BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. HAARLEIKRSTR. 26. De damikattarh houdt aaai en de mier- symptomen Wijven eveneens dezelfde. De nacht is betrekkelijk rustig verToo- pen. De verkiezingen In Griekenland. De definitieve uitslagen van de verkiezin gen zijn nog niet vastgesteld. De liberale partij beweert de meerderheid te hebben met meer dan 180 mandaten op 316 afge vaardigden. Anderzijds verklaart de regee- ring, dat 154 van haar aanhangers geko zen zijn. De juiste cijfers zullen vermoedelijk eerst heden bekend worden. De oud-min taters In het kabtnet-Venize- los zijn herkozen met uitzondering van den minister van financiën. Ook de tegen woordige minister van financiën zag zijn mandaat ml'&t hernieuwd. Mii istoMV s oling in Beioren. Dc „Lokal-Anzeigor" verneemt uit Mün- chen dat de geruchten betreffende een aan staande minister-wisseling hun grond vinden in den gezondheidstoestand van den minister president graaf llertling, die van zijn aanval van beroerte niet zoo herstelde als gewenscht is. Men zegt dat Freiherr von Sodcn de porte feuille van Buitenlandsehe Zaken zou over nemen, waaraan tevens verhonden zijn handel en industrie en het voorzitterschap van den ministerraad. Von Soden wordt 7 Augustus 70 jaar maar is nog verbazend jeugdig. Grootvorst Constanten Constantinowitsj f. Grootvorst C'onstan lijn Constantinowitsj, president van de Academie van Wetenschap pen, overleed Dinsdag aan de gevolgen van een keelontsteking. StukiniOi in Engeland. Al is het waarschijnlijk dat een groot con flict in de katoennijverheid zal worden voor komen, kleinere slakingen dreigen nog steeds in verschillende ondernemingen en komen trouwens reeds al voor op verschillende plaatsen. Zoo dreigen er te Dudley en in Cumberland stakingen van kolenmijnwerkers, terwijl in Zuid-Wales wegens de aanstelling van ongcoig uiiscerden ecu conflict is nitge- gebroken, uut geleid heeft tot een staking van 500U aibeidcrs van de Lewis Merthyr Khondda Collieries. En de toestand in Zuid- Walci in velband met deze quaestie der on georganiseerden is zoo, dat hier nog meer van zulke partieele stakingen worden gevreesd. Nederland en de Oorlog. Belgische kinderen. De jongste verantwoording van het R.-K. Huh'vestinigs-Comiié te Leiden. wijst ©en totaal bedrag van ingekomen giften aan van f 15,8d5.3S'/a. Op de jongste lijst komt o.a. een gift voor van f 50.de eerste uit Zwitser land, beoievens ©en gift van f 100,van J. T. C. te Santpoort. Directie van liet Comité Witte Singel 84D, Leiden. Bestendiging van den staat van bel c_-g. Het Slbl- aio. 245 bevat een wet van den lklen Juni, tot bestendiging van den staat van beleg. Als eenig artikel is daarbij vermeld: De staat van beleg, verklaard bij Kon. besluit van 10 Januari 1915 (Stbl. no. 18), wordt bestendigd. Lichting 19 16. Het Stb'. no. 241 bevat de wet van den llden Juni; houdende bijzondere maatre- ge'.en met betrekking tot tie lichting 1916. Uitbreiding van den land storm en aanvulling van de Landstormwet. Het Stbl. no. 242 bevat de wet van den llden Juni, betreffende uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de Landstormwet. Nederland ten de heilige oorlog. Wolff seint uit Konstantinopel aan de „N. JR. C.t.": Het Persbureau maakt een communiqué openbaar, hetwelk er op wijst, dat Neder land een bevriende natie is en de heilige oorlog al'leen is verklaard tegen de lan den, die zich in oorlog met het Kalifaat bevinden, en dat daarom de afkeuring dei' Turksche regeering uitspreekt oveT een vlugschrift, uitgegeven door het Turksche comité voor national© verdediging, dat