5 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABUNNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GF.ATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 oenl Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlên) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent No. 1742 6e JAARGANG V Dienstplicht. 25 Juni veroorloofden wij ons, aan „Het Centrum", dait gestadig waansiclhuwde te* gen 'stemming maken" voor aiigeoneenen dienst; lacht, de eenvoudige vraag te stel len: ,,'Ls liet niet rechtvaardig, dat alle Konen des lands wettelijk in de termen va'i'.en om hun land zoo noodig te verde digen?" Rechtstreeks antwoord mochten we voor alsnog niet bekomen, maar onder het op- ©chri/ft Zonder, ing beroep" troffen we nu in het blad toch een stukje aan, waar uit we zijn zienswijze over onze vraag diistiHeeren kunnen. Ten aanzien van het beroep in zake dienstplicht op de eischen van gelijkheid en rechtvaardigheid schrijft „Het Cen trum" immers: „Wij moeiten ronduit verklaren, diat de kracht daarvan ons ontgaat. „Dat men B naast A wil laten dienen, ■omdat men oordeelt, dat .dit voor 's lande verdediiigiiaiig absoluut noodzakelijk fi©, be grijpen wij, maar dat B naast A moet die nen, omdat deze ziich anders verongelijkt zou kunnen achten, is een,1 ali'erzonder- tttngste e'isch. „De 'loting biedt aan alfen volkomen g e .1 ij k e kansen. „Van een.'g onreoli/t is daarbij geen ge-en sprake." Natuurlijk niet, geachte confrater. Als A en B :n de loterij spelen heeft A geen enkcile reden om zich achtergesteld te waren a's hij een niet trekt en ~R een prijs. Het blinde Lot besliste en daar moet A zich maar gelaten bij (neerleggen. Maar schijnt het niet min of meer on- menschwaardig om de belangen van men- schen aan dat blinde lot toe te vertrouwen? In een loterij kan het niet anders en wie de kans niet wagen wil onthoudt izich een voudig van meespelen. Aan de dienstplicht- Acte rij moet echter ieder deelnemen en if*-1'1" "jwngfen vu'trii" \jp Ub meest onverschiiV.ige wijze door elkaar ge schud. Die loting moge in haar gevoelloosheid „aan allen volkomen g e 1 ij k e kansen bieden", iux overeenstemming met de men schel ijke waardigheid as zij o. i. niet. Mogelijk schijnt ook deze redeneering weder een afkeurenswaardig „stemming maken" voor aLgemeenen dienstplicht, maar dan ligt zulks eenvoudig in den aard der dingen. Willen wij nu per se alle dienstplich tigen laten opkomen? Volstrekt niet. De overheid make Uit, hoeveel iongeleden jaarlijks noodig zijn en tot dat getal kome men niet door loting, maar door strenge keuring en desnoods nog strengere her keuring. Dan dienen wie 't voorrecht genie ten gezond en sterk te zijn. De Duitschers hernemen het offensief in het Argonnewoud, waar zij veel ge vangenen maakten. Een Duitsch oor- FEUILLETON. HEREENIGD. 80) Nog eenmaal spiedde de vluchteling voorzichtig om aioh heen, alvorens het hem beschermende donkere bosch te verlaten. Vervolgens kruiste hij snel de open plek, en een oogenblik later was hij in den ingang van het verlaten huis ver dwenen. De politiemannen sitonden onitzet. Wat kori een bandiet van de bomde van Mack Donald uüt te staan hehbetn met den alge- jneen hoog in aanzien staamden man als Vol o nel Le Noir? Maar er bleef niet lang tijd oan te over leggen. Er moest snel besloten worden. De commandant liet al de in- en uit gangen van het huis bezetten., ging zeltf met twee begeleiders naar de hoofddeur en biet -daarop den klopper zwaar neer vallen. Een oogenblik vertoonde zich een verschrikt vrouwengezicht, aan het ven ster naast den ingang, doch er werd niet opengedaan. Daarop herhaalde hij het geklop krach tiger en liep: In naam der wet doe open! Dat was het oogenblik, waarop Duiveils- Dick Gabriel Le Noir had verlaten met het doel alles te verraden, doch zich zelf van te voren te dekken. Het geklop op de deur eu de daarop volgende sommatie deden hem een wanhopig cm kreet van woede s'inken. Doch slechts een strijd tot het uiterste kon hem redden. Welnu, dit moest dan niaarl