2 De Oorlog. 6s JAARGANG No. 1740 BUREAU: STEENSCHUUR 15. LEIDEN. Jnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2y3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent VRIJDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Eroote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handel8-Adverxentiën) van 1-5 regels 25 cent iedero regel meer 5 cent Gemeenteraadsverkiezin gen. We zullen dus dilt jaar bij de gemeen teraadsverkiezingen te Leiden de vrijzin nige camdidiatein steumea. En trouw steu nen Wij hebben nu eenmaal Wederzijds een afspraak gewuaakit en daaraan dienen wij ons te hou dein. Die afspraak is hieroip gebaseerd, dat deze tijd allerminst ge schikt is voor een stembusstrijd, in al de felheid, waarmede de»ze gewoonlijk wordt gevoerd. De pogingen om tot een bestand te geraken zijn daarom te billijken, al zijn ze niet geheel en al geslaagd, hoofd zakelijk omdat de sociaal-democraten van geen compromis wi/'.den weten. Daardoor is nu onze gbembussbrijd hoofd zakelijk (er is ook nog een canckidaat van ,,een groep kiezers") gericht tegen de soc i aal-democraten. Dit is nu zioo en dat m o e it nu zoo zijn, omdat we eenmaal ons woord gegeven iliebbenAls eerlijke menschen hebben we ons daaraan te houden. Maar laten we nu reeds zeggen, dat het wiet zoo in de toekomst zal en m a g zijn! In normale omstandigheden moet bij de gemeenteraadsverkiezingen, ook tegen de Virijziitinigefn fronit worden gemaakt. Hun beginselen, hun geert en streven op het terrein der gemeentepolitiek zijn niet in overeenstemming met de Katholieke be gin se" en. Die houdfing, die wij om goede redenen nu ten opzichte van de vrijzinnige par tijen aannemen, mag geen terugslag geven in onze actie van de laatste jaren om ook' op het gebied der gemeente-politiek onze Katholieke beginselen te laten doorwer ken. In vroegere jaren i;s die actie, helaas, te sflap geweest. Als wij er ons wel goed van doordringen, waarom wij Ti u met de vrijzinnigen samen weaken, zal er geen gevaar bestaan, dat die samen werking ten madeele zal werken voor de toekomst. V Landstorm. Dit nummer bevat een uitgebreid uit treksel van het voorloopig verslag betref fende het wetsontwerp tot nadere uitbrei ding van den landstorm Bij een vluchtig overlezen van den in houd bemerkt men reeds aanstonds dat die ontvangst van het wetsontwerp niet zeer gunstig kan worden genoemd. Positief Ls de critiek echter in het alge meen niet: men becriticeert het wetsont werp hoofdzakelijk veronderetellender- wijze; als dit of dat wordt bedoeld, ver klaart men er zich tegen. Hiervan ligt euhiter de schuld bij dien minister, niet bij de Kamerleden, die in het Voorloopig Ver slag aan het woord zijn. Algemeen" zoo begint het Voorloopig Verslag, „werd geklaagd, dat de strekking van het wetsontwerp voor niemand volkomen duidelijk is." En deze klacht is volstrekt niet ongegrond. De meaniiaiigen, welke in het voorloopig Verslag worden weergegeven, kunnen in hoofdzaak tot drie groepen worden her leid. Ten eerste Aian hen, die tegen den cl li enstpüicht van den landstorm zijn, die dus niet wenschen, dat de land- storm-pichrtdigen worden ingedeeld bij de •troepen, maar die echter wel den oefenplicht toejuichem. Ten tweede van hen, d)ie niiet slechts den dienstplicht, maar ook den .oefienplicht onnoodig en onga- wenscht achten. Ten derde van hen, die zich miert met den oefempliiohrt tevreden stellen, doch na den oefeniplicht