BINNENLAND. 'der Katholieke Kerk verbonden is met de residentie in de stad Rome. Rome bleef ook na den ondergang van het Romein- sche rijk een zinnebeeld van wereld-heer schappij; de Kerk des Pausen was in te genstelling met andere kerken de Romein- sche, en de katholieke bevolking van de 1 cele wereld ziet in Rome het middenpunt d'r kerkelijke organisatie en der heer schappij over de Kerk. Zou de Paus Rome verlaten, dan zou een sedert onheuglijke jijden gevestigde grondslag worden ge schokt, waarop de geestelijke wereldheer schappij des Pausen berust. Aan den an deren kant zou het voordeel van een ver legging der pauselijke residentie niet zoo heel groot zijn. Het naast elkander bestaan van tweeërlei gezantschappen in dezelfden staat zou overal moeilijkheden geven en het is' de vraag, of en onder wel ke voorwaarden zij toegelaten werden. Ten slotte zou de Paus zich berooven van iedere mogelijkheid, om in te'werken op het herstel van vreedzame betrekkingen tusschen de vijandelijke volken, hetgeen hen zoowel wegens zijn ambt als zijn persoonlijken vredelievenden aard ter harte gaat. Ook de Italiaansche staat, en vooral de stad Rome, hebben er een groot belang 1 Ij, dat de Paus en het centrale bestuur der Katholieke Kerk in Rome blijven. Zij z-.'llen dan ook wel ales verwijderen, wat de Paus zou kunnen dwingen in een ande ren staat zijn toevlucht te zoeken. In Rusland. Men is dan oo(k van plan de methode in andere abattoirs toe te passen. Buitenlandsche berichten. President Billlnghur&t. Volgens een bericht uit Lima aan de „Times" is de vroegere president van Peru, Don Guillermo E. Billinghurst te Iquique (Chili) overleden. Billinghurst werd in 1851 te Arica geboren. Zijn groot vader van vaderszijde was een Engelsch officier die medestreed in den Argentijn- schen onafhankelijkheidsoorlog. In Augus tus 1912 werd Billinghurst als president van Peru gekozen. Maar in 1914 werd hij door een staatsgreep van de militaire par tij tot aftreden gedwongen en tevens uit het land verbannen. Een mijnramp. In de Bentinck-kolenmijn te Kirkly in Nottinghamshire is een neerdalende lift kooi, waarin zich veertien man bevonden, in botsing gekomen met een opgaande kooi, waarin vijf man waren. Tien man werden van een hoogte van 200 yards naar beneden geslingerd en kwamen om het leven, twee anderen werden ln de kooien gedood, terwijl al de anderen gewond werden. sedert eenigen tijd ten gunste van alge- meenen oefeplicht gevoerd; aan die actie een concessie heeft willen doen, al moest zij zelve weten, dat het in werkelijkheid niet meer dan een schijnconcessie kon zijn. De Regeering heeft zich door de on derteekenaars van het bekende adres aan de Kamer betreffende algemeenen oefen plicht en degenen, die naast deze adres santen staan, laten drijven. Het is een onmogelijke edech, dait „ge durende deeen ooritog en bij de daarop volg einde vredetsoniderluandeliiing en op elk gewild oogombüitk over alle gezonde krach tige mammen in weerbaren sitaat kaïn woer den besohükit"; een geoefend vo'ik ts ruiet bin om e enige maanden te vormen, nog minder in korten tijd te organise eren, te micadreeren, te bewaipemem en te voor zien van de noodige munitie. Ontstem ming en critiek zullen zich dan ook onge twijfeld doen hooren. Vooruitloopen op alge meenen dienstplicht.