17 BUITENLAND. De Oorlog. Ce JAARGANG No. 7128 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent V Het eedswetje. 't Schijnt .in de Eerste Kamer te nippe- ren met heit ©edswedje: nag slechts één voorstander w.erd gehoord, de heer Druc- ker, verder 'louter tegenstander©, aillen van rechts. 't Valt bezwaarlijk, de argumenten der tegenstanders sa&m te vatten, went ze zijn zeer verscheiden. Echter culmineeren ze allen hierin, dat ze het goed recht en de waarde van den eed hoog houden tegen over de belofte, welke eene concessie is aan 't .atheïsme. En 't scherpst werd wei liet ontwerp gekarakteriseerd door den katholieken heer Reekers, volgens wien •het de mogelijkheid opende, dat omge'.oo- i: op hun eenvoudig woord worden vertrouwd, terwijl geloovigen bovendien, inog moeten zweren. Zoo iet© zou waarlijk een onbillijke ongelijkheid scheppen tus- sohc-n getuigen, waarin onzerzijds niet berust zou kunnen worden. De Minister kwam hedenochtend aan 't woord. Van den heer Ort, voor wien mr. Drncker het pad reeds had bereid, viel natuurlijk ©en bezadigde verdediging te verwachten van het ontwerp, dat, zijner zijds slechts beoogt een zoo goed moge lijke regeling van een moeilijk vraagstuk, dat gestadig in omvang toeneemt. Mogelijk wist Z.Exc. meerdere tegen standers iop zijn hand te krijgen, maar anders stonden de kansen van het omt- ;\verp nie.t zoo bijzonder gunstig. 7ou de regeering het zich bijzonder aan trekken, indien 't verworpen werd? Men heeft er al op gewezen, dat het de onder tekening draagt van alle ministers en dat dus Mogelijk heeft de stemming al plaats gehad wanneer dit stukje onder de oog en onzer lezers komt, maar indien ze verwer king bracht gelooven we toch niet, dat de jRegeering daaraan ernstige gevolgen be hoeft te verbinden. Het ontwerp raakt toch "erminist een leivensbelahg van het kabi net, terwijl de bestrijding .louter op zake- ijke gromden berustte, zoodat de regeering ook hierin geen wantrouwen, aan haar adre,s behoef.t te vinden. In de huidige tijdsomstandigheden ware natuurlijk een kabinetscrisis hoogst onge- nscht. Het Oostenrijksch communiqué meldt voortzetting van het succes der Duitsch-Oostenrljksche troepen in Galicië. Fransche vrouwen bieden de Koningin van België een huldeblijk aan. Wilson is bereid pogingen om den vrede te her stellen te steunen. in Duitsch-Oost- Afrika weren t!e Duitschers zich met succes. Van hei Westelijk oorloqs- terrein. De Fransche en Engelsche aanvallen te- het Duitsche front blijven hier steeds onverwoed voortduren, echter steeds met zeer weinig resultaat. Alleen bij Yperen ge lukte het den Engelschen de Duitsche stel ling ten noorden van het meertje en van Bellewaarde iets terug te dringen, zegt het Duitsche communiqué. Hetzelfde communi qué meldt nog eenige afgeslagen aanvallen tusschen den straatweg EstairesLa Bas- see en het La B&ssee-kanaal. He,t Fransche communiqué stemt vrijwel overeen met het Duitsche; het meldt ook niets van groote gevechten, zoodat wij kunnen aannemen, dat de toestand op het Westelijk front vrijwel hetzelfde blijft. