Tweede Blad. 6e JAARGANG No. 1741 e Ecicbelie Gou^ant Zaterdag 3 Juli 1915. Uitbreiding Landstorm. Dat de uitbreiding van den Landstorm versdhilTend beoordeeld wordt, vai!.t te be grijpen; dat er oppositie tegen is, is heel goed te verklaren; en dat het wetsontwerp miet door een ieder goed begrepen wordt, is du-idelijk, bewijze de gebrekkige toe lichting. Het bekende adires van de 22 in®ake ©efenjPicht heeft tot gevolg gehad, dat de minister van oorlog verklaard heeft, dat gewerkt werd aan een wetsontweip inzake \i tbreidiing Landstorm, nu gebleken was, dat bij een groot gedeelte van ons volk die drang bestond.. Dat bij een groot gedeete van ons volk die drang bestond of bestaat moet bewe zen worden. Integendeel, het grootste ge deelte van on6 volk weet niet, waaraan het zich op het oog en blik te houden heeft. TSerst toch werd gezegd, dat ons leger moeilijk uitgebreid kon worden. Ons leger was aangewezen, op heit defensief en voor dat defensief beschikte de minister over genoeg mannen. Daarenboven, de kwestie van k'eedimg cm materialen was zoo maar niet in een,s opgelost. Tot op eens een Gdres de werei'id wordt ingezonden, van de ministertafel gezegd wordt dat een wets- omtweup inzake uitbreiding Landstorm in bewerking is, wereldkundig wordt ge maakt en over het a,'gemeen noch in de pers noch bij het grootste gedeelte van ons volk noch in het afdeelingsonderzoek bij de Tweede Kamer vriendelijk ontvangen wordt. Integendeel, er werd proltest aan- geteekend tegen deze wijze van legeruit- hreiiding. Da S. D. A. P. belegt overal •protestvergaderingen en noodigt een ieder ■uit op den dag, dat de wet in de Tweede Kamer zal behandeld worden op het Bin nenhof in Den Haag te gaan manifestee ren. De nuchtere vraag moet gesteld worden: is uitbreiding van den Landstorm nood zakelijk? Uit het wetsontwerp, noch uit de korte memorie van toelichting blijkt die noodzak ei" ijikheiid. Temeer moet die vraag gesteld worden, waar de minister van oor log voordat het bekende adres ver scheen aan geen uitbreiding dacht. Die 22 groote mannen maken toch het overgreote deel van ons Nederlandseh vol'k niet uit. Bewezen moeit dus worden, dat op het oogenblik heit Ned'erlandsehe leger niet in Maait is het land te verdedigen tegen welke oorlogvoerende mogendheid dan ook, die het in den zin mocht krijgen een aanslag te wagen op onze neutraliteit. Dit bewijs zal in het Parlement geleverd moeten worden, willen de afgevaardigden hun stem aan deze legeruitbreiding geven. Alfles zal geÖeddeJijk gaan, wordt ge zegd: de uitvoering van de in te lijven groepen geschiedt bij Kon. Besluit; de oefenplichit zal eerst na drie of vier jaren tot de mannen van 30 jaar kunnen worden uitgebreid. Met de gebrekkige toelichting voor cog en wtS een en ander er bij ons zoo maar niet in. Het gaat om a'igemeenen oefenplicbt. Het gaat om de mannen van 1940 jaar, diie vrijgeloot zijn o,f vrijge steld van den gewapenden dienst. In het kort dus: Is algemeene dienstplicht bij den landstorm tear alle lichamelijk geschikte mannen van 1940 jaren goedgekeurd door de Kamers, dan heeft de minister de beschikking over die mannen. En wie zegt, dat het dan weer geen adressen gaat rege nen van vooraanstaande mannen, die zeggen,dat het vaderland in nood is en heit noodzakelijk is, dat al die mannen zoo spoedig mogelijk ingedeeld worden, wamt de toestand is van dien aard ge worden, dat Nederland behoefte heeft aan een leger van 800,000 man en meer. De mogelijkheid is niet uitgesloten, diat de minister dan weer tot de overtuiging komt dat het overgrocte gedeelte van het Ne- den'andscthe volk achter uiie adressen- schrijvers staat en de minister op grond daarvan overgaat tot inlijving op groote schaal. De minister van oorlog heeft trou wens zijn maatregelen al genomen en een conferentie gehad met groot-fabrikanten inzake het aanmaken van ammunitie. Wanneer nu werkelijk eens een Leger van 800,000 Nede.r!and sche jonge mannen op de been werd gebrajht, zou dan nielt een