Uit Stad en Omgeving. week van 27 Juni tot 4 Juli voor 70 pCt. der geproduceerde boter certificaat van uitvoer wordt verleend; dat 5 pCt. der ge produceerde boter met bijgekochte consen ten kan worden geëxporteerd, terwijl 25 pCt. voor binnenlundscb verbruik moet worden beschikbaar gesteld ol afgeleverd. De Bisschop van Haarlem over Zondagsrust. Bij een bezoeik, door het bestuur der af doening Aiikmaar van den Ned. R. K. Volksbond aan Z. D. H. den Bisschop van llaarlcan gebracht, heett deze naar f/Ons Blad" meedeelt o.a. gesproken over de Zondagsrust. „Wij weten toch zoo zei Mgr. dat de Tien Geboden ons leeren, dat wij den Zondag moeten heiligen en het reizend l ubüek i© tegen woord ig helaas op Zon dag zoo groot." En even verder sprak hij: ,vIn een paar Vastenbrieven lieib ik reeds gewezen op het ontheiligen van den Zondag, doch he laas ic.r wordt nog zoo weinig gehoor aan gegeven. Dot reist en trekt, koopt, en ver koopt maar op Zondag. Het is alles maar gericht op hett tijdelijke on winstbejag." Z. D. H. .de Bisschop verkil aarde aan het bestuur van den Volksbond, dat het zijn wem-ch is op Zondag geen bedevaart te houden, waarbij door velen gebruik van tram of trein wordt gemaakt. Z. D. II. zou dit ook nogmaals c.pnieuw bekend maken. Toen het bestuur daarop zei: „Dan is het houden van een bedevaart voor de Vo kabomle.ns uitgesloten, Monseigneur", antwoordde da Buvschop, dat het beter is geen bedevaart te houden dan dit op Zon dag te doen en hierdoor Gods gebod te overtreden. De Lustrumviering. De Lustrumviering loopt op het einde. Het groote pub'ick heeft er dit jaar niet veel van gemerkt, hetgeen nu juist niet zeggen wil dut er niet geweest is. Binnen de muren is alles zijn gewone gang gegaan- Er zijn wel recepties gehouden, veel tea's gegeven, de noodige lunches en diners zijn niet achterwege gebleven. Als „Bloemensproke" niet opgevoerd was geworden, had het Leidsche publiek al heel weinig te maken gehad met den 340sten verjaardag van de Leidsche Hooge- school. Over do opvoering zelf, wordt al heel verschillend geoordeeld Wij meenen, dat onvoldoende verlichting de hoofdoorzaak is, waarom de uitvoering niet in alle mo gelijke opzichten tot haar recht is geko men. Was Maandagavond de verlichting on voldoende, gistermiddag was het slechte weder oorzaak, dat er schitterend zonlicht „Bloemensproke" werkelijk tot een sproke maakte. Regen, nat gras enmooie, C" -111111- - oir/.c lezers riet is te ingrijpen, aat ZIJ, cue nun de werking verleenden vrij bezorgd waren voor hun mooie kleedjes en dus niet kon den geven, -wat in normale omstandighe den verwacht werd. De door Ilcnricus ontworpen costumes waren prachtig. Verschillende omstandig heden in aanmerkingen genomen was ,,Dc Sproke" een succes. De belangstelling was buitengewoon groot en beide uitvoeringen waren druk bezocht. Het publiek, dat voornamelijk uit studenten, reünisten en hunne dames bestond, was zeer dankbaar voor het gebodene. Den dames v. d. Pas werden bloemstuk ken aangeboden. Henricus werd een groote krans aangedragen. Koeberg daalde na herhaald applaus van de muziektent om te midden van bloemen en elfjes een krans van de studenten in ontvangst te nemen. De dag werd besloten met een diner in Zomerzong, gevolgd door een bal. Openstelling van nieuwe zalen in het Rijk9 Ethnographisch Museum te Leiden. Dcor de ontruiming van enkele zalen, waarin voorheen het Museum van. Na tuurlijke Hirtori-e huisde (Gebouw Papen- gracht), kreeg het Ethnographisch Mu seum de beschikking over eenige vertrek ken,. die gelegenheid boden tot opsltelling van voorwerpen, diie tot nu toe op zolders, vlieringen en in kieJiders waren onderge bracht, Dait hiermede in een dringende behoefte word voorzien, behoeft wel niet te worden betoogd. Van