- De voorgestelde bepalingen komen», naar men vervolgens opmerkte, dn werkelijk- lijkheid neer oip het invoeren van alge meenen oefen- en dienstplicht met terug werkende krocht. Men achtte de vrees niet ongegrond, dat liier vooruit wordt geloopen op de invoering van algemeenen dienstplicht en had vooral ook om die re den tegen het voorstel bezwaar-. Legerversterking ver dedigd. Terwijl vorenstaande bedenkingen, door verschillende groepen, van lieden in ver schillende nuanceeringen werden voorge dragen werd dloor verschillende andere leden het denkbeeld van legerversterking, zoo als dat in dit wetsontwerp is beli chaamd zij het met eenige reserves verdedigd. De hoofdgedachte van heit ont werp, die wenschelijkhedd om voor de landsverdediging aanwezige krachten in deze tijden door oefening geschikt te ma ken voor medewerking aan die verdedi ging, kwam hun onaantastbaar juist voor. Daarbij wetaen zij ei- ook op», dat, komt het tot oorlog, die personen, wier oefening dit wetsontwerp beoogt, zich waarschijn lijk voor een goed deel gaarne vrijwillig voor de verdediging van het land beschik baar zouden willen stellen; zij zouden dan echter wegens ongeoefendSieid moe ten worden afgeweken. Deze leden stelden bij de beoordeeling van heit wetsontwerp voorop, dat het slechts betrekking heeft op den tijd, g& durende welken militie en landweer zijn gemobiliseerd. Dat van den op te leggen landstorm- plicht in den mobilisatietjjd in dien zin zal worden gebruik gemaakt, dat de be trokkenen zullen worden geoefend en bij de troepen zuilen wiorden ingedeeld, be- teeltent voor dezen zeker een ba'.afigrijk offer en voor den Staat nicit onaanzien lijke kosten, maar' in de oog en der hier aan helt woord zijnde leden is het ver meerderen van .het getal geoefende, voor O'ffers alleszins waard. In hét midden latende, welk verband er bestaat tusschen dit wetsontwerp en de beweging, die in het bekende adres aan de Kamer tot uiting kwam, meenden deze leden, dat wie van het wetsontwerp en zijn toelichting met aandacht kennis neemt, geen aanleilding kan vinden daar op verwachtingen te bouwen, die in naaste toekomst tot teleurstelling en ori- tiek moeten leiden. De nadere toelichtin gen van de Regeeriing zullen dit, naar men vertrouwde, nog duidelijker in het licht stelten. Beperkter uitbreiding. Verscheidene leden, die tegen de imvoe- rlng van algemeenen oefenplicht ter ver sterking van het leger, groot bezwaar hadden en met het wetsontwerp, voor zoo ver het daartoe strekt, zich dan ook geens zins konden vereenigen, verklaarden met een denkbeeld van beperkter strekking te kunnen medegaan. Het denkbeeld, dat de vrijgestelden en vrijgelaten der jongste lichtingen zouden worden verplicht tot dienst in het leger om van hen, na oefe ning, in dezen zin gebruik te maken, dat de thans onder de wapenen zijnde land weermannen dan naar huis zouden kun nen woaden gezonden, kwam hun alles zins aanbevelenswaardig voor. De kosten. Het had vele leden bevreemd, dat de Memorie van Toelichting over de vermoe delijke kosten van het wetsontwerp ge heel zwijgt. Men drong er op aan, dat de Regeering dienaangaande alsnog inlich ting em zou verschaffen en, zoo nauwkeurig als mogelijk, zou uiteenzetten, welke de flnancieete gevolgen van de invoering van dot wetsontwerp zulten zijn. Het karakter van den landstorm. De vorm, waarin de uitbreiding van geoefende weerkrachten volgens dit wets ontwerp zal worden verkregen^ gaf ook aanleiding tot orilbiek. Voorgesteld wordt den landstorm te ver ste, rken, maar tevens ligt het in de be doeling de aan den landstorm toe te voe gen manschappen dadelijk te oefenen en hen, zoodra zij geoefend zijn, in de militie- en landweerbatiaijons te doen pl'aats ne men. Op deze wijze wordt, naar van verschil lende zijden werd betoogd, aan den land- dtoim een geheel ander karakter gegeven dan deze tot dusver had. De Landstorm is bedoeM als laatste ban, een troepen macht voor den uitersten nood, en al mag hij ook in geval van oorlogsgevaar en buitengewone omstandigheden tot wer- kelijken dienst worden opgeroepen» de bedoeling is steeds geweest daartoe sflechts over te gaan ingeval van