismus. Maandag: en volgende dagen de H.H. Mis j&en 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parflflhift «anden. U .Jnannaa "Zondag: ïïe H.H. Missen te 7, 9 en 10 uur; te half 1 Catechismus; te 7 uur Aanbid- ct'ingslof votar de leden der Eeuwigd. Aanbidding. Door de week de H. Mis te 8 uur. Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag en Woensdag: 's avonds to half 8 Lof Ier eere van H. Antondus en van H. Jozef. Woensdag: Vandaag biechthooren van 12 uur. Zaterdag: 's Middags van 59 uur gele genheid om te biechten- LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag: H. Mis 7 en 10 uur. Na de Hoog mis. Catechismus. 2 uur Vespers. Door de week de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Maandag en Woensdag Catechismus le klas; Donderdag en Vrijdag 2e klas en Vrijdag 3e klas. Woensdag: de eerste H. Mis oon 7 uur, en om 9 uur ,,Vemi Creator" en gezongen 11. Mis bij gelegenheid van een zilveren huwelijksfeest. Donderdag: 3.301.30 gelegenheid om te biechten. Zaterdag: de H. Mis om 8 uur; 's avonds 7 uur Lof. Van 31 en 68 uur gelegen heid om te biechten. LEIDSGHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 6.30 uur Lof. Na de Vormers gelegenheid om te wor den opgenomen in het Broederschap van het Scapulier van den Berg Gar- mel. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Biechthooren van 59 uur. LEI MUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur de Vroegmis, half 10 de Hoogmis. Na den middag half 2 Catechismus en half 3 Vespers. In deze week wordit de kerk schoonge maakt. Maandag, Dinsdag en Woensdag slechts erne II. Mis ten ha.'f 9 in het Gesticht, maar om 7 uur en kwart voor 8 wordt a'daar de H. Communie uitgereikt. Zaterdag: Na de 2de H. Mis en des nam. van half 4 af gelegenheid om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 u. en half 9 gelezen H.H. Mis sen met onderrichting; te 10 uur Hoog mis met predikatie; te half 2 Catechis mus; te half 3 de Vespers. Maandag: slechts 2 H.H. Missen te half 8 en hailf 9. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag: 's av. te 7 uur Lof. Zaterdag: 's Middags vanaf 3 uur gelegen heid om te biechten^ MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 uur Hoogmis; 2 uur Kruisweg oefening en daarna kort Lof. Maandag: 8 uur H. Mis, 12 uur Catechist mus. Dinsdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Woensdag: 8 uur de II. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Vrijdag: 8 uur H. Mis. Zaterdag: 8 uur de H. Mis. Na de II. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.30—8 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart, Zondag: half 8 H. Mis; 10 uur Hoogmis voor Parochie; half twee Catechismus; half drie Congregatie H. J. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur II. Missen. Woensdag: om 7 en 8 uur H. Missen. Donderdag. 7 en 8 uur gez. II. Mis. 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Missen. Zaterdag: 7 en 8 uur de H.H. Missen. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: de II.H. Missen om 7 uur en haM 10; 's middags 2 uur het Lof met opname in de Edel wacht en uiti-eiking der CaiLe- eh ism u sdiipOoma' s. Zaterdag: 7 uur Marialof. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1 uur Catechismus. 2 uut Lof. Maandag, Dinsdag en Woensdag II. Mis om 8 uur. Woensdag: Catechismus. 7 uur Lof en Preek. Donderdag: H. Missen 7, 8 en om 9 uur gezongen met preek. 7 u. Lof met preek. Vrijdag: II. Missen 7, 8, en om 9 uur ge zongen. 7.30 uur Lof. Zaterdag: Als Vrijdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag wordt den ganschen dag biechtgchoord. NGQRDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur. 1.30 uur Catechismus. 2.30 uur Vespers. Deze week de II. Missen te 6, 7 en 8 uur. Donderdag: 7.30 uur Lof v. H. Sacrament. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag.: 7 uur en half 9 stille II.H. Mis-- sen met onderrichting; 10 uur Hoog mis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lof en 's avonds 6 uur Recollectie. Donderdag: half 6 H. Mis voor de pel grims naar Briedle. