Uit Stad en Omgeving. Hoen menschen van het eene einde van Europa naar het andere liet marcheeren, verdiepte zich in het marcheeren der damschijven op een bord en had op dit eigenaardig slagveld een grijsaard tot tegenstander. De keizer ontving van den geestelijke slag op slag. Deze won vijf partijen achter elkaar met een handigheid, die den mach tigen vorst verbaasde, terwijl deze geen tijd had op de een of andere wijze tot ver ademing te komen. Toen het oogenblik van scheiden was gekomen en de groote torenklok van het paviljoen te Rambouillet het middernachtuur sloeg, stond Napoleon de verhevene op en zei lachend tot zijn tegenstander: Eerwaarde heer, gij hebt mij een lesje gegeven, waarvan ik profijt zal trekken. Ik heb op dezen avond beter spelen geleerd dan in de laatste twintig jaar. Ge hebt mij zonder pardon vernie- ligii." „Uwe majesteit is overal zoo onover winnelijk", gaf de geestelijke ten ant woord, dit is het eenige geval, dat u ver slagen is en wel op het tric-trac-bord. Bo vendien sire, is u uw nederlagen verschul digd aan het te snelle voortrukken. Deze manier van strijden is soms wel vrucht baar, wanneer men een geduldige en knap pe tegenpartij voor zich heeft." De geestelijke gaf Napoleon, zonder dat deze het vermoedde, een lesje in de krijgs kunst. De hooge personages, die voortdurend in de nabijheid der spelers hadden ge staan, bewaarden het .stilzwijgen. De goe de geestelijke nam de goudstukken, die de keizer had verloren, bescheiden weg en naar den oppermaarschalk gaande, zei hij tot dezen fluisterend: „Mijnheer, rechtens komt u van deze som vijftig francs toe." „Eerwaarde heer, antwoordde de op permaarschalk, „behoudt u ze, als u mij genoegen wilt doen, ik verzoek u daarom! Ge moeit ze maar den armen geven!" „Uw wenseh zal vervuld worden, mijn heer," sprak de geestelijke, terwijl hij de goudstukken .wegborg. Ir.tusschen trachtte Napoleon aan zijn omgeving de reden van zijn nederlaag te verklaren en zei tot den grijsaard: „Mijnheer de geestelijke, u (heeft mij een aangenamen avond bezorgd. Ik dank u daarvoor! Daar u mij nu overal zult kunnen vinden, zal u mij een igroot ge noegen doen mij dikwijls to bezoeken en bovendien- is u mij een contra-partij schuldig, waarbij ik hoop, dat ik de scha- ,de dan zal kunnen inhalen!" De geestelijke maakte een diepe bui ging en wilde vertrekken, maar de keizer hield hem nog even staande en zei: Mag ik weten hoe oud u is?" „Twee-en zeventig jaar, sire! Het was bijna vier en veertig jaar geleden zijn, dat ik voor het eerst aan het altaar stond en voor het heil van Frankrijk bad." „Welnu, ga door. met voor Franjkrijk'te hidden. Ik hoop, dat wij elkandèr' spoedig zullen weerzien.'; „Spoedig is het ware woord, sire," gaf do geestelijke .ten pntwoo^d, „want wan neer uwe majesteit 't nog de moeite Waard acht met mij fe'spelen, heb ik'géén tijd mee]' te verliezen omdat mijn dagen al geteld zijn." Napoleon en de priester zagen elkaar niet meer. In' het jaar 1813 overleed de priester te Rambouillet en ook het keizer rijk ging zijn ondergang i tegemoet. De slimme opziener. Monseigneur Daviau, eerst Aartsbis schop van Vienne en daarna van Bordeaux gaf alles uit aan goede werken en behield niets voor zichzelven. De opziener van het bisschoppelijk paleis zat daar nog het mee'st mede verlegen. Zoo was bijvoorbeeld de linnenkast van Monseigneur beslist on voldoende voorzien, maar hoe zich nieu wen voorraad aanschaffen? De slimme dienaar besloot tot de volgende