gen- Moeder en dochter knielden neer, ae grijze priester Guibert zegende haar bei' den en verliet het huis. Pstoor Guibert ging langzaam langs het straatje, niet uit voorzorg, maar omdat hij zijn hoofd zwaar voelde van gedachten en het hart nog zwaarder van spijt. ,,Ja, 't is dwaas, op mijn leeftijd zijn leven opnieuw te beginnen", herhaalde hij ,,en God weet welk nutteloos en doelloos leven? Alsof mijn plaats van priester niet was in het midden van degenen, die gaan sterven! Maar daar ik mijn belofte gege ven heb wil ik die twee goede zielen, die mij gereid -hebb-en en poe enen daardoor goed te hebben gedaan, niet bedriegen Ik zal naar Engeland oversteken en den raad van die edele dames niet vergeten. Goed mijn grijzen hoed va:£ houden... onnoodig, er is geen windje aan de lucht., Mijn beurs en mijn portefeuille niet verlie zen. Geen nood, ik voel ze beide in mijn zak. Niet verdwalen... Ik ben op den goe den weg, daarginds reeds zie ik het oude klooster der Augu&tinessen... Maar wat ge beurt daar'toch?... Waarom is de klooster poort open en staat die dichte menigte in de straat opgehoopt?" Pastoor Guibert verhaastte zijn stap. Hij bereikte de poort, juist toen een bende sansculotten huilend en tierend uit de kloosterpoort kwam. Door den stroom meegesleurd, stond de grijsaard spoedig tusschen de woeste bende revolutionairen. Daar hij noch voor- noch achteruit kon, was hij wel verplicht te kijken naar het geen er voorviel. Met of zonder bevel van den gemeente raad kwamen de sansculotten het klooster onderzoeken, maar zonder gevolg, want het klooster was reeds herhaaldelijk ge plunderd, zoodat er niet veel meer te halen viel. Plotseling verscheen een man te midden van luid gejuich en getier. Hij zwaaide met een groot kiuisbeeld, van den muur der kapel losgerukt. Op het oogenblik, dat het groote kruis beeld voorbij den grijzen priester ging, maakte deze eerbiedig een krui&teeken en nam met zijn linkerhand langzaam en plechtig zijn hoed af, om Christus te groe ten. Zijn tonsuur was voor iedereen zicht baar. Aanstonds voelde hij zich door brutale handen vastgegrepen en op den grond ge worpen, terwijl er een gejuich uit de bende Opsteeg. ,,Arme dames Le Nondec!" dacht de go-ede .pastoor. Bespot, geslagen, voortgeslejard door de. sansculotten, dacht hij, zonder de minste vrees voor den dood, alleen aan die goede dames. „Zij zullen boos zijn, zij zull-en denken, dat ik het opzettelijk, gedaan heb! Maar ik kon den goeden God toch niet laten voorbij gaan, zonder Hem-te. groeten!" „HsgzT'. 00RLÖ68-VARIA. Het martelaarschap van Polen. In het Journal de Genève vonden wij een artikel over Pelen, als de historische Lij- deres van Europa, De oorlogaldus de schrijver strekt, zich uit óver driekwart Poolschen grond. Het onmetelijk front van de -Mazuri&che meren tot aan de uit-loopers dei' Kaï'pathen loopt uitsluitend over Polen. Tweederden van het lancl met 13 millioen zielen zijn bezet door Oostenrijkers en DUitsehers. Men spreekt van "5000 verwoeste, gebombardeer de, geroosterde dorpen en 200 op dezelfde wijze behandelde steden. In de departemen ten Kielce, Radom en Lublin vindt men geen sporen van leven meer. In Galicië heeft het voor de Russen te rugtrekkende leger de petroleumvelden en fabrieken vernield; in Russisch Polen wer den de kolenmijnen onder water ge ze' Spoortreinen rijden niet meer, de handel ligt lam geslagen, de industrie, is dood. Overal ellende, honger, besmettelijke ziek ten. Menschen, die derwaarts gingen om hulp te verleen en, verklaren, dat de ver liezen