Blad. QeJAARGANG No. 1730 c&zidóoh&Sou^o/nt Zaterdag 19 Juni 1915. Uit de Pers. De Eedswet verworpen. De „Tijd" schrijft: De oplossing van. het eedsvraagstuk verkeert sedert jaar en dag in een stadium van meenóngsverschil en verwarring. In de wetgevende lichamen schijnt voors hands een algemeen oordeel, dat aan alle moeilijkheden een .einde maakt, zoo gf i als hopeloos. De eene noodwet roept _.e andepe aan, en met allerlei hulpmiddelen tracht men den zieken tijd in onze recht spraak door te komen, aangericht door de schrikkelijke ontkerstening, welke het so ciale en persoonlijke leven ontbindt. In een tijdperk onzer staatkundige ge schiedenis, waarin de Godsvrede beleid volle ontwijking vraagt van de quaesties, welke het geweten aantasten, heeft de huidige Minister van Justitie, gepoogd, het eedsvraagstuk te foroeeren en te beslis sen iln stee een .tijdelijke regeling te ont werpen. welke de actueele moeilijkheden der rechtspraak had ondervangen en voor- loopig alle partijen bevredigt. Deze fout van regeerings'beleid heeft zich gewroken. De Eerste Kamer kern zulk een oplossing met moedwillige breuk van het Bestand net toelaten, en haar meerderheid ver wierp een ontwerp, dat niet uit gemeen schappelijk overleg was geboren. Ook zonder in allen deelte de houding goed te keuren van de Rechterzijde in de heide Kamers bij de behandeling van het afgestemd wetje, moet men zich toch ver won,deren over den politieken hartstocht, welke de verwerping in de liberale ochtend_ pers heeft gewekt. De anders zoo rustige ,,N. Ct." „schrijft: ,.Aan de Linkerzijde der Tweede Kamer moest eein wraakoefening voltrokken wor den, advientne que pourra.... De Eerste Kamer kon haar wraakzucht botvieren, zonder de ondragelijke schuld eener kabi netscrisis op zich te laden, en zij aarzelde niet." De ,,N. R. Ct." drukt zich even onge bonden uit. als zij verklaart, „dat nooit op stuitender wijze een goede zaak :(n haar tegendeel is omgezet" en dat de liberale argumenten afstuitten „op onwil, twee lingzuster van halsstarrige heerschzucht." Zelfs de nog altijd neutraal heetende „Telegraaf" laat zich even kwajongens achtig als kwaadaardig aldus uit:_ „De Eerste Kamer viert haar honderd jarig bestaan met een (nieuwe) brute machtsdaad, met de hoögst bedenkelijke verwerping van een urgent regeerings- vcorstel, met een politiek van sabotage.... Nu die rechtsche meerderheid der Eerste Kamer bij al haar heldendaden van de laatste jaren en «ia de verwerping der ge wijzigde Vermogensbelasting ook het Eedswetje heeft verworpen, nu dient drin gender dan ooit de aandacht des volks gevestigd op deze coilectie heeren.... deze hooge vergadering" -.hij zeit wat!" En cm deze climax der grofheid van sarcasme vol te houden, vindt „Het Vad." dit sluitstuk: „Er is maar een genus, dat kan juichen, en da.t zijn de boeven. En wij' houden ons overtuigd, dat als de eerste moordenaar cf inbreker, tengevolge van het votum van de Eerste Kamer, door onvoldoende getui- genbewijs vrijkomt, hij den plicht der dankbaailheid niet -zal vergeten. Als hij dan 's avonds in zijn boevenkroeg zoo ge lukkige gebeurtenis herdenkt, en de vak- gen,ooien tract eert, zal het boordevolle borrelglas zeker niet aan de mond gaan zondereen: Leve dr. Kuyper, daar gaat-ie." Bladen, die zóó fanatiek hun afkeer van de Rechterzijde blootgeven, zijn wel de laatsten, om aan deze te verwijten, dat zij uit partijzucht het Bestand heeft ge il roken. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Mijn opgehaald. De Enklhuizer sleepboot E.H. 26, welke de trawlervisscherij uitoefent, heeft gis terenmorgen een mijn in het net gekregen en is binnen de pieren van IJmuidan ten anker gegaan. De mijn is door de marine van het schip afgehaald, waarna het vaar tuig vergunning kreeg naar binnen te stoom en. De mijn zal door de marine ge demonteerd worden. De IJ muider vloot. Donderdag zijn van IJmuiden van de opliggende vloot een dertiental vaartuigen naar zee vertrokken, w, o. negen trawlers, welke onder de kust gaan visscben, een naar de haringvisscherij en twee naar de IJslandvisscherij, benevens een stoom- •drifter. Aldus schijnt er meer animo te komen onder de zeelieden om naar zee te gaan en meenen wij wel dat nog meerdere schepen cieze week naar de visscherij zullen ver- trekken- Boter. Het Rjjks Centraalbureau voor den uitvoer van boter heeft bepaald, dat voor de week van 2027 Juni voor 75 pCt. der boter- productie certificaten van uitvoer worden verstrekt, terwijl 25 pCt. der geproduceerde boter voor het binnenlandsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. Nader onderzoek vergoedingen. De Minister van Oorlog heeft den burge meesters verzocht een ernstig onderzoek in te stellen naar de vraag of bij de toepassing van het vergoedingsonderzoek niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd. De Minister deelt voorts mede, dat goed keuring van de toegekende vergoedingen, voor zoover deze het wettelijk maximum niet over schrijden, slechts dan zal worden onthouden o. m. wanneer de betrokken personen of ge zinnen zonder vergoeding voldoende kunnen rondkomen 'of als het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen het geen de dienstplichtige inbracht vóór de mobilisatie en hetgeen hij voor eigen onder houd stellig /.al hebben gekost. Hij verzoekt daarom, naar „Het Centr." meldt, de dringende medewerking der burge meesters om, wanneer bedoeld onderzoek mocht leiden tot de erkenning, dat meer vrijgevigheid, in verband ook met de tijds omstandigheden wel raadzaam zou zijn, dien overeenkomstig te handelen. Haringvisscherij. De reedcrij-Vuurbaak te Katwijk a/Zee, die om vrijstelling van den dienst verzocht liad, voor de onder de wapenen zijnde vis- sehers, gedurende de haringvisscherij, heeft van den Hoofdinspecteur der visscherij be richt ontvangen, dat de Minister van Oorlog bereid is het gevraagde verlof te verleenen, met uitzondering van manschappen, be- hoorende tot korpsen, die reeds te veel in sterkte zijn veiminderd. Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XIII. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoestand 1914" schrijft ons: Dat de burgerij onder den druk der tij den ook op de kleeren bezuinigde, werd i.c-ker het eerst en heit meest door de kleer makers waaronder we ook de naaisters rekenen, ondervonden. 54 dezer vaklieden kwamen bij het Comité wegens verminde ring van werk of ailgeheele werkeloosheid om steun, waarvan ongeveer de helft reeds ui Augustus en September. In October was er eenige opleving merkbaar, wat blijkt omdat er tegenover 8 afvoeringen tot di-en tijd slechts 2 nieuwe kwamen, v aarondetr nog 1 militair. Tegen den win ter werd de slapte weer grooter, merk baar aan 9 nieuwe aanmeldingen in No vember, waaronder 5 militairen en 10 in December, in Januari on Februari respec tievelijk door nog 5 en 2 gevolgd. Daarte genover stond dat met Januari de groote ■afvoeringen konden beginnen, die aan hielden tot Mei toe. Zoo vieren er ito Ja nuari 6, in Februari 3, in Maart 7, in April J'l en in begin Mei 10 af, zoodat er op 1 Mei nog 8 hunner gesteund werden. Deze giopp lieeft een bedrag van ongeveer f 3200 tot 1 Mei ontvangenwat voor e!