list. „Monseigneur", sprak hij, ik kom uw wel dadigheid inroepen voor een goed werk; 't is voor een ouden man, die geen hemden meer heeft Ik dacht zoo, dat U. D. H. hem ter hulpe zou willen komen in deze uiterste armoede. Uw geld zou waarlijk goed besteed ï|jn. De grijsaard verdient heusch uw medelijden, en van U alleen kan hij hulp verwachten". „Volgaarne, volgaarne", was het ant woord van den Aartsbisschop. „Hier, twee honderd frank. Steekt dien goeden grijs aard nu maar eens goed in de kleeren". Op deze wijze kreeg Monseigneur nieuw on dergoed. HET STEUNCOMITÉ. XI. liet Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1314 schrijft ons: Onder de vaklieden der D.-afdeeldng nemen de steenhouwers een kleine plaats in. Er zijn er slechts 8 van door het Comité gesteund, waan'an eir op 17 Mei nog 4 over waren. Zij leden niet slechts van vermindering der drukte in de bouwerijen maar ook doordat er geen voldoende ma teriaal uit de steengroeven kon worden aangevoerd. Zij kwamen zeer geleidelijk, ongeveer elke maand' één, zich bij het Co mité aanmelden en vonden voor een deel ook achtereenvolgens werk. Daar zij allien of bijna a'.len hij een werk loozemfon ds wa len aangesloten, was de bijdrage van het Comité zoodra zij uit de werkloozemkas gingen trekken, slechts een aanvulling. Tot 1 Mei 1.1. werd aan hen gezamenlijk uitgekeerd een bedrag van ongeveer f 375, ■wat neerkomt op gemiddeld f 1.30 per ge zin per week. Dat de mobilisatie van verstrekkenden invloed op den handel was, ondervonden niet het minst de typografen, waaronder we letterzetters, boekdrukkers eii steen drukkers rekenen. Niet dat deze over 't algemeen zwaar door algeheele werkeloos heid werden getroffen, maar wel door ver korting van den arbeidstijd, zoodat het weekloon beduidend werd ingekrompen. Die bekorting bestond voo- den een, dat hij minder uren per dag en voor den an der dat hij minder dagen per week werkte. Het meeat hadden de arbeiders te lijden, die op de handelsdrukkerijen werkten. 39 typografen hebben steun van het Comité ontvangen, waaronder evenwel 10 dienst plichtigen. Op 17 Mei werden nog 10 hun ner gesteund, waaronder één dienstplich tige. Voor het Comité werd de last dezer groep zeer verlicht, doordat het grootste deel uit hun werkloozenkas een bijslag op hun loon ontvingen tot 'f 0, waarboven het Comité dan steunde tot 80 van het nor male loon als maximum. Daardoor is in de afgeloopen periode s'.echts ongeveer 1300 aan hen gezamenlijk uitgekeerd, wat -voor elk gezin per week berekend ge middeld f 0.90 uitmaakt. Dat de toestand in het drukkersibeclrijf lieden nog niet normaal is, is het best op te merken uit'de aanmelding der typogra fen bii het Comité. In Augustus, Septem ber .en October kwamen er telkens 7, waar onder 0 dienstplichtigen. De 4, die in No vember kwamen, waren alio 4 in militai ren dienst. In December en Januari meld de er zich telkens één aan, maar in Fe bruari weer 9, wat op achteruitgang van den toestand wees. Sinds kwam nog een enkele opzetten, die uitgevallen was. De afvoering ging ook zeer ongelijk. In Augustus direct 1, :<n October 4-, in No vember 1, in December 5, Januari 2, Fe bruari 4, Maart 5, April 1 en begin Mei 6. Onder de bed lijven die weinig van den oorlogstoestand te lijden hebben gehad, behoort in de eerste plaats het metaalbe drijf, al liet zich ook daarvoor in den aller- ee.rsten tijd der mobilisatie de toestand dreigend aanzien. Toch werden nog 71 me taalbewerkers door liet Comité gesteund. Dat deze arbeiders