Ook de huissmeuen nadden, blijkens de aanmelding van een achttal hunmer, voor name lijk door berkorting van den werk tijd, van den oorlogstoestand te lijden. Ze kwamen geleidelijk aan, en werden, ook geleidelijk afgevoerd. Half Mei was hun toestand zoover verbeterd, dat geen hun ner mdlr steun behoefde. Een gezamen lijk bedrag van ongeveer f 450 is aan hen uitgekeerd, dat is ongeveer f 1.60 per ge zin per week. Het aantal gesteunde dienst plichtigen tot de-ze groep behoorende, be droeg 2. Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Onder voorzitterschap van den heer J. F. M. Sterck, schoolopziener in het Arrondissement Haarlem, had gisteren de jaarvergadering plaats in de Groote Zaal van -het Nutsgeibouw van de Maatschappij van. Nederl. Letterkunde. Aan de te dier gelegenheid' door den Voorzitter, den. heer J. F. M. Sterck go- houden openingsrede wordt het volgende onit'eend: Met leedwèzem werd de trouwe secreta- ris Prof. Dr. De Vries gemist, door ziekte verhinderd. De voorzitter veronderstelde bij alle aanwezigen eenzelfde gevoeil van dank- baaiheid als hem bezielde, nu midden in den oorlogstijd hier in Nederland de be langen. van een maatschappij als die der Letterkunde zoo rustig kunnen worden gediend, terwijl toch vele leden, Vlaam- scbe taalbroeders in ons land als waar lijk „ellendigen" gastvrijheid hebben moe- ter zoeken. Hij hoopt voor do Belgische broeders spoedig verademing in kalmte, vrijheid om vrede. Ook het eigenlijke on derwerp van zijn rede werd -door den oorlog eenigermatc beïnvloed. Spr. vraagt zich af: „Hoe zal het ooit mogelijk zijn later de gebeurtenissen dezer maanden onpartijdig en naar volle waarheid te be schrijven?" Zucht tot overdrijving, tot aanvulling en verfraaiing van wat geschied is, het toevoegen van feiten, die zoo bijzonder goed passend worden geacht voor een be roemd persoon of een gewichtige gebeur tenis, is voor onjuiste overlevering al te gereedo aanleiding. Ook bij de studie van de geschiedenis der letterkunde is de ver fraaide overlevering bij de nuchtere waar heid ingeslopen en een afdoende schifting dier twee is tot nu toe uitgebleven door het veronachtzamen van het jioodige on derzoek in de voorhanden bronnen. Zeker is in de laatste 20 jaren veel ge daan aan onderzoek en publicatie van historiebronnen uit buitenlandsche ar chieven em bibliotheken, maar het valt moeilijk He verklaren dat nog nooit aan iemand officieel werd opgedragen het on derzoek van die hoogst belangrijke bdn- nenlandsche archieven, die nog bijna ge heel. onontgonnen zijn, nl. de notariëele protocollen. Voor de schilderkunst hebben De Roe ver, De Vries, BredLus, geheel op eigen initiatief met zeer veel succes die archie ven doorzocht. Dit ondei-werp wordt door spr. meer in bijzonderheden behandeld, waarbij hij het moet laten bij enkele voorbeelden op het gebied van zijn eigen studieveld. Hij hoopt evenwel voldoende te hebben aan getoond, dat do parasitische ranken van onbewezen overleveringen nog altijd hier en daar omhoog steken, in de overigens (hans zoo schoon bloeiende gaarde van de studie der geschiedenis onzer letter kunde. De voorzitter herdacht daarop de in dit jaar overleden leden: de twee oud-mimis iers Jhr. Roëll en Mr. G. van Tienhoven, den- Leidschen professor Dr. C. H. Th. Busseniaker, Dr. Gijsbert Brom, directeur van het Ned Historisch Instituut te