BINNENLAND. Massachusetts Gaz.M zegt: ï>e luoa-a tstyelflt' over van een zelfgenoegzaamheid, welike buitengewoon is; de blut is verbazing wekkend, hat is een verzameling voor stellen, welke de Vereenigde Staten iin haar geheel, moeiten en zullen verwerpen. In de Unie. Schending der neutraliteit. Onder de talrijke arrestaties wegens schending van de onzijdigheid te San Francisco vallen ook te noemen de arres tatie van Philip Trayer, president-com missaris van de Northern and Southern Steamship Cy., van cargadoors en ande ren, beschuldigd van het verstrekken van valsche papieren in verband met het over brengen van voorraden naar Duitsche oorlogsschepen door het stoomschip „So- cramento". Verschillende Oorlogs berichten. Wielrennen. De Fransche stayer CamüCe Bi ere is gewond en in het mili tair hospitaal te Chalons opgenomen. De Belg Demarteau uit Verviers is gesneuveld. De Belgische wielrenner Paul Deman, die in 1914 eten wedstrijd BordeauxPa rijs won, logt gewond te Manchester. Voetbal. De bekende Belgische voor- li oedesperér Six is door een kogel zeer ernstig in het rechteroog gewond. Hij is teir verpleging naar Engeland vervoerd. Edmond v. Cauvenberghe is in de ge vechten hij Steenstiraete gesneuveld. Luchtvaart. Het blijkt thans, dat het de bekende Fransche vliegenier Gilbert is geweest, die den stoutmoedigen aanval op Friedrichshafen heeft uitgevoerd. Men weet, dat hij op den terugtocht wegens een motorpanne in Zwitserland is moeten landen en geïnterneerd werd. Kort te voren had Gilbert een Duiitsch toestel, dat boven Belfort vloog, vernield en sedemt het uitbreken van den oorOog zijn door hem 7 Duitsche toestellen naar beneden gescholen. De „Avan/ti" meldlt,, dat de Fransche vlieger André is gevangen genomen. Hij was /te Rome gekomen met opdracht van de Fransche regeering, om een Italnaansch vliiegerkorps samen te stellen. Kapitein Soames van de Centrale Engelsche vliegsehool werd bij een proef neming met een bom van hooge ontplof- fingsikraoht gedood. Een mislukte ontvluchting. Uit Dres den wordt gemeld, dat vier Russische ge vangen officieren probeerden gezamen lijk te ontvluchten uit de veslting König- srtein. Zij lieten zich aan een touw tot den voe.t der vesting zakken, doch een hun ner viel omlaag en op zijn pijnlijke kre ten kwam de wacht nader. Alle vder wer den gevangen genomen en de gewonde werd in het hospitaal ondergebracht. Brand van een militairen trein. Het Berliner Tageblatt" ontvangt een bericht uit Marseille dat voor den tunnel de la Heit he een militaire goederentrein met stroo en levensmiddelen beladen in brand vloog, waarbij 15 wagens verbrandden. Het smokkelen van geld. Mej. Manie Aaiden uit Esschen is wegens het smok kelen van geld over de grenzen tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Wij dedjden dezer dagon inede, dat het bedrag uit on geveer 50,000 M. bestond. Red.) Enver Pacha bevelhebber op Gallipoli? Volgens den correspondent van de Times" te Myitilene, heeft Envier Pacha het bevel over de Turkscho troepen op G'allipoii op zich genomen. Dit schijnt te bevestigen, dat Liman von Sanders ge wond is. Ook generaal Hamilton meldde in zijn rapport, dat Enver Pacha in de Turksche stekingen op Gallipoli was. De oogst in Hongarije. De geheele Oostenrijksche pers bespreekt den prach- tigen oogst, welke, volgens een ambtelijk bericht, wordt verwacht, nl. 45,900,000 meter-centenaars tarwe, tegen 28,640,000 in het vorige jaar. Ze meent dat de rijke oogst het uithongeringsplan van de vijan den der monarchie tc schande zal maken. Het verschil met het vorige jaar ligt nie/t alleen in de grootere hoeveelheid, doch ook daarin, dat men uit de ervaringen van het oorlogsjaar heeft geleerA de tering naar de nering te zetten. De bevolking van Belgrado. Volgens opgaven, te Parijs