(k gezin per week over dien gehee'.en tijd genomen, ongeveer f 1.60 bedraagt. De schoenmakers hadden het mede hard te verantwoorden, vooral zij die van de arbeiderswijken moesten bestaan. De nood der tijden dreef de huisvaders menigmaal cm het versleten schoeisel met een oud biokje leer zelf bij te wei-ken, tei-wijl vele anderen ook door de duurte van het leer led; liet dragen van klompen de toevlucht namen. Hebben genoemde schoenmakers het in den winter toch al niet druk, dit maal trad de slapte in hun bedrijf reeds vroeger in, zoodat in September reeds 2 hunner bij diet Comité om steun aanklop ten, in October gevolgd door 3, Ju Novem ber door 1, in December door 2, waaron der 1 militair, in Januari door 2 en in Fe bruari door niet minder dan 4. Te zamen zijn er tot 1 Mei 14 schoenmakers door een bijdrage geholpen, waarvan op dien datum nog 7 gesteund werden. Deze vaklieden zijn vrij lang voor 'n groot deel ten laste van het Comité geweest. In Maart .toch Ikon pas de eerste afgevoerd worden. In April vielen, er drie af en begin Mei nog 3. Het Comité heeft tot 1 Mei ruim f 900 aan hen te koste gelegd, wat voor één gezin per week, over den heeien duur gerekend, ongeveer f 1.80 beloopt. Uit den aard der zaak kon bij deze arbeiders niet met den steun ui»t een werkloozenkas gerekend worden. Kleinere groepen arbeiders dan de reeds vermelde werden gevormd door de boek binders, van welke 4 door het Comité ge steund werden, waaronder 1 dienstplich tige; door de drie blikslagers, waaronder 2 militairen en door een vijftal gasfitters, waaronder er eveneens twee in militairen dienst waren. De boekbinders, die geleidelijk in de eerste maanden gekomen waren, konden in de laatste maanden geleidelijk afge voerd worden, zoodat op 1 Mes geen hun ner gesteund werd. Dit was evenzeer het geval met de blikslagers. Van de gasfit ters kan ongeveer hetzelfde gezegd worden als van de beide genoemde groepen mot doze uitzondering, dat de grootste helft hunner eerst in Februari en Maant zich bi' liet Comité aanmeldde. Van deze groepen kostten de boekbin ders gemiddeld inog het meest, daar zij longer den steun, van het comité behoefden. Tt zamen ontvingen zij ongeveer f 150 aan bijdragen, dat is ongeveer een gulden peer gezin per week. Voor de blikslagers was de steun van het comité in hoofdzaak een tijdelijke aanvulling van de rijksvergoe ding, zoodat zij gezamenlijk slechts onge veer f56 ontvangen hebben. De gasfitters kostten bij e'fkaar f 98, wat naar evenre digheid ongeveer evenveel is als de blik slagers. Van gedeeltelijke voorziening uit een werkloozenkas was bij deze drie groepen geen sprake. Opvordering van wol. Gisteren waren op de veemarkt alhier aangevoerd 264 schapen in dc wol. In ver band met de opvordering van wolvoorra- den door het rijk was reeds vroeg een le- gerintendant aanwezig. Op diens verzoek werden door de politie de namen der eige naren en woonplaatsen opgenomen en aan het legerbestuur ter hand gesteld; welke maatregelen in verband hiermede zullen worden genomen, is niet bekend. GOUDA. Gemeenteraadsverkiezing. De R.K. Kies- vereeniging koos tot hare Katholieke candi- datcn voor den gemeenteraad in district 1 den heer M. J. Oosterling, in distiict II den heer B. de Groot en in district III dr. A. C. A. Hoffman. Yanwege de kermis. Zonder con enkel woord ter motiveering van hun stem te doen hooren, stemden do linker Raadsleden Vrijdag avond en bloc tegen het voorstcl-Donker: dit jaar geen kermiste houden. Het voorstel werd dus verworpen. Naar aanleiding van dit besluit vergaderden Donderdagavond de R.K. en A.