der burgerbevolking grooter zijn dan die op de slagvélden. Ten einde aan de bombardementen te ontkomen, zijn alle bewoners in de Galici- sche Karpathenstreek in de door hen ge dolven onderaardsclle holen gevlucht, waar in zij den winter doorbrachten. Meer dan een millioen menschen zijn uit. Galicië ge ëmigreerd. Velen gingen naar Moravïë, Stiermarken. De sterfte is verschrikkelijk, vooral onder de kinderen. Andere volken, zegt de Zwitsersche schrij ver, mnken op dit oogenblik zware be proevingen door, maar zij worden ten minste gesteund door eenzelfde gevoel en eenzelfde hoop. Zij weten, wie hun vijand en waar hun vlag is. De Polen evenwel, verdeeld onder de drie oorlogvoerende le gers, zien aan hun ellende de onzekerheid en den twijfel toegevoegd. Hoe kunnen .zij do nederlaag van hun eigen troepen wen- schen? Sinds de 150 jaar oude verdeeling tusschen de omliggende Staten voelde Polen zijn lot nooit zoo pijnlijk als thans. De overwinning van Duitschland en Oos tenrijk zou voor Polen de handhaving der verdeeling beteekene'n en de altijd nog in het hart der natie levende hoop' vernieti gen. Zoo Rusland wint, heeft het beloofd, de Poolsche centra te herstellen, doch on der het schild van den Tsaar. Maar voor het oogenblik lijden de Po len zonder zelfs den laatsten troost te heb ben: de zekerheid, dat zij lijden voor het vaderland. Droeve piechtigheid. De Parijsche correspondent van de „Tijd" schrijft: lm de C a rm e". iet en-kerk heeft een indruk wekkende plechtigheid plaats gehad, waar aan de weduwen van gevallen, soldaten deelnamen. Ik heb lange rijen zwarte, ge sluierde gestalten, vrouwen in diepen rouw zien opgaan naar de kerk „des Car- mes" van het I-n-stitut Catholkjue, Het wa ren aldus be,schreef ze mijn collega voor de „Gauliois" dames uit bekende katho lieke families, naast dienstmaagden en Jonggetrouwden afflm in den rouw, allen weduwen geworden door den oorlog. Da Carmelieitenkerk was donker van zwarte draperieën en het rouwfloers der altaren. In. de knielbanken niets dan zwartes, gedaanten, drie of vierhonderd.... Zij gevoelden zich. getroost, de arme vrou wen, omdat er zoovel en waren, die het zelfde leed te dragen hadden, doch meer nog door de gedachte aan het hiernamaals de troost der eeuwigheid. En ten slotte opbeurende woorden van Z.Em. Kardinaal Amette, die haar toe sprak met langzame, ernstige stem. Zij luisterden met stillen eerbied. Hij sipreekt haai' van zijn deelneming met haar tra nen, en ov-ar haar fierheid, waarmee het leed gedragen wordt; hoewel zij weten dat de geliefde niet meer zal terugkeerem die gevallen is op 'het veld van eer. Nog vele huilige troostwoorden sprak de Kaïdinaal en het scheen, dat er vrede daalde in de verscheurde harten. Vrede juist daar, waar men het '.t minst zou verwachten. En de H. Mis werd voortgezet in een atmosfeer van kalme berusting. Daarna verrichtte Z.Em. de absolutie. Op het oogemlbilik dat hij het midden schip betrad, schaarden zich rondom hem ta' van kinderen, sommigen met de uit drukking van ombeeorgdlhedid op het ge laat, andere vróeig-oud door tranen en smart. Het zijn de kleine oorlogswees en door -schroot en shrapnel voor altijd be roofd v-an vaderzorg. Langzaam nadert de aartsbisschop en vaderlijk zegent hij de gebogen hoofden, terwijl hij zich richt tot de moeders, die te snikken staan. „Hij is le Charleroi gevallen"... „In de Argonnen is hij ge sneuveld".... „Hij is te Atrecht verdwe nen".... fluisteren de weduwen. Hij.... Reeds eenrige oogenblikken is de aarts bisschop vertrokken, maar allen liggen