gehaald. De inzittenden zijn dood. Een an- der vijandelijk vliegtuig was gedwongen bij Schirmeck te landen. Amerika en Duitschland. De 2e Lusitania-nota. De te Philadelphia verschijnende „Led- gei" waagt zich aan de voorspelling, dat in Duitschland's antwoord de Vereenigde Staten zullen uitgcnoodigd worden Enge land mede te deelen, dat Duitschland de onderzeeërs-blokkade zal herroepen, indien Engeland ophoudt de verscheping van voe dingsmiddelen, geconsigneerd aan Duitsche burgers, onmogelijk te maken en dat voorts Amerika's bemiddeling zal worden ingeroepen om Engeland tot het doen van doelmatige concessies te bewegen. „Men gevoelt", vervolgt de „Ledger", „dat het Engeland dan moeilijk zou vallen, gladweg te weigeren onderhandelgen aan te knoo- pen in de richting van etn overeenkomst, die in het belang der menschenrechten en var. cle. verdediging van non-combattanten op epen zee zouden zijn. Hoe dit. ook moge zijn, Zondag is eene ofijeieeie bevestiging openbaar gemaakt van het veelvuldig vernomen gerucht, dat de regeering der Vereenigde Staten over weegt neg eene protest-nota te zenden be treflende de willekeurige wijze, waarop de Er.gclsche blokkade-ma.Tiregelen genomen zijn. Het is niet bekend of dit protest in de naaste toekomst zal worden ingediend maar het is waarschijnlijk, dat dit niet het ge\ al zal zijn vóór het antwoord van Duitschland op de nota zal zijn ontvangen. De toestand is intusschen ernstig genoeg on. eene ernstige overweging van Enge- land's gedragslijn in deze wenschelijk te maken. In Zuid-Afrika. Christiaan de Wet. Het rechtsgeding tegen Christiaan de Wet werd gisteren voortgezet. Kolonel Fowl, kapitein-geweldige, ver klaarde, dat het aantal der Vrijstaatsche rebellen meer dan 7000 bedroeg en dat Maritz, toen hij tot den opstand overging, 890 man, vier kanonnen en zeshonderddui zend geweerpatronen medenam. Verschillende getuigen a décharge hiel den vast aan de verklaring, dat volgens de opvatting der rebellen, de opstand al leen bedoeld was als een protest tegen den veldtocht tegen Duitscli Zuid-West-Afrika. Eén getuige verklaarde, dat De Wet gezegd had, dat wapens alléén noodig waren om kracht bij te zetten aan het protest. Generaal Kemp, aanvoerder der opstan delingen, die, in afwachting van de behan deling zijner zaak, als getuige a décharge optrad, verklaarde, dat de vergaderingen op Lightenburg Kopjes alleen bedoeld wa ren als 'n protest tegen den veldtocht tegen Duitsch Zuid-West-Afrika en dat er geen rfrake was van de oprichting eener repu- Diiek..üI ""s niets gezegd, dat als eene bedreiging tegen de vlag kon worden be- ^cbüJiwy.en.ri- T:— Vóór dien tijd was er geen sprake geweest van eenig voornemen van de zijde der bur gers om tegei\ de regeering in opstand te komen. De meeste volgelingen van Maritz waren, volgens zijne verklaring, onervaren jon gelieden. Verschillende Oorlogs berichten. De Jezuïeten van Antwerpen gear resteerd? Volgems een particulier tele gram aan de „Mabd." zijn volgens geruch ten de paters Jezuïeten van het college t© Antwerpen door de Duitschers gear resteerd. Zij zouden jongemannen gehol pen hebben, om Nederland te bereiken. In een der afgeóoopen nachten werden dc'pa ters, die zich van niets bewust waren uit het bed ge/licht; 32 werden gearresteerd en slechts 5 zouden weer in vrijheid 2öin gesteld. J Vrouwelijke brievenbestellers in Duitsch land. De directie der Rijksposterijen in Duitschland heeft bepaald, dat gedurende den oorlog in plaatsen, waar gebrek is aan inannelijk personeel, ook vrouwen vool' den besteldienst mogen aangenomen wor den. Memento homo. De Weleerw. heer J. Bernaerts, aalmoezenier bij het Belgische leger, schrijft aan de „Tijd": Zij lagen bij lachende zon in hun schuil- kaïnertje te kaaiden; een zware obus sloeg er midden op: het houten hok neergebeukt vijf gekwetsten, drie dooden. Na de ontruiming der gekwetsten wer den de dooden begraven. De dooden! Waren het menschenlijken of wat? J Een voet links onder de planken, een arm rechts buiten het hok, een ontvleesch de schedel, de borstkast ingedrukt, romp en dijen onherkennelijk: vleesch en bloed en kleeren en houtsplinters en aarde één warklomp. Stoffelijk overblijfsel van' een mensch. Het werd begraven in een toege- knoopte deken. 6 •J'?.6d,enV m!nsch' dat stof zijt en tot stof zult wederkeeren". Itahaansche geestelijken In de gelederen. In het diocees Novara zoo lezen we tri de „Osservatore Romano" zijn reeds 40 priesters en 23 studenten, die een wij ding hebben ontvangen, onder de wape nen geroepen, om dienst te doen in de ge lederen. Hieruit blijkt wel, dat Italië, wat de positie der priesters in het leger betreft het voorbeeld volgt niet van Duitsch land, dat de geestelijken te velde diensten Iaat verrichten, overeenkomstig hun ver heven roeping, maar van Frankrijk, in jvelks leger zij moeten vechten als gewone Itoldaten. Buitenlandsche berichten. Uit het Engeïsche Lagerhuis. Eerste minister Asquitih verklaarde bij (het indienen van het voorstel tot goedkeu ring van een krediet van 250 millioem p.at., dat de dogeljjksche oorlogsuitgaven in 'het afgcöoopeai jaar l'/2 millioen had den bedragen, lei-wijd zij thans 2,660,000 per dag zijn en in. de toekomst, naar te verwachten is, nieit minder dan 3 millioen P. zullen bedragen, daar met cle uitbrei ding van heit oorlogsteoneel ook de finan- cieelc verplichtingen vam Engeland jegens zijn bondgenooten toenemen. Het krediet weid met algeaneene stem men. goedgekeurd. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Een eeuwfeest. Heden werd de onder staande order van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht aan alle troepen voorgelezen: Order voor de Land- en Zeemacht op 16 Junii 1915. De dagen van 16 en 18 Juni 1915 ver levendigen de herinnering aan de vóór honderd jaren door de voorgangers van de meeste Neder'jandsohe korpsen verrichte roemrijke daden tot bevestiging van het op 16 Maart 1815 gestichte Koninkrijk, welke daden_in de registers der mede honderd jarige Müiitaire Willemsorde zijn geboekt. Op dezen merkwaardigen dag is het mij c-en behoefte mijne tevredenheid te betui gen aan de Nederlamdsche krijgsmacht, bij den geweldigen volkenstrijd tot handha ving onzer onzijdigheid te zamen geroe pen. De overwinningen van Quatre Bras en van Waterloo waren te danken aan de rotsvaste houding en de trouwe kameraad schap der verbonden troepen, aan de zelf standigheid onzer bevelhebbers onder aan voering van den Prins van Oranje. Aan die voorbeelden ons spiegelende, ge»- lieden plicht, eer en belang, om tot be houd van 's lands aloude, dierbare vrij heid waakzaam, krachtig en gereed te blijven, leve de Koningin! 's-Gravenhage, 16 Junii 1915. De Opperbèveühebber van L.- en Z., get. SNIJDERS. Theologen en dienstplicht. De theol. faculteitsvereeniging aan de Vrije Universiteit nam de volgende motie aan De Faculteits-Vereeuiging der Theol. stu denten aan de Vrije Universiteit te Amster dam in vergadering bijeen op 14 Juni 1915, gelezen hebbende het schrijven van de theol. faculteits-vereen. te Leiden, vragende instem ming met haar motie, ten doel hebbende aan iS ï3ief1rA'(fti\!hvfiïf'"a'fg«filec'itef1ol ziipt vriï te stellen. eenigmg. echter overwegende: le. det het verkrijgen van ontheffing dienstplicht een voorrecht is van ieder soonlij k waarover niet bij meerderheid van stemmen mag worden beslist; 