BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Wij (d. i. de Norddeutsche) conslateeren Bat herwaarts niets van Engelsche zijde, wat op vrede betrekking heeft, gekomen is. Wel is in Maart een aanzienlijk Ameri kaan, die een reis naar de Europeesche hoofdsteden deed om zich op de hoogte te stellen van de stemming, komend van Pa rijs en Londen, ook in Berlijn geweest. Hij kon bier echter niet anders vertellen, dat noch in Parijs, noch in Londen neiging be stond om vredes-onderhandelingen te be ginnen. Bedroevende cijfers. Volgens de ver- lieslijsten, voorkomende in .Deutsche Juristen-Zei.tung", zijn lot en mei 27 Mei sinds den aanvang van den cor!cg 1646 Duitsche meesters in. de rechten gesneu veld. Onder de gevallenen zijn acht profes soren in de rechtswetenschappen en 358 r égeefingsambtenaren en rechters, 420 as sessoren en 530 referendarissen. Een Etaliaansche Legerbiecchop. Ver schonen is een decreet van de H. Congrega tie -van het Consistorie, waardoor mgr. Bartolomasi tot legerbisschop benoemd wordt. Dit decreet verleent dezen bisschop verschillende faculteiten. Zoo wordt de le gerbisschop gemachtigd een of meer pries ters tot vicarissen te benoemen voor de vloot en voor verwijderde militaire posten. Belgicch redemptorist gedecoreerd. De Eerw. pater Redemptorist baron Ro bert de Jamblinne de Meux, is wegens be- toondo moed en dapperheid als aalmoeze nier van een regiment-jagers van het Bel gische leger, benoemd tot ridder in de Leopoldsorde. Een militaire vliegster. Een vrouwe lijke studente van de hoogeschool te St. Petersburg is een van de koenste Russische vliegers. Zij is onlangs gewond aan arm en been te Kief aangekomen. Zij werd getrof fen, terwijl zij over zekere Oostenrijksche stellingen vloog. Zij hield haar machine in bedwang totdat zij behouden achter de Russische linie was geland. Vliegongeval. Vrijdagmorgen zijn twee Zwitsersche militaire vliegeniers naar beneden gestort. Beiden waren dade lijk dood. Het vliegtuig is zwaar bescha digd. Buitenlandsche berichten. Tegen de onzedige Meeding. Z.Em. de Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs hernieuwt de waarschuwing, welke hij reeds tot de christen-vrouwen richtte, om zich niet ter H. Tafel te begeven dan in betamelijke kleeding. De traditie der Kerk eischt, dat zij gekleed zijn in hooggesloten costuums, De heidensche modes, die in dezen lijd van beproeving nog schandelijker zijn, moeten in de kei ken niet meer worden geduld. De priesters zouden tot hun leed wezen de 11. Communie moeten weigeren schrijft Z Em, de Kardinaal aan de per sonen. dio zich niet. volaens deze aanwiï- Reccnstructie van het Fransche Kabinet? Van betrouwbare zijde wordt den cor- responder."' van de „Te." Te Parijs verze kerd, dat eeiri reconstructie van het Fran sche kabinet binnenkort te verwachten is. Verscheidene ministers zullen ontslag ne men en vervangen worden door personen, die gedurende de .laatste jaren in de Fran sche politiek een groote rol- gespeeld heb ben. liet is zco goed als zeker, dat Léoïi Bourgeois in het gereconstrueerde kabi net zitting za! nemen. Tot de minis ters, die zullen aftreden zouden beboeren de lieeren Augagneur en Malvy. De kening van Grieken and. De Koning neemt met den dag in beter schap toe en is volgens de meening der geneeshseien thans buiten gevaar. De pest fn Saloniki. Uit Sofia wordt gemeld, dat de pest in Saloniki steeds c-ni zich heen grijpt. De gezondheidsinrichtingen zijn onvoldoende. Ook is er gebrek aan genoesheeren. Dage lijks zijn er van 20 tot 30' sterfgevallen. Ongeveer 50 personen worden iederen dag aangetas-t. Nederland en de Oorlog. Kon. Nat. Steuncomité. De 40ste lijst van bij het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 1622 Mei wijst aan een totaal van f 14,071.60, makende met het totaal der vo rige lijsten ad f 2,173,184.27%, een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen .van f 2,187,255.871^. Spionage? Do garnizoens-commandant te Delfzijl heeft, op grond van de wet op den staat van oorlog en beleg, huiszoeking gedaan bij