nog geknield in gebed. En men begrijpt, dat zij den onmogelijken gunst van- den hem ei! afsmeek om orn hem weer te vinden, dien zij nooit meer zullen zien. De Fransche financiën. Zelfs het rijkste land der wereld begint de financieele last van den oorlog erg te voelen. Ziehier een staatje van de uitgaven. Oorlog, Staatsschuld, Steun, Voeding, Civielbestuur. Totaal in millioen francs. Augustus—December 1914: 5815.32 59.72 405,54 20,00 178.80 6479.38. Januari—September 1915: 10.422.69 1367.53 1913,29 166,80 1745,32 15,615,41. Totaal sinds begin van den oorlog: 16,238,01 1417,05 2318,81 186.80 1924,12 22,094,79. De kosten voor leger en vloot zijn, vól gens de memorie van Ribot, van 28 op 43. rnillioen dagelijks geschat en zij zullen ze-, ker nog vérder -stijgen. Het tekort be draagt tot; 15 Mei 12V6 milliard, Waarvan 1100 millioen in -10-jarige obligaties werd gefundeerd, de rest voor de helft met schat kistwjissels van korten'duur, de andere helft met bankbiljetten-druk gedekt wer den. JZooals men weet, heeft Engeland: H/ó milliard toegezegd, maar voor het einde van 'den herfst moet ;zeker Avel het ach- voud'van dit bedrag losgemaakt worden. Geen wonder, dat Ribot's memorie niet .direct Ln opgewekten geest gesteld is. Trouwens, men heeft zeker reeds opge merkt, dat de koopkracht van den frank den laatsten tijd zich in dalende richting beweegt. Heeft Frankrijk zijn oeconomi- sche krachten overschat? Russische broodprijzen. Volgens de Korr. Norden wordt uit Warschau aan de Dziennik Narodowy ge meld, dat officieel bekend gemaakt werd, dat het goederenvervoer naar Perm-Bogs- law over den spoorweg naar Moskou en de Rjaesan Syzia Wiasmalijn gestaakt. Volgens de Roesskoje Slowo zijn te War schau de broodprijzen thans van 18 kope ken tot 90 kopeken per pond gestegen. De meelhandelaren hebben zich tot de politie autoriteiten gewend met het verzoek 'oni een verklaring af te geven, dat te War schau en omstreken gebrek aan meel heerscht en dat zulks is "toe t-e schrijven aan de onderbroken toevoer van levens middelen per spoor. Met een dergelijke verklaring wilden de meelhandelaren van de Regeering gedaan zien te krijgen, dat het goederenvervoer op de spoorwegen die naar. Warschau'rijden, hersteld tVördt. De politieautoriteiten hebben het) verzpeüï zonder opgave van redenen afgewezen. De Missie-orden en de Oorlog. Over den arbeid in den oorlog der mis sieorden en genootschappen geven de „Katholische Missionen" in het Juninum- mer eenige opmerkelijke getallen. De reli gieuze mannelijke genootschappen tellen niet minder dan 3245 leden in den dienst van Duitschland. Van hen waren er 6 aal moezenier bij de marine, 136 bij het leger te land en 187 in de lazaretten en gevangen kampen. Als vrijwillige ziekenverplegers of zielzorgers der zieken traden 282 pries ters en 519 broeders en leekenbroeders in dienst. Onder de wapenen stonden 1963 leden. Gevallen zijn er 75, gewond 184, en 47 gevangen genomen. Vijfenzeventig ge stichten waren als lazaret ingericht en hadden meer dan 35,353.soldaten verpleegd. Ook de Congregaties der missiezusters stelden vrijwillig kloosterhuizen en perso neel ter beschikking. Twee duizend zes honderd zes en vijftig zusters verpleegden in 160 kloosters, welke in lazaretten of her stellingsoorden waren veranderd, ongeveer 123,000 soldaten. Zeven zusters zijn reeds in den verplegingsdienst gestorven, 28 ziek geworden. Deze getallen gelden voor den tijd tusschen einde Maart en midden April. De werkloosheid in de oorlogvoerende landen. Tot de merkwaardige