12 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1748 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG JULI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regel» f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1—5 regel» fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratl* bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentibn) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent IJvert voor den Bloemendag „Herwonnen Levenskracht" In alle bladen der Vakbonden in Neder land leest men sedert eenige weken bo venstaande korte maar krachtige aan sporing, die met duidelijke letters, midden in den tekst, op een in heit oog Loopende plaats dus, staat afgedrukt. Het is echter nooclig, dat (Leze actie niet tot onze R.-K. werklieden beperkt blijft, doch dat al lie standen op diien bloemendag een schitterend bewijs van solidariteit, neen beter, van echte chris telijke naastenliefde moeten geven. - De taak, die Herwonnen Levenskracht" op eiich genomen heeft, is een reuzentaak. Niets minder dan de krachtige bestrijding van de witte pest of der tuberculose, vooral iiih de kringen der werklieden, stelt Herwonnen Levenskracht" zich ten doei!. Op krachtige wijze, want in het afgedioo- pen jaar besteedde dilt fonds Drie Dui zend GuLdein per maand. In de naaste toekomst zal dit bedrag worden Opgevoerd tot Zes Duizend Gulden per maand of Tweehonderd Gulden per dag. Sommigen zullen wellicht de opmer king maken, dat '(loze tijd niet geschikt is voor een weldadigheidsdog, wijl er al zoos veel wordt gevraagd. Wie zoo spreken geven blijk van .groote onbekendheid met de werkelijke toestanden. Immers, het is reeds herhaaldelijk geiblokenl, dat juist dezen tijd bij uitstek geschikt is voor het beoefenen der weldadigheid, getuige de vele straatcollecten, welke zulke steeds hooger stijgende bedragen opleverden. Men zou door zijn hand terug te houden van dezen Bloemendag de tijdsomstan digheden niet beter maken, maar verslech teren^ De tuberculoselijders, wier herstel afhangt van een rustkuur in een der sa natoria, zouden dan het slachtoffer wor den van de crisis. Zeer terecht vraagt dan ook de popu laire Rotterdamsdhe Wethouder, de heer Stulemeyer: „Mogen, ja moeten de andere standen daarbij toezien, met de armen over elkander geslagen?" En hij ant woordt: „Iedere daad van chardtas moet den cel ut en Katholieken stempel dragen." Een algemeene samenwerking moet dus op Zondag 18 .Tuli, den Bloemendag van „Herwonnen Levenskracht", bewij zen. dat wij Katholieken onze werklieden gaarne steunen in hun edelen strijd. Verleden jaar is de Bloemendag schit terend geslaagd. Wij hebben dus een reputatie te verlie zen, wij mogen ons niet achteruit laten dringen.... Met man en maöht dan geholpen om den Bloemendag op 18 Juli te doen sla gen. Natuurlijk koopt iedere Katholiek op d'en dag een bloempje voor grof geld. Niets dan zilver moet er in de busjes van de verkoopsters stroomen. Oud en jong, rijk en arm geestelijke en leek, man en vrouw, allen moeten helpen. Voor a."len is het ook hier weer de vrouw, die het krachtigst helpen moft. II il heel Nederland in staat zijn een bloempje te koopen, dan mag er geen stad en geen dorp. geen Straat en geen weg zijn, waar de bloempjes niet te koop wor den aangeboden. De Roomsche jonge dames boven de 16 jaar moeten dus maar weder, zooals ver leden jaar, gemobiliseerd worden. De jonge mannen zijn gemobiliseerd met 't oog op het oorlogsgevaar. De Roomsche jonge vrouwen mobilisee ren zich nu om op 18 Juli de witte pest terug te dringen, vooral uit de kringen der werklieden, Hoe grooter de opbrengst van den Bloe mendag, hoe krachtiger het gevaar kan worden bestreden. Op dan ten strijde R.