W. Klassens,' sleepbootkaptein aldaar. Deze wordt verdacht van spionage van de Duitsche vloot voor Engeland en is, naar aanleiding van de huiszoeking, op last van den officier van justitie te Groningen aan gehouden en naar Groningen overgebracht. Een gevangenneming. Men schrijft aan de „N. R. Crt." van de Limburgsch-Be'gische grens: Ie Maeseijck is gasteren de burgemees ter. de beer J. Dries sen, door de Duit- schers gevangen genomen en per auto weggevoerd. De reden dezer gevangenne ming is onbekend. Een Engelsch vliegtuig. Bij Koewacht, op Nederlandsch grondge bied, is Zaterdagnamiddag een Engelsche tweedekker gevallen, die beschoten was. De bemanning bestond uit twee officieren-, die geïnterneerd zijn. Militie en landweer. Thans zijn bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerpen tot het langer ïn dienst houden varf ingelijfden bij de mili tie en van dienstplichtigen bij de landweer. In de toelichting tot het eerstbedoelde ontwerp betreffende de militie wordt herinnerd, dat op 1 Augustus 1915 de inge lijfden bij de onbereden korpsen van de lichtingen 1907 en 1908 naar do landweer zouden moeten overgaan en dat daags te voren uit den dienst zouden moeten worden ontslagen, met bestemming voor den land- storm, de ingelijfden bij de bereden korpsen van de lichting 1907 en de zeemiliciens van de lichting 1910 en dat eveneens op die da tums zouden aanbreken de tijdstippen van overgang cn ontslag van de dienstplichti gen bij de militie, wier diensttijd sinds 1 Augustus 1914 werd verlengd, te weten die der onbereden korpsen van de lichting 19 die der bereden korpsen van dezellde lich ting en die der zeemilitie van de lichting 1909. Tiet nog voortduren van de buitengewone omstandigheden maakt het noodig zegt de regeering verder in hare toelichting dat deze verschillende groepen voorloopig nog tot de militie blijven behooren. Ten aanzien van diegenen der tot bedoel de groepen behoorende manschappen, die in werkelijkheid reeds bij de landweer dienst doen, spreekt die noodzakelijkheid wel is waar in mindere mate, doch de werkzaam heden, zoowel voor de militaire als voor de burgerlijke administratie, verbonden aan den overgang van de militie naar de land weer, doen het toch raadzaam voorkomen dien overgang ook te hunnen aanzien vojl- loopig uit te stellen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat :1e dienstverlenging, laatstelijk gesteld tot 31 Juli 1915, zal gelden tot 31 December 1915. Hierbij wordt opgemerkt, dat de groepen, zooals zij hierboven werden aangegeven, de groote massa der bij dit wetsontwerp be trokken dienstplichtigen uitmaken, maar dat de omschrijving van de voorgestelde bepaling niet voor al deze dienstplichtigen opgaat, doordat b.v. sommigen, als hebben de uitstel van eerste oefening genoten, hun diensttijd in een later jaar beëindigen dan de andere manschappen hunner lichting. Wat betreft het wetsontwerp tot het lan ger in dienst houden wordt eveneens voor gesteld den termijn tot 31 December 1915 të verlengen. Ofschoon de manschappen van de land weerlichting 1907 (militielichting 1899), voor zoover .zij het verlangden, reeds met klein verlof zijn gezonden en, indien de omstan digheden voor ons land zich niet in ongun- stigen zin wijzigen, niet meer tot feitelijke deelneming aan den militairen dietnst zul len worden geroepen, is het zegt de Re geering toch wenschclijk, hen nog te houden in het militair verband waarin zij zich thans bevinden, alzoo voorloopig er niet toe over te gaan, hen uit den dienst bij de landweer te ontslaan en tot den landstorm te doen behooren. Evenzeer dienen de landweerplichtigen, wier diensttijd dit jaar zou afloopen, n.l. die van de landweerplichtigen 1908 en 1909 (Militielichtingen 1900 en 1001). yoprsliands_ noor tien thans geldenden termijn van 31 Juli 1915 tc verlengen tot 31 December 1915 zal het bepaalde in art. 1, der thans gel dende wet (van 31 Dec. 1914, gewijzigd 30 Januari 1915) ook van toepassing zijn op hen, die op 1 Augustus of een lateren da tum van dit jaar uit den dienst bij de landweer