-R. Kiesver- eenigingen, onafhankelijk van elkaar. De eerste besloot met algemeene stemmen het compromis met de vrijzinnigen na boven staand schokkend feit niet aan te gaan. Staande de vergadering kwamen twee afgevaardigden van de A.-R. een gelijkluidend besluit van hun vergadering mededeelen. Van de C.-H. werd een schrijven voorge lezen, waarbij geadviseerd werd op het voorstel der vrijzinnigen niet in te gaan. Zoodoende zullen ook de Christelijke par tijen met candidaten uitkomen bij de a.s. verkiezingen en kan een heete strijd verwacht worden, waar men verwacht had het ditmaal met een compromis te kunnen stellen. NIEUWKOOP. Een avontuur op Uet water. Een zeldzaam avontuur had de visscher D. van der Weijden in den vroegen morgen van Donderdag j.l. Bezig met het ophalen van dobbers ziet hij in de verte een groote vogel, hier slechts bekend onder den naam van rotgans, welke verward zat in het touw van twee dobbèrs. Naderkomend vliegt de vogel omhoog, met zich nemend de dobbers en steenen, welke voor ankers dienstdoen en aan het eind van een der touwen een paling, v. d. W. had de tegenwoordigheid van geest en het geluk nog juist de paling te grijpen. Door dezen ruk valt de vogel, belemmerd in het vliegen door het touw weder op het water on onze visgcher wil nu ook hem inrekenen. Na eenige moeite gelukte hem dit, doch niet dan nadat de vogel hem een flinken beet met zijn snavel in de hand gegeven had, zoo zelfs, dat de hand spoedig opzette en een geneeskundig verband gelegd moest worden. OEGSTGEEST. Veldwachter Ileisterborg. Met 1 Juli zal de bij jong en oud bekende veldwachter den gemeentedienst met pensioen verlaten, na 38 en een half jaar in politiedienst te zijn geweest, waarvan anderhalf jaar te Rot terdam, dertien en een halfjaar te Goedereede en drie en twintig en een half jaar alhier. Gemeenteraad. Voorzitter der heer J. G. M. van Griet- huijsen, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt inede, dat in gekomen zijn de volgende stukken: Eenige missives van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Missive van den Min. van Staat, Min. van Binnenlandsche Zaken, ten geleide van een rapport, betreffende een Centrale Drinkwatervoorziening in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Missive van don Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland inhoudende de her benoeming van dr. H. van Nes tot lid van de gezondheidscommissie Katwijk. Een mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat door hem ter vervanging van den veldwachter Ileisterborg, die den gemeentedienst met 1 Juli verlaat, is be noemd tot veldwachter, de heer B. Jaarsma, agent van politie te Leiden. Verslag over den toestand der gemeente gedurende het jaar 1914. Het aantal inwoners vermeerderde met 125, zoodat het thans bedraagt 5191. De resp. gestichten hadden een bevolking van 683 personen. Geboren werden er 150 kin deren, waarvan 3 levenloos, 109 personen overleden in het afgeloopen jaar. Het aantal kiezers voor de Tweede Ka mer bedraagt 685, voor de Provinciale Stap ten 683, voor den Gemeenteraad 651. De openbare lagere scholen