21 BUITENLAND. De Oorlog. ©oJAARGANG No. 7131 eEcicbclieSoti^cmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. f DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 oent MAANDAG JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverzentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent V Oorlogsgevaar? Wist u al dat we vorige week door 't oog van de naald zijn gekropen? Niet? Dan heeft u een •zeer bestagen. bril op die u bepaald eens moert, laten schoonma ken in. de bureaux van H e t V o 1 k. Dóór .wordt onze politiek pas helder bekeken! Schrijvende over de verwerping van het eedswetje door de Eerste Kamer, zegt toch het sociaal-democratische orgaan: ,,Wij weiten niet in hoeverre de regee- ring en de linkerzijde zulk een gang van zaken (Kamerontbinding en een verkiezing over den gewetensdwang) in de tegen woordige internationale omstandigheden voor hun verantwoording durven nemén. De rechterzijde waagt het er op. Allicht .speculeert zij uit echt christelijk besef er op dat regeering en Jiinkerzijde het waag stuk niet aandurven. Een gevolig van zulk een conflict zou immers kunnen zijn, dat de regeering die tot voor ikörten tijd met zoo vaste hand onze neutraliteit hand haafde, tot aftreden werd genoopt en plaats moest maken voor een kabinet Kuy- perVan der Biesen. Dat er dan weldra in ons Land met de sabel zou worden ge rammeld als nooit te voren, dart wij dan zeer spoedig oorlogvoerende mogendheid zouden zijn, is aan twijfel niet onderhevig. Ook al blijven do twee genoemde heeren achter de schermen, en al bleef Colijn rus tig dn Ir.irlië, waarheen hij op reis is, dan nog zou allerlei agitatie en allerfel gevaar over het land gaan." Dat 's wakkere taal, hè? Wat doet zoo'n rechterzijde ook prin- cipieele bezwaren te durven hebben in een tijd als we tlhans beleven. Weliswaar ble ken die bezwaren zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer unaniem te worden gehuldigd, wat op hun klemmende betee- kenis wijst, maar 't is oorlog, moert u we ten, en ais Bin toch eens... Alles goed en wel, vriendelijk V o 1 k, maar op zoo'n manier zonden de rechter zijden aan beide kanten van 't Binnenhof zich met handen en voeten gebonden moe ten achten aan de politiek der Regeerinig, ook al wijst deze een tegemoetkoming af, er.'ijk in 't gegeven geval ter Tweede Ka mer geschiedde. Zulks zou leiden tot consèquenit-'ies, wel ke ons bedunkens zelfs de socialisten niert zouden vvii'ien aanvaarden, hoewel dezen overigens de inschikkelijkheid zelve plegen te zi jn. Bovendien: er viel heeleihaal geen kabi netscrisis of kamerontbinding te duchten. Nog vóór ter Eerste Kamer de stemming viel gaven.wij dit als onze verwachting te kennen en de uitslag bewees de gegrond heid daarvan. Er verluidt zelfs, dat de Minister van Justitie al aan een ander oedsontwerp bezig is. Deze gang van zaken zal ten Biinneinhove stellig met gegrondheid vermoed zijn, an ders zou men er wel een middel gezocht hebben o.m a's er dan werkelijk oorlogs gevaar dreigde in. 