voor bepaalden tijd de landstarmp'lich.t.igen bij den ddemet willen indeelen, die dus èn oefenplicht èn dienstplicht wenschen. Het schijnt ons toe, dat de eerste mee- ning de overheerschende .s. Doch, zooals gezegd, het wetsontwerp en do memorie van toePioh'ting zijn te vaag, dan dat de beoordeehing ervan zeer positief kon zijn. De discussies in de Kamer beloven inrtus- schen niet zeer beperkt te zullen worden! BUITENLAND. Op het Oostelijk oorlogsterrein zetten de verbonden Duitsch-Oostenrijksche troepen het offensief voort. Op het Zuidelijk oorlogsterrein wordt hevig gevochten. De haven van Windawa (Windau) op de kust van Koerland wordt djor een Duitsch smaldeel beschoten. -— De Engelsche stoomboot „Armenian" is door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Een deel van de bemanning, waaronder verscheidene Amerikanen, kwamen om het leven. Van het Westelijk oorlogs terrein. De berichten van dit oorlogsterrein zijn ao onbelangrijk, dat oistaan mét net gevt ficicele communiqué'S. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt d.d. gisteren gemeld: Ten noorden van Atrecht namen de ge vechten om de loopgraven en de voortdu rende artilleriegevechten een voor ons gunstig verloop. In Champagne, ten zuid oosten van Reims, vielen de Franschen zonder succes aan. Aan de Maashoogten en in de Vogezen slechts levendige artille- riegevechten. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Zeebrugge en Brugge, zonder militaire schade aan te richten. Het Fransche namiddag-communiqué van 1 Juli luidt: Twee nieuwe aanvalspo- gingen op de loopgraven ten oosten van den weg van Binarville werden afgesla gen. De door de Duitschers in het vuur gebrachte strijdkrachten kunnen op twee divisiën worden geschat. Aan het front ten noorden van Verdun had een beschieting plaats van het bosch van Ailly. Een he vige aanval in de buurt van Metzeral werd volkomen tot staan gebracht. De Duit schers leden zware verliezen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De toestand op het Oostelijk oorlogster- rein is vrijwel onveranderd. Ten Oosten van Lemberg zijn de Oos- tenrijksch© troepen cle vijandelijke stellin gen binnengedrongen. Mackenzen's leger dringt steeds verder voort tegen Weichsel en Boeg. Ook ten Westen van den Weichsel moe iten de Russen voor de steeds verder op dringende troepen wijken. De in Juni door de verbonden Duitsch- Oostenrijksche troepen behaalde buit be draagt volgens de officieele mededeeling van het Duitsche hoofdkwartier: twee vaandels, 25,695 gevangenen, onder wie 121 officieren, 7 kanonnen, 6 mijnwerpers, 52 mitrailleurs, een vliegtuig. Door de onder von Mackensen, von Lin- singen en Woyrsch strijdende troepen werden in Juni 409 officieren, 105,650 man, 80 kanonnen, 268 mitrailleurs buitge maakt. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Uit heit Oorteourijksche hoofdkwartier wordt over de hernieuwde actie der Italia- iuein liet volgende genueüd: Woensdagmiddag werd1 de door een aantaü vijandelijke infamteriedLvi sites her vatte ailgeirueene aanval op onze stellingen aan den rand van hot Doberdo-plaiteaiu (ten noorden van Monfaloone) overal met zware verliezen aan de zijde der Italianen afgeslagen. De hoofdaanval van den vij and was gericht op hert front Segnado- Montecosich ten noordoosten van Momfal- cone. Bij Selz en Vèrmegliano d/nYigen de Ita lianen onze voorste loopgraven bannen; door een tegenaanval