2e. dat, ingeval de vrijstelling van dienst plicht voor theologen werd afgesneden dit op den duur een oorzaak zou blijken te zijn van groot ongerief en schade voor de ker ken in ons vaderland, die in tijden van oor log of mobilisatie van vele harer predikanten zouden worden beroofd, is op gronddbiei van algemeen van oordeel, dat op de motie van de Leidsche Theol. fac. vereen, niet moet worden ingegaan. Engelse he geïnterneerd Met bevestiging van het bericht, dat Engelsclie officieren, die in den laatsten tijd te Groningen zijn geïnterneerd, naar Wierikerschans of Urk zullen worden overgebracht, vernemen wij nog dat bij de Britsclie admiraliteit als algemeen begin sel schijnt te gelden dat in geval officieren gevangen genomen of geïnterneerd worden, zij hun eerewoord, ten einde eenige meer dere vrijheid te bekomen, niet mogen geven dan na alvorens van de admiraliteit toe stemming te hebben bekomen om hun pa rool, dat zij niet meer aan de krijgsver richtingen zullen deelnemen, te geven. Die toestemming was door de geïnterneerde Engelsche officieren, van wie hier sprake is, niet verkregen. Vandaar hunne over brenging naar Wierikerschans of Urk, waarheen steeds geïnterneerde officieren,' die hun eerewoord niet hebben gegeven, worden overgebracht. M ij n aangespoeld. Op Schiermonnikoog is een mijn aange spoeld bij paal 6. Bierexport. Sedert ©enige dagen worden, die Limburg- sche brouwerijen, ook die op de dorpen, druk bezocht door opkoopers van bier voor België en Duitsdhliand. Voor het gewone lichte hier van de dorpsbrouwerijen be taalt men gaarne 3 cent per liter 'meer dan er hier te lande voor bedongen kan worden. Bovendien krijgt men de vaten ten volte vergoed, of zorgt de opkoop er zelf voor het verschaffen van de noodige emballage. Dat de verwende bierdrinkers ever de grens thans genoegen gaan nemen met het minder smakelijke Limburgsche bier, zal wel zijn oorzaak vinden in den hoogen prijs van het mout. Terwijl dit in ons land genoteerd staat op f 24 k 125 per 100 K.G., is de prijs in Duitschland reeds opgedoope» tot 120 A 125 Mark oer 100 K.G. om het hart. In enkele géhleenlen werd Maandag nog ingekocht voor 6cent, maar elders liep de, prijs reeds terug op 3V6 cent of weigerden de handelaars an ders te koopen dan op conditie van latere afrekening in verband met den komenden marktprijs. Van Venlo uit is Maandag te- legraphisch om inlichtingen verzocht aan den Kamerafgevaardigde voor het district dr. Nolens, doch Dinsdagmiddag had men nog geen zekerheicT Aan de kantoren der invoerrechten was men tot dusverre on kundig omtrent een eventueel verbod. Al thans Maandag en Dinsdag werd de uit voer niet belemmerd. De prijs der eieren varieerde de laatste dagen van 6V6 tot 7 cent. Een prijs die zeker abnormaal hoog genoemd mag worden voor den tijd van het jaar. Aardappelen. Tijdelijk is opgeheven het verbod van uitvoer van aardappelen, uitgevaardigd bij Koninklijk besluit van 15 October 1914, Staatsblad 484. Hooiverlof. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat voor het geval militairen meer dan een kaar.t ontvangen voor hooiver'jof, slechts op de eerst ont vangen© verlof mag worden verleend vol gens de bepalingen daaromtrent gegeven. Verzet in Gaasterland. Tusschen Hemedum en Rijs (Friesland) hebben gasteren 3 Belgische geïnterneer den. die zich klaarblijklijk op verboden terrein bevonden, verzet gepleegd tegen een Nederlandsche patrouille, zoodat deze zich genoodzaakt heeft gezien van de wa penen gebruik te maken. Daarbij werd een der Belgen ernstig en een licht ge wond. De manschappen der Nederlandsche patrouille kregen, geen letsel. Eerste Kamer. De afdeelimgen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de