frcfi rijven is ingekomen van de A.-R. kies vereniging dat zij, iin, aanmerking ne mende de tijdsomstandigheden, gecin can- didaat zal stellen bij deze verkiezing. Daar er geen candidatenlijsten bij het bestuur zijn ingekomen, zoo deelt de voorzitter inede dat alsnu de aftredende hecren n.l. II. Bakker, J. Dcnda, P. de Jong Cz. e.n F*. Kokrihcom de candidaten zijn en vraagt of de vejigadeiing hiermede accoord gaat. Ken donderend applaus was het antwoord. Vervolgens werden do financiën van de vereen'ging besproken e/n was men van oerdeel dat verdubbeling van contributie den nood zou kunnen lenigen. De heer v. Wielingen zegt dat het reglement zich hiertegen verzet. Door vrijwillige bijdragen alleen kunnen de financiën weder in orde komen. Besloten wordt een collecte te houden. Deze brengt f 14.27'/, op. Zondag avond zal te Roelofarend.sve.en ook eon collecte gehouden worden. Do heer Bergman vraagt of de Kiesver eenig ing kan bevorderen, dat de brug van de Oude Wetering tot stand Ikomt. Na eeinige discussie kwam men. tot de con clusie, dat het niiet op den weg der ver- ccinigLng -ligt een adres aan B. en W. of den raad te richten. De aanwezige leden van den raad werden echter met klem verzocht bij B. en W. op een spoedige be handeling aan te dringen. Daar niemand meer tiet woord verlangt spoort de voorzitter alAe aanwezigen aan Zondagavond de vergadering te Roelof- arendsveon bij te wonen, waar de heer Wolf als spreker zal optreden met het on derwerp ,,De Katholieken en. de Oorlog", em stuit de vergadering op de gebruikelijke wijze. ZEGWAARD. Goed afgeloopen. G. v. d. B. geraakte gistermiddag klem lussi-hcn een auto, waar naast hij reed en een boom, zoodat zijn rij wiel in twee stukken op den grond lag. Ilij zelf kwam er niet lichte kwetsuren af. Hij zegt, dat de chauffeur geen schuld aan het geval heeft. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Gezantschap bij den Paus. Mond- en Klauwzeer. invoerrecht op sinaas appelen cn oudheden. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp inzake een tijdelijke zending hij Z. 11. den Paus aan genomen. De heer Ku y p e r (A. R.) zegt, dat het van groot belang is, dat een neutrale mo gendheid tracht het initiatief te nemen tot he sluiten van den vrede. Ons land en onze Koningin zijn daartoe zeer zeker in gunstige positie met het oog op de Vredes conferentie, het Vredespaleis enz. Daarbij is het Vaticaan daartoe evenzeer geschikt wegens den grooten invloed die het Vati caan in vele landen der oorlogvoerenden bij een groot deel der bevolking heeft. De heer Cremer (IJ.-L.verklaart, ook namens zijn politieke vrienden, dat zij voor liet ontwerp zullen stemmen, om dat zij zich geheel en al stellen op het standpunt der Regeering, dat dit wetsont werp geen enkele strekking heeft dan het geen het werkelijk bevat. De heer Reekers (R. K.) merkt op, dal het zeker de wensch van alle katho lieken in de lande is, dat een permanent gezantschap hij het "Vaticaan worde her steld, maar spreker wenscht daarop on der de tegenwoordige omstandigheden niet aan te dringen, daar thans alles verdient vermeden, wat hij een deel van ons volk gevoeligheden kan wekken. Andere spiekers meldden zich niet aan. De Eerste Kamer heeft een waardiger houding aangenomen dan haar zuster aan de andere zijde van het Binnenhof! Men kan nu spoedig de aanstelling van een gezant te gemoet zien. Aan do orde was ook de aanvullingsbe- gi noting voor landbouw, tot goedmaking van do kosten ter bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer K u y p e r (A. R.) merkt op. dat de landbouwer voor