onzer troepen echter werden zij weder teruggeslagen maar hot dal. De hellingen van den Monte Cosich waren met lijken van gesneuvelde Italia nen bedekt. Een in dan avond ondernomen aanval op de hoogten tan oosten van Monfaloone, een aanval tan noordoosten van Sagnado ^VruggQlïiiö'i'tr" ^CUJI^Ciovx "U»TÓUÓIWCCM -©ve-ir-* eens. Na deze nederlaag trad rust in. In den noordelijken Isonzo-siector en aan de greans van Karinthie duurt het ge schutvuur voort. Op den Balkan. De Monten&grijnen in Skoetarl. Sprekende over de Montenegri jnsche nota aan de Enten tem ogendheden, zegt de „Vossiisohe Ztg.": „Montenegro ver klaart: wij blijven in Skoetiari. Het acht de besluiten der Lomdensche conferentie van nul en geen ar waarde, doordat heit zich houdt, alsof deze besluiten op aan zetten van Oostenrijk genomen zijn en slechte voor Oostenrijk belang hadden, fcoodat Itaflië, thans Oostenrijks vijand, tegen de venndetisgii'ng er van niets kan In brengen. Voor de Italianen wordt de bit tere pil verguld door de belofte, dat Mon tenegro thans met on verderfde kracht den strijd tegen Oostenrijk weder aal opne men. Men zal evenwel in Italië uit de nota slechts de verzekering hoor an, diat Skoe- tari voor Montenegro een levensvraag is, en dat. het zich door geen protest van Italië van daar zad laten verdrijven. Zographos afgetreden? Uit Athene wordt aan die „Voesische Ztg." het ontslag gemeld van. deui minis ter van buitenC'anidsche zaken Zographos. Het heat van geen politieke beteekenis te zijn, Zograftfios was voorduit hij deed uit maakte; van het kab i iiat-U ooniairLs, vico- g'ouverneur van. de Grieksche Nationale Bank. Hij legde deze betrekking near on der vooi-waarde dat hij diie na een be paalden tijd weer zou kunnen bek leaden. Op Zee. Een aanval op Windau. De Duitsche Oostzee-vloot heeft weer eens eenig teeken van leven gegeven. Vol gens een Russisch bericht deden de Duit- scher op 28 Juni met een pantserschip, type-Siegfried, metende 4100 ton, met een snelheid van 15 knoopen, pantserdikte S'/2 c.M. en gewapend met drie 9.4 c.M. en tien 3.5 c.M. kanonnen, verder vier krui sers, een aantal torpedobooten en verschil lende visschersvaartuigen, een aanval bij de kust van Koerland In de buurt van Windau. De haven van Windau werd be schoten en er werd een poging gedaan om een klein contingent aan wal te zetten. De beschieting van de haven door het pant- serschip bleef zonder uitwerking. Een vijandelijke kruiser en de torpedobooten, die de operaties aan de noordkust steun den, werden aangevallen door onze torpe dobooten en na een kort artilleriegevecht genoodzaakt zich naar het zuiden terug te trekken. Het landingskorps, dat zich in sloepen in de richting van de kust begaf, werd onder vuur genomen en teruggedreven. Terwijl de vijand bezig was onze mijnen op te vLsschen, stiet een zijner torpedoboo ten op een mijn en zonk. Aan onze zijde geen verliezen, noch te land, noch op zee. Van Duitsche zijde wordt over deze actie op de kust van Koerland nog niets ge meld; het is zeker een fiasco geweest. Ilët st. Armenian", dat "va>n New- porit-News kwam, is Mo .au dag getorpe deerd. De overlevenden hebben bij hun aankomst, te Caivliff verteld, dat zij bij de Sc illy-e Manden eten. duikboot zagen. Men deed moeite om haar te ontkomen, maar de duikboot haaMe het schip spoedig iin en loste een aantal kanonschoten. De bemanning begaf zich xn de booten. De duikboot boonde het schip