zet. Er -werd weineg tegenstand geitoden, enkele Duitscihers zijn krijgsgevangen ge maakt. Verschillende Oorlogs berichten. Ontploffing. De fabriek van de Pea- foody Company in de voorstad Walker- vilt- (Canada) is Maandag verwoest door ontploffing van een bom. Kort ma d.e onit- pltoffing werden 27 stukken dynamiet ge vonden dicht bij het arsenaal, waar den vorigan nacht 200 soldaten hadden gesla pen. Een Fransche leening in Amerika? Er loopt een gerucht, dat in New-York wordt onderhandeld over een nieuwe Fransche leen mg van 75 mi-K i oen cLo lil. voor den aankoop van munitie. Dc oudste legerartsen. Behalve dr. HeatwLg uit Berlijn, die in October 80 jaar lr- geworden en aan het front nog te paard dienst doet, beschikt het Duitsche leger nog over een 80-javigen arts, Gustav Mtil- ler te Konitz, die met grooten ijver de lei ding heeft van twee rcservc-jazarets. Engclsche verliezen. De Engelsche verliest ijst van verleden week bevat 4153 naroem: gedood 1100, gewond 2-116, vermist 449, lijdend door vergiftigde gassen 188. Onder die do oden bewinden zich 19, die door vergiftigd gas stierven. De verliezen in Zusd-Afrika. Tot 14 Juni bedroegen de verliezen der Unie te gen Duitsch Z.-W.-Afrika em de rebellen respectievelijk 1045 en 414 en wel aldus verdeeld: in Duitsch Z.-W.-Afrika 97 ge sneuveld, 25 aan wonden gestorven, ge wond 263, gevangen 612; tegen de rebellen gesneuveld 98, gestorven aan wonden 33, gewond 283. De re-boden verloren vermoedelijk 190 dooden en ruim 300 gewonden. Het aantal in de Unie geïnterneerde Dudtschars be draagt: 39 officieren en 859 manschappen. Buitenlandsche berichten. Het Poriugecsche ministerie. De Portugeeeche Legatie te 's-Graven- hage deci't mede, dat het nieuwe kabinet af.-s volgt is samengesteld: Mi mi ster-P resi dent, Oorlog e-n Marine (ad interim) Dr. José de Castro; Binnienlandsohe Zaken, Ferreira da Si'.va; Justitie, Dr. Catanlio Menezes; Financiën., VdutorinDO Gui-marAes; Openbare werken, Dr. Mamuel Moratearo; Koloniën, Norton Mailtos; Onderwijs, Dr. Lop-e-s Mantius; Buiten-1 andsche Zaken, Augusto So ares. Schilderijen diefstallen. Te Londen zijn in den j-aatsten tijd schi-1- derij-en- gestolen. De dr.-evcn snijden de doe ken uiit de lijst. Zoo zijn er 18 schilderijen verdwenen van een kunstve.rkooper in Dukestreet. De waarde van tóe doeken ce; Glainsborougih en Ruysdael. Het En ge 1-sche blad, waaraan wij dit bericht ont- 1 een en, zegt dat 'de dieven vakkennis blij ken te hehben. Wij zouden echter meenen op die 5000 afgaande dot ze hei nog niet ver hebben gebracht in heit onder- eeheidien van echrte schilderijen, van ko pieën. MNENLAND. Nederland en de Oorlog. De Koningin op inspectie. Dc Konangin heeft gisterochtend vroeg de residentie wederom voor eenigen tijd verlaten tot het houden van een militairen inspectietocht. Handelsverkeer met Engeland. Beuter seint d.d. 22 Juni uit Londen: In het Lagerhuis is in alle instanties een wetsontwei p aangenomen, aangeduid als „wet tot beperking van den Uitvoer", die op liet einde- der week gcvoCgd zal worden door een Order in Council, waarbij de uit voer van goederen naar Nederland verbo den zal worden, behalve van die, welke geconsigneerd zijn aan de Nederlandsche Overzee Trust. Deze trust zal te zorgen hebben dat zendingen noch in haar oor- 6pronk el ijken noch in gewijz/igden vorm coin vijandelijke bsetemming bereiken. De bepalingen van de wet kunnen ook toegepast worden op andere neutrale sta- tfn. De pariemenrtaire secretaris Pretyman verklaarde alls vertegenwoordiger van het ministerie van koophandel, dat een par- tiëcle regeling van dezen, aard met de Ne- derlandsche Overzee Trust 'reeds geruimen tijd in werking is. Uit hetgeen Engelsehe consuls gerapporteerd hebben en de regee- ring zelf weet van den aard der maat schappij, blijkt, dat zij hare verplichtin gen