ieder geloovein, dat een van de oor logvoerende mogendheden in de buurt al les in het werk zal siteKien orn Nederland tent bondgenoot te krijgen? Uit hetgeen wij hiervooraf schreven, zal voor een ieder duidelijk zijn, dat door ons nu dit wetsontwerp niet met eenig enthousiasme wordt binnengehaald. In tegendeel, zoolang geen nadere gegevens verstrekt zijn, zullen wij een zeer terug getrokken houding tegenover dit wetsont werp aannemen. In de Memorie van Toelichting, in het wetsontwerp zelf niet, wordt er op ge- zinsjfteld, dat de uitbreiding van de landstorm tot gevolg heeft, dat de land weerlichtingen naar huis gezonden kun- neg worden, wanneer de eerste nieuwe lichtingen afgericht zullen zijn. Een mooi idee, en een rechtvaardige zaak zul len velen zeggen. Oppervlakkig bekeken is er veel voor te zeggen. Maar men ver geet, dat die mannen eerst geoefend moe ten worden, dat na die oefening ons leger verschillende lichtingen sterker is gewor den en dan de toestand wel van dien aard kan verklaard worden, dat alle be schikbare mannen noodig zijn. Een andere zaak. Waar ons land over zoovele com municatiemiddelen beschikt en waar ons leger nu reeds 11 maanden op alle mogelijke puntjes is afgericht, zou het dan nu zoo onmogelijk zijn om de Landweer naar huis te zenden? Binnen 2-4 uur heeft de minister de mannen ter zijner beschik king. Hoe het zij, wij hopen, dat in de Tweede Kamer dit wetsontwerp van alle kanten zal worden bekeken. PEDROSER. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Regeeringsmeel en -Brood. Een medewerker uit vakkringen van het „Hhid." merkt het volgende op: Blijkens gisteren verschenen communiqué, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de burgemeesters een circulaire gericht,, waarin verzocht wordt te willen laten conlroleeren, dat het Regeeringsmeel door fabrikanten en molenaars niet lager worde afgegeven, dan door den Minister werd be paald. De Minister stelt zich dus op het stand punt, dat, waar de Regeering prijzen vast stelt, zij ook heeft zorg te dragen, dat door hen, die met den verkoop van een bepaald artikel worden belast, geen onrechtmatige concurrentie in het leven worden geroepen. Sedert werd vastgesteld, dat de broodprijs zoowel voor regeeringsbrood afgehaald aan winkel of fabriek, als thuisbezorgd, 12 cent per kilo zou zijn, is, voornamelijk in Amster dam, in die zaken waar het brood ook in normale tijden, uitsluitend aar. den winkel wordt afgehaald, langzamerhand een brood oorlog ontstaan. Plakkaten met het opschrift „Regeeringsbrood IOV2 cent", „Op de zes brooden één toe" enz., doen hen, die het brood voor den door den Minister vastge- stelden prijs van 12 cent per kilo verkoopen, een concurrentie aan, die door belanghebben den onrechtmatig wordt geacht. Klachten door hen ter bestemder plaatse ingebracht, hebben niet mogen batende auto riteiten die in dezer z.nulen kunnen ingrijpen, meenden dat tegen een goedkooperen brood prijs dan den vastgestelden, geen bezwaar behoefde te bestaan en rangschikten dit onder de vrije concurrentie. Wij juichen van harte een verlaging van den broodprijs toe is deze l ij di' astgestelde prijzen voor ongebuild meel mogelijk, aan behoort de algemeene prijs ver laagd Ui worden. Een toestand waarbij zij die zich aan de regeeringsvoorschriften houden en klanten verliezen, kan echter niet goed zijn. Kolennood. Het gasbedrijf te Deventer is, naar men ons van daar meldt, door aankoop en met behulp van de watergasfabriok, voor pl.m. 0 maanden verzekerd, zij het ook ten koste van belangrijke iinancieele offers. Het laatste contract voor kolenlevering, vóór den oorlogstoestand gesloten, bepaalde den prijs op f 9.60 per ton. Woensdag is 1000 ton voor f22 per ton aangekocht, wat de gemeente op oen hoogere uitgaaf komt te staan van f24,800. Nu de gasprijs, inge volge een onlangs genomen raadsbesluit, niet verhoogd wordt, zal de gasfabriek-exploitatie op de begrooting voor 1916 een belangrijk nadeelig saldo aantoonen. Gas