OORLOGS-VARIA. De Nederlandsche graanhandel en de oorlog. J Iet Jun-i-mummer van Vragen des Tijrls"* bevat een interessant'artikel over bovenstaand onderwerp, van den heer U. (J. 'Sch:: thuis, waaraan wij clM ontleenen: Blijken-s een n 'a van den Minister van Landbouw, nijverheid en handeil, van 24 Februari, Lo'. 1 o-ffen-de den economise hem toestand, heeft die rejgeoring tot 1 Februari aangevoerd en aangekocht. 188:397.870 Kgr. tarwe. 18 033 109 rogge. 23.108.290 1-arwemeeJ. 262.277.779 ma is. 2.322.076 lijnkoeken, 15.871.267 gerst. Van de bci!-eeike.n.is -diezer omvoeren kan mem zich c enigszins reiken schap geven, wanneer men die vergelijkt met -de benioo- cügd'é hocvecf heden In 1913 bedroeg lint saldo invoer gedu rende zes maanden, gerekend naar de helft van den invoer o<ver heit geflieele jaar: van taiAve ongeveer 214 mi hoen Kgr. rogge iveiineel, koeken ge. -t 133 91 122 Zelfs wjfnnoer men isn aanmerking neemt dait de eigen oogst in den herfst dn meer dere mate voorzin' in de behoefte dan ge- durer ie Ju', voorjaar en dat landbou wers in» den herfst van 1914 waarschijn lijk ongeveer 25 m>i'iloén Kilo-grammen meer zullen hebben, ter markt gebracht, dan onder normale omstandigheden, liet, geval -zou zijn geweest, da.n blijkt toch, dat de regeer rg op verre na riteit heeft kunnen voorzien in de- -behoefte. A'.Ceen in tarwe welk ar.iko' zij, evena'is tarwe meel, aan zich gelukken had kwam zij do behoefte nabij. Vervolgens had zij het meeste succes me; majs, maar men ver- getc niet, dat ten gevolge van het zoo treed als geheel ontbreken van aanvoeren van Russ: che gerst en door hc-t verbod van heit gebruik van rogge voor veevoe der, (je behoefte aan ma.is gedurende den oor -og waarschijn'ijk 40 procent booger morit worden gesteld dan in normale. tij tien. Er waren dus niet 351, maar waar schijnlijk ongeveer 450 m-illiccm Kilogram men muis nood-ig. waarvan de regee.ring ruim de helft aankocht. Ook voor de an d-ere artikelen was er een groot te kont. Daarin i» zooveel mogelijk voorzien door den hamde'. Dat kon deze n.iot doen langs de gewone bekende wegen, (I i. dooi aanbiedingen uit verschillende landen van voortbrenging, door de daar gevestigde export-huizen. Deze toch maak ten in heit geheel ge ene aanbiedingen, doordat zij geen scheepsruim-te beschik baar hadden cm omdat zij nieit' het gevaar weriseMe-n te lóopen v-an die- verze-n-d-in-g, doch betaling ver-langden vóór de verzen»- ding, waardoor de koopei's alle risico zou den dra.g.ën -e-n. nie-t d;e v-eikioopers. De Jiandol heeft die risico's, zooveel, mogelijk natuurlijk door assurantie gedekt, op zich genomen, zelf stoom booten gecharterd en ui-tgezonden, om de granen van Noord- en Zuid-Amerika te gaan halen c>n met be- hu'p van bankiers, wier medewerking zeer op prijs dient te worden gesteld, de goederen bij de inlading betaald. Om daarbij de mondige controle uit te oefenen op prijzen c-n kwaliteiten en de fnkoopen te bd-vorrtei ni, heeft de importha-ndel in graan vertegenwoordigers uitgezonden naar de Vereenigcle Staten, naar Argen tinië en oo-k r.