oorlog. Van andere zijde verklaarde men de critiek op, den vorm, waarin de Regee ring haar voorstel -hééft gekleed, niet ge heel te kunnen onderschrijven. Een zelfstandige regeling. Vel» leden betoogden, dot d£ Jtegeorkig noch door aanvulling van de MJldüeweit, nodh door uitbreiding van den landstorm, ale hier voorgesteld, had moeten trach ten in deze tijden den algemeenen oefen- plicht in te voeren, maar dat zij daartoe een geheel zelfstandige regeling had moe ten ontwerpen. Algemeene verplichting tot oefening, op de wijze, waa'-op de vrij willige landstorm pleegt te oefenien», met indeehng, groepsgewijze, voor een be paalden tijd, van de zoo geoefend en bij de troepen, je een denkbeeild, dat gaandeweg sympathie in den lande heeft verworvo#:. In deze tijden, nu het gewicht van zulk een oefening duideüijker dan ooit naar voren treedt, ware het oogenblik gunstig geweest, om aan dat denkbeeld een begin van uitvoering te geven. Langer in dienst houden. Militie. Door enkele leden werd de vraag gesteld, of, nu de oudste onder de wapenen geroe pen landweerlichting met verlof is weg gezonden, er geen aanleiding bestaat ook de oudste onder de wapenen zijnde militie lichting, voor wat betreft de bereden korpsen en de zeemilitie, weg te zenden. Andere leden merkten hiertegen op, dat de bedoelde categorieën zij mogen in ju- ridisch opzicht met de weggezonden land weerlichting te vergelijken zijn inde daad belangrijk verschillen van laatstge noemde lichting. Zij zijn immers vele ja ren jonger. Daarom vonden deze leden het alleszins begrijpelijk, dat de Regeering ten aanzien van bedoelde personen niet dezelfde gedragslijn volgt als ten opzichte van de meergenoemde landweermannen. Door enkele leden werd er op aange drongen, dat een wetsbepaling zou worden tot stand gebracht, welke aan de onder de wapenen zijnde miliciens het kiesrecht verzekert. Door enkele leden werd de klacht her haald, dat de voorziening in de geestelijke behoeften der gemobiliseerde troepen on voldoende is. Wederom werd aangedrongen op finan- cieelen steun aan de militaire tehuizen. Volgens berichten, -die verschillende le den hadden bereikt, hebben zich in den laatsten tijd onder de gemobiliseerde troe pen nogal moeilijkheden voorgedaan, zoo te Groningen, te Boskoop, te Halfweg, te Apeldoorn. Men vroeg inlichtingen om trent een en ander. Ten aanzien van de verlofregeling wor den nog voortdurend klachten vernomen. Eenige leden meenden, dat het aanbeve ling verdiende de regeling in dien zin te wijzigen, dat aan degenen, die niet met het oog op hun bedrijf of andere aanwijs bare belangen verlof noodig hebben, in mindere mate verlof worde verleend en daarentegen ten opzichte van hen, wier belangen bij het verlof zijn gemoeid, groo- tere mildheid worde betracht. Landweer. In de eerste plaats werd de vraag ge daan, waarom voor de met klein verlof rr-v-3— i fin o- 1907 de diensttijd wederom wordt verlengd en men de tot die lichting behoorenden niet laat overgaan naar den landstorm. Op een zoo spoedig mogelijk wegzenden met verlof van de nog onder de wapenen zijnde landweerplichtigen werd wederom aangedrongen. Verschillende leden her haalden de vroeger reeds meermalen aan gevoerde. redenen, op grond waarvan zij meenden, dat althans een deel dier man nen zonder bezwaar kon worden naar huis gezonden, mits men tegelijkertijd maat regelen neme, die verzekeren, dat zij in geval van nood, ten spoedigste naar hun bataljons en compagnieën terugkeeren. Zoolang verlof onmogelijk wordt geacht, trachte men de landweermannen zooveel mogelijk ter wille te zijn in alles wat kan strekken om voor hen de ongunstige eco nomische gevolgen van hun verblijf onder de wapenen te verkleinen en te verzachten. Uitwisseling