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Als een gevolg van de sedert Maandag ondernomen doorbraak-operaties ten Oos ten en ten Z.O. van Jaroslaw, in een gebied dat gesneden wordt door de straatwegen van Radymno naar Jovorof, is de aanslui ting der legers van Von Linsingen en Pflan- zenBoltin tot >stand gebracht, en kan de opmarsch in het van Sieniawa tot over de Bessarabische grens reikende front aan eengesloten worden voortgezet. Van de San af is de linkervleugel van dit meer dan 300 K.M. lange front in voort- durenden, zij het ook door den tegenstand van de hier bijeengebrachte aanzienlijke vijandelijke strijdmachten, langzamen op marsch; t,ex-wijl aan den Dnjester, waar behalve aan den rivierovergang bij Zales- czyki, de vijand hardnekkig strijdt om het bezit der bruggenhoofden, de armee-Pflan- zer haar krachtig en met succes bekroond offensief uitstrekt in alle daarvoor gelegen plaatsen en punten. Ongetwijfeld is het resultaat van dezen strijd, die van uur tot uur in belangrijkheid voor de beslissing toeneemt, niet spoedig te wachten, als gevolg van den krachtigen en hardnekkigen tegenstand' der Russen, die hunne laatste stellingen in Oost-Galicië met alle beschikbare krachten pogen te be houden. Maar in goed onderrichte kringen is men overtuigd, dat deze strijd voor de bondge- nooten een gunstig verloop zal hebben, wordt uit het Oostenrijksche hoofdkwartier Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Officieel wordt dd. 16 Juni uit Weenen ge meld: De Italianen hebben hier en daar weder aanvallen gedaan, maar werden overal teruggeslagen, aan* de Isonzo, bij Monfalcone, Sagredo en Plava, aan de Ka- rinthische grens in de streek ten oosten van PVóchen en in het Tiroolsche grensgebied bij Pontelstein. Het Italiaansche communiqué meldt daarentegen de geleidelijke voortzetting van den opmarsch der Italiaansche troe pen, langs de grens TirolTrentino en Cavara. Op den Balkan. Servische actie. Naar gemeld wordt is het langs de Ser vische grens niet zoo rustig meer als eeni- gen tijd geleden. Op sommige punten langs de grens wordt weer gevochten. Ook bom bardeerden de Serviërs sedert eenige dagen met zware artillerie Semlin. Vermoed wordt dat de zware stukken geschut van Italië afkomstig zijn. Albanië. Volgens een ite Monastir aangeplakte proclamatie der Servische militaire over heid wil Servië Essad Pasja, tenminste voorloopig, tot heerscher van Albanië mar ken. De ,,Idea Nazionale" deelt mee, dat ge lijk de Serviërs op Durazzo, thans ook de Montenegrijnen op Skoetarie aanrukken. Het heet zelfs dat de Montenegrijnen reeds enkele strategische punten aan de Albanee- sche grens bezetten. Roemenië en Bulgarije. Volgens de „Kolnische Zeitung" meldt de ,,Secolon, dat de laatste nota van Rus land aan Roemenië niet meer doet dan het vroegere voorstel, dat reeds onaannemelijk genoemd is, herhalen. Men verwacht een nieuwen diplomatie- ken stap te Sofia. Er zouden.reeds nieuwe onderhandelingen gaande zijn. Een ant woord van Bulgarije wordt over eenige da gen verwacht Bulgarije verlangt behalve de gebieden, welke het in den Balkanoorlog veroverd had, de steden Veles, Monastir, Ochridaen Stroema. Bovendien wil het den dag van zijn deelneming aan den oorlog zelf bepalen. Op Zee. Do duikboot- en mijnoorfog. Volgens een Lloyds-bericht uit Stor- noway (Schotland) is het Noorsche stoom schip ,,Davanger" van Liverpool naar Ar changel bij de Hebriden in den grond ge boord. De bemanning is te Stornoway Volgens berichten uit Christ-iansund is het Zweedsche s.s. „Verdandh" uit Hö- ganaes op een mijl ten Zuidoosten van Oxlö door een Duitschen hulpkruiser door een mijn en door geschutvuur vernield. De bemanning werd aan