-K. jonge dames van geheel het land, bot weVzijn uwer lij dende broders en zusters in Jezus Chris tus. Ben krachtige Roomsche vrouwenbe weging moet overal geziien worden, wan neer de R.-K. Vrouwen zich aanmelden om zich te scharen in de rijen der zela- tricen van den Bloemendag op 18 Juli. Een machtige Roomsche vrouwenbewe ging, als op 18 Juli zij aioh aLs engelen van liefde over stad en dorp verspreiden tot verkoop van de bloempjes van „Her wonnen Levenskracht" en het inha/.en van een rijken oogst van zilver. Hij, Die een dronk water in Zijnen Naam gegeven, raiet onbeloond laat, zal voorzeker duizendvoudig u loomien voor de offers van inspanning en tijd ten bate van zijn lijdende kinderen gebracht. Gods zegen ruste op den Bloemendag van Herwonnen Levenskracht!" Om dien zegen af te smeken, zal op Zondag 18 Juli over geheel het land een Generale H. Communie plaats hebben van alle vrouwen en mannen, meiejes en jon gelingen, die dien dag voor „Herwonnen Levenskracht" werken. Tevens worden verzocht, om aan de Generale Communie deel te nemen alle leden van alle R.-K. vakvereenigingen in Nederland. Dan zal op waardige wijze èn door deze Generale Communie èn door de krachtige hulp aan de tuberculoselijders de 6e verjaardag van het Bureau vóór de R.-K. Vakorganisatie, hetwelk 18 Juli 1909 werd opgericht, gevierd worden. P. H. V Woensdag. Woensdag hebben de rechtsche kiezers in district III een plicht te vervullen! Zooals men weet. hebben de sociaal-de mocraten niet willen weten van een Gods vrede bij de Gemeenteraadsverkiezing, hebben zij dus stemming en herstemming noodzakelijk gemaakt. En nu werken zij met man en macht om uit de louwheid van vele kiezers, die in dezen tijd niet veel „voelen" voor de po litiek, een slaadje te slaan. Zij verwach ten n.l., dat vele kiezers, die, zoo zij ter stembus "gingen, beslist rechts zouden stemmen, nu zullen thuisblijven, en on derwijl porren zij alle roocl-|etinte en van wege hun ontevredenheid voor de roode leuzen zeer vatbare kiezers op om hun stem aan den sociali9tischen candidaat te Itehenken. Er moet in den Raad een evenredige vertegenwoordiging zijn, ziet u. Onbe grijpelijk, dat zij dan nooit, als hun man nen bij de eerste stemming waren uitge vallen. bij de herstemming de.kiezers ad viseerden om den candidaat van die parti i te steunen, welken niet naar evenredigheid in den Raad vertegenwoordigd was. De wenschelijkheid der evenredige vertegen woordiging alleen uit te spelen als het in z'n kraam te pas komt, is toch geen tac- tV-fc. w'aardoor men de sympathie van' een ernstig man vermag te winnen. Kiezers van district III, toont a. s. Woensdag u niet te willen laten gebrui ken louter en alleen voor de propageering der socialistische beginselen, voor een zui vere partijzaak der S. D. A. P. Toont dit door niet thuis te blijven, maar uw stem te geven aan den heer B. J. Huurman. Enkele Duitsche organen uitgezonderd laakt de geheele Amerikaaneche pers in de scherpste bewoordingen het Duitsche antwoord op de Amerikaaneche nota als een onbeschaamde ontwijking van de Amerikaansche eischen. De „Stampa" meldt, dat de Engelsche vloot een blokkade van Griekenland heeft bevolen. In de Ver. Staten hebben talrijke arrestaties wegens schending der neutraliteit plaats gehad. Het blijkt