ALBERT RSEL HAARLEMMERSTR. 26. Uit Stad en Omgeving. chines, wier bommen alle doel gemist had den, in zuid-oostelijke richting verdwenen, werd door de „Hollandia" een geluk- wensch naar de Groningen" geseind, waarop de .Hollandia" een dank-telegram terug ontving. Vlootaanbouw. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de wetsontwerpen tot verhooging van het Vilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1915 en vrrhooging van het 1ste hoofdstuk der begrooting van uit gaven van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1915. Daaraan wordt het volgende ontleend: Vloot vorming. De aangeboden wets ontwerpen zijn tc beschouwen als eene eerste schrede op den weg naar eene vlootliervor- ming, zooals die zich gel ij del ijk heeft ontwik keld uit de gedachtenwissolingen, welke in de Marine-commissie, benoemd voor de tech nische voorlichting van de Staatscommissie van 1912, hebben plaats gehad, getoetst aan hetgeen de ondervinding van den tegen- woordigen oorlog leerde: zij hebben betrek king op oen onderdeel, dat, naar de meen.ng van de Iïegeerifig, thans reeds vast staat, hoe ook later over de zwaar-geschut-schepen WOidt beslist. Verdediging van I nd i De Regeering is met ds StaatBConunlBsiè van oordeel, dat ons tegenwoordig stelsel van verdediging van Nederlandsch-Indië, in hoofdzaak gericht op de verdediging van Java alleen, moet worden losgelaten en dat men zich daarbij ten doel moet stellen: 1°. aan elke poging tot schending van onzen neutraliteit in don gebeden Indïschen Archi pel krachtdadig het hoofd te bieden; 20. nan een vijand, die zich opmaakt tot vermeestering van ons koloniaal bezit, niet alleen de verovering van Java, maar.ook de inbezitneming van de Buitenbezittingen te beletten. Ten aanzien van de keuze dermid delen, waarmede dat doel zou zijn te berei ken, sluit de Regeering zich aan bij de_mea ning der Staatscommissie, dat daartoe in de eerste plaats versterking der vloot noodig is. Bouw in Nederland. De Regeenng sluit zich aan bij de leden die van oordeel waren dat eene spoedige behandeling van deze aangelegenheid onder meer gemotiveerd is te achten door de beschikbaarheid onzer Nederlandscho Scheepsbouwwerven. De bouw van oorlogsschepen stelt, door de bijzondere voorwaarden waaraan deze onder verschillende gpzichten moeten voldoen, aan de scheeps bouwmaatschappijen en machinefabrieken veel hoogere eischen clan de bouw van koop vaardijschepen, zoodat do bouw van eerstge noemde schepen de gelegenheid biedt om onze Nederlandsche industrie in dit opzicht te ontwikkelen. De vrees, dat onze werven na afloop van den oorlog door den bouw der kruisers geen voldoende gelegenheid zouden hebben voor den aanbouw van koopvaardij schepen, wordt cloor de Regeering niet gedeeld. On d er zee b 00 ten. Ten aanzien van het voorgestelde type van onderzeebooten, wordt medegedeeld De eischen waaraan deze booten zullen moeten voldoen, zijn in vele opzichten hooger dan die van de booten, welke in den huldi gen oorlog op herhaalde successen kunnen bogen. Van de 4 booten zullen er 2 van het type K 2 en 2 van type K 8 worden ge bouwd; zij zullen eene bovenwatersnelheid van ten minste 10 mijlen hebben (voor de K 3 wordt 17.5 mijl gegarandeerd) terwijl zij met 12 mijls vaart een afstand van niet minder dan 3500 zeemijlen kunnen afleggen. Hunne bewapening zal gestaan uit 6 torpedo- lanceerbuizcn. Kosten. De raming der onkosten voor den aanbouw van 4 onderzeebouten en 2 kruisers is, wegens verhooging der eischen en stijging der materiaalprijzen, ge stegen van 25 op 28 milioen gulden. Aard van de vloot. Naar aanleiding van de opmerking van vele leden, die te kennen gaven niet overtuigd te zijn dat de kruisers in elk vlootplan een onmisbaar be standdeel zullen vormen en dat men zich thans