-.iar Londen, want ook in Engeland zijn sedert October inkoppen van graan gedaan uit daar aangekomen ladingen, welke werden overgeladen naar jVr ier an-d. De handel heeft zijn bedrijf geheel naar de omstandigheden gewijzigd en het zijne gedaan, om den toevoer van levensmiddelen voor mensch en dier naar ons land te bevorderen, waardoor hij liet a'gemeen bc'ang ten zeerste heeft gedie-n-d en. in ruil voor den door de regeering verleenden, bijstand op zijne beurt de re geering krachtig heeft gesteund bij hare werkzaamheid in het belang van de voe- düng. Dat deed de handel niet uitbuitend uit die overweging, het spreekt wel van zelf, -dat hij aan dien moeilijken, met zoo vele bezwaren en gevaren gepaard gaan den invoer behoorlijk verdiende; maar het nu ttig werk, dat li ij op deze wijze in heit algemeen belang verrichtte, door hei be vorderen van den aanvoer van graan cn graanproducten en dientengevolge door mede te werken tot hot tegenhouden van grootere prijsverhoogingen, wordt daar door geenszins verkleind. 'l'oc-h zijn de graanprijzen in ons land hoog, hetgeen van zelf spreekt, waar men voor de voor ziening in de behoefte zoozeer aangewezen is op dien lm voer van "builten cn deze door den oorlog ernstig wordt bomoeilijke. Maar vei ge.'ekcn nicit de prijzen in En- gc/and, zijn de prijzen in Nederland vol strekt, niet buitensporig, on zij zijn aan merkelijk lager dan in Duitschland, da/t •toch i.n meerdere mate da-n Nederland voorziet in de c-'gen behoefte. De door regc-ering en handel in .samen werking bereikte resultaten zijn in dit •opzicht dooreen tr-t dusver zeer bevredi gend. Voor de door die legeerimg gedu rende den oorlog, in zake tie voorziening van voedingsmiddelen door aanvoeren uit het buitenlarvJ, getroffen maatregelen heeft de graanhandel al'e waardeering. llij weet, dat de regeering zich ging be wegen op -eon terrein, dat mot voetangeiis en klemmen bezaaid is. Nu de directe aanvoeren nie-t meer zoozeer als in den voiigcn herfst door de oorlogvoeren do legeeringen worden bemoeilijkt, is het \e hopen, dat onze regeering zicli voor over drijving barer aanvoeren en daaruit vol gende ontwrichting der graanmarkt zal hoeden. In zijn redevoering, gehouden itn de Tweede Kamer, op 26 Augustus 1914, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, i.n verband mot de door de re gee- ring genomen economische maatregelen, gezegd, <j>al dc regceyóng daarbij oai-ge- iwijioid fouten zon maken, en den 4den Maant 1915 heeft hij in eene dergelijke redevoering herhaa.'d, dat natuurlijk fou ten zullen zijn begaan. Welnu, de graan handel rekent der regeering de door haar genomen maximum-prijzen voor graan, voor zoover deze niet samengingen met inbeslagneming, zooals met de rogge ge schied ii=, als eene fout aan. Tevens acht de graaraliand-el liet eene fou-t, dat bij de distributie der mais niet gezorgd is^, dat de regeerwiigemais alleen terecht kwam in de handen, waai-voor zij bestemd was, en dat de regeering, terwij! zij steun verleen de aan den importhande!, den tusschen»- handel in veel meerde-re mate dan noodig was, heeft uitgeschakeld en in zijn bedrijf benadeeld, im pilaats van he-m het hem eerlijk toekomend aandeel in- de distribu tie over te la-ten. Eene soortgelijke regeling, afis Lij de distributie der steenikolen aan de nijver heid gevolgd wordt, ware voor een deel dier graan-d-is-trihutie mogelijk en uitvoer baar geweest, en dan. was mi.et zulk een gioote inbreuk gemaakt op heit particulier g-raanbedri jf van zoove-len, die ernstig en misschien blijvend nadeel hebben onder vonden va n de re.g-ee i i-n gsm a at regeP en in zake de distributie van veevoeder. Me-t in:-slukte speculal.iën gevo-e-lt de graan handel geen mede-lijden, maar voor