Rome, Mr. A. E. H. Goedkoop, Dr. A. S. Kok, E. Heimans, W. G. van Nouhuys, C. F. Frentzen, II. W. van der Mev, P. C. B. Meys, Jkv. A. van Hogendorp, A. L. H. £>brecta, Jeromino de Vries, Pater B. M. van Meurs S.J., Pastoor Binnenwiertz, en do bui ten! and sche leden; Prof. Dr. Ju lius Rodenburg van Berlijn, de Geheim- archiefraad Ludwig Keller, Prof. Dr. K. Lamprecht en Max Rooses. De voorzitter hoopte door zijn uiteen zetting bij de leden de overtuiging te heb ben gevestigd, dat er nog schatten te vin den zijn in de notaris-archieven en ein digt met de uitapreking van den wemsch, dat de Commissie voor 's Rijks Geschied kundige publication ook daar de spade spoedig in den grond zal steken en de we tenschap onzeir letteren daardoor verrijkt moge worden mat vele hoogst belangrijke dee'.en studiemateriaal. Als spreker trad daarna op Prof. Dr. P. J. Blok, met eene voordracht, ten on derwerp hebbende „Quatrebras en Water loo". Vervolgens werd door den Secretaris verslag uitgebracht over d'eai staat der Maatschappij en van hare belangrijkste lotgevallen en handelingen in het afgeloo- pen jaar. De rekening van den penningmeester, den lieer L. D. Petit, over het afge'oopen dienstjaar werd goedgekeurd, terwijl voor kennisgeving werden aangenomen de ver slagen omtrent'den staat der Boekverza meling, van de Commissie voor de taai en letterkundige- en van de geschied- en oudheidkundige afdeeling. Daarna had de mededeeling plaats van den uitslag der stemming tot benoeming van 30 gewone en 7 buitenlandsche leden van de Maatschappij. Gewone Leden. Seerp Anema, den Haag; Eduard van Bienia. den Haag; Mr. R. Bijlsma, adj.- archivaris, Rotterdam; Mr. A. S. de Blé- court, den Haag; Dr. V. F. Büchner, con servator, Universiteit Leiden; H. Colijn, oud-Minister van Oorlog, den Haag; Dirk Coster, Delft; Felix Driessen, Leiden; Dr. D. A. H. van Eek, Conrector Gymnasium, Leiden.; Mr. Fr. Eerens, Heemstede; W. Raadt van Roggen, Hoofdredacteur Utrecht's Dagblad, Utrecht; Dr. E. S. Has- linghuis, Scheven ingen, a dj.-sec ret ar is Mej. Dr. S. Hofker, leerares M. O., Leiden; A. Hoyinck .van Papen- drecht, Directeur Mti^um van Oudheden, Rotterdam; Mevr. J. R. Klein—Peaux, schuilnaam De Meerselaar, Oegstgeest; Dr. A. C. Kruijt, zendeling te Pendolo; Dr. H. H. Kuijper, Hoogleeraar Vrije Uni versiteit, Amsterdam; Mr. A. Meerkamp van Embden, commies Rijks-Archief, Mid delburg; G. Nolst Trenité, schuilnaam Charivarius, Haarlem; Mej. Mr. E. R. Oppenheim. den Haag, Conservatrice bi bliotheek Vredespaleis; Dr. L. A. Radema ker, Redacteur Vaderland, den Haag; Dr. D. A. Rinkes, Adviseur Inland sche Zaken, Weltevreden; Arthur van Schend.el; Dr. J. H. Schol te, Hoogleeraar, Amsterdam; Jhr. Dr. N. J. van Suchtelem, Blaricum; Prof. Mr. M. W. F. Trenb, Minister van Finan ciën, den Haag; Ed. Verkade, tooneelspe- 1-er, den Haag; Mej. C. M. Vissering, dein Haag; Dr. J. L. Walch, Redacteur Vader land, den Haag; Dr. S. A. Waller Zeper, Leeuwarden. Buitenlandsche Leden. Dr. G. Besselaar, Pieter Mar.itzibuig (Natal); Dr. A. Cauchie, Hoogleéraar Uni versiteit, Leuven; Dr. L. v. d. Essen, Hoog leeraar Universiteit, Leuven; Dr. W. Goe- ters, Hoogleeraar, Bonn; Dr. C. Louis Leipoldt, Pretoria; Jean Meijhofer, predi kant Ukkel (Brussel). Aangenomen werd een voorstel om den heer L. D. Petit, penningmeester op te dragen, de samenstelling van een naam-, plaats- en zaakregister, op de vier pam