tot den bouw van onderzeebooten moet beperken, omdat het nut van kruisers hun, minstens genomen, twijfelachtig voorkomt, wijst de Kegeering er op, dat tijdens den tegenwoordigen wereld-oorlog steeds 10 van de 11 schepen onzer marine in dienst werden gehouden (het elfde onderging periodiek de noodzakelijke voorzieningen). Zoover bekend, werd het groote nut der door die schepen bewezen diensten door hen, die van den gang der zaken op de hoogte waren, nimmer be twist of betwijfeld. Integendeel bevestigde de thans opgedane ondervinding opnieuw, hoe noodig de ac tieve handhaving der onzijdigheid is, ter voorkoming van incidenten, welke de kans, dat het land zijns ondanks in den oorlog wordt medegesleept, noodwendig vergrooten. Degenen, die de verdediging te water uit sluitend aan onderzeebooten en torpedobooten zouden wenschen te zien opgedragen, dienen eene redelijke oplossing te geven voor de vervulling der diensten door de schepen be wezen. De onder den indruk van oogenblikkelijke gebeurtenissen zich openbarende neiging tot gevaarlijke koerswendingen dwingt den ver antwoordelijken bewindsman tot het stellen van meerdere waarborgen omtrent den te volgen koers. Van het lichten van den post voor de kruisers uit deze wetsvoorstellen kan dan ook geen sprake zijn. Aangenomen, dat dc ruimere gezichtskring der getuigde schepen, de groote capaciteit hunner draadlooze stations, onder alle om standigheden door vliegtuigen zoude kunnen worden gecompenseerd, zoo mag toch ge vraagd, zegt de Regeering, op welke wijze in de behoefte aan snel verplaatsbare, voldoend stabiel opgestelde snelvuur- batterijen moet worden voorzien, ter bestrijding van licht materieel dat de werkzaamheid der onderzeebooten komt verstoren op plaatsen waar deze het meest succes belooft, dat kabels komt kappen, communicatiemiddelen, draad looze stations opstellen of mijnversperringeu gaat lichten. Om schendingen der onzijdigheid tegen te gaan, zijn schepen noodig. Oorlogsschepen, die met kwade bedoelingen binnen ons gebied komen, laten natuurlijk geen onderzeebooteu naderen, torwyl deze laatste niet in onderge- dokten toestand hunne torpedo's kunnen lanceeren, indien zy geen zekerheid hebben van de bedoelingen van den vreemdeling. Onderzeebooten vermogen tegen den wal niets en zyn door hare kleine bemanning en gebrekkige communicatiemiddelen weinig geschikt voor de diensten die by de hand having der neutraliteit op den voorgrond treden. In oorlogstyd zal de actie der onderzee booten voornamelijk bestaan in het zich opstellen in bepaald strategisch daarvoor aangewezen gebieden, waar zij de gelegenheid moeten afwachten om haar slag te slaan. Voor een voortdurend kruisen in open zee zijn zij niet geschikt. Daarvoor zullen bij voorkeur kruisers moeten dienen. De onderstelling dat aan het voorstel tot aanbouw van kruisers niet vreemd zou zijn geweest de wensch om aan hoofdofficieren de gelegenheid te geven als commandant op te treden, wijst de Minister van Marine uit drukkelijk af. De marine in Indië zou door langer uitstel van den aanbouw tot ontwrichting van haar organisatie komen. Watervliegtuigen. Daar in Neder land nog geen watervliegtuigen zijn vervaar digd, lag het ook, met het oog op de ge- wenschte vlugge aanschaffing, in de bedoeling deze vliegtuigen rechtstreeks uit het buiten land te betrekken. Sedert dien zijn echter aanbiedingen ontvangen van een in Neder land gevestigde fabriek van vliegtuigen, waar van gaarne zal worden gebruik gemaakt, wanneer er voldoende waarborgen zijn tot het verkrijgen van goed materieel. Het waterterrein van de Rijkswerf te Am sterdam en ook het terrein, dat zich in de onmiddellijke nabijheid daarvan bevindt, zijn ongeschikt voor de etationneering van water vliegtuigen. Voor den aankoop van water