£Xvü werd een bedrag verleend tot aan- looop van een electrometer met toeibeihoo- i*.n, noodig bij zijn onderwijs en zijn om- cierzoeikiingen over radioactiviteit van bronwateren en geneesmiddelen. Dc toelage aan prof. Vurtheim had ten doel het aanschaffen van photographische facsimilés van papyri uit een bepaalde pe riode, van. groot belang bij het onderwijs in de Grieksche taal en letteren. Een nog iets grooter bedrag werd toegekend aan prof. Boeke, die van een verblijf in Indië wénschte gebruik te maken om studiema teriaal te verzamelen op het gebièd der embryologie en der anthropologic. Een van de voornaamste doeleinden van het fonds is steeds geweest het verrij ken der Universiteitsbibliotheek. Dit jaar kon een som van f 1000 worden bestemd voor dat doel en deze uitgaaf heeft er toe medegewerkt om voor Leiden behouden te doen blijven een collectie Chineesche boek werken, die door den heer F. G. Kramp werd bijeenverzameld. Nog een andere post op de lijst der uit gaven verdient vermelding. Met den aan vang van den cursus 19141915 wercf te Leiden gesticht de Vereeniging tot bevor dering van de studie der tropische genees kunde. Deze vereeniging beoogt aan onze hoogeschool cursussen te doen inrichten en voordrachten te doen houden over de ■tropische geneeskunde, opdat dit gewich tige studievak niet langer aan onze uni versiteit onbeoefend zal blijven. Steun van rijkswege was reeds aan de vereeniging toegezegd, maar werd vanwege de tijds omstandigheden voorloopig ingetrokken, en de plannen konden niet volledig wor den uitgevoerd. De vereeniging heeft ech ter die plannen niet opgegeven en, al is het ten deele, toch de voorgenomen taaie ter hand genomen. Met groote ingenomen heid heeft de commissie de vereeniging willen steunen en dit jaar een som van f 500 tot hare beschikking gesteld. Uit het overzicht van den stand dei- geldmiddelen blijkt, in hoe sterke mate dit jaar het Universiteitsfonds clen druk der tijden heeft gevoeld. De inkomsten toch hebben in dit jaar bijna 1000 gulden minder bedragen, dan in het voorgaande. Aan he-t einde van het verslag brengt de commissie van uitvoering in herinnering, dat op 30 Juni a. s. het Universiteitsfonds 25 jaren zal hebben bestaan. Laten, aldus het verslag, de Leidsche studenten en oud studenten nu hun waardeering toonen, voor hetgeen in de afgeloopen 25 jaar door het Universiteitsfonds ten bate der Leidsche hoogeschool werd verricht. Laten zij door hun krachtdadigen steun het mogelijk maken, dat het fonds steeds'meer en meer kan beantwoorden aan het doel, dat de stichters zich in 1890 hebben voor oogen gesteld. Met aandrang doet de commissie een be roep op de medewerking van de besturen der verschillende studentenorganisaties. De commissie vertrouwt., dat zoowel de be stuursleden der verschillende studentenfa- cultieiten, als de leden van het Collegium van het Leidsche Studentencorps, de be stuursleden der Vereeniging voor Vrouwe lijke Studenten en de bestuursleden van den Bond van Leidsche Studenten haar die medewerking niet .zullen onthouden. Viisscherijfonds. Aan het jaarverslag van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nage laten betrekkingen van verongelukte vis- schers der reederijen te Katwijk a. Zee en Noordwijk a. Zes wordt het volgende ontleend: In het boekjaar.1914/1915 werd ontvan gen: Aan contributiën van de reeders f 634 aan jaarlijk/sche bijdragen f 426,60, aan renten f 2668.85, te zamen f 3738.45. In dit boekjaar werd uitgekeerd gedu rende de zomermaanden, per week voor iedere weduwe f 1.50 en voor elk kind 25 ct/gedurende cfe wintermaanden f 2;2" voor iedere weduwe en f 0.50 voor elk kind en als kerstgave voor iedere weduwe f 5 te zamen f 2559. Gedurende het bovenbedoeld tijdvak vie len gelukkig geen zeerampen te betreuren. Ondersteuning