Sup- pletoire begrooting van Buittenlandsche Zaken betreffende de vestiging van een tijdelijk gezantschap bij het Va/tóc a an, de heeren Cremer, Van Lanschot, v. d. Bie- sen, Van Lamsweerde en Laan. Naar wij vernemen hebben de afdeeiin- gen zich slec-hlts zeer kort met het onder zoek van dit wetsvoorstel bezig gehouden en kan de afdoening er van in openbare vergadering op een, der eerstvolgende da gen worden tegemoet gezien. De bedoeling zou zijn om, waar men zich zoo goed aJs algemeen aangesloten gevoelde bij de meening der Regeering, dat de instelling van dit tijdelijk gezant schap noodzakelijk is, sdechts een kort eindverslag uit te brengen, op hetwelk de Regeering, zoo noodig, mondeling zou kunnen antwoorden bij de zeer aanstaan de openbare behandeling. Wijziging Grondwet. Naar wij vernemen zijn thans de voor- van de Grondwet door "Ned. bond ran R. K. Handelsreizigers Vereenigingen St. Christ. ff 1. Deze bond hield zijne jaarvergadering te Helmond onder voorzitterschap van den heer Jos. Sckroeders uit Den Bosch. Uit het jaarversslag van den secretaris bleek gftadig i" bloei is toegenomen: Telde de bond op 1 Jan. 1914 een ledental van 574, op 1 Jan. 1915 bedroeg dit 740 en thans ruim 800. Aan donaties werd op 1 Jan 1915 ruim f1000 geboekt. Het verslag van den penningmeester wees een voordeelig saldo aan van f19015 De begrooting over 1915 werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 1109.18 met een batig saldo van f 109.18., Het jaarverslag van het orgaan stemde tevredenheid. De totaal-onkosten voor' den bond aan het orgaan bedroegen f277.47y, De uitgaven over 'tafgeloopen jaar voor de f 377°39aÜe bedr0egen f595"36,/2, de inkomsten Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Lantman en Noyons, terwijl in de vacature-Rietveld gekozen werd de heer Bere- man uit Utrecht. Korte Kroniek. Bij de gisteren gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad vaai Haarlem (vacature RLnkema etn Petrie) werden gekozen de heeren. W. J. B van laemt (r.-k.) etn G. Wolzak (a.-r.) met ieep. 1039 etn 1078 stemmen. Op de t&geai- candidates, de heeretn M. H. Groanendaal (S. D. A P.) ©m J. Spiasz (S. D. A. P.) wer den uitgebracht resp. 953 en 933 stammen. Gemengde berichten. Eieren. Men schrijft uit Limburg aan 't„HbhT: Het gerucht, Zaterdagavond verspreid, dat met ingang van Maandag of Dinsdag de grens gesloten zou gorden voor den uitvoer van eieren, hoeft den geheelen eier- handel in de war gestuurd. Den opkoopers menschen die soms 30 a 40,000 eieren per Steek in voorkoop hebben, sloeg de 6chrik Yliegtuig onderste boven gesmeten. Maandagmiddag daalden twee Nederlandsche officier-vliegers in een tweedekker op het strand te Zandvoort. Terwijl zij zich naar het dorp begeven hadden, om te gaan koffie drinken, greep een rukwind de machine aan met zoo'n geweld, dat het vliegtuig onderst boven gesmeten op het strand terechtkwam en er heel wat aan kromg'eslagen en vernield werd. De machine moest geheel uit elkaar genomen worden. Per 6poor werden de onder deden naar Soesterberg teruggebracht. Diefstal. In het laatst der vorige week is uit het Rijksmuseum te Amsterdam een medaille met ketting van goud ontvreemd. De medaille vertoont het Nederlandsche.wapen met stra lenkrans; op de keerzijde staat: „Het Nederl - Indische Gouvernement aan Pawawaai Kroezig Segari". De sieraden waren geborgen in een beschadigd bruin lederen etui, waarin een geperst koperen wapen van Nederland. Ernstige mishandeling. Een drietal be kende Tilburgsche individuen heeft Maandag avond den voerman Heeren, die van Tilbur^ op Hilvarenbeek rijdt, ernstig mishandeld Na bij de wasscherij van v. d. F. aan