't gevolg der verwerping van 't wetje de negeering te sparen zon der de beginselen op te offeren. Men had b.v. de behandeling kunnen schorsen tot een meer gelegen tijdstip. Doch waartoe deze beschouwingen, wijl immers de bedreigingen van Het Volk reeds zoo spoedig bodemloos gebleken zijn. Wel merkwaardig intussohen, dat het bi ad juist de leiders ter rechterzijde als zoc bijzonder oorlogszuchtig voorstelt. Zij hebben tot dusverre de egeering loyaal gesteund van d'e vrijzinnig-democraten zal minister T.reub ditzelfde niet eens wil len getuigen en bij alles geholpen wat mogelijk was om niet alleen de neutrali teit van ons land te waarborgen maar het ook een p'laajts te bezorgen bij eventueele vredesonderhandelingen. Desniettemin worden zij voor sabelrihkelaars uitge maakt. Och, laten we ér ons niets van aantrek ken. We weten wie 't zegt, hè? Over het geheele front zijn de uit de Wereszytsje-stellingen teruggeworpen Russen sedert gisterochtend 3 uur v.m. overal op den terugtocht. In het Westen dringen de Fransche troepen langzaam voorwaarts. In Engeland zal ien voordeele van het Fransche Roode Kruis een „Fransche Dag" worden georganiseerd. Van het Westelijk oorlogs terrein. Officieel wordt d.d. 20 Juni uit Berlijn gemeld: Ten N. van het kanaal van La Bassée •en op het front ten N. van Atrecht heb ben de Duitschers verscheidene plaatse lijke aanvatten bloedig afgeslagen. In Champagne is bij Perthes een Fran sche leger af deel ing, die een aanval deed, nadat zij een mijn had doen springen, ver nietigd. Aanvallen der Franisohen tegen, de Duit- sche voorposten in het Bois de P.arroy leidden tot plaatselijke geT'echtem, waarbij de Duitschers de overhand behielden. In de Vogezen werd Münster hevig be schoten door de Franschen. Nieuwe aanvatten der Franschen in en fen Z. van het dal van de Fecht bleven vruchteloos. Uit een vlieger smaldeel der Bondgenoo- ten, dat zonder militaire schade aan te richten, bommen wierp op Iseghem in Vlaanderen, we-rd een vliegtuig wegge schoten en verscheidene anderen tot ijlings trugkeeren gedwongen. Nog een ander vliegtuig der Franschen dat in Champag ne over Vouziers vloog, werd neergescho ten. Het Fransche Zondagmiddag communi qué meldt: Op de hellingen ten oosten van Lorette, in de richting van Souchez namen de Fran schen verscheidene loopgraven en maak ten een 300' gevangenen, onder wie een tiental officieren. De Franschen behouden de stellingen van den heuvel 119, waar de troepen zich handhaafden ondanks een Duitschen tegenaanval. Ten N.O. van het Labyrinth nam een uiterst hevigen tegen,aanval der Franschen in den nacht van 18 op 19 Juni een deel van een groote loopgraaf, waarvan zij zich hadden meester gemaakt. In den nacht van 19 Juni heroverden ze haar en sloegen do pogingen van de Duitschers om haar te hernemen af. Aan den zoom van hert Bois-Le-Prètre be proefden de Duitschers een aanval te doen, maar zij konden Embermenil met bereiken. Een Duitsbh bataljon nam de laatste twee kleine Fransche posten. De Fran schen deden een hardnekkigesn tegenaan val an hoewel hun troepen geringer in aantal waren bezetten zij opnieuw alle stellingen en dreven de aanvallers op de vlucht In den Elizas werd de Fransche opmarsch voortgezet aan beide oevers van de Fecht. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De voortzetting van het krachtig offensief door de legers der eentralen leidde Zater dag in den slag bij Magierow—Godsch tot een nieuwe volslagen zege op de Russische legers, meldt Wolff officieel uit Weenen. Na de omsingeling aan de San en de her overing van Przemysl noodzaakte het suc ces van de troepen der bondgenoten in den slag tusschen Loebaczowka en de Boven- Dnj ester op 15 dezer den vijand, die in tus schen door het aanvoeren van krachtige versterkingen weder slagvaardig was ge worden, tot een verderen terugtocht. Hij week toen met zware verliezen in oostelijke en noordooselijke richting. In de daarop volgende dagen bracht het Russische leger-commando