zich tot hert. Comité wendden, was eensdeels, oandat de rijks- vergoeding in verhouding tot het tot dus ver genoten Loon voor hen veel tie gerihg was, want onder de 71 genoemden waren er niet minder dan 48 militairen. De ove rigen wendden zich tot het Comité ter c.orzake van werkloosheid hunner kinde ren, die in andere bedrijven werkzaam varen, of van eigen geheele of gedeeltelij ke werkloosheid. Van de dienstplichtigen werden op 17 Mei nog 11 gesteund. De da tum van aanmelding geeft ook duidelijk te zien dat er veel militairen tot deze groep behoor en. Waren er in Augustus 2 en in September 5 gekomen, in October kwamen er niet minder dan 15 >en in November een stroom van 38. Toen was ook'heit grootste deel geweest, want in December, Januari -en Februari kwamen er telkens 2, in Maart 4 en in April nog 1. De afvoeringen ge schiedden meer geleidelijk. Zoo konden er in November reeds 10, in December en Ja nuari 'telkens 11 afgevoerd worden., meest door verhoog.ïng van de rijksiLoeiage. In Februa ri .gingen er 3, in Maart 5, in April 2, in begin Mei nog 9, zoodat er op 17 Mei nog 17 over waren, voor het mee- rendoel. zooals reeds gezegd is, dienst- plóchtigen. Daaj,- de uitkeertng van, het-Comité voor ctezë groep grpotemdeels slechts bestond in een tijdelijke aanvulling van - de rijksver- goeding is het geheele bedrag, tot 1 Mei gerekend, aan deze groep, uitgekeerd slechts ongeveer f 2100, dat is gemiddeld ruim 80 cents per gezin per week. Het ge middelde is over de geheele periode geno men, zooals trouwens :<n vroegere niede- deelingen bij berekening per gezin ook steeds gedaan is. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter de heer T. P. Kleyn, burge meester. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter brengt ter tafel het kiezen van een schattingscommissie naar aanlei ding van de nieuwe wet op de Rijksinkom- stenbelasting. B. en W. zouden het wenschelijk vinden, dat 2 ingezetenen van Woubrugge en 2 van Hoogmade daarin zitting zouden hebben en wel twee uit den burgerstand en twee uit den landbouwendenstand. Als dubbeltallen worden genoemd de heeren J. Noordam, F. Kroes, W. van der Waa, C. Molenaar Dz., en W. A. Boot, en voor Hoogmade: C. van der Meer, C. P. van der Geest, J. Witteman en J. Jansen. Met meerderheid van stemmen worden gekozen de heeren F. Kroes, W. A. Boot, C. P. van der Geest en J. Jansen. Ingekomen was een'verzoek van het Al- gem. bestuur van het „Groene Kruis" om subsidie en medewerking van den Raad voor de opgerichte Ontsmettingsoven ten- einde boeken en leermiddelen jaarlijks te desinfecteeren. B. en W. stellen voor jaar- I lijks voor dit goede doel f 500 te subsidiee ren en ook jaarlijks in de vacanties alle leermiddelen te laten ontsmetten. De heer Heenk kan zich gaarne met dit voorstel vereenigen, mits het voor alle scholen geschiedt. De1 V oorzitter zegt, dat dit ook het plan van B. en W. is. De begrooting van de Gezondheidscom missie te Alphen wordt goedgekeurd. Bij acclamatie worden de leden van het stembureau van het vorig jaar herbe noemd. Ter tafel komt de missive van den Minister van Birmenlandsche Zaken om trent het rapport der commissie „Centrale drinkwatervoorziening" in cLeze omstre kken. Daaruit bleek, dat in de eerste 15 ja ren geen winst zou kunnen verwacht worden van de "grootste plannen. In dat rapport wordt berekend, dat per per soon 70 liter per dag afname zou zijn en* de prijs op 30 cent per vierk. M. zou moe ten worden gesteld. De heer V an Dam merkt