Om «I at „ze" het zegge©? Of omdat me© te lui is om heit tegen te spreken? Duur te-toe a lag. Het comité van uitvoering der samenwer kende ambtenaren-organisaties heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin o. m. wordt aangevoerd dat de door den minister van landbouw ingevolge diens aan de burge meesters gezonden circulaire, d. d. 24 April j. 1., getroffen piafttreget niet als een zoodanige kauworden beschouwd, die het motief tot het verleenen van een tijdclijken toeslag op de inkomens van de lagere ambtenaren en be ambten in 's rijks dienst geheel ter zijde doet stellen, daar die maatregel slechts ten deele geldt voor één voedingsmiddel in een betrek kelijk gering aantal gemeenten des rijks en de duurte ongeveer alle levensbenoodigdhe- den betreft, een duurte, die zich in een zeer hooge mate doet gelden door de voortduren de stijging der prijzen dier levensbehoeften. Vervolgens wordt er op gewezen, dat de salarissen dier ambtenaren en beambten reeds vóór de crisi ni< t in g< lijke verhoudingston den met den toen heerschenden levensstand aard. Dat de regeering deze, minder juiste, verhouding inzag, kon blijken uit de door haar aanvankelijk op de staatsbegrooting uit getrokken gelden tot verbetering der salaris een van verscheidene groepen van ambtena ren en beambten, welke gelden echter ten gevolge der mobilisatie door de regeering werden ingetrokken. Voorts wordt nog gewe zen op den toestand, waarin velen Hunner in gevolge deze omstandigheden zijn gekomen, en het comité verzoekt de Kamer ten slotte, het adres tot steun van het aan den minis terraad gericht adres tot verkrijging van een duurte-toeslag voor een tijdige behandeling in aanmerking te doen komen. Vergoeding voor uitbetaling militaire vergoedingen. Het is aan het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren gebleken, dat in onderscheidene gemeenten een verschil lende maatstaf wordt aangelegd voor de aan femeeutc-ambtenaren door het Kijk uit te eeren vergoedingen wegens uitbetaling van militie- en landweervergoedingen. Van het standpunt der Regeering in deze is tot nog toe niet gebleken. Het hoofdbestuur heeft daarom besloten den Minister van Oorlog te verzoeken hieromtrent een uniforme regeling ter kennis van de burgemeesters tc willen brengen. Verloven ambtenaren ter gemeente-secretarie. Het hoofdbestuur van tien Nederl. Bond van geineen te-ambtenaren heeft besloten den Min. van Oorlog te verzoeken zooveel mogelijk gevolg te geven aan de verzoeken van ge meente-besturen om aan ambtenaren ter secretarie, die gemobiliseerd zijn, verlof te verleenen. De gemeente-secretariën zijn als gevolg van die buitengewone maatregelen, verband houdende met de tijdsomstandig heden, zoodanig met werk overladen, dat deze werkzaamheden niet overal meer naar behooren kunnen worden vervuld en hier en daar groote achterstand ontstaat. In dit be zwaar kan niet worden voorzien door tijdelijke aanstelling van personeel, dat met de gemeente administratie niet vertrouwd is, terwijl al sedert gcruimén tijd bij het pluatsingsburcau van den Bond geen enkel ambtenaar meel is ingeschreven. Amerikaans oh meel. Men verzoekt mede ie declen dat bij de van regceringswege te houden verkooping van Amerikaansch meel op 17 Juni a.s. niet 200.000 balen doch 100.000 zullen worden aan geboden, in dier voege, dal van ieder der in dc inschrijvingsbiljetten vermelde merkentle helft wordt aangeboden. Boter. Het Rijks Centraal-burcau voor den uit voer van boter maakt bekend dat van de week van 1320 Juni voor 70 pCt. de boter- productie certificaten van uitvoer worden verstrekt; dat 5 pCt. der geproduceerde boter met bijgekochte consenten kan worden ge ëxporteerd, terwijl 25 pCt. voor het binnen land moet worden beschikbaar gesteld, of afgeleverd. Vordering van wol. De hoofdintendant van hrt leger, over wegende