uit turf? Tengevolge van den hoogen prys en 8chaarschte uit steenkolen zal aan de ge meentelijke gasfabriek te Akkrum een proef worden genomen met het maken van gas uit turf. Tot dit doel zal 250 tot (circa 500,000 stuks) van de zwaarste Groninger baggerturf worden aangekocht. Proefondervindelijk is bewezen, dat de opbreugst aan gas uit turf minstens die van goede steenkool evenaart, zoo niet overtreft. Gras. Men schrijft aam de ,,N. R. Crt.": Daar de uitvoer vaai hooi uit Nederland is verboden, hallen, Duiiitsche boeren aam de Duatsch-Dimbuiig'sdhe grens versoh ge maaid igras van de -grens om hert op Duit- schen grond" tot hood te diaten worden. Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XVII. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Behalve de textielarbeiders zijn onder de C.-afdeeling ook gebracht de werklie den van andere fabrieken. De grootste groep daarvan is gevormd door diverse personen aan de fabriek van de Firma Tieleman en Dros werkzaam. Ze telde er niet minder dan 18, waaronder één dienst plichtige en 15 vrouwen, n»®oot ircdTi-n-cn. Deze menschen kwamen, mede tengevol ge van den oorlogstoestand vroeger uit hun werk dan gewoonlijk en deden uit dien hoofde een beroep op het comité. Menigmaal leden hunne huisgenooten reeds onder den druk der tijden, zoodat het comité besloot in den nood bij te springen. Dit was niet noodig vóór het begin van dit jaar, daar de genoemde werksters eerst in de laatste helft van Ja nuari gedaan kregen. Ze waren in de eer ste helft van Mei met uitzondering van één weer allen afgevoerd en hebben dus ongeveer vier maanden ondersteuning ge noten. Te zamen ontvingen ze over gemel- den tijd ruim f 330, wat voor elk per week een gemiddelde bijdrage van f 1 uitmaakt. Aan een tweetal werd nog een etenskaart verstrekt. Bij den aanvang der mobilisatie liep de steenfabricage, voor zoover in onze ge meente toegepast, als zoovele andere be drijven, in de war, en konden de arbei ders daarvan niet gehandhaafd worden. Er meldden zich daarom reeds spoedig een tiental arbeiders der Kalkzandsteenfabriek bij het Comité aan, die in hoofdzaak de eerste twee maanden gekomen, geleidelijk werden afgevoerd. Na Nieuwjaar was er evenwel slechts een enkele overgebleven. In dien korten tijd kostten gemelde 10 arbeiders, waaronder 1 dienstplichtige aan het Comité ongeveer f 300, wat, over ge noemd tijdvak gerekend op ongeveer f 1.50 per gezin per week komt. Gelukkig, dat zich de oude toestand op de bovengenoem de fabriek spoedig hersteld heeft, daar de arbeiders geen steun van een werkloozen- fonds genoten. Ook van enkele Steenfabrieken uit de omgeving van Leiden, kwamen nog hier wonende arbeiders bij het Comité om steun, doch slechts een vijftal, waaronder nog 3 dienstplichtigen, die als de meeste andere militairen, eerst in November kwamen. Na Mei werd geen hunner meer gesteund. Met hun vijven ontvingen ze een bedrag van f 140, globaal genomen, wat voor elk op ongeveer f 1.10 per week komt. De toestand der steenfabrieken als zooda nig kan, gelijk voldoende uit de oorzaken blijkt, die tot .den gang naar het comité leiden, buiten beschouwing blijven. Wel telde mee de toestand van een Aardewerk fabriek, waarvan een zestal arbeiders werkloos werden, die pas in begin van Mei geheel van de lijst der ondersteunden wa ren afgevoerd. Het Comité verschafte hun gezamenlijk ruim f 210, wat gemiddeld f 1 per week per, gezin geeft. Nog van eenige andere fabrieken meld den zich arbeiders aan, waaronder 3 dienstplichtigen, terwijl de 9 andere meest kwamen uit hoofde van schade, geleden door de huisgenooten. Deze groep heeft van al de in deze rubriek genoemde ge middeld het meest gekost. Maar in Augus tus en September waren er ook reeds 7 van de 12 totaal aangekomen, terwijl de af voeringen in den aanvang slechts zeer ge leidelijk konden geschieden. Alleen in het begin van Mei kon dit met een viertal tegelijk, terwijl er daarna nog 3 onder steund bleven. Het Comité heeft ongeveer