BINNENLAND. HAARLEMMERSTR. 26. Uit Stad en Omgeving. Buitenlandsche berichten. Brand in Durchin Castle. Dunrobin Castle, de Schotsche bezitting van den hertog van Sutherland, is Zondag gedeeltelijk vernietigd door brand. De ge wonden, die er verpleegd werden en de kostbaarheden, waaronder zeer mooie schilderijen, konden worden gered. De hertog, en de hertogin van Sutherland leidden de redding. Branden te Londen, Manchester en Liverpool. Een brand, waarvan de oorzaak niet is opgehelderd, had Zondag plaats aan de Victoria-dokken te Londen en in een ka toenpakhuis te Bootle nabij Liverpool. Een andere brand brak uit in de gebouwen der „Aniline Company" te Manchester. De koning van Griekenland. Do verbetering in den toestand des Ko- nings houdt aan. De wonde is aan het ge nezen; 'de darmkatarrh wordt beter; de temperatuur was Zondag 37.1; pols 106, ademhalingen 20 in de minuut. Nederland en de Oorlog. Lichting 1916. Naar het N. v. li. N." uit goeden bron ver meldt, zijn de voorbereidende werkzaamhe den voor de lichting 1916 in Aug. niet gereed, zoodat de opkomst nog wel een paar maan den langer zal duren. O m k o o p e r ij. Het volgende merkwaardig stuk vonden vve dezer dagen in de „Limburger Koerier": „We hebben in verband met den oorlogs toestand van officieuse Duitsche zijde wel eens berichten toegezonden gekregen met verzoek tot opname. Soms hebben wij daaraan voldaan, soms hebben wij ze ter zijde gelegd, soms hebben we ook wel eens gemeend als eerlijke neutralen het tegen deel te moeten berichten van hetgeen ons gevraagd werd. Ook van Belgische particu liere en officieuse zijde hebben we dezelfde ervaring opgedaan. Altijd waren echter deze aanvragen cor rect: een beleefd verzoek tot plaatsing, zon der meer, gelijk er ons ook van Nederland- sche zijde, buiten verband met den oorlogs toestand dagelijks geworden. Pogingen tot omkooping echter vielen ons tot dusver enkel van Engelsche zijde ten deel. Onlangs (einde Mei) in verband met de L u s i t a n i a-zaak. We legden het aan bod zwijgend ter zijde. Thans echter ont vingen we voor de tweede maal .zulk een aanbieding. Ze geldt het afdrukken eener Hollandsche vertaling uit een artikel van de N e vv-Y o r k Tribun e, waarin de Duitschers voor wilde beesten worden uit gemaakt en voor schepsels, „die de wreed heid van een beest met den wellust van een gedegenereerd menschelijk wezen" ver eenigen. - De copij gaat? vergezeld van een Hol landsche circulaire, gedateerd 30 Corahill London E. C. 4 Juni 1915 en bevat weder om, na het verzoek tot opname „in de redaction eele kolommen van uwe eerstvolgende editie" de alinea: „Indien U Uwe onkosten, 'n.l. voor het zetten, enz. in rekening zoude willen bren gen, zijn wij met genoegen bereid U daarin tegemoet te komen en onmiddellijk na ont vangst Uwer rekening zullen wij U eene remise voor het door U bere kende bedrag doen toeko- m e n." Vriendelijk verzoeken wij U ons twee exemplaren te doen geworden Uwer editie waarin het artikel is opgenomen en de kruisband er van te doen merken „S p e- cial Time.s". De spatieering van eenige woorden is door ons aangebracht. Voor wie lezen kan, staat daar dus: Ge kunt voor het publiceeren van dat stukje ©en bedrag rekenen naar welgevallen. De origineelen dezer beide aanbiedingen worden zuinig door ons bewaard. Afzenders zijn G. Street Co. Ltd. Agents to th© Board of Trade Departments. Het briefhoofd voert het Engelsche Rijkswapen met het bovenschrift: By appointe- ment to His Majesty the King. Indien men in Engeland meent, dat men met de Nederl. pers kan doen, wat bij sommige Engelsche en vele Amerikaansche bladen bereikbaar schijnt, kent men onze vaderlandsche journalistiek in d algemeen al zeer slecht!" Het Regeer ingsbrood. Naar het „Hbld." verneemt, bedraagt de som, die het Rijk tot dusver heeft moeten betalen voor de voorziening der hoofdstad met regeeringsbrood, ruim een ton. Het rijk legt op elke 100 K. G. ongebuild meel f 10.84 toe, wat Amsterdam betreft. De hoeveelheid, dio tot de helft der vorige weok te A'dam was aangevraagd was een millioen K.G. Het rijk heeft er dus reeds f 108,100 moeten bijpassen. De „Rotterda m". Te Rotterdam liep een gerucht als zou do „Rotterdam" van. de IIolland-Amerika- lijn van Now-York naar Rotterdam, te Dover zijn opgehouden. De „Tel." kan dit gerucht zeer stellig tegenspreken. Bij in formatie is gebleken, dat de „Rotterdam" bij de Downs geankerd lag. Doch daarin moet men niets bijzonders zien. Bijna alle Nederlandsche schepen, komende van Ame rika, gaan daar ten anker, opdat de pa pieren onderzocht kunnen worden. Men verwacht dat de „Rotterdam" gis teren al weer opgestoomd is en te Rotter dam zal arriveeren. Werkloosheidskassen. De minister van Financiën heeft, naar de „Rott" verneemt, bepaald, dat, onder *ekere YOOQyajirden,, ook na 1 Augustus 1914 opgerichte werkloosheidskassen van vakorganisaties onder de „noodregeling" opgenomen kunnen worden. Verlofdagen voor Midden standers. „De Hanze", Bond van R. K. Vereenigin- gen van den handeldrijvenden en indus- trieelen Middenstand in het Bisdom Haar lem heeft zich met het volgende request tot den Minister van Oorlog gewend: „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen „De Hanze" Bond van R. K. Ver- eenigingen voor den Hadeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, tellende 69 afdeelingen met ruim 5500 leden, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 21 Nov. 1911 Staatsblad No. 296, Secre tariaat gevestigd te Krommenie; dat aan de opdracht tot indiening van een opgave voor leden van dezen Bond, waarvoor het in het request van 17 April j.l. gevraagde extra zakenverlof is bedoeld, met vermelding van de gevraagde gege vens bij het Districtshoofd in het 6e District der Arbeidsinspectie te Haarlem is vol daan. dat uilt een ioges/teld onderzo eik aan he.t licht ie gekomen dat dn het geheel 341 Middenstanders, loden van dezen Bond, onder de wapenen zijn; dat door 292 personen een opgave van den toestand 'hunner zaak is versterkt; dat 54 dezer' aanvragen niet door ons zijn ingediend, omdat naar onze meening deze niet voor het gevraagde verlof in aanmerking kwamen; a at ai'zoo bij bovengenoem d districts hoofd 238 aanvragen, komende uilt 68 plaatsen, zijn ingediend; dat bij de behandeling dezer zaak aller duidelijkst is gebleken, dat zeer veel zaken in een zeer ernstigen toestand van verval verkeeren. en een groot deeF. alleen bij spoedige 'hulp, mogelijk nog voor totalen ondergang behoed zouden kunnen worden. Redenen waarom wij Uwe Excff^ntie allerdringendst verzoeken' de gevraagde extra verlofdagen ten spoedigste te wi£len verleen en." Duitschers en Oostenrijkers uit Engeland. Dagelijks komen te Vlissingen nog een groot aantal Duitschers uit Engeland aan, meestal vrouwen en kinderen. Als de Ifcoot aankomt, gaat de Duitsche consul aan boord om hen van passen voor de reis van Vlissingen naar Goch te voo- zien. Hebben zij geen geld, dan krijgen zij reisgeld tot de Duitsche grens. De onver mogende Oostenrijkers gaan allen naar Rotterdam, om zich daar van passen te voorzien. Aemecblig Anti-Papisme. De Standaard" is van meening, dat het met de hooge sprongen van het antipapisme voorgoed gedaan is. Nu men het in zijn volle afschuwelijkheid heeft gezien, zullen steeds meerderen zich van zijn onverdraagzaam ge zelschap afwenden. Het blad schrijft: ,,'tLicp met de missie naar 't Vaticaan, zooals wc 't gedacht hadden. Oppositie was er bijna niet, en met 82 stemmen ging 't voorstel er door. Tien in aantal