dat het Duitsche stoomschip „Friedrich Arp" door een gewapenden Britschen hulpkruiser den 8en Juli is getorpedeerd. Van de oorlogsterreinen. Op het Oostelijk oorlogster roi/n zijn d© laatste dagen zeer rustig verloopen. Slechte ten ZUTOen vail r» i^tikwiw<•«*- ten Noorden van Krasrui-k hadden eenige plaatselijke gevechten plaats. Op het Westelijk aorlogtsterreiiin blijft de sitrijd beperkt to.t den loopgravenoor log en de artilleriebeschieting. Ook hier komen (Le mil'lioenenlegeri niet van hun plaats. Evenimiin als aan de Itai'iaamsoh- Oostenrij'ksche grens, waar de strijd meer met de pen dan met heit zwaard wordt ge voerd. De Italiaansch© mededeelingen over de Oostenrijksche manier van strijd- voeren hebben den Oostenrijkschen ge ne ra'en staf weder gebracht tot een te genspraak. Zoo blijft men steeds voort gaan; de eene tegenspraak volgt op de andere. Met diit al ziet heit er nog niet naar uit, dat spoedig de vrede tot stand zal komen. Een nieuwe opperbevelhebber. Uit Petrograd wordt aan de ,,B. Z." ge meld, dat generaal Roesski, die eenigen tijd geleden wegens meeningsverschillen met den opperbevelhebber, Grootvorst Ni- colaas, verlof wegens ziekte gekregen had, met ingang van 9 Juli het opperbevel over de Russische legers op h©t zoogenaamde Noord-Westelijke front heeft, en tevens buitengewone volmacht heeft verkregen. Het schijnt niet uitgesloten, dat hem eerst daags den titel van tweeden opperbevel hebben zal worden verleend. Op Zee. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. De morgendamp trok uit het dal op en daarboven spande zich een hemelgewelf uit, zoo heerlijk blauw en waaruit de zon zoo liefelijk scheen, dat men vertrouwen kon op een schoonen dag. Voor hem verhieven zich de reusachtige granietrotsen die hun puntige spitsen hoog in de lucht opstaken en daartusschen door ontdekte men reeds de eeuwige sneeuw, die als diamant fonkelde in het zonlicht. Silvère verliet nu het pad, dat, naar mate de helling steiler werd, grooter kron kelingen beschreef. Hij wist een korteren weg te nemen, die naar boven voerde, want, uitmuntend be kend in deze streken en geoefend klimmer, bewoog hij zich zonder al te veel inspan ning t© midden van het rotsdoolhof. Zoo kwam hij in een hoogdal, dat als ©en geul was getrokken tusschen twee ge weldige bergreeksen. Heerlijk speelden licht en schaduw op deze wonderbare vallei, reeds honderden meters boven de oppervlakte der zee ge legen. Plantengordels slingerden zich langs de hellingen van het hooggebergte, waarover de weg langzaam steeg. Beneden, in de dalkom, waardoor zich de weg naar Meiringen slingert en die hij nu en dan nog tusschen de rotsen door kon onderscheiden, van de schuimende glotscherbeek tot aan den voet van het majestueuze, onafzienbare berggevaarte, prijkten, loofboomen in vollen zomerdos: eiken, esschen, tamme kastanjes en wilgen, maar aan den voet van den bergmuur was hun rijk al uit. Tegen de hellingen kropen berken en dennen omhoog die de geheele rotsmassa dekten met hun donkergroen en hoe hoo ger de berken en dennen kropen, hoe kleiner ze werden, totdat eindelijk, op aan zienlijke hoogte gekomen, ook die dwerg dennen en struikberkjes niet langer bloeien konden en alle plantengroei ophield. Op verscheidene plaatsen kwam het rotsgesteente al bloot en eindelijk zag hij niebs meer dan maakte rotsen. Nu volgde een steemiwoestenij van wel 1000 meters bleedte en hoog daarboven, als een onmetelijk gewrocht van sneeuw en ijs, troonde in de ongenaakbare