genoten te Katwijk aan Zee 10 weduwen en 13 kinderen, te Noord- wijk aan Zee 5 weduwen en 3 kinderen. Het „Regeeringsbrcod". De directie van ihet hrcoclbureau aan de Vischmarkit deelt ons mede, dat j.l. Dins dag, den eersten dag waarop het goedkoo- p© tarwebrood was verkrijgbaar gesteld, door de verschillende bakkers in onze ge meente zijn verkocht en afgeleverd niet minder dan 26660 iarwebroodjes van Va K.G. Daar het z.g. ref.eerlig&brood 9 cent per half kilogram goedkooper is dan het gewone bruün brood 'hier iter stede, betee- kefiii dit voor de gezamenlijke verbruikers een besparing van f 799.80 per dag. De aanda-cht van houders van brood kaarten wordt nog eens gevestigd op het feit, dat tot Zaterdagmiddag 12 uur gele genheid bestaat om aan he't broodbureau broodkaarten op naam van een anderen baikker 'te doen overschrijven, terwijl tot uiterlijk Maandag aanstaande 12 uur ge- legerbedd bestaat tot heit verkrijgen van broodkaarten voor Uien, dte nog geen kaart bezitten en alsnog van 'het regeeningstorood i gebruik wenschen te maken. Tot dusverre 1 werden ruim 500 dergelijke nieuwe aan vragen ontvangen. Carré. Morgenochtend tegen 9 uur, half tien, zal het circus Carre hier arriveeren. Reeds he den was men bezig met het opstellen der staltenten, die steeds vooruit verzonden worden, opdat de kostbare dieren direct bij aankomst een goed onderkomen zullen hebben. Ongetwijfeld zal het Leidsch pu bliek belang stellen in het groote Neder- landsche Circus. Het tramverkeer is er voor de volgende week op het bezoek be rekend, en des avonds zal nog gemakkelijk naar alle richtingen per Electrische en per stoomtram de buitengemeenten bereikt kunnen worden: Hier ter stede kan men vooruit kaarten nemen in de sigarenwin kel van de firma W.' G. Boele Sr., Bree- fitraat, hoek Maarsmanssteeg. Steuncomité. De dubbeltje®- ear cen- tencoüecte voor het Steuncomité heeftt deze week opgebracht f 270.51. Aan den penningmeester van heit Steun comité ie afgedragen f 21.83 als opbrengst van heit concert in de Remonstrantsche Kerk. Goed afgeloopen. Gisteravond te 8 uur reed de milicien J. J. van V., behooremde ■tot de 3e comp. 2e bat.. 3e reg. vesting artillerie met een proviandwagen over den spoorweg-overgang aan den Rijns- burgweg, juist toen de seinlhuiswachjter de afsiuitboomen voor een naderenden trein 1M zakken. De boom kwam neer op hM achterste gedeelte van 'den wagen, waardoor een gedeelte van den afsluit boom werd vernield. De milicien kwam met den schrik vrij. ALPHEN. Gemeenteraad. Aanwezig 10 leden. Een vacature. Voorzitter de heer C. W. C. Th. Visser, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet ïöcdedeeling van de volgende ingekomen stukken: Missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Het beredeneerde verslag inzake Volks huisvesting. Wordt ter visie voor de leden gelegd. Een schrijven van de afd. Alphen der S. D. A. P., Patrimonium en anderen inzake het beschikbaarstellen van goedkoope le vensmiddelen. Wordt voor kennisgeving aangenomen, daar reeds maatregelen ge nomen zijn. Een missive van den minister van Bin nenlandsche Zaken inzake drinkwatervoor ziening. Zal ter visie worden gelegd voor de leden. Een schrijven van den gemeentewerkman H. Bauw om verhooging van loon vanwege de dure levensmiddelen enz. Wordt in handen van B. en W. gesteld om praead- vies. In behandeling komt het bezwaarschrift van F. J. J. Mulder tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. Adressant geeft verschillende redenen aan, waarin hij meent naar de huurwaarde te hoog te zijn aangeslagen en vraagt om herschat ting. Naar aanleiding van het rapport van den deskundige, waarin gemotiveerd wordt, waarom de aanslag in orde is, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Smit stelt voor door een ander deskundige een nieuw onderzoek te laten instellen. De heer v. Bes steunt dit voor stel. Het voorstel Smit wordt verworpen, met 72 stemmen, die van de heeren Smit en v. Bes. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van het besluit om van het rijk te aan- vaarden den eigendom van de strook wa ter en berm met de daarover zich bevin dende ophaalbrug over het verbindingska naal naar de spoorweghaven. De commissie met betrekking tot de re kening van de gasfabriek over 1914 én den Gezondheidscommissie merkt in haar rap port op, dat zij geen op- of aanmerking heeft en stelt voor de rekeningen vast te stellen, waartoe besloten wordt. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. in zake de slootdemplng aan de Oranje straat. De Voorzitter zegt, dat overeen stemming is verkregen met de verschillen de oigenaren aan de Zuidzijde. De heer De Munnik te Rotterdam is verplicht ge worden door de gemeente, de helft der sloot te dempen. Hij heeft daar geen ge hoor aan gegeven. B. en W. hebben er toen een rechtzaak van gemaakt, en den kantonrechter heeft genoemden heer in het ongelijk gesteld. B. en W. hebben zich toen in verbinding gesteld met den heer L. Breyner, te Leiden. Deze wil zijn gedeelte bouwgrond hij de itf.oot aan de gemeente afstaan en daarenboven f 100 geven voor de demping. B. en W. stellen den raad voor op dit voorstel in te gaan. De heer Sprey zegt, over het algemeen met dit voorstel te kunnen medegaan. maar dan toch gaarne een eindoverzicht te willen hebben wat betreft de kosten van rioleering. Verder méént spreker dat er wel een begrooting zal zijn gemaakt, en zou hij gaarne eenige' cijfers vernemen. De heer v. d. Linden kon ook mede gaan met 't praeadvies van B. en W. Al leen is spreker er tegen, dat de heer de Munnik verplicht wordt langs rechterlij ke weg de sloot te dempen. Hij begrijpt mieit hoe men iemand daartoe verplichten kan. De heer Herngreen meonit, dat wij een sprong in het duister doen.. Er is over een stemming gekregen met de eigenaren maar waarop. Te wiens laste komen de kosten van rioleering van bestrating, van de scheiding diie gemaakt moet worden itusschen beide gedeelten. Verder is ver gunning noodig van de polderbesturen. Is "die vergunning verkregen. Spreker meent, dat waar op dergelijke vragen nog een antwoord moet gegeven worden, de zaak nog niet rijp voor bespreking is. Hij doet daarom een voorstel de zaak te verdagen en na onderzoek met gegevens te komen. De Voorzitter zegt, dat aan de orde is overname van grond. Met. de dem ping van de sloot bee Ut de raad nctet te maken. Wanneer B. en W. om gezond heidsredenen meenecn, dat een sloot moet gedempt warden, kunnen zij daartoe over gaan. De polderbesturen stemmen toe, wanneer de eigenaren toestemmen. Die toestemming is verkregen, behalve van den heer de Munnik. Maar na de uitspraak van den kantonrechter treedt de gemeente zelfstandig op. Op een vraag van den heer v. B e s of dan de demping van de sloot de gemeente ook geen geld zal kosten nu de raad zich daarmede niet kan inlaten, zegt de Voor zitter, dat de rioleering voor het groot ste gedeelte gelegd is, dat de bestrating is voor rekening van hen die gaan bo-yvyen on van den heer Breynen f100 wordt ontvangen. De Voorzitter komt nog op begem de woorden van den heer Hemigre en. De zaak is reeds vier jaren Sn onderzoek. Een onderzoek is niet meer noodig, daar alle gegevens verstrekt zijn. De heer Herngreen, handhaaft zijn voorstel om de zaak aan te houden, opdat B. en W. in een volgende zitting met meer definitieve gegevens wat betreft begrooting enz. zullen komen. liet voorstel wordt in stemming ge bracht. De stemmen staken 55. Voor stemmen de heeren v. d. Linden, Hartn- green, Los, Smit en v. d. Meer. In een volgende zitting zal dus nogmaals over dit