fletcatalogi, zich bevindende in de collec ties der Koniwkil. Bibliotheek, Frederik Muller, Is. Meuiman en Thy sins. Daarna werd aan de orde gesteld de benoeming van twee bestuursleden in de plaats van de aan de beurt van aftreding zijnde, niet herkiesbare leden, de heeren prof. Dr. Snouck Hurgronje en Kalff, met ilen uitslag dat als zoodanig werden ge kozen de heeren Prof. Ch. A. van Ophuij- sen en Dr. K. Sneijders de Vogel. Als secretaris werd herkozen. Prof. Dr. S. G. de Vries, Directeur der Rijks-Universi teitsbibliotheek. Na afloop der Vergadering werden cenige bedoeken gebracht aan beziens waardige gebouwen en instellingen en vereenigden een aantal leden zich gebrui- kelijkerwijze aan een vriendschappelijken maaltijd in den huize Prins aan het Ra penburg. Gisteravond hadden bijeenkomsten plaats weder in het Nutsgebouw, van de Ge schied- en oudheidkundige afdeeling,waar als sprekers optraden de heeren Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eijsinga, met het onderwerp „De Vrije Scheepvaart op onze internationale binnenwateren, ook met het oog op detn huidigen oorlog"; en Dr. A. A. van Schelven met het onderwerp „Het. begin van. het gewapend verzet tegen Spanje in de 16eeuwsche Nederlanden." Leger en Vloot. De nieuwe landstormwet. Door rar, J. van Heerde, hoofdcommies van de araeeiing militaire zaken op het stadhuis te Amsterdam zijn aan het „Hbld." eenige mededeelingen verstrekt over het wetsontwerp tot nadere uitbrei ding van den landstorm. Naar de opvatting van mr. Van Heerde kunnen alle mannen van 2040 jaar, die vóór 20 Mei 1913 (den dag, waarop de oude Landstormwet ingevoerd werd) vrijgesteld waren van militieplicht, tot den gewapen- den landstorm worden opgeroepen. Zooals in de memorie van toelichting van het wets ontwerp gezegd wordt, ligt het in het voor nemen van de regeering, om als het aange boden ontwerp tot wet wordt verheven, achtereenvolgens naarmate de verschillen de daarop van invloed* zijnde omstandighe den het mogelijk zullen maken, dit te doen. Tot deze vrijgestelden van den dienst bij de militie zullen volgens mr. Van Heerde gerekend worden: lo. de vrijgestelden we gens broederdienst; 2o. de vrijgestelden we gens het hebben van in hetzelfde jaar ge boren broeders; 3o. de vrijgestelden wegens het zijn van eenigen zoon; 4o. de vrijgestel den (tijdelijk of voor goed), wegens kost winnerschap; 5o. zij die buiten oproeping zijn gebleven wegens het trekken van een hoog nummer (de z.g. vrijgelooten); 6o. zij die ontslagen zijn, na volbrachten militie- of landweerdienst en zij, die ontslagen zijn, wegens vrijwilligen dienst. Zij, die na 24 Mei 1913 in een van boven genoemde gevallen verkeeren en tevens be- hooren tot de lichting 1914 behooren reeds grootendeels tot den landstorm. Zij, die in een van de genoemde gevallen verkeeren, en van de lichting 1915 zijn, behooren ge heel tot den landstorm. En ten slotte zullen de vrijgestelden van de lichting 1916 op 1 December 1915 tot den landstorm toetreden. Voorts wees mr. Van Heerde er op, dat een deel van hen, die tot den ongewa- penden landstorm behoorden, niet tot den gewapenden landstorm verplicht konden worden, ware niet in art. 3 van het nieuwe wetsontwerp bepaald, dat het tweede lid van art. 4 der bestaande Landstormwet niet van kracht zal zijn. Over niet minder dan 20 lichtingen strekt de wet zich immers uit, en hoevele van de vrijgestelden