zouden moeten worden ontslagen. Bij.de wet van 31 Dcc. 1914 is ten aanzien van de bij de wet betrokken dienstplichti gen het maximum der vergoeding bepaald op hetzelfde bedrag, dat als maximum is gesteld met betrekking tot de landstorm- pliehtigen. Ook ten aanzien van de landweermannen die in gewone omstandigheden met 1 Aug. a. s. tot den landstorm zouden korneh te behooren, zal als gevolg van de nu voorge stelde verlenging bet verhoogde maximum van toepassing worden. Evenwel dient dit slechts het geval te zijn voor zooveel be treft den werkelijken dienst die bij de land weer wordt vervuld van den dag af, waar op volgens de Landstormwet de landstorm plicht zou aanvangen. Ten aanzien van de beide thans ingedien de ontwerpen wordt voorgesteld te bepalen dat het daarbij vastgestelde in werking treedt op den dag volgende op dien der af konding van de wetten. Broodvoorziening. Het bestuur der Verccniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten heeft zich gewend tot den minister van Land bouw naar aanleiding van groote bezwaren, welke uit de kringen van hen, die in de volle praktijk der gemeenteadministratie werkzaam zijn, geopperd worden tegen het door den minister aan de gemeentebesturen in overweging gegeven broodkaartenstelsel. Het kwam ook aan genoemd bestuur voor, dat dit theoretisch kunstig in elkaar gezet stelsel den toets der praktijk nie>t zal kunnen weerstaan en tot veel onnutten ar beid leiden. Het bood daarom den minister drie verschillende regelingen aan en lichtte deze in paiticuliere audiëntie den minister, en herhaaldelijk aan diens departement den betrokken ambtenaren uitvoerig toe. De minister bleek genoegen te willen ne men met opgaaf door bakkers en meelhan delaren aan den burgemeester van verkocht brood cn meel eenmaal per week in plaats van dagelijks vóór 12 uur des middags, doch bleef echter van meening het systeem der broodkaarten niet te kunnen loslaten. De minister schreef, dat ook een ampele overweging dezer aangelegenheid geen ver andering heeft gebracht in zijn meening, dat het aangegeven bonnenstelsel niet kan worden aanvaard, ook niet voor het, plat teland. In aanmerking genomen dat het plegen van knoeierijen aanzienlijke voordeelen kan opleveren dn het daarom gewenscht is een zoo streng mogelijke eontrólercgeling vast te stellen, meent de minister voorals nog aan een regeling, waarbij gebruik ge maakt kan worden van broodkaarten als bedoeld in het aan de burgemeesters ter kennisneming gegeven model, de voorkeur te moeten geven. Daar aan het bestuur van vele zijden vooral omtrent 'do mcenlng des ministers over een bonstelsel inlichting is gevraagd en de wenschelijkheid daarvan is betoogd, heeft het bestuur gemeend van het voren- slaande aan de aangesloten gemeenten me- dedeeling te moeteji doen. De minister schreef tevens, dat het hem aangenaam zou zijn, wanneer het bestuur alsnog zou kunnen besluiten zijn gewaar deerde medewerking te vcrleenen, bij het tot stand komen van regelingen, waarbij gebruik gemaakt wordt van broodkaarten volgens het aan dc burgemeesters gezonden model. Gaarne verklaart het bestuur geen oogen- blik te hebben geaarzeld aan dezen wensch des ministers gevolg te geven. Hoezeer het het vasthouden aan het stelsel der brood kaart ook betreurt, mogen toch administra tieve bezwareiuaan, het zoo algemeen mo gelijk verkrijgbaar stellen van goedkoop brood naar zijn meening niet in den weg staan. Het bestuur twijfelt niet, dat ook onder de besuren der kleinere gemeenten geen enkel liet verwijt zal treffen voor veel arbeid te zijn teruggedeinsd, waar het gold een zoo toe te juichen maatregel als ver krijgbaarstelling van brood tegen vermin derden prijs. En voor zoover de gedachte administratie zal blijken niet te voeren tot het beoogde doel acht het ten slotte in deze tijden een ondoelmatige administratie nog een slechts zeer gering bezwaar, vergeleken bij onthouding aan de bevolking van gele genheid tot betrekken van goedkoopef brood. Invoering van een regeling in den geest als die, door den minister aangegeven, be