voorster, moeten gestemd worden. Naar aanleiding van een verzoek van de „A'lg. Ver. „Heit Groene Kruis" om f 5 ter beschikking te stellen, teneinde school boeken in de ontsmettingsoven te Utrecht te desinfecteenen, stellen B. en W. voor op de beg rooting van het volgend jaar f 5 voor dit doel te brengen. Het voorstel wordt aangenomen. Tot leden der schattingscommissie als bedoeld bij ant. 57 der wet Op de Inkom stenbelasting 1914 worden benoemd de heeren G. v. d. Meer, Vlasman, P. den Ouden en II. v. d. Linden. Tot leden der commissie als bedoeld bij art. 21 der regeling van het gemeenschap pelijk beheer van de gasfabriek en het elektriciteitsbedrijf worden benoemd de heeren Los, Vlasman en v. Leeuwen. Verkiezing' leden stembureaux: district 1: de Burgemeester, v. d. Linden en Bes; 2: Vlasman, v. Leeuwen en Boot; 3: Los, P. Bol en Herngreen; 4: Sprey, Smit en v. d. Meer. Plaatsvervangers: W. Los, v. d. Linden, J. Verkley, C. de Bree, M.' A. Hoogemöij'k, J. v. d. Stoel, J. J. Altona, A. Verkley, N. Kwakeunaat, D. L. Huis mans, G. de Jong en P. den Ouden. Tot 4e leden der stombureaux: P. Mau- zer, S. G. Rijmlaarsdam, J. v. Egmond en A. A. Vermeulen. Tcit leden der commissie vt*i advies bij heit opmaken van het kohier van den H. O. worden benoemd de heeren Sprey, v. d. Linden en Bes. Goedgekeurd worden eenige wijzigingen in de begrootingen dienst 1914 en 1915. Reclames Suppletoir kohier H. Q. dienst 1914 worden in geheime zitting behandeld. BLEISWIJK. Goed afgeloopen. Terwijl de moeder even afwezig was, stak een vierjarig jon getje het gordijn in brand. Gelukkig daag de spoedig hulp op, zoodat erger voorko men werd. Te water. Een 13-jarig dochtertje van J. v. W. te Benthuizen geraakte heden middag mat haar fiets te water aan den Zegwaartschen weg. Niet zonder groote moeite werd zij behouden op het droge gebracht. GOUDA. Een compromis. De r.-k. en a.-r. kies- vereenigingeni hebben het compromis meit de vrijzinnige kLesvereenigiing bekrach tigd. Voor den opengevallen vrijzinnigen zetel, die aan de r.-k. is toegewezen, as candidaat gesteld de heer B. de Groot. De S. D. A. P., die van geen samenwer king wi'lde weten, heeft nn elk der drie districten een candidaat gesteld, nl. de heeren F. L. J. Lafeber, W. Sanders en E. v. d. Werf. HAZERSWOUDE. Geen mond- en klauwzeer. Een ge deelte der varkens van den heer A. Ede- laar, tot nader onderzoek geslacht, bleek niet aangetast door mond- en klauwzeer, zoodat de bewaking en afzondering der schuren wederom zijn opgeheven. NIEUWKOOP. Brood- en meelkaarten. Was aanvan kelijk bekent', gemaakt dat reeds Vrijdag 11 dezer regeeriaigsbrood kon worden ver strekt, dit is uitgesteld toit Maandag a.s. Het regeeringsnafeel wordt opgeslagen bij N. van Dijk. Schouw. Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieuwkoop en Noorden zullen op Donderdag 24 June! a.s. de twee de algeaneene of St. Jansehouw drijven, aan welke schouw zijn onderworpen: de vaarten, de daarover gelegen bruggen en planken e,n de daarin gelegen lamlhoofden. ROELOFARENOSVEEN. Post- en Telegraafkantoor. Geduren de de maanden Juni en September is het Post- en Telegraafkantoor alhiei^geopend van 81 u, 25 u, 68y2 u. SASSENHE1IM. Ongeluk. Hedenmorgen kwam de vrachtwagen van de wed. L. uit de Molen straat rijden juist toen uit de richting Haarlem de stoomtram aankwam. De wagen-werd omvergeworpen eir licht be schadigd; de koetsier evenwel bekwam zware hoofdwonden. Op advies van dr. Kwant, die het eerste verband aanlegde, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. VOORSCHOTEN. Keuringsraad. Bij de heden gehouden zitting van den keuringsraad voor de Nationale militie lichting 1916, werden van de 35 per sonen 2 afgekeurd. Proces-verbaal. Door de Rijksveldwach ters Witternan en Lakerveld ie proces-verbaal