verschillende stukken bevat, berekend om de Moiiamedanen op Java op te zetten te gen de reigeerinig van Nederlandsch-Indië. Hat vlugschrift zal eerst mogen worden uitgegeven na verwijdering van de ge wraakte stukken. Het comité voor nationale verdediging maakt een verklaring openbaar, waarin het zijn inmiiig leedwezen uitspreekt over het bij vergissing in het vlugschrift opne men van do bedoelde stukken. .Vier personen gedood door een m ij n. Woensdagmiddag te ongeveer 12 uur is het {v'e-derlamdsche visschersvaartuig, de hoogaars „Breskens No. 19", op de Wie lingen nabij Knock© op een mijn gestoo- ten eai in de lucht gevlogen. De beman ning, bestaande uit twee mannen, de broe ders E. en A. Hoogstad, en twee jongens, genaamd Van Overbeeke en Tange, werd gedood. De ontploffing werd te Bres kens gehoord. De stukken hout van het schip weiden meer dan 150 meter in den omtrek geslingerd. De omgekomenen zijn allen uit Breskens afkomstig. In het dorp heerscht groote verslagenheid. De broe ders Hoogstad laten beiden vrouw en kin deren na. Varkens en varkensvleesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: I. a. voor het tijdvak van 19 Juni tot 18 Juli 1915 het totaal aantal kilogrammen, waarvoor de ingeschreven exporteurs in maximum oonaanten kunnen bekomen, vast te stellen op hetzelfde aantal kilogrammen als op hunne certificaten voor de periode van 19 April tot 18 Mei jL was vermeld; b. den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch te machtigen, het sub a bedoelde maximum te bepalen voor hen, die nog als exporteur zullen wor den ingeschreven; II. a. voor het tijdvak van 19 Juni tot en met 18 Juli 1915: lo. den in art. 13 van bovengenoemde be schikking sub a bedoelden prijs per Kg. slachtgewicht .te bepalen op f 0.80; 2o. het in aangehaald artikel sub b be doelde gewichtsperoentage te bepalen op 80; b. den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch te machtigen, den sub lo. vastgestclden prijs eenigszins te verhoogen voor varkens van meer dan 100 Kg. slachtgewicht, en, wanneer, in overleg met de afnemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 100 Kg. slachtgewicht, den prijs voor de varkens eenigszins te verlagen. Pluimvee. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: le. den uitvoer van jonge hanen van af 21 Juni 1915 toe te staan; 2e. in te stellen een Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van pluimvee; 3e. te benoemen tot directeur van voor noemd bureau H. B. Beaufort, pluimvee teelt consulent te Amersfoort. De Rijksmiddelen. Met f 1,419,017.357, bleef de opbrengst van 's Rijks middelen over Mei 1915 bene den die van Mei 1914, waardoor de achter stand civer de eerste vijf maanden van dit jaar bij hetzelfde tijdperk van 1914 ie ge stegen tot f9,379,018.657,. Be afgeloopen maand hebben de directe betastingen do stijgiing der vorige maan den niet voortgezet. De grondbelasting ging achteruit met een som van f119,000, vergeleken bij Mei 1914; het personeel -bracht f238,000 minder op, de bedrijfsbe lasting i 88.000 en de vermogensbelasting f 93,000; te zaanen dus omgeweer f 538,000 minder dan :<n Mei 1914. Met f 187,000 bleven de invoerrechten in Mei 1915 beneden de opbrengst van dezelf de maand van het vorig jaar. De accijnzen brachten te zamen een som van f 335,000 minder op. De suiker-accijns alleen leverde een mindere bate op van f 381.000, de wijnaccijns daalde met f 11,000 en het gedistilleerd met f 165,000. De meer dere opbrengst van den zoutaccijns ad f 49,000, van dien op bier en azijn ad f 15,000 en van dien op het geslacht ad f 