Uit Stad en Omgeving. Tweede Blad. BMENLAND. SPORT. 6e JAARGANG No 173 Sfe Ecldócli^Sou^omt STEUNCOMITÉ. XV. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Onder den grooten stroom, die in de eer ste maanden der mobilisatie op het comité aanliep, waren ook tal van textielarbei ders. Als een vuurtje liep het bericht door de stad, dat de fabrieken hun werkdagen verminderden en misschien weldra stop zouden gezet worden. Het gerucht was evenwel, zooals in vele gevallen erger, dan de werkelijkheid. Zoo werkten de ar beiders van de Firma Gebr. van Wijk wel is waar slechts drie dagen in de week, maar ze kregen toen voor 4 dagen loon en waar het comité in 't begin slechts een aanvulling gaf tot 60 pCt. van het normale loon, vielen deze werklieden dus buiten zijn bemoeiing, voor zoover althans hun liuisgenooten niet uit anderen hoofde door den oorlogstoestand getroffen werden. Dit zelfde was het geval met de arbeiders in dienst van de Firma Clos en Leembrugge, die ook vier dagen loon uitbetaalde voor drie dagen werk. De Graanbeurs was dan ook niet gevuld met de werklieden, dezer firma's, maar wel voor een groot deel met arbeiders van de Katoenfabriek, die slechts twee dagen in de week werk hadden en van wie er niet minder dan 270 gesteund zijn. Onder deze 270 zijn nog nog niet begrepen de gezinnen, waarvan kinderen op de katoenfabriek werkzaam waren en de ouders uit anderen hoofde om steun aan klopten. Deze schare van textielarbeiders bleek uit bijzondere groepen te bestaan. Als hoogste op den loonladder stonden de drukkers. Daarna volgden de wevers, wier gewone loon elke week wordt uitbe taald, terwijl ze om de vier weken eeri premie innen. In de derde plaats kwamen de sjouwers, wier weekloon f 8 vast be draagt; ze zijn eveneens tot de textielarbei ders gerekend, omdat ze eenmaal op een fabriek werkzaam zijn, doch konden even goed onder de losse werklieden gerang schikt zijn; dewijl ze geen vak beoefenen, maar slechts allerlei hulp- en magazijn diensten bewijzen. Al deze menschen waren op een derde van hun loon gekomen. Een kleinere groep werd gevormd door de gepensioneerden, waaronder zestig-, .zeventig- en tachtigjarigen, die veertig, zaanTv^Sren^gfwi»^ RR Avej}S: pensioentje ontslagen waren doch wier pensioen met 1 Augustus op de helft ge bracht was. Nog meldden zich een klein aantal be langhebbenden aan, die ziekengeld van de fabriek genoten, welk ziekengeld met de mobilisatie geheel ingetrokken was. Ven genoemde 270 arbeiders der Katoen fabriek kwfiflnen er in Augustus reecis 211 en in September 34. Men behoeft niet te vragen, of de wijkcomité's, onder welke deze menschen woonden, in den eersten tijd iets te doen hadden. Hun moeite werd nog vermeerderd, doordat de opgaven der loonen bijna alle bij de directie der Ka toenmaatschappij moesten gecontroleerd worden, die de rapporteurs daaromtrent nadere gegevens verstrekten. Deze controle liep niet alleen over de loonen der hoofden van gezinnen, maar ook over die der meis jes, welke op de Katoenfabriek werkten. Ze bleek hoogst noodig, daar de eigen op gaven der werklieden zelden met de offi- cieele overeenkwamen. Genoemde arbeiders van welke er in October nog 16, in Novem ber 7 en in Januari 2 aangekomen waren, zijn echter niet gedurende den geheclen tijd, dien we achter den rug hebben, ge steund. In October kon x-eeds een groote schare afgevoerd worden, nl. '109, terwijl er