dezer lichtingen zijn in den loop der jaren niet over het geheele land verspreid. Vooral uit een groote stad als Amster dam zijn honderden vrijgestelden van mi litieplicht thans in andere gemeenten woon achtig en daar de landstorm plaatselijk ge oefend zal worden, zullen de administra tieve werkzaamheden op het bureau mili tiezaken en ook bij het bevolkingsregister zeer omvangrijk worden. Omtrent de wijze van oproepen en de keuring van de landstormplichtigen, om trent hun geschiktheid zpllen nog nadere bepalingen in het leven worden geroepen. Het is te verwachten, zoo zeide mr. Van Heerde ten slotte, dat velen zich zullen la ten keuren, daar de vrijgestelden van mili tieplicht, zich gewoonlijk niet lieten keuren. Gebruik van visch bij hei Leger. Ter wille van de katholieke militairen achUfe inift.ifter van Oorlog het ge\yen§<:h^ dat, indien in de menage visch verstrekt wordt, dit bij voorkeur des Vrijdags ge schiedt, voor zoover daartegen om rede nen van dienstbelang als anderszins geen overwegend bezwaar bestaat. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. De Voorzitter, de heer Van Voorst tot Voorst deelt mede dat de centrale af- deeling besloten heeft Woensdag om 11 u. in de afdeelingen een aantal wetsontwer pen te onderzoeken, welke reeds 1 Juni zijn rondgezonden, waaronder die nopens de buitengewone credieten wegens de mobili satie, de landstorm, de lichting 1916, de voorloopige hechtenis, de Veiligheidswet, enz. enz. De Voorzitter kondigt als zijn voor nemen aan, Donderdag a.s. om elf uur in openbare vergadering de wetsontwerpen te behandelen, die dan in staat van wijzen zullen zijn, in de eerste plaats de spoedwet ten in verband met de mobilisatie, dan de voorwaardelijke strafopschorting, het eeds- vraagstuk en de kanalisatie van de Maas. De vergadering wordt gesloten. TWEEDE KAMER. Het tijdelijk gezantschap bij den Paus. Eindverslag. Met groote belangstelling veimam de Commissie van Rapporteurs uit de Memo rie van Antwoord, dat de minister onbe wimpeld en met den meesten nadruk kan verklaren, dat door de voorgestelde zen ding dc neutrale stelling van Nederland geheel ongerept blijft en dat in de verhou ding der Nederl and sche regeering tot geen der onzijdige of oorlogvoerende staten eenige verandering zal komen tengevolge van die zending. Zij zou het op hoogen priis stellen indien de minister bij de openbare beraadslaging deze verklaring nader wilde toelichten. Voorts vermeldt de Memorie, dat, al hebben de ge/zanten van de eene partij Rome verlaten, zij van uit Zwitserland, waarheen zij zich begeven hebben, in voe ling blijven met het Vaticaan, dank zij de door de Garantiewet van 1871 gewaar borgde vrijheid van post- en teiegraafver- keer over het Italiaansche grondgebied. De Commissie van Rapporteurs meent hieruit te mogen afleiden, dat ongegrond zijn de persberichten, als zou de Garantie- wet niet in haar vollen omvang zijn of worden gehandhaafd. Gaarne zon de Com missie vernemen, of deze meening juist is. eVrt rouwen de, dat de minister deze bei de vragen bij de openbare beraadslaging zal willen beantwoorden, is de Commissie van Rapporteurs van oordeel, dat de open bare behandeling vpn het wetsontwerp voldoende is voorbereid. 