137,000, deden het nadeellg verschil tot het gemelde cijfer van f 355,000 dalen. Dc achteruitgang der belasting op gou den en zilveren werken bedroeg f 9000. Het totaal van de indirecte belastingen was iets hooger dan in de correspondee- •rende maand van 1915, voornamelijk door een aanzienlijke stijging der wisselva'lige successierechten, die ditmaal f 546,000 meer opleverden. Daartegenover stond echter een mindere ontvangst van de ze gelrechten van f 39,000, de registratie rechten van f 379,000 en de hypotheekrech ten van f 54,000. Ook de domeinen toonden een aanzien lijk lager cijfer aan, cn wel van f 199,000. De loodsgelden sluiten de 'lijst met een achteruitgang van f 205,000, bij een totale ontvangst in Mei 1914 van ruim f 300,000. Dc opcenten, geheven ten bate van het Lee nines fonds 1911, brachten in Mei ge zamenlijk op f 1,506,368.287a, terwijl de opbrengst over de eersite 5 maanden van dit jaar f 3,902,978.87 bedraagt. Rapporteurs. De afdee'ingen der Tweede Kamer heb ben (benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot: nadere uitbreiding van den landstorm enz., en tot langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer, de heeren; Eland, Van Raalte, Duymaer van Twist, Marchant en Van Doorn. Yalsch alarm. De (a. r.) „Rotterdammer" schrijft: Het schijnt, dat men van socialistische zjjde zal optrekken tegen het ontwerp Landstorm wet, omdat men wegens den toestand in de eigen partij het niet aandurft, om zich mede voor de landsverdediging te spannen. Nu moet men dit ten slotte zelf weten. Den boozen geest van onverschilligheid, zoo niet erger, tegenover de nationale onafhankelijk heid, die men in vroeger jaren ontketende, kan men nu niet in eens bedwingen. Maar men make dan geen valsch alarm, door het voor te stellen, alsof dit wetsontwerp een gevolg zou zjjn van het drijven eener oorlogszuchtige meerderheid in ons land, die het zou toeleggen op em deelnemen aan den oorlog tegen Duitschland. Doze voorstelling weerlegt zichzelf. .Uit het artikel van den heer Colijn in de „Stemmen des Tijds" bleek nog weer zoo duidelijk, hoe versterking onzer weermacht juist noodig is, om onze neutraliteit te bewaren, en indien men de oorlogskansen berekent, zeker de kans even groot is, dat zulk een weermacht naar links moet worden gebruikt als naar rechts. Daarbij komt, dat nog pas Minister Cort van der Linden zich uitdrukkelijk gewend heeft tegen hen, die naar één kant de gevoelens ophitsen en met nadruk verklaard heeft, dat Nederland ten oorlog gereed is als het moet, maar met kracht den vrede wil. Van'dc zijde dezer Regeering zal het initiatief voor een oorlog uit berekening zeker niet uitgaan. Wie wnarljjk den vrede wil, moet aan de versterking onzer weermacht meewerken. Kunnen de socialisten dit nu niet, omdat zij door hun vroegere propaganda hun positie verspeeld hebben, dan zij dit zoo. Maar men tracht dit dan niet te bedekken door valsch alarm te maken. Quatre-Bras en Waterloo. Nameoos een groot aantal vereerders van de helden van Quatrc-Bras en Waterloo werd gisteren te Soestdijk een prachtige krans vam ruim twee meter hoogte gehecht aan de naald van Waterloo. De krans is vemsieivl met de linten oranje, wat etn blauw van de oude Neder- landsche vlag. De zijden linten dragen het opschrift „Grata Patria". Den 8 Juli 1815 droegen de Staten den Kroonprins (later Koning "Wiïïeffn II), die zich drie weken ne voren in de velden van Waterloo zoo be'dhaftig had gedragen, het paleis Soestdijk met al de ondeibooriigbeden op, en gelastten tevens, dat op het domein een gedenknaald zou worden opgericht