8 De Oorlog. 6e JAARGANG No. 712o BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN, Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week fi.25 per kwartaal; bij onze agenten tl cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG JUNI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grooto letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cer.t. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. BUITENLAND. De Duitschers zouden een aanval op den Loretteheuvel hebben afgeslagen met zware verliezen voor de Franschen. De Italiaansche vloot beschoot eenige vuurtorens op de Dalmatische kust. Engelscho vliegers deden met succes aanvallen op een Zeppelinhal ten noorden van Brussel en op een Zeppelin tusschen Gent en Brussel. Een Zeppelin deed een aanval op de Oostkust van Engeland. Verschillende Engelsche schepen irpedeerd door Duitsche duikbooten. Van het Westelijk oorlogs terrein. Zeer weinig nieuws is -er wederom te vermeiden. De Duitschers zouden een aanval op den Loretteheuvel hebben afgeslagen met zware verliezen voor de Franschen. Dat is wel liet voornaamste van de wapenfeiten, die er worden gemeld. Fransche en Engel«che communique's melden weer Fransche en Engelsche over- winningen, die echter niet als zeer belang rijk worden voorgesteld. Zeppelin boven de Oostkust van Engeland. De Engelsche Admiraliteit meldt: Een Zeppelin bezocht Zondagavond de Oostkust en deed brandveroorzakende ontplofbare bommen vallen, waardoor twee branden ontstonden. Vijf personen werden gedood, veertig gewond. In den nacht van 6 op 7 Juni, aldus wordt uit Berlijn gemeld, deden de Duitsche ma- rineluchtsehepen met succes, aanvallen op de dokken van Kingston en Grimsby aan de Iiumber en keerden ongedeex-d terug, ondanks de sterke beschieting. Engelsche vliegeraanvallen in Beigië. Officieel wordt uit Londen gemeld d.d. 7 Juni: Om 2.30 in den morgen deden twee Britsche vliegers bommen vallen op een luchtschepenhal te Evere, ten noorden van Brussel.' De vlammen sloegen er aan alle kanten uit en stegen hoog op. Men weet niet of er zich een Zeppelin rn bevond. De vliegers keerden veilig terug. Te 3 uur in den morgen viel een andere Britsche vlieger een Zeppelin in de lucht aan tusschen Gent en Brussel op een gte van 6000 voet en wierp zes bommen. Het luchtschip ontplofte, viel op den grond én bleef geruimen tijd branden. De ontploffing was zoo hevig, dat de monoplane der vliegers er door werd on derste hoven geworpen, maar de bestuur der wist zijn machine weer te keeren, doch was gedwongen op Duitsch grondgebied te landen. Hij was echter in staat weer met zijn toestel op te stijgen en keerde veilig naar liet vliegkamp terug. Reizigers uit Gent deelen mede, dat Maandagmorgen te halfvier een Zeppelin door een Fransch en een Engelsch vliegtuig Ie St. Amandberg (nabij Gent) met bom men is bestookt. ITet luchtschip vloog in brand en viel op het Begijnenklooster, waardoor twee reli- gieusen gedood werden. De geheele beman ning van de Zeppelin is omgekomen. Italiaansche troepen naar het Westelijk front? Uit Zürich wordt aan het ,,Berl. Tage- blatt" geseind: De Parijsche couranten zijn Vrijdag 'niet aangekomen en evenmin de post. Het gerucht loopt, dat het Fransche spoorwegverkeer gestremd is door het ver voer van Italiaansche troepen naar het Westelijk front. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De nederlaag der Rus9en in Galicië staat thans boven alle twijfel. Intqsschen trach ten de Duitschers ook in heit Noorden de Russen bezig te houden, wat blijkt uit de actie tegen Riga eeai actie ter zee en misschien (dit is uit de berichten niet vast te stellen) ook wel te land. Aanvankelijk schijnen de resultaten dier vlootactie van weinig beteekenis, maar Duitsche afdee- limgen, die in de streek van. Schawl! ope- reeren, hebben zich eenigen tijd geleden zelfs al tot in de buurt van Mitau ver toond, en men mag dus wel de veronder stelling u.iiten. dat deze vloot-act.ie niet op zich zelf staat, maar in verband zal staan inet de operatiën te land die de bezetting 'ook van Koerland ten doel zullen hebben. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Hier en daar hebben schermutselingen plaats tusschen de Oostenrijksclie en Ita liaansche troepen. Doch meer dan scher mutselingen zijn het dan ook niest. De eerste gewonden. Van de Italiaansche grens wordt aan de „Kölnische Ztg." gesmeid: Vrijdag zijn in A'.essandrië met een saniteïtstrein de eerste Italiaansche gewonden, 180 in ge tal, aangekomen en naar het militaire hospitaal overgebracht. Aanval op de Dalmatische kust. Uit het Oostenrijksch o or log sper. skw ar tier wordt gemeld: Zaterdag (5 Juni) versohenen eenige Italiaansche kruisers en torpedojagers in de wateren van Dalmatië. Het doel dezer onderneming was beschieting van den spoorweg bij Mihonioe, evenals van enkele vuurtoren en -baken op de eilanden Lissa, Lagoeta, Cazza. De beschieting richtte slechts weinig schade aan. De actie tegen de Darda- nellen. Aan de Dardanellen laat de door Ohur- chill in het Lagerhuis voorspelde over winning ,,zoo groot als deze oorlog nog niet heeft gezien, en die alle verliezen zal goedmaken" nog steeds op zich wachten. Maar de berichten schijnen aan (te dui den, dat de Duitsche onderzeebooten hier op krachtdadige wijze actie willen gaan voeretL Dan zullen we wel spoedig van geweldige gebeurtenissen hooren. Duitsche duikbooten bij Konstantinopel. Een telegram uit Konstantinopel aan de „Frankf. Ztg." meldt dat een deal der naar de Middellandsche_ Zee uitgezonden Duitsche duikbooten Vrijdag in den vroe gen morgen den Bosporus binnenvoer. De duikbooten defileerden langs het keizerlij ke paleis van Dolmabagdsje en werden door het publiek met groo.te geestdrift toegejuicht. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. De 'groote Engelsche stoomtreiler Star of the West is door een Duitsche duikboot in den grond' geboord. De bemanning is te Aberdeen aan wal gebracht. (De Star of the West;was een scheepje van 197 ton bruto, 70 Ion netto, behoorde aan A. Walker te Aberdeen, en was in '1902 gebouwd.) Volgens een L'ioyds-bericht uit Peter head zijn de trawlers ,,Fazeihound" en „Curlew" Zaterdag op 25 mijl afstand van Peterhead door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord. De bemanningen zijn gere>d. De Britsche bark „Sunlight" is Zon dagavond ter hoogte van de Iersche kust door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De bemanning is opgenomen door een treiler en te Queenstown aan wal gezet. Een Duitsche duikboot boorde den treiler „Dromio" in den grond. De beman ning is gered en te Peterhead aan wal gezet. Verschillende Oorlogs berichten. Het Belgische leger rust uit. De „Neue Zürcher Ztg." bevat een bericht, dat het grootste gedeelte van het Belgische leger, om wat op adem te komen, van het ge vechtsfront in Vlaanderen is teruggeno men en door negers uit Senegal is vervan gen. Rnal Darohtold rliouffoui WIJ IieU- ben reeds medegedeehj^ dat de vroegere minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk-Hongarije als vrijwilliger dienst genomen heeft en naar het Italiaansche front is gegaan. Blijkens een nader bericht doet hij dienst als chauffeur. De builenpest in Rusland. Duitsche bladen beweren, dat (de Russische regee ring 6 miLlioen roebels voor de bestrijding van de bier en daar optredende builenpest heeft uitgetrokken. Een vliegenier neergestort. De Zwit- sersche aviateur Henri Blancpain, sedert Februari in Franschen dienst, is bij Atrecht met zijn waarnemer naar beneden gestort en aan de gevolgen van den val overleden. Hij is met militaire eer begra ven. Zwitsersche oorlogsbelasting. Zon dag 6 Juni is in een volksstemming'met 445,000 tegen 27,200 het bondsbesluit aan genomen, dat in April door de beide Ka mers is goedgekeurd en waardoor de Zwitsersche Staat gemachtigd wordt om tot dekking van een deel der mobilisatie-kosten éénmaal een oorlogsbelasting te heffen op het bezit en in kleine mate ook op het vermogen. De belasting treft inkomens boven fr. 2500 en vermogens boven fr. 10,000. Alle politieke partijen hebben aanbevolen het besluit te steunen. In sommige kantons bedroeg het aantal tegenstemmers slechts 2 tot 3 pCt., b.v. in Basel, Luzern en Bern. liet Zwitser sche telegraaf-agentschap voegt eraan toe, dat in de