den in zijn bedrijf benadeelden tusschemhandel doet iiij een beroep op den rechtvaardig heidszin van de regeering. Keizer Wilhelm en de Vrede. Onlangs is gemeld dat Keizer Wilhelm in een brief ais zijn meening zou hebben geuit, dat de vrede misschien spoediger gesloten zou zijn, dan men vermoedt. Thans publiceert de Matin" een gedeel te uit een brief, die door den Keizer aan een lid van bet Beiersche hof gericht zou zijn en waarin Keizer Wilhelm zegt: „Gij kunt er zeker van. zijn, dat de Duitsche legers zegevierend uit den strijd te voorschijn zullen komen, tied heeft niet tevergeefs een smetteloos zwaard in onze handen gelegd Niet tevergeefs heeft Hij bijna een halve eeuw lang al de Duitsche staten in de machtigste nationale unie, die de wereld ooit gezien heeft, vereenigd gehouden, liet Duitsche rijk kan niet ten onder gaan „Ongetwijfeld zijn de verliezen onzer le gers zwaar Die van Beieren vooral zijn in de laatste veldslagen groot geweest. Ik voel in het bijzonder dankbaarheid jegens allo Beieren, die dapper gevochten hebben, onverschillig of zij thans nog leven of reeds dood zijn. Zij hebben er toe bijgedra gen om ons dichter te brengén tot het eene doel waarnaar wij streven een vrucht baren vrede voor de Duitsche landen. ,,Die vrede kan spoediger komen dan men denkt. Als hij ons voorloopig slechts een onbevredigend resultaat oplevert, kan hij ten minste dienen als grondslag van voorbereiding voor de toekomst. De vrede zou morgen geteekend worden, indien ik het wenschte... „Toen mijn doorluchtige grootvader het rijk op zijn tegenwoordige grondslagen vestte, beeldde hij zich niet in een in zich zelf volledig werk te voltooien. Het i ijk is steeds voor uitbreiding vatbaar. Wat van daag- niet gedaan kan worden, kan mor gen worden bereikt." In dezen geest dus zou Keizer Wilhelm denken en geschreven hebben. Laat ons dadelijk opmerken, dat de echtheid van dit stuk ons twijfelachtig lijkt. De Times", die het stuk van de „Matin" weergeeft, teekent er bij aan: De vredes voorwaarden die de Keizer morgen krijgen kan indien hij het wenscht, zijn uiteengezet in Asquith's rede uitgesproken in de Gil denhal. „Wij zullen nooit het zwaard, dat wij niet lichtvaardig getrokken hebben, weer in de schede steken, vóór Belgie volledig alles en zelfs meer teruggekregen heeft dan het heeft geofferd; voordat Frankrijk behoorlijk gewaarborgd is tegen elke be dreiging; voordat de rechten der kleine Europeesclie naties op een onaantastba- ren grondslag gevest zijn en voordat de militaire hegomonie van Druisen gehee]| en voorgoed vernietigd is." Ook de Temps" bespreekt den zooge- naamden Keizersbrief en zegt: „Als dat alles nie-t een aardigheid is van een geestigen journalist en als men geloof moet hechten aan dit vertrouwelijk keizerswoord. zal mem er in Frankrijk ern in de landen van de bondgenooten een nieuw argument uit putten om te ant woorden op de campagne van de pacifis ten. Niemand zal willen, dat de offers, die wij gebracht hebben en die éénig in de geschiedenis zijn, er slechte toe leiden zullen om in den strik te vallen van een vrede, die den vijand in staat zou stellen op adem te komen ten einde een nieuwen aanval te doen en nieuwe veroveringen te maken." De Temps" toont zich, gelijk ook van een blad als dc Temps" (e verwachten is weinig tot vrede geneigd. Toch waait ook uit Frankrijk wel eens 'n vredesgeruclit naar ons over. De Fransche