Uit Stad en Omgenvig. OORLOGS-VARIA. Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. Men meldt uit Ede aan de „Msb.": Het was hier Maandag avond tusschen 10 en 11 een noodweer. Een wolkbreuk, gepaard met een hevig onweder, ontlastte zich boven het dorp. De hoeveel heid water, die neerstortte, was ontzaglijk; in een minimum van tijd was het een ware zondvloed. In breede golven stroomde het water langs het heuvelig land omlaag. Een gro< t deel der infanteriekazernes stond weldra blank. In verschillende lokalen, waar de sol daten op stroozakken op den grond slapen, drong het water niet geweld binnen en ver raste de slapenden met een ongewenscht bad. Op het achterterrein, waar een afdeeling in tenten geleeerd was, leek het een bergstroom. Alles en allen spoelden weg met have en goed. De soldaten hadden tijd noch gelegen heid hun ldccren te grijpen en moesten en profond négligé vluchten binnen de kazerne. Het water sloeg gaten van verschillende vier kante meters in den grond. Stallen, tenten, compagniesloknlon, alles stond blank; de binnengangen leken rivieren, het voorterrein was een zee gelijk, waarin de lantaarns licht boeien waren om den veiligen weg te wijzen aan de laat terugkeerendc verlofgangers, die met gemengde gevoelens pootje-baadden naar hun kwartieren. In het dorp was het niet anders. In bijna alle huizen clreef het; meubilair werd losge rukt en bedden opgelicht. Op verschillende plaatsen van den langen Stationsweg was geen zand meer tusschen de straatsteenen te bekennen. Bij den viersprong aan het begin van het dorp konden de riolen den overvloed niet verzwelgen en op den voornaamsten ver keersweg stond het water een halven meter hoog over een lengte van 100 meter. Bij den Arnhemsehen straatweg Ieclc het een waterval. Verscheidene karladingen zand en steenen, die door den stroom waren mee- gedreven, lagen in het dorpscentrum beneden en gaven aan het pleintje het uitzicht van een zeestrand na den vloed. De bliksem is op enkele plaatsen ingesla gen; de daardoor ontstane brandjes werden dnor de bewoners gebluscht. Bij den uitgever R verschroeide de bliksem een kussen in het bed, waarin een kindje sliep, dat echter geen letsel bekwam. Zekere S., wonende te Krefeld, die Dins dagavond in een café aan de Oude Stadsgracht te Nijmegen bezig was met het repaveeren van een electrisclr orgel, kreeg daaibij plot seling een electrischen schok, waardoor hij zich zelf met het mes, dat hij voor het ver korten van een riem in de hand had, doode- lijk in de hartstreek verwondde. Naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht overleed hij spoedig. De milicien Frans H. uit Amsterdam is bij het zwemmen in de rivier de Mark onder Ginneken, verdronken. Gisterenmiddag geraakte een kleine zeilboot uit Muiderberg varende op „Het Pampus" vol water. Bij de pogingen om het water te verwijderen sloeg de boot om en geraakte de inzittende in zee. Hij wist zich echter weer op zijn omgekeerd vaartuig te werken. Twee lichtwachters en eenige mili tairen van het fort. die door den schildwacht waren gewaarschuwd, wisten hem met sloepen te redden. Te Ottoland is de arbeider J. V. door den bliksem getroflen en gedood. Inbraak bjj Minister Trenb. Omtrent de inbraak in de villa „Le Clianey," bewoond door Minister Treub en gelegen aan den „hoogen weg" van den Ouden Schevening- schen Weg, achter „Hotel Promenade," nabij den rijweg PromenadeWitte Brug, kan nog gemeld, dat deze blijkbaar het werk is van beroepsdieven, die met groote omzichtigheid schijnen te werk te zijn gegaan. De inbraak moet zeer laat in den nacht zijn gepleegd, daar" de lieer Treub eerst ver na middernacht zich ter ruste liad begeven. Men vermoedt dat de dieven bij een boom aan de achterzijde van bovengenoemd hotel het voor hen gun stige oogenblik hebben afgewacht, daar een