werden be zocht door 62 mannelijke en 54 vrouwelijke leerlingen, hiervan ontvangen 19 manne lijke en 17 vrouwelijke leerlingen gratis onderwijs. De bijzondere scholen werden bezocht door 178 mannelijke en 237 vrouwelijke leerlingen. Circulaire van het Alg. Bestuur der Alg. Nederl. Ver. „Het Groene Kruis", in zake de toekenning van een jaarlijkschc subsidie in de kosten van uitvoering van een plan tot ontsmetting van leerboeken en school bibliotheken. Als ongezegeld ter zijde gelegd. Aan den heer G. J. Ileisterborg wordt met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Goedgekeurd wordt de onderhandsche aanbesteding van grint en bazalt, voor wat het grint betreft aan den heer Wilbrinck voor f 2.70 per M3. en de bazalt voor f 6.15 per M3. aan de Maatschappij van Metsel- materialen te Leiderdorp. B. en W. wordt een blanco crediet toege staan voor het huren of koopen van een land tot berging van vuilnis en tot aan stelling van een tijdelijke werkkracht op de secretarie, waar men, ook deels tenge volge van de broodkaarten, met werk over stelpt is. De begrooting van de Gezondheidscom missie Katwijk over 1916, sluitende in ont vangsten en uitgaven met f 2164.66^, wordt goedgekeurd. Voor dit jaar zal geen bij drage van do gemeente worden gevraagd. Nog worden goedgekeurd eenige beslui ten inzake comptabiliteit. Door den heer Kort is een bezwaarschrift ingediend bij de Ged. Staten tegen zijn aanslag in den Hoofd. Omslag. Tot afge vaardigden, die bij do behandeling van deze zaak de gemeente zullen vertegenwoordi gen, worden benoemd de heeren J. G. M. van Griethuijsen en Jhr. A. J. B. Six. Bij de rondvraag klaagt de heer v. d. Spek over den slechten toestand waarin de Morschweg zich bevindt. De voorzitter zegt toe spoedig er na te zullen laten kijken. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten. RIJNSBURG. Sngbloouienreiliiig. Op de veiling wa ren de prijzen gisteren voor eerste kwaliteit snijbloemen por 100: Ranonkels f0.150.17. (Geel) f0.20; (wit) f0.24; Sintoria's (geel) f 0.45 (blauw) f0,52; (wit) f0.48; Stetigc f0.40—0.45; Convalaria's (wit) 10.29, (rood) f0.28; Margrie ten f0.130.15; Reprycthruns f 0.19—0.22; Anjers (wit) f0.08, (Rose) f0.14; Siergras f0.18 f0.20; Papavers f0.090.11; Delfinieunia f0.08—0.10; Iris f0.49—0.52; Pioenen f 1,-1.20; Gips f0.25 per 5 bos; Flokx f0.19 per boa; Matinee fö.13 p. bos; Slroobloemen f0.13 p. 5 bos. Handel cn aanvoer matig. RIJPWETERING. Kiesvereeniging. Donderdagavond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniglng „Al- kom ade". Tc 8.30 uur oponde do lieer P. Koks/hoora als waarnemend voorzitter met gcabed do vergadering, deelde mede dat de voor zitter door ongesteldheid verhinderd was deze vergadering bij -te wonen e-n geeft het woord aan den Secretaris tot hert. voor lezen der notulen, welke zonder bemer king worden goedgekeurd. Als nu brengt de heer A. v. Wielingen verslag ui.t over de gehouden Centrale vergadering iin Apr 11 te Haarlemmermeer. De voorzitter deelt mede dat er een FEUILLETON. HEREEN1GD. 69) Zoo bleef dian alles bij het oude. DS ne gers kwamen terug, d'e afgrond onder heit a alluik werd zorgvuldig onderzocht, om zoc mogelijk een spoor van Mack Donald te vinden, hetgeen echter zonder uóts-iag bleef, en Paitipat nam haar plaats bij haar jeugdige meesteres weer in, ofschoon met tegenzin, want de jongste gebeurtenissen en het gerucht van een spook, dat in de geheimzinnige kamer met het valluik al lerlei kunsten