16 6e JAARGANG No. 7127 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRMS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Onoevailen-verzekerino -tot GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f l.l5 per kwartaal; bü onze ijcnten If cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post ff.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, mot gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groota letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Het nieuws. Naar aanleiding van een opmerking van den lieer He'jsckwgen in verband met be- Eoemiingen van lieden van stembureaux in gisteren onder voorzitterschap van wet houder Jansen gehouden Raadsvergade- van Den Haag, sprak de voorzitter de hoop uit, dat, de staatkundige partijen wel zoo tot-overeenstemming zullen gera- hen, dat er weinig stemmingen moodig zullen zijn. Ziedaar waarlijk wat nieuws, dat de voorzitter van een Gemeenteraad officieert enk geeft aan ,,de staatkundige par tijen" om tot overeenstemming te komen. Natuurlijk heeft ook een burgemeester c. de waarnemende burgervader zijn meaning over dait punt, maar officieel "sliet toch beter dat hij die niet uitspreekt. In t gegeven geval .is '<t niet zoo erg en jok zeer verklaarbaar. N:i?;t zoo erg, wijl we nu eenmaal leven tijd van Godsvrede". Wel komt ine nogal eens in botsing meit de werke- ijkheid maar zoo vreedzaam zijn de men- jfhen tegenwoordig toch wal, in cms land tm minste, dait zoo'n burgemeesterlijke [Hing klinkt alsof z(e ligt i,n de 'algemeen En ze ris ook zeer verklaarbaar, wijl ook ;emeenten immers zuinig moeten we en verkiezingen altijd aardig geld 'den gezwegen nog van de vraag, of steeds voldoende personen kunnen worden, geschikt en geneigd het schijnbaar makkelijke, maar veel nan het uithoudingsvermogen eischende pmopnemersb aantj e, 't ifotussehen wezen moge, heit komt toch niet gewenscht voor, dat het exempel navolging vindt. In de Vroedschap der Residentie wek- j! de burgemeesterlijke aansporing blijk bar de hartstochten niet op, maar elders zulks eens wel het geval wezen en fri fi'embusstrljd kunnen", ftrijgen. een burgemeester behoort ju eenmaal als zoodanig boven de te staan, ja deze niet eens te ken een standpunt, hetwelk zoo ver ejn voorzichtig is, dat er niet aan moet worden. meldt over een nieuwe poging tot door braak het volgende: „De Franschen leden Maandag een nieu we nederlaag. Ondanks de op 13 dezer ge leden zware verliezen, zetten zij de poging tot doorbraak aan het front LievinAtrecht met groote hardnekkigheid voort. De in dichte massa ingezette Fransche aanvallen mislukten in het vuur van onze dappere troepen." Ondanks deze Fransche verliezen vorde ren de Fransche troepen iets en moeten de Duitschers al hun krachten inspannen om te kunnen houden wat zij hebben. Zelf geven de Duitschers dan ook toe, dat zij de op 6 Juni verloren loopgraven ten Noordoosten van Moulin—Sous—Tou- vent (ten- Noordwesten van Soissons) nog niet hebben kunnen hernemen. Verder is zeer weinig belangrijks op dit oorlogsterrein gebeurd; beide communiqué's spreken dan ook verder van afgeslagen aanvallen en van artilleriegevechten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het oorlogsterrein in Galicië gébeu-j ien weer dingen, waarvan we .alvast kun nen zeggen, dat ze van groot belang zijn, al moeten we de gevolgen nog afwachten. Von Mackensen is nu toch door het Russische front heengebroken. Niet. in den streek van Mosciska, maar ten Noorden daarvan, tussoheai Czemiawa (aan den bovenloop van .de Wisznia en ten N.N.W. van Mosciska gelegen) en Sienawa (70 K.M. daarvandaan aan de San). Deze doorbraak bedreigde natuurlijk de Russen bij Mosciska in de flank cm het is niet te verwonderen, dat zij ook daar in de buurt fooi de aanrukkende Duirtsch-Oostenrijk- sl-he troepen zijn geweken. De weg naar Mosciska lag daardoor open, zoodat het wellicht zonder veel moeite generaal Von der Marwitz gelukte dit plaatsje in te 7 "^Vdigens~wotnxscne ^n xjostenri] Esene^fc^: berichten zijn hun successen aan "de "San BUITENLAND. De verbonden