vliegtuigen, inrichting bergplaatsen enz. is f 20U.00U aangevraagd. Hierbij werd uitgegaan van de veronderstelling, dat aan bet water terrein geen kosten behoefden te worden be steed. Bij nader onderzoek bleek, dat het ter rein, waar men eerst op gerekend had, niet bruikbaar was. Een geschikte plaats werd gevonden in de Mok, op de Zuidkust van Texel. Alle uitgaven te «amen worden geraamd op f450.000. In het oog houdende, dat de ramingen slechts globaal zijn en berusten op eenheidsprijzen, die door de tijdsomstandig heden kunnen tegenvallen, zal dus op een totale uitgaaf van f500.000 geiekënd moeten worden, waarvan de nu aangevraagde f 200.000 een eerste termijn zijn. Vertbod uitvoer electr. zaklantaarns. Naar (men aan de „Tel." mededeelt, zal cp 11 detzer te Tilburg een vergadering ge houden werden van alle ;'n Nederland ge vestigde fabrikanten van electrische zak- lantaarnlampjes, ten einde een besluit te nemen omtrent de dadelijke stopzetting hunner fabrieken rnet het oog op het door de re.geerimg uitgevaardigd verbod van uitvoer van hun artikel. Centrale Raad van de Hanze. Na de pauze bracht de penningmeester, de heer Johs. Wijdeman, financieel ver slag uit. De inkomsten etn uitgaven over 19141915 sluiten met een bedrag van i 2052.78. De penningmeester drong er bij die afdeel ingen, die nog niet voldaan hebben aan hun verplichting in zake de obliga tielening er op aan, alsnog daaraan te voldoen. De commissie tot nazien van de reke ning en verantwoording van den penning meester bracht vervolgens verslag uit. De commissie (de afd. Heiloo) heeft do reke ning in orde bevonden, brengt den pen ningmeester dank voor zijn accuraat be heer en stelt de vergadering voor hem te dechargeeren, waartoe onder applaus be sloten wordt. Aan de orde wordt nu gesteld de begroo ting 1915'16, welke bedraagt in ontvang stenen uitgaven f 6040. In verband met de bondsbegrooting biedt de commissie van beheer de begroo ting aan ten dienste van het Bondsblad „De Hanze" voor het tijdvak 1 Juli 1915— 30 April 1916, in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 8350. Onder de ontvangsten komt een bedrag voor van f 1900 als orediet aan te vragen aan den Centrallen Raad. Do heer Spendel brengt namens de afd. Leiden ter kennis van de vergadering, dat hij mi et mede kan gaan met de ver hooging van contributie, die van f 0.50 op f 0.60 gebracht is. De afdeeiing Delft siluit zich hierbij aan. De penningmeester zegt, dat ieder jaar de contributie vastgesteld wordt. Waar er dit jaar grootere uitgaven waren moest de contributie daarmede in verhouding ge bracht word ent De heer Spendel zegt, dat waar de begrooting zoo laat is ingediend en de af deeding daarover niet heeft kunnen oor deel en, de afgevaardigden opdracht heb ben gekregen in ieder geval tegen een verhoogde contributie te stemmen. De Voorzitter merkt op, dat in de statuten is vastgelegd), dat de contri butie ieder jaar vastgesteld wordt.. Het spijt hem, dat de afgevaardigden in deze een bindend mandaad hebben, daar ook Leiden heeft medegewerkt aan de tot standkoming der statuten. Delft merkt, op, dat de quaestie van ver hooging van contributie van de baan is, wanneer ingegaan wordt op het voorstel van den beer A, J. M. v. d. Drift, boek drukker te Delft, die het Orgaan op be paalde voorwaarden wil drukken en ex pilo i te eren. De Voorzitter zegt, dat diit voor stel eerst-i dagen geleden bij het hoofd bestuur is ingekomen. De agenda moet afgewerkt worden, zooals zij aangegeven is. Na eenige discussie wordt ten slotte got'' keurd, dat het orgaan voor drie maanden zal gedrukt worden door de Fa. Stumpel. Aan de commissie van beheer wordt vrijheid verleend na dien tijd het orgaan aan dien drukker in expflioitatie te geven, welke haar het meest geschikt voorkomt en wel