logsschip in de Oostzee gezonken. Een Belgisch en Engelsch stoomschip getorpedeerd. Aanslag op den Ame- rikaanschen millionair Morgan. Van het Westelijk en Zuide lijk oorlogsterrein. In het Westen schijnen de Duitschers nieuwe troepen aangevoerd te hebben, waarmee zij nieuwe aanvallen doen. Zijn dit troepen onttrokken aan het Oostelijk oorlogsterrein of de nieuwe legercorpsen, waarvan dezer dagen sprake was? Zeker is het, dat de Franschen het in de Argon- nen en Vogezen zwaar te verantwoorden hadden. Het werd daar een strijd van man tegen man. Maar de Franschen weerston den den druk en in de Vogezen zagen zij zelfs hun tegenstand beloond: de Duit schers erkennen zelf in hun communiqué van Zaterdag, dat de Franschen hun oude stellingen bij Hilsenfirst aan de Duit schers, die een deel daarvan hadden ver overd, hebben afhandig gemaakt. Maar ook daar waar zij niets wonnen of her wonnen wisten de Franschen de aanvallen in hun vaart te stuiten. Volgens het officieele Duitsche bericht bedraagt de buit in de Argonnen van 1 en 2 Juli 2556 man, waaronder 37 officieren; ook zijn 25 machinegeweren, 72 mijnwer- pers en een revolverkanon buitgemaakt. De toestand op het Zuidelijk oorlogs terrein is hetzelfde gebleven. Tegen de Italiaansche stellingen op het plateau van Raisch deden de Oostenrijkers een hefti- gen aanval, doch zij werden teruggesla gen en moesten tweehonderd gevangenen in handen der Italianen laten. Van het Oosteljk oorlogs terrein. In Galicië gaat de opmarsch der ver- negiin oi emig wj kuiutzi in net ivua- sische front: „Een aanval der Russen ten Z.W. van Radom werd afgeslagen", meldt het Duitsche communiqué. Dat wijst er op, dat de Russen hebben gepoogd, en wellicht nog verder zullen pogen, hun benarde Gali- cische troepen wat lucht to geven door een tegenaanval op deze stad, welke, tus- schen de Pilitsarn en Weichsel gelegen, als het ware het hart vomit van de door die rivieren ingesloten landstreek. Het Oos- tenrijksche communiqué werpt over dit alles weinig nieuw licht. Alleen is Zamose aan den bovenloop van de Laboehka en ten N.W. van Rawa Ruska bestormd en zijn ten Westen daarvan de Russen over de Pir geworpen. Behalve om Zamose wordt ook nog om Krasnik gevochten. Op Zee. Zeegevecht in de Oostzee. De Duitsche marine-staf deelt mede: Terugkomende van voorpostendienst, ont moette den 2n Juli tegen 6 uur 's morgens, een gedeelte van ons lichte Oost-Zee-eska- der, dat, volgens opdracht, in verspreide orde voer, tusschen Gothland en Windau, bij plaatselijk „slecht zicht" weder, Rus sische gewapende kruisers. Afzonderlijke gevechten ontsponnen zich, waarin onze zwakkere strijdmacht beproefde den tegenstander onder het be- Bliksemsnel de deur openrukkende Stormde hij op de mannen daar buiten tos en deze, op zulk een woesten uitval niet voorbereid, weken inderdaad terug. Doch slechts een paar seconden. Hij zou zijn bedoeling spoedig verijdeld zien. In het volgende o ogenblik hadden vier han den hem gegrepen en hij gevoelde zich overweldigd. Haha, kameraad! zeilde de politie- c verste spottend. Uw eigen kwaad gewe ten verraadt ul gij behoeft ons niets te zeg gen. Alleen dit: wat hadt gij bij kolonel Le Noir te doen? Duiivels-Diok knarsetandde. Wat ik bij hem ite doen had? vroeg hij op uitdagend en toom Vraagt hem dat zelf! Als gij zulke fijne neuzen hebt, dat gij mij weet op te sporen, ziet dan ook maar op eigen gelegenheid te weten te ko me ju wat ik hier ^eed. Brengt den man naar binnen! beval de poÜtie-overste kortaf. Maar bezet aii'e uitgangen, andprs ontsnapt het vetste boutje, de edele kolo nel Le Noir, u nog, spotte Duivels-Dick. Waar hebt ge zoo even den kolonel verlaten? Wiri ge ons bij hem bremgen? Er kwam een flikkering in Dulvels-Dick's cogen. Boven op de gang vluchtte een vrouwen gestalte de trap op naar de tweede ver dieping. De mannen lieten haar gaan. Zij volgden Duivels-Dick naar de deur van de kamer, we/k'e deze even te voren na zijn woordenwisseling met den kolonel had fceiilaltefti. Zij klopten hard en eisch'ten binnenge