sociaal-democraat Jules Guèsde, thans minister zonder portefeuille heeft zich dezer dagen eveneens over de waarschijnlijkheid van een spoedigen vrede uitgesproken. Guèsde heeft, volgens een telegram uit Havre aan de „Lokal-Anzeiger" boudweg verklaard: „Ik. zoowel als mijn vrienden, Malvy, Sembat, Thomas overwegen de mogelijkheid van het sluiten van een spoe digen, eervollen vrede, die ons alle waar borgen geeft tegen nieuwe aanvallen en die de geheele wereld de zekerheid schenkt dat zulk een oorlog als de tegenwoordige niet meer uitbreken zal. Ik mag u dit wel zeggen: In ieder geval zal het lot van Europa beslist worden binnen drie maan den. Op zijn laatst einde September zullen wij helder zien. De artillerie-strijd zaïl in eenstorten voor den gebiedenden eiscli: Vrede". Kunst-ledematen. De „Kölnische Zeitung" bevat een mede- deeling, waaruit blijkt, dot nog niet genoeg bekend is in Duitschland, dat allen tot het leger of de vloot behoorenden en vermhik ten heden op Rijks kosten kunstledematen, krukken enz. worden verschaft en geldin zamelingen door particulieren voor dat doel totaal overbodig zijn. Ieder soldaat, die in den oorlog een li chaamsdeel dat kunstmatig kan vervangen worden, heeft verloren, kan dat door mid del van het Rijk terug krijgen. Soms duurt dat langer dan de patiënt wenscht, maar dit komt, dat na de amputatie er nog vorm veranderingen optreden, waardoor zoo'n nieuw, direct aangebracht kunstlid niet blijft passen. Daarom wordt met de ver sterking daarvan dan nog gewacht. Rjj verlies van een been wordt, behalve een kunstbeen, ook nog, zoo noodig, een ander hulpmiddel gegeven bijv. een kruk, een steunstok, enz. Bij verlies van de oogen geeft liet. Rijk kunstoogen, en die tanden verliest, krijgt Rijkstanden. Ook zijn met badplaatsen door het Duit sche rijk overeenkomsten gesloten om her stellenden, die een of ander bronwater moeten gebruiken, eenigen tijd gratis op te nemen. (Hblcl.) De hospitaal-honden. De hospitaal-honden, tot het opzoeken van gewonden, hebben vooral gedurende den wirater-veldtocht in de besneeuwde Karpatihen goede diensten bewezen. De Deutsche r Koerier" vertelt hie-rvan: Het zoeken van de gewonden was dik wijl? alleen mogelijk na het invallen van hei donker. De gewonden waren vaak van, oe steile hellingen gerold, waar de sneeuw hoog lag tusschen de dennenboomen. De honden werkten zelfs in de diepste sneeuw al-s in den zomer. Een hond volgde het spoor van de gewonden, die van de helling gerold waren, in een raviin terecht kwa men en daar stellig i-n de Februari-koude bevroren zouden zijn. Een andere hond vond binnen korten tijd tien gewonden, die vermist werden. De hcrad Rolf vond in tón nacht negen gewonden achter hekken, in struiken en ir-. de beetwortelvelden. Twee dagen latei- vond hij vijf gewonden in tuinen eoi kel ders. De Duitsche vereeniging voor hospitaal honden heeft het legerbestuur tot nu de beschikking gegeven over 1678 honden, waarvan 792 manlijke en 482 vrouwelijke Duitsche herdershonden, 163 manlijke en 76 vrouwelijke Dobermann's, 99 manlijke en 43 vrouwelijke Airedaille-terrieres, 18 manlijke en 5 vrouwelijke Rottweiler. De Oostenrijksche rassenstaalkaart. Men krijgt een aardig idee van de veel heid der rassen, welke Oostenrijk-Hon- garije bevolken, als men het verhaal van den heer P. du Boehet in het „Journal de Genève" leest. Genoemde heer bezocht na melijk een gevangenkamp