Duitsch-Oostsnrijksche troepen hebben Mosciska ingenomen. Vliegers der Verbondenen hebben een aanval op de open stad Karlsruhe ge daan. De Duitsche Admirale Staf deelt mede, dat de onlangs door de Engelschen vernietigde duikboot de „U 14" is. Van het Westelijk oorlogs terrein. Op dit front schijnt de Fransche door braak maar niet te kunnen gelukken. Het Duitsche communiqué van gistermiddag bijzonder groot en wanneer dat zoo is, wat baart, het dan al den Russen dat zij het gevaar dart, Lamberg van 'het Zuiden, van over den Dnijesr dreiigde, voorlaopig had den afgeslagen, waar de bedreiging van het Westen,, gedurende een 10-tal dagen opgehouden, thans opnieuw nadert. Want marcheeren de centrale mogend heden, na de doorbraak aan de San, met even grooten spoed op als zij het in Mei na hun doorbraak aan Dunajec hebben gedaan, dan zullen de Russen eich noch aan den Dnjeistr, noch in Lamberg kunnen handhaven. Of dit zoo snel in zijn werk zal gaan, moeten de eerstvolgende dagen loeren. Wrijvingspunten tusschen de bondge- nooten? De „Vossischie Zeitung" verneemt uit Petersburg dat de „Rjetsch" een blijkbaar geïnspireerd artikel bevat waarin ver klaard wordt, dat een sterker ontwikkelen van heit Fransch-Engelsche offensief drin gend gewenscht is opdat, heit verbroken ■evenwicht v.an beide fronten weder her steld kan worden. Siachailowski beklaagt zich in de „Russ- koje Slowo" dat het Fransche offensief alleen uit paritieele aanvallen bestond. Het 10e Fransche legerkorps met de hulp van een klein gedeelte van het le Engel sche leger, stelt zich tevreden met vooruit gangen van eenige honderden meters per cag, terwijl Rusland het alleen uithouden moet tegen den geheelen Duitsch-Oosten- nikschen aanval. Ook de „Russkoje Slovo" doet bezwaren lino ren tegen de geringe actie van de 1m ndgerbooten in het westen en verklaart dat, toen. de Russische troepen indertijd Farijs hebben bewaard voor het lot van Antwerpen door hun inval in Oost-Prui ken, van Fransche zijde hot verwijt moest h ooren, dat het offensief van de toen nog met geheel gemobiliseerde Russische troe pen niet voldoende was. Thans echter heb ben de verbondenen er niets tegen gedaan dat Duirtschland een groot leger in Galicië samentrok. De resultaten van de verbon denen aan het westerfront zijn onbetee- kenend. Ook Italië is niet verder gekomen dan tot voorpostengevechten. Hindenburg vervolgt nu hardnekkig zijn herovering van Galicië en acht al 't andere bijzaak. En het blad acht het niet te begrijpen dat het militaire orgaan, de „Roeski Inva- - Gabcië een oorlogsberrein van gerin ge beteeken is noemt, daar dit in strijd fis niet die vroeger door den „Invalid" afge legde verklaringen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Aan het Isonzo. front heerscht op enkele gedeelten Volslagen rust, terwijl op andere gedeelten ook zeer weinig belangrijks ge beurt. Het I-taliaansch staf-communiqué meldt: Langs den bovenloop van de Cordevole bracht onze artillerie een ontploffing te weeg in een am muni tie-depot en bescha digde de vijandelijke verdedigingswerken te Fresassi. Wij zetten met succes het bombardement MaJborgbetto voort en veroorzaakten De vijanu Tracrrtté 't wóuir~VaTr-nrvmt cone in brand te steken, doch hij werd teruggeslagen en de vlammen werden ge doofd. Het Oostenrïjksch communiqué van gis termiddag luidt: Nieuwe pogingen der Italianen om on-ze posities bij Tolmein en Plava te naderen bleven zonder succes. Gisteren heerschte op enkele gedeelten van het Isonzo-front rust. Een door Italiaansche onderhandelaars overgebracht verzoek om het vuren te doen ophouden om de dooden te kunnen begra ven, werd om strategische redenen afge wezen. Op de Karinthische grens veroverde de landstorm uit Stiermarken stormender hand den kleinen Pol ten Oosten van den Ploeckenpas en sloeg drie tegenaanvallen op dezen grensberg af. In het Tiroolsche grensgebied onderhoudt de vijand echter zonder succes een voortdurend artillerie vuur tegen onze stellingen. Op een grenspunt dwong een gendarm?