f520 aan deze groep besteed, dat is onge veer f 1.20 per gezin per week. Het aantal ondersteunde fabrieksarbei ders tot bovengenoemde groepen behoo- rende, bedraagt 51. Deze, geteld bij de textielarbeiders, geeft voor de C-afdeeling een aantal van 384 gesteunden, aan wie vanwege het Comité ongeveer f 10,800 is uitgekeerd, huurbons inbegrepen. Gemengde berichten. Landelijke eenvoud. Op een dorp in de provincie Groningen, een dorp van de beroem de „woudstreek", genaamd Schildwolde brak een felle brand uit in de bakkerij van C. Niewold. Gelukkig, schrijft de Prov. Gr. Ct., was het bladstil, zoodat de belendendo perceelen geen gevaar liepen. Ddérom, zoo vervolgt het bericht, en omdat er van het gebouw niets te reddeu viel, is de brandspuit niet gehaald. Handbagage. De Directie dor Staats spoor heeft bepaald dat handbagage niet mag worden geplaatst in de zijgangen of middengangen der rijtuigen, omdat zij alsdan voor het in- en uitstappen der reizigers zeer hinderlijk is. Wordt de bagage in de zijgangen of middengangen der rijtuigen aangetroffen en voldoet de eigenaar niet terstond aan het verzoek van het treinpersoneel om deze in de netten of onder de banken te plaat sen, of wel, kan zulks wegens de afme tingen der voorwerpen niet geschieden, dan moet deze bagage, hetzij onderweg, hetzij op het eerstvolgend station, naar den bagagewagen worden overgebracht en als hij aankomt, als te bevrachten bagage worden behandeld. Slechts ten aanzien van de handbagage van reizigers, wien geen zitplaats is kunnen worden aangewe zen, kan van het vorenstaande worden af geweken. Eindelijk gesnapt. Neringdoenden te Enschede hadden voor eenigen tijd last van een oplichtster, die per telefoon be stelde voor welgesteide ingezetenen, het bestelde, 't zij taartjes, koekjes, vleesch- waren en dergelijke verzocht gereed te maken en 't dan, omdat er groote huust bil was, maar door het dienstmeisje, natuur lijk zij zelf, liet halen. Verschillenden werden het slachtoffer. Bij de politie werd aangifte gedaan en nu de juffrouw lont rook hield ze met haar kwade affaire eenigen tijd op. Thans ving het werk weder aan. Ze deed een bestelling bij een bakker voor een apotheker, juist een familielid van den leverancier en nu deze bij gene informeer de, bleek het kwade voornemen. De poli tie, die van een en ander was in kennis gesteld, slaagde er nu op een gemakkelijke manier in het meisje, dat 19-jarige G. H., in arrest te nemen. (llbld.) Van een „vastslaper". Een kleine jon gen te Ileusden vertelt de „Echo van het Zuiden" was dezer dagen naar bed gegaan en had een flink stuk mastiek meegenomen. Dit nu was onder zijn hoofd gesukkeld en toen de knaap 's morgens wilde opstaan kon hij dat met geen ga- weid. Hij had zich vastgeslapen: ds mastiek had hem njet zijn haren aan het beddegoed vastgekleefd. De ter hulp go- roepen ouders wisten aanvankelijk niet wat zij zagen en wat zij doen moesten. Ten slotte knipte men een stuk uit de lakenj en zoo werd het manneke uit zijn positl® bevrijd. Betrapt. In de Boekhorststraat t# 's-Gravenhage werd gisteravond een per soon op heeterdaad betrapt op het stelen van een flets, welke even onbeheerd op straat stond. De dief werd overgebracht naar het commissariaat van politie aan de Riviervischmarkt. Een visechenregen. Te Barnevold zijp gisteren, tijdens een hevige onweersbuL verscheidene visschen uit de lucht komen vallen. Zoo vond de landbouwer Blom, op „Westerveld", op zijn erf in een pas door den regen ontstanen plas, een snoek en een voorn, welke visschen hij gemakkelijk met de hand kon vangen. (Tel.) Poging tot vergiftiging. Inzake de po ging tot vergiftiging in Den Haag meldt men, dat de dienstbode J. C. G. uit df Maetsuyckerstraat ter beschikking is ge steld der justitie als verdacht van pogtnp tot vergiftiging van mej. L., tei-wijl II. D, L. ter beschikking der justitie is gesteld als verdacht van medeplichtig aan de po ging tot vergiftiging van zijn echtgenoote. Kruitvaatjo gesprongen. In den boom gaard van Hol te Leeuwen is gisteren een kruitvaatjé gesprongen. Drie personeii werden gewond, van wie een ernstig: de ongehuwde v. d. E. uit Dreumel. Brand. Gisteravond circa 8 uur ont stond brand in de graanpakhuizen van den heer G. aan de Noorderhaven te Zut- phen. Weldra stond de geheele boel in lichte laaie. De brandweer vermocht tegen de hevigo vuurzee niets, met veel moeite werden de belendende perceelen gespaard. Ongeveer 12 uur was men den brand meester. Pakhuizen, benedenwoning en kantoor brandden totaal af. Verzekering dekt de schade. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: 2 uur Catechismus; half 8 Lof. Bibliotheek van 44.30. In de week alles naar gewoonte. Vrijdag: Feest van de II.II. Martelaren van Gorkum. Zaterdag: Biechthooren van half G tot 9 u. Kinderen 's morgens. Uitreiking der H. Communie in de week 6, 6.30 en 7 uur cn vóór- en onder de H. Mis. lederen avond biechthooren van halj! negen tot 9 uur. FEUILLETON. HEREENIGD. 79) Gabriël Le Nodr stond daar als versuft. Wait Mack Donald's hamdlaruger hem daar had medegedeeld, deed hem schier zijn bezinning verliezen. Van alle kanten groei de het gevaar aan en nergens zag hij reddiing. Als hij Duivals-Diok eens terug riep? Op hetzelfde oogembük sidderde hij van schrik. Tegen de huisdeur klonk een dof geluid, een hevig kloppen," als van geweerkolven, en eem gebiedende stem beval op luiden toon: In naam der wet, doe open! LI. Op dien morgen, na de gewelddadige cntvoenrnig van Kapiboja uit haar kamer doof heit gdheime valluik, was op Hurri cane Hall alles in de vroegte opgeschrikt geworden door het hulpgeroep der kleine Pitapat, die na het verschrikkelijke vi sioen, hetwelk zij dien nacht had aan schouwd, het niet gewaagd had zich te "verroeren voor het aanbreken van den morgen. Zij vloog over de gang, voortdurend met al de kracht har er Longen om hulp schreeu wende en juffrouw Kondriment had al haar energie niood'ig om het opgewonden meisje tot bedaren te brengen. Met hijgenden adem verhaalde zij, wat er geibeuixl was, en zelfs de moedige huis houdster gevoelde zich de haren te berge lijzen. Doch spoedig herkreeg zij haar ge wone tegenwoordigheid vm geest en Pati- pal bevelende haar te volgen, ging zij met haar onmiddellijk naar de kamer van Ja- nioö WarflieM. Het geklop te gein de deur deed den ouden man brommerig uit zijn sluimering ont waken. Doch sl'echts enkele (verklarende woorden van juffrouw Kond>iment waren noodig en na een paar minuten ging de deur open en verscheen de majoor. Bitapait herhaaldelijk aansporende om hare woorden te bekrachtigen, verhaalde de oude vrouw thans het door de kleine kamenier vertelde nachtelijke voorval en hoe meer zij sprak, d-es te sterker zwol len de aderen op James WarfieM slapen. Ontvoerd! barstte hij ten sóotte uit. Ontvoerd! Mijn pleegkind ontvoerd, hier uit mijn en gen huis! Alle duivels! Dat kan niemand anders gedaan hebbend dan Ga briel Le Noir! Hij alleen heeft befang bij het verdwijnen van dit mensje! Om Gods wil, mijnheer de majoorl Waar denkt ge aan! riep juffrouw Kondi- ment sidderend. Waar zou Le Noir een handlanger vinden voor zulk een waag stuk om het meisje door heit valluik te ontvoeren? Door het valluik? herhaalde James Warfield, bevende van woede. Bij God, dat gaat alle peiiken te buiten! Maar ik zal hem er voor laten boeten, al zou het mij mijn leven kosten. Deze schanddaad zal hij niet ongestraft hebben bedreven! En zijm van -angst bevende begeiiefd- sters Voorgaande, begaf hij zich met on stuimige haasit naar de afgelegen kamer, welke Kapitola van den eersten dag van haar verblijf op Hurricane Hall af be woond had. Hot medsije, wier karakter door het verleden gevormd was tol een eigenaardige onverzettelijkheid en hals starrigheid, had geweigerd dit eenzame vertrek te verwissefem met een ander en was aldus het offer geworden barer ver metelheid. Pitapat's mededeeling en het onderzoek, door James Warfield ingesteld in de ka mer, nomen eiken twijfel, die