00RL0GS-VARIA. Duikbooten. In den strijd ter zee is het op 't oogen- blik al niet anders gesteld dan in den krijg te velde. De partijen, beducht voor de vree- selijke uitwerking van de moderne vuur wapenen, onttrekken zich zooveel mogelijk aan de onbescheiden blikken van den vijand. In het veld tracht men elkanders loopgraven-posities langs onderaardsche gangen te naderen, om ze met de geheele bezetting door een zorgvuldig aangebrachte dynamietlading te vernietigen; op zee ont wijkt men den snelleren en met zwaarder geschut bewapenden vijand,- om hem met onder de oppervlakte varende helsche machines te besluipen. Wat er van de zenuwen en het uithoudings. vermogen van het personeel der onder zeeërs in den modernen oorlog geëischt wordt kan al blijken uit een vluchtige be schouwing over de uitrusting en de wer king der onderzeeërs. In breede trekken geschetst zijn de mo derne duikbooten, schrijft de heer Henri Meyer in het Techn. Bijbl. v. d. Kampioen, torpedovormige schepen met een gering drijfvermogen, toegerust met een dubbel stel explosie- of verbrandingsmotoren voor de vaart aan de oppervlakte en twee zware electromotoren, met een accumulatorenbat- terij voor de vaart onder water. De nieu were typen, waarvan alle technische bij zonderheden nog niet tot het publieke do mein behooren, hebben speciale Dieselmo toren, tot een gezamenlijk vermogen van 2 3000 P.K., die het schip boven water een maximale snelheid van 16 17 knoopen (bijna 30 K. M. per uur) verleenen. De eco nomische snelheid bedraagt 8 a 10 knoopen, waarbij de brandstofvoorraad toereikend is voor een tocht van ongeveer 2000 2500 zeemijlen. Onder water bedraagt de maxi mum-snelheid niet meer dan 12 13 knoo. pen. De electro-motoren, die de beide schroeven drijven, werken dan volbelast en putten de accumulator-batterij in 1% a 2 uren zoover uit, dat herlading noodig is. De economische snelheid onder water ligt tusschen 6 7 knoupen, in welk tempo de boot 20 uren kan varen voordat de batterij totaal uitgeput is. Het spreekt vanzelf, dat men het zoover nooit laat komen. Immers, in ondergedom- pelden toestand dient de accumulator-bat terij ook als stroombron voor verschillende hulpwerktuigen, o. a. voor de ballastpom- pen en de stabilisatie-toestellen, voor de electrische verlichting en voor de electrische fornuizen in de keuken. Bij het varen onder de oppervlakte, wat in met mijnen geïnfecteerde wateren wel op een zoodanige diepte zal geschieden, dat het schip hoogstens met de ankelkabels der mijnen in contact kan komen, is een onderzeeër vrijwel „blind". De comman dant, die in zijn hermetisch gesloten, van zware kijkglazen voorziene uitkijktorentje zit, kan op een diepte van 10 meter vooruit nog niets onderscheiden. Zelfs de voorste ven van zijn eigen schip valt op deze diep te buiten zijn gezichtskring. Men vaart dus jjmjler water op het kompas, In de«n .uit kijkpost van den commandant zijn ver schillende toestellen aangebracht, die de diepte, waarop gevaren wordt, de vaar- snelheid, de helling van de boot, de span ning van de batterij en van de lueht-reser- voirs aangeven. Een seininrichting houdt hem in verbinding met het geheele perso neel. In ditzelfde torentje monden ook de periscopen uit. De meeste onderzeeërs heb ben twee periscopen, dat zijn spiegelt ij kers, die 4 5 meter boven het hoogste punt van de boot uitsteken en den bestuur der in de gelegenheid stellen, het zeeop pervlak te verkennen, terwijl de boot zelf ondergedompeld is. Zij heeft in deze posi tie nog een vvaterlaag van 3 4 meter boven zich, die voldoende