voor den tijd van 2 jaren en 6 maanden behoudens goedkeuring ieder jaar van de jaarvergadering. De begrooting wordt tan slotte met 2462 stemmen aangenomen. Heit nazien der rekening en verant woording van den penningmeester voor het boekjaar 19151916 wordt opgedra gen aan Amsterdam en Zierikzee. Aan de orde komt verkiezing van zeven leden voor hot hoofdbestuur, wegens be schikbaarstelling van hun mandaat, door het in werking treden der nieuwe statu ten en de ontslagname van .de hoeren J. A. A. Verbeek, Bduard Huf en Th. v. d. Ham. De afd. Oudewater stelt afis candidaten de aftredende leden benevens de heer J. A. A. Verbeek en voor de vacature Huf den heer J. J. J. Putman te Oudewater. De afd. Purmerend de heer G. de Wolf te Purmerend. De afd. Boskoop den heer Kleyn te Boskoop, de afd. Rotterdam den heer F. M. Buys, de afd. Delft den heer A J. Voskuyl, de afd. Amsterdam den heer MölLmanm. Ook de aftredende leden van het hoofdbestuur stóllen zaoh be schikbaar, n.l. de hoeren Verbeek, Boon, Wydeman, Struyken en Visser. De heer Z u i d d a m (Delft) juicht het toe dat de heer Verbeek op zijn besluit teruggekomen is. Hij heeft echter bij ge- ruchtte vernomen, dat de heer Verbeek zich verklaard heeft tegen de federatie der diocesane bonden. Hij wil den heer Verbeek gaarne stemmen, maar wil om trent diit punt gaarne klaren wijn hebben. De heer Verbeek zegt dat hij het be treurt, dat nog waarde wordt gehecht aan geruchten. Daarenboven wil hij wel ver klaren, dat hij nooit of nimmer de tot standkoming der federatie der diocesane bonden iets in den weg gelegd heeft of zal leggen. Boskoop beveelt in de vacature Huf aan haar voorzitter, opdat ook de tuinders ver tegenwoordigd zullen zijn; in de vacature v. d. Ham den heer Spendel (Leiden). De heer Spendel verklaart wegens drukke werkzaamheden geen benoeming aan te kunnen nemen. Amsterdam beveelt als gruotste afdeeling den heer Möllmann aan. De stemming heeft tot uitslag: Uitge bracht worden 243 stemmen. Gekozen worden de heeren Boon, Struycken, Wijde man, Vissen, Möllmann en Verbeek, resp. met 227, 220, 219, 217, 191 en 186 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Kleijn en De Wolf, die 100 en 73 stemmen bekomen hadden. Op de heeren Buijs, Putman en Voskuijl waren 39, 23 en 22 stemmen uitgebracht. Bij de herstemming wordt de heer Kleijn (Boskoop) met 161 stemmen gekozen. Op den heer Wolf werden 63 stemmen uitge bracht. Aan de orde komt vaststelling van de plaats der volgende jaarvergadering. De afdeeling Gouda bepleit Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, omdat deze plaatsen het beste te bereiken zijn. De heer Spendel bepleit ook Leiden onder de groote steden op te nemen. Den Haag stelt voor de tusschentijdsche vergaderingen te houden in de groote plaatsen van het Diocees, de andere verga deringen in de kleinere plaatsen. In beginsel wordt daartoe besloten. Als plaatsen zijn opgegeven Langeraar, Delft, Leidschendam en Amstelveen. Delft wordt met 185 stemman als de plaats dei- volgende jaarvergadering aangewezen. Aan de orde komt vaststelling van het huish. reglement. De afd. Den Haag beeft het volgende amendement ingediend: Art. 13 2e alinea als volgt te lezen: De plaatselijke vakgilden zijn zelfstan dig binnen den kl ing hunner vakaangele genheden; zij kiezen hun eigen bestuur, bunnon voox-aittox- of plc.a.tsvervaElgPl', hebbeD rechtens toegang tot de bestuurs vergadering en hebben daar een advisee- rende stem. En vervolgens: Een dergelijke bepaling op te nemen in art. 15 met betrekking tot de Diocesane vakgilden en het bondsbestuur. Het bondsbestuur is tegen dit amende ment, omdat in de practijk gebleken is, dat men daardoor de vakorganisaties op permachtig maakt. Het amendement wordt verworpen met 222—26 stemmen. Het huishoudelijk