op, dat in de concessie aanvraag voor drinkwater voorziening van den heer T. P. Kleyn en kel als eisch gesteld was, afname van 10 liter per persoon en per dag en dat de kosten per vierk. meter niet hooger zou zijn dan 10 15 cent. De Voorzitter erkent dat in beide plannen een groot verschil is. B. en W. hadden een onderzoek laten in stellen naar de hechtheid der brug over de Woudwatering door den gemeenteopzich ter; ook was de brug door een opzich ter van den Prov. Waterstaat onderzocht. Het resultaat was, dat spoedige voorzie ning tot herstel noodig bleek, vooral wat betreft het gedeelte aan den werkoever der Woudwatering. Het plan was in de toe komst al het onderwerk niet meer van hout, maar van ijzer en gewapend beton te laten vervaardigen, alsmede de doorvaart te verbreedén. De kosten zijn geraamd op ongeveer f 53000. Hiervoor zou subsidie gevraagd worden aan de provincie. De tijdsomstandigheden nopen om die plan nen thans te laten rusten en alleen te doen wat noodig is, daartoe moeten worden aan geschaft, drie ijzeren leggers, die voor de latere plannen ook gebruikt kunnen worden. Met het herstellen is een en ander begroot op f 210. Na eenige discussie wordt dit bedrag toegestaan. Bij de rondvraag deelt de heer Van der Geest mede, dat hij zijn functie als voorzitter van 't gemeentelijk-electrisch be drijf neerlegt, daar hem gebleken is, dat de voorzitter te Woubrugge moet wonen om dagelijks zoo noodig de zaken te be sturen. De Voorzitter herinnert den heer Van der Geest er aan, dat dit verzoek in het College van B. en W. moet geschieden aangezien de Voorzitter der Commissie be noemd wordt door genoemd College. De Raad benoemt alleen de twee commissie leden. De heer Molenaar herinnert aan wat is voorgevallen tusschen den heer Bontje aan den hoek van de Veen en den heer Pouw, en wijst verder op den onhoud- baren toestand aldaar. Wenschelijk zou hij het achten" als in de kwestie van het voetpad afdoende verbetering werd ge bracht. Hij zou den raad willen voorstellen in het algemeen belang, dit openbaar voetpad door de Regeering te laten onteigenen, daardoor zou Bontjes finantieel beter wor den, aangezien hij nu jaarlijks dat voet pad moet onderhouden. De heer Liever se is het met dit voorstel eens. De Voorzitter raadt aan, dit voor stel nog even aan te houden, aangezien binnenkort deze kwestie door den rechter zal worden behandeld. De heer Liever se en Van der Voorn wijzen op de verzakking van den weg aan de landhoofden der bruggen te Ofwegen en Hoogmade, tevens wijzen zij er op, dat brugplanken los waren. De Voorzitter zal d'en opzichter een en ander laten herstellen. Hierna gaat de Raad in Comité gene raal ter behandeling van den Höofdelijken Omslag. Rechtzaken. RjjTvicldclicten. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde. D on dei'dSg net Voifnis "cfèf" HadrlemschcReclit- bank, .waarbij een 33-jarige photograaf uit Haarlemmermeer (Njqpw-Vennep), veroor deeld werd tot' één maand gevangenisstraf, wegens verduistering van een fiets, die hij te Lisse gehuurd had. De 4de Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeelde denzelfden photograaf gisteren tot vier maanden gevangenisstraf, wegens oplichting van een fiets, ten nadeele van een rijwielhandelaar in de Lepelstraat aldaar. Het O. M. had zes maanden geëischt. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De 19-jarige boómkweeker P. K., te Zwam- m er da m, gedetineerd, had 10 April bij L. van Zevenhoven te Gouda een rijwiel gehuurd. 