zijn vee voelt, wat de jager voelt voor zijn hond, de ruiter voor zijn paard. Daarom behoort bij dat afmaken, wanneer men als veebeul op treedt, wel eenige barmhartigheid getoond Ie worden. Men moet niet overdrijven en niet dulden, dat ambtenaren in hun te grooten ijver ruw en onaangenaam optr den. De minister zegt wel, dat hij dat niet goedkeurt, maar dat te zwak. Voorts vraagt spr. meer inlichtingen omtrent andere methoden van mond- en klauwzeerbestrijding die elders worden toegepast. De heer D'acmale van Harden- broek (A. R.) zegt, dat de billijkheid eischt te erkennen, dat over het algemeen de ambtenaren goed optreden, al zullen er wellicht ook onder dat corps anderen zijn. Maar zij hebben zeer vaak grooten tegen stand van de landbouwers zelf te bestrij den. De Minister van Landbouw, N ij v e r h e i d en Handel, de heer Posthuma zegt, dat hij waarlijk niet minder medelijdend is dan de heer Kuyper. Spreker weet maar al te goed, hoe zeer het vee den landbouwer ter harte gaat; als zuivelconsulent heeft de Minister dat her- haaldelijk gezien. Evenwel: in het alge meen belang behoort hij van dat medelij den afscheid te nemen, daar, waar het noodig is. Wanneer gevallen van ruw optreden met naam en toenaam worden genoemd, treedt de minister er tegen op: Maar men moet niet vergeten, dat de klagende perso nen niet onpartijdig zijn, juist om den, ook door den heer Kuyper geschetsten ge moedstoestand van de menschen bij wie het vee moet worden afgemaakt. Allicht wordt dan geklaagd over ruw optreden. Gaarne zal de Minister overleggen omtrent andere en elders toegepaste methoden tot bestrijding van mond- en klauwzeer. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangeno men, evenals dat tot verhooging van de zelfde hegrooting met hetzelfde doel voor 1915. Het ontwerp betreffende invoerrecht op sinaasappelen en oudheden wordt z. h. s. aangenomen. Hetzelfde geschiedt met het ontwerp no pens de herziening van de tabel der ge meenten voor do personeele belasting. TWEEDE KAMER. Wetsvoorstel-Van der Melen en Gerretson. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd het wetsvoorstel van de heeren Van der Molen en Gerretson, heoogende de exploitatie van havens door particulieren, te binden aan eene concessie, door vele leden met ingenomenheid ontvangen, voor al omdat zij het in het belang achten van de veiligheid van onzen Staat. Anderen meenden daarentegen, dat het voorstel te ver gaat en geen aanbe\eling verdient., omdat liet er weinig op aan zou komen, wie eigenaar is van een haven, daar de overheid toch souverein alle noo- dige bepalingen kan maken, zeker die be treffende de veiligheid. Zij vonden dat het zelfs een verkeerden indruk in het huiten- land kon maken, wanneer de averechtsche meening ingang vond, dat de souvereine rechten jegens goederen van buitenland- sche eigenaren minder kracht zouden heb ben. Land en Tuinbouw. De landbouw en de huidige toestand. Wie meenen mocht, dat de landbouwers van den druk der tijden niet hebben te lijden en dat over 't algemeen de boer geen reden tot klagen zou hebben, kent den toe stand niet. Daar zijn er velen, die meenen, dat de landbouwer onder de huidige om standigheden bijzonder wèl vaart, afleiden de uit do goede prijzen van sommige ver- bruiksartikelen, dat het al ten goede komt aan den boer. Zij vergeten echter, dat voor de voedermiddelen eveneens buitengewone prijzen moeten worden betaald soms tweemaal zooveel of meer dan in normale tijden en dat vele landbouwers door de Regeeringsmaatregelen in niet geringe mate zijn getroffen. Al moet erkend, dat over 't algemeen de boer niet is gezeten in het hoekje, waar de meeste slagen vallen, toch krijgt ook hij zijn deel wel mee van het mobiïisatdeleed. Wij herinneren aan de onteigening der rogge, welke hij als veevoeder zoozeer noo dig had, tegen een veel te lagen prijs, zoo dat hij, na lang wachten, zich met een minderwaardig voedermiddel: maïs, moest vergenoegen. Mindenvaardig, omdat maïs, aan varkens gevoerderd, spek geeft va" slechtere hoedanigheid. Bij voederproeven, indertijd door den heer Broekema, Directeur der H. L.