dat de wenscheli.l.Vid is geb>e- Ren oen den handel in b'.ootwol «tijdelijk too te staan, in heit bijzonder de gelegenheid open te stellen reeds verhandelde bl#otwol alsnog te kunnen afleveren; Brengt te.r kennis van de betrokken bur gemeesters en van belanghebbenden: le. Aan al'e> blooters en handelaren in Houtwol kan op hunne aanvragen, te richten aan deai hoofdintendant te 's-Gra- venhage, lot en met 31 Juli eik. vergun ning worden verleend om alsnog kam- blootwol van de campagne 191415 af te leveren. Bij e-lke aanvraag moet unt eene daarbij oven- te leggen verklaring van den kooper duidelijk blijken, dat de wo! in de aanvraag bedoeld, uitsluitend lö bestemd om te worden verwerkt door do bdnnen- landvSche industrie. 2e. Op 1 Augustus e.k. moeten de eige naren van wolblooterijen en handel aren in blootwol, aan d'em hoofdintendant eene opgaaf inzenden van de hoeveelheden SCootwol en onafgewerkte vellen, welke op 31 Juld t.v. nog bij hm an voorraad wa ren, met vernveiklling van de plaatsen waar een en ander is opgeslagen. 3e Voor b'ootwol na 31 Juli e.k. aange schaft, zal geen consent tot aflevering, an ders dan ten behoeve van het leger, wor den gegeven. 4e. Het legerbestuur behoudt zrioh het recht voor, om ook de schapen- en lams* vellen te vorderen. 5e. De verzending van schapenvellen, doch uitsluitend naar de wolblooterijen, is toegel aitcin. Aan allen, die tot den Minister van Oor log of tot deai hoofdintendant hot verzoek hebben gericht, om in aanmerking te mo gen komen om de scheerwol voor helt leger in bepaalde streken in ontvangst te ne- «men, wordt bij deze medegedeeld, dat hunne verzoeken tor kennis zijn gebracht van de navermelde personen, dezerzijds be'aot met do zorg van heit in ontvangst nemen, verpakken enz., van de gevorder de wol, tet wie zij zich desverkiezen.de ver der kunnen wenden; tw,: firma Lisman en Waller, te Leiden (provincie Zuid-Hol land, behalve de eilanden); F. Bak, tie Alk maar (Zeeland en Zuid-IroMandsche eUaov den); C. J. Wouters, te Tilburg (Noord- Brabant en Limburg); J. v. d. Bosch, te Veenendaal (Gelderland); H. Hey Hzn., te Veen ond aal (Utrecht); Mouten, te Deven ter (Overijsel en Drenthe); O. Lammerts, te Groningen (Groningen); firma 7. Btefte en Üfl., te I^euwarden (Friesland). Suiker. Naar aanleiding van de veelvuldige klachten, dat voor den kleinhandel en voor de industrie geen suiker ,'n voldoende hoe veelheid bij de gewone leveranciers te ver krijgen zou zijn, of dat daarvoor aanmer kelijk hooger prijzen dan de vastgestelde maximumprijs worden gevraagd, is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in overleg met de commissie van advies inzake suiker, bepaald, dart in het vervolg de veroorloofde uitvoer mpt 1/3 zal worden verminderd, zoodat een grooter ge deelte voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar blijft. De verwachting be staart, dart door dezen maatregel de onder vonden bezwaren uit den weg zuLlen wor den geruimd en dat voortaan weder aan normale aanvragen om levering tolt prijzen niet boven den maximumprijs zal worden old aan Mocht deze verwachting niet wor den verweezen/lijkt, dan zooi een verdere beperking van den uitvoer niet kunnen uitblijven. Alge m eene oefenplicht voor theologen. De Groningsche theologische studenten hebben met algemeene stommen een motie aangenomen, waarin zij, hoewel erkennend, dat zij hun ontheffing van den militairen dienst als een onbillijkheid tegenover hun medeburgers gevoelen, te kennen geven, krachtens hun Christelijk besef niet te kun nen instemmen met de bekende motie der Leidsche Faculteitsvergadering. TWEEDE KAMER. In de Vergadering der afdeelingen na af loop van de voor openbare beraadslaging aan de orde gestelde onderwerpen, doch niet vóór Woensdag 16 Juni 1915, te houden, komen o.m. de volgende wetsontwerpen in behandeling: Voorstel