gisterochtend „op spoor" gezette politiehond telkens naar den bedoelden boom liep en daar begon te blaffen. Hoewel de ramen der slaapkamer den gan- schen nacht open waren gebleven, heeft nie mand van de familie, evenmin als van het dienstbodenpeisoueel, eenig gerucht gehoord. Op niet. minder dan vier plaatsen is getracht het huis binnen te komen, totdat dit gelukte aan de naar de eetkamer voerende serre. Hier is getracht een ruit los te maken, doch hier mede is niet voortgegaan. In het houtwerk ter zijde van het spanjolet zijn gaten geboord en toen.is waarschijnlijk door middel van een door de gema:iktc opening gestoken haakje het spanjolet naar beneden-getrokken, waarop de serredeuren konden worden geopend. Toen stonden de dieven voor een zwaar ijzeren rolluik, dat de eetkamer van de serre afsloot. Dit luik hebben zij bijna een halven meter opgeschoven en er toen een stoel onder ge plaatst, om te beletten, dat het weer zou zakken. De dieven hadden nu gemakkelijk werk, daar alle kasten zonder braak konden worden geopend. Met een oxydeerende vloeistof heb ben zij de verschillende voorwerpen „gekeurd" en wat geen edel metaal bleek verder onaan geroerd gelaten. De diefstal werd eerst gisterochtend be merkt. Op den grond lagen overal étuis en andere zaken, die niet van de gading der inbrekers waren geweest, verspreid. Zij zijn blijkbaar alleen in de benedenverdieping geweest. Ook hebben zij getracht de brand kast te openen, maar hierin zijn zij niet geslaagd. In den tuin werden voetsporen gevonden, maar niet duidelijk genoeg om daarvan af drukken te nemen. Vermoed wordt, dat de dieven langs het inrijhek in den tuin zijn gekomen en over het gras loopende, om geen gerucht te maken, de villa hebben genaderd. Spoedig na de ontdekking van het misdrijf was het parket ter plaatse en werd door de justitie en de justitieele politie van Scheve- ningen, onder leiding van mr. Del Campo genaamd Camp, substituut-officier van justitie bij de Rechtbank, een uitvoerig onderzoek ingesteld. Ook de politiehonden-brigale was met enkele politichonden daaibij tegenwoor dig, tot dusver echter zonder resultaat. Zooals gemeld werd dl het in huis aan wezige zilverwerk gestolen; de waarde hiervan was echter nog niet zelfs bij benadering op te geven. De heer Treub was verzekerd tegen in- braalcschade en was aangesloten bij een nachtvciligheidsdienst. Bekend. - De los-werkman J. L., die ver dacht werd, vrouw B. D. uit de Klaversteeg te Botterdam vennoord te hebben, met het mes dat bij onderzoek op hem is gevonden, heeft gisteren een volledige bekentenis af gelegd. Aanleiding tot den moord schijnt ge weest te zijn, een geschil, welke hij met ge noemde vrouw gekregen heeft over een guldent De poging tot vergiftiging. De twee personen, nl. L., de echtgenoot van de be- Dewoonster van de Schiesrtaat te Den Haag, op wie naar vermoed wordt in het laatst der vorige week een poging tot vergiftiging is ge pleegd, zoomede het dienstmeisje, van een familie in de Joan Maetsuyckerstraat, dat als verdacht medeplichtigheid aan die ver- giftingspoging is aangehouden, zijn naar het Pluis van Bewaring overgebracht. Yerdnistering. De 19-jarige hulpbesteller T. te Zwolle is gearresteerd wegens verduiste ring uit brieven. Door een rechercheur te Amsterdam is gisterenmiddag een jongeman aangehouden, van beroep kentoorbediende, verdacht van verduistering van een bankbiljet van f1000, in dienstbaarheid gepleegd. Het bankbiljet is later door een hoofdinspecteur van politie ten huize van den verdachte in beslag ge nomen. Hij had het verborgen in een koffer. Gemeentelijke vischverkoop. Het liep heden ioi den winkel uiiitstekend. Om 10 uur was ai!i'.es uiitveukochit. De v«4 gende week Vrijdag zal meer ingekocht worden. Morgen wéér bakschol ad 12 cent en zeezalm ad 8 cent per pond. Onderscheidingen. Op 