nogmaals tot dekking van de hoofdstad van Galicië de overblijfselen van de verslagen legers bij een om in de goed voorbereide Wereszyca- stelling aan ons voortdringen een einde te maken. Na een hevig gevecht geraakte het ge- lieele Russische front door den aanval van de Duitseh-Oostenrijksche troepen wederom aan het wankelen. Reeds in de middaguren was de vijandelijke stelling op bet aanvals- terrein van generaal v.M°-'. >r>_r ondom Magieror uoorBTOTcen. Dê~Vi]"öih l5ëgon te rug te trekken op Rawa Roeska en Zolfkief, terwijl hij aan de Weraszyca nog hardnek- kigen tegenstand bood. In den nacht namen gedeelten van het leger van Böhm-Ermölle de vijandelijke stellingen aan beide zijden van den weg naar Lemberg. Tegelijkertijd drongen de overige corpsen van dit leger overal in de vijandelijke hoofdstelling. Sedert rlrie uur gisterenmiddag z ij n de Russen op het geheele slag front op den terugtocht, zoo wel in de de richting van Lemberg als ten noorden en ten zuiden van die plaats. De legers der bon.dgenooten vervolgen hen. Wederom zijn duizenden gevangenen en een groote menigte oorlogsmateriaal in handen van de overwinnaars gevallen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Officieel wordt d.d. 20 Juni uit heit Oos tenrijkse lie hoofdkwartier gemeld: Na een gemakkelijk afslaan van zwakke Ita'.iaaiu- sche aanvallen bij Plawa, Ronchi en Mon- falcone, keerde ook Zaterdag aan het Isonzo-fronit de rust terug. H.ier en aan de Karlnthisohe grens schieit de ItalLaan&che artillerie zonder succes te gen de Oostenrijksche versterkingen. Bij de door zeker een brigade geleide overal afgeslagen aanvallen op de Oosten- fijksdho stellingen ten Oosten van het Fas- sadal, leden de Italianen aanzienlijke ver liezen. Voor oen steunpunt alleen werden 175 Itajliaamsehe dooden geteld. Op den Balkan. De Servische inval in Albanië. De ..Messagero" publiceert een inter view met den heer Riatiitsj, den Servischen gezant te Rome. Deze verklaarde dat de Servische actie im Albanië niert van poliitie- ken aard is, maar zuiver militair moet op gevat worden. De Sarr/sche regeering heeft reeds aan de mogendheden doen weten dat de aertie beperkt zai blijven tort Tirdua en Elibassan en het noodzakelijk was om die strategische punten te bezet ten om te voorkomen dat een poging ge lukte om een groot deel van de Servische troepen af te snijden van de hoofdmacht. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Het stoomschip ,,Duicie", groot 2000 ton, is door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd op de kust van Suffolk. Eén man kwam om het leven, de rest der equipage .werd gered. De „U 29". Le Engelsche Admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche onderzeeër, die volgens een bericht van 25 Maart in den grond werd geboord (de ,,U 29"), tot zinken werd ge bracht door een van Z.M.'s schepen. (Dit telegram is een antwoord op de be wering in Duitsche bladen, dat de genoem de onderzeeërgeramd zou zijn door een Engelsche tankboot, die de Zweedsche vlag voerde. Red. L. Ct.) Oosten rij ksch marine.bericht. Donderdag en Vrijdag maakten een aan- heden een kruistocht langs de Italiaansche kust van de rijksgrens tot aan Fano. Daarbij werden de seinstations aan den mond van de Tagliamento en bij Pesaro, benevens de spoorbruggen bij Rimnini over de Metauro en de Arcila door geschutvuur beschadigd en een Italiaansch stoomschip in den grond geboord. De bemanning werd gered. Alle schepen keerden behouden terug. De „Granit". Naar