van wet van den heer Schaper betreflende bescherming van den arbeid. Wijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften, welke regeling van gemeen schappelijke belangen tusscnen gemeenten beoogen. Onteigening van eigendommen in de ge meente Katwijk, noodig voor een berghaven voor de visschersvloot te Katwijk aan Zee. Nadere uitbreiding van den landstorm, enz. Langer in dienst houden van ingelyfden bij de militie. Langer in dienst houden van dienstplichti gen bij de landweer. Dc roude nikkelen stuivers. De Minister van Financiën brengt in her innering, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli 1915 wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen de bedoelde munten worden ingewisseld aan de kanto ren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrrechten en accijnzen. Ter voorkoming van geldelijk verlies zal het publiek derhalve goed doen tijdig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zijn bezit zijn ep, zoo ja, deze munten vóór 1 Juli 1915 bij een der bovengenoemde kanto ren in te wisselen. Aangeteekend wordt nog, dat reeds thans niemand verplicht is ronde nikkelen stuivers in betaling aan te nemen. Korte Kroniek. De plechtige inwijding van het nieuwe R. K. kerkgebouw op Schiermonnikoog zal in het begin der maand Juli plaats heb ban, zoodat de kerk nog gedurende dit badseizoen in. gebruik kan /worden ge nomen. Bij den gemeenteraad van Zaandam is een voorstel ingekomen van zes leden om dit jaar de kermis niet te doen door gaan. Op 5 Ju-li zall de nieuwe dienstregeling der spoorwegen ingaan. B. en W. van Utrecht stellen voor, om den factor voor de inkomstenbelasting te verhoogen van f 1.50 tot. f 1.60. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Voorwaardelijke veroordeeling. De voorwaardelijke veroordeeling is nu ook door onzen Senaat aangenomen na een alleszins gelukkige verdediging van het ontwerp door Minister Ort. Tegen stemde, met de anti-revolutionairen Frans- sen, Woltjer, 't Hooft, Kuyper, Bavinck, Lucasse en Van der Berg benevens den christelijk-hïfciprische De Vos van Steen- wijk, slechts één katholiek, de heer Ree kers. Negen leden tegen 32. Daarna kwam jde Maas-kanalisatie op nieuw in behandeling nadat men de vori ge maal, onder eenige opschudding, de zaak had verdaagd toen Minister Lely plotseling de kosten zoo had opgevijzeld. Hij Had thans een nadere toelichting ge geven en vond nu geen bezwaar meer bij de destijds zoo onthutsten. Echter ver klaarde de heer Van der Feltz uitdrukke lijk dat hij zich niet verder gebonden acht te dan voor dit ontwerp. Eindelijk werd ook de verhooging van hoofdstuk X (economische maatregelen) zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd na een korte, weinige belangrijke discussie tusschen de heeren Van Lanschot en Polak over de levensmiddelencirculaires, die eerstgenoemde weinig gelukkig achtte, doch door den ander werd geprezen. Dinsdagmiddag voortzetting. Echter eerst Woensdagmiddag de Eedswet. Mond- en klauwzeer. Bij het aftLeeJimgsonderzoek van heit wets ontwerp betreffende koöte<n van maatrege len ter bestrijding van het mond- en klauwzeer en regeling wachtgelden (sup- pletoiire Landbouwb eg rooting voor 1914 en 1915) waren hoewel de energieke po gingen der Regeering om dioor afmaken het mond- ein klauwzeer te beteugelen moesten worden op prijs gesteld eemige leden van oordeel, dat thans het afmaak- systeem moest wonde© gestaakt. Ng, aJ hert vee In de weide te en de ligging der landerijen heit in nauwe aanraking -komen van het vee der verschui lende boerderijen, in de hand werkt, ach ten vete der zaike kundig en het afmaken niet langer gemotiveerd. Hot is gebleken, dat na het dood en van alle vee op een boerderij, er na eendge dagen in de naaste omgeving en zelfs op eenige© afstand, nieuwe gevallen voorkwamen, die weer tot afmaking