boord genomen. Vol gens een bericht was ook een Duitsche duikboot in de nabijheid. Lloyds" verneemt uit ^Birlfordhaven: Het Britsche stoomschip „Strfïnnaim" van Penarker naar Archangel is getorpedeerd op de hoogte van Pembrokeshire. De kapi tein en 21 kop van de bemanning verdron ken. Oorlogsschip gezonken. Volgens betrouwbare, echter nog niet of ficieel bevestigde berichten, is op 9 Juni een groot vijandelijk oorlogsschip tusschen het eiland Kalymnos en de Aziatische kust gezonken ten gevolge van een ontploffing, meldt Wolff uit Konstantinopel. Van de Lusitania. Noorweegsche visschers hebben een kistje met diamanten ter waarde van 60,000 Kronen opgevischt. Het werd vast gesteld, dat deze kist de laatste reis van de Lusitania" heeft meegemaakt. De edelgesteenten zijn naar de eigenaars te Londen teruggezonden. In de lucht. Zeppelin boven Londen. Officieel wordt gemeld: Een Zeppelin heeft gisteravond een bezoek gebracht ann de Noord-Oostkust van Engeland en bom men geworpen, waardoor eenige branden ontstonden, welke konden worden ge- bluseht. 15 personen werden gedood, 15 ge wond. Bommen op Gondrade. Hedenmorgen te halfdrie vlogen 3 En gelsche vliegers boven Gondrade, ten Zui den van Gent, waar een Zeppelinloods staat en wierpen drie bommen. Een van de. vliegers verscheen ook boven Gent, waar hij hevig door de Duitschers werd bescho ten, doch alle drie wisten te ontkomen. Vliegmachine geland. Gisternacht is na een hevige beschieting een Engelsche vliegmachine moeten landen nabij Oostkerke. De vliegenier stak de ma chine direct in brand en werd daarna ge vangen genomen. („Tijd".) In Zuid-Afrika. Uit Duitsch-Oost-Afrika, Uit Duitsch-Oost-Afrika wordt aan het Wolff-bureau gemeld: Dein 2den Maant zijn in een gevecht om den berg Erok, ten N.W. van den Kili- mandsjaro, den Engelschen 57 rijdieren afgenomen en werd een Engelschman krijgsgevangen gemaakt. Op 9 Maart kwam ten Oosten van Sjirati aan het Victoria-meer een afdeeling kolo niale troepen, onder aanvoering vair kapi tein von Harxthausen, in botsing met een Engelsche strijdmacht, waaronder een compagnie Europeanen van nrachinegewe- weren en geschut voorzien. De vijand, die voor een deel uit zijn stellingen was ge worpen, trok-zich terug na een gevecht, dat elf uur duurde. Aan Duitsche zijde werd een man gedood, twee zijn licht gewond en twee worden vermist. Den 23sten Maart is de Duitsche afdee ling, die in Taveta, ten zuidoosten van den Kilimandsjaro, op Britsch gebied staat, aangevallen door twee compagnieën In diërs en twee compagniën Askari's, die tot op 250 meter naderden, doch na een te genaanval werden verslagen en snel in vrachtauto's den aftocht bliezen. De Duit sche troepen maakten twee machinegewe ren, vele patronen, een lichtseintoestel en een auto buit. Aan Duitsche zijde leden de Europeanen geen verliezen, doch werden drie Askari's gedood. Bij den vijand sneu velden tien en een gevangene. Verschillende Oorlogs berichten. De lichting 1916 in Duitschland. Uit Keulen wordt gemeld, dat de lichting 1916 zich op de bureaux van 11 tot 14 Juni moet melden. Zij zullen, in plaats van in Octo ber reeds den 15en Juni onder de wapenen geroepen worden, waarna zij spoedig af gericht en naar het front zullen worden gezonden. Oorlogsthee. Men heeft in Duitsch land wat nieuws uitgevonden, nl. de oor- bogsthee. Men behoeft ze niet meer* uit China te laten komen en