geschiedenis der Zwitsersche democratie geen voorbeeld te vinden is van een besluit van regeering en parle ment, dat met een zoo geweldige meerder- .heid werd aangenomen. Belasting op oorlogswinsten. Dok in Noorwegen is de regeering voornemens bij het Storthing een wetsontwerp in te die nen betreffende een extra-belasting op oorlogswinsten. Deze zou Worden geheven van oorlogswinsten groot-er dan 10,000 Kronen. San Marino is niet in oorlog. Uit Lu gano wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat het bericht, dat de republiek San Ma rino ook den oorlog aan Duitschland en Oostenrijk heeft verklaard, onjuist is. De liooge raad van deze republiek heeft enkel eenige dagen geleden een manifest aan de bevolking gericht, waarin gezegd werd, dat het ernstige oogenblik haar weliswaar niet den plicht oplegde krijgsdienst te doen en pijnlijke offers te brengen, maar haar wel gebood, om alles, waartoe zij bij machte was, zonder voorbehoud te doen om de zuivere heilige zaak van Italië te helpen om te overwinnen. Daarom noo- digde hij de bevolking onder den kreet: „Leve Italië!" uit, om de meest geschikte middelen aan te wenden om de onvermijde lijke ellende van den oorlog zooveel moge lijk te voorkomen. Zuinig met brood. Om broodverspil ling tegen te gaan, lie eft de politie ite Kon stantinopel verordend, da.t ieder huishou den maar eenmaal daags brood mag koo- pen. De maatregel wordt reeds in enkele wijken, met name in Pera, toegepast. Een Krupp-fabriek bij Constantinopei? De „Morning-Post" bevat een bericht uit Athene, meldende dat de firma Krupp een groote fabriek van ontplofbare granaten en ixi do nabijheid van CoilclailtitlO - pel heeft opgericht. Er werken daar 4000 Duitsche arbeiders. Naastenliefde. Renter's bijzondere corr-esponident te Cairo schrijft: Vader Finn, de Roomsch-KathoJieke priester, die in Engelsche kringen te Cairo zoo bemind was, is een van de eersten ge weest, die zijn leven gelaten heeft bij de landing der Engelschen ite Sed-el-Bahr. Hoewel (hem aangeraden werd het schip, waar hij aan boord was, Blieft te verlaten, ging hij toch aan land, zeggende: „de plaats van een priester is bij den sterven den soldaat". Hij ging.over de naast zijn schip liggende lichters naar den wal, dien hij bereikte door tal van kogels getroffen. Ondanks dë'hevige pijnen, die hij heeft moeten lijden, ging hij voorwaarts, troost brengend aan stervenden. Terwijl hij be zig was geestelijken bijstand aan een der soldaten te geven, werd zijn hoofd door •een granaat verbrijzeld. Buitenlandsche berichten. Anfi-Mohamedaansche onlusten op Ceylon. Het Engelsche ministerie van Koloniën meldt een anti-Mohammedaansch oproer in verschillende gedeelten van Ceylon door Boeddhisten. Mohammedaansche winkels werden geplunderd. De krijgswet werd in verscheidene districten afgekondigd. Ds gouverneur nieldt, dat de ongeregeld heden het gevolg zijn van zekere ras- en handels-tegenstellingen en dat zij niet zijn gericht tegen de Europeesche bevolking of regeering. Vele goederen werden vernield, tal van moorden gepleegd, verscheidene oproerlin gen doodgeschoten. Volgens de laatste berichten is de toe stand verbeterd. De Koning van Griekenland. Volgens een telegram uit Athene is de toestand van den Koning zeer ernstig. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Consenten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien het Koninklijk besluit van 14 No vember 1914 (Staatsblad no. 531), gewijzigd bij Kon. besluit van 5 Juni 1915 (Staatsblad no. 231), houdende verbod van uitvoer van: 1. versch, gezouten, gedroogd en gerookt spek; 2. alle gesmolten of ongesmolten dierlijke vetten of mengsels van die vetten onder ling of mengsels daarvan met plantaardige oliën of vetten; Heeft goedgevonden te bepalen: De Rijkszuivelinspecteur te Utrecht en de directeur van het Rijkszuivelstation te Leiden zijn ieder, voor zoover hun zulks uit den aard van hunne betrekking aangaat, benevens de ambtearen, die zij daartoe uit hun personeel aanwijzen, belast met de uit voering van de op het boven aangehaalde Koninklijk besluit betrekking hebbende re gelingen, welke in de,ze beschikking zijn