-, T.- en B. S. t.e Wageningen, genomen, is dit duidelijk uitgekomen, gelijk trouwens lede ren varkensmeeter wel reeds bekend was. Toch heette het in de conclusie van het over die proeven uitgebrachte Rapport: „dat maïs had bewezen een uitstekend var kens voêr te zijn, omdat maïs zooveel goed- kooper is dan rogge. Dit laatste gold natuurlijk voor normale tijden, echter niet bij de abnormaal hooge maïsprijzen der laatste maanden. In 1903, toen de voederproeven werden genomen, i gold het maïsmeel f 5.60 per 100 kilo, ter- j wijl thans is betaald f 12.11, dus bijkans f 1 meer dan het dubbele. De berekening, in het Rapport gemaakt, zou dan nu ook heel anders uitvallen, en allerminst aanleiding geven tot vermelde conclusie. In 't begin is het zeker niet algemeen in gezien, ook niet door onze regeering, dat de landbouwer schromelijk bejegend werd, toen men hem zijn kostelijke rogge ont nam voor den prijs van f 10.60, om hem daarvoor een minderwaardig voedermiddel tegen den prijs van f 12.11 in ruil te geven. Maar nu zal men de onbillijkheid wel dienen te erkennen en zal, naar wij hopen, de Regeering zich hoeden voor een herha ling van het gebeurde, 't Vooruitzicht dreigt, dat straks, als de nieuwe oogst is gewonnen, ook deze, om te dienen voor menschelijk voedsel, den boer wordt ontno men. Daar is niets tegen te zeggen en zon der mopperen zal zeker de landbouwer be rusten, mits men hem voldoende scha deloos stelt. Den boer het gelag te laten betalen, zou opnieuw een schreeuwend on recht zijn. Wij meenen te mogen vertrouwen, dat, als het zoover komt, de Regeering in deze anders zal handelen dan in 't vorige jaar, toen het rechte inzicht wellicht ontbrak en er geen tijd was voor kalme overweging. Intusschen is het goed, dat belanghebben den allerwegen hun stem laten hooren, al eer de Regeeringsbesluiten afkomen. Aan die rogge-onteigening was mé£r leed verbonden, waarop, ter voorkoming van herhaling, de aandacht dient te worden gevestigd. De boer moest de rogge bewa ren, tot ze werd opgevorderd, en droeg de risico daarvan. Daar hij stroo behoefde voor zijn bedrijf, dorschte hij die af; in den regel geschiedt dit bij gedeelten. Het zaad is in gedorschten toestand minder goed te bewaren, en in den afgeloopen winter is dan ook veel min of meer bedorven. Wat niet deugde, werd geweigerd, en de boer droeg de risico. Dat is niet recht. Waar de boer liet graag had willen gebruiken, maar het moest bewaren op last der Regeering, mocht deze hem ook niet den last der risico doen dragen. Ook hierin moet dus worden voorzien. Vele landbouwers hebben geen goede be waarplaats, in zoo'n geval moeten zij hun' rogge naar een opslagplaats kunnen bren gen, opdat het graan voor bederf worde bewaard en de boeren geen gevaar loopën straks schade te lijden. Ook de betaling hjehöört anders te wor den geregeld, 't Vorige jaar moest de boer zijn rogge beschikbaar houden, maar geld beurde hij niet. Maïs, koeken, enz. mö'ést hij koopen, de Regeering zooweel als tien koopman moest hij contant betalen, maar hij zelf wachtte