aanleiddng gaven. Wanneer echter de veestapel doorziekt, zal men, siaar de meenitng van deze leden, voor eenige jaren van hert mond- en klauwzeer af zijn, terwijl, wanneer het af maken blijft doorgaan, men er nooit zal afkomen. De bezwaren voortspruitende uit de ver houdingen -in de weidien van Zuid-Holland v orden, naar de meenring dezer leden, te Ific-ht geteld en hert zal onmogelijk blijken; waar eenmaal de ziekte onder heit weide- vee is uitgebroken, de besmetting van nog niet aangetaste dieren, op we'.ike manier ook, op den duur te voorkom en. Waar dus geen succes verwacht wordt van heit af maken van vee, daar moet di't als roeke loos kapitaal verspillen worden veroor deeld, aangezien het vleesch slechts een gewonen prijs opbrengt. Tegen het afmaken van melkvee in Zuid- Holland bestaart nog meer gewichtiger be zwaar, dart de boeren, al krijgen zij een hoog en prijs voor hun afgemaakte koeien, totaal uit hun bedrijf zijn en de grootste moeite zuilen hebben dieren van gelijke waarde aAs de afgemaakte terug te koopen. Verder moert naar voren gebracht wor den, meende men, dat de schade, door het mond- en klauwzeer veroorzaakt aan den veestapel, niet zoo groot is als sommigen meenen. In den regei sterven de dieren aan de ziekte niet en zijn de meeste in acht dagen weder in zoover hersteld, dat zij hun normaal quantum me'.k leveren. De meening, dart de meJk van aan mond en klauwzeer lijdende dieren waardeloos is, kan naar de meemitng van deze leden geen stand houden, en gevaar voor de volksgezondheid is er ook niet aan ver bonden. Nog werd er op gewezen dat ook de lan derijen geducht lijden door het afmaken van heit vee, het gras groeit door en kan nriiet worden gebruikt, zooals noodig is. Tegen de-ze beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dart bij de be strijding der ziekte hoogst aanzienlijke belangen zijn betrokken. De ommfiddelüijke schade, die door het doorzieken wordt veroorzaakt-, ia zeer groot. Bovendien lijdt de uitvoerhandel nog lang na het eindigen der epidemie er onder. Intusschen rekenden deze leden er' op, dart do Regeering met het afmaken niet voortgaan zal, indien blijkt-, dat daardoor in den weüdertijd de ziekte toch niet i:s te bedwingen. Eendge leden* beklaagden zich er over, dat de ambtenaren bij de toepassing der maatregelen., doe van Regeering-siwege worden genomen, meermalen cup minder oordeelkundige, soms zelfs op ruwe wijze optreden. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De Indische leening. De Kamer ots gisteren nog nieit heenge- komen door de discussies, naar aamleadang van de interpellatie van den heer Van V u u r e n (R. K.) betreffende de Indische leening. Toen de heer Pleyte er aan het stort van den middag met een repliek een einde aan wüde maken, deelde de Voorzatter mede dat er nog „tal van .sprekers" waren- in geschreven en zoo werd de beraadslaging tot Dinsdag verdaagd. Hoewel de minister al zijn welbespraakt heid heeft te baat genomen om aan te too- nen, dat hij kwalijk anders had kunnen spreken, zijn wij toch van nieening dat hij zeJf ook wel langzamerhand tot de over tuiging zal zijn geraakt, een fout te heb ben begaan. Hij heeft, zioo niet zelf de voorstelling opgedrongen, dan toch in ieder geval de heerschende meening niet tegengesproken, dat de leeming zoo vlot was geplaatst van wege de patriottische gezindheid in de koloniën. En dn werkelijkheid Is het plaat sen ervan, alrthains voor een groot deel, te danken aan een aantal bankiers, die door de winsten, weflke de minister hun had aangeboden, heit zaakje hebben opgeknapt. Dinsdag zullen we nog wel nader op deze zaak terugkomen* Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het le Natuur kundig examen de heeren H. T. Ong Kie Hong (den Haag), R. T. Schulting (den Haag) en F. W. Stiel (Voorburg). Gemengde berichten. Niet dood. Dat