ingekomen, telt de be volking van Belgrado thans slechts 30,000 zielen, tegen 100,000 vóór den oorlog, meldt de ,,Korr. Norden". Een eigenaardig wapen. In het Duit sche legerbericht van 21 Mei kwam de me- dedeeling voor, dat Russische soldaten, in de gevechten bij Jaroslaw gevangen geno men, geen andere wapens, hadden dan een knods, blijkbaar ten gevolge van het feit, dat er geen voldoende geweren beschikbaar waren. In de „Ruhmeshalle" van het arsenaal te Berlijn is thans zulk een knods, die aan een Rus bij een overrompelingspoging in de loopgraven bij Tuczepy in Galicië werd ontnomen, tentoongesteld. Het is een stuk hout, ongeveer 80 c.M. lang en 15 c.M. dik. Alleen het onderste gedeelte is ontdaan van de schors. Aan het einde is een dun lederen riempje beves tigd, dat de gebruiker om zijn hand windt Flinke klappen zullen eventueel met dit wapen wel uitgedeeld kunnen worden, bij de huidige wijze van oorlogvoeren echter zal de met deze knods gewapende waar schijnlijk slechts zelden in de gelegenheid komen om er zich met succes van te be dienen. Buitenlandsche berichten. De aanrander van Pierpont Morgan. De gouverneur van New-York heeft ge- (last, naar „Reutor" aan eenige bladep seint, een rapport op te stellen omtrent de (omstandigheden yan den d<?£d yan Hólt, anders gezegd Erich" Müntef, flte op 3 Juli een poging heeft gedaan om Morgan te vermoorden. Een gevangenisbeambte ver klaart, dat hij een geluid hoorde als een revolverschot op het oogenblik dat Holt verondersteld wordt den zelfmoord te heb ben gepleegd door van de bovenste ver dieping naar beneden te springen. De beambte acht het mogelijk dat het schot van buiten de gevangenis kwam. Een na der onderzoek, Zaterdag ingesteld, beves tigt echter de veronderstelling van zelf moord. Enkele bladen melden, dat bijna alle beambten der gevangenis, die voor de veilige bewaring van Holt verantwoorden- lijk waren, van den cipier af, opzettelijk van hun post waren. De opmerking wordt gemaakt dat Holt's dood werd gewenscht opdat hij geen verklaringen zou kunnen afleggen, die een heele samenzwering konden onthullen. Overstrooming in TyroL Er wordt melding gemaakt van een he vige wolkbreuk, die plaats had in Tyrol in bet gebied van den Insinger en Heizer bij Meran. De beken vooral de Naifbeek en Alasulbeek zwollen en voerden groote rotsblokken en veel aarde mede. De Naif beek bedreigde de bouwgronden van Ober- mair. De inwoners hielden zich tot de vlucht gereed. De brug van Trautmanns- dorf is weggeslagen. Bedolven. In de kolenmijn Matihiias Stimnes, te Brauck bij Gladibeck, zijn door een in storting vijf mijnwerkers bedolven. Men heeft maar een hunner kunnen redden. Nederland en de Oorlog. Langer in dienst houden van Ingelijfden bij de militie. De ministers van Oorlog en van Marine hebben overwegend bezwaar om de oud ste bij de benéden korpsen en de zeemili tie in dienst zijnde lichting weg te zen den, omdat de daartoe behoorende man schappen voor den dienst bij hun afdeelin- gext niet kunnen worden gemist. Een onderzoek naar de juistheid dier be weerde ongenoegzaamheid van de geeste lijke verzorging der gemobiliseerde troe pen is gaande. Ten aanzien van hetgeen voor ontwik keling en ontspanning der geanobd lis/eer den is geschied, schrijft de minister, dat een opgave van hetgeen de huigerij in wieIh aast eike garnizoensplaats daarvooi- voor heelt bijeengebracht, thans nog niet kan gedaan worden. Waar de werkzaam heden der oommissiën nog voortduren, zijn haar rekeningen nog niet opgemaakt. Men zooi echter uit die bloote opgave een zeer onjuiste voorstelQding veikrijgen van hetgeen door de burgerij voor de mi litairen is gedaan. Daarin toch zouden niet voorkomen de niet Sn geld te woar- deeren moeite ien het hoogst, belangrijke werk, dat door tal van personen met groot en