verschijnselen van dezen Wereldoorlog behoort ook, dat, naarmate de krijgsbedrijven worden voort gezet, tegen alle voorspelling in het oeco- nomjsch leven zich meer en meer- reor ganiseert. Neutrale reizigers in Duitschland kometn niet uitgepraat over de bedrijvigheid daar waargenomen. Uit Engeland komen de zelfde berichten en zelfs in het ongeluk kige België herleeft, zooaKs bleeöt, het lieven. De laatste Fransche statistiek, weflike wij in de Figaro vinden en van April dateert, geeft hetzelfde verschijnsel te zien. De April-statistiek gaat over 27,610 fa brieken me-t 1,097,670 werklieden. In Au gustus 1914 waren van deze 27,610 fabrie ken maar 12,422 (45 pet.) opengebleven. Heit procent klom in October bot. 58, in Januari tot 69, in April tot 77. Het perso neel), in Aug. tot 373,020,(34 pet.) gedaald, klom in de genoemde maanden tot 44, 59, 65. Men moet niet me enen, dat de overblij vende 35 pet. werkloos zijn, want de mo bilisatie heeft 24 pet. van de totale fa- briekswerkkracht in mannen, vrouwen en Iri.'lndeirenk weggenomen. Daaruit blijkt dat het aantal in April 11 pet. bedroeg tegen 17 in Januari, 32 in October en 42 in Augustus. De toestand is zeer bevredigend in de industrie voor voeding, metalen, trans portwezen enz., vrij bevredigend :'(n de le ner- en huidenindustrie, doch hij laat nog te wenscheen. in den eigenlijken hand et, bij de caoutchouc- en papierindustrie. In bet bouwvak is nog weinig bedrijvig heid (34 pet. nog, tegen 41 in Aug.) Het zelfde gekit van edele metalen en edelge steenten. De toestand wisselt ook hier naar de streken af. Hij is b.v. bevredigend in Rou- aan, Bordeaux. Toulouse en Lyon, minder goed ,tie Parijs, Dyon, Nancy en de depar tementen Nord en Pas de Calais, doch oók hier neemt de bedrijvigheid sinds Januari weer toe. De groene vijand. In de „Vorwarts" vertelt een soldaat: Tot nog toe behoorde spade, bijl en houweel tot onze belangrijkste wapens. De zomer heeft ons een nieuw werktuig in de hand ge drukt, waarmee uit de loopgraven de oor log gevoerd wordt, de sikkel. Prachtig schoten in regen en zonneschijn de bloe men en het hooge gras op. Het was heer lijk om aan te zien, maar heel slecht om er door heen te zien. Onze posten en schild wachten, tot aan de schouders gedekt door de aarde, hadden spoedig niets an ders meer voor oogen 'dan een zee van groene halmen met kleurige bloemen, waarachter de vijand kon doen wat hij wilde. Dat ging natuurlijk niet. Daarom ging op een goeden dag een patrouille èr op uit om zeisen eji sikkels te requireeren en 's nachts moesten .uit iederen postsiand een paar man vporzichtig naar buiten kruipen om met deze.werktuigen gras en bloemen uit te roeieii. Spoedig floten echter de kogels van de vijandelijke wachtposten.Zij hadden stel lig het gesuis van het staal door het gras géhoord. Toen werd bevél gegeven zeisen en sikkels weg te dóén, nx'et de handen ver der te plukken. Nu glijdt 'in uitgezwermde tirailleurslijn. niet dxio gac. afstunOS" hl61' een groep en daar een groep op de buik voorwaarts en plukt met gretige handen het gras af. Het is niet bepaald, eenaangenaam werk. Scherpe halmen snijden in de huid en menigeen staat zijn rechterhand te be- likken en te bekrabben, omdat hij in brand netels of in een distel heeft gegrepen. Door het geluid van het plukken kan men niet hooren of ereen vijandelijke patrouille aankomt. En te zien. ip' er in het geheel niets. Achter ons verhindert de draadver sperring een. snellen terugtocht en over ons heen fluiten nog steeds met korte tus- schenpoozen de kogels. Maar