raadt den Duit schen huisvrouwen aan, de jonge blade ren van aardbeiiplanten in een helder, luchtig vertrek te brengen en daarvan op de gewone wijze türee té zetten. Deze thee moet zeer geurig zijn. Een mindere quaiü- ieit kan men trekken van de jonge blade ren van frambozen of braambes©truiken. Fransche en Duitsche vrijmetselaars. Enkele weken geleden kondigde het Groot- Oosten te Berlijn aan, dat het de betrekkin gen met de Fransche groot-loges als ver broken beschouwde. Naar aanleiding hier van deelt het Groot-Oosten van Frankrijk mede, dat sinds 1870 geen betrekkingen met de Berlijnsche groot-loges bestaan hebben, Nederlanders gesneuveld. Twee Ne derlanders, zoons van den landbouwer G. Meyer, te Laan, bij Coevorden, zijn iin Noord-Frankrijk gesneuveld. De molens te Besanpon. Volgens de In formation" te Parijs werden eenige dagen geleden groote militaire molens te Besangon, waarin groote voorraden meel opgeslagen waren, door brand vernield. Men gelooft hier met brandstichting te doen te hebben. Het Parijsche blad zegt dat in den oorlog van 1870 dergelijke mo lens op den dag van de oorlogsverklaring door brandstichting vernield werden, seint „Korr. Norden". Premies voor vliegers. Volgens den Matin" heeft de Parijsche gemeenteraad besloten aan lederen Franschen vlieger die een Duitschen vlieger boven Parijs of bo ven de voorsteden doet vallen, een premie to verleenen van 5000 francs. Een geschenk. Fransche vrouwen heb ben de koningin der Belgen als een blijk van diepe bewondering een kistje voor sieraden aangeboden, dat in zijn fraaie be werking herinnert aan het kleinood met do afbeeldingen van St. Ursula te Brugge. ,,Oorlogsgeld". De stad Gent heeft be sloten voor 2,000,000 francs bankbriefjes van 100 francs en voor 500,000 francs bank briefjes van 20 francs te doen maken. Ver der zijn door de stadsdrukkerij een groote hoeveelheid briefjes van 50 centimes afge leverd, die dagelijks in omloop worden ge bracht. Intusschen heeft men afgezien van het maken van ijzeren geld, omdat de grondstof die men gekozen had, totaal on bruikbaar was. Men zal nu trachten het geld te vervaardigen van een ander me taal, een mengsel van ko^er met alumi nium, waardoor de munten aan den oenen kant geel en aan den anderen wit zullen zijn. Russische krijgsgevangenen. Te Keu len komen lange treinen met Russische krijgsgevangenexr voorbij, die op weg zijn naar Dusseldorf, om in de steenkolenmij nen aldaar te gaan werken. Amerika en de vrede. In tegenspraak op het bericht, dat de Vereenigde Staten niet geneigd zijn mede te doen aan ver schillende pogingen van onzijdigen in verband met het herstel van den vrede in Europa heeft president Wilson Dinsdag verklaard, dat de Regeering al het moge lijke zal doen om elke beweging aan te moedigen, welke den vrede kan bevorderen of de verschillende Europeesche belangen met. elkander in overeenstemming kan brengen, seint Reuter uit Washington. Buitenlandsche berichten. De koning van Griekenland. Het bu'i'etin over den toestand' des Ko- nings van 16 Juni 10 uur 's avonds luidt al© volgt: Temperatuur 37.14, pols 104 met onderbrekingen, ademhaling 20. De toe stand van de wonde is normaai1; er Ls dikke etter afgescheiden. De algemeen© toestand is dezelfde geble ven. FEUILLETON. HEREEM1GD. ki Kapitola's hart klopte voortdurend hef- ger; het was haar alsof haar hoofd zou bersten, en hare stem klonk