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomew, Zóndag: de H.H. Missen te 7 uur en te 10 uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. OTGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: de H.H. Missen 7 en 10 uur. Ves pers 2.30 uur. Vergadering der 3e Orde 7 uur. Maandag: en volgende dagen de H.H. Missen 7 en 8 uur. Dinsdag: 7 uur Lof voor den vrede. Donderdag: 7 uur Lof voor dein vrede. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis en 's nam. 59 uur. OUD-ADE. Parochie van den H. Bavo. Zondag: II.H. Missen 7.45 en 10.15 uur. Te 1.15 uur Catechismus; te 2 uur Lof otc. voor den vrede. Na het Lof wijding en inkleeding im het Scapulier van den berg Cannel. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobu9. In deze week alles volgens gewoonte. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: II. Missen 6.30, 8 en 10 uur. 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag: en volgende dagen de H. Missen te 7 uur, 7.30 en 9 uur. Zaterdag: 4—9 uur gelegenheid van biechten. RÏJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 3de Zondag van de maand: volle Aflaat voor het Broed. v. d. Lev. Roz. 2de Collecte voor de armen. Na den middag te 1 uur Catechismus; te 2 uur oefening van den II. Kruisweg met vereering dier Refikwie van het II. Kruis en daarna een zeer kort Lof. In deze week dagelijks, behalve Vrij dag, te 11 uur Catechismus, en Dinsdag ook te 9 uur voor de kinderen, die voor hun 1ste II. Comm. leeren. Donderdag: te half 9 de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alle Heiligen; daarna gedegenheid om te biechten. Zaterdag: 's Morgens vanaf 7 uui tot na de H. Mis van half negen, en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag feest van den H. Apostel Jacobus; 2de Collecte voor den St. Pie terspenning. SASSENHElM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 6.30 uur ui-tdeeling der II. Communie; lsrte II. Miis Communie; 7.30 l&te H. Mis; 10 uur Hoogmis; 1.30 uur Catechismus; 2.30 u. de Vespers. De II. Missen zijn door de week te 7 en 8.30 .uur* WoënSdag: te 12 uur voorbereiding der kindejem voor de Algeaneeme H. Com munie; 's avonds 7.30 uur Congregatie. Donderdag: te 12 uur voorbereddüoig dea* kinderen voor de Algameene H. Com munie. Vrijdag; te 12 uur biechthooren voor de jongens en te 4 uur voor die meisjes. Zaterdag: te 7 "uur Algemeone II. Com munie- '6 namiddags 3 uur biechithoo- ren en 7 uur Lof. 6T0MPWÏJK. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: Dag vaii aanbidding. Vroegmis 7.30 uur. Hoogmis 10 uur. 2 uur Ves pers; ten 7 uur het Lof en de processie. Maandag en volgende dagen de II. Missen ten 7 en 8 uur. De eerste H. Mis in het Gesticht Catechismus ten 9 uur. Dinsdag: Ten 8 uur een te zingen II. Mis voor Jan Wemsveen als lid van de H. Familie. Ten 11 um- de Catechismus en te 7 uur Lof tea- eere H. Antonius. Woensdag: de juarlijksche visiltatie van den Deken. Ten 11 uur moeten de kin deren in de kerk aanwezig zijn. Donderdag: Te 9 uur Catechismus. Vrijdag: Biechthooren voor de meisjes om 10, 11 en 12 uuQ-. Zaterdag: des middags biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomew. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus, Bijbelles, Catechismus leeren. 2.30 uur Lof met Rozenhoedje. Dinsdag: half 12 en 12 uur Catechismus. Donderdag: half 12, 12 uur en half 4 Cate chismus. Zaterdag: 5—8 uur "biechthooren. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: de H.H. Mdissen om 7, haM 9 en 10 uur; geen Catechismus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; half 7 plechtig Lof, predicatie en processie. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Dinsdag: 7 uur de II. Mis; half 10 gezom gen Huwelijksmis met Vetnii Creator. Woensdag: 7 uur op de kapel dc H. Mis; half 8 uitreiking der II. Communie; 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur II. Mis, 8 uur gezongen. Vrijdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; des voorm. tot 10 uur en des nam. van 45 uur voor de kinderen, vervolgens tot 8 uur biechthooren. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: Aanbiddingsfeest; 7 uur en half 9 de gelezen H.H.x Missen; 10 uur de Hoogmis; geen Catechismus; 3 uur Ver een. Conga', met openbare aanbidding; 's avonds 7 uur plechtig Lof, me.t Feest preek en Processie. Dinsdag: de H.H. Missen Y/ 7.30 ~cpei? uuY.' Woensdag.: de H.H. Missen 7, 8 en 9 uur. Donderdag en overige dagen de H.H. Mis sen 7, 7.30 en 8 uur. Zaterdag: :s avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus naar gewoonte; gelegenheid - om te biechten insgelijks, Zaterdag van 5 uur tot half 9. A.s. Zondag in het Patrowaatsgebouw: 12 uur vergadering van de zelatricen ,,H. Kindsheid", en half cón van de ze- iatü'icen „H.H. Martela.-cn van Gor- kum". Dp Maandag den 26en Juli a.s. zal voor de pelgrims naar Den Brïel een H. Mis zijn te 5 uur. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek; 2 uur Lof met Rozenh. en gebed voor deui Vrede. Lied 72. Maandag en volgende dagen 7 uur H. Communie en 8 uur de II. Mis. Biechthooren iederen dag voor en na de II. Mis. Zaterdag om 4, 6 en 7 uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om 7 uur, half 9 en half 11 de Iïoogmi? Half 2 Catechismus; half drie Lof; 7 uut de H. Familie. Maandag: H. Missen om 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus. Feest van den H. Vimcentiius Paulo. Dinsdag: H. Missen om 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus. 7 uur Vincentius-Con- ferenttie. Woensdag: De H. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Donderdag: De H. Missen om 7 uur en kwart over 8. 12 uur Catechismus. Vrijdag: de H. Missen om 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus; half 8 Lof. Zaterdag: de II. Missen om 7 uur en kwart over 8. Van 5 uur tot half' 9 Biechthoo ren. Voorzien van de laatste H. 'Sacramenten: Joannes Heaineken; Apolonia Groene- wegenvan Leeuwen; Maria de Groot- Koot ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 uur de Vroegmis; 10 uur de Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Ves pers en Lof voor den wereldvrede. In de week de H.II. Missen om 7 <jn 8.15 uur; 8 uur Catechismus iederen dag. Van Zondag 18 tot Maandag 26 Juli No vene ter eere v. d. H.II. Martelaren van Gorcum, om door de voorspraak van onze Holiandsche Martelaren be vrijd te blijven van den geesel des oor- logs en heit geluk des vredes spoedig te verwerven. Maandag: Feestdag van den H. Vincentius k Paulo. Dinsdag: 27 Jufö. Processie naar BrieMe. Vertrek van Zoetermeer 6.17 uur per extra spoortrein. Zaterdag: na de H, Mi?* van 8-30 uui: gele genheid om te biechten eoi namiddags van 3—5 en 6—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag en volgende dagen haM 8 en 10 uur de H. Miissen; van af 5 uur biecht hooren; half 8 Lof en Preek. Vrijdag: half 4 en half 5 kinderen biecht hooren. Zaterdag: Vanaf 5 uur biechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Maandag, 910 uur Brandstoffencommissic. Donderdag, 9 uur, verg. Afdeelingsbestuur. Zaterdag, 910 uur Spaar- en Voorschot bank. „St. Barbara." Zondag, 25 Juli, te één uur Jaarvergadering, 's Morgens 6 uur H. Mis met algemecne Communie. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van i2V22V2 en van 57 uur voor de leerlingen; van 8-10 uur vérpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten 5 uur kegelclub „Klein maar Dapper", en ten kwart voor 9 uur kegelclub „Hout of Fout." Maandag, Dinsdag, en Donderdag ie de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag repetitie Tooneel. Donderdag kegelclub Afd. Geh. Gezellen. „Alle negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. Geen Patronaat. Geen zangles. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag, 872 uur Patronaats-Vergadering. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag en van 8 lot 9 uur 's avonds arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur verstelcursus voor de Patronaatsmëisjes. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van 8 tol half 10 uur cursus in het verstellen, voor meisjes bp ven 15 jaar. Spaarkas en Bibliotheek van 8 9 uur, (ook niet-leden kunnen worden toe gelaten.) Donderdag-avond van 8 tot half tien uur Herhalingsonderwijs Patronaatsmeisjes; de zaal geopend voor de dienstboden; van half 8 tot half 10 kookles voor de Patronaatsmeisjes. Try dag-avond van half 89 uur Herhalings onderwijs voor dc meisjes van 't Patronaat. Van half 8 tot half 10 uur gezellige bijeen komst van meisjes, Afdeeling Vrouwenbond. Roosier der Retraiten. van het St. Clemenshuis. te Noorwijkerhout. 19—22 Juli Mcisjespatronaten (f 4. 2427 Juli Mannen en Jongelingen (f 4.—) 58 Augustus Dames Onderwijzeressen. 1013 Aug. Normalisten (Jongens) uit Amsterdam. 16—19 Aug. II.II. On dei-wijzers. 21—24 Aug. Jongelingen uit den netten Burgerstand (f 4. 2831 Aug. Normalisten der Eerw. Broe ders, Den Haag. 25 September Jongelingen van de H. B. S. en Gymn. (hoogere kl.) (f 4. 7—10 Sept. Heeren (f 10.—) 13?6 Sept. Heeren Vincentianen (f 6. N. B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op tc geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabor", Eendrachtsstraatf Rotterdam. 1922 Juli. Congregatie II. Theresiakerk Den Haag. Verg. f 4.Door een Pater Jezuiet. (Voltallig.) 2629 Juli. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Car- meliet. 25 Augustus. Jonge Dames Midden stand. (Verg. f 6.—)„Door een Pater Jezuiet. 912 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.—). Door een Pater CarmelieL 1619 Augustus. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6. Door een Pater Franciscaan. 23—26 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Franciscaan. 30 Augustus—2 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, Middenstand. (Ver goeding f 6.Door een Pater Capucijn. (Voltallig.) 2—5 September. Kweekschool der Eerw. Zusters, Den Haag. (Voltallig.) 69 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, deftigen stand. (Verg. f 10. Door een Pater Capucijn. 13—16 September. Congregatie uit Am sterdam gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. 20—23 September. Congregatie uit Am. sterdam Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 28 September1 October. Congregatie uit Amsterdam deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Dominicaan. 58 October. Tertiarissen der Paters Capucijnen gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. N.B. Men wordt verzocht de toegangs kaarten voor deze Retraiten aan te vragen bij de Eerw. Geestelijkheid. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer eene Retraite voltallig is, wordt zulks in de Dagbladen aangegeven. De vijand kwam. (Uit den Franschen veldtocht.) De nacht brak aan. Uit den grauwen nevel dwarrelde de sneeuw 't geleken zoovele witte punten, die witte strepen werden, wanneer de wind er achter heen zat. Langs den door muien en tuinen aan beide zijden ingesloten landweg kwamen twee Duitsche soldaten geloopen. Nu, bromde de een, Meier, ik geloof dat wij verkeerd geloopen zijn. Ja, dat geloof ik ook, sergeant, ant woordde de ander. Dat zou een fatale historie zijn, in zulk een duisternis en bij zulk hondenweer, in dit ellendige land, waar overal de belagers op den loer staan. Ja sergeant, dat is zooals u zegt, zeide de met Meier aangesprokene weer. Hopla, daar ging ik haast, 't Is dan ook verduiveld glad en donker; hè Meier, bij moeder in een hoekje van den haard is het toch beter! Meier knikté weemoedig met het hoofd en mompelde: Dat is zoo, ja, ja! Een sombere kamer in een Fransche boerenhofstede. In den grooten wijdbuiki- gen vuurpot flikkert een vuur, daarvoor zit in een oud-vaderlijken leunstoel een oude man met zilveren haren. Het