12 April was beid. met dit rijwiel bij don bloemist J. D. Pieters aan den Oostzeedijk te Rotterdam gekomen en had van dezen f 6 geleend. Hij had die f6 bekomen en het rij wiel achtergelaten. Bekl. had voor den rechter-commissaris bekend, dat liij het rijwiel in pand had ge geven. Op die verklaring kwam hij thans echter terug, bewerend, dat hij het rijwiel slechts in bewaring had gegeven. In ieder geval had bekl. het geld niet teruggebracht en liet rijwiel bij Pieters laten staan. Den volgenden dag was bekl. te Rotter dam aangehouden. Getuige J. D. Pieters verklaarde, dat bekl. hem het rijwiel in pand had gelaten en dat hij hem het geld zonder pand niet gegeven zou hebben. Het O. M.j waargenomen door mr. BÖht- lingk, eischte wegens verduistering 1 maand gevangenisstraf. Mr. H. van Blommestein refeerde zicb. De niet-verschemn beklaagden L. B. V. en J. B., hadden op 4 Mei te Waddingsveen gebedeld. Ter zake van bedelarij eischte het O. M. tegen den eersten bekl. drie dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrchting voor den tijd van drie jaar en tegen den tweeden bekl. 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. De niet-verschenen bekl. J. F., had op 24 April te BI eis wijk, gebedeld. Eisch ter zake van bedelarij3 dagen hech tenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaar. De 42-jarige arbeider L. v. O, te Gouda, had in de maanden Maart en April, uit de kurkwarenfabriek te W a d d i n g s v e e n eenige stukken koper weggenomen. Bekl. verklaarde er door behoeftige omstandigheden toe ge komen te zijn. Terzake van diefstal eischte het O. M. f10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Belcediging van den Duitschen Keizer. Gisternamiddag heeft voor de Plaarlemsche rechtbank terecht gestaan J. K., een brood- en banketbakker uit Zaandijk, terzake dat bij in een openbare vergadering aldaar op 25 April den Duitschen keizer een huichelaar had genoemd Beklaagde ontkende het opzet tot belee- diging. De officier van justitie eischte f25 boete, subs. 20 dagen gevangenisstraf. De onzijdigheid niet in gevaar gebracht. Naar de heer Bernard Canter in de „Holland Express" meedeelt heeft het O. M. in de dagvaarding?, hem 29 Mei toege zonden, een deel van de oorspronkelijke aanklacht, nl. die waarin hem „het opzet telijk in gevaar brengen van de onzijdig heid van Nederland" werd ten laste gelegd, laten vallen, zoodat de heer Canter alleen zal terechtstaan wegens „beleediging van het hoofd van een bevrienden Staat". De zaak zal Dinsdag a.s. voor de arron- d 1 ssements-rechtbank te Rotterdam dienen. Gelijk men weet is de aanklacht inge diend naar aanleiding van den inhouij van een „Algemeen overzicht" door den heer Conter geschreven in het nummer van 3 Februari van de „Holland Express". KANTONGERECHT HAARLEMMERMEER Na een gehouden zitting met gesloten deuren waarin, verschillende kind.eiv.aken wenden afgehandeld werd in de openbare zitting allereerst aan de oixle gesteld de zaak van: J. W. te Haarlemmermeer, die terecht atond wegens het rijden zonder licht en niet stil te hebben gehouden op de eerste vordering van de politie. Bekl. protesteerde tegen .de wijze waarop hij over den grond was geworpen met zijn rijwiel door den. verbal i9ee renden ambte naar. Het bleek echter dat deze den in druk had em befkl. had inderdaad een der gelijke beweging gemaakt, dat deze wilde ontsnappen. Eisch f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 dagen hechtenis. G. C. S., te Lis®e, stond andermaal te