wat helpt het? Het werk moet ge daan worden. Oorlog is oorlog. Al had ook menigeen dien zicli anders voorge steld. Nachtelijke vuurteekens. De oorlogscorrespondent in hot Westen van de „Norddeutsehe Atlgemeine Zei. tunig" sclirijft: Het is na middernacht. De. rumoerige stad werd plotseling in duisternis gehuld, omdat ir,aderende vijandelijke vliegeniers gerapporteerd waren. Op straat its het zoo donker, dat mem naar den weg moet tasten. Maar onafge broken vloeit de- stroom van troepen. In een kleine lichtstreep van - een kaars voor de poort van het hotel, waar de officieren wonen, komen de beelden van hen, die langs de straat trekken, als op een mat glas. Soldaten, die uit den slag komen. Soldaten, d.ie naar den slag trekken. Met z waren, vasten stap. Uit het verwarde lawaai van komenden en gaanden, van rüiter-afdeeii.ngen en wagen-colonnes, motorfietsen en dreunen de vrachtwagens, klinken een paar heldere geluiden, die zich vereenigen en luider worden geuit. Het is een, lied, dat uit hon derden sterke kelen klinkt, een soldaten lied Een bataljon, juist met den trein aan gekomen, trekt voorbij om naar het slag veld te gaan. Jonge, ach zoo heldere jonge oogen fonkelen. Zij zingen uit volle borst het refrein van Duitschland's overwinning. De achtersten kunnen de woorden niet hooren, die de voorsten zingen, maar steeds wordt tegelijkertijd het krachtige refrein .ingezet. Ammunitiewagens rollen krakend over de keien. De ruiten van de huizen rinkelen. Daar tusschen vervoeren de Roode Kruis-auto's op zachte, voorzich tige banden vlug hun.last. Steeds komen en gaan er ziekenwagens. Er wordt van nacht zwaar gevochten. De vijand doet een e/rnstigen aanval, weer nadert de marsch- stap van nieuwe compagnieën, dreunt voorbij en versterft in de verte. Van den Lorette-heuvel rolt dof kanon gedonder. Als de schri ftteekens van de draadlooze telegrafie roept dit kanonge bulder de menschen op tot den strijd, hier de ornzén, die in onuitputtelijk aantal na deren, ginds de Franschen, die er alles op zetten om ons terug te dringen. Het ka nongebulder is als een elektrische golf, die de zenuwen opzweept. De correspondent vertelt dan verder, hoe hij in een toren klimt en daar post vat om uit de verte in den donkeren nacht ie te te kunnen zien van den strijd om deui Lorette-heuvel. De geheele horizon is vol rijen van dan sende lichten. In de loopgraven, die men van hier niet ziet, zooals men niets ziet dan lichten, die in het duister zwemmen, ligt Fransche en Duitscli© in fanterie, klaar voor den aanval, loerend op elkaar. En opdat niemand aai het diris ter verrast wordt, laten zij liohtkogels op stijgen, die het terrein tusschen de 'loop graven met licht overgieten. Aks bellen in een glas mineraalwater, zoo borrelen de licht kogels op. Krijtachtig wit-hlauw, stellend, dat het de oogen pijn doet, zoo zijn de Duitsche lichtkogels. De Fran sche met melkachtig-rooden glans. Dozij nen witte en roode kogels hangen tegelij kertijd in de lucht. Zij zoeken in lang front dc wederzijdsohe stellingen af. Zij werve len in diohte massa's door elkaar. Zij dan sen op de maat van het kanongebulder, zoo dat men zou kunnen denken, dat zij gelijk met het projectiel uit den loop ge schoten werden. Dan weer zijn ze veel tal rijker dan het aantal projectielen, dat jn trommelvuur afgeschoten wordt. Di.t iis het spel van licht dn, den mach te - lijken slag. Een vuurwerk op mijlen af- stands, zooals het nooit ontstoken werd bij een feest van den vrede. Iedere licht schijn doet de ziel pijn. Ze is als de