4 Juli a.s. zal aan den heer P. van 't Plof, sergeant- majoor-administratieur bij het 4de Reg. Infanterie de bronzen medaille worden verleend wegens twaalf jaren militairen dienst en zal op 5 Juli d. a. v. eenzelfde eereteeken worden uitgereikt aan den Kleermaker J. van der Kint van genoemd Regiment. Anti-Oorlog-Raad. De gisteravond in het Nutsgebouw gehouden vergadering van de afd. Leiden van den Ned. Anti- Oorlog-Raad had beter bezocht kunnen zijn. De meeste menschen schijnen zo mers niet gaarne te vergaderen en daar aan zal het dan ook wel toegeschreven moeten worden, dat deze vergadering zoo matig bezocht was. Gememoreerd werd hoe de Anti-Oorlog- Raad tot stand is gekomen, welk het doel is en hoe de afdeeling Leiden tot stand kwam. Het comité van Leiden en Omstre ken heeft niet stilgezeten, maar gewerkt onder alle rangen en standen met bro chures, en al het mogelijke gedaan om nieuwe leden te winnen, nieuwe vereeni- gingeai te doen toeiti-edm. 19 vereeaiigin- gen zijn toegetreden, en het getal mede standers is gestegen tot 542. In de naaste toekomst zal Leiden volgens de verschil lende wijken bewerkt worden. Op deze wijze zal men trachten de vereeniging zoo sterk mogelijk te maken. Ook de financiën van de afdeeling wer den besproken. Bekend is, dat de Ned. Anti-Oorlog-Raad zelf beslag legt op bij na alle gelden van de afdeelingen, het geen te begrijpen is met het oog op de propaganda, die voornamelijk in het bui tenland gevoerd moet worden. De afdee ling staat er dan ook financieel niet sterk vcor, er is zefjfs een Mein tekort Hert. is dus zaak en plicht van de leden, die meer dan een kwartje kunnen missen, meer te geven. Breedvoerig werd vervolgens de hou ding besproken, de houding, die de af deeling zal aannemen, tegen het Land- stormontwerp. Door het hoofdbestuur is een motie ingediend, welke op de alge- meene vergadering op 7 dezer in Den Haag zal behandeld worden. De strek king van deze motie is zich niet uit te spreken over het betrokken wetsontwerp, als liggende niet op den jveg van den Anti-Oorlog-Raad. Omtrent deze motie was de vergadering verdeeld. Bij stem ming staakten de stemmen, zoodat de b.fgevaardigden van Leiden op de alge- meene vergadering een blanco stem zul len uitbrengen. BOSKOOP. Raadsverkiezing Tot candidaten voor den gemeenteraad zijn gesteld in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Nieuwesteeg de heeren: A. Brand Pz., (R. K.) en H. Koster (lib.). Voor de periodieke aftreding van de hee ren: F. J. Grootendorst, E. Guldemond en J. Gelderen, de heeren: KI. Verkade (S. D.) J. v. Gelderen, J. H. v. Nes en P. N. Koster (lib.), F. J. Grootendorst en E. Guldemond (a«ti-rev.) HOOGMADE. Besmette kring. De besmette afgeslo ten kring, bevattende de Hoogmadeselie Bosch- Does- Voorafsche- Koo- Roodepol- der is van af 1 Juli opgeheven, zeodat heit vee weder mag worden verweid en ver voegd. LISSE. De candidaten voor de verkiezing. Inzake het bericht omtrent de candidaat- stelling moeten we eenige verduidelijking brengen. De heer W. Kijoschell, (A.R.) is gesteld door de A. R. Kiesvereeniging en zal worden gesteund door de R. K. K. De heeren J. Pijnacker en A. H. Schra- ma zijn gesteld door de R. K. Kiesvereen. en, F. B. B. de Meulder, R. K.; C. A. fle Vos, R. K. en A. Verduyn Jr., zijn ge steld door de Vrijzinnige Kiesvereeniging. NIEUWVEEN. Paard op hol. Gisteren had de land bouwer L. van Aarlanderveen, alhier het ongeluk, dat zijn paard, bespannen voor een tilbury er van door ging. De L. was uitgestapt en liet zijn paard een hek bin nen g«4n, hetwelk hij daarna weer sloot, doch het paard wachtte niet en ging aan den haal. Nabij een woning vloog het den dijk af, waardoor de tilbury kantelde en Inog eenige meters werd medegesleep^ Toen raakte het paard los en ging er zonder rijtuig nog een eind van door, tot aan het gesloten hek, hier stopte het en werd vervolgens gegrepen. Met de tilbury was niet meer te rijden. De hoo rnen waren op verschillende plaatsen ge broken en het geheele onderstel was uit elkaar, ook is de kap deerlijk gehavend. Militie. De Keuringsraad heeft voor den militiedienst lichting 1916 geschikt verklaard: G. A. de Boer, H. J. Quelle en J. van Vliet en ongeschikt voor den dienst: W. van 't Kruis, L. van Leening en L. Venne. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraadsverkiezing. De bij en kele caincLLdiaatsstöllliaig gekozen raadsle den de heeren H. Hecinstkeuk en J. de Giroot hebben hunne benoeming aange nomen. OUDSHOORN. Een buitenkansje. Gisterenmorgen wist de brugwachter aan 's Molenaars- brug mot de hengel oen tweetal karpers te bemachtigen, wellke tezamen 12 pond wogen. REEUWIJK. Herkozen en gekozen. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den gemeenteraad herkozen verklaard de heeren C. Vermeulen (R.K.), C. van Leeuwen (vrijz.) en L. Verkerk (vrijz.), welke aan de beurt van periodieke aftre ding waren. Gekozen is de heer C. Hagen (A.R.) in de plaats van L. van Donk (A.R.), die voor de benoeming als raadslid niet meer ;in syvnmerking wmschte te komen. SASSENHtIM. Hanze. Met de St.-Ct. no. 152 werden verzonden afdrukken der statu,ten van de R. K. Ver. ,,De Hanze", getve-stdgd alhier. Jubileum. Op eenvoudige en treffende wijze is het koppenen ambtsjubileum van den hoofdonderwijzer den lieer J. O. Matze gisteren herdacht. Het feest begon des morgens met de Kindermis, waarin de jubilaris met zijne feestvierende scholieren tegenwoordig was Na het Evangelie hield de ZeerEe-rw. Heer Pastoor J. H. A. Thus eeme treffen de predikatie, waarin hij de verdiensten herdacht van den stichter der R. K. Par. Jongensschool dm ZeerEeirw. Heer Pas toor Fr. Peters z.g. en de blijde komst schetste van den toen nog jeugdigen hoofdonderwijzer die van de oprichting der school text nu toe met voorbeeCdigen ijver in ons midden is werkzaam geweest. ZijnEerw. sprak den wensch uit, dat het den heer Matze moge gegeven zijn een maal het zilveren ambtsjubileum als hoofdonderwijzer te Sassenheim te vieren, hopend dat dan ook een zijner oud-teerlin gen de H. Mis van dankbaarheid zou mo gen opdragen. De aanwezigen waren zeer onder den indruk van deze sclioone woorden. Na de II. Mis ging het in optocht naai de Jongensschool, waarin het leslokaal van den jubileerenden hoofdonderwijzer voor deze gelegenheid feestelijk was ver sierd. Namens de sehocdjtmderen werd de baverumeestter toegesproken door den jon geheer Jan van der Geest. Getroffen dankte de jubilaris voor de 'hem betoonde hulde en men kon het de jongens aanzien dat zij meeleefden met de blijde gebeurtenis van dezen dag. Des avonds werd de heer J. O. Matze aai! d«> p-a*ytot-U> Uco»- hat cohaolt :ot-jur gehuldigd en hem bij monde van den Zear- Eerw. Heer Pastoor dank geile weten voor art hetgeen hij hier door woord en voor beeld heeft tot stand gebracht. TER-AAR. Collecte. De collecte voor den Gewa- penden Dienst heeft in deze gemeente op gebracht f 37.71s. WARMOND. Eendracht. Op uitnoodigdng van .Ge meentebelang heeft de R. K. Kiesvereeni ging gisterenavond in Stad Rome een ge combineerde conferentie gehouden met de vereeniging „Gemeentebelang", om nadere besprekingen te houden betreffende de a.s. verkiezingen. Zooals men weet heb ben beiden reeds dezelfde cand'ixliaten ge steld. en zullen elkander steunen bij den stembus. WASSENAAR. Mond- en Klauwzeer. Onder 't vee van den landbouwer J. v. d. H., heeft zich opnieuw een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. Den eersten keer liep 't vee onder de gemeente Voorscho ten. Nu brak 't uit onder koeien die in de gemeente Wassenaar weidden. ZOETERMEER. Mond- en Klauwzeer. Gisteren is mond- en klauwzeer geconstateerd onder de veestapels van Visser, J. v. Dorp en J. Vis. Eenige koeien zijn afgemaakt en be graven, de andere koeien, kalveren, sch£u- pen en varkens zijn vervoerd. Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. Bondsgebouw, Ver gadering Prop. Club ,,St. Bo nd facius". Spreker A. v. d. Aar. Onderwerp: „Iets uit de ge schiedenis der beschaving". Voor ieder katholiek toegan kelijk; half 1. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stel lingen" werden heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heeren Adam van Doorninck, geboren en wonende te Deventer en Johan Maarten Wesselink ge boren te Oudeschoot (Fr.), wonende te Oegst- geest. Met gunstigen uitslag afgelegd: bet Eind examen voor den Ned. Ind. administr. dienst door de heeren W. Gijzen (Waalwijk) en P. A. Beynon (den Haag); het theoretisch geneeskundig examen door den heer P. Blonk (Oegstgeest); het doctoraal examen in de rechten door mej. C. Simons (den Haag). Geslaagd voor het Candidaatsexamen in de rechten de heer Th. G. E. Kroner (den Haag); Candidaatsexamen in de Nederl. lettere mej. J. H. Grondhout (Leiden); le natuurkundig examen de heer 'P. Swets (Hardinxveld). De geneeskundige Staatscommissie bevor derde heden tot arts de heeren G. B. J. Keiner (Utrecht), tot semi-arts de heeren W. Dooren (Dordrecht) en T. A. Hooftman (Boskoop). Rechtzaken. Krijgsraad. Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage stond heden terecht de milicien der Infan terie, afkomstig uit Rotterdam J. H. L. V., die zich schuldig maakte aan het gewel- dadig aanranden van een schildwacht post. Beid. heeft, in een der hulpkazernes te Leiden, toen hij zich van het eene ge bouw naar het andere wilde begeven, een schildwacht, die hem volgens zijn con signes niet mocht doorlaten, bij de borst gegrepen en terug trachten te duwen. Hij ontkende thans geweld gebruikt te hebben. De auditeur-militair requireerde schul digverklaring en veroordeeling tot twee maanden militaire gevangenisstraf in te gaan 16 Juni. Mr. Edersheim pleitte vrijspraak, sub sidiair clementie, betoogende dat. bekl. geen gewelddaad tegen den schildwacht pleegde. Werk van krijgsgevangenen. In de Duiltsche lazaretten, tracht men zooveel mogelijk d» aandacht der gewonde sol (La/ten van hun toestand de zorgen voor de toekomst af te leiden. Men laat hun alle ried handarbeid verrichten, waar door het genezingsproces ten zeerste be gunstigd wordt. Dat men ook in de Duitsclie gevange nenkampen zorg draagt voor een behoor lijke bezigheid, waarbij met de persoon lijkheid der gevangenen rekening wordt gehoudens blijkt uit een kleine tentoonstel ling, welke in het Ardhitectenihuis te Ber lijn te ziien was. Daar wordt een leercur sus van het ministerie van oorlog voor de verptegingsofficaeren gehouden, en op ver scheiden taferts van de groote zaal lag uit gespreid. wat de kujrttvaardiigheid dei- gevangenen tot stand bracht. Bekijkt men die voontbi-enigsietlen, schrijft een Duitscvh blad, dan krijgt men niet al leen een voorstelling van de mdndere of meerdere bekwaamheid van den arbeider, maar ook van den zeer uoiteenrtioopenclen aanleg en de begaving der venschiJieinde naties, van haar zeden en gewoonten. Men vindt houtsnijwerk en aquarellen van Fnansclicn en Belgen. Ook de Russen hebben zich met teekenen en schilderen bezig gehouden. De motieven zijn natuur lijk aan den oorlog ontleend: loopgraven, p ni k kei di aad versperring en en verstenkin- gen. Kenmerkend is hert, dat van de Rus sen de meeste artikelen afkomstig zijn. Uit hout gesneden omslagen voor gebed en- boeken, speelgoed, kammen en vazen van klei, messen, van spijkers vervaardigde vorken, en schoenen van boomschors. Een der Russen heeft zelfs een viool gemaakt. Laatste berichten. Vlootaanbouw en Uitbreiding Landstorm. Naar wij