opgemaakt tegen een zekere v. d. V. die trachtte vee in deze gemeente in te voeren. WARMOND. Gemeenteraad. Dit jaar zijn voor den Raad periodiek altredend de heeren. W. R. Heemskerk, wethouder, an G. B. de Vroomen. De stemming zal plaats hebbeen op 6 Juli a.s. Benoeming. De heer C. Brakman, vo lontair ter secretarie alhier, ils benoemd in administratieven. dienst aan het depar tement van Financiën. ZOETERWOUDE. R. K. Kiesvereeniging. In heit Patro naatsgebouw aam den Iloogen Rijndijk kwamen gisteravond vete leden van de R. K. Kieavereenéglng bijeen; hartelijk werden zij door den voorzitter, den heer Jac, yam Leeuwen J.zoon, verwelkomd, waarna de secretaris, de heer J. Schouten, voor de notulen der jaarvergadering, ge houden op 28 Jan. 1.1., een welverdiend applaus oogstte. Aan het eind der verslagen, vaai de Cen trale Kiesvereeniging-vergaderingen, door den heer A. Keanperman. uitgebracht, werd -opgemerkt, dat deze vergaderingen, zich hebben gekenmerkt door de amicale toon waarop de dóscussiën gevoerd zijn. Het kardinale punt der agenda: Candi- daatstelling voor den gemeenteraad wegens periodieke afitredimg van M. Th. Kom pier. P. J. van der Poel en Jac. Straathof, wordit door den voorzitter aan de orde ge bracht met de mededeehngem, dat door het bestuur met algeaneene steanmen besloten is de drjs aftredende candidaat te stel len en dat van de bevoegdheid gegeven jn art. 14 :'is gebruik gemaakt door een can- didatenlijst in te leveren voor den heer J. C. Stadhouder, welke lijst door het be stuur echter ongeldig Is verklaard, omdat van de vijf tedem die de lijst hadden ge- teekend twee leden niet kiesgerechtigd zijn voor den gemeenteraad, zoodat de drie aftredende heeren bij enkele candidaat- stellinig de candidaten van „Kiesrecht is Kiesplicht" zijn. De heer Penning de Vries zegit tot zijn spijt met de meening van den voorzitter (het bestuur) te verschillen, leest in art. 14 niet, dat de eisch, die voor een stemming wordt gesteld, noodzakelijk is voor inle vering van candidaten, wijst op de toeval ligheid van de gemaakte fout etn. verzoekt derhalve, beleefd den candidaat in stem ming ite brengen. Na den voorzitter zegt de heer Keanper man dat 4e gemaakte fout te vinden is in het. reglement, zooals blijkt uit den aarcl en de bedoelingen van het reglement, en spreekt er zijn bevreemding over uit, dat een laid van het bestuur zich beschikbaar stelt voor tegencandiiilaat. De voorzitter beaamt wat de heer Kean perman zegt, hoewel hij vindt dat deze zich wat scherp uitdrukte. De heer Penning de Vries beweert dat het artikel voor meer dan één uitlegging vatbaar is en zou gaarne door iemand, onpartijdig zijnde, een uitspraak wli'llen hooien doen. Nadat eeai uitspraak van bevoegde zijde is gedaan, adviseeremle zich bij de uit spraak van het bestuur neer te leggen, ko men de besprekingen niet tot een einde en mennen somtijds een scherpen toon aan. De heer C. Kapitein ziet in de vergade ring van de Kliesvereeniging, voorheen zoo vredig, veel van de woelingen van den Europeesehem. krijg en stelt den voorzat ter voor het debat te sluiten., wat dan ge schiedt. Langen tij-d nog wordt aan de bestuurs tafel met den heer Penning de Vries de reg lemerutsopv abt ing b e sp rok en Na heropening der debatten, spreekt de heer Penning de Vries zich nogmaa's op verzoek van den voorzitter uilt; spr. zegt dat heit hean wem schel ijk voorkomt zich bij de uitspraak van het bestuur neer 1e leg gen om vergeh.'O!