van invalide krijgsgevangenen. Men meldt d.d. 1 Juti uit Roosendaal: Het was gisteravond reeds baHfleO.f toen de Duitsche geworademtrein het station Roosendaal binraeaistoomde. De tred ai be stond tihaxus uit meer dan 50 wagens, waar onder een spijiswiagew, opejiatriewagen en verschiMende wagens voor de officieren. In het geheel kwamen uit VLissdmgen 197 Duitsche- Roode Kruis-militairen ein 70 ge wonden te Roosendaal aan. Everaalis bij de aankomst van den Engelsch en tiedin was ook thans dê geheele Rooseradaalstóhe Roode Kruis-afdeelinig aan heit station aanwezig, om de repatrieerdende gevan genen met ailterM versnaperingen te ver kwikken. Het vtel op dat hier onder de gewonden veel meer ernstig gekwetsten waren dian bij de Engel-schen. De mees- ten misten een arm of een been, enkelen waren blind. Deize gewonden kwamen van alle slagvelden van het Westelijk front en er waren er ook enkelen uit de gevechten op de Noordzee. Op de vraag, hoe zij het in Engelsche gevangenschap hebben gehad wenschiten de meesten niet te antwoorden; dde iets tos lieten verklaarden dat de toestand in de EngeJsohe kampen aanvankelijk slecht was geweest, maar dat zij later en ook in de laatste maanden voeding en verzor ging slechts konden prijzen. Te ongeveer halftwaalf vertrok de trein, nadat al het Nederlandsche Roode Kruis- personeel was achtergebleven, naar Es- schera van waar de reis over Brussel naar 1 Aken gaat. De geheele Nederlandsche Roode Kruis- afdee/ling blijft ook vandaag nog in Roo- sendaaJl wachten» op de 150 Engelfiche ge wonden die nog uit Brussel moeten ko men en die hedenavond of morgen hier kunnen zijn. Landweerkader. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald dat van het kader van den landstorm en van de oudste land weerlichting, dat voor oefening ter be schikking was gesteld van stellingcom mandanten en territoriale bevelhebbers, alleen de onderofficieren der infanterie voor dat doel beschikbaar blijven, terwijl de onderofficieren van andere wapens en de korporaals alleen voor dat doel zullen worden aangewezen, wanneer zij hiertoe geschikt en genegen zijn. De overigen zullen, evenals de soldaten der oudste landweerlichting op 15 Mei j.l. met tijdelijk verlof worden gezonden. Katholieke Kranten voor de Katholieke Militairen. 'Voor ongeveer veertien dagen hebL 1 wij gepubliceerd, op welke wijze door het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Lei den ervoor gezorgd was, dat reeds onge veer 300,000 katholieke dag- en weekbla den aan Katholieke militairen waren ge zonden. Wegens de vele kosten moest ech ter het Centraal Bureau dezen nuttigen arbeid staken, terzij alsnog, velen zich ge roepen achtten door het zenden eener bijdrage dit werk te steunen. Gelukkig heeft ons dringend verzoek om finaracieelen steun niet vergeefs ge klonken. Van verschillende kanten kwa men giften in. Voorzoover de namen der gevers bekend waren, werd hun een be richt van ontvangst gezonden. Bovendien wei'den nog de navolgende giften ontvan gen: G. de R. f 25.—; A. A. K. te W f 5.— J. W. Th. te W. f 1.— W. K. te W. f 0,25; L. v. W. te W., f 1,25; B. T., te Tubbergen f 5.Couranten R. K. Militairen, Sloten f 10.N. N. te 's-Hage f 1.C. v. B., te 's Hage f25.N. N. te Voorhout f 5. N. N. te Delft f 3.N. N. te Oudenbosch f 3.N. N. te Nijmegen f 10.Nemo te Roermond f 8.75; N. N f 2.50; Voor R. K. Militairen f 1.A. B. te B., f 5.Mevr. de Wed. R., Amsterdam f 10.—; M. D. E., Amsterdam f 10.P. C. Roermond f 30. B. S., Rijpwetering f 10.J. y. II. te T. f 10.— N. N. te Oirschot f 10.— N. N. te Rotterdam f2.50; M., R. K. pr. te V. f2.50; N. N., te Bosch f2.50; Voor de Couranten v. d. Militairen f 2.N. N. f 1.— Mr. K. te A. f 5.