nog mocht blijven voortbestaan» weg. Kapitola was door de va'deur onitvoerd geworden en slechts iemand, die met den lokalen toestand volkomen op die hoogte was, kon de daad volbracht hebben. Maar wie ken dat zijn? Mack Donald was, zooals alien aanna men, dood. Kapiitola's vermetele zelfver dediging had hem in den afgrond doen storten en daaruit was geen terugkeer mogelijk. Hij behoorde zeker tot de doo- den. Of leefde hij misschien toch nog? Maar welke hand hier ook in het spel mocht zijn geweest het gold te ontdek ken waar het meisje heengebracht k<£a zijn, en vooral, op welke wijze de oautvoe- ring had plaats gehad. James Warfield liet master Ezy roepen en beval dezen met versohefidene negers door middefl van touwladders de duistere diepte onder het valluik te onderzoeken en spoedig waren een paar dozijn rappe handen bezig cm dit bevel ten uitvoer te brengen. Ofschoon Mack Donald alle sporen had laten verdwijnen, had hij toch nog geen tijd gevonden, om de vergroote opening in den rotsmuur, waardoor men in de geheime gang bij de DuiveLsketefl. kwam, onzichtbaar te maken. Kapi tola's onverschrokken tegenstand deed hem elke voorzlahtigheid oender dit opzicht vergoten, te meer daar hij een ont dekking van dezen kant in het geheel niet vreesde. Zoo gebeurde het, dat de negers, in de diepte neergelaten, de in vergelijking met vroeger veel wijder geworden rotsspleet noodzakelijkerwijze moesten ontdekken. En toen deze gevonden was, was ook de gang spoedig ontdekt. Wat nu gedaan? Moesten de negers vooruitdringen op eigen gelegenheid? Waar zouden zij te recht komen? Na lang overleggen besloot James War field de jiistitie van het geval din kennis te stel Hen, tevens aan allen in het huis ten strengste bevelende over het gebeurde bet diepste stilzwijgen te bewaren. Spoedig was de politie ter plaatse» en terwijl James Warfield zich met den over ste der agenten ln zijn bibliotheek terug trok, vertelde hij hem alles uitvoerig. Het gevolg was, dat er nog meer versterking kwam, aan wie de overste zijn geheime bevelen gaf, krachtens welke aan a»'Ie be woners des huizee de toegang tot de nood lottige kamer beslist verboden werd. Er verliepen een paar uren vol bange onzekerheid voor de wachtenden. Daarop liet de overste der agenten zich bij James Warfield aandienen, om hem het resultaat der onderzoekingen mede te deeken, waar door buitengewoon snel Licht in de duis ternis gebracht weTd en de poliLtlie zich op een dubbel siucces kon beroemen; milet al leen de weg, dien Kapiitola's ontvoerder ongetwijfeld met het meisje was ingesla gen, was gevonden geworden, doch de nasporingen hadden ook geleid tot de ont dekking van de schuilplaats der zoolang tevergeefs gezochte bende van Mack Do nald. Thans goi'd het den bandieten onver wijld den weg af te snijden. Gehikte dft, dan waren allen gevangen, dan was het nog niet te laat, dan was ook Kapitola gered. LIL Het was reeds tegen den middag, toen do politiemannen, dia door hun overat® naar de Duivelsketol gezonden waren, om den uitweg van de spelonk te bewaken, ter bestemder plaatse aankwamen. Zij verborgen zich in liet kreupelhout achter rotsgesteente en bleven daar op do loer Liggen, wachtend op een teeken. Plot- selling dook uit de cliepte een hoofd op met roodbruin haar en spoedig daarop werd de gestalte zichtbaar van een hercu lisch gebouwden man. Overeenkomstig hot ontvangen bevel verroerden geen der polLtie-agenten zich. Nadat de man voorzichtig om zich heen gekeken had en de baan vrij had geztem» sprong hij vlug van rots op rots let aan den met den grond van b«t bosch gelijk liggend en rand van den afgrond, om ver volgens rnet de vlugheid van een kat in het donker van het bosch te verdwijnen» Maar reéds waren hem even vlug zea mannen gevolgd, die zich geen enkelen van zijn schreden lieten ontgaan. Nu ging het voort over de meest eenzame wegen tot in het duistere dal waarin het verlor ten huis gelegen was. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1