-einde redenen door hem genoemd, doch besluit mat te zeggen nog niet overtuigd te zijn van de ongeldigheid van de candddaats-lijst. Bij de rondvraag verzoekt de heer Jac. v. d. Hoeven verschillenden heeren, die reeds waren opgestaan voor het debat was gesloten, a'ismog het woord over de kwes tie te verteenen. De heer Valk zegt dat men zich bij de huidige beslissing neer moet leggen doch hoopt dat een volgenden keer de heer Stad houder zal gecamdMateerd worden. De voorzitter zegt in zijn sluit ingswoord dat het bestuur niets tegen een eventueélen candidaat hééft, mits hij reglementair ge steld word en wijst de leden op den plicht zich te houden aan do candidaten thans gesteld-. Op verzoek van den voorzitter wordt de vergadering door den weleerw. heer Chr. S. Desslinig met de gebeden voor den vrede gesloten. Geslaagd. Gilsteren behaalde de heer H. B. M Menitink alhier, leen Ing van den heer G. Schollen te Leiden, het Hanize- diploma te 's-Heïiïogenbosch. Electrisch net. In de kabel van ons electrisch net wordt nu al vijf dagen lang gezocht naar een storing, vermoedelijk entstaan bij het leggen -an de waterlei ding. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het le n. a- tuurkundig examen de heeren C. Schaap (Schiedam) en S. J. C. Baert (Den Helder). Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „de Diplomatieke be trekkingen tusschen Spanje en de repu bliek der Vereenigde Nederlanden (1678— 1684)" werd heden bevorderd tot doctor in de Neder J. Letterkunde mej. S. W. A. Dnossaers, geboren te Te le ringen (N.-Br.), wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candidaat 6- examen geneeskunde mej. C. M. Brovelt (Den Haag); lejiatu ur- kundig examen de heeren C. Schaap (Breda); Ch. J. Aan Wijckerheld Bisdom (den Haag) en Mej. A. Vermaas (den Haag); 2e natuurkundig examende heer W. F. J. Freeling (den Haag). LEIDEN. De Geneeskundige Staats-Com- rnissie bevorderde heden tot arts den heer Hong Tjocn Yap (Leiden); tot semi-arts den heer J. Kruijtbosch (den Haag). Geslaagd voor het lo natuurkundig examen den heer W. B. Doorenbos (Middel burg), voorbereidend kerkelijk exa men den heer A. C. Diedcriks (Rotterdam.) 408e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 10 Juni. 5e Klasse 16e Lijst. Hooge prijzen: Nr. 5477 pieante van f 3000. Prijzen van f 70. 1417 1542 2416 2450 3437 3890 5183 5237 5750 6282 7420 7896 7899 7995 9111 9864 10108 12648 12805 14181 14979 15370 15950 16318 10509 16650 17533 19«07 NIETEN 284 808 1097 1197 1492 1754 1750 1893 23G9 2436 2875 317C 4322 5222 5326 5396 5530 5538 6951 7315 7641 8234 •8297 8533 8570 8930 8942 448 9503 9742 9958 9993 10054 10471 11686 11704 11905 12259 12339 12342 12895 14038 14256 14867 15068 15109 15-140 15690 16453 16590 16881 16913 17283 17365 17388 17490 17516 17589 17721 17909 18614 18710 18999 19040 19285 19761 19799 20123 20484 20626 2C082 Laatste berichten. Vier onderzeebooten en twee kruisers. Heden zijn naar wij vernemen bij do Tweede Kamer ingediend twee ontwerpen van wet tot verhoog ing respectievelijk van Hcufdst.uk VI der S laait sb eg root ing en vaai Hoofdstuk I der begrooting van uitgaven van Nederland se h Indië, beide voor het lo op end e d i enstj aa.r. De voorgestelde verhoogingcui komen neer op eene verhooging van eerstge noemde beg root Lng meit 3 mi'iüoen en eene venhooglng van gelijk bedrag ten laste van de Indische begrooting, welk totaal bedrag van 6 millioein strekt als eersten termijn van betaling van de kosten van aanbouw van 4 onderzeeboot en en 2 krui sers voor de defensie van Indië. De londerzeabooten zullen zijn van het type der itihans in aanbouw zijnde K II en KIII, terwijt de kruisers p-l.m. 6000 ton groot zullen, zijn, een proeftocht-snelheid hebben van 30 mijlen en een hoofdbewape ning voeren van 10 kanonnen van 15 o.M. Enkele verslagen moeten tot een volgend nummer blijven liggen. Marktberichten. G0U1)A, 10 Juni. Vee. Vette varkens met redeljjken aanvoer, handel vlug, 35 a -15 e. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelij ken aanvoer, handel vlug, 28 a 33 c. per half kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, fl,9U a f2,35 per week. Vetto schapen met redelijken aanvoer, handel vlug, f36 a f 44. Lammeren met redelijken aanvoer, handel vlug, f12 a 18. Nuchtere kalveren met aanvoer, handel 1'al'Fok- kalveren f18 a 38. Kaas. le qual. f 44,f46,2e qual. f 40— a, f 43,—, zwaardere f 48,—, A f Noordholiandsche kaas 1'u f.Aan gevoerd 165 partijen. Handel vlug. Alles met voorwaarden, lloter, met weinig aanvoer; handel vlug; prijs der goe- f 1,55 il f 1,60, wei- f 1,40 Af 1,45. MEPPEL, 10 Juni. Boter. Aanvoer: 950 kilo, le soort per Vi vat f 29,a 2e soort f28,a 3e soort 1"27,a stukken van 11/2 kilo f2,10 a f2,35. HOOEDDORP, 10 Juni. Graan beurs j Witte tarwe f12,— a f 12,50, Haver l" 15,25 af 15,50 Groene erwten fafPaarden boonen f0,a fDuivenboonen l'2l,—a f22, Gerst f0, tv fbruine boouen f22,a f 24,Kanariezaad f 19,a 1' 19.50. Karweizaad f 18.a f 18.50, Karweizand (nieuwe oogst bij voorkoop) f 19. LEIDEN. 11 Juni.Yeemarkt: Aangevoerd Opaarden f 0,afO,,0 Veulens l'Oa f0 stieren f—0 a f —0, 0— kalf- c» melk koeien f0a f0, per kilo fa O varekoeien f0 a f0, 0vette ossen en koeien f0a f0, per kilo f O,a l'O. graskalveren f00 af00, kalveren (vette) f—a l'O—, per kilo l'O,—af 0,—, —0 kalveren (magere) f 0,a 1'536 Bchapen (volte) 1*88 a f547-2 per kilo f 0,75 a f 0,86, 263 schapen (weide) t 36 a f 49, 4052 Lammeren fl4, a f22, 000 dito vette jarige £00 a t'00, 321 varkens (magere), f20 a 160, per kilo a ct, 000 varkens (vette) f—af—,—, 408 biggen f 9, a f17,O bokken of geiten l'O. a fTer markt aangevoerd: 0 Runderen; 0 Kalveren; Schapen 0 Geen handel op London. Kaas. Aangevoerd 186 partijen. Besleed werd voor Goudsche leaas van 1 43 tot 1*45.00 2e soort f39 tot f42. Leidsche kaas f37 tot f40.00 2o soort 32 tot 36. minder s. fAlles por 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 151 partijen, 6473 stuks kaas, wegende 48819 kg. Handel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leid sche kaa6 matig. LEEUWARDEN, 11 Juni. Boter. Boeren- boter, aangevoerd 6/4 vaten, pfijs 1*54. Fabrielcsboter, aangevoerd 21/3 en 88/6 va ten. Prijs van f 60.00 lot f 62.Noteering van de commissie fl.55 per K.G. Noteering van de commissie der Vereeniging van boter en kaashandelaren in Friesland 1 62. Kaas. Nagelkaas. Boeren kaas; aangevoerd 55.873 K.G. Prijs: f 12.— a f 57.— Handel flauw. LEEUWARDEN, 11 Juni. Vee. Ter markt«ijn heden aangevoerd: 145 stieren f80350, ossen, f00285 vette koeien f210—330, per V2 K. G. 4246 ct., 737 melk- en kali- koeien f 170280, 65 pinken f 65100, 68 vette kalveren f 5575, per 1/2 K. G. 4555 ct., graskalvcren f281 nuchtere dito f 18 a 26, 714 vette schapen f 30 45, 510 weideschapen f 1826, 664 lammeren f 14 a 17, 144 vette varkens f 93—100, per 1/2 K.G. 42—44 ct., 123magere varkens f3510, 770 vette biggen f 6085, idem voor dc L011- densche markt pt-r Va K-G. 3436 ct., 364 kleine biggen f912. Totaal aangevoerd stuks vee. VOORSCHOTEN. 11 Juni. Vrije Veiling. 2169 eieren, f 6.606.80. Veiling V. E. V. 2460 eieren, f 6.GO-0.90 Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen.verricht in den morgen van 11 Juni 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.0 Skudesnaes. Laagste barometerstand 754.7 Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Juni. Meest matige Noordelijke tot Oostelijke wind afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, behoudens onweerskans vooral in het Zuiden. Iets warmer. Gemengde berichten. Mijn aan boord. Voor de pieren to IJmuiclen ligt thans geankerd de IJinuitler stoomtrawler Pieter Jan, welke onderdo kust een mijn in het net heeft gekregen en aan dek gehaald. Het schip is onder militaire bewaking gesteld en rnoet buiten blijven, lot dc mijn van boord is gehaald.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3