iemand zijn eigen doodsbericht in de courant leest, zal wel niet dikwijls voorvallen. Dezer dagen over. kwam het een Goudsch, algemeen bekend ingezetene, die zijn naam en functie voluit geschreven in een groot dagblad (geen plaatselijk) vond. Door een ongelukkig toe val zou hij te water geraakt en jammerlijk verdronken zijn. Vooral voor zijn betrekkingen buiten de stad was dit, gelukkig onware, bericht een onaangename mededeeltng. Hoogstwaarschijnlijk is hiel* verwarring in 't spel, daar een dag vroeger de 29- jarige baandersknecht B., die aan toeval len lijdend, zich naar zijn familie te Moord recht wilde begeven, in de nabijheid van Gouda In den Hollandschen IJsel raakte en daaruit levensloos werd opge haald. Rampen en Ongelukken. In de Haar- lemmeroliefabriek van G. de Koning Tilly, in de Anthoniestraat te Haarlem, eigenaar de heer Samuel Frank, is Donderdagmid dag omstreeks kwartier voor vijven brand[ uitgebroken bi de olie-kokerij, welke ge heel van de fabriek is afgesloten en geheel van steen opgetrokken. Twee ketels, in houdende elk 80 liter terpetijnolie, vlogen bij het koken in brand, vermoedelijk door dat damp, afkomstig van de olie, in aan raking kwam met het brandende gas, waarmede de ketels gestookt worden. De brandweer heeft de ketels laten uit branden, daar geen brandgevaar voor be lendende perceelen aanwezig was. Een ge deelde muur van de kokerij is ontzet dooi den luchtdruk, ontstaan bij de uitbran ding. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte proces-verbaal op te gen den eigenaar wegens het hebben van een inrichting tot. hert bewaren van terpen tijn-olie zonder de daartoe vereischte ver gunning. (O. II. Ct.) Te Lierop is de boerderij van den landbouwer H. V'ïemminx door den blik sem getroffen en in de asch gelegd. SPORT. KORFBAL. Zondagavond 6.30 uur speelt hert Leid sche Vitesse een oefenwedstrijd degen Haarlem I. CRICKET. Hert programma voor morgen luidt: lsrte klas. Den Haag: 's-Gr. C. C.—Hilversum. 2de klas. Haarlem: HaarlemV. V. V. Haarlem: Rood en Wit IIV. R. A. Ha. Amsterdam: V. R. A. libAlbion. Schiedam: Hermes IIH. B. S. Rotterdam: V. O. C.'s-Gr. C. C. II. AfstandsmarGch TilburgAmsterdam. Door een afdeeling van het 2e bat. 18e regt. inf. is gistermiddag een afstands- marseh ondernomen TilburgGorinchem UtrechtAmsterdam. Het ligt in de bedoe ling den afstand van 114 K.M. binnen twee etmalen af te leggen, zoódat Zondagmid dag omstreeks 2 uur het sthdion te Am sterdam wordt, bereikt, waar het eindpunt van den mar sch is. Uit Stad en Omgeving. Vrijwillige Landstorm. „In „De Graanbeurs" was gisterenavond door hert comité van voorbereiding een bijeenkomst belegd teneinde nog een plaat selijke afd. van „De Vrijwillige Land storm" hier "ter stede op te richten. Tegen half 9 was die groote zaal stamp vol. ZeLden hebbeen wij die Graanbeurs zoo vol gezien. De memschen zaten, dicht op ed- kander en stonden schouder aan. schouder achter in de zaal in liet middenpad en in de zijpaden. Aan de bestuurstafel hadden behalive de burgemeester, die eere-voorziiltfter is, de meeste bestuursledien plaats genomen. Prof. Dr. G. Kalff, die voorzitter ie, opende de bijeenkomst. Hert verheugde hem en de commissie dat zooveoen aan de oproep gehoor hadden gegeven. Spreker heette allien hartelijk welkom, in 't bij zonder hert hoofd der gemeente en zette het doel uiteen, waarom deze bijeenkomst belegd was. Spr. hoopte, dat waar Leiden tot nu wat de Vrij wit lig e Landstorm be treft, niet vooraan staat, hedenavond onze stad een der eerste plaatsen in zal nemen, gedachtig aan hert verleden van roemrijke voormannen. Luit. Linden ving nu zijn voordracht aan over „De Vrijwillige Landstorm". Na betoogd te hebben wat verstaan wordt on der Vrijwillige Landstorm, komt spreker tort de conclusie, dart er nog honderddui zenden jonge mannen in den lande