met twee torpedo's in den grond. Ven de beman ning van 50 koppen, onder wie 11 Ameri kanen, wordit een deel vermist. De kapitein van de „Armenian" ver klaarde: „De onderzeeër gaf ons het sein om te stoppen door een aantal schoten af te vuren langs onzen boeg. Ik was toen op vier mijlen afstand en snelde daarop vooruit. Wij werden echter voortdurend beschoten. De granaten doodden een aan tal manschappen, anderen werden over boord geslagen. Het was een wanhopige jacht, maar wij waren niet van plan ons zonder strijd over te geven. Mijn stuur werd weggeslagen door een granaat, een ander projectiel viel in de machinekamer, een derde sloeg het Marconitoestel weg, nog een ander nam den schoorsteen weg en maakte de stookinrichting onklaar, zoodat, ik geen stoom meer kon krijgen. Het schip stond op drie plaatsen in brand. Ik besloot toen tot de overgave. Wij had den een uur tegenstand geboden en 12 of 13 man lagen dood op dek." De meeste om het leven gekomenen wa- 1 ren Amerikanen. (De „Anmetniiian" was bruto 8825 torn, netto 5704 tegtietertoin groot en in 1895 te Belfast gebouwd. Zij behoorde aam de reederij T. Ley land en Co. te Liverpool.) De berichten van den Amerikaanschen consul te Bristol over den ondergang van de „Armenian" wekken beroering in ambtelijke kringen, meldt Reuter uit Washington. Na de voorspelling van een gunstig antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota, had men verwacht dat het schip zou zijn doorzocht en dat zij, die aan boord waren in veiligheid zouden zijn gebracht eer het schip ver nield werd. De gezanten Paye en Gerard kregen last te Londen en Berlijn inlichtingen in te winnen. Lloyds meilidit uit Baltimore Ierland): De Noorsche bark Tihïstdebank met graan van Bahia Bianca is gisternacht voor Fiastmet getorpedeerd, Een deel van de bemanning Ls luier. Het stoomschip „Madd" heeft Woens- dtag te Dunmtore Eeast aan de Waterford- kust (prov. Munster, Ierland) een, deel van de bemanning van het stoomschip „Scottish Monarch" van Glasgow, groot 750 ton. aan wtal gebracht. Het schip werd Woensdagochtend getorpedeerd 60 mijl ten zuiden van Queemsitown. Men vermoedt, dot ook de rest der be manning gered is. In Oostenrijk-Hongarije. De vorstenmoord te Sarajewo. Thans heeft een jaar na de vermoor ding van den Oostenrijkschen aartshertog troonopvolger het strafproces, gevoerd tegen een aantal indirecte medeplichtigen van den moordenaar Prinzep tot zijn ont- vau een krijgsraad. Als beklaagden ston den 39 burgerscholieren terecht, onder be schuldiging van lid te zijn geweest van een vereeniging, die de verstoring van de openbare rust en de maatschappelijke orde beoogde. Het proces is thans geëindigd met de veroordeeling van 31 der beklaagden tot gevangenis- of vestingstraffen van één maand tot drie jaren. Het proces heeft plaats gevonden te Trafnik. In Italië. Do zetel des Pausen. Prof. dr. Laband schrijft in de „Deut sche Juristenzeitung" over den invloed van den oorlog op de positie des Puusen en zegt o. a.: De garantiewet onderstelt zoowel vol gens zijn doel en zijn ontstaan als naar zijn woorden, dat de Paus zijn residentie in Italië en wel in het Vuticaan heeft. Wanneer de pauselijke residentie naar een anderen staat zou verlegd worden, zou de garantiewet zijn toepasselijkheid verliezen en ook zeker formeel worden opgeheven; het ls zeer twijfelachtig of de wet, na een eventueelen terugkeer van den Paus, weer van kracht zou worden. Van algemeene bekendheid is het, dat de positie van den Paus als opperhoofd FEUILLETON. HEREENIGD. 