vervat. Uitvoer van dierlijke vetten of mengsels van cue vetten onderling or luongseis uaar- van mei plantaardige oliën of vetten mag alleen geschieden op vertoon van consen ten, geteekend en afgegeven door den Rijkszuivelinspecteur, bij wien blanco for mulieren te bekomen zijn. Consenten kunnen alleen worden afge- gever, aan degenen, die ook in het jaar 1914 vóór 1 Augustus reeds als exporteurs van \etten bekend stonden en die zich in een eigenhandig onderteekend schrijven bij den Rijkszuivelinspecteur aanmelden. De consenten worden op naam gesteld en megen alleen door hem aan wien zij zijn verstrekt, worden gebruikt voor den uitvoer van dierlijke vetten of votmengsels, welke van zijn pakhuis of bereidplaats rechtsstreeks naar het buitenland worden verzonden. Re consenten tot uitvoer worden bij het uitklaren aan het laatste kantoor of do laatste wacht door de daarmede belaste ambtpr-aren der invoerrechten en accijnzen ingetrokken en éénmaal per week des Maandags rechtsstreeks aan de afdeeling Invoerrechten van het Departement van Financiën ingezonden, welke afdeeling zorg draagt voor de toezending aan den Rijks zuivelinspecteur. De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen kunnen ten uitvoer aangeboden partijen margarine en alle andere vetten of vetmeng.sels aanhouden en daarvan mon sters nernen. FEUILLETON. HEREENIGD. De groote kunst bestond dus in het uit kiezen van het juiste oogenbliik om het huis binnen te sluipen. Het gunstige oogenblik daarvoor zou hem niet ontsnap pen. Daar alle negers afwezig waren, kon hij onbemerkt dicht het huis naderen en daar post vatten. Uren lang moest hij Vachten in de vinnige kou van den win teravond totdat plotseling een zijdeur ging en juffrouw Kondinaent te voor schijn trad, om naar den achter het huis op de plaats liggend en hond te zien. Mack Donald maakte snel van de ge legenheid gebruik om het huis binnen te kuipen en zich daar onder de trap te ver bergen. Het wa.s de hoogste tijd; nauwelijks had hij zich verborgen, of juffrouw Kondiment 'e terug en sloot en grendelde de deur 'öorzichtig. Toen haar sloffende tred niet meer hoor baar was, sloop Mack Donald insgelijks *oor.zichtig de trap op. Zijn blik gleed door J" vestibule. Daar lagen de hoed, de doek fn do frak van M. Warfield. Met bliksem snelheid kwam in hem een denkbeeld op. Ineen oogwenk had hij de kleedingstukken 'fin den majoor aangetrokken en stapte "'i. ook met diens krukstok in de hand, j^or de half-donkere gang. Plotse! ing ging een deur open en ten •veeden male trad juffrouw Kondiment 'eni in den weg. Hij was de deur i;eeds gepasseerd. Toen zij hem zag loopen, riep zij, hem voor Warfield houdende: Uw kamer is klaar, Sir. Alles is in orde en het water voor de punch kookt reeds! Hm, hm! deed Mack Donald, precies zo o als James Warfiel dit gewoon was en ging verder. Juffrouw Kondiment vermoedde niet in het minste wie haar daar gepasseerd was. Zij verwijderde zich in de tegenovergestel de richting om haar eigen kamer op te zoeken, want zij gevoelde zich totaal afge mat vain de vermoeienissen van den veel bewogen dag, die achter haar lag. Intusschen zat Ka-pitola met haren oom bij het haardvuur te' schaken en eerst toen het elf uur sloeg, stonden beiden op, om naar bed te gaan. Kapitola vergezelde den heer Warfield tot aan de deur van zijn kamer, waar zij hem goeden nacht wenschte. Vervolgens ijlde zij over de gangen en door de bestoven kamers naar haar eigen, veraf gelegen vertrek, waar Pitapat dezen avond niet, zooals anders het geval was, op haar wachtte. Pitapat was met de an dere leden van het personeel afwezig. Maar Kapitola kende geen vrees. Die algehee'.e afgelegenheid van haar vertrek zonder eenige rechtstreeksche verbinding met de andere bewoonde vertrekken van het huis vervulde haar niet met angst. En toch zou zij wel degelijk gesidderd hebben, indien zij heit gevaar had gekend, hetwelk zij tegemoet ging. Het eerste, dat zij zag, toen zij haar ka lmer binnentrad, was ee.n tafeltje met ver- verschingen van allerlei soort, die Pitapat voor haar jeugdige meesteres gereed ge zet had, opdat het deze aan niets ontbre ken zou. Deze