ijver en voortvarendheid ten be hoeve van de gemobiliseerd en is verricht, al® heft cursu&ionderwijs, dat aan de milt- tairen is gegeven, de lezingen en voor drachten, welke voor hen zijn gehouden, de muziekuitvoeringen en toocneelvoorstei- Rimgen, welke hebben plaatsgehad. Na mededeeliing van enkele bijzonderhe den omtrent ongeregeldheden op sommige plaatsen, schrijven de ministers, dat hun geen feiten bekend zijn, op grond waar van de meenctag gekoesterd kan worden, dat de houding van de militaire autoritei ten tegenover mobilisatieclubs op sommi ge plaatsen niet beantwoordt aan recht matige verwachtingen. Verstrekking van linnen of katoenen aomerunnformen aan de manschappen zou een uitgaaf van eenige miClioenen ver- eöschen, die niet zou worden vergoed door de besparing, die -vermoedelijk op de la- kemsc/he kl ending zou worden verkregen. Bij de verschillende veriofsregeMngen is steeds getracht aan bil lijkje verlangens zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het is echter onmogelijk een regeling te tref fen, die een ieder bevredigt. In zake de verloven in den hoocltijd is nader bepaald, dat zoodra bij een leger onderdeel de helft van den duur der voor den hooitijd voorgestelde verdoven zou zijn verieend, van de andere helft alsnog een zoodanig deel toegestaan zou mogen worden als mogelijk zou zijn zonder de voor venmflndeirrintg der sterkte gestedde grens te overschrijden en zonder de ge wone verloven die hier en daar reed® waren stop gezet noemenswaardig te beperken. Voor een eventueele noodige samentrek king van die onderdeelen van het veldle ger, die than® werkzaam zijn aan de gren zen tot het tegengaan van smokkelarij, zijn zoodanige voorbereidingen getroffen, dat deze op elk gewild oogehbljjk verze kerd is. Langer in dienst houden van dienstplichti gen bij de landweer. De miniaber van Oorlog schrijft dat die redenen, waarom het wensahelijk wordt geacht de manschappen der ïandweerliich- fiing 1907 nog niet uitt den dienst bij die landweer te ontslaan, de volgende zijn: 1 o. een gedeelte der lichting bevindt zich nog on dei" de wapenen; 2o. bij overgang naar den Jandal^ïïn zouden de thans onder beruflümg dier manschappen zich bevindende wapenen en kleedfogstukken moeten worden inge leverd; terwijl die mannen bij eventueel later noodig gebleken oproeping opnieuw gekleed en gewapend zouden moeten worden; 3o. de overgang naar den Landstorm zou de tcgeuwooi-dig reeds zoo omvang rijke administratieve werkzaamheden nog meer doen toenemen,, zonder dat voor de betrokkenen daaruit eepig noemenswaar dig voordeel eou ontstaan. De min&gtea: kan niet instemmen mot Kelt gevoelen van verschillende leden1, die meenden dat thans een deel der onder de wapenen zijnde landweerpllichtig-en maar huls gezonden kon worden, mits men te gelijk eatijd maatregelen neme, die verze keren dat zij in geval van nood ten spoe digste naar hun bataljons en compagnieën terugkeereai. Nederland verkeert -nog steeds in den toestand van oorlogsgevaar en niemand kan voorzien, of rw'et dit gevaar onver wacht dreigend zal worden en ons land tot het gewapenderhand beschermen zij ner onzijdigheid kan worden geroepen. VN ij kunnen dan plotseling genoodzaakt, worden van onze krijgsmacht daadwer kelijk gehruik te maken en de militaire toestand om ons heen brengt mede, dat ome jn zoodanig geval slechts een uiterst geringe tijd van voorbereiding zal worden gelaten. Het is daarom voor de veiligheid van den Staat volstrekt noodig, dat onze krijgsmacht zoo krachtig mogelijk bljjve voor onmiddellijk optreden. Het is te betreuren, dat de besliste nood zakelijkheid van het onder de wapenen houden dier dienstplichtig en niet algemeen wordt "ingezien en de geest der landweer mannen in enkele korpsen dientengevolge if. wenschen overlaat.. De