vóórdien- reeds 11 afgevallen waien en in November nog 41 gingen. Verschillende oorzaken werkten daartoe mede. Allereerst kwam de drukkerij spoedig op het normale peil, zoodat de drukkers weer volle dagen konden arbeiden en dus den steun van het Comité konden missen. Niet het minst echter waren de afvoeringen te danken aan de werkloozenkassen, waartoe een groot deel der genoemde arbeiders be hoorden. Waar deze fondsen een bijslag op het loon konden geven tot f 9 per week, vielen degenen, die daaruit trokken, bui ten den steun van het comité. In den loop van den tijd konden door deze oorzaak nog meerderen afgevoerd worden. Velen toch, de goede werking dezer kassen ziende, haastten zich om lid te worden en konden na drie maanden te zijn ingeschreven, van den bijslag gaan genieten. Zoo vielen er in December 14 af, in Januari 11, in Februari 12, in Maart 9, in April 7, en be gin Mei 3. Op 1 Mei waren er echter nog 54 betrok kenen bij de Katoenfabriek gesteund, dus nog een vijfde deel van het oorspronkelijke getal. Dit .zijn meest ouden van dagen en vrouwen, die niet of moeilijk bij een werk- loozenkas worden aangenomen, benevens weduwen, wier kinderen op de fabrtek het onderhoud van het gezin moeten verdienen. Tot de overgeblevenen behooren ook het grootste gedeelte der gepensioneerden en van hen van wie het ziekengeld ingetrok ken is, van welke beide categorieën samen er 24 door het comité gesteund zijn. Doordat de werkloozenfondsen een groot deel van den last van het comité overgeno men hebben, is het gezamenlijk bedrag, aan de arbeiders der Katoenfabriek in steun verschaft, niet zoo groot geworden als aanvankelijk gevreesd werd. Globaal genomen is door het comité onder hen een bedrag van f 8200 uitgereikt, waarvan ruim f 2300 door het Kon. Nat. Steuncomité ge dragen wordt. Werkte de weverij aanvankelijk slechts twee dagen, later is een werktijd van drie dagen ingevoei'd, terwijl in den laatste n tijd weer vier dagen gearbeid wordt, wat voor het comité eenige, hoewel zeer kleine, verlichting geeft. Zoolang de toestand aan de Katoenfa briek dus niet wordt als vóór den oorlog, zal het comité steun moeten blijven bieden. Merkwaardig is, dat onder de arbeiders der Katoenfabriek, die van het Steuncomité een bijdrage hebben ontvangen, slechts 10 dienstplichtigen waren. Deze zijn ook bij de 270 gerekend. WIEUWROOP. Afscheid. Na afloop van de Donder dag gedreven schouw door Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieuwkoop en Noorden nam de heer A. van Leeuwen als Heemraad afscheid van dit college, diaar hij, dit jaar aan de beurt van aftre ding, wegens leeftijd niet herkiesbaar, op 26 Mei jl. vervangen werd door zijn zoon, den heer L. van Leeuwen, welke bexioe- nxing ingaat met 1 Juli a. s. De heer Van Leeuwen maakte voor de 71ste maal deze schouw, welke tweemaal per jaar gedreven wordt, mede zonder ooit te verzuimen. Hij werd in het Polder bestuur gekozen den 31 Mei 1881 in de plaats van zijn vader, den heer L. van Leeuwen, grootvader dus van de nieuwbe noemde, die in het bestuur gekozen werd op 31 Juli 1848, indertijd ter vervanging van den heer P. van der Weijden Czn., die dijkgraaf was geworden en de groot vader is van den tcgenwoordigen Dijkgraaf den heer P. A. Th. van der Weijden. De Dijkgraaf sprak een hartelijk woord van afscheid tot den heer Van Leeuwen en wist zich den tolk van "net geheel bestuur door te verklaren, dat