grauwe katje schijnt het op de knieën van den grijsaard te bevallen, want liet paart zijn eigenaardig gebrom, spinnen noemt men het, aan het eentonig getik-tak der pen dule, enr het zingen van den theeketel. Een bedaagde vrouw loopt druk be.zig heen en weer, om de laatste sporen van het genoten avondeten te doen verdwijnen. De wind en sneeuw slaan tegen de ramen en doen die kletterend rammelen. Hoor toch eens, Pierre, wat een hon denweer, begon de vrouw, terwijl zij luiste rend bleef staan, ach Pierre, had je mijn raad maar gevolgd, en had je onzen neef, Louis, maar laten komen, dan behoeven we in den hangen oorlogstijd niet zoo al leen te'zijn, ach, ach! Troost je, Anne! De Pruisen zijn een beschaafd volk. Zij zullen ons arme land lieden niets doen. En wat Louis betreft),i God geve, dat die deugniet van onze deur verwijderd blijft. Ach Pierre, heb je dan niet gelezen, dat de Pruisen de vreeselijke Uhlanen mede gebracht hebben? En de wilde stammen uit de moerassen en bosschen van Pom- meren en Mecklenburg moeten verschrik kelijke barbaren zijn. Ja, God behoede ons voor die lieden. Zij moeten in vellen loopen, en nog wreeder en bloeddorstiger zijn, dan de wil de stammen uit Afrika. En vanavond' is het zoo'n bar weer. Bij iederen wind vlaag schrik ik ik ben zoo angstig en onrustig als hing er een groot ongeluk boven ons hoofd. Dat is inbeelding. Die verschrikkelijke krantenverhalen en die... Hoor je niets, Pierre, klonken daar geen voetstappen? De grijze vróuw had haar haïwuip den arm van haar man gelegd en beitien luis terden. Daar klonken kolfslagen op de deur en een onaangename stem riep: „open, alle donders, doe open! De vijand, de Pruisen, stamelden zij beiden. Doe dadelijk open of wij loopen het geheele nest omver! en reeds renden dril soldaten binnen. De blauwe nationale garde-shako op lie hoofd; de oogen brandende, zoo stondei zij daar. De een liep op den ouden mal toe en zette hem de geweertromp op d» borst. Voor den dag met je schrijven, ou\v< duitendief! riep hij. Louis, jij hier? antwoordde de be dreigde met rustige stem, terwijl hij dei indringer vast in de oogen zag. Ja, ik ben hier, gaf de ander honem ten antwoord, terwijl hij tevergeefs dei blik van den grijsaard trachtte te ontwij ken, je hadt zeker liever gehad, dat ik wa weggebleven. Louis, Louis, wat doo je! riep dl vrouw, terwijl ze den soldaat het geweei uit de handen trachtte te rukken, bedenk dat er een God is! Houdt me dat woedende wijf van he lijf! knarsetandde hij, zich tot zijn mak kers wendende, wat sta jelui daar te suf fen, voorwaarts aangepakt! Bang voor een ouden man en oudi vrouw! bromde een der beide andere! gekrenkt, nu men zijn dapperheid in twij vel trok. Kom Henri Ik heb van den beginne af niet mei willen doen. Het zijn immers onze landge nooten... —Och, de duivel hale je! antwoordd Louis, je had als een vrouw ter wereli moeten komen! Door deze woorden geprikkeld, gre pen de andere twee nu de oude vrouv beet,' maar met een kracht, welke men vai haar niet verwacht zou hebben, wierp zij de beide mannen van zich af en viel voo Louis op de knieën. Bij de nagedachtenis uwer moeder spaar ons, Louis! Vooruit, bind haar! En de beide sterk soldaten grepen de oude vrouw en weldri lag zij gebonden en gekneveld op dei grond. Anne! De grijsaard wilde zijn vrouv ter hulp snellen, doch de geweerloop et een donderend „halt!" dwongen hem on te blijven zitten. Zoo, sprak de indringer, nu kunne wij aan het werk. Voor den dag met dei j sleutel. Waar heb je je geld geborgen? An ders. waarachtig, je bent een kind de doods! Zoek maar, je zult niets vinden; w hebben geen geld, antwoordde de boer. Oho, dat gaat zoo maar niet. Ik zal t( drie tellen en dan trek ik af. Zooals God wil! Ik heb toch nof slechts korten tijd te leven. Genoeg Na een kleine pauze, waarin men ht tikken der klok kon hoeren, riep hij: T\yp.ei WU ie nog altjjd niets loslaten

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6