- riepost zonder zelf verliezen te lijden een ltal'nansche compagnie tot den terugtocht 58 Itahanen werden gevangen genomen. Marconi als stafofficier. Marconi is benoemd tot luitenant der genie en verbonden aan den generalen staf, voor den radio-dienst. Op den Balkan. Albanië. De „Trihuna" schrijft naar aanleiding van de berichten, dat de Serviërs Ei Bas- san en Tirana hebben bezet en op Durazzo aanrukken, de Montenegrijnen Skoetari en de Grieken Berat bedreigen, dat dit be treurenswaardige gebeurtenissen zijn, wel ke echter geen invloed kunnen hebben op de toekomst van Albanië, waarbij Italië in de eerste plaats betrokken is en waarover op een conferentie van de mogendheden moet beslist worden. De Serviërs in Albanië. liet „Berl. Tageblatt" verneemt uit Lu- ga.n-o: Volgens blijkbaar wel vertrouwbare inlichtingen uit Rome wijst de „Stampa" op de groote onrust die het oprukken van de Serviërs tegen Durazzo iin Rome wekt. Reeds twee jaren geleden droomden de Seiviërs van een opmarsch naar Durazzo, die toen op het veto van Italië afstuitte. - Lans trachten de Serviërs hun onderne ming met beter resultaat te herhalen en met. of zonder instemming van Italië een fait accompli in het leven te -roepen. Men is hierover te Rome meer ontstemd, tiaar de Serviërs toch wel wat beters té doen hebben. n.l. den strijd tegen de Oos tenrijkers, dan aan de Adria de Italianen in de wielen te rijden, maar Italië zal ccn mogelijke bezetting van Durazzo door de Serviërs aJs van nul en gcene waarde be schouwen, daar de quaes tie van Durazzo eerst tegelogenertijd door de beslissingen van de Viervoudige Entente zal kunnen worden opgelost. Serviër3 en Montenegrijnen. Volgens te Sofia ontvangen berichten heerschem er Ln den laatsten tijd groots meenipgsverschitilen wegens Albanië tus schen Servië en Montenegro. Er wordt be- s is Skoetari mochten oprukken Op Zee. De duikboot- en mijnooniog. Maandag is voor Leith de Deensche schoener Marie" aangekomen. Bericht werd, dat toen het schip onderweg was van Christiansund naar Leith, het Donderdag op ongeveer 40 mijlen van het eiland May door een Duitsche duikboot werd aange houden. De bemanning kreeg bevel in de booten te gaan en een aantal Duitschers begaf zich aan boo«d met het doel het schip in brand te steken. Op dat oog.enblik kwa men twee Engelsche patrouillevaartuigen in zicht. De duikboot riep zijn mannen terug en verdween haastig. Een der pa trouillevaartuigen nam de bemanning van de Marie aan boord en sleepte het schip naar Leith. De Noorsche passagiersboot „Iris", van Newcastle naar Bergen, is verleden week Dinsdagmiddag, op ongeveer 100 mijl van de Engelsche kust, door een Duitsche duikboot aangevallen. Toen de kapitein de periskoop op ongeveer 500 M. zag oprijzen, liet hij met volle kracht doorstoomen. In middels werden de re'ddingboo^n uitge zwaaid. Men zag een torpedo op het sch afkomen. Duidelijk was de ouiiebaan te volgen. De kapitein zegt, dat de torpedo achter het schip langs ging. Een ingenieur onder de passagiers beweert daarentegen, dat de torpedo onder het schip moet door gegaan zijn. (Reeds in Mei heeft de „Iris" een dergelijke ervaring gehad.) Toen men de periskoop weer zag, was de duikboot slechts een 20 of 30 M. achter het en Zigzag varende maakte de „Iris" dut weg kwam. Onder de reizigers bevond zich Roald Amundsen. Het stoomschip „Argyü" van Huil naar Londen mat een -Lading visch, is gis terochtend te zes uur getorpedeerd em ge zonken in de Noordzee. De „Lusitania". Het onderzoek omtrent het verlies van de „Lusitanóa" werd gisteren geopend. Bij het afleggen zijner verklaring legde de kapitein van het schip de verk'iaring af, dat het schip noch voor aanval, nooh voor verdediging was bewapend en geene ver borgen kanonnen aan boord had. De „U 14" gezonken. Officieel wordt uit Berlijn geni,e)d: Vol gens een mededeeli mg van den eersten Lord dei- Admiraliteit in liet Lagerhuis op d«2er, :is lin het begin van Juni een, Duit sche onderzeeër door de Engelschen tot zinken gebracht, waarbij de geheefe be manning word gevangen genomen. Uit de thans gepubliceerde nota der Britsche regeerimg over die