moede en ge broken toen zij opnieuw begon: Man, ilk zeg u nog eens, verlaat mij, of het 'is voor u te Laat! Roèp God's barm hartigheid aan, wamt nog slechts enkele seconden en gij staat Voor Zijn rechter stoel! Met één sprong stond Mack Donald op voeten en staarde haar, sprakeloos van verbazing, iin het gezicht, dat wit was marmer en waaruit .twee oogen te tcorschijn puilden als gloeiiende kolen. Een ruw lachen kwam wederom op zijn bpperi, diia inltusschen beefden. Roep God's barmhartigheid aan! her baalde Kapito'la opstrengen toon. Doe gij het voor mij! klonk hot onver schillig brutaal. En als beloóninig... Zijn oogen bliksemden onhei/.'spedlend t zijn armen strekten zich naar haar uit. God zij uw ziel genadig, Mack Do ciel! klonk heit bevend van Kapiltola's lip pen. Op hetzelfde oogenbltik zette izij dein 'eet vast op de veer van het valluik boven, kn afgrond. Er volgde een schreeuw en... Kapit-ola zelf viel achterover van ontzet-1 XL. Verbeeldingskracht «te bezitten is een voorrecht; zij opent het oog van den geest voor feiten, die de louter positief, prac- tisch aangelegde mensch nooit achter haalt. Guido was jong en had een romantisch karakter, en zijn gehoede belangstelling werd geboeid door de geheimzinnige, schoone zteke van dokter Sint Je-an. Hij twijfelde er niet an heit minst aan of er was hier milsdaad in het Spel, en daarbij moest de oude dokter of wel mede- plchtige of wel misleide zijn, want made moiselle Mont St. Pierre, zooals de dame genoemd werd, was evenmin krankzinnig als hij zefjf. Guido ontmoette de schoone patiënte dagelijks en hij behandelde haar steeds met den grootsten eerbied, wachtende op hdt oogenbLik dat zij hem haar vertrou wen schenken en tot hem spreken zou. Indien zij werkelijk niet krankzinnig was, dan kon zij, na hem als haren vriend te hebben leeren kennen, niet blijven zwij gen. Op zekeren dag, nadat zaj den jongen man een tijdlang had aangezien, zeide zij plotseling: Gij vergeet het nooit! Gij spreekt mij altijd aan, zooals het behoort, met: mada- ime, en ge drijft met mij niet den spot, zoo als de anderen, die mij zoo noemen. Waar om, zegt mij dat eens, noemt ge mij zoo? Omdat ik gehoord heb, madame, dat ge op dezen naam aanspraak maakt, en ik geloof, dat gij zelf hat best van allen, beter dan wie ook, weten zult op welken titel gij recht hebt! antwoordde Guido* De dame bleef hem strak aankijken en zeilde toen: Maar mijn buurvrouw hiernaast be weert, dat zij koningin is. Zij wil beslist aangesproken worden met: „Uwe Majes teit!" Weet ook zij dan niet het beste op welken titel zij recht heeft? Neen, madame! Ik vind het pijnlijk, dat ge die vergelijking maakt! Waarom? Zijn de „koningin" en ik niet bewoonsters van dezelfde celf.en-af- deeling en hetzelfde krankzinnigengesticht? Ja, maar- niet om dezelfde reden. De „koningin" is hopeloos, ongeneeslijk krank zinnig, maar gij, madame, zijt een vrouw, in het volle bezit van uiwe verstandelijke vermogens; een zwakke geeöt zou het onder zulke omstandigheden niet uitge houden hebben. Een glans van vreugde verhelderde het schoone gelaat der jonge vrouw, en haas tig op Guido toetredende, vatte zij hem bij de hand. Gij geüooft dus niet, dat ik krankzin nig ben? vroeg zij. Gij gelooft, dat ik in het volle bezit ben van mijn geestvermo gens? O. spreek, spreek! Zijt ge er van overtuigd, dat dit geen voorbijgaand hel der oogemiblik