tot dusverre is nagekomen en dat de c-vereenkomst ben-redigc-nd heeft gewerkt. Pro?vroon kon niet zoggen, dat zelfs zulk een regeling absoi'uut „waterdicht" is. maar zij zou een einde maken aan het handelsverkeer, dat thans stellig over Ne derland naar Duitsch land loopt. De wet geldt niet alleen voor Nederland; dezelfde overwegingen zijn ook toepasse lijk op andere neutrale landen en de im porteurs in deze landen moesten inzien welke voordeelen een dergelijke regeling biedt em -dat moest bij hen den wenscli wekken om soortgelijke maatschappijen te vormen. Do wet heeft niets te maken met de con tra b ande-qu a-es tie. Zoowel geconsigneerden als de scheeps kapitein worden bedreigd mot boeten tot een maximum van 500 pd.st. of twee jaar gevangenisstraf. Later zertde Pretyman nog, dat de wet niet alleen was ingediend tot regeling van de particuliere verzendingen, maar tevens om nauwkeurig te weten te komen de to tale hoeveelheid van elk artikel, dat naar het betrokken neutrale land verzonden wordt, zoodat de uitvoer kan worden ge staakt, zoodra mocht blijken, dat meer naar dit land wordt gezonden dan hat nor maal verbruiken kan. In den loop van het debat zeide Robert Cecil, ondersecretaris van buitanlam-dsche zalken, dat katoen in Duitsohland wordt ingevoerd, maar dat zij tevens de onbe twistbare rechten der neutralen wenscht te beschermen. Het zou Engeland echter na de geschiedenis van do laatsto taan anaanden niet passen i»ts te doen, dat on billijk en onrechtvaardig jegens de neutra len is en nu is het een moeilijke quae-stie hoe deze twee zaken in overeenstemming gebracht kunnen worden. Een nieuwe klacht. Naar de „Tel." meedeelt, is er een nieuwe klacht tegen haar incebracht, naar aanleiding van een z,insnede, n een naschrift bij een ingezonden stuk, opgenomen in „De Telegraaf" van 16 Juni, waar te lezen staat: „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben. In het belang van de menschheid, waartoe ons land, als wij ons niet te zeer vergissen, ook behoort, is het zaak, dat deze misdadigers onschadelijk wor den gemaakt. Deze eervolle taak hebben de ge allieerden, zoodat zij ook zeer direct oorlog voeren voor liet Nederlandsche belang bij uitmuntendheid, onze onafhankelijkheid waar mede het onherroepelijk gedaan is als het Duitsche militarisme wint. Tegen deze misda digers gaat onze strijd, tegen hen roepen wij den onafhankelijkheidszin van ons volk in het geweer, tegenover hen stellen Raemakers en Giran het Geweten en het Recht, geeselen wij den angst en dc kleinzieligheid van de moreel- neutralen en de verachtelijkheid der onder Pruisische censuur staande Nedcrlandsche bladen." SS. „Band a". De minister van Buiitenrtaflidische Zaken brengt -tea* kemm:© van belanghebbenden, dart blijkens mededeelinig in het Fransche „Journal Officieü", van 18 Juni j.l., bij het Fransche Prijzemlhof aanhangig is gemaakt de aangci'iegenihecid der aanhouding van goederen uit het stoomschip „B-amda". Bezwaai-scihriftein moeten worden inge diend vóór 18 Juk. De „S C H. 6 8" aangehouden. Van den logger „Sch. 68", schipper P. Pronk, is bij den reeder, dm heer J. J. de Niet, -tie Schoveningen bericht ontvan gen, dat, nadat hij te Lerwick was bin nengeloop en tot h-et doen van herstellingen aan den donkey verhinderd is terug te keeren daar Lerwick in dc verboden zone ligt. De bemanning wordt vastgehouden. De reeder heeft van deze. me-dedeeidaiig kenni-s gegeven aan het ministerie van Buiteniland'sche Zaken. Hooi opgevorderd. In verschillende gemeenten wordt, zoo meldt de „Leeuw. Ct.", al het aanwezige hooi van 1914 en vroegere iaren krachtens Uitvoer vetten. De minister van Landbouw enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de geldigheidsduur der door den Rijkszuivel- inspecteur te Utrecht af te geven consenten voor den uitvoer van dierlijke vetten of