men xnet leedwezen hem ziet heengaan. Spreker dankte hem voor al hetgeen hij in het belang van den rolder gedaan had en voor de ondervon den samenwerking, welke steeds het ken- Zaterdag 26 Juni 1915. Nederland en de Oorlog. Uitvoer van Engeland naar N e d erland. Reuter seint uit Londen dat het Enigel- sche Staatsblad d'e bekendmaking bevat van het uitvoerverbod voor alle artikelen naar Nederland-, tenzij deze geconsig neerd zijn aan de Neiderl. Overze ©Trust Mij. of voor bepaalde goederen aan een persoon, dóe speciaal verlof heeft alls ge consigneerde. Kolen. Volgens van de zijde vaai het Koleuibu- reau verkregen informaties, is het geheel! onjuist dat de aanvoer van steenkolen uit Duitschland zal worden gestaakt, zegt de „Msbd." De eierenprijzen. Nadat wekenlang voor den tijd van het jaar abnormaal hooge eierprijzen besteed waren, liep het Donderdag op de bekende Rarneiveldsche eiermarkt mis. Duitschland kon of wilde geen eitjes meer gebnic'ken en aan den handel op Enge/tand zijn nog steeds vcoe moeilijlkhed.en verbonden. Van daar dalt de prijzen, tot schrik der hoer tjes, meer dan een cent per stuk naar be neden gingen. Langen tijd bleven de ver koopiers weigerachtig, doch ten slotte ga ven de meesten toe. Enketien ech'tex* waxen zóó koppig, dat zij liever hun eieren weer mede huiswaarts namen, dan, dat zij ze voor de geboden prijzen afstonden. De nieuwe auditeur van 'de Nuntiatuur. Z. H. de Paus benoemde tot auditeur van Z.Exc. den Pauselijken Nuntius te Brussel Mgx\ Tacci Pox'celli, die tevens als Internuntius bij ons Hof is geaccrediteerd, den Hoogeerw. heer Mgr. Clemens Micara, tot dusver auditeur in Argentinië. Mgr. Micara is gisteren te Amsterdam aangeko men. Coöperatieve meelfabriek. Woensdagmiddag werd te Utrecht op initiatiof van r^a-ciitiuascnen uak-' kersbond een druk bezochte vergadering gehouden. De vergadering had ten doel te geraken tot de opx-ichting van eene coöpe ratieve meelfabriek. De heer G. Slagt uit Beveiwijk, voorzit ter van den Nederlandschen Bakkersbond, opende de vergadering en, na in zijn ope ningsrede te hebben herdacht het vele werk in dezen reeds gedaan door de heeren Fxed. C Stahle en G. J. Bokhorst, van Amsterdam, welke woorden door de ver gadering met levendig applaus werden begroet, geeft hij het woord en de verdere leiding' der vergadei'ing over aan den heer Stahle, door wien een algemeen overzicht wordt gegeven van hetgeen aanleiding was, om tot het tot stand brengen eener coöperatieve meelfabriek te geraken. Was aanvankelijk de toetreding, eenigs- zins weifelend, in latere dagen kwamen de inteekenbiljetten bij honderden in. Overgegaan werd tot behandeling der onwerp statuten, welke, met een enkele wij ziging hier en daar, werden aangenomen. Aan het slot van de vergadering vestigde de heer Stahle nog de aandacht op de om standigheid, dat de gelegenheid tot het toetreden als lid op vooi-waarde van ter mijnbetaling der aandeelen nog enkele dagen nl. tot het verlijden der acte van oprichting openstaat FEUILLETON. HEREENIGD. 74) Maar gij zijt lafaards, als gij het' waagt de hand te ëf.aaix aan. een weerliooze. Laat de.