aanleiding van berichten in de Noorsche pers, dat het Noorsche stoom schip Granit" door een Duitschen onder zeeër in den grond zou zijn geboord, wordt van bevoegde zijde medegedeeld: liet stoomschip Granit", op weg naar Goten- burg naar Engeland, werd door een Duit sche hulpkruiser aangehouden en gevisi teerd. Daar de lading uit mijnhout, dus ab solute contrabande, bestond, waren schip en lading verbeurd. Maar wijl het zonder gevaar voor de hulpkruiser niet mogelijk was het schip naar een Duitsche haven te brengen, werd het overeenkomstig de re gelen van het volkenrecht in den grond ge boord. Duitsche beschuldiging. Toen de kleine Turksche torpedoboot „Timoer Hissar" op 16 April bij het Griek- 3che eiland Arin bescherming zocht, werd zij in de neutrale zone drie zeemijlen ver door de Engelsche torpedojagers vervolgd en beschoten. Het Duitsche commando wist geen anderen uitweg dan de boot aan wal te zetten en te doen springen en de be zetting naar land te sturen, om beide niet in handen van de Engelschen te doen val len, meldt Wolff uit Berlijn. In de lucht. Een lucht-gevecht. liet persbureau deelt het volgende mede over een gevecht in de lucht, dat in de Elzas plaats had, seint Havas uit Parijs. Een vijandelijke vlieger vloog boven onze linies. Een onzer vliegeniers steeg dadelijk op en wist boven hem te komen. Op 3200 M. hoogte ontstond een gevecht. De vijande lijke vliegenier schoot met een mitrailleur^ de onze wist echter met den revolver den vijand te treffen, die als een steen neerviel in onze linie. Onze vliegenier kwam heel huids terug. Zijn machine was op vele plaatsen getroffen, de vleugels waren van kogels doorboord. De vliegenier zelf was licht gekwetst. Zweedsche bladen over den vlieger aanval op Karlsruhe. Het Stockholmsche ,,Aftonbladet" geeft in scherpe bewoordingen uiting aan de verontwaardiging van het Zweedsche volk over het bombardement van het paleis te Karlshure, waar de Koningin van Zweden vertoefde en noemt het een opzettelijken aanslag op de vorstelijke woning, waar slechts vrouwen en kinderen verblijf hiel den. Dat het Fransche legerbestuur er geen rekening mede gehouden heeft, dat het gebouw, waarop een aanslag zou wor den gedaan, het ouderlijk huis van de ko ningin van Zweden is, doet in Zweden zeer pijnlijk aan. ,,Deze daad," zegt het blad, ,,is niet rid derlijk en post in het geheel niet bij do "VüOrsiwm"gerrrTne~Tnen 7,ten m zveden -- woonlijk vormt van het optreden der Franschen". Volgens „Dagligt Allehanda" zijn er uiit het vblk stemmen opgegaan om de konin gin bij haren terugkeer naar Zweden een bijzonder feestelijke ontvangst te bereiden om de vreugde en dankbaarheid van het volk, wegens hare redding uit dit gevaar to kennen te geven. In Afrika. Gevecht in het oerwoud. Een telegram van den Fransch gouver neur vaai Fransch Equatoriaal Afrika meldt, dat een colonne uirt Sangha, na een verbitterd boschgevecht, dat 14 Juni be gon, de Duitschers dwong zich over te geven bij Monso, na hen uit. menige sterk verschanste stelling ibe hebben verdreven. De colonne nam verscheidene Europeanen en vele tirailleurs gevangen en veroverde machinegeweren en archieven; zij rukt nu aan op Besan ten Z.