waren de politieke pruttelaars met Ecrdnians voorop. Een minderheid, die, bij zoo volledige opkomst, haast niet meetelt. Dat was r.iet anders te verwachten. De mannen der anti-papisten van 18531872 hebben uitgediend. Nog even houden ze zekere vereenigingen in stand, die deels zakelijk en linancieel, deels kerkelijk en poli tiek doen nagisten, wat eens op 't kookpunt heeft gestaan. Maar levenskracht zit in hun pogingen cn voelen niet meer in". Ze mogen cr nog in slagen hier of daar eenige honderden luisteraars in een zaal bij een te trommelen, om te zien of de toorts van 1853 niet nog weer aan 't vonken ware te brengen. Maar 't loopt al op bittere, op haast schreiende teleurstelling uit. En onder den bekenden mr. Tideman maken ze een soort nagebootste actie voor net niemendal. Hun verzet was dan ook zoo in-dora". Gemengde berichten. Een flinke landweerman. Zondagmiddag was een vijftal meisjes in een roeiboot aan 't spelevaren in de Bussummervaa'rt bij de vestinggracht te Naarden. Een der meisjes verloor bij het afduwen van de boot het evenwicht cn viel in het water. In plaats van een hand tot redding uit te steken, begonnen de andere meisjes wanhopig te gillen, wat aanvankelijk door niemand werd opgemerkt. De boot dreef weg en de drenkelinge zonk weg. Toen kwam een aldaar in de nabijheid op wacht staande landweerman op het hulpge schrei toesnellen, doch om bij de drenkelinge te komen moet hij door een zeer breede prikkeldraadversperring voorwaarts dringen. Hij beliep daarbij zeer ernstige verwon dingen, wegens de haast waarmede hij moest voorwaarts gaan, doch hij had ten minstede voldoening het meisje te redden. Ongepast. Een „grappenmaker" heeft Zondagavond vuurwerk in een kozijn van de kazerne te Gorinchem gelegd, dat ontplofte en zulk een knal gaf dat eenige ruiten braken. De ontploffing werd in verschillende deelen van de stad gehoord. De dader koos het hazenpad, doch werd aangehouden. Zigeuners-opstootje. Op de paardenmarkt te Numansdorp bracht een troep zigeuners, die met woonwagens even buiten de gemeente stonden, groote stagnatie teweeg. Een der zigeuners deed zich voor, of hij een paard wilde ruilen, de koop wilde niet lukken, omdat de zigeuner den indruk maakte dat hij het paard op een sliuksche manier kosteloos iu handen wilde krijgen. Er ontstond een woor denwisseling, waarna de zigeuner den koop man met boksbeugel en dolkmes te lijf ging. Toen de politie cr bij kwam, kreeg de zigeuner hulp van andere zigeuners. De zigeuners schoten met revolvers op de politie; deze laatste mocht het, nadat militaire hulp was opgedaagd, gelukken de zigeuners te over mannen. Vijf zigeuners werden gearresteerd. Voor melde koopman had eenige steekwonden in het hoofd, een burger een schotwond bij het oor bekomen en een militair werd zeer ernstig aan de baud verwond. Van de politie werd niemand verwond. De politie en militairen hadden, toen de zigeuners werden wegge bracht, de grootste moeite om het volk, dat de zigeuners lynchen wilde, in bedwang te houden. „N.- v. d. D." Koperen bruiloft op een fort. Het zal zeker wed tot de uitzonderingen behooren, dat óp een fort een koperen bruifoft ge vierd wordl zooals Vrijdag j.l. te Spaara- dairn is geschied, schrijft „Haarl. Dhld." Een der landweersoldaten was 12y2 jaar getrouwd en de bezetting heeft er voor ge zorgd, dat voor het echtpaar deze dag niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Door den fortcommandant werd het echtpaar en de familie, die ook tegenwoordig was, in de versierde cantjne ontvangen en, terwijl de aanwezigen eeai toepasselijk lied zongen, leidde hij man en vrouw naar hun ver sierde zetels. Er werd muziek gemaakt-, gezongen, gedanst en gesproken, en wel door den sergeant-majoor B. L. van Es en den