ter herinnering aan de verdediging bij Qua tre-Bras. Korte Kroniek. De provincie Limburg nam in 1914 toe met 12475 zielen of 37a pCt. De Ver. tx>t bev. der Pluimveehouderij telt thans 408 af deelingen en 23000 leden. Een Amsterdamsche diamantslijperij wordt stopgezet; 500 man werkloos! B. en W. van Amsterdam steden voor een leenimg van f 10,000,000 aan te gaan voor schuldaflossing. Te Maastricht telt men volgens den wethouder van financiën 600 5 700 her bergen. Gemengde berichten. Van een protest-Vergadering. Naar de ,,Tijd" verneemt, is tegen ds. Tammes uit Zuidbroek, voorzitter van de te Groningen gehouden openbare protestvergadering, waar ds. Krop en mr. H. Tideman als sprekers optraden om stemming to maken tegen de instelling van een tijdelijk ge zantschap bij het Vaticaan, door de politie proces-verbaal opgemaakt. Er was namelijk voor die openbare ver gadering geen verlof gevraagd aan den plaatselijken commandant, wat voorge schreven is, daar Groningen in staat yan beleg verkeert. Rampen en Ongelukken. Te Gersloot (Fr.) is de 47-jarige landarbeider S. Tj. de J. onder een ledigen hooiwagen geraakt een der wielen ging hem over het hoofd, en de dood trad bijna onmiddellijk in. De J. was gehuwd en had een groot gezin. Te Sen (N.-B.) is gisteren mej. C. v. d. H., bij het afspringen van een voertuig, met de kleeren blijven haken, met het ge volg, dat zij bewusteloos op den grond sloeg. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Dinsdagavond waren twee jongens, waaronder de 8-jarige Th. v. H., op een wagen der Westlandsche Stoomtram te 's-Gravenhage geklommen. Ter hoogte van de Beeklaan werden zij door een conduc teur afgejaagd, met het ongelukkig gevolg, dat v. H. met zijn hoofd tegen een boom terecht kwam, waardoor hij op slag gedood werd. Het 13-jarig zoontje van den arbeider J. Bom is gisteren in de haven van Middel- harnis bij het zwemmen verdronken. Te Havelte is Dinsdag door onbekende oorzaak de behuizing van den landbouwer R. Haverkamp geheel afgebrand. Het vee werd gered. De inboedel was niet verze kerd; het huis wel. Door het spelen met vuur door kinde ren is gistemamiddag de woning van S. Hogeveen te Oostwald (Gr.) afgebrand. Verzekering dekt de'schade. KERKNIEUWS. Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend aan den WelEerw. heer A. J. Kanitz, als pastoor te Winterswijk, en heeft benoemd tot pastoor te Winterswijk den WelEerw. heer W. G. A. H. van Berkel, tot pastoor te Hasselt den WelEerw. heer C. M. J. P. Heus. Land en Tuinbouw. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de gewone Rijks- najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1915 gehouden zullen worden: voor Noordholland: op 21 September a. s. te Texel en Terschelling; 22 September te Schagen en Wieringen23 September te Hoofddorp voor Zuidhollandop 19 October a. s. te L e i d e n20 October te Rotterdam21 October te Dirksland; 18 November te Dordrecht. Mond- en klauwzeer. Wekelijkeche mededeeliDg betreffende mond en klauwzeer: Sedert de vorige opgave d.d. 9 Juni j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd In Noord-Brabant 1 geval te Borkel en Schaft; in Zuid-Holland 2 gevallen te Hof van Delft, 1 geval in elk der gemeenten Noot dorp, Kethel, Stompwijk en Zoeterwoude; in Utrecht 1 geval te Achttienhoven; in Óverijsel 1 geval te Denekamp; in Limburg 10 gevallen te Wittem, 9 ge vallen in elk der gemeenten Bocholtz en Vaals, 2 gevallen in elk der gemeenten Ubach over Worms, Hulsberg en Gulpen, 1 geval te Herten. In de gemeente Maasland werden de maat regelen opgeheven. Mond- en