maandenlang op zijn geld. Menigeen kwam daardoor in ongelegenheid, welke zeker nij pend zou worden, indien het straks weer zoo zou gaan. Voedermiddelen en kunstmeststoffen, voor zoover ze nog te krijgen zijn, zijn zeer in prijs gestegen, en een gunstigen toestand is voor den komenden herfst en den win ter niet te verwachten. Veel geld zal der halve de boer straks noodig hebben en daarom zou het hard zijn, als hem dan bo vendien het geld voor verplichte levering zijner rogge maandenlang werd onthouden. Er is meer mobilisatieleëd, waardoor de boer gedrukt werd, te noemen; voor 't oogenblik echter genoeg. C. B. Mijn periskoop. F(eith) schrijft in een „Hbld." onder de streep: Ik ben er bepaald heel erg blij mee; ik voel me als op een verjaardag, zoo verrukt met een presentje! Ik heb een periskoop! 't Is een ij'jd geleden, dat ik over perisko- pen schreef; het was naar aanleiding van een berichtje in Engelsche bladen, dat in Londen als het artikel van den dag be schouwd wordt de aanschaffing van een periskoop. Periskopen vormden daar in Engeland het meest gewilde artikel; Iedereen Bestelde penskopen, men verkocht luxe-pèrisko^n "re wluk«>ls voor optische instrumen ten, maar ook in de goedkoops warenhui Te!"" ?le" aller"ans-P<-' iskope„ vinden. oJr? ,°"r dit Engelsche dagelijktehe dam gelezen had. wandelde ik Amster dam rond, om te kijken of de Engelsche mode reeds naar hier was overgewaaid, en de nieuwe goedkoope periskopen ook hier I te krijgen waren. Maar waai en hoe ik zocht, ner- ge7elteetnUo'ie van een P"»koop te'zienl Zelfs „De Bijenkorf, ons aller toevlucht stelde mij teleur, en toen ik er dan ook over Uit SPri>k 'k d" a'S 6en zacljt ve™ 'jt blHkhaar T.'akSCh* wam>-paleis heelt zich blijkbaar dit verwijt aangetrokken; op mijn an'T ,VOn!' ,k zo° juisl schrijven an de directie, meldende: ..Benige,, tijd geleden lazen wij in uw lubnek, dat U in onze magazijnen tever geefs naar een periskoop hebt gezocht. Kort daarna werden de priskopen ontvangen en ZrfhJZen, r'kliisbaar 8esW". welke in h. no ;e!k llggen' Mocllt u nog voor het ai tike! interesseeren, dan zijn wij gaar- ïe bereid er U een toe te zenden." Inderdaad, ik interesseerde mij nog deeds voor deze moderne uitvinding, voor- h ,,nU„ J P.erisk00P. doorzfjn prijs, blijk- "ok binnen mijn bereik kwam te lic- kwartter telefoncer<le ik, - e„ binnen het kw ai tier w as ik voor zestig cent eigenaar van een periskoop. neut"/ebrUikSaanwiizil,g "as niet bij het nette doosje gevoegd. In het étui lag biets anders dan een 25 centimeter lange kar tonnen koker, ongeveer vier centimeter in doorsnede; een lusje was er aan bevestigd °oz he' diagan; van boven en van onder 1 n dwarse insnijdingen gemaakt, en daarachter ontdekte ik schuin geplaatste spiegeltjes. M Ik verlangde er naar, dadelijk een peri- kopische proef te nemen. De eerste po- gingen nuslukten door mijn eigen onhan digheid en onervarenheid. Want eerst keek Ik mij zelf in den nek, wat een gekke gewaarwording is; en vervolgens staarde ik nnjzelf in liet rechter-oog; waarop ik al evenmin verdacht was. Be derde poging leverde evenwel reeds een bevredigend esultaat: ik kreeg den tegenover mij lie genden kamerwand te zien, zoodat liet den indruk maakte alsof ik dwars door den keek011"6" k0kcr cn door mii" llantl heen Ik wist, dat het de bedoeling van liet periskopische kijken is om ons de dingen te aten zien, terwijl men zeil niet te zien is. Dus nam ik in die richting een proef. Mijn bureau staat op een wijze naast het aam geplaatst, dat ik bijvoorbeeld wel de boomtoppen, doch niet den begaanbaren grond van