dekking schijnt op te leveren tegen granaatvuur, dat op de periscopen als richtpunt mocht worden afgegeven. De periscopen, die om hun verticale as draaibaar zijn, geven een zeer helder en scherp beeld van hetgeen er bo ven water omgaat. Hun gezichtsveld is echter, zoolang de periscoopbuis slechts een paar meter boven de oppervlakte uit komt, vrij beperkt. Bij eenigen golfslag wordt het uitzicht ook zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat do periscoop lens beslaat en met zoutkristallen bedekt wordt. Bij het varen onder de oppervlakte hangt de veiligheid van de bemanning van kleinigheden af. De commandant moet het vaarwater, waarin hij zich beweegt, wel grondig kennen om klippen, rotspunten, zandbakken en wrakken uit de buurt te blijven. Vóór het duiken worden alle lui ken, die toegang tot de scheepsruimen ge ven, op zwarte pakkingflenzen hermetisch dichtgeschroefd, waarna de kleppen der ballasttanks worden geopend. Deze tanks, die als een soort watermantel het schip voor het grootste gedeelte omhullen, zijn bij de vaart aan de oppervlakte met lucht gevuld. Zoodra de lucht voor het binnen dringende water heeft plaats gemaakt, duikt de boot. Om haar weer te doen rijzen, is het noo dig, dat het water uit de ballasttanks wordt uitgedreven. Dit geschiedt of door middel van gecomprimeerde lucht, die zich onder groote spanning in stalen reservoirs bevindt, óf door middel van ballastpom- pen. Een storing in deze inrichting nu, die tengevolge zou hebben, dat de water- ballast niet vlug genoeg kan worden ge loosd, brengt de onderzeeboot in gevaar. Er zijn voorbeelden bekend, dat onder zeeërs in gevaar werden gebracht doordat zand tusschen de pompkleppen was ge raakt, Een Amerikaansche duikboot ver ongelukte, doordat een stukje grind de hermetische sluiting van een klep verhin derde. Om dit gevaar te bezweren, zijn de on derzeebooten van lateren datum voorzien van zeer zware massa's loodballast, die zoodanig onder aande kiel zijn bevestigd, dat zij van binnenuit kunnen worden los gemaakt. Het behoeft echter geen betoog, dat dit middel, om een gezonken boot te doen rijzen, slechts dan helpt, wanneer het vaartuig in zijn normale positie op den zeebodem rust. Ligt de boot echter ge kanteld, dan is de kans groot, dat de lood- verzwaring, ondanks het losmaken van de crendeliDg, op haar plaats blijft. „Res." De Koningin van België in het hospitaal. Op den 28en Mei stapte ik, schrijft een correspondent van de VI. St., uit Oostker- ken den weg langs het Yzer-kanaal naar Yperen op. Daar het weer bijzonder mooi was, meende ik dat een wandeling van een 10 a 15 kilometer mij niet zou schaden. Ik had slechts weinig bagage te dragen en verkoos daarom te voet te gaan, wijl men dan meer en beter de omgeving ziet en meer gelegenheid heeft met allerlei lieden onderweg te praten. Ik had dan reeds een 5-tal kilometers af gelegd toen ik langs een plaatsje achter het front kwam, waar een complex van tenten was ingericht tot hospitaal. Nieuws gierig als een journalist nu eenmaal is, kwam ik dichterbij, en daardoor kwam ik in aanraking met den commandeerenden officier, die mij natuurlijk onmiddellijk vroeg naar mijn pas. Na inzage van mijn papieren, vroeg mij de officier wat ik be geerde. Ik zeide toen dat ik gaarne eens een kijkje in het hospitaal zou nemen. „O ho! Dat zou op 't moment moeilijk gaan, wantde Koningin was er." Men