78) En hij? G, hij hoopte nog op ééne overwinning. Het kind van zijn broeder, dat meisje, het welk hij éénmaal uiiit den weg had laten •ruimen, om im het rechtmatige beizit te ko men van het vermogen der Le Noir's, zij Wius im zijne macht. Hoezeer ook het verdwijnen van Kapi- tota dioor James Warfield geheim gehou den was om wedike reden wirt Gahrieil lo Noir n/iiet toch had hij er van ver nomen. Mack Donald had zijn woord ge houden en dus bleef he mnog deze over winning De dochter van Eugène zou nooit in het bezit komen van het fortuin der EeTToir'a Maar hij zelf? Wat aou er, wanneer aL.es verloren was, van hem worden? Er werd aan de deur geklopt en dit deed hem uit zijn gepeinzen opschrikken. Het hoofd van Darkey Knight verscheen in de opening. Kolonel, sprak zij, daar beneden staat een man te wachten. Als ik mij niet vergis, lijkt hij bijzonder op een van dde mannen, diie jaren geleden de oude mulat tin hier brachten toen de lady... Stil, riep Gabriel Le Noir, van zijn stoel opvliegend. Vergeet niet, dat de mu ren oQren hebben! Wat wil die man? Dat had ik ook willen weten! anit- woorride de vrouw, maar hij staat er op u 7. el f te spreken. Moet hij boven komen? Over de tippen van Gabriel Le Noir kwam een veiwensching. De duivrf. hale hem! siste hij woe dend Maar laat hem voor mijn part bo ven komen. Misschien dat hij mij nog goede tijding te brengen heeft! En een boosaaixlige blik flikkerde uit zijn oogen, terwijl hij zich weer wendde naar zijn met papieren bedekte schrijfta fel. De oude Darkey Knight verliet hoofd schuddend de kamer. Na verloop van twee of drie minuten werd er hard op de deur geklopt. Op het zelfde oogenMdk giimig deze haastig open en een in een wijden mantel gehulde ge stalte overschreed dan drempel. Gabriel Le Noir sprong op. De bezoeker was de beruchte Duiveils-Dick. Donder en bliksem, riep Le Noor. Wat doet gij hier? Ik had gehoopt nooit fin. mijn leven meer uw galgentronie te zien. De andere begon spottend te ilachen. Zóó kan men zich vergissen naar ga ziet. Duivels-Dick is niet minder taai dan een van uws gelijken, kolonel. Wat komt ge doen? vroeg Le Noir nogmaals. Dat zult ge hooren! luide het ant woord op onibesohaamden toon. Maar eerst een vraag. Weert gij, dat Kapitola Le Noir zich in de macht bevindt van Mack Do nald? Beslist weet ik het nog niet, maar ik heb alle reden het te vermoeden, daar de jonge dame, naar mij ter core is gekomen, sinds e enige dagen spoorloos verdwenen is. Is dat de reden van uw komrt, kame raad? Dat niet alleen, ik heb nog ander inte ressant nieuws. Mack Donald staat op het punt li, Slij. te overtroeven! Te overtroeven? Mij te overtroeven? vroeg Gabriel Le Noir. verbaasd en niet wetende hoe de woorden van dan andere te verkl aren. Spreek duidelijk! Wat voert uw kapi tein tegen mij in het schild? Kunt gij dat niet jaden, kolonel? Ver moedt gij niets? Denkt gij, dat een schurk tot anders in staat is dan tot schurken streken? Duivels! Wat kan Mack Donald to gen mij in zijn schiAd voeren! Ik heb voor zijn diensten betaald. Hij is mij onvoor waardelijke gehoorzaamheid schuldig! En als hij er nu ce.is anders over denkft? Als hij zijn overeenkomst eens brak <m trachtte te handelen voor eigen reke ning? Man, maak mij niet razend! Spreek, wat wil Mack Donald? Nu dan, mtets meer en niets