groet van een man, die sterft. De vergiftige gassen. Door een bijzonderen correspondent van de Times bij de Russische troepen is het gebruik en de uitwerking van de ver giftige gassen aan Duitse hem. karnt bestu deerd. Hij zegt, dat in den vroegen ochtend van den 30sten, Mei in de Duitsche loop graven een beweging werd o-pgemerkt. Men zag hoe de soldaten wit poeder ojf stroo voor de stellingen legden. In den beginne heette het dat dit poeder liet gas voortbracht, maar (thans verneemt men, dat dit enkel een middel is, om een wolk van zwaren witten rook te verwekken, die als een gordijn tot bedekking van de ver dere bewegingen moest dienen. Het stelsel dat men toepaste was het volgende: Men plaatste stalen cylinders van 75 m.M. bij 15 c.M. in de loopgraaf, die in den bodem bevestigd waren. Deze werden verbonden met een looden pijpleiding, die langs de borstwering tegenover den vijand loopt. Boven aan den cylinder zit een kraan. Nadat het gordijn van rook ontstaan is, worden de kranen tegelijk opengezet. De cylinders worden in groepen van 10 of 12 opgesteld, met een onderlinge tusschem- ru tante van 2 voet; tusschen elke groep cylinders bevindt zich een afstand van 20 pas. Worden de kranen opengezet, dan stroomen er wolken van een zwaar groen achtig geel gés uit., dat het geheele ter rein Ivoor 'de Duitsche linie bedekt: als de windt gunstig is, drijft d'o gaswolk lang zaam naar de Russisehe lln'Me,' die dan door -een muur van rook en gas volstrekt aan het oog is onttrokken. Wij "hëMH-'Uï "PeiwljZÖri;5 waaruit va'lt" af; te leiden, dat Duitschó soldaten tegen.' het gebruik van deze gassen bitter gepro testeerd hebben-. Hun .officieren zeiden- echter, dat dat gas volkomen onschuldig was em dat de Russen cr niet erg van (e lijden zouden hebben, maar er alleen be>- wustéloos door zouden worden en dat zij dan naar de Russische linies konden, wan delen en de loopgraven .zonder een, man te verliezen jonden bezetten. Achter het gas kwamen de Durtsche sappeurs aanzetten om liet prikkeldraad van. 'de Russische* versperringen door te knippen. Achter de aanvalskolonnes liepen Duitsehers met zuurstofcylinders, ten ein de die ten bate- van hun eigen, allen van reispirators_voorziene soldaten te gebrui ken. a's dit noodig mocht zijn. De Russische soldaten kregen bevel om geen. vin te verroeren en geen kik te geven en niet te vuren,' voor de vijand binnen het bereik van het prikkeldraad was gekomen, ten einde hem in den waan te brengen dat de Russen -dood waren. Vier Russen vielen dn de hevigst© benauwdheden neer. D© volstrekte stilte die in de Russische schans-en heer&ohte, maakte de Duitsehers er zoo zeker van dat hun gasaanslag ge lukt was, dart, de laatste groepen van- de aanvallers dekens en knapzakken droegen in de meening dat zij zich dien nacht ge makkelijk .in de schansen kónden inrich ten. Toen de Duitsehers aan het prikkeldraad gekomen waren, opende de geheele Rus sisch© linie het vuur dat de eerste gelede ren wegvaagde. Niet een soldaat was van zijn plaats geweken-, allen, waren op hun poist gebleven. Vurende zakten zij in de loopgraven Ln elkaar. Degenen die de ma chinegeweren bedienden, bleven daarmede doorgaan, terwijl andere soldaten, natte windsels om hun gezicht sloegen, tot bei den samen bezweken. Het geheele verslag van den strijd ver meldt tallooze voorbeelden van helden moed van soldaten die op hun post zijn gestorven-. Toen de reserves kwamen, vonden zij de eerste loopgraaf gevuld met geslikte Russen, maar d© Duitsehers wa ren al aan het terugtrekken-. De reserves