reglement wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt „Zondagsrust", dat op een enthousiaste wijze door den heer Kamerbeek (Haarlem) ingeleid wordt. De eindconclusie is: De afd. Haarlem, overtuigd van de mo gelijkheid van Zondagsrust voor tal van zaken en bedrijven, die thans nog den ge- heelen Zondag, Zondagvoormiddag of »p enkele uren van den Zondag voor het pu bliek toegankelijk zijn, verzoekt het hoofd bestuur een commissie van onderzoek \e willen benoemen, die een rapport zal uit brengen over het aantal en soort en zaken in den lande, welke op Zondag voor kor te ren of langeren tijd zijn geopend, teneinde te kunnen beoordeelen of het gewenscht *s bij de regeering op eene herziening van de wet op de Zondagsrust aan te dringen. De rede van den heer Kamerbeek wordt met stormachtig applaus begroet. In zijn praeadvies zegt het hoofdbest u jr, dat het een actie voor Zondagsrust urgent acht. Wat echter de benoeming eener com missie betreft, meent het hoofdbestuur, dat deze commissie wel mogelijk is voor 1 et diocees Haarlem, doch dat deze voor het geheele land slechts dan kan worden ge vormd, wanneer de federatie der Hanze- bonden is tot stand gekomen. De conclusie is, dat het hoofdbestuur een commissie zal benoemen voor het diocees Haarlem. Wegens het late uur wordt de rondvraag achterwege gelaten. De voorzitter sprak het slotwoord, bracht aan alleön een woord van dank, en sloot de vergadering met den Christelijken groet. Na het diner was het gezellig samen zijn In den mooien tuin van het Heerenlo gement. De Harmonie gaf een concert, dat schitterend slaagde. De heer Spendel uit Leiden dirigeerde de eerste num mers, waaronder het Hanze-Lied. Door mej. Anna de Winter werd hem namens de afd. KrommenieAssendelft een reu- zenkrans aangeboden. De heer Spendel stelde deze aardige attentie ten zeerste op prijs. Uitslag van de Gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam. District 1. Herkozen de heeren P. van der Pols met 3021 en P- F. M. Thijssen met 2948 st. Herstemming toisechen de heeren A. W. Heykoop (aftr.) em S. Bos- man, bedden S. D. A. P. District 2. Herkozen de heeren J. Vis* eer Jac.zn. met 4050, H. Stu'.emeyer met 4085 en dr. D. P. H-oyer met 4238 st. District 3. Herkozen de heeren C. van Dorp met 2028, C. J. Valllant met 2000 en G. W. Burger met 1965 st. District 4. Herkozen >ie heeren P. L. W. 11. Verlinden met 4704, B. Richters Bzn. met 4724 en gekozen mr. H. J. D. Schen- keriberg van MLerop met 5250 st. District 5. Herkozen de heeren mr. W. A. Mees met 2229 en J. van Meggolen met 2209 st. Herstemming tusschen den nieuwen Katholieken candidaat II. J. Sprokop met 1920 en P. Kerkhof S. D. A. P. met 1461 stemmen. Hoek van Holland. Herkozen de heer A. D. van Doorn met 229 st. Gemengde berichten. Twist. De Amsterdam6clie politic heeft gisterochtend aan den Amsleldijk een man gevonden, die zwaar gewond langs den weg lag. De man, een zekere J. G., werd per auto-ziekenwagen naar het Binnengasthuis gebracht. Hij deelde mede, dat zijn broeder hem bij een twist met een mes in den rug had gestoken. Geen liefhebbers. Voor het toelatings examen tot 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht hebben zich geen candidaten aan gemeld. Auto verbiaud. Gistermorgen geraakte de automobiel van den heer W. A. R., Bel gisch regeeringscommissaris te 's-Gravenhage, welke in de Parklaan te Rotterdam stond te wachten, tengevolge van een lek in de bcn- zine-leiding in brand, waardoor de auto nage noeg geheel werd vernield. De brandweer verscheen met drie spuiten ter plaatse cn bluschte het vuur met een slang op de water leiding. De chauffeur M. B., uit 's-Graven- fiagc, bekwam brandwonden, aan beide handen. Dames-inbrekers. To Rotterdam zijn aangehouden de gezusters A. G. er. J. G., die