in Servië. Van de 846 gevangen'genomen Oosten rijksche officieren, schrijft hij, zijn er 714 hier. De meesten zijn natuurlijk van Duit- schen oorsprong. Daarna komen Honga ren, Tseehen, Croaten, Serviërs en Slove- nen. De verhouding tusschen de verschil lende nationaliteiten is vrij gesparineii. Naar uiterlijk en innerlijk totaal ongelijk en verschillende talen sprekende, hebben deze menschen eigenlijk alleen hun uni form gemeen. Er staan, volgens den be richtgever, al massa's duels voor na den oorlog op de lijst. Elke nationaliteit is afzonderlijk onder gebracht *n bezit haar bijzondere keuken met uit de onderofficieren en soldaten ge kozen koks. De kazerne hfeft een eigen abbattoir. Bij de Slaven, bijna allemaal landstorm- of reserve-officieren, werd ik zeCr hartelijk ontvangen. De chambree's vertoonden een zeer vroolijk schouwspel. Overal gezang en gelach. De gevangenen gingen gemoedelijk met de Servische kolonels, die mij begeleid den, om. Voor deze mannen, die uit plicht, maar niet uit overtuiging vochten, is deze gevangenschap de eerste stap naar de vrij heid. En enkelen warmen zich reeds aan toekomstdroomen, als: een onafhankelijk koninkrijk Boliemen, een vrij Croatië, een Groot-Servië, dat de Slavische landen van Hongarije zou omvatten. Vrouwen als „tramconducteurs". Door den oorlog werd üe dó-rectie van de Berlijnsc-he tram voor cle keuze gesteld het verkeer uit gebrek aan personeel sterk te beperken of de -onder de wapens geroepen beambten te ve-rvaDgen door vrouwen. Zij ram haar 'toevlucht tot bet laatste en daardoor kon de dienst, ewiilswaar niet in vollen omvang, maar toch voor het groot ste gedeelte gerege'.d doorgaan. Bij de aann-e-m'in.g van vrouwelijk per soneel is men echter zeer voorzichtig te werk gegaan. Eerst werden s-jtfehts de naaste familieleden van onder de wapens geroepen beambten in dienst gesteld en deden de -vrouwelijke „conducteurs" al leen dienst op de bijwagens, waar zij zoo gced als niets met de'technische inrich ting te- maken hadden, maar langzamer hand is men tot uitbre kling van het vrouwelijk personeel overgegaan .en ver vangen zij hier en daar de mannen geliee-l en al. Thans kan iedere vrouw, die den leef tijd van 21 jaar beriekt heeft, minstens 1 62 M. lang 16 en een getuigschrift van goed gedrag kan overleggen, zich aanmel den. Zij wordt dan nog geneeskundig on derzocht, vooral op scherpte van gezicht en gehoor en. blijken deze voldoende te zijn, dan ontvangt ze onmiddellijk uni te rm.kleecli.ng en wordt haar aangezegd- zich den volgenden dag te melden op liet station, dat het dichtst hij hare woning ligt. Daarna moet zij twee dagen onder leiding van een ouderen conducteur dienst deen, vervolgens krijgt ze gedurende vijf dagen theoretisch onderricht en dan mag ze zelfstandig optieden. Dan -is de begin nelinge nog we»l wat angstig en onzeker, maar het zelfvertrouwen Keert snel terug en na eenige dagen doen de vrouwelijke conducteurs haren dienst even. goed als de mannelijke collega's. Petroleum. Toen in 1914 de oorlog uitbrak, trof de regeering met den Duitschen petroleum- handel een overeenkomst., waarhij de ma ximumprijs voor 1 liter petroleum in den kleinhandel op 25 pfg. werd vastgesteld. Deze overeenkomst kon zoolang worden ge handhaafd, tot de groothandel zelf ge dwongen werd, dien prijs te overschrijden, orn nog petroleum uit het buitenland machtig te worden. Langzamerhand