fortcommandant, welke laatste heit bruidspaar na eenige toepasselijke woor den een enveloppe met inhoud aanbood. Mislukte chantage. Dezer dagen werd een bewoner der Oranje-Nassauilaan te Amsterdam opgescheld met de mededee- ling, dat hij sprak met dien officier van justitie en dat geen gevolg zou worden ge geven aan zekere zaak het betrof het O-verrijden door den betrokkene van een jongen, met zijn automobiel indien hij bereid was een som van 500 gulden te stor ten. De bewoner begreep dadelijk, mét een poging tot chantage te doen te hebben, doch deed alsof hij op d© zaak inging en bood de hei'.ft. Zaterdag nu vervoegde zich aan zijn wo ning een 15-jarige jongen met een schrij ven waarin verklaard wend, dat de officier van justitie geen gevolg aan de zaak zou geven als hij een bedrag van f 250 ontving. I>e politie, die door den bewoner van de Oranje-Nassaulaan gewaarschuwd was, re kende den jongen in. Hij verklaarde, dat twee onbekende mannen hem vijf gulden hadden gegeven voor het bezorgen van den brief. Als er gevraagd werd, van wien het schrijven kwam, had de jongen moeten antwoorden: van. den officier van justitie. (Hbld.) Voor liefhebbers. Te Franeker wordt een agent van politie gevraagd. Niets bij zonders zal men zeggen. Doch in de toe lichting bij de oproeping wordt gezegd: bij voldoende kannis der Fransche, Duit sche en Engesche taal wordt een vergoe ding gegeven van f 15 's jaars, zegge vijf tien gulden im een heel jaar voor voldoen de kennis der vreemde talen! Een peetschap. Wie zich een weinig voor de Duitsche keizerlijke familie in teresseert, welke belangstelling hier over het algemeen vrij groet mag boeten, zal gelezen hebben, dat de Duitsche kroon prins het heele vijfde leger, dat door heim w.ordt gecommandeerd, de eer heeft aan gedaan, het peetschap over zijn jongste dochter, in April geboren, aan te bieden. Een dergelijke massa-peetschap heeft zijn precedenten. Herinnerd mag hier worden aan het feit, dat eenige eeuwen geleden de Stat en-Generaal peet werd en van een Duitsche prinses. In het jaar- 1622 werd prinses Louise, van de Pfalz geboren, dochter van keur vorst Frederik V, koning va.n Bohemen, deri Winterkoning", zooals hij in de ge schiedenis van den 80-jarigon oorlog heet. Na den ongelukki'gen slag bij Praag in 1612 vluchtte die vorst naar Hofland, waar hij bij zijn bloedverwanten, de Oranje'?, gul onthaal vond en waar hij dooi- de Staten-Generaal niet alleen politiek doch ook financieel: gesteund werd. Tot dank hiervoor bood hij hun het peetschap over zijn dochter aan, die (hij den naam van Hollandine gaf. Deze prinses giing in 1658 tot het katholicisme over cn werd niet lang daarna abdes van het Giste re i en-se rklóo- ster te Mambuisson aan de Oise. Ook als schilderes legde deze vojrste'.ijke vrouw buitengewone gave aan den dag en er zijn nog talrijke doeken bewaard, die zij naai de school van haar leeraar Honthoröt schilderde. Een verlichte bioscoopzaal. Volgens een Duitsch tijdschrift, gewijd aan de be langen der kilnem atog r af ie, heeft een Amerikaan patent genomen op een niet ref'ecteerende projëctiewand. Deze bestaat uit een glasachtige massa bedekt met een laag microscopisch kleine veelkleurige stijfse'ikorreltjes, waarmee men ook pho- tografieplaten bedekt. Ondanks de kleuren- verscheidenheid doet de wand zich voor het bloote oog ar.s kleurloos voor. Het doel dB, het anders reflecteerende licht te ab sorbeer©®. De laag laat dus geen ander licht door dan.' het direct op het preparaat geprojecteerde, waardoor de beelden aan helderheid zeer veel winnen. Hierdoor wordt een spoedige vermoeienis van he.t oog voorkomen. Ten slotte hee-flt de niieuwe vinding dit belangrijke voordeel, dat het tevens het bioscooptheater van zijn Slechten naam zal