den Beekschen weg een fiets te hebben gestolen hielden zij den voerman aan en wilden op zijn kar mederijden. Toen Heeren op hun gezel schap r.iet gesteld bleek, kwam het tot een vechtparty, waarby de kerels den voerman een 3-tal messteken in den rug toebrachten en hem vervolgens met een schop op het hoofd sloegen. In bedenkelyken toestand werd H. naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, Het mocht de politie gelukken, de laffe daders aan te houden. Yryheidsberoovlng. Zekere J., raadslid te Heerlen, werd Maandagmorgen door de gemeente-politie overgebracht naar Maastricht, verdacht van vrijheidsberooving van zekeren v. H., die gedurende enkele dagen opgesloten had gezeten met onthouding van bijna alle voedsel. Een strijdbijl opgegraven. Zaterdag werd door den zoon van een landbouwer te Ecxloo bij het eggen in het veen een prachtige strijd bijl gevonden. Het steenen voorwerp is zoo goed als geheel gaaf en nog zoo glad, alsol het gepolijst was. De lengte bedraagt 14 cM. Op de plaats, waar de steel bevestigd was, is 'n kogelvormige verdikking, waardoor 'n opening gaat, met aan beide zyden 'n wijdte van 14 en 17 mM. Op de snede is het voor werp 5 cM., terwijl aan 't andere eind, boven de verdikking, nog 'n nok uitsteekt. Dc steel was eveneens nog aanwezig, doch deze werd uitgetrokken en kon later niet teruggevonden worden. „Ass. Ct." Verboden vervoer. Wegens verboden vervoer uit d© Stelling Amsterdam zijn im de Ringvaart van Haarlemmermeer aan gehouden ruim 175 zakken meel en later aan dein Rijksstraatweg noig 40 zakken, afkomstig van de firma H. te Heemstede. Bij de aanhouding bleek verder dat het vervoer geschiedde met verva/.soht© con senten. Proces-verbaal is ook deswege op gemaakt. Betooging tegen de Landstormwet. Na een betooging van S. D. P.ers te 's-Gra venhage achtte de politie het j.l. Maan dagavond noodig tegen deelnemers daar aan, die zich op het Plein vóór liet Mi nisterie van Oorlog hadden verzameld, krachtdadig op te treden, en deze uiteen te drijven, waarbij klappen vielen. Drie per sonen werden verwend en moesten in het militair hospitaal verbonden worden. Moordaanslag. Gisteravond heeft de sigarenmaker P., te Werkendam, uit min nenijd een moordaanslag gepleegd op een meisje. Zij verkeert in levensgevaar. De vader is aangehouden. Rampen en ongelukken. Maandagmiddag was de schippersknecht A. Westra, aan boord bij schipper Smedes, afkomstig van Eerne- woude, op het terrein van de gemeentelijke reiniging te Leeuwarden bezig met het ver voeren van „pan-wrak" naar het schip, dat met dit afval, als gebroken potten en pannen, wordt geladen. Bij deze werkzaamheden is een busje, dat later bleek met kruit gevuld te zijn, open gegaan, waardoor de inhoud gedeeltelijk op den grond viel. Later is een vonk uit een tabakspijp, welke de schippersknecht had opgestoken, bij dit gevaarlijk goedje terecht gekomen, waardoor een ontploffing volgde en de kleeren van den schippersknecht in brand geraakten. Een opzichter en een werk man snelden te hulp en trokken de brandende kleeren den man van 't lichaam. Deze had aan 't gelaat brandwonden bekomen en is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. „Leeuw. Ct." Te Stadskanaal is een zoontje van den heer T. onder een zwaren kermiswagen geraakt en op de plaats doodgebleven. Maandagmiddag geraakte de timmermans knecht O. K. te Oldenzaal, te Losser onder een instortenden muur. In zorgwekkenden Op het Calbandplein f© Rotterdam is gisteren de 60-jarige W. F. N. uil de Aert van Neesstraat dootr een motorwagen van d© e'.cctrische tram overreden en met een ernstige hoofdwonde naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst r bleek overleden. Gist©rnamiddag is te Weert (L). door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de nabijheid van het depot van de Petro leum-maatschappij De Automaat. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat tien ar herderswoningen in de asch werden gelegd Militairen hielpen bij het blusschingswerk door de brandende perceelen neer te halend De brandweer kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Ingezonden stukken. Dult9chc Roode Kruis. Dank de mildheid van een onzer stadge noten heeft het comité te Leiden Maandag de vierde en grootste zending, nl. onderklee- dmg en diverse goederen voor 200 personen alsmede een belangrijke hoeveelheid levens- en genotmiddelen aan de Zentralstelle in Dtisseldorf kunnen sturen. Van November 1914 Juni 1915, werden, naast goederen, aan g ld ontvangen 4261,09 fl. en 90 Mark. Hiervan werden 1000 fl. en 80 Mark naar Düsscldorl gezonden, het overige werd voor inkoopen en werkverschaffing voor het naaien en breien van kleedingstukken hier terstede gebruikt. Om zyn in dubbel opzicht zoo nuttig werk voort te kunnen zetten, heeft het comité echter dringend nieuwe hulpmid delen noodig, die gaarne worden ingewacht Jan van Goyenkade 44. HET COMITÉ. Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XII. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Was de Augustusmaand van het vorige jaar voor ieder een maand van zorg en druk, niet het minst voor de sigarenma kers. Waar de burgerij voornam zich te spenen aan al wat naar weelde en genot zweemde, werd de sigarenindustrie aller eerst getroffen. Geen wonder, dat er zich reeds in Augustus 7 sigarenmakers bij het comité om steun aanmeldden, die of ge heel of gedeeltelijk werkloos waren gewor den. In September volgden er 5, in October in November 3 en in December nog 1, in geheel een twintigtal, waaronder 3 dienstplichtigen waren. Na December meldden er zich geen arbeiders meer uit dezen tak van nijverheid aan, een bewijs, dat de toestand toen normaal geworden was. Toch waren al de gesteunden in deze maand nog niet afgevoerd, menigmaal als gevolg van omstandigheden in het gezin zooals werkloosheid van de kinderen. Toch was de grnois(e helft al spoedig zonder steun. Zoo waren cr nog in September, Oc tober telkens 3, in November 2 en in De cember 3 afgevoerd, terwijl er in Januari 4 gingen. De overigen vielen geleidelijk af, zoodot er op 1 Mei nog slechts één ge steund werd. Aan dc gemelde sigarenmakers gezamen lijk werd door het comité tot 1 Mei j.l. een bedrag van ongeveer f 600 ten koste gelegd, wat over den heelen duur genomen, onge veer I 0.80 per gezin per week beloopt. De slapte in dc bouwbedrijven werd o. a. ook gevoeld in de kalkbranderijen, waar van het comité weer den terugslag ontving in do aanmelding van een zestal kalkbran ders. In December kwam reeds dé helft hunner aan, in de volgende maanden 'tel kens één. Zij behoefden evenwel niet lang gesteund te worden, daar hun industrie spoedig weer het oude loon kon laten ver dienen. In Februari viel er reeds één hun ner af, in Maart nog 3 en in April weer één. Op 1 Mei was er nog één kalkbran der, die ondersteuning ontving. Daar genoemde arbeiders slechts kort de hulp van het Comité behoefden, is het door heil genoten bedrag ook niet hoog geweest. Te zamen ontvingen ze tot 1 Mei ongeveer f 130, wat op f 1 per gezin per week komt, berekend over de periode van December tot Mei. De meubelindustrie ondervond mede den invloed der mobilisatie en wel gedurende den gansehen oorlogstoestand, dien we achter den rug hebben. Toch was de toe stand het ergst in het begin en was in de laatste maanden merkbaar verbetering in getreden. Onder de arbeiders, die