vernemen, hebben de Minis ters van Marine en van Oorlog zich aan stonds gezet aan de beantwoording der afdeeliingsverslagen, van de Tweed); Ka mer nopens de wetsontwerpen, betreffen de respectievelijk den vlootaanbouw en de nadere uitbreiding van den landstorm met de bedoeling do Kamer in de gele genheid te stellen deze belangrijke Regee- ringsvoorstellen dadelijk bij hare weder- bijeenkomst waarna het tijdstip met de verschijning dier Regeeringsantwoorden nauw verband houdt in behandeling te kunnen nemen. „Heemskerck." II r. Ms. panitserschiip „Heemskerck" moest na van. DuiLniS te zijn vertrokken, gisteiravoand bij het lidh'tschnip Noordhiiiwler voo.r anker gaan, wegens demi op zee heer- schenden nrisrt, Hedeanochitond heeft liet zijn ankerplaats verl'aten en its naai- IJ mudden gestoomd., vanwaar heit, nia zich konten tijd vóór IJmuiden te hebben opgehouden, naar Nieuwedi'ep vertrok. Het 8poorwegongeval bij Hattemerbroek. In tegenstertlfing met hetgeen daarom trent gemeld werd, is bij navraag in be voegde sipoorwegkrin gen gebleken, dat niest de verwachting bestaat dat omtrent het jongste spoorwagon geval bij Hatte merbroek een onderzoek zal worden inge steld en gepubliceerd van den uttgehrei- den aard en omvang als waartoe het spoorwegongeluk, dat indertijd bij Beilen plaats had, aanleiding moest geven we gens onbekendheid met de oorzaak. Het jongste spoorwegongeluk toch le vert, hoe betreurenswaardig ook in zijn gevolgen, udrt. spoorweg-technisch oogpunt geen grond tot uitgebreide onderzoekin gen doordien de oorzaak reeds dadelijk na het gebeurde kwam vast te s/taan, n.l. het te vroeg overhalen van een wissel en do verantwoordcrtijkhei'd voor dat fetit me; de reeds bulten twijfel staat. Van het Oostelijk oorlog&terrein. ST. PETERSBURG, 1 Juli. Officieele kennisgeving van den Russiscften gene- ralen staf. Het offensief van den vijand tusschen de rivieren Wierprz en Boeg is voortgezet. Hier zijn den 20sten Juni achterhoede gevechten van hardnekkigen aard gele verd. Op den weg van Tomaszow naar Samosc, alsmede op de wegen die naar Sokal leiden. In Galicië heeft de vijand in den loop van den 20sten en in do eerste helft van den 30sten Juni hardnekkige aanvallen uitgevoerd op het front van Kamionka naar Haliez. Al de aanvallen werden af geslagen. Wij berokkenden den vijand) groote verliezen en maakten ongeveer 1000 gevangenen. De vijand slaagde er slechts op enkele sectoren in zich op een afstand van ver scheiden honderden passen van onze loopgraven te handhaven. Op het overige front heerscht volmaak te rust. 'Fabrieksramp. MARSEILLE, 2 Juli. Gistermiddag is een fabriek wnar 100 werklieden (o. w. 80 vrouwen) arbeidden, door een ontploffing vernield. Door dat een felle brand ontstond, kondon slechte 10 zwaargekwetsten worden gered en slechts vier lijken van vrouwen worden geborgen. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 1 Juli. Het Engelsehe stoom schip Lomas (8048 ton), niet een lading maïs van Buenos Aires naar Belfast, is op 45 mijl ten Westen van de Scilly-cilanden getorpe deerd. Do bemanning is te Milford geland. De Engelsehe munitiewet. LONDEN, 1 Juli. Het Lagerhuis heeft de munitiewet met algemcenc stemmen aange nomen. De actie tegen de Dardanellen. KONSTANTINOl'EL, 1 Juli Mededceling van het groote Turksclio hoofdkwartier. Op het lront bij Ari Boernoc, waar do vijand den 28sten Juni trots herhaalde aan vallen op onzen linkervleugel geen succes had en wederom in zijn oude stellingen werd teruggeworpen, telden wij op het terrein, dat wij kunnen overzien, 750 lijken van vijanden. Bij die gelegenheid bleven ook talrijke ge vangenen, waaronder een officier, in onze handen. Bij Scd-ul-Bahr hervat de vijand van tijd tot tijd zijn vergeefsche aanvallen op onzen rechtervleugel en berokkent zich daaibij groote verliezen. Uit Rusland via Duitschland. BERLIJN, 2 Juli. De Roeskoje Slowo meldt, dat de nieuwe minister van binnenlandsciie zaken tegenover journalisten een groote mutatie onder de hooggeplaatste ambtenaar in Rus land heeft aangekondigd. Al de helpers van Maklakof, den vroegeren minister van binuen- landsche zaken, zullen door anderen vervangen worden. Aan het ministerie van binnen landsche zaken hebben Pleliwe en Dsjoenko al ontslag gekregen. Marktberichten. LEIDEN. 