bevrijden en in veler sympathie zal doen rijzen, omdat er niet meer in het duister, doch bij vol daglicht en bij hel kunstlicht zal kunnen worden gefiümd. Gemeentezaken. De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 17 Juni 1915, des namiddags te twee uur. De markten en veilingen aan den Apothekersdijk. In een adres aan den raad worden door Ph. Endeiien en 5-1 verschillende bewoners van de Bloemmarkt en de Apothekersdijk en eenige andere belanghebbenden klach ten geuit over de groente- en ooftmark-tten en de veilingen, die as'.cl aar worden gehou den en wordt er door hen op aangedron gen voor die markten en veilingen" eene andere plaats aan te wijzen. B. en W. merken op, dat een verplaat sing niet wel mogelijk is. De door adres santen opgenoemde terreinen zijn voor het beoogde doel te klein en andere geschikte plaatsen zijn op het oogenblik eenvoudig niet te vinden. Een verplaatsing is derhal ve, de Commissie voor het Marktwezen zegt het in haar rapport terecht, zeggen B. en W., op het oogenblik onuitvoerbaar. Het eenige middel, om het geblaf der honden eenigermate te verminderen, be staat Juëlin, dat de lastige hpnden zooveel mogelijk van elkander verwijderd worden gehouden en dat het ophitsen der honden door jongens wordt tegengegaan. Zooveel mogelijk wordt hiervoor dan ook door het marktpersoneel en door de politie zorg ge dragen. Met de commissie van het Marktwezen zijn B. en W. van oordeel, dat de geuite klachten niet van eenige overdrijving zijn vrij te pleiten, terwijl de omwonenden te vens over het hoofd zien, dat, zooals de Commissie voor het Marktwezen het uit drukt, de Bloemmark niet de eenige stads buurt is, alwaar het wonen cenig ongerief medebrengt. Op grond van een en ander geven B. en W. in overweging hen te machtigen aan adressanten antwoorden, dat tot dc door hen gevraagde verplaatsing van de markten en veilingen op den Apothekers- dijk en de Bloemmarkt vooralsnog niet kan worden overgegaan.. School voor den Indi&chen Post, Telegraaf en Telephoondienst. Teneinde bovengenoemde school, die tij delijk gevestigd is in het gebouw der Chr. Jongeiingsvereeniging in de Janvossen- steeg, tegen Oct. a s. in het gebouw aan de Pieterskerkgracht te kunnen overbren gen zullen de in het ter inzage liggend rapport van den Directeur van Gemeente werken aangegeven veranderingen op de he nedenverdieping moeten worden gemaakt, waarvan de kosten worden geraamd op plm. f2700. Met het Rijk zou nu een zoodanige rege ling kunnen worden getroffen, dat de ge meente de verbouwingkosten voor hare rekening neemt en de benoodigde lokalen met de in die lokalen aanwezige kasten en ander meubilair, voorzoover dat voor de nieuwe Hoogere Burgerschool waardeloos is, kosteloos aan het Rijk ten gebruike af staat, terwijl dan de kosten van onder houd, schoonmaak, verwarming, verlich ting, meubilair enz. door het Rijk worden gedragen. Overeenkomstig het advies der Commis sie van Fabricage geven B, en W. den raad in overweging: a. de benoodigde lokalen op de beneden verdieping van het gebouw aan de Pie terskerkgracht, waarin thans de H. B. S- voor Jongens is gevestigd, alsmede de zich daarin bevindende kasten en ander meubi lair, voorzoover een en ander niet wordt overgebracht naar het nieuwe gebouw der H. B. S. voor Jongens, op nader overeen te komen tijdstip kosteloos aan 't Rijk ten gebruike af te staan voor een school 1 opleiding van surnumerairs voor den In- schen post-, telegraaf- en telephoondienst onder voorwaarde dat de kosten van ver bouwing, noodig om de benedenverdieping voor het beoogde doel geschikt te maken, ten laste der gemeente, doch de kosten van onderhoud, schoonmaak, verwarming, verlichting, meubilair enz. voor rekening van het Rijk zullen komen. b. hen te machtigen