mengsels van die vetten onderling, of meng sels daarvan met plantaardige oliën of vet ten is bepaald op vier weken. Bij de toepassing van dit voorschrift op reeds verstrekte consenten zal worden gere kend, dat de afgifte heeft plaats gehad op de dagteekening dezer mededeeling (22 Juni). De Ronde Stuiver. Wij herinneren eraan, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli 1915 wordt gesloten. Tot dezen da tum kunnen die munten ingewisseld worden aan de kantoren der betaalmeesters en van ontvangers der directe belastingen, invoer rechten en accijzen. Reeds thans is niemand verplicht, ronde Dikkelen stuivers in betaling aan te nemen. Waarom vrijstelling gewenscht. Men weet dat naar aanleiding van de ingediende landstormwet de theologische studenten van Leiden een adres hebben ge richt tot den minister van Oorlog om bij deze wet niet vrijgesteld te worden van militairen dienst. De schrijver van de ru briek „Godsdienstig leven in Nederland" in het „Handelsblad" zegt daarover .zijn opinie, en 't is wel de moeite waard deze even naar vorert te brengen. De man begint met eerst een onderscheid te maken tusschen den predikant en den priester. De predikant is geen gewijde als de priester, hij is gewoon voorganger zijner gemeente. En daarom gevoelt de aanstaande pre dikant 't als onlogisch, wanneer hij zich vrij bewegend aan de universiteit tusschen de commilitionen van andere faculteiten het vaderland geen dienst behoeft te bewij zen als milicien. Maar men moet niet vergeten, meent de schrijver, dat 'i niet alleen te doen is om pefenplicht, maar om dienstplicht, niet; alleen om de jongelui maar om de mannen tot 35 en 40 jaar. Wie diensptlicht voor theologen voor- staat, moet ook de predikanten in het geweer roepen. Deze conclusie maakt den schrijver hui verig voor allen theologen-dienstplicht. En dan argumenteert hij: „Hoe men over het ambt van den Pro test antschen predikant of Roomschen gees telijke denke, dit staat wel vast, dat hun aanwezigheid in de gemeente, zoo in de stad als op het land, in den oorlogstijd zoo dringend als ooit noodig is, en dat zij op hun plaats niet gemist kunnen worden. „Ik zeg dit niet in overschatting van het predikambt maar geleerd door de erva ring van Augustus 1914 in besef van den geestelijken schok, dien oorlog en oorlogs gevaar bij de bevolking in al hare lagen brengt. „Wie meegeleefd heeft met de burgerij van zijn stad of dorp in de dagen der mo bilisatie, weet hoe revolutiormeerend de ge beurtenissen van dien tijd op heel het gees telijk samenleven werkten. En wie het ker kelijk leven van nabij kent, weet ook hoe groot de spanning van het godsdienstig le ven in die dagen was. Ik geloof, dat de dienstdoende predikantenen geestelijken in die dagen, terwijl het leven zoo geheel uit de gewone baan liep, zich allen op hun plaats noodig hebben geweten en o niet om de prediking voor ongewoon volle ker ken alleen, maar vooral om 't nederig werk van veel bezoeken en tallooze gesprek ken, zelve zich ook „gemobiliseerd" gevoeld hebben. En ik kan met deernis aan die Duit sche en Fransche gemeenten denken, welke in deze maanden „herderloos" zijn, in de geestelijke revolutie van dezen oorlogs- roes, in den rouw van dezen tijd van dood slag en wederkeerige vernietiging. Mocht eenmaal dezelfde beproeving over ons land komen, dan weet ik wel, dat het mij een bekrompen patriottisme schijnt, alleen te zien naar den geweerdrager, en dan meen ik, dat de predikanten hun post hebben in hun verlaten gemeente, evenzeer als in een door pestziekte bezochte stad. De beweging voor deelneming aan den vrijwilligen land storm of voor dienstplicht van predikanten en pastoors kan ik dus niet steunen, maar ik ontraad ze, uit zuiver practisch-geeste- lijk motief, dat toch ook in tijden van mili taire dictatuur zijn bestaansrecht heeft" Wat de schrijver