— N. N., Varik f 2,50 R. C., Boxmeer f 1.50; S., Dongen f 2.50; Landweer infanterist Zanenbergen f 1. N. N., Oegstgeest f 1.50; Voor de Mili taire Couranten f2.50; A. B., Prinsenhagö f 10.L. R., Leiden f 1. Hartelijk dank zeggende aan de milde gevers, moeten wij echter nog eens ons verzoek herhalen. Het bedrag, dat ons toe gezonden werd, was nog niet voldoende om de reeds gedane uitgaven te dekken. Wil dus het Centraal Bureau in staat zijnj dezen arbeid voort te zetten, dan is meerdere ondersteuning dringend noodig. En men onderschatte toch het groote belang van deze zaak niet! Van alle zijden worden liberale en socialistische bladen en geschriften aan onze militairen gezon den. Mogen wij daar achter blijven? Vooral in de kleinere plaatsen en langs de grenzen is de behoefte aan lectuur groot. Zorgen wij niet voor goede kranten, dan worden er de andere gelezen. Katholieken van Nederland! Helpt ons, om dit zoo hoogst nuttige werk voort te zetten, en zend ons daarvoor uwe bij drage 1 Namens de Commissie, F. J. H. EVERS, Hoofdaalmoezenier, 's-Gravenhage. Mr. P. J. M. AALBERSE, Direceur van het Centraal Bureau voor de K. S. A., te Leiden. Varkens. Door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleeech te 's-Graven hage zijn in de week van 1419 Juni ge leverd aan 32 afdeelingen van den Ned. Slagershond 4657 varkens en aan 123 ge meenten 2886 stuks, te zamen 7543 stuks; in de week van 2126 Juni aan 33 afdee lingen van den Ned. Slagershond 4821 stuks en aan 148 gemeenten 3487 stuks, te zamen 8308 stuks. In de week van 28 Juni3 Juli zullen geleverd worden aan 36 afdeelingen 4959 .stuks en aan 191 ge meenten 4107 stuks, tezamen 9066 stuks. In het geheel dus 24,917 varkens. Met de vorige opgaaf, loopen.de tot 12 Juni en een bedrag aanwijzende van 28,957 stuks, maakt dit een totaal van 53,874 stuks. Als gemiddeld slachtgewicht aannemende 115 K.G., komt men tot een hoeveelheid van 6,195,510 K.G. varkensvleesch, die door het Rijks Centraal Büreau sinds de week van 26 April1 Mei gedistribueerd is tegen een prijs, welke ongeveer 25 cent beneden den marktprijs is. Uitvoer van schellak. Bij Kon. besluit van den len Juli 1915 no. 2 is de uitvoer van schellak verboden. Boterprijzen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de maximumprijzen voor den verkoop van boter, vastgesteld bij zijn beschikking van 28 Mei 1915 voor de mp-and Juni 1915, ook voor de maand Juli 1915 zullen gelden. Korte Kroniek. Te Groningen is cp 64-jarigeai leeftijd cveriedeai prof. J. F. Dijkman, hoog leeraar in de pharmacie. Te Devccojtetr is een af.öieelirag opge richt van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De directie van de cartonfabriek „Al bion" te Oude-Pekela heeft besloten, een toeslag op het Loom te govern van f 1. De Eerw. Zuster Synesia te Scha,gen zal den Sen Juli a.s. den dag herdenken, dat zij voor 50 jaren in heit klooster trad der Eenv. Zusters van Liefde te Tilburg. Van 1872 tot niu, dus ruim 43 jaren, heeilt zij hare krachten gewijd aan dr Kath. jeuigd van Schagen op de St. Atoy- siufi-maai-, brei- en bewaarschool. De Eemv. Zuster Emmersia te Gulpen viert den 3dien Augustus a.s. haar zilve ren profe&aiefeesit. De oogst. De „Times" verneemt, uit Petersburg, dat de vooruitzichten op een schitterenden oogst beter worden. Er is groote vraag naar landarbeiders, Er wordt uitgebreid gebruik gemaakt van krijgsgevangenen. Vioor hen wordt door de Zemotvos een maandloon vastgesteld van zeven acht roebels, het halve bedrag van. den norma len prijs op de arbeidsmarkt. Volgens de laatste berichten werken er tlhans 200,000 krijgsgevangenen, van wie 120,000 in den landbouw, 30,000 in de kolenmijnen. Do arbeid der gevangenen is zeer bevredi gend. De vraag naar arbeidskrachten