zijn, die ÖTigeoefend zijn, die straks wanneer het gevaar dreigt van welke zijde ook, in dien zij geoefend waren, een macht zou den voimen tot alles in staat. Nu zijn een 250,000 man ondeT de wape nen om zoo noodig hert vaderland te verde digen. Drie honderdduizend anderen zijn niert onder de wapenen en mogen toezien. Die drie honderddurizend beteékenen een macht, waarmede rekening moet gehouden worden. Van hen is een geduchte macht te maken als zij zich willen oefenen in vrijen tijd. Spreker zet vervolgens uiteen, dat de ge legenheid daarvoor bestaat en gaait de be- teekenis en d© taak der op te richten af deelingen na De Vrijwillige Landstorm kan hert lieger op verschillende wijze van dienst zijn, b.v. door actief dleel te nemen aan den strijd, door verkennimgsdiemst, bescherming der bevo'kilng, bewaking spoorlijnen en opslagplaatsen; en zet uit een hoe een landstorm afdeeling hetzij als rijwdelafdieeliing of voetvolk in elkander zilt. In verschillend© plaatsen zijn afdeelin gen opgericht. Maar bedroevend iö te con state eren dart van die honderdduizenden jonge mannen zich maar 4000 opgegeven hebben. Men verbindt zich zoolang de oorlog duurt, en eerst dan wordt van de Land storm gebruik gemaakt, wanneer er wer kelijk ooritog is. Minderjarigen, hébben de toestemming van ouders of voogden noo dig. Een uniform wordt verstrekt uit oog punt van discipline en om niet beschouwd te worden alls franc-rtireur. Hert wondt ech ter alleen gedragen in dienst. Karabijnen en munitie verstrekt het land. De oefenin gen zijn ongeveer 10 uur per week. Op Zondag behoeft niet geoefend te worden. Wie bij de rijwiel afdee'Ang wijl gaan moet een rijwiel meebrengen en zelf onderhou den. Spr. wil vervolgens iederen jongen man die nog vrij rondloopt overtuigen van de noodzakelijkheid en hert nut van oefen- plicht. Velen zeggen als de nood aan den man komt ga ik oefenen, maar dan is het te laart. België Qevert hert bewijs. Toen de Belgen zagen dat hun huizen en bezfirttin- gen verwoest werden grepen zij naar de wapenen, maar toen waren zij franc-ti- jeurs en werden als zoodanig behandeld. TTarfden de Belgen zich kunnon oefenen en als soldaten kunnen strijden, wellicht had de ririjd ia België otm ander verloop ge had. Be'.gië kan on moet ons tot leering strokken nu hot nog tijd is. Heeft de be slissend© slag in het Westen plaats dan zal onze grens niet geëerbiedigd worden. Staan dun zoovele mannen ongeoefend, dan zullen wij dezelfde droeve geschiede nis medemaker., die België doorleefd heeft. Onder donderend applaus doet spieker een beroep op allen, om den tijd niet te verbeuzelen in café's of bioscopen, maar te gaan oefenen in hert hcilang van het vaderland. De voorzitter bracht luitenant Linden harteiijk dank voor zijn. uiteenzetting en deed uiitkomen, dat de man die het comité heeft, bijeengebracht, die het scheepje op stapel heeft gezet Mr. Briët is gewee-t. Het Harmoniegezelschap „Polyhymnia" gaf nu eenige vacleriandsche liederen ten beate. 1 De voorzitter stelde nu de gecgenheiid open om eenige vragen te stellen. De heer die Boei' constateert, dat spreker jonge mannen, oproept om zich aaai te slui ten bij de Landstorm om hot vaderland te verdedigen, maar ook om gebruikt te wor den bij binnenlandsche onlusten. Sproken protesteert hiertegen ©in verwijst naar de spoorwegstaking en Kattenburg. Onder applaus en gefluit onltneemt de voorzitter dezen spreker het woord, om dat hij geen vragen stelt de vrijwLVigo Landstorm rakende. Verschillende personen stellen nog vra gen, die door luitenant Linden beant woord worden, o.a. deelde spreker aïs zijn persoonlijke meening mede, dat wan neer hert wetsontwerp aangaande de Land storm zal worden aangenomen, de leden van de Vrijwillige Landsiorhi vrijwillig dat zullen blijven en plaatselijk op bepaal de uren geoefend zullen worden. Ten