zich door inklimming toegang hadden verschaft tot een woning op het Prins Fre- derikplein en daar den muntgasmeter had den gelicht. Straatroof. Een knaap die Woensdag middag te Amsterdam omstreeks 12 uur voor zijn patroon voor tien gulden aan twee- en-een-halve centstukken had ge haald aan het kantoor van de gasfabriek op den Zwanenburgwal, werd, toen hij weer buiten kwam, aangesproken door een heer. Deze vroeg wat hij bij zirih had en ontnam hem den zak met het geld. De man zette het op een loopen in de richting van het Waterlooplein, achtervolgddoor een paar vrouwen, die de daad hadden zien bedrijven. Hij werd daar gegrepen door een militair en een slager. Het geld had hij laten vallen, maar hij werd ge noodzaakt het weer op te rapen en toen naar het politiebureau op het Jonas Da niël Meyerplein gebracht. Daar werd het eerste verhoor afgenomen en bleek de da der een artist te zijn, die dikwijls in blos- |bofbp-tIheatei|3 optreedt. Later \werd dt^ man naar het bureau op het Singel ge bracht. Rampen en ongelukken. In het gas- gloeilichtmagazijn van de firma H. Bieze, in de Warmoesstraat te Amsterdam, is Dinsdagnamiddag een ernstig ongeluk gebeurd De winkeljuffrouw Stdez was bezig met het maken van den inventaris en zette groote hoeveelheden glaswerk van de onderste planken eener stelling op de bovenste planken. Daardoor werd de stelling topzwaar en viel om. Mej. Stiez werd onder het glaswerk bedolven. Door twee agenten van politie werd „zij uit hare benard© positie bevrijd. Zij was be wusteloos, doch een der agenten wist haar door toepassing van kunstmatige ademhaling bij bewustzijn -te brengen. Door een verpleger van den geneeskundi gen dienst is zij daarop naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Uiterlijke verwondin gen waren niet te constateeren. Evenwel ia mej. S. gistermorgen ten gevolge van •het ongeval overleden. (N. v. d. D.y Te Bedum is Dinsdagavond het 8- jarige dochtertje van. den bode J. B. in het kanaal verdronken. In de Rietlanden te Amsterdam, i9 gisterochtend een' zeeman, Go melis Bouw meester genaamd', onider een raoxgeerem- den goederentrein geraakt, met heit ge volg, dat een been afgereden en de voet van het andere been verbrijzeld werd. De man is in het O. L. V.-gasthuis ter ver pleging opgenomen, waar hij kort daar op overleed. (Tel.) Dinsdagavond is de 10-jarige P. R., van het eiland Marken, bii het zwemmen in de Zuiderzee verdronken. Gisteravond te half tien is de 13-jarige G. v. d. K., uiit de Hartmansstraat, te Rotterdam., aan boord van een liiohter in de rivier, ter hoogte van de Veerhaven, door een slag van den holonstok van het roer overboord geslagen en verdronken. Gistermorgen is de woning van EL- lenbroelk op den Haverkamn te Epe geheel uitgebrand. De inboedel werd voor een groot deel gered. Dinsdagavond is een hevige uitslaande brand uitgebroken in de bakkerij van den heer Kraakman op het Kecm te Zwaag, juist op de grens der gemeente Hoorn. Bakkerij en huis zijn geheel afgebrand, niets kon wor den gered. Verzekering dekt de 6chade. Marinesloep omgeslagen. Zes personen verdronken. Gisterenochtend fis een defensiesloep der marine, bemand met een zevental kop pen, die te Brielle was gestationeerd, in. bovengenoemd zeegat aan den grond ge raakt en later, bij pogingen' om haar vlot te krijgen; gezonken. De omgeslagen marinesloep was een defensiesloep, bemand met 7 personen, waarvan er 5 worden vermist. Een wist zwemmende den wal te bereiken en een Mjk werd door de reddingsboot aange bracht. Het ongeluk is te wijten aan het z.g. „vervullen." van de sloep, d.w.z. vol wa ter loopen door het overslaan der golven. Men seint uit Brielle aan de „Msbd." d.d. 7 Juli: Hedennacht om 1 uur is van Brielle uitgegaan een stoombarkas bemand met 4, Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 86 MEUBELMAOAZIJN 6 matrozen en eetn reserve-officier. De barkas is omstreeks 2 uur hedennacht omhoog gevaren op een zandbank nabij het wrak van de „Groningen" in de nabijheid van het Groene Strand bij Oostvoorne. Door een hevigen rukwind schijnt de barkas omgeslagen te zijn met het noodlottig gevolg dat de reserve-of Di cier en 5 matrozen verdronken. Een mar troos, Both ijl genaamd en afkomstig uit Brielle. heeft zich door drie uren te zwem men weten te redden. Ongeluk met een liftkoker. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het St.-Bernardus-Gesticht, aan de Nieuwe Passeerderstraat te Amsterdam, een ern stig ongeluk gebeurd. Een 85-jarige ver pleegde is op de eerste verdieping in een liftkoker gestapt en in den kelder geval len met het treurige gevolg, dat de oude man onmiddellijk dood was. De geneesheer van het gesticht, dr. Nuyens, constateerde een schedelbreuk. Het vermoeden is, dat de ongelukkige naar het privaat wilde gaan en de vei'- keerde deur heeft genomen. Steuncomité Leiden, Oorlogstoestand 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot etn met Dinsdag 6 Juli 1915. Vorige opgaaf f 95,332.93^6 CoClecte dubbel tje of cent f 256.43 Kon. Nat. Steun- ocmité (rest. op huairbows) f 194.10 f 450.53V6 f 95,783.47 Sedert ontvangen van: per soneel „de Automaat f 1.30; K. K. Speelpoitje f 6.50; af dracht L. Dagblad f 6; weetk- bijdragen f 4.45; maandbedra gen f 10; totaal f 28.65 195,812.12 Uitgaven: le tot 43e week f92,508.86V6 44e week f 993.51 193,502.37^ Saldo f 2,309.741,6 Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. A. L. van Aanholt, Nleuwsieeg 12. J. G. Chrispijn, slagersknecht, Rijndijk straat 43. J. G. A. Tillekes, arbeider S.S., Beesten markt 30. M. M. Swanenburg, dienstbode, Mariën- poelstraat 15. Wed. J. BavelaarMetselaar, Zijl of Ro- zenpoort 1. G. Blonk, Janvossensteeg 20a. J. H. Buutveld, dienstbode, Witte Sin gel 84 D. A. AltinkSmit, Schelpenkade 56. M. de JongJenner, Dembrandtstraat 22. Wed. J. M. RozeboomKuiters, Heinsius- plein 5. M. Bink, dienstbode, Nieuwsteeg 2. L. Paats, smid, Gortestraat 51. W. R. H. Blok, huisschilder, Pr. Frede- rikstraat 20. H. E. Ammerlaan, dienstbode, Nieuwe Rijn 18. J. O. Chrispijn, dienstbode, Oude Sin gel 228a. E. J. Borst, dienstbode, Br eestraat 175. J. Marijt, katoenwever, Kattenpoort 15. M. Katan, student, Botermarkt 28. M. J. de Vogel, dienstbode, Hooge- woerd 74. M. de Vogel, dienstbode, Schelpenkade 39. Wed. A. v. Halderen—Van Streijen, Kloksteeg 11a. J. Bos, los werkman, Middelstegracht 4. H. M. M. v. d. Meer, onderwijzeres, Aloëlaan 19. C. Gans, dienstbode, Lammermarkt 5. A. Verweij, Levendaal 157. S. v. d. Bil, koopman, Stadhouders laan 29. A. C. Schuiling, koopman, L. Agnieten- ^J. Landa, dames-kleedermaker3 Octo- berstraat 15. W. Oostelaar, chef in een badinrichting, Bloemmarkt 21. L. Witteman, schoenmaker, Haarlem merstraat 31. H. v. Rosse, koopman, Haarlemmer straat 31. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken: Mej. J. Chr. H. Wijtemburg, Oegstgeest, Rijnigeest. Mej. L. A. Venings, Haarlem* Ane- gamg 30. G. M. A. Kaijser, Hof van Delft, Laan van Overdevest 46. H. Lucke, Amsterdam, ToJlensstr. 90. J. v. d. Woude, Rotterdam, Anaiastr.lOa, N. B. Pin, Zoeterwoude, Gilettestr. 8. H. v. d. Maar, Wassenaar, Kasteel O.- W-assenaar. H. C. WeseeLius, Leiderdorp, Gasstr. 13. P. C. Romer, Leeuwarden, WElems- kade 23. M A. de Jong, Breda, Stationsplein 2. J. E. Malga, Den Haag, Snelliusstr. 47a. Abr. L. Verhoog, Woensel, Eindje 67. Abr. van der Wel, Monster, Heerenstr. L. S. Esveld, Rijswijk (Z.-H.), Jaag pad 38 I. Wed. Snelde rs-Vesseur, Amsterdam, Haarl.weg 213. B. J. Dolkemade, Amsterdam^ Dc.Tistr.4ti

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2