hier in het „Handels blad" naar voren brengt, lijkt ons zulk een uitmuntende overweging, dat de betrokken autoriteiten zoowel als de zoo gaarne die nende heologanten haar wel eens ernstig ter harte mogen nemen. Vrijstelling van militieplicht voor geeste lijke voorgangers wordt, naar men ziet, nog wel door andere factoren bepaald dan alleen door conservatisme en gemakzucht (Maasbode.) Mislukte prijsvraag. De machtige Boud van Nederlandsclie On derwijzers heeft een prijsvraag uitgeschreven. Prijzen werden uitgeloofd aan dengene, die het beste geschrift leverde tegen het huidig hoofdschap en voor de zelfstandigheid van den klasse-onderwijzer. Een keur van ver handelingen mocht men verwachten. In den strijd toch tegen het hoofdschap is de Nedcr landsche klasse-onderwijzer eenig. Met niets ontzienden haat zijn de hoofden achtervolgd. In dicht en ondicht zijn ze ge hoond. Een tooneelstuk, ten titel dragend „Schuim" is zelfs geschreven, waarin een corps van onderwijzers wordt ten tooneele gevoerd, dat op de hoofden een lied zingt, eindigend met dit hartverheffend refrein: Die beuzels. Die treuzels. Die boemlers en ventfrs met apekool. Och, stuur ze toch weg uit de school. Dit is nog maar oen stukje, doch het reper torium is overrijk. TJlt hot welvoorziene dossier geven we, naast bovenstaand gedicht, nog een proeve van onvervalscht proza. Het i8 niet van ouden datum en bevat een getuigenis omtrent de hoofden, dat eindigt metjleze conclusie: gedemoraliseerd waren. „Of zien zij duidelik in, dat v.ij als leider overbodig zijn, en treden zij daarom zo min mogelik, als storend element, op, richten van administratie- en conciergediensten, dan zijn zij moreel del'ekten „Gedemoraliseerdcn, geestelik-minderwaar- digen "reel-defektcn de keus is niet aanlok 1 li'c' in één dezer groepen moeten de hoo. e.i worden ingedeeld. „Hier ngt nu de propaganda voor onzen Bond aangewezen. „Dat moeten wij aan het publiek en de autoriteiten duidelijk maken. „Zo moeten wij de hoofden in onze kringen beschouwen." Was het wonder, dat de verwachtingen aan gaande deze prijsvraag hoog gespannen waren? En ziet.de uitslag was ondenkbaar poover. Slechts één antwoord kwam in, en dat ant woord kon naar het oordeel der jury niet voor bekroning in aanmerking komen. Toch worde uit dit mager resultaat niet af geleid, dat de klasseonderwijzers niets redelijks zeggen kunnen. Ze kunnen wel, maar ze willen niet. Ze willen niet, omdat het hun eer te na komt. Zij verspillen geen woorden meer aan rapalje, dat ze er reeds onder hebben. Die geestesstemming komt duidelijk uit in een stukje, waarop prof. Fabius in het laat6te nummer yan „Studiën en Schetsen" de aan dacht vestigde. „De Volksschool" n.l., een blad van Amsterdamsche openbare onderwijzers, bevat in het nummer van 24 Maart 1.1. het volgende „Met de personen van de hoofden in de scholen zjjn wij klaar. Er moge hier en daar nog enkele abnormale typen lopen, over 't algemeen tracht het hoofd als kollega te doen en 't hoofd in hem hebben we goddank onder de knie. Onze enige taak is nog enige minder smakelijke typen, die voovr 't publiek nog de maskerade een tijdlang proberen voort te zetten, helaas mede in opdracht van reeds volkomen genormaliseerde hoofden, de lorren van 't lijf te trekken. Verder kijken wij tegen de personen van de hoofden erg kalm aan," Zonde en jammer anders, dat deze scribent niet heeft meegedongen. Hij had ongetwijfeld den eersten prijs glansrijk gewonnen. „Rotterdammer." Gemengde berichten. Haar het front. Het onderstaande is gebeurd en... is duidelijk. In een apotheek hier ter stede komt een vreemdeling binnen. Nationaliteit...? doet er-niet toe. Hij bestelt eeh drankje en maakt een praatje, dat natuurlijk gaat loopen over den oorlog. Hollanders zijn niet vechtlustig, zegt de vreemdeling. Goddank niet, zegt de helpende