- eerste de beste het wagen! Ik trotseer u allen, u allen, verstaat ge? Wie he.eft den moeid, dein strijd tegen mij aan te blinden? En met de aimeoi over elkaar geslagen, het hoofd txxytsch in den nek geworpen, tooverachti'g beschenen door den i'ooden vuurgloed, stond zij daar index-daad als een koningin, die gewoon is te bevelen, en aan wie allen onvoorwaardelijk gehoor zamen. De mannen bogen hun hoofden en Kak ten naar den grond. De macht der on schuld, die daar moedig en onverschrok ken stond tegenover de bloedige schuld, deed zich -ge-voeten; in al baar kracht en de ruwe gezellen konden daaraan niet ontsnappen. Nu durft niieimand wat? schreeuwde Mack' Donald. Zijit gij dan werkelijk laf aards in plaats van mannen? Is het moge lijk, dat een meisje u i-ot lafaards maakt, dat gij voor- een meisje siddert? -Bern ik niet uw kapitein? En met één sprong op Kapi.tola losstor mend, greep hij naar hare handen, om lxaar voor zich te doen neerzinken op de knieën. Doch. op hetzelfde oogehblik tui melde hij onderstboven, en met een blik semsnelle beweging wist Kapitola hem zijn dolk te ontrukken en zich, met dit wa pen in de' hand, over hem he,an te buigen. Laat niemand uwer zich verroeren! beval Kapi'toi'a den bandieten. Gij zijt itx mijn macht, Mack Donialld. Een enkele be weging en gij zij,t ean man des doods. Gij zelf hebt -mij tot koningin, over deze man nen aangesteld en zij gehoorzamen enkel en alleen aan uw gebod, want eon poging om u te redden, zou uw dood zijn. Op dat zelfde oogeniblik zou ik u dozen dolk ixx het hart stooten. Maar ik wil uw dood niet; ik wiil alleen mijne vrijheid. Geef mij die en ik schenk u het 'Zeven! Het laatste woord stierf weg in een schreeuw. Met een bliksemsnellen ruk had Mack Donald den arm, die het doodelijke v/apen vasthield, en het meisje zelf terug- geslingerd. Wat staat ge daar als lamgesagein? buM-arde hij zijn gezellen toe. Hier, zeg ik! Bindt het meisje! Breng haar achter in ■het hol, waar zij miet kan, ontvluchten. Steekt een vuur aan en sleept het bed daarheen! Laten twee mannen ,:m den gang oppassen, dat zij ons niet ontsnapt. Twee andex'e mannen trekken boeren-kleerem aan, gaan naar Tiptop en lokken den geestelijke hierheen, onder voorwendsel, dait een stervende zijn hulp noodig heeft. Daarvoor zulten Steffen en Dick zorgen. Zoodra gij met hem hier in de nabijheid komt, knevelt en bindt gij hem en brengt hem hier. Ik zaü u een koningin geven in allen westelijken vorm. Hoort ge, mijn schoon duifje, hoont ge de bevelen, die ik aan mijn mannen geef? Zij zijn gewoon mij te gehoorzamen zonder tegenspraak, en zoo zeker als er nooit ean zonnestraal door dringt in dit onderaardsche hol, aoo zeker kunt gij er op rekenen, dat zij zullen doem wat ik hun beveel. Nog voor zonsonder gang zijt gij mijn vrouw. En alis de ster ren weer aurx de lucht staan, viex-en wij bruiCoft. Dat zal een plezier zijn, als de gevreesde Muck Donald de schoono Kapi tola Le No:> tot vróuw heeft. Als gc maar eerst met oxivexbi-eckbare banden aan rnij vex-bonden zijt, zal ik u oen geschiedenis veitellen, die ook vroolijk ds cn die u de haren te berge zal doen rijzen! Amxe dwaas, die meende mij als zijn wciktuig te kunnen gebruiken! De bruid lxeb ik thans ook de erfenis zal mij nu niet ontgaan! Nog één dag en ck ben heer e» meester van het grootste landgoed uit de Vereenigde Staten! XLVIII. WiKow Heiights lag gebaad in den gloed der ondergaande zon. Evenals tijdens het leven van dokter William Day waren huis en park keurig onderhouden. Dezelfde hand, die gedurende het leven van den dokter haar bestuurd had, deed het nog Marah Rocke. In de gezellige huiskamer zaten Kiara en haar moederlijke