klauwzeer. Het Bestuur der Veieeniging van R.K. Melk handelaren onderafdeeling van „De Hanze" te Den Haag, beeft aan den Minister van Land bouw,Nijverheid en Handel het verzoek gericht om bij afmaking van vee wegens mond- en klauwzeer, aan de veehouders, die de melk op contract verkocht hebben, voor hun af nemers een evenredige schadevergoeding toe te kennen. SPORT. KORFBAL. De eerste internationale wedstrijd! Als gevolg van den eenige weken gele den door do Oostelijke le klassers Onder Ons en E. K. C. A. in het vluchtelingen kamp te Ede gespeelden propaganda-wed- strijd is door de aldaar verblijf houdende Belgen een Korfbalclub, genaamd „Wil- helmina" opgericht. Deze veieeniging, die gedurende een zestal weken bijna dagelijks oefent, beschikt reeds over een vrij goed combineerend, hoewel nog wat te forsch spelend twaalftal. Het Wageningsche uVictorja" jva§ jL Zondag bij de Belgen te gast en dus is de eerste internationale korfbalwedstrijd ge speeld. Het talrijke, meest uit Belgen be staande publiek volgde met aandacht den geanimeerden wedstrijd, die door „Victo ria" met 52 gewonnen werd. Er is geen twijfel mogelijk of na den oorlog zal het korfbalspel zeker in België rassche vorde ringen maken en wij zullen naast de be staande landen-wedstrijden ook voor korf bal dergelijke ontmoetingen vastgesteld zien. Broodkaarten. De geldigheidsduur van de eerste serie broodkaarten eindigt zooals it/hams vol doende bekend zal zijn aanstanaden Maandag, terwijl den volgenden dag de nieuwe serie, gemerkt met het cijfer II, geldig wordt. Inzake de verstrekking der nieuwe broodkaarten zij het "volgende verme.'d: Vrijdagmorgen wordt een' aanvang ge maakt met de verzending der tweede serie en de meeste verbruikers zuilen dus Za terdagavond reeds in het bezit zijn van de nieuwe broodkaarten. De directie van het broodbureau ver trouwt, dat «zij, die in 't bezit zijn van een broodkaart der eerste serie, deze, na Maandag, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór Vrijdag 25 Juni 's middags 12 uur, zullen terugbezorgen aan het bu reau Visdhmarkt 18. Bewoners van buitengemeenten en zij die te dezer stede te ver van het Brood bureau wonen, kunnen hun kaart, voor zien van een behoorlijk adres, per post verzenden, zonder porto. Een bandje om de 'broodkaart, met het adres ,,Aan het Broodbureau, Visdhmarkt 18, Leiiden" is de beste wijze van verzending per post. Den verbruikers wordt echter* dringend verzocht zooveel mogelijk persoonlijk hun kaart aan het Broodbureau te bezor gen. In geen geval mag de kaart ter bezorging worden, meegegeven aan bakker of broodbezorger. Evenzeer is het verboden om op de oude broodkaart na Maandag 21 Juni regee- ringsbrood te betrekken, terwijl de nieu we broodkaart niet eer dan Dinsdag mag worden gebruikt. Overtreding van een en ander heeft ten gevolge dat onvoorwaardelijk en onmid dellijk de kaart wordt ingetrokken er. aan den overtreder geen goedkoop brood meer zal worden verstrekt." Het Broodbureau is de volgende week vcor de in ontvangstneming der oude broodkaarten geopend van 9—1; 25 en ■vaar. 7—9 uur. "Wij vertrouwen dat een ieder ral mee werken. De a. s. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van prof. mr. J. E. Heei-es, heeft de Unie-liberale kiesver- eeniging „Thorbecke" gisteravond een ver gadering gehouden, waarop de a. s. ver kiezing voor leden van den raad besproken is. Mededeeling werd gedaan van een schrij ven van de A. R. Kiesvereeniging, waarin gevraagd werd of de Kiesvereeniging be reid was mede te werken, dat de Godsvrede bewaard blijft, met het, gevolg, dat de ze tels die openkomen, blijven aan de partijen door wier leden zij tot nu toe bezet zijn. De vergadering besloot ten slotte den gods vrede te bewaren en met de rechtsche kies- vereenigingen samen te werken. Mededeeling werd nog gedaan van een een schrijven van prof. mr. J. H Carpen- tier Alting (v. 1.) waarin deze mededeelde, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. Prof. J. Verdam. Hedenmiddag te twee uur heeft prof. dr. J. Verdam, hoogleeraar in de Middel-Neder- landsche taal en letterkunde, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zü* ambt moest neerleggen, in het klein-audi- torium zijn afscheidscollege gegeven in tegenwoordigheid van leerlingen, oud-leer lingen en collega's. De hoogleeraar wierp een terugblik op zijn profittsorale loopbaan en dankte allen die hem door hunne tegenwoordigheid be wijzen van sympathie gaven. Hierop werd de hoogleeraar toegesproken door C. B. v. Heringen namens zijn leer lingen. Vervolgens richtte dr. S. S. Hoogstra- directeur van de H. B. S. te Gouda, namens de oud-leerlingen het woord tot den hoog leeraar. Prof. P. J. Blok sprak zijn scheidenden ambtgenoot met eenige woorden tóe. Aan prof. Verdam werd een album met photo's aangeboden, betrekking hebbende op de jaren van zijn professoraat. De professor dankte op hartelijke wijzt voor de hem gebrachte hulde. Vrijwillig Landslorm-Motorbootcorps. Waar sedert geruimen tijd pogingen zijn aangewend de motorboot In dienst te stel len van de militaire autoriteiten, evenals zulks geschied is met automobielen en motorrijwielen, en van de zijde van het legerbestuur is bekend gemaakt, dat men de diensten van onze wa tersport-beoefenaars en van motor booten wenscht te aanvaarden, was door het bestuur- van de Zeil-, Roei- en Motorsportvereeniging ..De Kaag" gister avond iln den „Vergulden Turk" een ver gadering belegd, waar de lsle luitenant der infanterie, W. J. M. Linden, een pro- paganda'.ezing zou houden over de vor ming van een Vrijwillig Landstorm-Motor- bootcorps. Na een uiteenzetting gegeven te hebben over den vrijwilligen landstorm, zooals luit. Linden dat Vrijdagavond in de Graan- beurs had gedaan, deelde hij mede hoe een V ri i wi jlig-Land sto rm-Mo torb oo tc orp s zal worden ingericht. Vooral legde spr. den nadruk er- op, dat niet alleen eigenaars van motorbooten kunnen toetreden, maar dat het zeer gewenscht is, dat watersport liefhebbers, die goed bekend zjin, rae,t, yv<- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Denkt om de VERPLAATSING van hei MEUBELMAGAZIJN van ALBERT RIEL, 2753 van MARE 36 naai ren cn het vaarwater, tot den vrijwilligen landsto.-m toetreden, omdat een motor boot steeds een bemanning moet hebben van minstens drie personen. Een vijf-en-twintigta.' personen met vijf raotorbooten gaven zich o-p. Een goed begin. Eindexamen Gymnasium. Aan het* examen voor A namen 8 candidaten deel. Geslaagd zijn A. A. A. Knappert, N. Koers, E. Reinhold en J. A. Scheuer. Aan het examen voor B namen 3 candi daten deel. Geslaagd mej. Aleda C. IIoo- gendijk. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten voor A en 2 voor B. Afgewezen 2 candidaten. Op hol. Hedenmorgen om acht uur sloegen op het Rapenburg de paarden be spannen voor een keukenwagen van het 4de reg. op hol. Op een gegeven oogenblik sloeg de bestuurder van de wagen en be zeerde zich nog al. Toch wist hij ten slotte de paarden te grijpen en tot staan te brengen. ALPHEN. Verkiezing voor den Raai'. Tussclan de vrijzinnige Alphensohe kiesvereeniging en de drie rechtsche kiesverenigingen is een overeenkomst getroffen waardoor een stemming voor den gemeinteraad wordt voorkomen. Tegenover de aftredende leden zullen geen candidaten gesteld worden c-n de vrijgekomen zetel van den heer Dros (C.