is. maar dat ik werkelijk gezond ben van geest? Ja, madame, daarvan ben ïk over tuigd! verzekerde Guido. Maar dokter. Sint Jean heeft toch ze ker mijn geschiedenis verteld. Hoe komt het dan, dat gij daaraan niet onvoor waardelijk geloof hecht, zooals anderen dit hebben gedaan? Sinds achttien jaar beweert ieder, dat ik krankzinnig ben.Hoe komt het, dat ge mij niet als zoodanig beschouwt? Madame, sinds het eerste oogenbltik, dat ik u ontmoette, heb ik aan de waar heid van uw geschiedenis getwijfeld en tegenover dokter Sint Jean mijn verden king niet verzwegen, doch hij blijft geloo ven aan hetgeen men hem verteld heeft. Uw gelaatstrekken, madame, spraken al te duidelijk tot mij, dan dat ik mij zou Lebben laten misleiden. Ik zag in uwe oogen en ik begreep, dat op een zoo kal mer bodem geen vuur van waanzin kon branden. Ja, ik was wild van smart, angst en wanhoop, maar nooit, nooit in mijn ge heel© leven ben ik ook maar één minuut krankzinnig geweest! Maar wat gaf het of ik cüLt telkens en telkens verklaarde? Zij noemden het .miin „idee fixe", en toen ik ten slotte er toe overging te zwijgen en niets meer zegde, toen bracht men mij in deze afdeeling van ongeneeslijke zieken. Madame sprak Guido, haar eerbie dig bij de hand vattende, nu ik het uit uw eigen mond weet, dat er tegenover u onrecht gepleegd is, kunt gij er van ver zekerd zijn, dat ik u niet zal verlaten, tot dat ik u weer heb teruggegeven aan uwe vrienden! Mijne vrienden? O, gelooft ge dan, dat, wanneer ik vrienden had, zij achttien jaar lianig zouden hebben laten voorbij gaan, zonder naar mij te zoeken? Ik heb geen enkelen vriend, dokter Rocke, behal ve u. Mijn kind heb ik moeten verlaten, •nadat ik heit nauwelijks aan mijn hart had kunnen drukken, en slechts eenmaal zag ;k het later terug, na lange, lange jaren. Mijn dochter weet niet, dat liaar moeder nog leeft. Niemand tor wereld .weet ietg af van mijn treurig bestaan in dit huis, behalve gij, die door God zelf tot mij gezonden zijt! Ja, gezonden om u te redden! be krachtigde Guido op eon toon van warme hartelijkheid. Ik zal mij tot de rechtbank wenden om uw invrijhe id stelling te be werken! In Virginië woont mijn goede moeder, die 2e!lf door groot iijden geleerd heeft met albe ongelukkig en medelijden te hebben, en ook mijn bruid die ik be min a's het licht mijner oogen. Zij beiiden 2 uilen heit al© een geluk be schouwen, wan neer gij ons tehuis met ons wilt deelen! Uit hare donkere oogen brak een 'lichte zonneschijn. Dokter Rocke, zeide zij met nadruk, als het u gelukt mij te bevrijden en aan anderen te bewijzen, dat ik volkomen nor maal van geest ben, dan komen rrfijno dochter en ik in het bezit van een der grootste landgoederen in Virgiinië. O, laat mij u alles verhalen, heel dat ellendige huichel a rij-spel, dat men met mij heeft gedreven, alles, wat ik vóór u nog aan niemand heb toevertrouwd! Madame, zeide Guidio, Ik gevoel mij vereerd door uw vertrouwen en ik zal too- nen, dat ik het waardig ben. Maar weef zoo goed em beantwoord mij to voren cao vraag. Dokter Simt Jean noemt u made moiselle Mont St-Pierre. Als alles valsoh is, is deze naam het vermoedelijk ook. IIoo is uw ware naam? Hare oogen schitterden, maar nog voordat zij kon antwoorden, werd er aan de deur gek-Lopt en stak dokter Sint Jean zijn 'hoofd door de opening van de deur. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1