juffrouw. Hoe is het mogelijk, om stil te blijven zitten, als er zooveel onrecht gedaan wordt, zegt de vreemdeling. Elke man moest naar het front, vervolgt hij. Gaat u dan ook naar het front? vraagt zij. Neen, ik moet hier zijn, is het antwoord. Waarom moet u hier zijn, als ik vragen mag? informeert de apothekeres. Ik ben hier om te trouwen, antwoordt de man met moreele theorieën van anderen Bij iemand in Den Haag wordt 's avonds gescheld, alsof er ingexbroken wordt en men de dieven vóór wil zijm Haastig doet de huisheer open en zriet een volwassen man voor zidh staan. Mijnheer, uw zoon is soldaat en kan vechten! roept de beKer gejaagd. Is hij thuis? Ja, maar wat wilde u? vraagt de huis heer. Daèir, een paar sitrqten verder, wordt hevig gevochten door een paar kerels, zoo dat reeds een jongen onder den voet ge- ioopen is. Laait dadelijk uw zoon helpen, daar geschiedt onrecht mijnheer, onrecht! Geen man kan dat aanztien, zeg.t hand en- wring en die de scheller. Maar, mijnheer! roept de heer verbaasd: waarom looipt u dan hiieaüieen en helpt zeflf niet? O, dat is mijn werk niet, dat kunnen anderen doen. Maar haast u zich boch, laat uw zoon helpen? Wat i© uw werk dan? vraagt die heer, steeds meer verbaasd. Mijn wenk is te-ekmingen maken en flk beloof u van dit onrecht oen pemteekening te maken, die eiken lafaard zal doen blo zen. En weg was de held der pen. Hij was geen vreemdeling! .,N. Crt." Schending van de neutraliteit? Een bewoner van den Meeuwerderweg te Gronin gen kreeg een postduif op bezoek, die uit Duitschland was komen vliegen. Het beestje droeg een legerorder bij zich, meldt het „N. v. h. N.". Die legerorder wordt niet bekend gemaakt, vanwege onze neutraliteit. Het beest is niet geïnterneerd en weggevlogen. Is dat niet „het in gevaar brengen van de neutra liteit" Het mes. Tusschen enkele personen te Uffelte, onder de gemeente Haveltc, bestond sedert lang, ten gevolge eener vroegere vecht partij een veete. Maandag zou de quaestie met het mes uitgevochten worden. Zekere D. ontving daarbij eenige diepe en zeer ern stige wonden, o. m. twee diepe sneden over beide armen. Ten gevolge van het vele bloed verlies is hij zeer verzwakt en niet buiten gevaar. Dat kost geld. In den sneltrein, die te 6.17 van Haarlem naar Ymuiden vertrekt en alleen te Yelsen stopt, hadden twee dames uit Santpoort plaats genomen. Even voorbij dit station bemerkten zij, dat de trein haar verder bracht dan in haar bedoeling lag, en.... trokken aan de noodrem. De trein stop te en de dames stapten uit met een trotschen lach over den fameusen inval. Een lach die haar echter spoedig verging. Twist. Maandagavond kreeg de 52-jarige G. K., clown in het circus Corty Althoft, staande aan de Veemarkt te Rotterdam, in de stallen twist met den stalknecht C. L. S. uit Utrecht, welke zoo hoog liep, dat de laatste den clown met een mes in de linker zijde stak, zoodat deze naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De dader is ge arresteerd. Wat gezien wordt.Zondagmiddag passeerden op den Badhuisweg twee dames de rails van de stoomtiam. Een der dames, die zeer hooge hakken onder haar pracht- echoentjes heeft, blijft met een der bakken tuFipihettkleze. rails eeklemd staan, zoo vertelt Dame rukt, trekt, wringt, doch de hak zit onwrikbaar.... De stoomtram moet stoppen en een talrijk publiek stroomt belangstellend Daar verschijnt een agent van politie. Hij gelast de dame haar schoen uit te trekken. De dame weigert. Dan knielt de dienaar der wet neer en knoopt het mooie schoentje los; De dame trekt haar voet er uit en.... algemeen gelach. Want haar zoo buitengewoon elegant kousje zit vol luchtgaatjes. Uii Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XIV. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" sdhrijfC; ons: Onder vaklieden, waarvan er zicli wei nig of geen toi het Comité gewend hebben, behooren in de eerste plaats de bakkers. Toch hehbetn er zich nog een negental aan gemeld, waarvan 2 direct na de aanmel ding ikonden worden afgevoerd, 2 anderen Slechts kort gesteund zijn, terwijl de vijf overigien in militairen düensit waren. Op 1 Mei ontving geen hunner meer steun. Daar de steun in hoofdzaak in een bijslag op de rijkavergoeding bestond, is het gezamenlijk bedrag aan deze groep uitgekeerd, niet hoog geweest, ongeveer f 180, watt door elkaar op ongeveer f 0.70 per gezin per week komt. De warmoeziers, waaronder we ook de blo entósrtkn echten rekenen, in 't algemeen dus de tuinlieden, kwamen door deai oor logstoestand mede in- 't gedrang, zoodat een 21-tal hunner den steun van heit Comi té inriepen, waaronder 4 dienstplichtigen. Op 1 Mei werden er anog 3 tot deze cate gorie béhoorende gesteund. Zij waren be trekkelijk reeids vroeg gekomen,: In Augus tus reeds 6, September 1, October 3, No vember 4, December 1, in Januari kwa men er 4, terwijl nog in Februari en Maart er tefkeos 1 kwam. 21e zijn slechts lang zaam afgevoerd, het meest natuurlijk in het vorig jaar, toen heit werk weer uit kwam. Zoo vielen er begin Mei 4 af, voor afgegaan door 2 in April en 3 in Maart, «terwijl de andere afvoeringen vrij gere geld over de daarvoorgaande maanden ge schied zijn. De gezamenlijke bijdragen aan deze groep beliepen ruim f 700, wat gemiddeld op f 1 per gezin per week neerkomt. De laatste onderafdeeling der D.-klasse omvat allerlei werklieden, die door het klein aantal, tot éénzelfde vak behoorende, niet in afzonderlijke groepen vereemigd kunnen worden. In 't geheel werden :ln deze slotigroep 38 vaklieden saamgebnacht, waaronder 6 dienstplichtigen. We zien er een stoelenmatter bij, eon kuiper, een man denmaker, een paar wagenmakers, een straatmaker, een paar lijstenmakers, twee plaatsnijders, een koetsier, een loodgieter enz. De één kwam door eigen werkloos heid, de ander door werkloosheid van kin deren. Merkwaardig was, dat van deze groep er reeds 12 in Augustus kwamen, terwijl -er op 1 Mei gen bedrag van onge veer f 2200, wat gemiddeld f 1.50 per ge zin per week bedraagt. Het geheel dier D.-k.'asse overziende, blijkt, dat door het Comité tot 1 Mei 585 vaklieden gesteund zijn met een bedrag van globaail f 28,500, waarvan het Kon. Nat. Steuncomité ongeveer f 1700 door de huurboais gedragen heeft. Genoemde som van f 28,500 is als geheel genomen zeker een belangrijk bedrag, wanneer wij even wel bedenken, dart dirt den steun inhoudt gedurende 9 maanden en voor ongeveer 600 vaklieden, dan is het gewis nic/t hoog. Het zou ook belangrijk meer hebben bedra gen, indien een groot deel niet door hun werkloozenfonds waren bijgestaan. Voor zeer velen onder hen, gelijk reeds uiit vo rige mededieelingem. gebleken iis, diende de bijdrage van het Steuncomtié dus als een aanvulling. Echter niet een aanvul ling tot het normale loon, maar slechts tot 80 daarvan a's maximum. Velen der vaklieden waren, gef.ijk reeds gemeld is, op 1 Mei afgevoerd. Er moot echter mede gerekend warden dat een kleiner of grooter deel van hen kan terug komen. Reeds meldden er zich dezer da.gen een groep metselaars aan, die gelijk ook uit de opgaven der Arbeidsbeurs blijkt, wieer werkloos geworden waren. Er waren er zelfs onder, die zich tot dusver nog nimmer tot heit comité gewend hadden. Deze afdeeing blijft dus de zorg van het comité vragen. DS LUSTRUMFEESTEN. In den middag verzamelden hoogleera/- ren, studenten en oud-studenten zich in het groot-auditorium van het academie gebouw, waar zif werden ontvangen door het Collegium van het Studentemcoips en verwelkomd door den praeses van dat corps, den heer Harmsen, met eene toe spraak, waaraan het volgende wordft ont leend: Mijne Heeren Reünisten van hot L. S. C. Vol vreugde wijd ik mij aan de schoon ste taak, drte