slotte vroeg spreker wie het eerste den moed zou hebben zich aan te geven. In eens stroomde het van jonge mannen naar de bestuurstafel. Het aantal was zoo groot, dalt op dat oogenblik opschrijven cnmogeü ijk_was. De gelegenheid werd nu opengesteld in het Invalieden Huis en wel 's morgens van 9—12 en 's avonds van 89 uur. Op het ©inde der vergadering was het overgroot gedeelte der aanwezigen zeer enthousiast. De muziek zette in met vaderl. liede ren en er werd medegezongen. Er werd ook gefloten en er was ook een soort te- gendemonsrtratte, ook tijdens de rede van luitenant Linden. Het grootste gedeelte van d© aanwezigen wilde daarvan echter niets weten en toonde dit herhaaldelijk door een donderend applaus. Werklozenfonds „Si. Petrus". In het Bondsgehouw vergaderde gister avond het bovengenoemd fonds, onderaf deling van den Ned. R. K. Volksbond. De voorzitter, de heer Kleijn, opende de verga, dering met gebed, heette de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt uit over de slechte opkomst der leden. Nadat de notulen der vorige vergade ring waren gelezen en goedgekeurd en de voorzitter eenige mededeelingen had ge daan, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het ledenaantal vermeerderde in het af» geloopen jaar met drie, verminderde met drie, zoodat het thans bedraagt 33. Het fonds telt thans 5 donateurs. Aan mr. Draayer werd een woord van dank ge bracht voor de aangename wijze waarop hij als bestuurslid van liet Gemeente lijk Werkloozenfonds met het bestuur van ,,St. Petrus" had samengewerkt. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat in het afgeloopen jaar was ontvangen f 1026,35%, uitgegeven f 997,48%, zoodat het batig saldo thans be draagt, met inbegrip van het batig, saldo van 't vorig boekjaar ad f 116,34 f 190,21%. Secretaris en penningmeester werden door den voorzitter dank gebracht voor de zorgen, die zij aan hun jaarverslagen hadden besteed en voor de accuratesse waarmede zij hun administratie hadden verricht. Voor het nazien der kas en boeken van den penningmeester stelden zich beschik baar de heeren Campfers en De Groot. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. Aan twee bestuursleden werd, behou dens goedkeuring van het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds, een grati ficatie toegekend ter vergoeding van loon- verzuim en voor het afstaan van hun ka mers tot het houden van bestuursvergade ringen. Besloten werd in Juli of Augustus een propagandavergadering te houden, ten einde nog niet-leden te doen toetreden tot het fonds. Bij de rondvraag klaagde de secretaris over te weinig medewerking, van de leden die wanneer zij geruimen tijd van het fonds hebben getrokken, verzuimen, wanneer zij weder werk hebben gevonden, hem daar van in kennis te stellen. De vergadering werd daarna op de gebruikelijke wijze ge sloten. PI. Comité voor R. K. Vacantte-kolcniés. Na een lan^e, gedwongen vacantie hield bovengenoemd comité wederom haar zomervergadering in de „Zita". In de maand Mei van het vorig jaar vertrokken een groep jongens naar de vacantie-kolo- nie te Eerstel bij Eindhoven, .welke uit zending gunstige resultaten opleverde. Van uitzending der meisjes, die in Sep tember zouden vertrekken, kon wegens den oorlogstoestand uiteraard geen sprake zijn. Ook de kas werd de dupe der tijdsom standigheden, daar het Bestuur in het begin van dit jaar had gemeend, de inning der contributie te moeten uitstellen. Thans meende het Comité echter de tijd-gekomen de bijdragen der leden en donateurs te innen, waartoe spoedig zal worden over gegaan, ten einde de werkzaamheden te kunnen voortzetten. Do penningmeesteresse, Mej. L. Wijten- burg, bracht verslag uit over den toestand der geldmiddelen. Naar aanleiding hier van werd besloten een klein getal kinde*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2