laten te worden. Er volgde geen antwoord. Wederom klopten zij. Alles bleef stil. Een reik onzer ondersteuning te brengen, om daar een ernstiger strijd la beginnen Ge durende die afzonderlijke gevechten ge lukte het aan het oorl gsschip „Albatros" niet om het verband met de eigen sche pen te verkrijgen. Na een zwaar gevecht, dat twee uur duurde tegen 4 pantserkruisers die ook binnen de Zweedsche .territoriale wateren het vuren voortzetten, moest de „Alba tros", ten gevolge van talrijke treffers, in zinkenden toestand bij Osetergarn, op Gothland, op strand gezet wor.Jen Het schip had 21 dooden en 27 gewonden, .welke laatsten door de Zweeische auto riteiten en inwoners mensenliivend wer den opgenomen. Een protest. Naar aanleiding van het feit, dat een Duitsch oorlogsschip (de „Albatros") door de Russen binnen de Zweedsche zone bij Oestergarn op Gothland bescho ten is, is den Zweedschen gezant te Pe tersburg gelast te protesteeren tegen deze |chending van het Zweedsche grondge bied en dientengevolge ook van de Zweed sche neutraliteit. De duikboot- en mijnoorlog. Het Belgische stoomschip „Bodnog- nat" is bij de Scilly-eilanden getorpedeerd door een onderzeeër. Dc bemanning is naar Falmouth ge bracht. Het Engelsche stoomschip „Rich mond" is getorpedeerd in het Kanaal. De bemanning is te Plymouth aan wal gebracht. In de Zwarte Zee. Officieel wordt uit Petersburg gemeld: De groote generale staf meldt: In de Zwarte Zee heeft een van de Russische duikbooten drie stoomschepen, een groote torTedoj^'e'ra gevolg Zoengoeldak. Buitenlandsche berichten. Een aanslag op Morgan. Een man heeft Zaterdagochtend om 9 uur in het zomerverblijf te Glencove op Long Island een aanslag gepleegd op het leven van den bankier J. P. Morgan. Hij schoot verscheidene kogels op hem af en trof hem tweemaal. Een schot is in de borst gedrongen na den arm te hebben doorboord, het andere is in de dij ge drongen en heeft de slagader getroffen. De politie zegt, dat de dader zich Vrij dagavond ten huize van Morgan had ver stopt. Hij heeft opgegeven van Duitsche afkomst te zijn en ten allen tijde zijn leven te willen geven om een eind aan den oor log te maken. De man schijnt te meenen, dat Morgan een eind aan den oorlog zou kunnen maken als hij zulks wilde, want bij zijn verhoor heeft hij verklaard dat hij persoonlijk niets tegen Morgan had en hem alleen heeft willen bewegen alles in het werk te stellen om de vijandelijkheden .te doen ophouden. De wonden van Morgan laten zich niet ernstig aanzien. wenk van den overste der agenten, een v.luggie handige manoeuvre aan het slot en de deur sprong open. De mannen stonden als verstijfd. Voor zijn sdhrijftafel, met de pen in de hand, gebogen over bet voor hem liggende pa pier, zat de koConefl. De overste der agen ten trad naar voren. De figuur in den stoel bewoog zach niet. De beambte legde zijn hand op den schouder van den man, doch deed op hetzeV.fde oogenbliik ©enige stappen achterwaarts. De man in den stoel was dood. Gabriel Le Noir had, toen hij zag dat alles verloren was, aioh door vergif aan de .aardische gerechtigheid onttrokken. Gedurende eenige minuten heersohite er in het vertrek ademiooze stillte. De nabij heid van den dood, in welke gedaante deze ook optreedt, heeft iets sombers en be klemmends. Dit oogenblik had Duivels- Dick afgewacht, het oogenblik, waarop inen Gabriël Le Noir zou vinden, dood of levend. Met één ruk zijn beide begeleiders op zij slingerende, was hij ook met één 6promg bij een der vensters, dat slechts op een kier stond. Eén sprong en hij stond in het kozijn. Doch op hetzelfde oogenblik hoorde men een kmai en vulde een kruit damp de kamer. Duivels-Dick stortte neer en viel in de kamer terug, zwaar gewond door de kogels, die hem in de borst had den getroffen. Zou hij dood zijn? vroeg de overste, den verwonde aan de pols voelende. Deze sloeg nog zwakjes. Alleen de hoofdschuldige in het geheel e drama, waarvan de bijzonderheden voor de bui- tenvy erelid en zelfs voor de politie-agenten Uit latere berichten blijkt