vriendin, bezig met een handwerkje. Bijna tegelijkertijd Meten belden de handen in den schoot zinken en lichtten den blik met bewondering op het heerlijke wkuteravondlandsohap daarbui ten. Welk een vrede vlag over de aai-de uitge spreid! Het was alsof na langen strijd het geluk zijn intrede had gedaan m een men- sehenhart en alsof al'Le angst voor altijd daaruit geweken was voor het zuiverst geluk. De wereld lag daar zoo vredig alsof no ets dien vrede kon verstoren, aüsof het zoo IbMjven moest, zoo stil, zoo geluidloos, zoo schoon als deze avond m de natuur. merk droeg van oprechtheid en welwillend heid, en hoopt dat hij zijn laatste levens- jax-en in aangename rust mag doorbrengen, en mocht hij lust gevoelen in het vex-volg als gast de schouwen te blijven medema ken, dan zal dit spreker en ook het bestuur een groot genoegen zijn; en hoopt ten slot te, dat zijn zoon in de voetspox*exi mag tre den van zijn vader. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Van Leeuwen voor het waax-deerend af scheidswoord en betuigt tevens zijn dank voor de sympathie, hem steeds in zoo ruime mate betoond. KERKNIEUWS. Pastoor Ucrardus Bekkers O. F. M. f. Men meldt ons uit Bolsward: Op ruim 65-jai-igen leeftijd is alhier over leden, voorzien van de laatste H. Teerspijze, de zeereerw. pastoor der St. Martinus-parochie, pater fr. Borardus Bekkers O. F. M., priester gewijd in 1874 en sinds 1897 pastoor alhier. Letteren en Kunst. Lnis Coloma S.J. f. Te Madrid is overleden de bekende Spaan- sche romanschrijver Luis Coloma S.J. In 1851 te Jerez de la Frontera geboren studeerde hij vóór zijn intrede in de Sociëteit van Jezus te Se villa in de rechten en werkte aan het collegio te Bilbao. In 1887 verscheen zijn eerste werk, een bundel novellen: „Collection de lecturas recreativas" en in 1896 werd hij be roemd om zijn realistiscbrsatiriechen roman „Pequeneces" waarvan in I960 reeds de 13de druk verscheen. Pater Coloma toont zich hier en ook in zijn volgende werken vooral den geeselenden kenner van de „aristocraten van Madrid". Tal van zijn werken zijn ook in het Ne- derlandsch vertaald door pater W. van Nieuwenhoff S.J. 24 nurmnrsck Omtrent de 24-uurmarscb voor do grena diers en jagers wordt het volgende medege deeld Evenals de andere sportfeesten voor de brigade grenadiers en jagers (die oorspronke lijk 8 Juli zouden plaats vxnden), is deze marsch ook uitgesteld wegens militaire oefe ningen en thans definitief vastgesteld op 27 Juli a.s. terwijl het militaire sportfeest op i ju: v v I,"S .Tnli tjaat.fi vindt, sie bewijzen van instemming ontvangen met dezen marsch. De Kwatta-fabriek te Bieu» beeft 240 repen Kwalta beschixebaar gesteld voor de deelnemers, de firma Gerritsen Le Zeist schonk een fraai kruis, de centralo sportcommissie en het N.O.C. fraaie medailles. De lieer 1'. J. Adrian, de welbekende direc teur van de Haagsche Automobiel Maatschap pij heeft welwillend een auto ter beschik king gesteld van de commissie, terwijl mili taire motorrijders, onder leiding van luit. Rob. Toe Laar, voor controle zullen zorgen. Controleposten zullen gesteld worden aan de Haagsche Schouw, Lisse, II. F. C.-terrein, Vogelesang, Noordwij lcerbout, Noordwijk, Was senaar en Roomhuis. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KARIMOEN arriveerde 25 Juni vain Java te Amsterdam. KONINGIN EMMA (ucttreis) is 24 Juni Fimiiisterre gepasseerd. RIOUW (!clhuii»re,is) is 23 Juni P-ei-im g-ap. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BENGALEN (uitreis) pass. 24 Juni Sü- gi-es. BESOEKI ('thuisreis) vertrok 23 Juni van Pout Said. DJÜCJA (uitreis) -arriv. 24 jtmó te Aden, INSULINDE (uitreis) pas- oeerdo 24 Juu.i Knap Blanc. JACATRA .vertrok 24 Juni van Norfolk naar Java. Marah zuchtte <licp cm KLara's blik wend de rich met deelneming naar de vrouw, die door haar liefde to:t Gui-do haar zoo na was geworden. Kon zij gissen, wait er in de r.iel der oude vrouw omging? Moeilijk, want Mar all's gedachten ver wijlden in eon veiTcn, verren Itijd, toon zij rnog bemind cn gelukkig was, bemind door den man, wien zij bad aangehangen met die trouw en toewijding, welke hot hart nu eenmaal schenkt, indien het waarlijk ifiefde gevoout. Hoe had zij gel-eden -sinds dien dag, toen de schurkerij van een ellendeling haar uit dit paradijs verdreef en haar dreef in de ai-men -der wanhoop! Wat al martelingen had haar hart vexxlragen door de misken ning en verdenking, van hem, aan wiens liefde haar hier op aarde a'.les gelegen was. En wa-t al strijd had zij dooxgem-aakt, w.at een nood en ontbering geleden, ais een vi'eemde ander vreemden, ais iemand, diie dreigt te bezwijken van leed, te mid den van gevoelloozeharten. Gevoelloos! Maar toch niét allen. De ar me weduwe, de zuster van diien mam, die in werkelijkheid haar echtgenoot was, had haar warme sympathie betoond en juist het leed, dat 'beiden droegen ter wilöe van één man, deed Mar all's hart warmer klop pen voor haai' te-tgemoote. Beiden waxen van zijn liart vervreemd, door een onzalige dwaling. Van zijn zuster had hij z-Loh ver vreemd, wijl hij in den man, dien zij zich tot levensgezel gekozen had, zijn vijand zag. Zijn vrouw had hij verstooten om rede nen van. dwaze verdenking uit louter ijver zucht, tex'vvijl een ellendeling een snood MEDAN (uitrei*) vertrok 24 Juni vwn Gx-o- voserud. SINDOP.O (thuisreis) vertrek 24 Juni va-n Port Said. HOLLAND-AMERIKA LIJN. GORREDIJK arnvearde 25 Juni van Now-Yoxk te Rotterdam, MAASDIJK ar riveerde 24 Juni v-axx Newport News te Rio Janeiro. NIEUW AMSTERDAM. \uu Now-Yoxk naar Rottendam, passeerde 23 Juni des middags 12 uur Dover. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitreis) vertrok 24 Juni van Oporto. GF/LRIA axriveexde 25 Juni van Buenos Ayr os te Amsterdam. RIJN LAND van Bahiu Blahca naar Am-sterdam -is 23 Juni Tenoriffe gepasseerd. TUBAN- TIA (uitreis) vertrok 24 Juni van Pemam- buco. KON. WEST-INO. MAILDIENST. COMMEWIJNE vertrok 10 Juni van New-York naar West-Indië, JAN VAN NASSAU, van Buemos-Ayres naar Auf' sterdam, vertrok 24 Juni van Las Pal-mus. PRINS FREDERIK HENDRIK vertrok 23 .Tuniii van New-Yoxk naai- West-Vidië. PRINS WILLEM V vertrok 24 Juni v-an Paramaribo naar Amsterdam. KON. PAKETVAART-MIJ. TASMAN vertrok 23 Juni van Sydney; naar Batavia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. GLAUCUS. van Liverpool naar Baitavia passeexde 22 Jun'i Penkn. PATROCLUS arriv. 23 Juni van Amsterdam te Batavia- Marktberichten. KATWIJK AAN J)EN RIJN, 24 Juni. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. en O. Aurdapp. Due of York p. baal f4.10 f4.85 dito p. mand f2.45 f2,G0 dito. Kleinen p. Va H.L. f0,85 fl,15 Aardapp. ronden p. baal fO,fdito p. mand f f0,dito kleinen p. 1/2 H.L. f0,f0,Bloemkool f8,25 f0,dito II f8,— fO,— Reuzen j fO,— fO,— fO,— dito II f0,— fO,— Peen p. 100 bos f8,90 f4,— Uien p. 100 bos fO,f0,Aangevoerd 600 1 a- len aardappelod. Handel voor export vlug. WASSENAAR. 