mij in mijn ambtsjaren ten deel valt, u namens het L. S. C. welkom te heeten en om te -trachten de gevoelens, welke ens op die zon dag bezielen, onder woorden, te brengen-, nu wij weer in ons midden omze voorgangers mogen ontvan gen. Welk een verschil is er evenwel tusschen de voorstelling, welke we ons nog geen jaren geleden hadden gemaakt van de her denking van het Lustrum en de werkelijk heid. Hoe gaarne hadden we een week van feestvreugde doorgebracht, ons ver maakt met schittering en weelde van ver vlogen tijden, herleefd in eene smaakvolle maskerade. Heit mag voor mij verleidelijk zijn, oir; mij thans in de geschieden.:© te gaan ver diepen, maar welk nuit zou dit hebben, nu de oudere tijden reeds door zoo velen mert meesterlijke pen geschetst zijn en do latere j-aren nog helder jn uwe herinnering voort leven. De benarde tijden, we-lke wij nu beleven, leenen zich neet to»t fin schitte rend feestbetoon en sommigen vragen, meénschappefüjkem maaltijd,^waarom geeft gij muziek- en tooneeluitvoeringen? Gij alen, die hier gekomen zijt, weet dat 't geen banale zucht naai- vermake lijkheden was, die ons er toe bracht deze feestelijkheid te organiseeren. Evenals nu juist overal ter wereld de menschen zich door gevaren gedrongen aaneensluiten, wel wetende dat vereende krachten beter fin staat zijn om zich te handhaven en om datgene, wat zij hebben te beschermen, zoo is het voor ons Corps noodig. dat een zoo groot mogelijk aantal van zijn reünis ten en leden zich vereenigt om de onder linge banden hechter -te maken. Laten we deze drie dagen volop genieten van de zegeningen van ons corps. In aansluiting hierop geeft spr. een overzicht van den stand van het corps en zijn verhouding tegenover de buitenwe reld en de overige studenten. De verschil lende corpsveireenigingen werdc-n aan eene beschouwing nader onderworpen, waarbij vooral de aandacht wordt geves tigd op „Pro Patria" en aan h-et door haar gevormde vrijwilligerscorps. „Zoo zult gij M. H. Reünisten-," aldus besluit spr., „ook dezen keer alles, waarvan gij zoo noode afscheid genomen hebt, on gerept terug-vinden. Mogen, deize dagen van vereende feestvreugde maken, dart ons Corps m<% vernieuwde luister en kracht zijn 69e lustrum inga." Deze rede werd namens de reünisten be antwoord door mr. J. A. A. Bosch, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Na het eindigen dezer herhaaldelijk warm toegejuichte toespraak hadden re ceptiën plaats, o.a. van hert Collegium in de Sociëteit Minerva, terwijl verder aldaar de reünisten werden verwelkomd in de oonversatieizaal door den President der Sociëteit, den heer A. F. van. Rechter en Li-mpurg. Onder de aan-v/eaigen werden opgemerkt jhr. mr. dr. N. C. de Gijise'.aar, burge meester van Leiden; jhr. mr. RoëHl, Comm. der Koningin, Noordholland; mr. G. Visse ring, President van de Neder!Bank; mr. baron d'Auluis de Borouill, Hoogfeeraar Utrec-hrt; mr. N. Roodenburg, Lid Tweede Kamer Staten Generaal. De feestelijkheden zullen voor dezen, eer sten dag worden opgevolgd door gemeen schappelijke maaltijden voor de reünisten op Zomerzorg", opgeluisterd door eene -muziekuitvoering en voor ooi-paleden op de eetzaal der Sociëteit Minerva, terwijl dan verder de avond zal worden bes' -ten met eene uitvoering van het Leidsche Studen- tentoonee! in den Stadsschouwburg, waar zal worden opgevoerd de tweeacter ..De Twistappel" en daarna de bekende klucht van Tristau Bernard „Een dag Tolk". Gemeenteraadsverkiezingen. De Chr. Hist. Kiesv. heeft voor de as. gemeente raadsverkiezingen candidaat gesteld de heer H. M. Sasse. Het aftredend aeitirev. raadslid de lieer P. J. Mulder zal zich vanwege zijn hoogan leeftijd niet meer voor een zetel beschik baar sitellcn. Als can-did a at der anrti-rev. wordt genoemd de heer B. J. Huurman-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2