-H.) zal aan de vrijzinnigen worden af gestaan. BODEGRAVEN. Geslaagd. Vcor akt?-examen L. O. iS te Utrecht geslaagd mej. J. W. v. d. Lin den. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Door de an ti rev. kies- vereeci. in District II zijn lot Candida at bij de a.s. geflijieen.te.ra.adsverkiezin.gtin ge steld de heeren K. Kisteovaker (aftr.) em P. Borst. Tevens werd bestalen de Candi da tuur van, het aftr. lid J. Sullige est (R.K.) krachtig te steunen. HILLEGOM. Verkiezing, voor den Raad. De R. K. Riesvereeniging alhier heeft voor den ge meenteraad can dictaat gesleed den heer A. Topper (aftr.). KATWIJK-AAN-ZEE. Geslaagd. Voor akte-examen L. O. is te Haarlem ge&laagd mej. L. de Vreugd. De Katwijker haringvloot. Men schrijft aan de „O. H. Crt.": Vroeger bestond de Katwijker haring vloot voor het meerendeel uit oude bom- schepen. In later jaren werden de kiel- schepen, n.l. „loggers" aangebouwd, welke natuurlijk niet meer door bun grooter diepgang en uitstekenden „kiel" bij hoog water dicht op het strand konden gezet worden; thans nu er zooveel goede havens zijn om binnen te loopen, heeft men ook in Katwijk de bakens verzet en hebben de reeders daar de bonischepen laten verval len en loggers aangebouwd. Zoo is thans de geheele vloot van Kat wijk naar zee gegaan, 33 haringloggers waarvan vele nieuwe zijn via Haarlem naar IJmuiden vertrokken. Daar het mijnenveld veel zuidelijker ligt, dan waar de vloot in de Noordzee vischt. kan vooreerst de haringvloot zonder ge vaar visschen en nu de Duitsche vloot niet vischt, goede zaken maken. De visch, die te IJmuiden wordt gelost in Katwijker motorbooten, wordt dan we der in Katwijk uitgeladen en daar gereed gemaakt-, om in ons land en naar eiders te worden verzonden. Aangezien de Water weg vooral vanaf Haarlem te wenschen overliet is in de 2de Kamer meermalen daarover geklaagd, zoodat door de Regee ring is besloten dien Waterweg te verbete ren. Geholpen door een Regeeringssubsidie, wordt nu in Katwijk zelf een berghaven gemaakt om des winters de schepen op te leggen en te repareeren, waartoe de ge- meente Leiden ook 3 bruggen zal verwijde ren De Provinciale Waterstaat, van No r l- Holiand zal het Buiten-Spaarne op beh" lijta diepte laten brengen, waartoe dc aar- besteding den 24en dezer plaats heeft. Men weet, dat te voren bij herhaling ha ringschepen in het Zuider Buiten-Soa«v aan den grond liepen. LISSE. RijkstuinbcuwWinterschcol. Bij het gehouden eindexamen aan de Rijkstuin- bouwwinterschool op 15 en 16 Juni zijn ge- j slaagd: J. Enthoven, te Nieuw Vennep, met aanteek. in Duitsch en Duitsche handels* I corr. en aanteek. in Engelsch en Engelsche handelscorr.W. Hansen, tc Lisse; P. L I Jung, te Leiden, met aanteek. in Duitsch en Duitsche handelscorr. en aanteek. in Engelsch en Engelsche handelscorr.: J. L Louwerens, te Amsterdam, met aanteek in Duitsch en Duitsche handelscorr. P. v. d. Meei te Noordwijk, met aanteek. in Duitsch en Duitsche handelscorr.; H. M. -*• Ruijsenaars, te Heemstede, met aanteek. in Duitsch en Duitsche handelscorr. en aan teek. in Russisch en Russische handelscorr.; J. G. Schilpzand. te Hillcgom; L. Verde- j gaal, te SaSaenheim, met aant. in DuiNd» en Duitsche handelscorr. en aanteek. 111 Engelsch en Engelsche handelscorr. c» aanteek. in Russisch en Russische handels* •qnrr.; D, G. Zap» te Lissel met aanteek. m

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2