uithaalde, had haar ver vuld met sidderen en beven, en vandaar, dat zij zich eiken, avond op haar veldbed naast de schouw neerlegde, terwijl Kapi- tola met haar angst den spot dreef en deze door het vertellen van spookgeschiedenis een tnog vergrootte. Het was op een stormachtigen Januari avond. De wind huilde random het oude gebouw en deed den weerhaan op het dak heen en weer pieipen, terwijl hij nu en dan met volle kracht de kale takken der boom en tegen de vensters aansloeg. An ders was alles stil. De klok sloeg middernacht. Dof drongen de slagen door den storm heen. In het geheele huis heerschte een geluid je oze rust, ook in Kap ito la'9 kamer; slechts het diepe ademhalen stoorde de 'stilte. Daar. plotseling gingen Kapitola's cogen open en staarden strak in bet door «en nachtlichtje slechts mat verlichte ver trek. Droomde zij of niet? Zij hield den iBdem in. Zij hoorde een geluid alsof een hand ec-n grendel op zij trachtte te schuiven, en thans hoe moedig Kapitola ook was, scheen zij als te verstijven van ontzetting. Heit valluik ging open en b'jeeik als een geest, steeg een hooge in een wijden, roo- den mantel gehulde gestalte uit de akelige huiveringwekkende diepte te voorschijn. XLII. Gabriel Le Noir, de zoogenaamde be schermer der als waanzinnig beschouwde \rouw :in de cel van deze laatste! Guido sibond hier too.* een nieuw raad sel waarvoor hij geen oplossing vond Doch deze onzekerheid zou niet lang du ren, Spoedig zou de sluier worden opge heven, die het geheim voor hem omhulde. Madiemoisel'e ziet er beter uit dan ooit, begon de stem van den bezoeker op nieuw, en ik hoop, dat zij niet te klagen heeft? Het scheen dat de aangesprokene ziich van den betzoeker afwendde, zonder iets te .zeggen, want de man ging voort: Gij antwoordt mij niet? Gij zwijgt? Dat is mi et schoon van u, mademoiselle. Ik he(b de lange reds van Virginië naar hier gemaakt alleen om u te bezoeken, en nu doet gij alsof er niemand bij u is. En nu ben ik nog wel gekomen om u iets nieuws imede te deeien, dat u zeker ten hoogste belang zal inboezemen. Iets nieuws? Deze woorden kwamen werktuigelijk over de lippen der vrouw, maar op bitteren toon ging zij op hetzelfde cogenblilk voort: Iets nieuws? Uit uw inond? Wat kan dat wezen? Bedrog en boosheid, Leugen en laagheid! Ga heen, ga heenl Laat mij alleen I Ik wil niets hoo ien. Al, wat gij mij te zeggen hebt, kan mij Slechts ellende bezorgen, evenals dat vroeger het geval is geweest! Altijd nog dezelfde waanvoorstelling! Altijd dezelfde beleedigende verdenking! sprak de schurk op huichelochYigen toon, die menigeen zou hebbm misleed. Ach, mijn 'kind, alls ge eens wist, hoeveel lfeed het mij doet u zoo te zien! Ik ben uw vriend, uw beschermer, uw broeder! Ik heb enkel en alleen uw welzijn op het oog ©n niets anders. Wat zou mij een zoo verre reis hierheen hebben doen maken., indien het niet was liefderijke bezorgdheid jegens u, wier droevig lot mijn teigen Leven een zaam en verbaten en mij tot een vroegtijdig verouderde man heeft gemaakt... Houd op, houd op met dat erbarme lijk liegen en dat eeriooze gehuichel! riep da patiënte op heftigen toon. Ik weet, dat gij een schurk, een ellendeling zijt! Gij hebt mij ailles ontroofd, wat ik bozat; mij er mijn kind arm gemaakt, alles gesto ten, wat behoorde aan mijn man, die ver raderlijk vermoord door u, Gabriel Le Ncir! I-Iaha, de slang beeft; zij siddert voor de macht der onloochenbare waar heid, waaruit Gods toorn tot haar