recht wegens het leunen tegen de muur van het postkantoor aldaar, hetgeen, bij verordening is verboden. De verbalisant Vermelen meeant dat het groote onverschil ligheid is bij beklaagde, omdat hij [kort te voren ook al bekeurd is geworden. Eisch f 2 of 2 dagen hechtenis. L. J. B., -tie Woubrugge. had oip 23 Maart 1.1. per wagen een varken vervoerd dooi de gemeente Aükemade langs den Achter weg bij Nieuwe-Wetering, terwijl het ver voer van dergelijk vee langs dien weg juist bij Minisitrieele beschikking van 18 Maart was verboden, wegens het heerschen van ir-ond- en klauwzeer in die gemeente. Er waren echter geen borden geplaatst, wel echter een papier tegen een boom gespij- kert, zoodat bekl. hert. niet had opgemerkt, terwijl hij ook een andere weg had kun nen kiezen zonder om te rijden. Opzet kon hier moeilijk in hert spel wezen, ook vol gens getuigenis van den verbalisant Wich- man. Eisch f 15 boete subs. 5 dagen hech tenis. Uitspraak in alle zaken op 22 Juni a.s. Leger en Vloot. Nederlandsche Vereen. „Ons Leger". Door heit Bestuur va.n bovengenoemde vereenigimg zijn dn het licht gegeven een f'-aai propaganda-biljert benevens prent briefkaarten en shii'tzeg&ls naar dit biljet vervaardigd. Allen die, sympathise erend met 'het doel der vereeniging, haq.r propa ganda voor het Nederlandsche Leger wil len helpen bevorderen, kunnen dit doen dooi* het aanschaffen van deze prentbrief kaarten en sluitzegels en door deze te verspreiden op de wijze, die elk heit meest doeltreffend voorkomt. Voor exemplaren van beide propaganda-middelen wende men zich tot de firma J. II. de Bussy te Amsterdam, die zich namens het Bestuur met den verkoop be! ast en gaarne de ge- wenschte' aantallen zal toezenden. Ilooiboinvvcrlovcn. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is een order uitgevaardigd, waarin wordt gezegd: Het is gebleken, dat sommige bcmiddclings- bureaux op zoo ruime schaal hooibouwver- loven voorstelden, zoowel wat den duur van ieder verlof op zichzelf als wat het aantal personen betreft, die voor zulk verlof in aan- merkig werden gebracht, dat bij vele korpsen de volledige toekenning dier verloven met vasthouding aan bet .getal afwezigen (18% der sterkte) tot belangrijke beperking of alge heel stopzetten der gewone verloven zou moe ten leiden en alsdan wellicht toch nog niet allen tijdig in het genot van hooibouwverlof zouden kunnen worden gesteld die daarvoor in aanmerking werden gebracht. Daarom is het noodzakelijk geoordeeld voorloopig den duur van elk verlof te stellen op de" helft van het door het bemiddelingsbureau Voor gestelde aantal dagen. Zoo mogelijk zal later nog eenige uitbreiding worden toegestaan. Mocht beperking van het periodieke verlof toch nog moeten worden doorgevoerd, dan moeten van dat verlof het eerst verstoken blijven de vrijwillig dienenden en dan <!e dienstplichtigen der lichtingen naar behoefte. Ten slotte zij nog medegedeeld dat het ge bleken is, dat door een bemiddelingsbureau hooibouwverloven zijn voorgesteld voor mi litairen die geen verlof hadden aangevraagd en het zelfs niet verlangden te ge. i ten. Dc ze verloven mogen niet worden verleend. Daarom moet aan ie 'er mi'itair van wie hooibouwverlof door een bemiddelingsbureau wordt voorgesteld, eene uitdrukkelijke ver klaring worden gevraagd, of hij hooibouw verlof heeft aangevraagd en dit verlof wer kelijk noodig heeft voor. bewerking van hooiland van hem zelf of van betrokkingen voor wier levensonderhoud hij heeft te zor gen of bij te