dreigt groot er te zullen zijn dan het aan bod. Naar schatting zijn ongeveer 270 mil- Loera acres bebouwd in Europeeseh Rus land, dat achttien mi»! li oen, boeirem-faimi- Idën bevat met 27 miiltoem mannelijke boeren van den arbeidenden leeftijd. Vele mi'iloenen van dezen, zijn thans soldaat. Het departement van landbouw meldt, dat de behoeften van het leger aan graan era haver voldaan zijn en dat het verbod van particulier vervoer dus is opgeheven. De prijzen zijn in verband daarmede on- maiddeOlijk gedaald. Verschillende Oorlogs berichten. Verliezen der Engelschen. Eerste ma ger en vloot aan de Dardanolten tot 31 Mei in hou geheel hebben bedrogen: 496 c-ffi,eieren gesneuveld, 1134 gewend en 92 vermist; 6927 manschappen gesneuveld, '£3,542 gewond, 6445 vermist. Geen staking in de katoennijverheid. Minister L'oyd Geopge deelde» griste non in het Lagerhuis mede,, da.t hij van de ka toenbewerkers een resolutie» had oraitvamr gen, die feit el! ijk neerkomt op een garan tie, diot er gedurende den oorlog geen sta king of storing in den arbeid zal plaats hebben. Een Bisschop onderscheiden. Door do Academie van Wetenschappen in Krakau is de prijs van het Erasmus- en Amna Je rzmamow sk i fonds, leoi bedrage van f 4,424,580 toegekend aan den prins-bis schop Adam Sapieha, van Krakau, als be wijs van waardeetring voor zijn buitenge wone prestaties op charitatief gebied in den tegenwoordigen oorlog. De overhan diging van den prijs heeft Woensdag op plechtige wijze plaats gehad in de feest zaal van het academiegebouw. De spraak terug. Een Wurtemburgsch soldaat had bij den slag van Atrecht, ten gevolge van don schrik de spraak verlo ren en was voor genezing in een hospi taal te Hatlttiigen, ad. Roer. Een, mensch- llievemd koopman aldaar had de zieke sol daten op een avondfeest gemoodigd, waar aan ook do stom geworden soikLaat deel nam. Teruggekeerd in het hospitaal,-kreeg hij een zenuwtoeval, hij vtel op den grond en r iep uit: 0 God, ik kan weer spieken. En zoo was het. Een Rothschild gevangen. De „Bayr. Kurier" meldt, da,t zdch onder de gevan genen in het kamp op het Leehtfeld ook een der Rothschilds uit Parijs bevindt, die met zijn auto in gevangenschap is ge raakt. Deze heer ontvangt nu dagelijks ver schil, Lende pakketten met allerlei ver snaperingen, lieikkerraijen, cognac, fijne wijnen, zelfs welriekende haar- en. mond waters. Ten gunste van den hoog en gast word do hu'p van hot Sp,a arische gezant schap ingeroepen, echter met djit govodg, dat doze mil l i onraad r om den anderen dag \s morgens om 4 uur tegel ijk met de an dore gevangenen moot aantreden om te gaan,., hooien. „Wel een gezonde, maar toch een voor hem zeer ongewone arbeid", voegt het blad aan deze mededeeling toe. Paarden voer van bloed. Op het abat toir te Dusseldorf wordt van het bloed van vee, dat daar gesLacht is en vara vleeschafval, dot voor menschel ijk voed sel niet te gebruiken is, sede-rt eeralgen tijd een paarden/voeder bereid ter vervan ging van haver, dat, zooals uat de geno men proeven blijkt, een zeer booge voe dingswaarde bezit. 'J en bewijze van de bruikbaarheid van dit. voeder wordt medegedeeld, dat de paarden van een eskadron huzaren te Dussieldorf reeds sedert eenigen tijd in hoofdzaak hiermede gevoederd worden, diaar zij overigens slechts één porad.haver per dag krijgen en dat hun uithoudings vermogen in hooge snate toegenomen is. Nederland en de Oorlog. UITBREIDING LANDSTORM. Het zeer lijvige Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is gisterenmiddag verschenen. Algemeen werd geklaagd, dat de strek king van het wetsontwerp voor niemand volkomen duidelijk is. Vast staat, dat, bij aanneming, aan de Kroon zeer ver strek kende bevoegdheden zullen worden ver