spreekt! Ja, schonk, beef voor uw eeuwigen rech ter, die eens rekenschap van u zal vragen voor uw schanddaden, waarom ik u ver vloek, zooals God eenis uw zwarte ziel ver vloeken aal in de eeuwigheid! Een geluid als van een sprong deed Guido vermoeden, dat de ellendeling zich op zijn slachtoffer had geworpen, om haar te beletten verder te spreken. Maar zijn tegenstander slingerde hem terug. Haha, ook mij zoudt ge het Liefst wil len vermoorden? ging de patiënte met stijgende opgewondenheid voort. Om dat ge bang zijt voor mijn aanklacht en voor de gaJlg, waaraan ik u helpen kanl Ja, beef, schurk! Waarom heht go niet reeds eerder een einde gemaakt aan. het leven, dat in uw macht was? Waarom zijt ge er voor teruggeschrikt een tweede daad to begaan, gelijk aan de eerste, welke gij begaan hebt tegenover uw bloedeigen broeder; gij, monster in menschengedaan- te? Weg van hier! Waag liet eens mij aan te tasten en ik worg u, zoowaar er een God leeft, die mij de kracht geven zal aan u het vonnis te voltrekken! Weg van mij, weg van mij, adder! Uw adem is vergif tigd; ik wil u niet meer zien! Het open- en dichtgaan van de deur der oei bewees, dat Le Noir haar geopend had, om te zien of daarbuiten niemand luis terde. Zich thans weer tot zijn slachtoffer wen dende, sprak hij op een toon van bitteren spot: Mademoiselle, hoe jammer, dat gij krankzinnig zijt en dat gij het publiek van de Vereenigde Staten met uw komediespel niet kunt amuseeren. Gij zoudt een succes hebben als Sarah Bernhardt. Gij hebt uit stekend gespeeld. Jammer voor u, dat al les slechts een uitbarsting was van krank zinnige woede! Een geluk voor mij, dat het zóó is ©n dat geen anderen dan krankzin nigen, zooals gij, uw uitval konden hoo ren. Gij beveelt mij heen te gaan. Goed, ik zal gaan, maar niet aCleen. Ik ben hierheen gekomen om u terug te brengen naar heit eenzame huis, hetwelk gij zoo lang bewoond hebt. Mijn hoop, dat gij bier genezing zoudt vinden, is, hcflaas, niet itn vervuLling gegaan. Ik zie daarom niet in, waarom ik mij in ons afgelegen oord langer van uw aangename tegenwoordig heid zou bcrooven. Dat is het nieuws, het welk ik u kom brengen. Do patiënte begon te lachen. Zoo, is dat het nieuws? Ik het) het wel dadelijk gezegd. Het moest iets alec-hte zijn dat gij mij te zeggen hadt. Maar gij hebt u misrekend. *Ik ga nhet met u mede! Ik ben gek, zooals ge zegt? Goed, gekken behooren, volgens de wetten des lands, thuis in een gekkenhuis. Dat eischt het algemeen befangt Een gekke vrouw onbe waakt en in vrijheid ztch bewegende, welk onheil zou daaruit kunnen voort vloeien voor u en voor anderen! Doe dus geen verdere moeite. Sir! Ik ga itn geen geval mee! Ik blijf hier! Een nijdig stampen met den voet bewees, dat het geduld van den schurk bijna uLt- geput was. Vrouw, siste hij, drijf mij niet tot het uiterste! Gij gaat gewll'.ig medie of wij zijn hier zoo goed als alleen, gij zijt in mijn macht het zou nsiet de eerste maal zijn, dat een waanzfrinige in eern aanval van razernij zelfmoord gepleegd had! Er klonk door de eed een kreet van woede. EllendeJLng, gij durft mij, een weer- iooze vrouw, bedreigen? Gij zoudlt in, staat zijn op uw schurkerij de kroon te zetten en uw eigen fijne handen te bezoedelen met bloed? Nog eens: ik waarschuw ui Pas opl Neem u in ach't, het uur der ver gelding 'is niet ver meer en thans wil ik heit beleven; i'k wil u aan de galg zien... (Wordt vervoegd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1