dragen. Gemengde berichten. Een vlag van New-York. Naar heit schijnt, heeft be,t gemeentebestuur van Amsterdam aait New-York een gemeen telijke vlag ten. .geschenke aangeboden. De New-York Times schrijft seint men aan de ,,N. .R. Gt,"- uit New-York naar aanleiding van dit fei.t: „liet geschenk van de gemeentelijke vlag is reden tot verheugenis over de sym pathieke belangstelling van bet Nederland- sche volk. De ving is het symbool \an onze verwantschap met het stoere, door tastende en hoogstaande volk. Ons ant woord op het heiwijs van vriendschap' en verwantschap, door Amsterdam gegeven, kan niet te hartelijk zijn." Het „Hbld." verneemt omtrent boven staande, dat de zaak zich nog in een sta dium van voorbereiding bevindt. Er is in het college van B. en W. over gesproken en het denkbeeld moet daar ook wel met sympathie ontvangen zijn hetgeen reeds aan het gemeentebestuur van New-York moet zijn meegedeeld. Het ligt in het voor nemen, alvorens .een besluit te nemen, den gemeenteraad in de zaak te kennen. New-York vond naar men weet zijn oorsprong in de Hollandsche nederzetting Nieuw-Amsterdam uit het begin der 17ö eeuw. De kleuren der vlag zijn oranje, wit en blauw. Sohiet- en vechtpartij. Men meldt uit Stamproy aan de „Limb. Koerier": Bij de grens werd een korporaal der infanterie door den schouder geschoten, zoodnt de man direct per brancard moest worden vervoerd om onder geneeskundige behan deling te worden gesteld. Hierover ont stond in het dorp zelf later hevige woor denwisseling tusschen burgers en militai ren, welke ten slotte uitliep op een vecht partij tusschen huzaren en infanteristen, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De militaire overheid heeft nu bevolen, dat 's avond9 om 8 uur alle café's moeten zijn gesloten en het is nog wel kermis, llccle troepen trokken daarop over de Weerter- grens naar Tungelroy, alwaar de kaste leins nu goede .zaken doen. Inbraak. Te Haarlem is ingebroken in de fabriek van de Gebr. Figee aan het Noorder Buiten-Spaarne. .De dieven hebben zich door openschui- v'ing en inklimming van een ram toegang tot de fabriek verschaft. Ontvreemd werd een belangrijk bedrag aan koperdeelen en instrumenten. Een flink soldaat. Men schrijft uit Val- kenswaard aan het „Hbl." Bij een der wachten uitgezet te Lccmlcns- trijp werd in den nacht van 7 op 8 Juni een patrouille uitgezonden van twee miliciens. Ten einde meer succes te hebben hadden de beide miliciens zich op verschillende punten opgesteld. Plotseling ziet de milicien II. eenige menschen over de heide aankomen. Plij gaat er regelrecht heen en ziet op een gegeven oogenblik niets meer. Zoekend vindt hij in een uitgedroogd ven twaalf smokkelaars liggen. Hij gaat er heen en gelast hen op te staan. Zij doen het maar willen een dreigende hou ding aannemen. Omdat hem bekend was, dat er zich hier gevaarlijke individuen bevonden, deed hij een schot in de lucht en beval te staan tot hij den boel had onderzocht. Hem bleek dat er oen groot aantal petroleumblikkcn aanwezig was. Alleen zijnde en ver van de wacht was de situr atie moeilijk. Doch het mannetje nam een kort besluit. Met geveld geweer telde hij het aantal, dat 43 bleek te zijn en een inhoud had van 550 liter. Hoe ze aan do wacht te krijgen? „Pak de blikken op on volg mij," was zijn bevel. Zij weigerden. Zijn kort antwoord was: „als gij het niet doet schiet ik je neer." Deze bedreiging hielp. Hij stelde zo op één gelid op en hij zelf er naast. Toen zoowat een kilometer geloopen