be grijpt, dat was voor mij een reden te meer om er heen te willen. Ik vroeg, mij bij den leider van het hospitaal te willen brengen. Dat gebeurde en na een brief te hebben ge toond, die heel dicht uit de omgeving dei- Koningin afkomstig was, werd er geen be zwaar tegen gemaakt, dat ik op een klei nen afstand den rondgang der Koningin in het hospitaal zou volgen. Zoo was ik dan in de gelegenheid haar gade te slaan, wier beeltenis in alle hoeken der wereld ver spreid is. Hoe lieftallig die beeltenis ook op de prenten en foto's wordt weergegeven, die afbeeldingen halen niet bij het origineel. Het kleine smalle gezichtje met de opeen geklemde lippen, dat op de foto's voorkomt, is niet verhelderd door den zachten glim lach, dien ik zag toen zij hier troost en opbeuring kwam brengen. Als een wel doende fee ging zij rond, overal haar on zichtbare, toch zoo weldadige gaven uit te deelen. In het verpleegsterskostuum met de kleine kap lijkt het. lieve smalle gezicht op dat eener non, die alle wereldsche genoe gens voor zich heeft afgezworen, en slechts één begeerte heeft, n.l. anderen wel te doen. Zoo schreed zij van het eene bed naar het andere. Lijders, die de meest pijnlijke wonden hadden leefden op, wanneer de Koningin hen toesprak. Een vriendelijke blik uit haar zachtstralende oogen wekte hen uit hun halve verdooving, en deed hen woorden vinden om haar vragen te beant woorden. Zoo nu en dan, wanneer de Ko ningin bij jongelingen kwam van 18 en 19 jaar, streek zij soms liefkoozend over liet hoofd of de hand van den lijder, en dan verhelderde een glimlach haar gelaat. Men verzekerde mij dat de Koningin zoo bijna dag aan dag rondgaat om hen die streden yoor hun land te troosten en te heipep. Zelfs schroomt zij niet zelf het verpleeg'eterswerk over te nemen als het noodig is. 't Deed mij goed zoo de vrouw in die Koningin terug te vinden, zooals ik meermalen in don Ko ning van België den man, den sterken Bin ken man zag. Personen, die zich te l.eiden hebben gevestigd. J. A. W. van K'.uijvc en gez., onderwijzer, Wa;straat 8. M. van l.iendcn en ges., bankwerker, A loö- laan 8. G. Timmermans en ge/,, Spoorbeambte, Bocrhaave&tr. 16 a. C. Karmelk, bakker, Nieuwe Rijn 43. G. H. Koen dors cn gez., lctteizetter, Bree- straat 79. J. Berkhuizen en gez.,zilversmid,Maredijk 177 H. J. Kiln, en gez., werkman,Waardgracht 157 a K. F. Bonter. Langegracht 228. F. E. H. Gebhardt, Zoeterw. Singel 6G. Wed. J. B. Dumont, Wilte Singel 90. P. M. van Boers, niodiste, Mare 52. H. Tjepkema, onderwijzer, Rapenburg 80. A. O. Reekers, winkelierster, Haarl.str. 121, J. Dool en gez., tuinknecht, O verrijn 1. C. W. Divendal, liefdezuster, Liefdegesticht Pelikaanstraat. M. Konings en gez., uitvoerder van grond werken, Stadhouderslaan 4. A. E. J. Simon Thomas, officier, Plantage 9. C. Leiten, dienstbode, Hoogl. Kerksteeg 2. Th. van der Graaf, scheepstcekenaar, Apothekersdijk 33. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. G. Regersburg, Den Haag, Laan van Meerdervoort 157. F. J. Brevet, Den Haag, Stadhouderslaan 6, J. Allaait, Harlingen, Noorderhaven 63. 1). v. d. Meulen, Arnhem, Hertogstraat 13. H. v. Everdingen, Tiel, Veemarkt. G. Heemskerk, Anna Paulowna, bij P.Hakaf. H. van Tongeren, Voorburg, Kerkstr. 41. W. Eikerbout, Rotterdam, Spanjaaidstr. 