25 Juni. Veiling. Radijs 1 a 2 c.; Peterselie 1 c..; Boonenkruid 1 c'; Seldery 1 a l1^ c.; Peen 8 a 5V2 c.; Rabarber 2 a 4 c.; Slauitjes 1 a l'/a cent per bos. Zuring 8 a 12 c.; Postelein £0 a 2-1 c. p. ben. Kropsla fl.a 1.50; Bloemkool f6,a f7.p. 100. Meidoppers fl.40 a f 1.45; Doperwten f 1.55 a f 1,75; Raspererwten fl.95 a 2.10; Gr. Capu- cyners f 1,90 a f2.15; Peulen f2.a f2,25; Tuinboonen f0,40 a 0.50, p. 10 K.G. Aard beien 28 a 30 c. p. KG. Meloenen 90 a fl.— Eieren por 100 f5.50—G.50. biggen. Handel in alles stationair. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeion f170 f300, dito vaarzen en schotten flCO A 240, gustekoeien voor de vet- wcide f150 ii 220, dito vaarzen f144 A 200, voorjaars-kalvonde koeien fIGO A 230, ohbcii voor de vetwoide f 170 A 240, D/^jarigc spring- etioren f85 a 160, l1/-» jaiige pinken f80 a 130 jarige fokkalveren f80 a 00, nuchtere kalve ren 8 a 24, vette koeien en ossen aan bouten 80 a 100 c., dito stieren 72 a 92 e., dito kal veren 90 a 115 c., dito schapen 40 a 75 c. p. kilo; lammeren f8.a f14.6-wcekselio biggen f10.a 14.10-wecksche dito f 12, a f 18.drachtige varkeus 1'45 a 95, magero dito f45 a 85 per stuk; vette dito 78 a 80 c. dito voor Londen a - c. p. kilo. LEEUWARDEN, 25 Juni. Vee. Ter markt zijn heden aangevoerd: 145 stieren f80840, ossen, f00290 vette koeien f200—320, per 1/2 K G. 40—44 ct., 665 melk- en kulf- kocien f 170—280, 56 pinken f 65-100, 75 vette kalveren f 50—70, p. 1/2 K. G. 42>/? -50 ct., graskalveron f235 nuchtere dito f 10 A 16, 468 vette schapen i' 2843, 330 wcideschapen f1826, 192 lammeren f 14 A 17, 115 vette varkens f 93—102, per »/a K.G. 4245 ct., 95 magere varkens 1'3540, 620 vette biggen 1'6590, idem voor do Lon- densche markt per Va K.G. 3840 ct., 308 kleine biggen f912. Totaal aangevoerd 3638 stuks vee. spel bedreef tcgexiovcr het dierbaarste hart dat voor hem op aarde klopte. Wear slaakte Marah een. diepcm "zucht cn eern brandend© gloed kleurde hare wan gen. -bij d© gedachte aan heit onrecht, dat haar w-as aangedaan. Maar op hetzelfde oogen-blik werden haar wangen- vaalbleek, verdween .alle lolcur uiib haar gelaat cn vloog zij met con kroot van haar stoei! op. Do betoovcrlng van don avond vrede was gebroken; de zon verdween, juist achter, de heuvelketen. Doch diit was nie.t hetgeen Marah zoo hevig aangreep. Dat. was slechte een toc- •val'lig samentreffen met hetgeen Mar ah'a blik strak gericht hield op de laan. die naar het hu-is leidde. Kolonel Le Nkxir! kreet zij, achterover vallende. Moeder, om Gods wil, wat scheelt u? liep Kliara, verschrikt opspringende en do ontstelde vrouw iirx hare airneax sluitende. Waarom schrikt gij zoo? I-Toe komt ge er toe dezen man te noemen? Marah hijgde naar adem. Kind, gij wee.t niet, wat deze man mi) eenmaal heeft aangedaan. Daarom kunt ge ook miet begrijpen, waarom ik schrik, wamt kolonel Le No-xr komt daar jutet op ons huis af! Kolonel Le No Lr hier? riep Kiara even eens verschrikt uit. Groote God, wat raag hij van oms wK'.'lie-n? Ik weet het niet, kind, maar maak u nidt -ongerust. Ik zal heim ontvangen, eni we.es er zeker van, hij zal u geen leod aan doen. O, dan zou bij de tijgerin loe-raa kennen, die voor haar welp haar ecg«a leven waagt! 'Wordt vonoltfd-i

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1