was, zetten dc smokkelaars de blikken neer en wilden niet verder. Weer hetzelfde antwoord van dén milicien en nu een uur geloopen to hebben kwam hij met hen aan de wacht aan, waar procesverbaal kon worden opgemaakt. Bij het hooien der namen bleek dat er verschillende beruchte sujetten bij waren. -y\ij alleen had door zijn kort en kloek op treden dit bravourstukje uitgehaald, zooveel te flinker omdat op dit punt reeds geschoten was op patrouillerende menschen. Prettig speil!Fm verslaggever vertelt in hot „Hbld.": Terugreizend moet ik te Arnhem logeeren. In de gelagkamer van, hotel Van Asselt tref ik een grooten sterk gebouwd en rossigen Engelsehman, een. Yorkallireman, die natuurlijk over den oorlog' uitweidde. Onder 't praten zie ik, dat zijne (handen, met de rossige vlekjes op de huid, kleine verdikkingen aan de vingert vertoonden. „Voetbal," zegt hij schouderopha lend. „Aan de lihkeriiand zijn alle vingers wel eems gebroken geweest, één. vinger tweemaal, één vi'er maal... de ringvinger, daar heb ik een trap tegen gehad, die is heelemaal tusschen de twee andere vin gers iin gedrongen. Ja, dat kwam zoo:..., ik was altijd goalkeeper. De hal kwam laag bij dm grond, vlak oor de goal.Wél' 7-ooln oogenblik kan je nieit aa'.i gevolgen denken, je denkit alleen aan je elftal... ik wóu den bal hebben, ik 'liet me plat er op vallen, maar de tegenpartij dacht ook al- leer. aan zijn elftal en hij trapte met allle macht tegen mijn hand.... Well, lie was not to blame, hij had gelijk. Maar ik hield vast." Rampen en ongelukken. Men meldt uit Roosendaal: Tijdens het hevig on.we- der, hetwelk zich Donderdagmiddag ho ven onze gemeente ontlastte, trof de blik sem de woning van den heer v. G. Het ijzeren raam der voordeur werd naar bin nen geslingerd, terwijl de vrouw des hui zes eenigen tijd bewusteloos was. Brand werd nieit veroorzaakt. Donderdagnamiddag vertoefde de 19 jarige kleerpiaakster J. T. fe Nijmegen op het dak van het drie verdiepingen hoo ge huis der firma H., een confectie-muga- zijii in. de Burchitstraat. Heit mciisje, dat zich te veel aan den kant van het dak ge waagd had, werd duizelig en sloeg van het hooge huis neer op straat, waar zij voor de voeten van eenige wandelaars te rechtkwam. Oogenblikkeüjk werd het meisje door een militairen dokter en eenige voorbij gangers opgenomen en naar heit maga zijn gebracht. Haar kon nog de II. Abso lutie worden toegediend, waarna zij kor ten tijd daarop overleed. Men meldt uit Enschedé: Bij heit kort doch hevig onweder dat Donderdagnamid dag boven de<ze streek losbarstte, sloeg de tlikseim in die villa van. don heer K. \V. Ledeboe r in heit Stadsmaten kwartier. liet hemelvuur trof den schoorsteen, die to taal vernietigd werd, drong door het pla fond, dart. vernietigd werd, 'om daarna door de geopende deur van de tuinkamer het hulls te verlaten. Donderdagnamiddag werd de timmer man J. van de Vuurst te Hengelo (O.) dooi den bliksem getroffen en gedood. Gistermorgen 4 uur wend brand ont dekt in de kerk te Driel, ontstaan onder de banken. De kerk is geheel uitgebrand., De toren bleef behouden. Te Bladel is de oudste zoon v.an den landbouwer S. van den Nieuwegies,en door heit hemelvuur getroffen en onmiddellijk gedood. Donderdagnamiddag sloeg de bliksem in de lamdbouwersschuur van den heer. Schouten te Nieuwenhoorn. Door het krar nige optreden der militairen, die in dc nabijheid een oefening hielden, werd do brand spoedig gebiuseht.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3