stegen die prijzen meer en meer en in den klein handel moest men den laatsten tijd 60, 70, ja, 80 pfg. voor de liter betalen, als er nog petroleum te verkrijgen was. De regeering wil thans met den groothandel een nieuwe overeenkomst omtrent dit artikel treffen, om een steeds stijgen der prijzen, ook in 't belang van den kleinhandel, te voorkomen en een overzicht te krijgen van de voorhan den en nog to venvachten voorraden. Daar na zal een behoorlijke verdeeling der pe troleum geregeld worden, terwijl de Bonds raad hij èen verordening den maximum prijs meer zal moeten bedragen dan 25 pfg. per liter. Wegens het heerSchend gebrek aan petroleum worden de bewoners aange spoord, waar mogelijk, aansluitingen te doen maken aan de gasfabrieken. Hce men over boort! moet springen. Het is een actueel onderwerp, waarover een Amerikaansch tijdschrift uitweidt: Hoe moet men over boord springen? Tegenwoor dig toch komt het herhaaldelijk voor, dat de bemanning van door duikboot verraste schepen het „sauve qui peut" hooren en dan, zooals ze zijn, overboord moeten springen. In het algemeen wordt beweerd, dat men het beste doet, zich zoo spoedig mogelijk van z'n zwaarste kleedingstukken te ontdoen. De Japansche maritieme auto riteiten zijn het daarmee echter niet eens. De Japansche matrozen hebben instructies vooral die zware kleeding niet uit te doen, wanneer zij wegens het zinken van het schip pf om eenige andere reden te water moeten springen. De Amerikaansche des kundige geeft de volgende verklaring. Bij het plotseling te water geraken vormt zich tusschen de kleedingstukken samenge perste lucht, die niet alleen in staat is, den drenkeling drijvende te houden, doch ook hem de plotselinge gewaarwording van nat heid en koude bespaard. En dit is zeer veel waard. Doorschijnende wondverbanden. Het celluloid heeft in de chirurgie reeds op de meest verschillende wijzen .toepas sing gevonden, met name bij schedeleffec ten, voor kunstarmen en beenen, platvoet- zolen enz. In de „Deutschen niedizinisclien Woehenschrift" maakt dr. Heusner (Gies- sen) thans melding van nieuwe, door hem gedane proefnemingen, het celluloid in den vorm van dunne platen voor doorschijnen- nende wondverbanden te gebruiken. Op de van te voren gereinigde wond bracht hij een doorschijnende celluloidlaag van ongeveer een halven m.M. dikte zooda nig aan, dat deze ongeveer 3 cM. over de wondranden uitreikte. Nadat de verdere omgeving der wond met een kleefstof be streken en met- celstof bedekt was word het geheel omwonden. Met deze nieuwe manier om wondverbanden aan te leggen, verkreeg Heusner in verscheiden gevallen van ver zweringen aan het onderbeen goede resul taten en snelle genezing, zoodat hij het cel luloid in deze vorm als bijzonder geschikt voor alle wondverbanden na operaties, in het bijzonder echter voor oorlogsverbanden aanbeveelt. In het laatste geval zou liet veelal vol doende zijn de wonden alleen niet een cel- luloid-vlies te bedekken en dit rondom dooi- een breeden kleefpleister met de omgeving der wond vast te verbinden, waardoor re-eds een volkomen afsluiting verkregen wordt. Zoo noodig, legt men over dit eerste verband nog een beschermend verband, na welks verwijdering men zich onmiddellijk van den toestand der wond op de hoogte stellen kan. Ook kan op deze te allen tijde de licht therapie toegepast worden, zonder dat het eigenlijke verband weggenomen wordt, waardoor