een overeenkomst, in den geest, als sub a bedoeld, met den Minister van Koloniën aan te gaan: c. door vaststelling van een begrootings- staat een bedrag van f 2700 ter beschikking te stellen voor de verbouwing van dc bene denverdieping van het gebouw aande Pie terskerkgracht.. Te kort Eleclriciteitsfabriek. Uit de door Commissarissen der Stede- lijken Fabrieken van Gas en Electriciteit ingediende rekening over het jaar 1914 blijkt, dat de exploitatie der electriciteits- fabriek f44400,01,5, waarvan komt ten laste van de Electriciteitsfabriek f 44400.01,5 en van de afdeeling „Tijdaanwijzing" f 2281.58. Ten einde bij onveranderde vaststelling dier rekening de vereischte gelden voor de uitkeering van het nadeelig slot beschikbaar te hebben, zal tot verhoo ging van den post volgn. 140 „Uitgaven voor de Stedelijke Fabrieken van gas en electriciteit" ifioeten worden overgegaan. Op genoemd artikel is ten behoeve van de betaling van het nadeelig slot der afdee ling „Electrische Tijdaanwijzing" reeds een bedrag van f 1648.— uitgetrokken: een eerhooging van het artikel met f 46681,59,5 —f 1648.— f45033,59,5 is derhalve vol doende. Dit bedrag kan worden gevonden uit de hoogere opbrengst van eenige ontvangst- posten en de overschotten op verschillende uitgaafposten, zooals op een begrotings staat nader is aangegeven. B. en W. geven den raad in overweging tot vaststelling van dien staat te beslui ten. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot kapelaan te Tilburg (parochie Broekhoven), den wel- eerw. zeergel. heer W. J. J. J. de Klein, tot vice-prefect aan het Seminarie te St. Michiels- Gestel den eerw. heer H. J. A. Schoenmakers en tot kapelaan te Mill den eerw. heer V. A. M. Sprengers, de beide laateten priesters van het Seminarie. Als rector van het op de buitenplaats „Vronesteyn" te Voorburg te vestigen inter naat ter opleiding van R. K. zusters, is be noemd de weleerw. heer M. A. Thompson. Deken A. Kopers. De zeereerw. heer J. A. Kupers, deken en pastoor te Gouda, is Zondagavond te 8 uur voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden. Zijn toestand is het oogenblik zeer zorgwekkend. Een kreupel kind genezen. Men schrijft uit Sittard aan de „L. K.": Woensdag deed in onze stad een gerucht de ronde, dat in de Basiliek van O. L. Vr. van het H. Hart, onder de H. Mis, opge dragen voor de dc pelgrims van Nederhorst den Berg enz. een kreupel kind plotseling genezen werd. Ten einde de juiste toedracht te verne men, hebben wij ons gewend tot de Eerw. Zusters Ursulinen, welke ons bereidwillig te woord stonden en het volgende mede deelden: Het kreupele meisje, een kind van onge veer 9 A 10 jaar oud, geboortig uit de om geving van Haarlemmermeer, hebben jvij Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Denkt om de VERPLAATSING van hei MEUBELMAGAZIJN van ALBERT RIEL, 2753 van MARE 36 naai reeds meerdere jaren bij deze processie op gemerkt in gezelschap van hare moeder, welke steeds het wagentje waarin het kind gezeten was, voortduwde. De groote gods vrucht, gepaard met een innig vertrouwen van het kind zoowel als van hare ouders in de voorspraak van O. L. Vr van het II., Hart om genezing, bleven niet onverhoord.. Het kind nam zoodanig in beterschap toe, dat het reeds het vorige jaar de bedevaart kon medemaken met behulp van krukken. Toen reeds zeide het kind de vaste over tuiging te hebben geheel en al genezen te zullen worden door de voorspraak van O. L. Vrouw, de gelofte afleggende Haar zoo lang te zullen komen smeeken om genezing tot het de krukken kon achterlaten. Dit nu is dit jaar geschied. De beterschap hield aan, zóó zelfs, dat het thans reeds zonder steun kan loopen. Uit dankbaarheid heeft het kind de krukken thans in de Basiliek achtergelaten. Het geval zal nader aan het vereischte onderzoek worden onderworpen. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Met ingang van 15 Juni is verboden het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit de gemeenten in Limburg, gelegen ten Z. van de gem. Susteren en Roosteren. Stand der landbouwgewassen op 10 Juni. Het hieronder volgend overzicht van den stand der Aandbouwgewassen op 10 Juni 1915 is, onder medewerking van de Rijks- ■1 aixlb o uw lee r arensamengesteld naar ge gevens. verstrekt door de correspondenten van de directie van den. landbouw. Zoo als reeds in het oogstSericht van_9 April werd opgemerkt, kenmerkte zich de nawiwter door veeil regenval, waardoor, vooral An streken met eene slechte afwa tering, nogal schade aan de te velde staan de gewassen werd toegebracht. Door dien regen had voorts de voorjaars/bestelling over het algemeen laat en onder ongun stige omstandigheden plaats. Omstreeks midden April trad eene droge periode in. Over het geheel was de tem peratuur in April een weinig bene/den da normale. De tweede helft was rijk aan zonneschijn. De maand Mei kenmerkte zich door groote tegenstellingen op liet ge/bleid van temperatuur en regen. De eerste en derde decade waren droog. In de tweede viel er, voorat in Holland en Friesland, nogal re gen, die echter gepaard ging met "koud weer. In de geheels maand kwamen noord-oostelijke winden bijzonder veel voor. terwijl het aantal uren zonneschijn grooter was dan normaal. Nachtvorst kwam voor op den 3den, 15den en 31 sten. Van 1 tot 10 Jun.i was heit weer in het algemeen droog en warm, van den 7den tot den lOden zelfs zeer warm. Na 7 Juni kwamen onweersbuien voor, op enkele plaatsen, speciaal in het zuiden en wes ten, vergezeld van buitengewoon zwaren regenval. Over het algemeen zijn de vooruitzich ten van den oogst iai het oosten des lands minder dan dn het westen, ofschoon, men vrij algemeen klaagt over koude cn droog te, alsmede over den nadeeligen invloed, die onvoldoende bemesting, vooral met stikstofmest, op den oogst zal oefenen. Het uitblijven van een deel der verwachte chi- lisalpeter werkt zeer schadelijk. Met zekerheid kan thans reeds worden voorspeld, dat de roggeoogst niet ruim zal zijn, terwijl in de oostelijke provinciën ook. de hooioogst te wenschen zal overla ten. In het westen is over het algemeen de toestand heter. In tal van plaatsen werd bij het afzen den der berichten door de corresponden ten sterk naar regen verlangd. Zooa's uilt het bovenstaande weekoverzicht blijkt, hebben in de laatste dagen in verschil len de streken onweersbuien regen gebracht. Deze buien zijn echter .slechts plaatselijk geweest, zoodat is aan te nemen, dat het verlangen naar regen veilerwege nog zeer groot iis. In zuidelijk Groningen ziijn meerdere kampen rogge en haver sinds eenige we ken ziek. Het schijnt, dat herhaalde be mesting met zwavelzure ammoniak en su- perfosphaat-, misschien ook kadidüngesalz, daaraan niet onschuldig is. Het gewas schijnt zich echter te herstellen. De Hanze-Bank. De bijbank van de Coüp. Centra;'© Mid denstands Credietbank van „De Hanze" aan de Lange Mare heeft een merkbare verandering ondergaan, wclkè inderdaad een verbetering is. Het geheele benedenhuis is nu ingericht als bank. Het kantoor is gesplitst en ge deeltelijk verplaatst naar de achterkant van het huis. Het is een prachtig, ruim lokaal, dat uitzicht geeft op een schaduw rijken tuin en dient, voor de verschillende uitbetalingen en de gewone afdoening van zaken een bank betreffende. Voor dit kantoor is een breede portiek. Voor dit kantoor is een breede portiek, waar bezoekers kunnen wachten en aan genaam wachten, want het is er zoo g®" zelJig mogelijk gemaakt.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2