leend, maar omtrent de vraag, in welken zin die zullen worden gebruikt, bestaat groot verschil van inzicht. De voorgestelde bepalingen geven onvoldoende licht en de Memorie van Toelichting schiet ten eenen male te kort in haar taak de bedoelingen der Regeering te ontvouwen; geeft van den gang van zaken, dien cle Regeering zich heeft gedacht, in geene deele een dui delijk beeld. Zij doet tal van vragen rij zen die zij onbeantwoord laat; kenmerkt zich door een geheimzinnigheid, die niet aangenaam aandoet. Wenscht de Regee ring aanzienlijke uitbreiding van het le gere ffectief door op alle geschikten bene den de 40 jaar, die nog kunnen worden ingelijfd, de hand te leggen? Heeft zij het oog op het scheppen vun een reserve? Of is zij voornamelijk geleid door het verlan gen de landweerplichtigen naar huis te kunnen zenden? Hoe moet voorts dit wets- «nturamv umr/lfln Ke^linnwfl ip zien van de invoering van algemeenen dienstplicht, waarover zij zich 0. a. in de Memorie van Antwoord betreffende de Staatsbegrooting voor 1915 heeft uitgela ten? Men betreurde het, dat omtrent een en ander de Memorie van Toelichting zoo veel onzekerheid laat bestaan; de Kamer is daardoor bij de aanvankelijke beoor deeling van het wetsontwerp gedwongen uit te gaan van onderstellingen, die mis schien met de werkelijkheid niet overeen stemmen. Ook schijnt deze vaagheid der toelichting een miskenning van het zeer groote volksbelang, dat bij dit wetsont werp is betrokken. In breede kringen is door de indiening ongerustheid ontstaan, doordat de meening is gewekt, dat alle geschikte personen beneden de 40 jaar, die niet in militairen dienst zijn, nu binnen korten tijd zullen worden ingelijfd, en be grijpelijkerwijs hoeft dit weer aanleiding gegeven tot zwartgallige voorstellingen betreffende onze internationale positie. Door betere toelichting had de Regeering een en ander misschien kunnen voorko men, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk. Al gemeen, ook van de zijde der voorstanders van het wetsontwerp, die vorenstaande klachten onderschreven, drong men er daarom op aan, dat de Regeering haar bedoelingen onomwonden zou uiteenzetten en de in dit Verslag voorkomende vragen zoo volledig mogelijk zou beantwoorden. Verhooging van het effec tief van het leger. Uit de woorden der Memorie van Toe lichting hadden vele leden den indruk ge kregen, dat de regeering met haar voor stel beoogt het effectief van liet leger be langrijk te versterken. Met maatregelen van zoo verre strek king verklaarden tal van leden zich, om de hier volgende redenen, niet te kunnen j vereenigen. a. In de eerste plaats waren sommigen hunner allerminst overtuigd, dat verster king van het effectief thans noodig is te achten, althans wenschelijk moet worden genoemd. Door de mobilisatie onzer strijd krachten was, naar zij meenden, een vol doende macht ter bescherming onzer neu traliteit ook in de oogen der regeering voldoende onder de wapenen gebracht. b. voorts wees men op de zeer groote persoonlijke en economische offers die door zulk een legeruitbreiding van de be volking zouden worden gevraagd en op de zeer aanzienlijke uitgaven, waarop zij den Staat zou komen te staan. c. Verscheidene leden merkten op, dat het plan tot legeruitbreiding vóór alles behoort te worden getoetst aan de vraag, of het uitvoerbaar- is. En zij aarzelfden niet als hun meening uit te spreken, dat het antwoord op die vraag ontkennend moet luiden. De algemeene oefenplicht. Verscheidene leden konden zich de in diening van dit voorstel slechts verklaren door aan te nemen, dat de Regeering daar door heeft willen tegemoet komen aan de bewaking, dooc sommigen, ju jden lande

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2