minder dan de bezittingen, der Le Noir's inpalmen door met Kapitola Le Noir te trouwen! Schurk! Zou hij dit 'in dm zin heb ben,? En dat durft gij mij zeggen zóó kalm alsof het de natuurlijkste zaak der wereld ware! Dood en durivel! Ik zal zijn plannen doorkruisen. Een enkel woord van mij en Mack Donald en al zijn handlangers zijn in de macht der overheden! En één enkel woord van mij en de galg staart voor den hoogedelen koilonel Le Notr zóó zeker gereed a!s voor een door de jury veroordeelden misdadiger. Ik ben hier miert gekomen om te 'luisteren naar uw dreigementen, Sir, maar om met u te handelen. Hert ligt natuurlijk aan u er op in te go an of niiet. In elk geval aal het in uw eigen belang zijn de zaak ernstig te overwegen. Kolonel Le Noir knerste op de tanden. inaar hij bedwong zich zelve e.n zijn gren- zelooze woede. Spreek, zeide hij op gebiedenden toon wat hebt gij mij te zeggen? Op de eerste plaats, dat ik u verzoek mij nfiet aoo toe te snauwen, zeide de ban diet schamper. Wij zijn bondgenooten gij moogrt dart nu willen erkennen of niet. De band, die ons verbindt., laat geen scheiding van belangen toe. Gij hebt een maal den eigendom der Le Noir's wilden bezitten. Wij hebben u daarbij geholpen, door degenen> die u daarbij hinderlijk war ren, uilt den weg te helpen ruimen. Ons voornemen wend aanvankelijk door het geluk begunstigd, totdat kort geleden de terugkeer der énige erfgename van het bezit der Le Nolrs alles dreigde te vernie tigen. Dat Kapitola Le Noir leefde, wist ii reeds eer zij htierheen kwam. Kolonel Le Noir trdd haastig op den e preker toe. Gij wist reeds voordat zij hier kwam, dat zij leefde? Hoe wisrt gij dat? Uit den mond van de stervende Nancy G re wel. Ik had tegen wind en weer een schuilplaats gezocht onder het voorover hangende dak der hut en hoorde nu alles, wat zij aan James Warfiekl mededeelde. Met dit gdhe-im In mijn bezit, heb i/k u in mijn macht, kolonel Le Noirl Maar ik wil uw ongeluk miert. Ik wil u redden! Mij redden, riep Le Noir uit. Knaap, ik raad ti aan beter op uw woorden te pas sen. Hoe wilt gij bewijzen hetgeen gij weet? Door mrid-del van het meisje «elf! ant woordde Duivels-Dick spottend. Door niets anders? Mij dunkt, dat hert voldoende is! En als men uw woorden eens betwij felde? Dan zal het getuigenis van James Warfield eiken twijfel opheffen! Nu, en a's ik inwillig, welke eteóhen stelt gij don,? O, van geen beteekenis. Geef mij Lieu- duizend dollars en laat mij het meisje en ik steek Mack Donald neer, werp mij op als kapitein der bende en verlaat mot al mijn kameraden deze streek voor altijd! Zijt ge gek geworden? riep Le Noir schuimende van woede. En dat alles zou ik doen om mij zdlven van dei eenen vij and te bevrijden en mij een anderen op den (hals te halen? Neen, kameraad, zoo etaat het niert tusschen ons geschapen! Ga heen on hang d© geheimendie go voor geeft te weten, aan de groote klok. Dan kost hot u zelf het Je-ven en zal hot nog te bezien staan wien men van ons beiden gelooft: Kolonel Le Noir, vroeg Duivelö-Dlck met onheriispelLende klamte. Is dart uw; laatste woord? Mijn laatst»! antwoordde de kolonel oven beslist. Pas dan op, Gabriel I ju No Lr! riep Duivels-Dick dreigend. Gij wilt niiet onder® goedl Ik zal niet zegevieren, maar gi] ook niet! Ik «al alles vernietigen! En als een ra/zend© stoof hij do deur ui^ die achter hem dichtviel. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1