behandeling van de krijgsgevangen bemanningen der 'uikbooten blijkt, dat dit i^e „U. 14" moet zijn. Daar die duikboot van de laatste expeditie niet is teruggekeerd, moet zij dus als Verloren worden beschouwd. Duikbooten-basis in Klein Azië. Naar uit Athene uan de „Daily Express" geseind wordt, hebben de Duitschers in Klein-Azië bij Aivali belangrijke benzine- depots en opslagplaatsen cevestjw ien.be- góed"Beschermd zijn tegen een aanval van de zeezijde. Aivali ligt aan een kleine baai van de Golf van Adramyti. De duikbooten komen er door de Straat van Doulapion, die niet bevaarbaar is voor schepen van meer dan 300 ton. In de lucht. Vliegeraanval op Karlsruhe. Gistermorgen vielen vijf vliegers der bondgenooten van kwart voor zeven tot bij achten Karlsruhe aan en lieten verschei dene bommen vallen. Vooral de binnenwijken in de nabijheid van het groothertogelijk paleis werden ge troffen. Voor zoover tot dusver bekend is, werden elf burgers gedood, zes gewond. Het is moeilijk in te Zien wat eigenlijk met den aanval werd beoogd, daar Karls ruhe een open, ohversterkte stad is. Ook is geen schade aan militaire inrichtingen toe gebracht. De verdenking ligt voor de hand, dat o. a. een aanval was bedoeld op liet paleis van den groothertog, waar op liet oogen- blik de Koningin van Zweden vertoeft. Ook het „markgrafliche Palais" werd door een bom getroffen. Door een Duitsch vliegtuig werd een vliegtuig uit het vijandelijk eskader weg- FEUILLETON. HEREENIGD. Ach, wat kan men staat maken op liet gepraat een,er krankzinnige? Zij is de meest ongeneeslijke van al mijn patiënten. Somtij-dis krijgt zij zoo hevige aanvallen van razernij, dat zij vastgebonden moet .wordenI Maar in den laatsten tijd moet zij laar ik hoor, vervallen zijn tot een. vol slagen doffe onverschilligheid. Dat is een ekrht teeken! Er bestaat voo'r een krank zinnige neg altijd hoop, zoolang hij niet rval't tot stompzinnigheid. Als bet zoo ver is dan is alles voorbij. En mademoi selle Mont. St. Pierre zal in het krankzin- zinnigengesticht sterven, zoowaar ik dok ter Sint Jean heet! Geheel verstrooid volgde Guido dokter Sint Jean door het verdere gedeelte der inrichting. Zijn geest was slechts bezig, onophoudelijk bezig met deze eetne ge dachte: Wie zou deze ongelukkige kunnen zijn, die daaraan twijfelde hij geen eogenblik meer in dit huis gekomen was tengevolge van een tragisch inoodLot? XXXIX. Met bleekigezidht, bijna stervend van amgst stond Kapitola ln haar verlaten ka- aier ap het eenzame Hurricane Hall, ©eni ge o ogenblikken in strijd met zich eellve, vooid,art zij vastberaden achter Mack Do nald's stoei trad, en, hare armen op de kilning leggende, op een, toont alsof zij niet met eigen steun, maar veeleer onder de heenschappij earner vreemde macht sprak, zedide: Donald ik noem u liever niet Mack Donald, ik noem u Donald, zooals uw moeder u noemde, toen uw ziel nog onbe smet was en zuiver als sneeuw en toen zij nog niet droomde van gruwelijke misda den. Ik zeg iboit u niet: Mack Donald, maar eenvoudig Donald, wanneer ik u dringend verzoek mij eeauige minuten aan te hoo- ren. Spreek, Spreek, meisje; maar laat mijn moeder er buiten! Laat de dooden rusten! antwoordde die schurk, terwijl mijn mondhoeken zich zenuwachtig ver trokken iets, dat aan Kapitola niet ont ging en eendge hoop bij haar deed ont staan. Donald, zeide zij, de memschen noe men u een roover, wiens handen rood zijn van bloed en wiens zied zwart is van mis daden. Zij mogen mij no.eimen, zoo als zij wil len; dat kan mij niet schelen! luidde het lachende entwoord. Maar ik geloof dat alles nieft van u. Ik geloof veeleer, dat er in ieder mensch veel goed is an bijzonder in u; dat er hoop is voor allen en groote hoop voor u! Zwijg! Niet fillosofeeren! zeide Mack Donald, alweer ruw lachende. Maar de waaiheid is goed voor ons allen! Donald1; ik herhaal het. De men- schen noemen u een roover, wiens han den rood van bloed zijn en wiens ziel zwart is van misdaden. Mack Donald, gij hebt tot op den dag van heden uw ziel nog nooit bezwaard met een misdaad, zoo zwartA als die weJke