houdens bovenvermelde en mogelijke ande re wijzigingen beveelt het bestuur dus met aandrang aan. Zieke militairen. De opperbevelhebber van land- en zee macht vernomeci hebbende dat het zeer dikwijls voorkomt dat militairen „wegens ziekte" niet terugkeeren van verlof, heeft, volgens de Avp. bepaald dat de comman danten aan alle met verlof gaande mili tairen, moeten mededeelen dat alleein zij die bij 't einde van hun verlof buiten staat zijn oan to reizen, gerechtigd zijn van ver lof achter te blijven, behoudens hun ver- plichiing om de noodzakelijkheid van ach ter blijven, door een verklaring van een geneeskundige* .te doen staven. Alle ande ren behooren zich of naar de naastbij- zijnde militaire ziekeminrichting, of naar hun ikorps te begeven.. Geen landbouwverlof. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat onder geen voorwaarde landbouwverlof mag worden verleend aan miliciens voor eerste oefening onder de wapenen. Kolen v. o o r gasfabrieken. Het bestuur van de Vereenigimg van Gasfabrikanten in Nederland heeu een adres gezoilden aam tien minister van Landbouw, waarin het ito kennen geeft: dat adr. met groote waardeering door het initiatief -von de Regeering maatrege- cte distributieTIaarvan te régèreïL Uitvoer van aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 15 dezer ingetrokken zijne beschikking van 1 April 1915, waarbij was ingesteld een Rijks Cen- traal-Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen. Nai. Bend van Prctestantsche kiezers. Zaterdagavond hiekl het hoofdbestuur van den NationaJen Bond van Protestant- sclie kiezers in Nederland een vergade ring, waarin de volgend-s motie werd aangenomen: ,,De meerderheid van liet hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Protestant- sche kiezers heeft besloten, zijne veront waardiging uit te spreken over het dema gogisch. anti-papistisch karakter van de zoogenaamde Protestantsche beweging te gen het tijdelijk Gezantschap bij den Pau selijken Stoel en. waar de naam van- den Bond is misbruikt, zoo mogelijk voort te bestaan als Nationale KiezersJxmd." Dat steekt mooi af bij de houding van enkele andere „Protestanten". Korte Kroniek. Te Nijmegen is overleden de heer B. T. G. Tan-gelder, directeur van de Rijks- Tuchtschool voor jongens aldaar. De gewone audiënties van de minis ters van Landbouw, Nijverheid en Ilandel, van Oorlog en van Financien zullen res pect. Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. niet plaats hebben. Uit de Pers. Uitbreiding van den landstorm. Enkele bladen bevatten reeds korte be schouwingen over. het ingediende ontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm. De T ij d merkt, op, dat noch het ont wierp noch de toelichting uitblinken door duidelijkheid. Het blad kan zich echter met de algemeeme strekking, voorzoover die in het ontwerp en de toelichting liggen uitgedrukt, sympathiseeren. „Wij wijzen er op" zegt het blad „dat in de Me morie van Toelichting iets staat, wat uit de wetsartikelen blijkt, n.l. dat er feitelijk van den landstorm militie of landweer zal worden gemaakt, die geleidelijk „bij ploe gen tot den werkelijken dienst -zal worden opgeroepen, ten einde te worden ge oefend." Daarna, staat er, zullen zij plaats nemen in de militie- of landwecrbataljons en compagnieën. De vraag, die velen zul len doen, is, waar en hoe die oefeningen zullen plaats hebben. Zullen deze geschie den door „werkelijken dien-st" in de ka zerne of in kampementen, of zal men de jongere landstonners oefenen ter plaatse en op zulke gelegenheden, dat zij tijdens die oefeningen hun maatschappelijke po sities kunnen blijven waarnemen? Het hangt van de beantwoording dezer vra gen af, mot v/elke gevoelens de nieuwe wet, in wier strekking men overigens wel algemeen zal berusten, zal worden ont vangen. Dat de Regeering al dadelijk van de haar verleende volle bevoegdheid, om de vrijgestelden van een reeks van lich tingen op te roepen, zal gebruik maken is niet aan te nemen, daar zij zelve over tuigd es van de moeilijkheden bij kader vorming, kleeding, bewapening