Regeering twij felt niet, of ook de leden der Vafksvenbe- genwoordiging zullen hun invloed niet ongebruikt laten om hen, diie door de ge volgen der mobilisatie inderdaad zwaar worden getroffen, tot berusting in dezen em-verm ijdeflijken toestand en tot blijmoe dige vervulling van hun placht op te wekken. Door ongeveer 90 pCt. van de landweer mannen der lichting 1907 is gebruik ge maakt van de gedegenheid om met verlof te gaan; hiervan hebben zich slechts zeer enkelen later weder hij hun korps aange meld. De minister Stemt geheel in met de meening van die leden, welke van oordeel zijn, dat het niet op den weg van de Leger- autoxiteiten lag, om de mapnschappen er op te wijzen, dat zij bij eventueel gebruik maken van het hun verleende voorloopdg onbepaald verlof, wellicht niet langer steun van de ateunoomité's zouden kun- ren verwachten. Het was hem trouwens riet bekend welkte gedragslijn in deze door de steuncomité's zou worden gevolgd. Opgebrachte schepen. ,Van de loggers K.W. 96 en K.W. 40, van de reeders W. Tom en D. Ouwehand Azn. te Katwijk aan Zee, die eenige dagen geleden door de Engelsche marine werden aangehouden en opgebracht, is, naar aan de Nieuwe Ct. wordt gemeld, Vrijdag te legrafisch bericht ingekomen, dat zij weer vrijgelaten zijn. De K a t w ij k 14 7. De bemanning der verongelukte logger K.W. 147 bestond uit: W. v. d. Plas, J. den Hollander, A. Wassenaar en N. van Beelen, die werden 'gered;verongelukt zijn: Willem v. Beelen, gehuwd, Piet Guyt gehuwd, Jacob de Best, gehuwd, Willem de Mol, gehuwd, Klaas v. d. Plas, onge huwd, wiiiein de Mui ungenuwd, allen van Katwijk aan Zee, Arie Spierenberg, gehuwd, van Sassenheim, en Jacob Wol- ters, ongehuwd, van Wassenaar. Militaire verlofpassen. Ten einde het namaken, misbruiken, enz. van militaire verlofpassen zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn deze model len thans gedrukt op lichtgelen onder grond, waarin het rijkswapen i|i het middenaan weerszijden gjïfiyinke/?rd door een vlaggentropee en een kanon. Ten behoeve der controle zijn de verlofpassen tevens van een serieletter en een doorloo pend volgnummer voorzien. Aan militairen, beneden den rang van onderofficier mogen voortaan slechts plaatskaarten voor reizen per spoor wor den afgegeven, indien zij van bovenom schreven verlofpas zijn voorzien. Aan militairen, aan welke doorloopende vergunning is verleend, om zich na afloop van hun dienst naar een bepaalde plaats te begeven en die dus steeds hetzelfde traject bereizen, zal één voor de geheele maand geldende verlofpas worden afge geven. Op vertoon van een zoodanigen doorloopenden verlofpas voor een geheele maand mogen slechts plaatskaarten worden afgegeven voor reizen tusschen de op dien verlofpas vermelde stations, niet voor andere reizen. Militairen, reizende op een vervoerbe- wijs, mogen niet tevens in het bezit van een verlofpas zijn. Indien de militairen mogen vertrekken op den dag, welke aan him eigenlijken verlofdag voorafgaat, zal het vervoerbewijs of de verlofpas den wer- kelijken dag van vertrek aangeven; op' den dag, voorafgaande aan den op het vervoerbewijs of op den verlofpas aange geven datum, mag het vervoerbewijs niet worden afgestempeld en mogen geen plaatskaarten worden afgegeven. Een aardige attentie. Het gaat den tuinders uit Beverwijk en omstreken dit jaar naar wensch, zegt de „Tijd". De aardbeienteelt is dezen zomer bijzonder goed, de prijzen bedragen vaak het dubbele van die van verleden jaar. Geen wonder, dat onze tuinders in hun vuistje lachen. Als blijk, dat zij de goed gunstige houding van Duitschland in zake het sjielle vervoer zoo als men weet wor den de aardbeien reeds te Beverwijk door de douanebeambten gecontroleerd op prijs weten te stellen, hebben de tuinders besloten een wagon aardbeien te zenden aan het Duitsche Roode Kruis, als ver snapering voor de zieke en gewondé mili tairen. In het begin dezer week is de eerste wagon, inhoudende 830 slofjes, ter waarde van 1500 Mark, gezonden aan het Roode Kruis te Berlijn. Donderdagavond is we derom een andere wagon verzonden, be stemd voor de militaire hospitalen. Op de wagons werden biljetten geplakt van den volgenden inhoud: Frische Erdbeeren dem Roten Kreuze angeboten von Den Sammtlichen G&rtnern aus Beverwijk und Umgegend (HaJJand), Verbod van uitvoer van pro ducten van den nieuwen oogst. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat de be staande uitvoerverboden van tarwe, rogge, haver, gerst, peulvruchten, boekweit, lijn zaad, koolzaad, raapzaad en andere olie zaden gehandhaafd zullen blijven voor de producten van den nieuwen oogst. Uitvoervergunningen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat alle vóór 1 Mei 1915 verleende uitvoervergunningen, waarvan binnen 10 dagen na deze aan kondiging nog geen gebruik zal zijn ge maakt, na dien termijn als vervallen zul len worden beschouwd. Na dien termijn vervallen ook alle uit voervergunningen, verleend op of na 1 Mei 1915, waarin niet het tijdstip is be paald, tot hetwelk zij geldig zouden zijn, met dien verstande echter, dat zoodanige uitvoervergunningen in elk geval tot ééne maand na hare dagteekening van kracht blijven. Het vervallen van bovenbedoelde ver gunningen sluit niet uit, dat gelijke ver gunningen opnieuw verleend worden. Be langhebbenden kunnen daartoe eene aan vrage indienen bij de sub-commissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité voor de Voeding van Mensch en Dier of bij die voor de Nijverheid, Amaliastraat 2. Boter. Door de Vereendging van Groothande laren in Boiter te Amsterdam, is een adres verzonden aan den Minister van L., N. en H. waarin adressante te kennen geeft: dat, door de verhoogde boierprijzen in het buitenland, he eren fabrikanten zoo veel mogelijk exporteeren en veilig kan worden aangenomen dat,, in geen geival, meer dan 25 pert, van cLe productie voor het bdnnenJanid beschilkbaar blijft, dat van deze 25 pet., althans ten deele, nog afgaat wat om dezen tijd van hert jaar wordt ingelegd voor onze koloniën, hertgeen een vrij aanzienlijk quantum vertegenwoo rddgt, d<at de schaarschte, hierdoor ontstaan, tem gevolge heeft, dait op aff-e openbare marktéin zooals: Zwolle, Deventer, Kam pen, Delft, Leidien, enz. voor boteir, uit sluitend voor het bónnienland bestemd, veel hoogere prijzen worden besteed dan door den minister zijn vastgesteld, het geen toch de bedoeling der verordening niet kan zijn, dart, door deze veel te hooge prijzen,, de handelaren geducht dn hert gedrang komen. wijl hun cliënten zich gebonden achten niet boven f 1.60 per ki'.o te verhoo pten een prijs, dde op genoemde markten ongeveer engros wordt betaald, dat hierin het kleine quantum, dat som migen door de hulp van het Centraal-Bu- reau kunnen ontvangen tegen regeerings- prljs, geenszins afdoende helplt, terwijl de fabrikanten, die ndet aan genoemd bu reau hebben te leveren, rich voorzien van eem agenit op wiens naam ze de boter ver boven de door den minister vastgestelde prijzen kunnen verkoopen. dat, door een en ander, alleen de win keliers met eenig kapitaal, die door tus- soh en/komst der regeering kunnen betrek ken, aan het artikel nog iets kunnen verdienen, terwijl dat voor de kleinere die crediot noodig hebben, totaal onmogelijk wordt gemaakt, dart hierin alleen volgens haar beschei den meening afdoende verbetering kan komen, wanneer hert percentage, voor 't btomenlamd bestemd, mocht worden -ver hoogd, reden waarom genoemde vereemi- gdng dringend verzoekt het daarheen te leiden, op de wijze ais door den minister nuttig en noodig zal worden geacht. Uniforme meelprijzen. In aansluiting aan het bericht in ons Avondblad van Zaterdag kan nog worden gemeld, dat de uniforme meelprijs, wel ken de minister van Landbouw voor 't aan bakkers te verstrekken goedkoope regee- ringstarwemeel wenscht in te voeren, ver moedelijk 9 gulden per 100 kilogram zal bedragen. Bovendien zal het aantal kilogrammen brood, dat de bakkers uit honderd kilo gram meel moeten bereiden en dat thans op minstens 140 is vastgesteld, waar schijnlijk tot 150 yvorden opgevoerd. Een bond voor den buiten- landschen handel. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van belanghebbenden bij den handel met Engeland en Frankrijk, bij eengeroepen door de Vereeniging van Patroons in het Dameskleedin^bedrijf aldaar. In die vergadering is een organisatie op gericht, welke den naam draagt van „Bond tot bevordering van den Neder- landschen handel met het buitenland." De Bond draagt een tijdelijk karakter en wordt opgericht voor een tijd van vijf jaar en heeft ten doel het behartigen van de belangen van den Nederlandschen han del met het buitenland, voorzooverre deze handel door de abnormale omstandighe den, door of tengevolge'van den oorlog ver oorzaakt, wordt benadeeld en speciaal het bevorderen van een snel en geregeld ver keer met het buitenland. Tot bestuursleden werden gekozen: als voorzitter de heer Eduard Gerzon, en als secretaris de heer Johan Bol en de heeren B. Adler, J. Harïebreck, Sylvain Kalm, AUert de Lange en J. F. Verster, en tot rechtskundig-adviseur mr. C. Frikkers. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Naar w\j uit volstrekt betrouwbare bron vernemen, (en reeds Zaterdag in de stad hebben gebulletineerd), is de benoeming van den heer mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal, tot gezant bij den Heiligen Stoel in tijdelijke en bijzon dere zending eerstdaags te verwachten. Vereeniging „De Stuers". In hert 32ate jaiarverslag (over 1914) van de Nederlamdsghje Vereniging „De Stuans" tot heft vertrekken van Kunstledematen en andere toestellen aan behoeftige ver- I miniktien en gebrekkjgen wordt medege- geeld, dat dirt verslag helaas, wedei-om ongunstiger" moet luiden dan dat der vo rige jaren. Tengevolge van het overlij den en van het bedanken van meerdere leden, in hoofdzaak hert gevolg van den oorlogstoestand, verloor de Vereeniging 1 82 leden, die te zamen f 234 contributie be taalden; terwijl de aanwinst slechts be droeg 28 leden met een contributie van f 102. Hert beisrtuur heeft zich zeer tot zijn leed wezen genoodzaakt gezien de werkzaam heden der Vereeniging vanaf 12 Augustus •tot 21 October 1914 stop te zetten wegens gebi-eik aan kasgeld. Nogmaals doert hert bestuur een beroep op medewerking tot meerderen steun» Verstrekt werden 22 kunstbeenen mett voet, 28 kunsitstelten, 7 gemouleerde ap paraten. 11 lederen korsetten, 2 linnen korsetten met buikband, 1 linnen korset, 7 kunstarmen, 2 dubbele beenbeugels en schoenen, 7 enkele beenbeugels met schoen, 7 buikbanden, 6 elastieke kousen, 2 elastieke zwachtels, 5 armkrukken, 7 kunstoogen, 4 platvoertzo'en, 100 kunst- schoenen, totaal 218 verst rekkingen, aan 160 personen. Korte Kroniek. De van IJsland te IJmuiden aange komen stoomtrawler „Ernestine Piauline" rapporteert verscheidene haringschepen te hebben gepraaid, die alle over slechte vangsten klagen. De vooruiltzi'dhten voor .ie Loopende reis zijn dus ni/et schitterend. - Te Apeldoorn is op 86-jarigen leeftijd overleden de oud-kapite.in van het korps mariniers K. W. Koentze. De overledene heeft indertijd, in 1883, na zijn ontslag uit den zeedienst, veel van zach doen spre ken door de. uitgave van eien soort auto biografie, getiteld: „Van alterled dooreen- gestrengeld", aan het slot van weke uit gave het beleid en de handelingen van den toemmiajliigem minister van Marine Wdchers, en