elk gevaar voor verontreiniging wegvalt. De gebezigde celluloid-vliezen behoeft men slechts met alcohol af te wrijven, om ze terstond weder te kunnen gebruiken. De Engelsche financiën. Men heeft de voorwaard-ein der Engel sche oorlogste-eni.ng gelezen en telegram men meldden, dart de bölanigs-le-'llii-ng voor hef prospectus zeer groot is.'Hoe ver die belangstelling zLoli iin daden za-l omzetten, moeit afgewacht worden. Zij kan zeer -groot wezen, zonder raog groot, genoeg te zijn-, want tot eind Maart 1915 wordt de geldbehoefte van Engeland op 900 m-iililiioe-n pond geraamd. Geen wonder dan ook, dat minister Kenna het bedrag der op te ne men som onbepaald Itet. Men kan- e'lk be schikbaar pond gebruiken. Waar de rijke En-ga-sche natie er zoo voor staat, groeit alweer de verbazing, d-at het zooveel minder rijke Duitschland neg altijd geld in zijn portemonnaie blijkt te hehben, al zien wij de zeer belangrijke factor niet over het hoofd, dat Duitsch land om zoo te zeggen feitelijk haast gpen ge'd uit hot land kan dragen, terwijl En geland links en rechts, vooral aan Ame rika te betalen heeft, tegenover welke be talingen zoo goed als geen uitvoer staat Hieruit vo-lgt, dat Enigeland zich wel aan ge'd, maar niet aan -inwendige lin'pbron- nen zoo uitput ajls Duitschland noodzake lijkerwijs moet doen. Duitschland oorlogf zich inwendig Leeg en daarom zal pas na den oorlog kunnen blijken, wie het armst geworden is. De persoonlijke opoffering van den Diiiitscher zal, vermoeden wij, zeker ook in dit opzicht veel goed maken. Het parlementslid Philip Snowden sell reef in de Daily Ne-w§ een belangwek kend artikel: How shall we pay for the war? (Hoe zullen wij den oorlog betalen), waaruit schijnt te blijken, dat hij niet ge looft, er met de leening te kunnen komen. Hij spoort daarom allerlei gekterennen op en waarschuwt tegen het uitputten van verkeerde weiten. Schr., die den financieel en toestantf „uiterst ernstig" noemt, steil voorop. da/Ö mem niet aan levensaderen moet raken, aangezien, de geldbehoefte na den. oorlog eer grooter don minder zal zijn dan in den oorlog. De ko'oniën kunnen niet helpen, dus, zegt Snowden-, zijn we op ons zelf aange wezen. Scihr. wil dan allereerst een extraJ belasting voor de fabrikanten, die door, den oorlog buitengewoon reel verdienen,- Liefst zou hij do oorlogsindustrie tot st/aatsindu-strie gemaakt zien. Hij is 79er tegen een gedwongen leening en tegem het crpoterhe.n va-n de (luizen-den mililioenen Britsch kapitaal in buiteaVand- sche ondernemingen belegd, want deze papieren zouden thans tegen, afbraak- prijzen verzilverd moeten, worden en voor deel zoudejn alleen hebben de buirten-land- sche koopers van deze a an de-el e-n. Oo-k i!g hij tegen belasting op kapiit-aa.1. Uit betasting der oorlogsindustrie, de gewone mkomsten-belasting en -e-en vrij willige leening wil hij de middelen vin den. Blijkbaar i-s de minister van finan ciën ook .van deze meen-ing geweest, De aan.scbreeving va-n de Inkomstenbe lasting zal vanzelf ook de zoo noodige be perking van weelde brengen. Een afzon derlijke belasting op de weelde z-ai! niets geven, maar wel zal het baten, als men den menschen eenvoudig de middelen to-t verkwisting ontneemt. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 4 Kantoorbedienden, 4 timmerlieden, 18 metselaars, 6 steenhouwers, U voeger, 1 opper man, 5 stucadoors, 2 schilders, 0 behangers, 1 meubelmaker, 0 stoffeerders, 2 stokers, 1 smid, 0 grofbankwerkers, 1 gasfitter, U blikslager, 11 typografen, 0 kleermaker, O bakker, 0 slagersknecht, 0 kellner, 0 huis knecht, 1 koetsiers, 0 schipper, 3 grondwer kers, 7 loopknechten, 3 loopjongens, 2S losse werklieden, 0 sigarensorteerder, 0 wai - moezier, 0 bankjongen, 0 straatmaker, 0 kis tenmaker, 0 bakkersjongen, 0 bloemist., 0 banketbakkersjongen, 000 textielarbeiders, gedeeltelijk werkloos, 0 smidsjongen, 1 koper slager, 1 uitvoerder. 1 Voorslaander. Afd. Vrouwen (Volkshuis). Geopend van 910 uur. Telefoon 1477. 3 Dienstboden, 10 werksters, 0 naaisters, 1 waschvrouw, 0 strijuster, 0 huishoud ster, 0 kookster, 0 fabrieksarbeidster, 7 textielarbeidsters, 0 kinderjuffrouw, 1 vrou wen allerlei, 1 kantoorbediende, 1 winkeljuff. 1 baker. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: H. W. Maas jm. 25 j. en M. A. Straathof jd. 24 j. J. vam- der Ploeg jm. 42 j. en E. Gips w. 38 j. H. E. Mole-ma jm. 28 j. cn C. Onderwater j-t. 23 j. C. Vijlbrief jm. 22 j. en C. Groot jd. 29 j. N. F. Delcasso jm. 29 j. en M. C. Langeve'-d jd. 23 j. A. Craraa jm. 22 j. en J. Knijff jd. 23 j. A .E. C., Haazer jm. 24 j. en J. Chaudron jd 21 j. L. S. Verhoeven jm. 42 j. en C. Corn- pier jd. 31 j. E. J. van Ewijk jm. 26 j. e-n C. J. van der Rroft jd. 22 j. C. van Munster jm. 43 j. eoi S. van Berkel. jd. 32 j. J. van der Heyden jm. 26 j. en W. E. Brakel jd. 24 j. J. van Booma jm. 24 j. en L. II. Uljee jd. 22 j. C. F. Engel hard jm. 27 j. en A. C. Knappert jd. 25 j. J. Tegefaar jm 20 j. en A. Onderwater jd. 22 j. C. A. Westdorp jm. 22 j. en M. van. der Blom jd. 21 j. J. J. van der Reyden w. 43 j. en G. Mirake jd. 32 j. C. Ginjaar w. 47 j. e-n E. Zaalberg jd. 40 j. W. de Clercq jm. 25 j. en J. C. E. Godin jq. 24 j. P. Berkhout, w. 63 j. en- K. C. Bosman w. 56 j. D. Neuteboom jan. 22 j. on A. Timmers jd. 23 j. E. J. SMeur w. 32 j. en G. van den Bosch jd. 27 j. IT. Vonk jm. 26 j. en J. M. Saras j(l. 25 j. AARLANDERVEEN. Geboren: Z. v. Bakker en Wolthuis. Z v.. Tromp en Groenevo'.d. Z. v. Van Wieringen en De Jong. D. v. Van dor Horst en De Jong. D. v. Van ITc-usden en Becker. D. v. Blom en Van Aken. Overleden: I. va-n 't Wout 1 j. P. Voorbij 3 w. H. van der Werf 75 j. m. v. T. van der Wacht M. Sterk 64 j. vr. v. H. va-n der Heij-den. Gehuwd: II. Bating 25 j. en A. J. van Scha ik 25 j. ALPHEN. Geboren: Z. v. Van Eg-mond on Tui- ncn-burg Z. v. Kruij-t en No wee. Z. v. V-lis en Boele. Z. v. Van Dienen en Prins Z. v. Van V liet. en O os-trom. O v e r I e d e n: J. Matze, wed. A. van Leeuwen, 72 j. J. van Dam, wed. J. v. d. Wil.k, 85 j. C. van Denk, wedr. v. C. C. Vergeer, 86 j. BOSKOOP. G e b ore n: PieterneMa, d. v. C. v-an der Wolf en M. G. Zwanenburg. Ario, z. v. K. Stigt-e-r en M. Tos. Hendrik, z. v. A. Tri-mp en P. Koster. Getrou w d: H. do Jong, 25 j. en II- P. Vink. 19 j. Overlede n: A. van der Velde 57 j. OUDSHOORN. Geboren: D. v Domburg en Snel. Overleden: A. Griffioen 69 j. geh. met C. de Kleer. WOERDEN. Geboren: Marmus, z. v. H. Snel en M. Boekraad. Overleden: G. v. d. Broek 52 j. v-r. v. 11. Busscher. N. J. Kompier 6 j. II. Graeuwert 18 mud. ZWAMMERDAM. Geboren: Dirk, z. v. A. de Bruin en K. v. d. Star. Clazi-na Nee'tje, d. v. A. de Jong en J. A. Nachtegaal. Gehuwd: L. Verboom 50 j. wedn. en M. Kortenoeven. 37 j. Overleden; C. Witte 11 wjnd,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2