-O. van Lomie. Verschillende Oorlogs berichten. De zwaarste soldaat in het Duitsche leger. Deze gewichtige" persoonlijkheid word geboren te Duderstadt. Ilij is de ingenieur Alfred Lehne, en dient zijn vaderland als FEUILLETON. HEREEN1GD. 69) Een rochelend geluid, dat haar alle ver dere woorden in deai mond deed besterven, was voor Guiido het tedken, dat de ellen deling, opgedreven text dolzinnige woede, voor niets meer terugschrok. Zoo, wil'.lt gij dat beleven, gekkin? siste Le Noir. Haiha, ge wilt dus niet an ders, wel aan, dik vermoord u! Met één sprang wais Guido aan de cel deur; deze vloog open en sloeg achter hem dicht op hetzelfde oogenblik, dat hij do deur van de cel daarnaast reeds openge rukt had. De handen, die den W. ank en hals der als levenloos op. den grond liggende vrouw reeds vast hadden omsloten, lieten lios, Le Noir rees haastig op en een kreet van Woede kwam hem over de lappen. Hij stond tegenover zijn doodsvijand, Guido Rocke. XLIII. Werktuiglijk sloot Kapitola de oogen, toen zij de verschrikkelijke verschijning uit den afgrond omhoog zag stijgen. Was dat werkelijkheid of slechts zinsbegooche ling? Zij veraame'de al haren moed, sloeg de oogen opnieuw op en op hetzelfde oogen blik slaakte zij een kreet van ontzetting en angst. Met een sprong stond de gestalte voor bot. bed, waarop het jonge meisje, nog in avondtoilet, bij het lezen van een boek was ingeslapen, terwijl de lamp op de tafel was uitgegaan, en hij drukte haar zijn hand vast op den mond. Daarbij viel de schijn van de door Pita pat reeds aangestoken nachtlamp vol op het gezicht van de spookachtige verschij ning en op hetzelfde oogenblik was het Kapitola, alsof zij getroffen werd door een beroerte. Die daar voor haar stond, was niemand anders dan Mack Donald in eigen persoon. Nadat Kapitola in dat verschrikkelijk middernachtelijk uur den voet op de veer had gezet, zoodat het valluik opensloeg, was Mack Donald, voordat hij zich ergens aan kon vastgrijpen, onder het valluik, dart onmiddellijk boven hem weer dicht sloeg, verdwenen en in de diepte gestort. Doch niet hij alleen, ook het berenvel was meegesleurd en een toeval wilde, dat dit bleef haken aan een uitstekend rotspunt, en een tweede toeval, dat Mack Donald bij het neerstorten het vel met zijn handen kon grijpen. Het doodsgevaar schonk aan dezen bui tengewonen man een nauwelijks te begrij pen tegenwoordigheid van geest, die, ge paard aan de in elk wezen wonende drift tot zelfbehoud, hem het onmogelijk geachte deed volbrengen. De wanhopig tegen de golven strijdende klampt zich vast aan een stroohalm, om zich boven water te houden. En Mack Do nald's toestand was inderdaad wanhopig. Het gelukte hem het aan de scherpe rotspunt vasthakende berenvel te grijpen en zich met de kracht van den doodsangst daaraan vast te houden. Bijna op hetzelfde oogenblik voelde hij grond onder zijn voeten op den rotssteen. Met de vlugheid van een kat klom hij nu op den rotsvoorsprong, om daar schier onmiddellijk, uitgeput, half in zwijm te valLen. Zoo lag hij uren en uren. Toen hij bij_ kennis kwam, gevoelde zelfs deze onver schrokken man een rilling door zijn leden gaan bij het denken aan zijn ontzettenden toestand Voorzichtig taste hij met de handen om zich heen. Het was een smalle rots, waar op hij zich bevond en alleen het berenvel beschermde hem tegen een afglijden in de akelige, huiveringwekkende diepte. Waar hij ook greep overal rotssteen, niets dan rotssteen. Beide handen in de rotsspleten vastklam pend, terwijl zijn tanden van kou en angst tegen elkaar sloegen, richtte hij zich op met onbeschrijfelijk veel inspanning. Steeds hooger tastte hij met beide handen aan den rotswand, totdat hij plotseling in een holte greep; hij ondei-rfticht den om vang ervan. Zij was juist groot genoeg om er een mensch