enz., die daarvoor zijn onder de oogen te zien. In elk geval is het goed, dat ons volk wete, waar het aan toe is en men de overtuiging krijgt van den ernst onzer positie, zonder welken de Regeering zeker niet tot dezen uitersten maatregel zou overgaan. Dat laatste staat vast en lijdt bij ons geen twijfel, al schijnt bij een zeer groot deel van ons volk de waarhecd nog niet door gedrongen, dat het voor onze Nederland- sche natie als in 1672 geldt: to zijn of niette z ij n! Het „Gentrum" aarzelt met zijn sym pathie aan het ontwerp te geven. I-Ieit blad zegt o. m.: „De vraag is thans aan de orde ge steld, wat algemeeme dienstplicht voor ons land beteekemt, wat hij meebrengt aan las ten, maatschappelijk, economisch, finan cieel,wat hij zal eisohen van het gezin, met name van liet groote gezin, enz. Tot dusver kon men van oordeel zijn, dat het moment, om daarover in blzcmder- heden te treden, of om er zelfs maar over te discussieeren, niet gekomen was, en dat daartoe een minder spannende en ab normale tijd moest worden afgewacht. Maar nu het er oan gaat, „geleidelijk onze weermacht te versterken" en de ge legenheid te openen ,dat deel van ons volk tot deen krijgsdienst te veiplichten, wat thans nog niet tot gewapeiulen dienst kan worden geroepen, is de zaak vanzelf aan de orde. De vraag is nu niet enikel meer, of men een schakel zal smeden, maar ook hoe lang en zwaar de keten worden zal, waarin hij past. Men heeft het recht, daaromtrent klaar heid en nadere inlichtingen te verlangen." Aam-de (v.l.) „Nieuwe Crt.", die enthou siast schijnt over het regeeringsvoorstel is het volgende ontleend: Ruiime terugwerkende kracht wordt aan de Landstormwet, gegeven en opgeheven wordt de scheiding tusschen gewapenden en ongewapenden dienst. Landstormplieht is tevens gemaakt tot oefenplicht. De wijze van gebruik der oefenstof is mede aangeduid. Alle mannen beneden 40 jaar, die vroe ger, anders dan wegens ongeschiktheid voor den dienst, werden vrijgesteld van dienstplicht, "worden oefenstof voor leger en landweer. De uitvoering zal geschieden, naar ge lang de Regeering daartoe meent te kun nen en moeten overgaan. De minister zal van de nieuw in te schrijven landstorm- plichtigen ter oefening opgeroepen aller eerst degenen, die zijn ingeschreven voor de jongste der lichtingen, waarvan de zijn. 1 wanonen In gelijke volgorde zullen zij, voor zoo ver zij niet lichamelijk ongeschikt worden bevonden, bij ploegen tot den werkelijken dienst worden opgeroepen, teneinde te worden geoefend. Daarna zullen zij plaats nemen in de militie- of landweerbataljons en compagnieën, waardoor het mogelijk zal zijn. om, naarmate de omstandigheden dit zullen toelaten, achtereenvolgend, landweerplichtigen, beginnende met de oudste der onder de wapenen zijnde, met verlof te zenden. Dus: het. jonge er in en het oude naar huis! Het is een zeer belangrijke maatregel dien de minister van OorTog voorstelt tot verhooging van de weerbaarheid des lands. En de omstandigheid, dat de regeering den gang en de mate van toepassing van den „algemcencn oefenplicht;,', die hier mede wordt ingevoerd, geheel in de hand houdt, zal de instemming die zij voor het ontwerp zal vindein, stellig vergrooten en aan bedenkingen kracht entnemen. Het (s.-d.) „Volk" schrijft: „Men ziet, er zit in dit ontwerp van alles. De regeeriaig vraagt feitelijk de be voegdheid om te beschikken over alle ga ve mannen tot 40 jaar. Hoe zal zij van de bevoegdheid gebruik maken? Geleidelijk. Tot aflossing van de dienende troepen al leen? Naar het schijnt, voorloopig. In ge val van noodzakelijkheid echter.... Wat beteekent hier het woord noodzakelijkheid? Worden de geoefenden inderdaad be schouwd als „afgeëxcercecrde" soldaten? Mag men hun met gerustheid de handha ving der neutraliteit opdragen? Zoo kan meai doorgaan met vragen, en het zal wel niet mogelijk zijn, zich volledig rekenschap te geven van de beteekenis van dit voorstel, voor er een meer uitvoerige memorie van antwoord is verschenen. Om trent het kader, dat deze nieuwe troepen zal onderrichten