in dezen, tak van nijverheid werkzaam waren en zich bij het Comité aanmeldden, behoorden zoo wel werklieden, die op een fabriek hun ar beid verrichtten als zij, die thuis voor winkels werkten. Een 36 hunner ontvingen steun, waaronder slechts 2 dienstplichtigen. Op 1 Mei ontvingen nog 6 hunner een bij drage vanwege het comité. In Augustus kwam reeds de grootste stroom der meubelmakers opzetten, 'loen meldden er zich direct 15 aan, in Septem ber 3, in October 6 en in November 7, waaronder de 2 dienstplichtigen. Na Nieuw jaar kwamen geleidelijk de overigen, waaitegenover staat, dat toen langzamer hand de steun aan deze arbeiders kon gaan verminderen. Vielen er nl. in Decem ber reeds 2 af, in Januari bedroeg het aan- ta 1 afvoeringen 5, in de volgende drie maanden telkens 4 en in 't begin van Mei nog 7. Deze afvoeringen duiden zeker op een geleidelijk normaal worden van den toestand in het meubefetakersbedrijf, en in 't algemeen op verbetering in den geheelen maatschappelijken toestand. Uit het gezamenlijk bedrag aan de ge steunde meubelmakers uitgekeerd blijkt duidelijk, dat niet velen hunner lid waren van een werkloozenkas. De bijdrage van het comité was dus minder aanvulling dan, voorziening, in de algeheel© behoeften van deze arbeiders. Ruim f 3300 werd in den. afgeloopen tijd, tot 1 JVIei gerekend, aan hen uitgekeerd, wat per gezin per week, P®2'iode genomen ongeveer Steuncomité. Sta,at van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 15 Juni 1915. Vorige opgaaf f93,824.24 Collecte: dubbeltje of een cent f 270.51 Kon, Nat. Steunco mité (rest. op huur- bons) f183.85 f 454.36 f 94,278.60 Sedert ontvangen van: Groot aantal onderwijzers f 73.5Q; L. O. Z. f 10; Batig saldo Con cert Rem. Kerk f21.83; K. K., Speelpotje f5.25; pers. „de Automaat f 1.30; idem f 1.30; Weekbijdragen f4.85; totaal f 118.03 f89,689.63 f 981.923 f 90,671.55V6 f 3,725.07% Uitgaven: le tot 40e week 41e week Saldo Lustrum L. S. G. Bij gelegenheid van 't Lustrum zal, zoo- Is reeds gemeld, worden opgevoerd Bloemenaproke" van F. E. A. Koeberg (gisteren hebben wij er reeds een kort over zicht van gegeven) onder directie van den componist, terwijl! de dansen zijn ontwor pen en worden uitgevoerd onder leiding van Jacoba van der Pas, die ook hare medewerking daarbij verleent met een 50- tal Leidsche jonge meisjes. De regie be rust hij den heer Henricus. Er zullen 2 avondvoorstellingen plaats hebben tem bate van het Leidsche Steuncomité, op Maandag 21 en Zaterdag 26 Junii, 's avonds 9 uur; plaatsen ad f 4 en f 2 verkrijgbaar bij den heer Eggers, Botermarkt, Leiden. Aldaar ook plaatsbespreking. Op Vrijdagmiddag zullen 2 voorstellin gen plaats hebben voor corpsleden, reü nisten en hun introducées. Introductie- kaarten, voor corpse den beschikbaar ad f 2.50. Men hoopt een flink bedrag aan het Steuncomité te kunnen afdragen. Geslaagd. Voor -akte-examen L. O. zijn te Haarlem geslaagd de dames M. Schepper, H. G. M. Goedblood, A. Plevte en S. J. v. d. Steen. Circus Carré. Het circus blijft massa's menschen trekken. Gisteravond was het nog voller dan Maandagavond, ofschoon de directie ook toea niet te klagen had. En vanmorgen stonden de menschen weer nge rijen om kaaiden te koopen voor de middag- en avonduitvoering van lieden. Wel een bewijs, dat de bezoekers der eer ste avonden reclame voor het circus ma ken. Het verdient dit dan ook ten zeerste. Collecte voor het Fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewapen- den Dienst in de Nedsi', anden. Op Maandag, Dilnsdag en. Woensdag, 21, 22 en 23 Juni aanstaande zal door dc districts commissie tot aanmoediging en on.dersteu-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2