voerden met groote verontwaardiging den aanval uit, vLeèen op de Duitsehers aan, regen hen aan de bajo.net en sloegen hen met de kolf van he.t geweer. Daarbij joegen zij hen eerst in en daarna uit hun eigen stellingen. Middelerwijl voerde bij een stelling het draaien van den wind de gassen naar de Duitsche loopgraven terug, waar men blijkbaar niet voor respirators gezorgd had, want de Russen zeggen, dat men do Duitsche soldaten ten prooi aan hun eigen vergift in de uiterste benauwdheid hoorde schreeuwen. Het was vreeselijk om aan te hooren. De eerst© poging van de Duitsehers om dit onmensche'.ijke strijdmiddel aan het Russische front te gebruiken eindigde dus, zegt de correspondent, zonder dat zij er het minste voordeel van hadden. Gemengde berichten. Uitvoer Tan een paard op cigouuardige Trjjze ontdekt. Dinsdagavond vonden de douane-ambtenaren te Gennep bij dc visitatie van ledige eiereukisten, die uit Duitschland terugkwamen, onder hooi om. verborgen een gebruikt paardentuig. De eigenares der kisten, zekere vrouw Booijen, uit Mil, verklaarde dit van een stnlhoudersknecht cadeau te hebben gekregen. Dit vertelsel kwam den ambtenaar, daar leder in Duitschland zoo duur is, ver dacht voor, weshalve hij de vrouw aan do politie overgaf, aan wie zij, na eenigen tijd loochenen, bekende, haar paard in Duitschland verkocht te hebben voor 1500 mark. De vrouw had, ovenals verschillende andere kooplieden de vergunning eenige malen per week hare eieren met kar en paard langs het grenskantoor Hekkens uit te voeren; op hen rust dan natuurlijk dc verplichting met het paard terug te keeren. Door numetharo ledige kisten per spoor langs een ander kan toor terug te komen, hoopte zij zich voor ontdekking te vrytfaren, wat als ze het tuig niet had medegebracht mogelijk ook ware gelukt, aangezien het haar, daar Mil niet in staat van beleg verkeert, niet zoo moeilijk zou zijn, zich van een nieuw paard te voorzien. Do vrouw moet voor haar zieken, echtgenoot en 9 kinderen den kost verdienen, zoodat zij haar straf dubbel zwaar zal onder vinden. Brutaal. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in een villa aan den Vlietwcg onder Stompwyk en gister nacht hebben de óngewenschte gasten in datzelfde huis hun bezoek herhaald. Er worden gouden en zilveren voorwerpen, antiek- koperwerk en verschillende familiestukken vermist. Van de daders geen spoor. Het ongeluk te Breskens. Omtrent het vreeselijko ongeluk dat do vissckers van Bieskens heeft getroffen, meldt men nog: Als naar gewoonte waren zij des morgeus voor de garnalenvangst uitgezeild, waaron der ook de B. 19 van do weduwe A. Hoog stad, welke was bemand met baar beide zoons D. Hoogstad, 40 jaar oud en A. Hoog stad, 34 jaar oud. Beiden waren gehuwd en laten elk een vrouw resp. met 4 en 1 kind na. Verder waren aan boord Adr. van Ove'r- beeke, oud 19 jaar en de scheepsjongen, oud 14 jaar. Zij voeren reeds met de zoogaarts op de thuisreis, in gezelschap van andere visschers, toen omstreeks 12 uur op de hoog te van het mijnenveld voor Knocke het ver schrikkelijke ongeluk gebeurde. Dc B.. 19 voer achteraan, de andere visschersschiuten waren allen voortgevaren, zonder dat er iets gebeurd was, toen opeens een der schippers achter zich keek en meteen zag, hoe do B. 19 met man en muis de lucht invloog. Deze was zeker op een mytr gevaren, welke du anderen gelukkig waren gepasseerd. Du slag waS zcör hevig en een groote waterzuil, ver mengd met stukken wrakhout dwarrelden door .de lucht. Ook het zuil werd een heel eind in de