den N. Z. Voorburgwal kan zien. Daarop richtte ik dus mijn kartonnen ko ker. En waarlijk! daar zag ik de tram rijden, de buurthondjes spelen, de slagers fietsen, de kleedkloppende dienstmeisjes loeren naar verbaliseerende agenten (die ec"ter door m;ijn periskoop niet ontdek ken kon) en zoo van allerlei meer wat bij den weg te zien valt. Hierna wilde ik een nog actueeler ge bruik van mijn nieuwen periskoop maken. Ik had wel geen duikboot bij de hand en ook was er geen loopgraaf in de buurt. Doch de verbeeldingskracht is een trouwe helpster. Ik schoof mijn bureau-stoel achteruit ging op den grond zitten, zoodat ik zoo -oed als geheel verscholen zat onder mijn bu- reau-ministre; den periskoop stak ik om hoog. Ik was geheel verborgen; slechts het kartonnen kokertje stak als een schoor steentje boven mijn werktafel uit Jk zag alles wat in mijn kamer te zien was al zat ik zelf verstopt onder m'n bureau;'ik zag de platen aan den muur, den scheurkalen der, aanwijzende den 2den Juni, m'n inkt koker, het telefoontoestel, m'n hoed aan '11 s? J en ,ocl1 wist ik' «lat geen' van ai deze kamervoorwerpen op dit oogenblik lil staat zuden zijn geweest, bijaldien ze hadden kunnen kijken mij te zien, zoo als ik geheel verdwenen was onder liet bureau. Ik was bepaald verrukt over deze resul taten met m'n periskoop. Zelden sloot ik beter koop! Maar terwijl ik daar nog zat rond te kijken uit mijn schuilplaats, werd er aan de deur getikt. Ik vond mijn liouing wat on deftig voor een dagblad-redacteur, en dus riep ik zoo iets als „Nee!", maar reeds was de deur geopend. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Het komt onverwacht. Het komt menigmaal voor, dat men schen een gevaarlijke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende wordt hun kwaal veron achtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoog te bereikt. Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wanneer het tijd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij ver schijnselen opmerkt als de volgende: Rugpijn, pijn in de lendenen, duizelig heid, waterzuchtige zwellingen, rheumati- sche pijnen, urinekwalen als donker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz.; Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlich ten en lieelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rug pijn, jicht, rheumatiek en niersteen ver oorzaakt, en bevrijden het lichaam van het overtollige water, hetwelk de water zuchtige zwellingen veroorzaakt. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. ivrui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post wissel f 1.75 voor één, of f 10.>oor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 3010 Ik zag door mijn periskoop een der zet- teijij-joggies in z'n blauwen kiel; ik zag door mijn periskoop hoe hij een drukproef ter hand hield: ik zag door mijn periskoop de verwonderde uitdrukking van z'n gelaat. Toen hoorde ik hem mompelen„Ik dacht toch, dat ik meneer z'n stem had ge hoordmaar-ie schijnt d'r niet te zijn!" En door mijn periskoop zag ik hem weer rechts-omkeert maken, naar de deur gaan, de kamer verlaten, den deurknop om draaien. Dit alles had ik door m'n periskoop waar genomen. De periskopische proef was volkomen ge lukt! Zelfs heeft ze me op een idee ge bracht. Ik denk er nu over, voortaan mijn werk onder, in plaats van hoven mijn schrijftafel te verrichten. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 232 is Dd2. Correcte op'iossingen ontvangen van: E. de Ruiiter, Oegstgeest; R. Paulides, Leiden; A. van Hameren, Veur; Sehaak.ust te Z.; J. Berk, Huibergen, N. Br.; J. Heemskerk, Roelofarendsveen. Van 231 aiog bereids goede oplossing ont vangen van: J. Berk. Huibergen, N.