de reusac.h/tage Nieuw-Guinea verzamelingen waren alleen toegankel ijk (Rapenburg 69) dlie, welke betrekking hadden op nieuwe aanwinsten (Zuidkust Nieuw-Guinea, de Collectie af komstig van de Noord-Nieuw-Guinea ex peditie 1904 en Lcxrentz' Pesegam-voor- we.rpen), terwijl al het overige nieit dan met groote moeite voor studieerenden kon worden beschikbaar gesteld. Van de Zuid- zee-verzameling is een deel voor liet pu bliek toegankelijk (Iloogewoerd 108), het andere „Studiemateriaal" was niet min- dor omvangrijk dodh nagenoeg onbereik baar. Thans is daarin groote verbetering gekomen, zij het, dat ook in de nieuwe za. en de opstelling nog lang geen ideale is, men heeft moeiten woekeren met de ruimte en heit geheel nog steedis den in druk maakt van een verbijsterend en over vloed. Een der 'beide zalen wordt geheel inge nomen door Nieuw-Guinea voorwerpen, meerendeelfi van het Nederlandsch ge deelte. Er is hier eene scheiding gemaakt tusschen Geelvinkbaai met omgeving, Noordkust van Kaap d'Urvi'Je -tot H um bo baai, Zuidwestkust benoonlen- en Zuidwestkust bezuiden de Mi-mi ka-rivier. (De verzamelingen van de Zuidkust zijn Ra-penburg 69 gebleven). Men zal hier o.a vinden de groote oude collectie van do Clercq (Geelvinkbaai), een deel van de voorwerpen door de grensregehngscom- missic verzamrtd (Noordkust) en. do ver lam ringen die wij danken aan de onder zoek ingstocliten van den laatsten tijd (Lorentzc van Nouhuys, Gooszen). De andere zaal bevat het studiemateri aal uit Oceanic; zeer bijzondere vermel ding verdient hier de verzameling van het eiland Maty, waar.'an misschien alleeoi Hamburg de wedergade bezit, terwijl ook de Admdraliteiitseilanden zeer fraai ver tegenwoordigd zijn. Praohtfge snijwerken uit den Bismarokarchipel komen hier evenzeer tot hun recht. De verz/amelinigen zijn voor belangstel lenden op alle werkdagen van 104 uur te bezichtigen na aanmelding Rapen burg 67. Ernstig ongeluk. Hedenmorgen half vijf weaxlen verschil lende bewoners van de Leidsche straat- wieg in de nabijheid van „Pomona" ge wekt door een knol en hulpgeroep. Wat was er gebeurd? Uit de richting Leiden kwam een motorrijwiel waarop twee hee- ren (studenten uit Leidton), uiit de rich ting Oegstgeest eveneens een motor rijwiel, bereden door een militair. Op een. gegeven oogenblik kwamen beide motorrijwielen met elkander in botsing, meit liet 'gevolg, dat de berijders ernstig werden gekwetst, en zelfs een van de stu denten in de sloot naast den weg terecht kwam. Door de toegesnelde om wanenden werd hij uit de sloot gehaald en evena's de anderen opgenomen. Zij hadden vree- selijke hoofdwonden en hot bloed stroom de over hun kteemen. Daar toevallig etui rijtuig voorbijging, werden zij alle drie daarin gelegd en naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het eene motorrij wiel werd bestuurd door den student Kruitbosch, achterop zat de student v. d. Ven. Kructbosch was aanstonds bewuste loos, zijn toestand is hoogst ernstig. De toestand van den anderen student en den miiitair is ook zeer ernstig. Over de oor zaak van de botsing tast men tot nog toe i-n het duister. Gevraagd mag worden, waar de weg toch breed genoeg is en het zeer vroeg in den. morgen was, dus bijna geen verkeer, hoe het mogelijk is, dat de botsing plaats kon hebben. Leger. De reserve-sergeanten H. W. J. Dik, M. P. M. Linders en J. J. Snoeck Henkemans van het 4e regiment infanterie zijn benoemd tot vaandrig respectievelijk bij het 22e, 17e en 10e regiment infanterie. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag den 29 Juli des voormaddags 10 uur. Een nieuwe communiebank. De R. K. kerk is een prachtig sieraad rijker gewor den. Mej. M. C. J. Kemper heeft de kerk zooals er in weinig kerken zullen staan, een nieuwe communiebank geschonken, De communiebank is een stuk werk van den heer Maas, beeldhouwer te Haarlem. De uitvoering is in grijs marmer met ko per. Do eigenlijke communiebank, bestaan de uit twee doelen, elk terzijde van het middenpad, is geheel van maimer, met een prachtig koperen middenstuk, voorstellen de het H- Avondmaal Tiissrhen rli#> stnl^ langs het niiddenpa'd naar het priester- kout af. Aan weerszijden van de commu niebank worden ook weer de toegangen tot Maria- en Jozef-altaar door koperen hekken, tusschen marmeren pilaren, afge sloten. Het is in één woord een heerlijk stuk waarop de ZeerEerw. heer Pastoor en geheel de parochie met trots mogen neer zien. Een woord van dank en hulde aan de edele geefster is hier zeker wel op zijn plaats. NOORDWtJK. St. Liduina-Vereeniging. Aan het jaar verslag van bovengenoemde vereeniging ontleenen we het volgende: Het is nu 18 jaar dat de St. Liduina-Vereeniging in Noordwijk heeft gewerkt en naar beste krachten arme en minvermogende zieken heeft gesteund en van verterkende midde- ln heeft voorzien. Evenals zoo vele andere vereenigingen ondervond zij ook den druk der tijden en zag zij de opbrengst der con tributies tot haar spijt belangrijk vermin deren. Gelukkig echter herstelden extra giften eenigszins het evenwicht. Van een particulier ontving zij f5, van de spaar bank f 50, als opbrengst van een zanguit voering f 30 en daarenboven eenig geld uit de bussen. Aan de milde gevers onzen op rechten dank. Maar vooral dank aan die genen, die niettegenstaande den oorlogstijd ons hun geldelijken steun bleven verleenen en ons in staat stelden, zij het dan ook op meer bescheiden voet, met ons werk door te gaan. Zoodoende hebben zij dit jaar 5477 liter melk uitgedeeld en 1088 eieren (tegen over 8837 liter melk en 1069 eieren in het vorige vereenigingsjaar). Niettegenstaande deze zuinigheid raken wij aan het einde onzer middelen en doen dus nogmaals een dringend beroep op de milddadigheid van Noondwijks katholieken. Mocht toch het aantal contribuanten maar wat grooter worden, dan behoefde men niet eens zoo veel te geven. Vele kleintjes maken een - groote. In het bestuur kwam dit jaar geen ver andering en de vergaderingen werden ge houden in het SL Jeroensgcsticht. Aan het einde van ons verslag gekomen, sluiten wij met de bede, dat het ons gegeven moge zijn door den milden steun van de pa rochianen van SI. Jeroen, ruime hulp te kunnen verleenen aan onze arme zieken, wier dankgebed zeker Gods rijkste zegen voor hun weldoeners zal verkrijgen. Rijwiel ontvreemd. Terwijl de land bouwer H. gisteren van bet veód terug keerde en per rijwiel huiswaarts wilde gaan» kwam hij tot de ontdekking dat zijn rijwiel verdwenen was. ALPHEN. Rijwiel ontvreemd. Gisteren is op klaarlichten dag aan het Goudsche rijpad bij de G. een zoo goed als nieuw rijwiel ontvreemd. BOSKOOP. Inbraak. In den nacht van Donder dag op Vrijdag is er ingebroken in de wo ning van den heeT C. G. Bulk. De brand kast is opengemaakt, en daaruit zijn ont vreemd ruim f 300, waaronder f 200 juist in ontvajpgsit gjenomen diaconiegeid, etn eerage gouden en zilveren voorwerpen van grootte waarde. Verder werd eer inge broken bij den heer L. J. Endtz aldaar, waar de inbreker op het hooreai van ge rucht de vlucht heeft genomen. Hij liep op kousen. Zijn voetstappen op een be dauwd bruggetje zijn opgenomen. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Door de recht sche partijen in district I te Haarlemmermeer is heden bes loten de candidatuur W. Sloo- ten, lib., (vaoature-Eve/.ein) onbestreden te laten. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" be veelt aan voor den gemeenteraad de aftre dende heeren: A. N. van Extcr, C. FiLiip- po, A. W. Straathof en C. Wezelenburg. LEIMUIDEN. R. K. Kiesvereeniging. In de vergade ring der R. K. Kiesvereeniging van Zon dag 20 dezer werden als candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren L. Bouthoorn en Johs. Bernard. LISSE. R. K. Kiesvereeniging. In de gister avond gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereemgiiiriig werd besloten de candi- daat der A. R. Kiesvereeniging, de heer \V. Brossdhele, te steunen. Door de R. K. Kiesvereeniging werden als candidaten gesteld de heer J. Pijnacker (aftr.) en den. heer A. H. Sohrama, beiden R. K. NI EU WE WETERING. Muziekuitvoering. Aanstaanden Dins dag des avonds ten 7 uur zal onze Fanfare te Nieuwe Wetering, wederom de ingezete nen verrassen met een muziekavond, door het geven van verschillende muzieknum mers. RIJNSBURG. Snijbloemenveiling. Op de veiling wa ren de prijzen voor eerste kwaliteit snij bloemen per 100. Korenbloemen 11 a 13 c.; Lepiene 23 a 27 c.; Ranonkels (geel) 21 a 23 c.; (wit) 22 c. (rood) 22 a 26 c.; Stetige 28 a 30 c.; Sintoria's (blauw) 30 a 33 c. (wit) 29 c. Juliano 10 a 13 c. Convillis 18 a 20 c; Blushing 38 a 42 c.; Anjers 28 a 32 c.; Mar grieten 23 a 25 c.; Laleris 27 c.; Shaliose 28 a 30 c.; Stroobloemen 13 c.; Papavers 6 a 8 c.; Galope 21 a 24 c.; Lepyrethrums 13 a 19 c. Gelardia 15 en 17 c.; Engelsche Iris 15 a 18 c.; Keizerin 16 a 19 c.; Mokl 7 a 20 c.; Ferstoes 10 a 12 c.Floks 20 a 22 c.; Delfinium 8 a 10 cent. Handel en aanvoer matig. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzütea* die heer P. Bessei'.aar, burge meester. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken: Van de afligemeene vereenögdng „Het Groene Kruis" een adres, waarin aange boden wordt, tegen eene billijke vergoeding jWrrrjksnuerotet^wniddeleni der O. L. school eenig ing eene' 'subsidie te g^.'^^'mde yea^_ Besloten, wordt, dit adres voorloopig aan te houden. Een adres van den heer Beerhorst en anderen, waarin gewezen wordt op den slechten teostand van het rollend mate riaal van de N. Z. H. T. Mij. en de vrees, die daardoor ontstaat voor het toenemen van ongelukken. Zij verzoeken den raad bij die maatschappij stappen te doen, op dat hierin zoo sipoedig mogelijk verbete ring wordt aangebracht. De voorzitter meende, dait het wen- schelijk was, dat in deze eene actie ge voerd werd met meerdere gemeenten langs den lijn gelegen. "De voorzitter had den heer Beerhorst aangeraden zich öök te wenden tot de gemeenten Lisee en HAlle- gom, waaraan gevolg zal worden gegeven en Stelde daarom A-oor dit adre6 aan te houden tot eene volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Eenige reclames H. O. worden in han den gesteld van de desbetreffende com missie. Besloten wordt aan den. minister van Binnen]andsdhe Zaken mede te deelen, dat volgens het oordeel van den raad het stichten van eene waterleiding voor 115 gemeenten, zooals door liet Rijksbureau a oor Dri nkAvat e rvoo rzien ing is voorge steld, zeer duur zal zijn, vooral in ver band met de aansluiting van werfltmans-, woningen, en voor de gemeente veel duur der zal zijn, dan volgens de aan den raad in een geheime zitting genoemde plannen. Mededeehng, dat door B. en W. de boe ken en kas van den gemeenteontvanger zijn nagezien en dat alles in orde bevon den is en dat in kas was f 3091.83Vé, zoo ook van den administrateur van de gas- voorziening. Bericht van Ged. Staten, dat de rijks bijdrage voor het herhal Lngsonderwijs bedraagt f 36. Besllotem word, voorloopig niet toe te tre den als lid van de Ned. Vereeniging van Gemeenten. De voorzitter deelde mecLe^dat van den minister van Waterstaat bèrioht is ingekomen, dat de 'Oude Positbrug zeer verbreed zal worden en deelde den voor zitter mede, dat met den eigenaar van Postwïjk onderhandefld wordt over het achteruit plaatsen van het hek voor ge noemd perceel, waartoé dc eigenaar in be ginsel wel genegen as. De heer W a r- n a a r verzoekt den voorzitter eir bij Wa terstaat op aan te dringen, dat deoe ver nieuwing van de brug niet plaats heeft in den tijd van het drukke vervoer van bloembollen. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat naar aanleiding van een door vele ingezetenen geuite klacht, eene nieu we broodregeüng aan den minister van LandbouAv ter goedkeuring is toegezon den; zoodra dieze regeling is goedgekeurd, zal ook alhier het zoogenaamde regee ring sb rood worden thuis bezorgd. Mot algemeene stemmen wordt goedge keurd de door B. en W. ontworpen ont- ecm etti ngsverordening bij besmettelijke ziekten. Vastgesteld wordt nu de in de vorige vergadering voorgestelde wijziging der bou wv ero rdendng. Tusschen de pastorie van den Ned. Herv. Kerk en hot raadhuis ligt een strook grond van 40 c.M. breedte, waarvan 20 c.M. het eigendom is van de gemeente. Aangezien aan de serre van de pastorie eene noodzakelijke verbetering moot wor den aangebracht, steekt a'isdan een ge deelte der serre boven den gemeentegrond, reden waarom het kerkbestuur verzoekt dezen grond in gebruik te mogen nemen. Dit verzoek wordt goedgekeurd. Besloten wordlt van L. van der Hulst eein perceeltje water te koop en ter grootte van 4 c.A. gelegen aan de Sassenheimer- vaart welk perceeltje eertijds land is ge weest, voo-r f 1. In eene vorige vergadering was door den raad eene commissie benoemd, die in overleg met eene commissie van do R. K. Middenstand©-Vereniging „De Hanze" zou trachten te onderzoeken, hoe in deze gemeente de kleine middenstanders, dde door den huldigen oorijoge-toestand zwaar geleden hebben, het beste te helpen zou den zijn; deze commissie bracht "aissnu rap port uit, waarin zij de beate opAossing vond dense!fden weg te volgen> welke de gemeente Leiden gevolgd had, met dien vestande echter, dat rekening moet ge houden worden, dat men af hier te doen heeft met bloemisten. De raad besloot den kleinen midden stand zoo mogelijk een klein crediet te verst rekken en een deel der risico op zich te nemen. Ook werd besloten, dat de bestaande commissie permanent zou blijven, om den raad van advie-s te dienen. Het punt schoeiingswerken Sassenhei- mervaant enz. werd op voorstel van den voorzitter in geheime vergadering behan deld. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter dc openbare vergadering. VOORSCHOTEN. R. K Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging in het gebouw bij de Kerk. Te circa acht uur opende de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet en riep de aanwezigen het welkom toe. Na het voorlezen der notulen, die onder dank zegging werden goedgekeurd, benoemde de voorzitter de heeren Waayer en Niers- man tot verificateurs, om de rekening van deoi penningmeester, welke rekening de vorige vergadering was aangehouden, na te zien. Ze werd goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris, de heer De Jong, afgevaardigde ter Cen.tr. Kiesvereeni ging verslag uit van 2 gehouden vergade ringen. Een zaakrijk en zeer nauAvkeurig verslag, waarvoor de afgevaardigde een welgemeend dankwoord ontving. Alsnu was aan de orde 't belangrijkste punt van de agenda: Candidaatstelling voor den gemeenteraad. Ingekomen was één candidatenlijst, zoodat de aftredende, de heer J. A. Mens, wiens naam op de lijst vermeld stond, wederom candidaat werd. Welëèrw. Heer Kapelaan be an fw o cT"d¥n cfe)~ wees er op, dat volgens 't politiek accoord de candidaten van de andere kiesvereni gingen moesten worden overgenomen en vertrouwde dat alle leden in deze hun plicht goed zouden begrijpen. Deze candi daten zijn: de heeren Mens, van de R. K Kiesvereeniging; C. Eggink van de A. R. Kiesvereeniging en van de Vrijz. Kiesver. Baron Schimmelpeiminck van der Oye en J. van Santen. Bij de rondvraag herinnerde de voorzit ter aan het voor de Katholieken zoo ver blijdende feit in deze droevige tijden, de totstandkoming van een tijdelijk gezant schap bij Z. H. den Paus. Hierna werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. WOUBRUGGE. A. R. Kiesvereeniging. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de A. R. Kies vereeniging wend met ailgenieeme stemmen besloten geen candidaait te stellen voor de a.s. verkiezing voor den gemeecniteraad en bij eventueel© stemming de candklaten der Roumseih-KartlhoLieke Kiesvereeniging en liberale kiesvere enigi n g ever te ne.- men. Wij vertrouwen dat ditmaal geen can didaat Avordit gestef'd door een losse1 groep kiezers; diaardoor zou veel kosten en moeite worden veroorzaakt. Broodkaarten, Tot heden zijn iin deze gemeente (Hoogmade-Woubrugge) 180 broodkaarten afgegeven. Dit getal zal vol gende weieik hooger zijn, daar heit regee- rirgsibrood uitnemend voldoet Roomsche Agenda. ZONDAG. Hoogmade, Vergad. R. K. Kiesvereeniging. ZONDAG, Hazerswoude. Vergade ring der R. K. Kiesvereeniging 7 uur, in Café J. Boers. ZONDAG. Katwijk. 8 uur jn lokaal Vreeburg Verg. R. K. Kies vereeniging. MAANDAG. Leiden. Half 8, Bondege- bouw, Kleerm akersvergader., St. Gerardus Majella. Faillissementen. Uitgesproken: B. Sanders, leder- handelaar, te Haarlem; our. mr. L. J. van Toulon van der Koog, te Haarlem. Geëindigd: A. D. van Delft, firma Gebr. van Delft, te Waahvijk; J. C. Ph. Wijteniburg, wede. C. J. Entrap, te &-Gra ven h age; H. van der Biese, te Kehkrade; J. van, Hekke, zetkasteloiaj. te Rotterdam. Opgeheven: wegens gebrek aan ac tief der faillissementen van: H. Schnitse- ler, cur. mr. H. F. van Leeuwen; S. Pe trus, cur. mr. J. B. Ebbinge te Amsterdam. Vernieitigd: heit faillissement van de naamloaze vennootschap Maatschappij toit Exploitatie van Onrcorend Goed „Gooi land", te Amsterdam; cur. mr. W. J. Ph. Ao Dille Ho^erwaard. Gemengde berichten. Te ver in zee gewaagd. Van ue wiel rijdersbrigade uit Gouda, die te Loosdui nen een oefening had gehouden, geraakten gistermiddag twee manschappen bij het baden te ver in zee en begonnen af te drijven. Dit bemerkte de compagniescom mandant de le" luit. v. G., die aanstonds met drie man van de kustwacht in zee sprong en het geluk had één der drenkelin gen te redden. De andere Avas te ver weg gedreven en de redders waren te zeer ver moeid. Toen ging een landweerman van de kustwacht in zee en haalde den tweeden drenkeling op, toen deze reeds op 'n i- stand van vijf hoofden was weggedreven. Intusschen had men per motorfiets-den ba taljonsdokter va nhet jagersgarnizoen uit het dorp gehaald en dezen gelukte het. na veel moeite de drie bewusteloozen ook een der eerste redders was bijna verdron ken weer tot bewustzijn te brengen. Zij werden met een autobrancard naar het hospitaal gebracht. Spoorwegongeluk. -- Gisteravond it trein 146 van de S.S., die cm 9 uut 8 min, uit ZwO'Ue in de richting Utrecht "was ver trokken, even voorbij de spoorwegbrug over den. IJsel, bij Haititemerbrocik, ont spoord. Van de reiziigers zijn drie militairen ge wond en is 1 miiliitaiiT, genaamd J. Snede- ma, gedood. De gewonden en de doode zijn r aar ZwoJle overgebracht. De reiztgers7 dde zich in den trein be- Aonden, hebben met een hulptreun,, van Utrecht gezonden, hun reds vervolgd. De gedoode ©oJdaait J. Sn edema Avas af komstig uit Engwiierum (Friesl.). Van een der gewonde soldaten is een been gesplinterd, een ander is een voet afgereden. De trein, waarmede het ongeluk gebeurd is, is tredn 146 van de N. C. S., dezeifde waarmee anderhalf jaar geleden het spoorwegongeluk te Hooghalen plaats greep. Een van de reizigers, die vannacht te halfeen te Amsterdam aankwam, verhaalt aan het „Hbld." heit volgende: „Het was een zeer lange trein, ik meen we'. 