dat de dader Zaterdagochtend met den trein naar Glen cove is gegaan, een auto heeft gehuurd en daarmede naar Morgan's huis is gereden. Hij bedde en vroeg Morgan te spreken, voorgevend een oud vriend van hem te zijn. Toen de bediende hem den toegang weigerde, hield hij dezen een revolver tegen de borst, duwde hem daarna op zij en drong het huis binnen. Op het ge schreeuw van den bediende kwam Morgan door de gang aanloopen en vroeg den in dringer wat hij wilde. Als eenig antwoord schoot de inan op Morgan, die wankelde en op een stoel neerviel. De bediende had intusschen een kolen schop genomen en sloeg daarmede van achteren den misdadiger op het hoofd. Deze had echter nog den tijd gehad een tweede schot af te vuren. De bediende greep den man daarop aan, ontwrong hem zijn wapen en wist heni te overman nen. Middelerwijl kwamen ook andere be dienden toeloopen en telefoneerden om een dokter. De dader werd in hechtenis genomen en naar Glencove gebracht. Hij weigerde iets mee te doelen en zelfs zijn naam op te geven- Een tasch, die de dader bij zich had ge had en die bij het huis van Morgan is gevonden, was met dynamiet gevuld. Beweerd wordt dat de dader Vrijdag reeds bij het huis van Morgan was ge zien. De Engelsche gezant, die hij Morgan dejeuneerde, is getuige geweest van den aanslag. Nader wordt gemeld: Holt, die Morgan trachtte te vermoor den, heeft bekend den aanslag te hebben gepleegd op het Kapitool te Washington. Spoorwegongeluk in Amerika. Op één van .em trein brug bij Ranier gestort. Naar verluidt zijn er drie dooden en veertig gewonden. Bomaanslag. Dat de ontploffing, die in den Senaats vleugel van het kapitool te Was hington heeft plaats gehad, een weloverwogen bomaanslag was, wordt bewezen door het feit, dat de „Washington Times", een avondblad van beteekenis, een briefje heeft ontvangen, gpdateerd vóór de ontploffing, waarin aangekondigd werd dat die zou plaats hebben. Nederland en de Oorlog. D e K. W. 1 4 7. Van den stuurman van de verongeluk te „K. W. 14" is heit volgend schrijven bij zijn famil ie ite Katwijk ontvangen: Zondag 27 Juni. Poststempel: Gronmrty Fdrth. Het is een groot wonder, dat ik nog gered ben,; hadit gij dat ooit kunnen den ken, toen gij afscheid nam van ons volk, dait gij buiten mij, Willem en Klaas, nooit nog een gehedm waren, leefde niet meer. Zijn mond was gesloten voor altijd. Doch de overste der agenten was scherp zinnig genoeg om te begrijpen, dot een gemeenschap met de handlangers van Mack Donald wiet geschikt was om kolo nel Le Noir in een gunstig daglicht te plaatsen. Hij moest daarom zijn overste zoo spoedig mogelijk bericht sturen. Twee mannen, tot bewaking van het huis en de bewoners er van acthteihatende, begaf hij zjich met zijn overige begeleiders onmiddellijk waar de Duivel.-ketel terug, waar zij juieit tijdig aankwamen., om een luid hulpgeroep te kunnen hooren, dat reeds van verre tot hen doordrong, doch daarna plotseling verstomde. Van ver schillende kanten voorzichtig naderbij blui pende, zagen zij nog juist, hoe twee wilduitaiewde mannen rnet een derde, die hen slechts melt tegenzin volgde, on/lea den rotsingang verdwenen in de spelonk. De leider der pofi-tie-mannen achtte het nu gevaarlijk nog een oogenblik te dra'en. Mack Donald was op het fluiten zijner metgezellen, die met den geestelijke terug keerden, nauwelijks bij den ingang der spelonk gekomen, of hij hoorde plotseling opgebdedenden toon de woorden: In naam der wet doe open. Wanneer midden onder hen een blik semstraal ware neergeschoten, hadden de mannen niet geweldiger kunnen schrik mannen niet geweldiger kunnen schrik ken. Doch dit duurde slechts een oogen blik. Onmiddellijk drong zich aan hen de ge dachte op: capituleer en?,,. Zij capttu'ee- ren? Zij de onverschrokken metgezellen van Mack Dowak^ die den geheolpn om meer die andere mewschen zou hooren noemen in het leven te zijn. Ik heb een lachte wond aan mijn duim en mijn hand is opgezet; daarom kan ilk mooie lijk schrijven, maar overigens ben. ik gezond. Wij heibben