lucht, ingeslingcrtl; diup'jia was alles stil. Spoedig keerden de. schippers terug, doch'noch het vaartuig, noch van du beman ning was iets tc bemclken. Zij' kcérden be houden met hun droevige boodschap in dé haven terug, alwaar hun mcdedceling een algeineenc verslagenheid teweegbracht. De toestand in dc gezinnen was volgens getui gen verschrikkelijk. Jnclit op een ï'Uwieldlef. Ecit Amster» damsch inspecteur van politie, als boef ver kleed, begal zich naar een huis, waar ró'h meerdere leden van een dievenbende ophiel den. Bij het verlaten der woning kwam een der leden op straat hem te gempet. niet de. mededecling, dat hij een der collega's wenschlo te spreken. De inspecteur, die zicli als oen der huiBgenooten had voorgedaan, vernam van den dief, dat hij dien dag eenige rijwielen gesto len had, waarna beiden besloten den buit te gaan ziep. Doch bij de Ceintuurbaan geko men scheen dc boef lucht tc krijgen, dat hij zich in zijn collega had vergist, Plotseling zette hij het op een loopon, terwijl de inspee- teur, hierop niet bedacht, geen kans zag hom in te halen. Spoedig echter besloot dc inspec teur gebruik te maken van een juist passee- rend rijwiel, om daarmede den diel te achter volgen, hetgeen aanvankelijk wederom mis lukte doordat de achtervolger in vollu vaart tegen een hoop straatkeien reed. De boef was inmiddels in een huis op de Ceintuurbaan gevlucht, doch de inspecteur liet onmiddellijk het rijwiel in den steek, volgde den dief, dien hij op den zolder der woning te pakken kreeg. Daar slaagde dc inspecteur er ten slotte in den rijwicldief te arrosloeron en naar het bureau Stadhouderskade in ver zekerde bewaring to brengen. Het einde van den oorlog!! ln de „N., Gron. CC' lezen wij het volgende: Wanne ea' de voorteek ©riem na-et geheel en al bedriegen., loopt de oorlog tem einile.. Maar goed ook. Wat al rampen zijn er uilt v-oortgekomen, wat al wee is er over he.t m etnisch dom gobr-achtl We heibben al overal bij vriend e>n kennis hot heerlijke nieuws verspreid; de vrouwen schrei cm tranen van dankbaarheid, de mannen ga ven handdrukken als grepen van nij-ptunr Wanneer het nu precies vrede zal- zijn, is niet met volkomen juistheid te hepa'on* De heer K., hoofd van een school t© Leeu worden, heeft verleden week aan president Wilson, u weet wel, den baas van de Ver- een igde Staten, een ad res geaemdem, waar in hij verzoekt het daarheen te leiden dat alle uitvoer van oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten, zoolang de oorlog duurt, verboden wordt. Zijn wij goed ii> gelicht, dan kent de heer K. den heer Wil som. Hij heeft eens met hem gezwom men. Afschriften van. dit verzoek verzond adressant aan dem keizer van Duitschland' en aan den keizer van Oos-tenrijk-Honga- rije. Ook weer vrienden. Me© geknikkerd. De schrijver heeft uitgerekend, dat, nu 4© post zoo slecht gaat, hij eerst binnen 14 dagen antwoord tkan hebben. Hij twi j felt geen moment of na de lezing van dit adres zal president Wilson onmiddellijk den wapenhandel fnuiken. Keizer Wilhelm zal hem dan uit Leeuwarden eens op de koffie vragen, ©n vandaar gaat hij bij P -,in. aré een glas kwast drinken. Die ge- ietenheid zal hij te haat nemen om weer adressen aan te bieden; aan elk twee* Daar gaan weer twee weken mee heem. Totaal dus vier weken. Maar dan ver wacht d© heer K. oók dat de zaak gezond- zal zijn. Op het welslagen hoeven we niet te hopen. Het succes is verzekerd. Het ia een radicaal middel. Dat nu niemand van ons daaraan cordec gedacht heeft!

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3