gij dezen nacht walt bedrijven! Al uwe handelingen waren tot dusverre dadenvan een moedigen man; maar deze daad zou een schurkenstreek zijn! Meisje! riep de roover uit. Bedwing uw tong, of wee u! Ge zij.t in mijn macht vergeet dat niet! Gij hangt af van mijne genade! Ik vergeet niets, maar ik wil verder spreken! Tot nu toe hebt gij postkoetsen beroofd en zijt gij ingebroken in deftige villa's om de memschen te bestelen. Door dit te doen hebt gij telkens stoutmoedig uw leven op het spel gezet, en zelfs sterke mannen hebben gebeefd voor hetgeen gij en uw kamerajdien hebt verricht, terwijl de vrouwen, ofschoon uw misdaden ver- oordeelemde, toch uw toometoozen moed bewonderden! Ik ben u daar zeer dankbaar voor! Vrouwen hebben altijd bewondering ge voeld voor mannen, die den duivel in zich omdroegen, lachte Mack Donald. Neen, dat doen zij niet! Zij bemin nen mannen vol moed, tegenwoordigheid van geest en doortaSbenheid. Maar al deze eigenschappen komen ntet van den booze, doch van den gever van al heit goede. God, Donald, heeft u den moed, die geestkracht ctl de doortastendheid gegeven, die alien in u bewonderen; maar Hij heeft ze u niet gegerven om ze te gebruiken in dienst van zijn vijand, van den duivel! Er ligt misschien iets waars in het geen ge zegt, maar het is één uur en. ik ben doodmoede! Donald, bij al uw vroegere daden wanen uw tegenstanders Sterke mannen en zij stelden moedig hun 'leven in de waagschaal. Uw; handelingen vyaron. wal is waar slecht, maar toch nooit kwajon gensstreken. Hier, op dit oogenbllk, is uw tegenstander een zwak meisje, dat onge lukkig 'is geweest van haar geboorte af. Gij kunt niet zóó diep zinken, dat ge uw hand zoudt willen bevlekken met een mis daad tegenover een wieerlooze. - Wie spreekt er nu van een. misdaad? Ik ben dat gepraat moe. Ik wil niets an ders dan u uit dit huis ontroeren en daar mee uit! antwoordde Mack Dona'd, een beweging makende om ui.t zijn stoel op te staan. Blijf zitten! zeide Kapitola, terwijl haar gezicht een aschgrauwe kleur kreeg Nog maai- vijf minuien, Donald, luis ter nog *vijf minuten naar mij! Met den hem eigen woesten lach viel de roover in zijn stoel terug. Vijf minuten, rnaar geen seconde lan ger, bromde hij. En als ge denkt me om te praten, meisje, bespaar u dan de moeite. Ik laat u nu niet meer los, als zou ik de hel an moeten met u! Donald, verlaag uwe ziel, niet tot een daad, die u door God misschien nooit zou worden vergeven. Ik bezit ju weef en ter waarde van vele duizenden. Gij kunt aljes krijgen, wat ik heb, en ik zal u ongehin derd laten vertrekken en het aan niemand verraden! I-Iahaha! En wie of wat zou verhinde ren al uw juweelen en kostbaarheden te nemen en u zelve er bijl riep Mack Donald op hoon/enden (toon. Don-aM, Donald, geef uw noodlottig voornemen op! zeide Kaplitola op dringen den, smeekenden toon. en tér wijl zij zicli dieper .over dë ruggeleuning van den stoel i he endoog. Een ruw lachen was het eentge ant woord. Man, ter wille van u zelf, laat uw voornemen varen! riep Kapitola thans op snijdenden toon. Haha! Ter wille van mijzelf? Ja. ter wille van u zelf! Mack Do nald, hebt gij nooit aan den dood gedacht? vroeg Kapitola op zaohten toon. Ik heb den dood dikwijls genoeg on der de oogen gezien, maar orn er over te gaan denken dat is vroeg genoeg, a'e hij komt! Maar de dood kan spoedig komen, plotseling en onverwacht! Misschien wie weet het! staat gij reeds in het vol gende uur voor uwen rechter! Hou toch op; dat is 'n gesprek voor den biechtstoel en niet voor hier! Geen woord meer daarover! Mack Donald, gaat ge deze kamer uit of niet? riiep Kapitola. Neen, alleen met u! antwoordde de roover. Kan niets u van dit besluit afbrengen? Niets! luidde het antwoord. Kapitola deed twee stappen achter waarts, zoodat zij thans vlak voor het nood lottige valluik .stond. Iiaren voet onopgemerkt onder het ta pijt werkende, stond zij nu gereed elk o ogenblik op de veer te drukken, waardoor het valluik zou openslaan en de afgrond den booswicht zou verzwelgen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1