ma jesteit die FimsteraailhO'rn, dien Silvère als hèt doel van zijn tocht had uitgekozen. Alvorens echter dien reus te naderen, wilde hij wat uitrusten van zijn inspan nende kiimmerij en krachten verzamelen voor de vermoeienissen, die hem nog wachtten. Hij zag een spelonk, dis hem een gun stige gelegenheid bood om wat rust te nemen. Zoo schenen er ook twee heeren over gedacht t© hebben, diie hier reeds zaten, toen Silvère er aankwam. Hij nam even zijn Lichten vilthoed af en zijn groet werd door beiden vriendelijk beantwoord. Mijnheer is waarschijnlijk im deze streken goed bekend, zeide een hunner, een man van aangenaam uiterlijk met vollen, goed onderhouden, bruinen baard,, een open, eerlijk gezicht en donkere schrandere oogen, Vrij goed, mijnheer, ik kom uit Waaclland, ben dus Zwitser en de Alpen hebben voor mij geen geheimen meer. Wij zagen u zooeven tusschen de rotsen doorgaan en merkten dadelijk op, aan de zekerheid waarmee gij uw weg koost, dat wij een bedreven Alpentst voor hadden. Nu ja, mengde de tweede zich in het gesprek, daarvoor behoeft men nog geen geboren Zwitser ite zijn. Ik heil Parijze- naar en ik wil nu niet zeggen overal in de Alpen maar bijzonder in deze omgeving weet ik den weg zoo goed als in Parijs. Deze laatste spreker was iets kleiner dan zijn tochtgenoot, maar forscher ge bouwd; hij had een gladgeschoren gezicht kort geknipt zwart haar en diepliggende koolzwarte oogen. De indruk dien hij op Silvère maakte, was heel wat minder gunstig dan die van zijn metgezel. Aan de richting, die gij naamt toen wij u zooeven hierheen zagen komen, merkte ik dadelijk op, dat gij een heel ander reisplan hebt dan wijt ging hij voort. Bovendien is uw uitrusting er mij het duidelijkste bewijs voor. Gij wilt de gletschers bestijgen, terwijl wij er ons slechts mede vergenoegen zullen ze van verre te aanschouwen! 01 ik ben meerma len op de gletschers geweest, bijzonder in dit gedeelte der Alpen, dat ilk in alle rich tingen al heb doorkruist en waar ik alle wiegen, paden en dwarspaden ken; zooa'.s u mij bier ziet ga ik zelfs, wat terrein kennis betreft, voor geen gemsjager uit den weg. De jon/se student bemerkte, dat hij met De duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche s.s. „Ellesiuere" is door een duikboot getorpedeerd. De be manning is te Sorfolk geland met uitzon dering van den Noorschen stoker, die door een kanonschot gedood werd. (De „Ellesmere" mat 1170 ton bruto, 729 netto en behoorde aan de Watson S.S. Co. te Manchester. Red.) De Noorweegsche stoomboot Noor das" uit Bergen is door een Duitsche duik boot in volle zee bij Peterhead getorpe deerd. De heele equipage werd gered. Blokkade van Griekenland. De „Stampa" meldt uit Athene dat de Engelsche vloot een blokkade voor Grie kenland heeft bevolen. De Helleensche re geering heeft te Londen ernstig protest aangeteekend tegen deze schending van de neutraliteit. Het aftreden van Gounaris zou nu spoedig verwacht worden. De „Friedrich Arp". Door een onderzoek is uitgemaakt, dat het in de Hysoe-Scheren in den grond ge boorde vaartuig het Duitsche stoomschip „Friedrich Arp" was, dat op 7 dezer te half 12 's voorm. met een lading erts uit Nerwik is vertrokken. Het stoomschip werd den 8sten Juli 's ochtends te 2 uur door een kleinen En- gelschen hulpkruiser, een gewapenden treiler, in den grond geboord, nadat de bemanning eerst aan boord van den hulpkruiser was genomen. Het was eenigszins mistig weder. Bommen in een scheepslading. Men verneemt, meldt