te laten inkruipen, doch Mack Donald jubelde toch bij deze ontdekking. Als deze holte een uitgang had was hij gered. Hij legde zijn oor aan de opening en luisterde. Een geruisch als van sterk bor relend water drong, in zijn oor en een nieuwe huivering overviel hem. Dat was hetzelfde geruisch, hetwelk Kapitola had, gehoord, toen zij voor de eerste maal in den afgrond had gekeken. Al zijn krachten inspannende, deed hij een poging om tegen de holte op te klim men. Na herhaalde mislukte pogingen slaagde hij er ten slotte in en kroop de opening binnen,. Slechts eenige oogenblikken bleef zij, zooals in het begin, want plotseling werd de geheime gang dit was zij ongetwijfeld hooger en hooger, totdat hij eindelijk gebukt erin kon gaan. Thans twijfelde hij niet meer aan zijn redding. Maar waarheen leidde dit onderaardsche pad? En waar was het einde ervan? Hoelang hij rondgedwaald had, vol hoop en tevens vol vrees, wist hij niet, doch plotseling meende hij, dat zijn hart zou springen van vreugde. Heel, heel ver aan het einde van de gang die hier weer zeer nauw en smal wer'd, zag hij een lichtschijn. Er viel niet meer aan te twijfelen. De lichtschijn was afkomstig van het dal in den duivelsketel, waarin hij en zijn man nen bescherming hadden gezocht, nadat hun schuilplaats in het eenzame huis aan den boschzoom verraden was geworden. Zonder zich een oogenblik rust te gun nen ging hij nu af op zijn doel. Zijn kameraden zaten rondom het helder vlammende vuur te wachten op den terug keer van hun kapitein met diens schoone bi-u:il,toen plotseling, als een spook, uit de nog door niemand ontdekte rotsopenimg de gestalte van Mack Donald opdook, zon der hoed en mantel, met gescheurde klee deren, en met bloedige verwondingen op hert gezicht en aan de handen. Dit schouwspel deed alten'met een kreet van ontsteltenis opstuiven, terwijl Mack Donald met één sprong van de rotshoogte af zich in hun midden neereette. Lafaards! schreeuwde hij de bende toe. Zij.t gij mannen of kwezels, gij, die daar voor mij staart te sidderen, omdat iik onder u terugkeer met eenige schrammen in (het gezicht en aan de handen? Kijkt mij niet zoo suf aan! Ik ben het! Ik ben het, de kapitein! Die verduivelde heks heeft mij voor de tweede maal beet gehadlMaar, zoowaar iik Mack Donald heet, voor .de derde maal zal zij mij niet onitgaan! De stoutmoedige daad van Kapitola wekte bij deze woestelingen, die meermo len hei doodsgevaar moedig onder de cogen hadden gezien, evenveel bewonde- ,r:ng als woede en ten slotte kreeg de be wondering de overhand. Dit meisje ml onze koningin zijn! Haar willen wij dienen! Zij alleen is onzen kapitein waardügl Ja. zij zal de mijne zijn en ik alleen wil haar mij verwerven, verzekerde Mack Donald met onheilspellende beslistheid. Luistert! En de woeste gezellen vormden om hun aanvoerder een kring, het zaad van den nacht eens door Gabriel Le Noir gezaaid, viel op vruchtbaren bodem. Terwijl op Ilurrl/cane llall ai'om gefluis terd werd van een spook in het vertrek men het geheimzinnige valluik, werd er inderdaad op spookachtige wijze gewerkt in de huiveringwekkende diepte, maar niet door geesten, doch door menschenr banden. Mack Donald had 'een plan gemaakt, dat alfe andere tot dusverre uitgevoerde zou over treffen. Hij wilde Kapitola ont voeren en wel door hetzelfde valluik,waar door zij hem in den dood had willen stor ten. Alle toebereidselen waren reeds getrof fen op groote schaal. {Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1