overdreven bezorgdheid van haar kamermeisje deed haar onwillekeurig luidop lachen. Zij hoorde niet, hoe achter haar de don kere gordijnen ruischten en zij zag niet de denkere gedaante, die achter die gordij nen te voorschijn trad, naar de deur sloop, den sleutel omdraaide en geruischloos uit het slot haalde. Het origineele denkbeeld van Pitapat nam haar geheel in heslag; doch daar zij niet gaarne levensmiddelen op haar slaap kamer had, nam zij het tafeltje op, om het naar de gang te dragen, wendde zich naar de deur en het was haar of het bloed in hare aderen stolde en alsof zij dreigde te versteenen vlak voor haar stond Mack Donald. XXXIII. Herbert Greyson's vrees bij het regi ment van kolonel Le Noir te worden inge deeld, zou inderdaad niet ongegrond blij ken ie zijn. De ergste vijand, dien hij op aarde be zat. was zijn overste, aan wien hij onvoor waardelijk gehoorzaamheid verschuldigd was. Voorzoover het mogelijk was, tracht te hij den gehaten man te ontwijken en was hij gedwongen hem te ontmoeten, dan droeg die ontmoeting een koel en stijf d i en sik ar akte r. Le Noir van zijn kant behandelde Her- bert met heleedigende ruwheid en liet geen gelegenheid ongebruikt om den jongen man te kwetsen en te kwellen. Na een zonder eenig voorval voltooide reis bereikten de troepen van kolonel Le Noir New-Orleans, waar zich nieuwe re- cruten bij hen voegden, die van St.-Louis waren gekomen. Den morgen na hun aankomst hield Herbert over de pas aangekomen recruten inspectie. Terwijl hij zoo tusschen hunne rijen heenging, werd zijn aandacht plotseling getrokken door de figuur van een jongen man, die hem zoo buitengewoon hekend voorkwam, dat hij, daar de andere met den rug naar hem toestond, naar hem toeging. Op hetzelfde oogenblik slaakte hij een kreet van verbazing en "verrassing. GuLdo Rocke, de verloofde van KI ara Day, de zoon van die vrouw, welke Her- bert na den dood van diens moeder, had opgevoed als haar eigèn kind, Stond voor hem. Het duurde een oogenblik eer hij van zijn verbazing bekomen was Guido! riep hij. Zijt gij het inder-. daad? Vriend, broer, hoe komt ge hier on der de recruten? De andeTe glimlachte zwakjes. Door mijn noodlot! luidde het bittere antwoord. Ja, Herbert, ge zult er wel vreemd van opkijken, dat ge mij hier ziet. Uw vriend, die altijd zoo vol idealen was en zoo hoog op wilde en zulke eerzuchtige plannen had, staat hier voor u In recru ten kleeren, te midden van menschen.wier aanblik alieen hem reeds afschuw inboe zemt. Maar het leven is een harde school, waarin de leermeesters riet vragen, of dit of dat ons'bevalt. Voor mij is die school hard geweest. Ik ben naar het Westen gekomen met groote verwachtin gen. Ik heb een goed examen gedaan en niets stond mij Ln den weg voor mijn prac- t'jk Maar ach! Ik rekende niet met de on- 1 crschilligheid der mensehen! Ik kreeg vtienden, rnaar het bleef bij het uitspreken van goede weinschen. Voor het overige niets. Zoo raakte ik hoe langer hoe meer achter op. Dat ik al dien tijd niets van Klara hoorde, kon mij nog slechts moede- kezer maken. Misschien zou een enkel wcord van haar mij van dezen stap terug gehouden hebben, maar mijn zorgen en bf l ommernis werden met den dag groo- ter, mijn schulden eveneens en.... De schuldeischers waren onverbidde lijk. Ach de oude geschiedenis! Neen, dat is ditmaal het geval niet. Mijn eenige schuldeischers waretn mijn oude hospita en mijn waschvrouw, twee arme weduwen, die mij nooit lastig geval len hadden. Onder deze omstandigheden het kon niet anders deed de drukken», da 'last van de zorg mij besluiten tot een wanhoopsdaad. Ik kwam toevallig te we ten, dat een troep recruten op het punt stond naar Mexico te gaan. Ik had aan stonds mijn plan gemaakt, nam dienst, verkocht mijn kleeren en mijn boeken, be taalde van het geld, dat ik er voor kreeg mijn schuld, stuurde het overige aan mijn moeder en schreef haar, dat ik van plan was verder naar het Zuiden te gaan, ten einde rnijn geluk te beproeven. En daar, ben ik nu! Arme Guido! Wanneer zijt ge uLt 'Sta Louis vertrokken? Twee weken geleden* (Wordt vervolgd-I

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1