Reuter uit New- York, dat negen bommen zijn gevonden in de lading van het stoomschip „Kir Kos- wald", waarschijnlijk in zakken suiker verborgen vóór het schip van hier vertrok. -Be-politie is overtuigd van ©en vèr ver takte samenzwering van Duitsche belang hebbenden. Mijnen in de Witte Zee. Het ,,Berl. Tagebl." verneemt uit Stock holm over het succes van het leggen van mijnen in een gedeelte van de Witte Zee in de buur van Archangel, door de Duit- schers, dat volgens een bricht uit Chris- tiania aan „Aftonbladet" in een week tijr vier Engelsche stoomschepen op mijnen geloopen zijn. De commandant van een uit Archangel te Bergen aangekomen Noorsch stoomschip, geeft daarover het volgende bericht. Op 22 Juni is een groot Engelsch stoomschip door een mijnont- ploffing totaal vernield geworden; twee andere met hout beladen Engelsche stoo- mers ondergingen hetzelfde lot, een vierde Engelsche stooraer, die met steenkolen be laden was, beliep bij het binnenstoomen van Archangel zware averij. Men maakt zich in de haven van Archangel zeer on gerust, vooral omdat de overheid niet weet hoeveel mijnen in de Witte Zee gelegd zijn. Te Archangel, dat nu het karakter heeft gekregen van een groote havenstad, lig gen op het oogenblik ruim 50 groote stoo- mers. Men verwacht dat dit getal spoedig tot 100 zal stijgen. Amerika en Duitschland. Het oordeel over de Nota in Amerika. Een telegram aan de „Associated Pressn uit Washington zegt: Het algemeen gevoe len in officieele kringen is, dat de Duitsche nota onbevredigend is en de betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver. Staten kritieker maakt. De officieele kringen wachten echter den tekst van den ge zant af. Daar Amerika de gevraagde waarbor gen niet mocht ontvangen, is, meent men, het terrein voor verdere onderhandelin gen in hooge mate versmald en men ia van oordeel dat de tijd. om de Amenikaan- sche rechten te verzekeren, thans is ge komen. Behalve enkele Duitsche organen, seint Renter, veroordeelt de geheele Amerikaan- ache pers het Duiiifcsche antwoord in de sterkste bewoordingen a''s een onbe schaamde ontwijking van de Amerikaan sche efischen. Vele bladen nemen aan, dat de Vereenigde Staten nu de diplomatieke betrekkingen met Duitschland moeiten af breken en alten moreelen steun geven aan de gealMee.rde.ri. De volgende ooenmen laren zijn teeke- nend. De „Press" zegt: Wij geven niets om Duiitsohland's argumenten, wanneer hot cbaden van geweld en woestheid tracht te verdedigen, die oven onverdedigbaar zijn als eenige misdaad ooit begaan door zee- noovers. Wij-Jiechten alleen aan daden. De „Evening Sun" noemt het antwoord een climax van onbeschaamdheid. De „Globe zegt: Duxtsch land's ontwij- kimg is zeer ontmoedigend voor hen, dio streven naar het behoud van goede be trekkingen tusschen beide mogendheden. De „Evening Post" noemt het antwoord een open-lijk© en scherpe uitdaging, welk© een daad van de Amerikaansche regee- rLng edscht. De „Booten Transcript" kan de dood en niet vergeten ca met de moor denaars onderhandelen over de veiligheid van de levenden. De „Tribune" zegt: Duitschland vindt zijn duLkbootenactiie be langrijk genoeg om de karns te loopen dB Vereenigde Staten zioh te zie.n scharen aan de zijde van zijn vijanden. De „Co lumbia Dispatch" schrijft: Duitschland legt Amerika uit hoe het kan ontkomen aan het gevaar, maar ontkomen is vaak erger dan het gevaar te loopen. De „Louiisvil'c Evening" zegt; had do keizer de Amerikaansche vloot van do zeeën