15b. M. J. C. G. Hazenberg, Rotterdam, Scheep makershaven 49b. Tj. W. van der Leij, Raumend. Mej. J. Bothoven, Den Haag, Weiraor- str. 365. M. v. Muiswinkel, Breda, Academiesingel 4. Mej. J. M. v. Luijk, Schagen, K.K. Liefde gesticht. Wed. F. Berbee, Noordwijk, St. Jeroen- gesticht. Mej. A. Berbee, Sassenlieim, bij den heer Th. v. Duuren, Hof van Delft. V Mej. M. Guldenmond, Den Haag, Johanna Oldenbarneveldlaan 52. J. M. N. v. Scliaik Den Haag, le Obrecht- straat 37. Mej. C. Rating, Leiderdorp, bij den hoer Wool. M. Venger, Beverwijk, Leliestr. 56. G. Verhaar, Delft, Markt 81. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: A. Rutgers van der Loeff jm. 39 j. e* W. J. J. Greven jd. 37 j., G. Verhoogt jm. 26 j. en G. M. Straat hof jd. 21 j. S. Brouwer jm. 21 j. en P. W. Óuwerkerk jd. 23 j. A. Gouw jm., 22 j. en M. Koole jd. 20 j. H. A. Reinond jm. 24 j. en D. Labrujere jd. 21 j. J. v. d. Nat jm. j. en D. P. Laman jd. 23 j. A. W van Steenbergen jm 25 j. en A. G du Croix jd. 29 j. J. J. Welling w. 41 en M. Schiere jd. 33 j. H. Galjaard jm., 34 j. en L. Eduard jd. 28 j. H. Stikkeio- rum jm. 21 j. en C. Oudshoorn jd. 24 j. H. Hilgers w. 49 j. en G H. Ruis gesch. vr. 38 j. J. van Duuren jm. 23 j. en A.,; Hartog jd. 22 j. J Bolkenbaas jm. 27 j.ë en J. van Beek jd. 28 j. H Boting jm., 25 j. en A. J. van Schaik jd. 25 j. AARLANDERVEEN. Geboren: D. van Laros en Nagtegaal* Z. van Ka'.shoven en Den Hartog. Z. van Fluiter en Van Leeuwen. ALPHEN. Geboren: D. van Van Rijswijk en Kapel. Z. van Nagtegaal en Martens: Z van Schollaardt en Lit. Overleden: L. van der Zwan 11 j. jd. R. Bloem 75 j. wed. van J. Bakker. BOSKOOP. Geboren: Abraham, z. van W. vaaï den Berg en J. A. Verhoorn. Teunis, z. van L. Loeve en F. van Eijk. Johanna Elisabeth Maria, d. van J. H. KiMestein en J. E. M. van der Kind. Ondertrouwd: J. Radder en W. Rijnsburger. H. de Jong en H. P. Vink* Getrouw^ A. van Uden 25 j. en J* H. G. N. Loef 44 j. LISSE. Geboren: Leonardus Hendrikus, z* van J. J. Lieverse en W. van Egmond., Nicolaas Josephus Andreas, z. van C. Boekei en C. M. Leijten. Andries, z. vai> J. Reiierkerk en B. van Leeuwen. OUDSHOORN. Geboren: Z. van Krumpelman en Blok. Z. van Rietkerk en Van Dam. D. van Bijleveld en Van Ginlioven. TER-AAR. Geboren: Pancras, z. van P. de Klcer en J. C. v. d. Laan. Pleuntje, d. van H. van Vugt en M. Vis. Clazina Aplonin, d. van A. J. Bontje en A. H. PI. Rijkelijkhuizen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstiminerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. 5 Klerken, 12 timmerlieden, 24 metselaars» 4 steenhouwers, U voeger, 8 opperlieden» 9 stucadoors, 0 schilder, 0 behangers, 1 meubelmaker, 0 stoffeerders, 1 stoker, 2 smeden, 2 grofbankwerkers, 0 electricien, 0 blikslager, 12 typografen, 0 kleermaker, 1 bakker, 0 slagersknecht, 0 kellner, 0 huis knecht, 2 koetsiers, 2 schippers, 12 grondwer kers, 8 loopknechten, 3 loopjongens, i>6 losse werklieden, 0 sigarenaorteerder, O war* moezier, 1 bankjongen, 0 straatmaker, O kis tenmaker, 0 bakkersjongen, bloemist, 0 banketbakkersjongen, 000 textielarbeiders, gedeeltelijk werkloos, 0 smidsjongen, 1 koper slager, 1 uitvoerder. Afil. Vrouwen (Volkshuis). Geopend van. 9—10 uur. Telefoon 1477. 1 Dienstbode, 14 werksters, 5 naaisters, 2 waschvrouwen, 0 strijaster, 1 huishor.J- ster, 1 kookster, 2 fabrieksarbeidsters, textielarbeidsters, 1 kinderjuffrouw, 1 wen allerlei, 1 kantoorbediende, 0 wmkeyunr»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2