-Br. Oplossing pion g8 faa'it op Ke5. Oplossing Tf6 wordt weerlegd door Ke5. Probleem 235 van M. HAVEL. te Praag. ZWART. WIT. Stand der stukken: Wit: Kc8, Db6, Pf3, Ph5. Zwart: Kf5, Tg4, pionnen a6, e4, g6, g7. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 3 Juli 1915 aan het Bureau van de ..Leidsche Courant", Leiden. Van alles wat. Weekpraatje. Wanneer wij tot op boden den grooten 'strijd beschouwen, waardoor bijna de ge- lieele wereld Jijdt en geteisterd wordt, dan dringt zich ieder oogenblik een ge. dachte op, die duidelijk wil maken, dat de voorspellingen omtrent een te voeren oorlog in onzen tijd allen verkeerd zijn uitgekomen. Alle inenschelijke berekenin gen hebben gefaald. In twee, drie maan den zou de oorlog heslist zijn. De financiën der verschillende rijken waren niet langer dan drie maanden bestand tegen de ont zettende uitgaven, die een moderne oor log zou eischen. H et moderne geschut zou zulk een uitvoering hebben, dat de strijd binnen een zeiier aantal maanden zou beslist zijn. Met 1 Augustus zitten we een jaar in de misere en wie durft te voorspel len. dat het over een jaar vrede is? Het Duitsclie leger zou binnen drie we ken zegevierend Frankrijk doortrekken en Parijs bezetten. De Duitschers zijn nog lang niet te Parijs en zij zullen er wellicht nooit komen. Het Fransche leger gesteund door het Engelsche biedt dapper weer stand en heeft meer uithoudingsvermogen, dan algemeen verwacht werd. Met succes bestrijden zij den Duitscher. Wie had verwacht, dat het Fransche leger daartoe In staat zou zijn? Evenmin als de Duit schers in Parijs komen, komen de Russen in Berlijn of Weenen. Algemeen toch werd in den beginne verwacht, dat waar Duitsehland in het Westen de handen vol had aan Franschen, Engelschen, Belgen en kleurlingen, het massaleger der Russen gemakkelijk spel zou hebben, vooral waar Oostenrijk in den beginne moest toezien, dat een groot gedeelte van haar gebied door de Slaven bezet werd. Het duurt echter geen veertien dagen meer of Oosten- rijk-Hongarije zal bevrijd zijn van den vijand en de zegenvierende Duitseh-Oos- tenrijksche legers zullen Russisch grond gebied bezetten. Waar blijft, de groote machtige Engel sche vloot? Zij wacht zal men zeggen tot de Duitsche te voorschijn komt. Maar de Duitsche zal niet komen. Naar verluidt bewijzen de zware scheepskanonnen goe de diensten in het Oosten en Westen. De Engelsche vloot is tot niets doen gedoemd. Zij kan geen aanval wagen op de Duitsche vlootbasis, bang dat haar schepen de prooi zullen worden van mijnen en duik- booten. Wie had vermoed, dat de duikboot zoo n machtig verdedigingswapen zou blijken te zijn. De trotsche dreadnoughts duiven zicli niet in zee te wagen bang met man en muis naar den kelder te gaan. Bijna een jaar is voorbij en nog altijd woedt de strijd, komen nieuwe volken bij, vallen duizenden en duizenden. Hoe zal men tot overeenstemming ko men? De Duitscher zegt, -ik zit nog altijd op het grondgebied van den vijand, zie maar, dat ge me er uit krijgt. Frankrijk en Engeland kunnen moeilijk vrede slui ten, wanneer België en Frankrijk niet vrij zijn van den vijand. Misschien zou de Rus wel gaarne vrede sluiten, maar dan krijgt hij het dan de stok met zijn bond- genooten, die hem netjes uit den Balkan zullen houden. En de Rus hoopt zoo vurig op Constantinopel. Dan maar doorvechten menschen genoeg, de binnenlandsche on lusten op de oude wijze onderdrukken! Wij kunnen wel verslagen. maar niet