20 waggons. Ik zat meit mijn vrouw in een van de middelste waggons. PMse- ling, Ave waren juist eenige minuten de IJseibrug gepasseerd, hoorden we een vreeselij'k gekraak en eenige oogeinblikketn 1 aiter srtond de tredn stil. Aan den Avaggon waarin ik mij bevond, vrted niielts te bemer ken en aan die twee daarop vo'gende wag gons ook niet. De wagen daarachter was echter schuin weg gereden, 't Was juist bij een wissel. Een noodgeschrei klonk echten* uiit den nu voegenden waggon. Deze lag plat op den grond en toen ik naderbij kAvam waren de militairen velen hun ner haddien in dezen wagen plaats geno men druk bezig hun kameraden uit hun benarde posiitie* te bevrijdeni. 't Was een naar gezicht. Een van de jongens die naar buiten werd gebracht bleek reeds uiit zijn lijden ver-lost. Kermend van pijn wea*- telde~dat~ër~nag"een^p'a^'^ndcr^den wa gen lag, doch dat viel op dit oogetnbük niet na te gaan. Betrekkelijk S'^ocdig waren nog een aantal getneeheeren voornamelijk offi cieren van gezondheid ter plaatse die zooveel mogelijik hulp verleenden. Behalve de gedoode en d© drie zwaar geA\*onde mi litairen, Avas nog eevn pas-toor en een an der reiaiger vrij ernstig gekwetst. Vele an diere reizigers Avaren echt er rmg licht verwond, vooral door de gebroken glas scherven. Enkelen werden nog in Utrecht A'erbon- den. Tot zoover onze zegsman A-o'gens Avion dus heit nood'lottig onge'uk zich ongeveer precies zou hebben afgespeeld a(s ander half jaar geleden bij Hooghalen. Een wag gon wordit door de wissel op een verkeerd spoor getrokken en de volgende kantelde. Dit is echter thans tot een derdek'asse- waggon beperkt geböeiven, dde echter vol reizigers zat. De daarop vo'gende wag gons volgens onze zegsman minstens nog acht zijn in de rails gebleven. Twee andere reizigers, die in den trein hadden gezeten toen het ongeluk gebeur de, deelden omtrent de toedracht heit vol gende mede: De trein had juist de IJsselhrug bij Hat- teanerbroek verlaten en begon weer voort te zetten, toen plotseling krachtig ge remd werd. Het bleek, dat achter aan den trein een derde-klasrijituig ontspoord was. Het lag, omgekanteld, op een klcr.ne brug even voorbij de groote spoorbrug. Een vol gend' rijtuig onze zegslieden meenden een eerste- en tweede-klas-rijtuiig, was eveneens ontspoord en stonid scheef tegen het omgekantelde rijtuig aan. Een mdl.itair, landweerman uit Fries land, die in het omgekantelde derdeklas rijtuig had gezeten was door den schok met de be enen door een der ruiten naar buiten geslingerd. Op hctze'fde oogenbldk kantelde het rijtuig, met het noodlottig gevolg, dat dót üiichaamsdee/'. werd afge- kneid. De ongelukkige stierf onderweg naar het Station Hatitemerbroek, Avaar- toeen hij vervoerd werd. Een heer, die tegenover hem zat, werd ernstig aan de hand gewond, doordat hij door den schok met de hand door een ruit sloeg. Hij voe'de naar hij verhaalde den zandgrond en kan daarbij tevens com- stateeren, dat de ontspoorde Avagen nog een eind weegs werd voortgesleept. (Deze heer, een reiziger uit Utrecht, was ook in den trein geAveest, waamiee het ongeluk bij Beii en gebeurde). Een tweede soldaat, die in een hoek van een der compartimenten van het der- deklasrijtucg had gezeten, werd ernstig aan het hoofd gewond, doordat jute', op de pJaats Avaar hij zat het A-olgende rijtuig tegen den omgekanteld en Avagen aanreed. Van een derden soldaat Averd een der voeten Arerbrijzeld. Dan Avaron nog enkele andere reizigers licht gewond. Naar onze zegslieden hadden A-er no men, zou het ongeluk te Avijten zijn geweest aan verkeerden wissel stand.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2