ondergoed aan van dit hui», want ons ds weg c.n hebben, van middag aardappelen" met vleesch, soep en taart; hot was vrij goed. Ik hoop binnenkort u weder te zien gezond en wel. Ik schrijf erg door elkaar, dat zit hem, dat wij hier cna aftoSben moeten om ons verstaanbaar te maken en dan wordt je draaiende in je hoofd. Wij zijn gered dpor oorlogssche pen en hier iin Schotland binnengebracht en hebben het best. Met ons drieën van do 14 man, Wi/lorn Plas, Klaas van Beo!en, en ik verschrikkelijk; ik zal wel vertel len als ik thuis ben hoe het is gekomen en hoe ik gered ben. Nu ik hoop dat ik u gezond mag weder zien en evenzoo da uwen. Hier gaan kijken kan ik niet, daar ik geen geld heb; hot is een plaatsje vao 500 zielen, waar een belangrijke baai is. Naar wij hopen zullen wij morgan van hiier vertrekken;, maar het Ls een groot eind. J. den Hollander. Niettegenstaande het ongeluk de vorigo week reeds moet hebben plaats gehad, zijn de geredden tot heden nog niet thuis ge komen; wat zeer '««ïderling kan genoemd worden. Dat men te Katwijk iin de groot ste spanning verkeert, is te begrijpen. Met het stoomschip „Zeeland", eon vrachtboot, in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Maashaven te Rotterdam aangekomen, heeft de reis van LeLth naar hier meegemaakt de 15-jarige scheepsjon gen Arie Wassenaar, van Katwijk aan Zee. De Noderlandsche consul te I,edith heeft voor zijn overtocht zorg godragen. Deze jongen heeft deel uitgemaakt van de bemanning van den logger Wilhemiima ffl1st 'óuor 'ee.u rwtgeuscn oonrjgsserrrp is overvaren en gezonken. De jongen zoido vernomen te hebban, dat behalve hij, nog drie menschen van de 14 koppen sterke bemanning der Withelminia zijn garod. Van zijn redding wisten deze menschen evenwel niet. Hij Ls gered door de be manning van den Engelschcn torpedo jager Goshawk en te Storneway aan wal gebracht. Waar de andere gereddon ge bleven zijn, was hem niet bekend. De jongen is van Rotterdam naar Kat wijk aan Zee voortgeholpen. De K W. 96 aangehouden. Zaterdag kwam bij den reeder W. Tons te Katwijk he.t telegrafisch bericht in, dat zijn loggervaartuig, de „K.W. 96", door de Engelsche Marine is aangehouden en naar de haven Lei til opgebracht. Verhoog ling der oorlojza- b e g ir o o t i n g. Een wetsontwerp \is ingediend ter ver krijging van heit crediieit, waarmeda do minister van Oorlog vertrouwt bij voort during van de buitengewone omstand.ig- heden an dc daaruit voortvloeiende uit gaven tot het einde van September te kunnen voorzien. In de Memorie van Toelichting dee.lt do minister mede, dat op; dit oogenblik over het reeds toegestane crediet van 50 mil-. trek hadden doen bovon en sidderen? Tot geen enkelen prijst Overwinnen of sterven, maar zich overgeven nooit! Haha! riep Mack Donald wild, laat hen maar komen; laat hen maar probeo- ren onze vesting in te nemen! Maar voor dat hun dit getukt, zal Kapiito'.a Le Noir mijn vrouw worden. Vooruit, pastoor, doo uw werk! Ik zal u bij mijn bruid brengen. Gij allen blijft luier achter. AILeen twee van u mogen mij volgen als getuigen. En thans vooruit! De geestelijke, een oud rnan, hief srnec- kend dc handen omhoog. Man, sprak hij oip dreigenden toon, als gij nog aan een God ge'ooflt en van Hem baimharLigheid hoopt, drijf dan toch geen Lichtzinnig spel met een der heiligste handelingen I Geen zodeiproeken! vael Mack. Donald hem in de rede. Vooruit! Twee mannen, grepen den grijsaard beet en duwden hein voort. De geestelijke beval zijne ziel aan God', Veel liever dan te voldoen aan hot bevel van den aanvoerder der bandieten, wilde hij zijn leven opofferen. Vooruit! herhaalde Mack Domalil op grimmigen toon. Haïti klonk op hetzelfde oogenblik uit den verborgen spelonkingang een ge biedende stem, en, gevolgd door een bende tot aan de tanden gewapende mannen, sprong een hooge gesta'to van do rots hoogte af. Zijn beg eileiders vormden om hem heen een diichten kring, aldus den weg naar de tweede spelonk versperrende. {Slot vcflgt.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1