van diens ambtsvoorgan ge r Van Erp Taalman Kipp aan scherpe kri tiek werden onderworpen. Onderwijs. Samensmelting K. O. O. B. in de Bisdommen Utrecht en Haarlem. De 6de Jaarvergadering van de Roomsche Onderwijzersbond in het aartsbisdom Utrecht wefd gisteren te Arnhem, in café „Riche", te 12 uur door den bondsvoorzitter, den heer Mulders, met een woord van welkom geopend. Spr. herinnerde aan de vorige algemeene vergadering en den zoo plotseling uitgebroken I oorlog, die de hoop op salarisverbetering I heeft te niet gedaan. Hij hoopt, dat de Bonds- voorstellen, tot samensmelting van den Haar- lemschen en Utrechtschen Bond, zullen I worden goedgekeurd. Aanwezig waren 22 afgevaardigden. De jaarverslagen van den Secretaris en Penningmeester werden alsdan goedgekeurd. Uit de rekening en verantrioor- I ding bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f601.865 en de uitgaven f388.645, batig saldo f212.52, plus f50, gestort in het opgerichte ondersteuningsfonds. De bond bestaat uit 10 afd. met 186 leden en 24 buitengewone leden. De begrooting voor 19J6 sluit met een batig saldo van f 37. Tot bonclsredacteur werd be noemd de heer G. Bulten, te Zilk bij Hillegom. j In de commissie tot het nazien der boeken werden gekozen de heeren Vermeulen, Tuteyn en Bruesting. De gewijzigde statuten werden alsnu behandeld. Art. 1 luidt thans: de Bond van R. K. Openbare Onderwijzers in het Aarts bisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem, bij j verkorting R. O. O. B. genoemd, opgericht 11 Juni 1915, is gevestigd te Utrecht. De artikelen j en later de geheele wijziging werden goed- gekeurd (zie Kath. School van 13 Juni bladz. I 151 en verder). De gewijzigde statuten treden in werking op den dag dat de Koninklijke goedkeuring is verkregen. Het gewijzigde Pluishoudelijk Reglement werd, nadat enkele wijzigingen i zijn aangebracht, tot art. 14 eveneens goed- j gekeurd. Bij art. 13 werd thans geregeld, dat de contributie der leden bedraagt y4 pCt. van den pensioen grondslag van het trakte ment, wachtgeld of pensioen, gelijk Amster dam had voorgesteld. Hierna werd dc ver gadering geschorst voor het diner. Nadat de vergadering was heropend, werden de overige I artikelen behandeld en goedgekeurd. Nadat de begrooting voor 1916 was vastgesteld, kwamen nog enkele voorstellen ter tafel. Na de gebruikelijke rond vraag sloot de Voorzitter- de vergadering. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Zaandam den YVel- eerw. heer L. J. M. Janssen Schmidt, tot kapelaan te Oegstgeest den Weleerw. heer J. Th. v. Galen, tot kapelaan te Heilo den Weleerw. heer Chr. S. Dessing en tot kapelaan te Zoeterwoude den Weleerw. heer W.M. p. J. Boin, die kapelaan was te Overschic. Het Bisdom Haariem in 1914. In de Sint B<a/vo lezen we: In aanslui ting bij de cijfers, die we reeds gaven over l'ieit getal dienstdoende geestelijken in ons bisdom (543 seculiere en 164 reguliere) I en over hert gedialparochiën (241, waaron der twee nieuwe n.L H. Gerardus Majel- la te Amsterdam en O. L. Vr. van Lour- des te Rotterdam) kunnen, we nu nog nader medeclee'icn dat ons bisdom met Paschen 1915 429.335 communicanten i telde, van welke er 14,405 hun eerste H. Communie hebben gedaan. Deze getallen waren met Paschen 1914 reap. 424.945 en 14.005. In 1914 bedroeg het getal Doopsels 21,348 tegen 20>,646 in 1913; hert aantal be keerlingen was 668 (470 volwassenen eh 198 kinderen) tegen 708 (536 en 172) in 1913. I In 1914 werden uitgereikt 14,676.846 H.H. Communiën of 320.589 meer dan in 1913. I In 1914 diende Mgr. hert H. Vormsel toe: j in de stad Haarlem 24 Med aan 655 vor melingen; in het dekenaat Purmerend (1417 Juni) aan 1689 vormelingen; in helt dekenaat Hoorn (1719 Juni) aan 1386 vormelingen-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2