25 Juni. "Veemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0,al'0,Veulens l'Oa 1*0 stieren f0 a f O, 0kalf- en melk koeien f0a f0, per kilo fa U varekoeien f 0 a f 0vette ossen en koeien f0a f0, per kilo f 0,a f0. graskalveren f00 af00, kalveren (vette) fafOper kilo f0,afO,0 kalveren (magere) f 0,a f879 schapen (vette) f81 a f43, per kilo f0,75af0,84, 132schapen (weide) i* 20 a f 31, 577 Lammeren f12, a f 17,50, 0 dito vette jarige f00 a 1*00, 525 varkens (magere), f20 a f 70, per kilo a et, 000 varkens (vette) fal'480 biggen f 10, a f17,0, 1 bokken of geiten f8. afO,Ter markt aangevoerd: 0 Runderen; 0 Kalveren. 511 Behapen. Geen handel op Engeland. Kaus. Aangevoerd 178 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van f45 tot f48.00 2e soort f42 tot f44. Loidscjio kaas f38 tot 1*41.00 2e soort f88 tot f37. minder s. fAlles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 141 partijen, 5256 stuks kaas, wegende 46789 kg. I-Inndel voor Goudsche kaas vlug. Handel vooi-Leidsehe kaas matig. DELFT, 1 Juli. Graanmarkt. Tarwe f ie- -f 17.50; Gerat f 15—f 18, Haver i 15.40 f 16; Mixed Maas f9f 11; Lijnkoeken f 14—f 15. Boter f 58f 6-1 per 1/4 vat van 40 Kg. Aanvoer 486/8, 41/16, wegende samen 10130 Kg. DELFT, 1 Juli. Veemarkt. Lainsertïu.pen f 25f 30; Magere Varkens f 16—f 52; Big gen f 8f 16; Paarden f 50f 350. Aanvoer 419 schapen of lamineren; 5 paarden; 52G varkens; 517 biggen; 3 geiten of bokken. GOUDA, 1 Juli. Vee. Vette varkens mot redelijken aanvoer, handel vlug, 87 a 46 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelij ken aanvoer, handel vrijwel, 27 a 38 c. per Va kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, f2,— a f2,35 per week. Vette schapen met redelijken aanvoer, handel vlug, f30 a f46. Nuchtere kalveren met redelijken aanvoer, handel vlug f14 a f22. Fok-kulveren f21 a 38. Kaas. le qual. f 48,A f50,2e qual. f 44,it f 47,zwaardere 1' 47,a f 52, Noordhollandsche kaas fa f.Aan gevoerd 104 partijen. Handel vlug. Alles met voorwaarden. Boter met weinig aanvoer; handel vlug» prijs der goe- f 1,45af 1,50, wei- f 1,35Af 1,40» KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 Juli. Veiling der Tuinbomvvcrceniging K. en O. Aaraapp. Due of York p. baal f2.60 f2.85 dito p. mand fl.95 f2,20, dito Kleinen p. Va H L, f 1,15 fl,45 Aardapp. ronden p. baal 1*0,fdito p. mand f2,f2,15 dito kleinen p. Va II.L. f1,10 f 1,40 Bloemkool I f0,— fo,— dito II f0,f0,Reuzen I f0,f0,f0,dito II f0,f0,l'een p. 100 bos f3,90 f4,Uien p. 100 bos f0,f0,Handel matig, aan voer groot. LEEUWARDEN, 2 Juli. Kans. Boerenkaas' aangevoerd 40246 K.G., prijzen van 1' 27, tot f93.Handel vliegend. Boter. Bocrenboter, aangov.8/4 v., f56 Fabrieksbolcr 15/3, 93/16, vaten, l'rijzen van f66,tot f67,Noteering van de Commissie fl,68 per k.g. Not. Ver. van Boter- er Knash. in Friesland f66. MEI'PEL, 1 Juli. Boter. Aanvoer: 1000 kilo, lo soort per V< vat f 30,a 2e soort f29,a 3e soort f28,a stukken van IV2 kilo f2,15 a f2,40. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 2 Juli 1915, medegedeeld door liet Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 Vlissingcn. Laagste barometerstand 761.2 Memel. Verwachting tot den avond van 3 Juli: Zwakko tot matigen wind, uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Warmer.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3