verjaagd en de Britsohe vloot opge sloten, zooaLs zijn eigen vloot is opgeslo ten, dan had hij geen grooter beteedigin gen in zijn antwoord kunnen zetten De Washington Star": Duitschland antwoordde ontkennend op de eenvoudig© vraag of het van plan is zich als een Iwv schaafde natie te gedragen en het volken recht te eerbiedigen. Wi'son moet thand beslissen wat Amerika's plichlt as in liet) licht van deze daad. De „Taimpa Times": Duitschland heeft door zijn bedekte bedreigingen een stap verder naar de scheiding gedaan. Do Raleigh Times": Wij zulten geen oorlog gaan voeren mot Dnritschland, maar wij moeten ongetwijfeld de neutraliteit laten varen en niet al'leen onze moreel©, maar ook andere hu!ip geven aan de geallieer den en de beschavLng. De „Worcester een pocher te doen had, een soort van Tartarin en hij verwonderde er zioh in stilte over hoe de andere, die een vol maakt man van de wereld scheen, zulk een reisgenoot kon gekozen hebben. Het was alsof die andere iets van die verbazing gewaar werd, want hij zeide en zijn woorden klonken als een ophel dering: Ik maakte i,n een hotel toevallig ken nis met mijnheer, trof een landgenoot in hem aan en, omdat ilk toevallig verplicht bem hier langer te vertoeven dan mijn oorspronkelijk plan. was, had hij de vrien delijkheid, mij op een uitstapje in het ge bergte tot gids te willen strekken. Het wordt nu tijd dat wij weer op breken, liet de tweede er op volgen met een haast als wenscjite hij zoo spoedig mogelijk van Silvére's gezelschap oratsla- gen te worden. Dua als gij zïjt uitgerust... O! volkomen. Op marsch dan weer. Tot genoegen u weer te zien, zeide de eerste tegen Silvère, die zijn groet be antwoordde met: Goede reis, heeren. Zij verlieten de spelonk en waren 5 mi nuten later uit het gezicht van Silvère verdwenen. De diepe, majestueuze stilte van het ge bergte oingaf hem weder. Ook Silvère bleef niet lang meer in de spelonk. Weldra had hij zijn krachten weer ver zameld e.n hij zette zijn tocht voort, die hem al dieper -tusschen de rotsgevaarten voerde. Steil gitfig hij omhoog en de planten groei om hem heen werd voortdurend zeldzamer. Enkele schrale boomen woitelden nog in den eteenachtigen bodern, die hun wor tels deelt bloot liet liggen en slechts hier en daar waren de rotsen nog wat groen bekroond. Plotseling opiende zich de horizon. De weg liep nu niet langer rtu.sschen do graniet rotsen door, maar had hein op den top gebradht naar een der voorber gen, waar hij het gletscherlarulschap in al zijn indrukwekkende pracht kon over zien. Voor hem verf)Leven zij zich, die gewel dige reuszen, wier besneeuwde kruinen schitterden tegen de heerlijk blauwe lucht, wier hellingen bedekt waren rnot een ijskorst, vol kloven en scheuren, waarin het groene ijs scherp afstak tegen de maagdelijk witte appeivlakte. Ontelbare malen reeds had Silvère liet hooggebergte aanschouwd, maar toch oefende dit schouwspel steeds nieuwe be koring op hem uit. Mensch, heer der schepping, vierde hij zich ai's een nietiig stofje in deze majes tueuze omgeving, waar de zon, door liet gletscherijs teruggekaatst, hem de heer lijkste lichtspelingen voortooverde. Het was 12 uur. De warmte zou neerdrukkend zijn ge weest, wanneer niet de koele lucht, die van de ijsvelden kwam, voor weldadige verfrissching had gezorgd. In de schaduw van een ver overhellend rotsblok genoot Silvère in stillen eerbied van de pracht, die zich voor zijn oogen ontrolde. {Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1