verpletterd, worden. Ook Italië zal waarschijnlijk den doorslag niet geven. Het kan alleen den Oostenrijkers handen vol -werk geven en daardoor de Russen eenigszins verlichten. Veel is er tot nu toe niet van gebleken. Oostenrijk bepaalt zicli tot het defensief. Italië heeft alle troepen noodig om dat defensief te breken. De Balkanstaten durven nog niet aan den strijd deelnemen, omdat zij elkander wantrou wen en de groote mogendheden. Zal de groote worsteling onbeslist blijven? God weet het. i PEDROSER. Gedachten. Waar de bajonetten worden gekruist, verandert de weligste landouw in een kerkhof. In vredestijd begraven de zonen hun vaders; in oorlogstijd dragen vaders hun zonen ten grave. Wie vertrouwen stelt in zijn mede- mensch, maakt zichzelf gelukkig, verbe tert anderen en spreidt geluk om zich heen; wie wantrouwen koestert in zijn medemenseh, zaait verderf. Bedenk, dat er eens een lijd komt, waar in de kinderen hun ouders beoordeelen. Wee dan het ouderlijk hart, dat een be schuldigend oordeel als gegrond moet er kennen. Niet elke ramp is een vloek, en vroege tegenspoed is dikwijls een zegen. Moei lijkheden, die wij overwonnen hebben, zijn ons niet alleen tot leering, maar ster ken ons in ons toekomstig bestaan. Werken is gezond. Wie gezond wil blijven, moet werken; dat is voor de beschaafde weicld een na tuurwet geworden. Iedere ledinggang maakt lichaam en geest zwak of ziek en brengt ontstemming in liet uit- en inwendig leven. Werken is even gewichtig voor de men- sclielijke gezondheid als ademhalen, eten en de spijsvertering. Wie zijn spieren bij liet werk flink ge bruikt, die zal onwillekeurig dieper adem halen. Dit dieper ademhalen is van groote beteekenis voor de gezondheid. Er sterven namelijk zeer veel jonge menschen, omdat zij slechte adenihalers zijn. De mensch mag niet oppervlakkig, maar hij moet diep ademhalen. Verder ademe men door den neus, de mond heeft niet de ademhaling niets uitstaan. Door lichamelijken arbeid wordt niet alleen zuurstof verbruikt, maar ook de vaste bestanddeelen des lichaams, zooals eiwit-en vet. Daarom is flinke inspanning des lichaams zulk goed geneesmiddel teg<|u vetzucht. Een vlijtig werkman, een echte sport man, een wakker voetganger, zij allen worden zelden vet; alleen de arm- eiri de 1 beenspieren worden krachtig. Het werk is echter slechts dan normaal en gezond, als het regelmatig en na be hoorlijke verdeeling van tijd en krachts inspanning plaats heeft. Dezen regelmatigen arbeid verschaft het beroep, dat men heeft gekozen en waartoe men de noodige bekwaamheid bezit. De mensch kan veel en krachtig arbei den, indien hij kracht en tijd regelmatig en behoorlijk! verdeelt. Het is aan te bevelen, na gedanen grbeirl die bewegingen in te halen, die men gedu rende liet werk niet kon verrichten. Wie zittend of gebukt moet werken, ge- - bruike ieder oogenblik om eens op te staan, het lichaam te rekken, de ledema ten te bewegen en indien mogelijk voor het geopende venster diep adem te halen. Wie staande moet werken, ga in de pauzen zit ten of nog heter liggen. Een goede raad. Vreemdeling (houdt een wachtmeester der huzaren aan): „Kunt u mij ook zeggen, hoe ik 't spoedigst hier aan 't station kom?" „Als je in draf gaat.' 't Was maar een cent. Een kleine jongen slikt een cent in, en de moeder gilt van schrik. „Schreeuw toch niet zoo", roept haar man, .,'t lijkt wel of de jongen een gou den tientje heeft ingeslikt." Gedachten van een schooljongen. De beste school is die des levens. Het slechtste leven is dat in de school.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2