en aanvoeren, zegt de toe lichting geen enkel woord. Vermoedelijk zal het kader, dat thans dient, in dienst worden gehouden. Wij willen ons thans niet verder ver diepen in nieuwe vragen. Wij achten het ook beter, om op dit oogenblik nog geen oordeel uit te spreken. Wat allereerst noo dig is. zijn de gegevens waarop een oor deel kan rusten. Van de uitvoering van dit wetsontwerp hangt alles af. Hoe de regeering zich de uitvoering denkt, zegt alleen het woord geleidelijk. Dit is al te weinig gezegd." Een succes-avond voor „Arti". Eenzelfde program als „Arti" eenige we ken geleden te genieten heeft gegeven in de groote concertzaal van „Zomerzorg" werd gisteren door haar uitgevoerd in den tuin van „Zomerzorg". 't Behoeft niet ge zegd, dat het daar een heerlijk zitje was op den heerlijken, rustigen zomeravond. En zeer velen hebben er van geprofiteerd. We kunnen zonder overdrijving zeggen, dat er bijna geen plaatsje mc^r te bemaeh*-» tigen was in den schoenen tuin. Een goed idee is hei geweest van den exploitant van „Zomerzorg den he-, r Brink, om de mu ziektent aan eene zijde» met een doek te be spannen, waardoor dc zang in onver- breekte kiacht den tuin doorklonk. We sclirtvm hierboven „een succes- a.vond voor Arti". Dat is het waarlijk ge- wees:, daar „ArU" haar praestaties heeft mogen bekend maken aan zoo'n bijzonder groot aantal toehoorders en dus dit be sluit mag zeker worden getrokken ook bij zoo buitengewoon velen waardeering voor haar. streven heeft gewekt of ver sterkt. Wat een vorigen keer door onzen mu- zick-recensent over de uitvoering werd ge schreven, kunnen wij nu onderstrepen met de bijvoeging dat verschillende kleine onvolmaaktheden nu waren vereffend. Klonken de koren heerlijk door de zui vere avondlucht, niet minder schoon wa ren de solo's van den Vlaamschen zanger Jos Arien.vWij en hier geven we, ge'oo ven we, niet een louter persoonlijken smaak kunnen die Vlaamsche liedekens wel iederen dag hooren zonder dat ze ons ver velen. Aan Jos Arien werd een wei-ver diende bloemenhulde aangeboden. Even als den vorigen keer, werd ook nu de be kwame directeur, die tevens zoo fijn-door voeld de solo's had geaccompagneerd, de heer Corn. A. Bonten vereerd met een bouquet. „Arti et Religioni" gelukgewensclit met het succes van gisterenavond. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om 6teun aan4 personen, maakt met het totaal dei- vorige week ad. 3186 een totaal van 3190 Tot 29 Mei j.l. waren behandeld2424 aanvragen in de afgeloopen weck kwamen opnieuw in be handeling 6 Totaal 2430 Afgewezen waren tot 22 Mei j.l684 Afgewezen in de afgeloopen week0 Totaal afgewezen. 690 Goedkoop brood. In aansluiting op hetgeen wij de vorige week hebben gemeld inzake de uitreiking van broodkaarten in onze gemeente, kun nen wij thans nog de volgende bijzonderhe den vermelden: Niet minder dan 37.586 personen zullen vanaf morgen het regeeringsbrood nuttigen d. i. ongeveer 65 pCt. der Leidsche bevol king boven de 2 jaar. Dit respectabele getal gespecificeerd geelt I de volgende cijfers: Broodkaarten werden verstrekt aan: 264 gezinnen van 1 persoon; 1345 gezinnen van 2 personen; 1295 gezinnen van 3 perso- T1"*1 'J-1 f.-crpvinriPTi van 4 personen; 1020 ge zinnen van 5 personen; tily gezinnen' van personen; 601 gezinnen van 7 personen; 412 gezinnen van 8 personen; 254 gezinnen van 9 personen; 181 gezinnen van 10 personen; 90 gezinnen van 11 personen; 48 gezinnen van 12 personen; 10 gezinnen van 13 perso nen; 8 gezinnen van 14 personen; 1 gezin Van 15 personen en 1 gezin van 16 personen, zijnde totaal 7765 gezinnen met totaal 36.155 personen. Voorts ontvingen 18 gestichten met een bevolking van 1431 personen eveneens broodkaarten. Ook de buitengemeenten zijn vertegen woordigd, waar verschillende broodfabrie ken en bakkers uit Leiden aldaar depot houders hebben. Niettegenstaande in enkele dorpen reeds van gemeentewege goedkoop brood wordt verstrekt, werden door lie; broodbureau alhier kaarten uitgereikt in: Oegstgeest aan 140 gezinnen met totaal 641 personen; Leiderdorp aan 73 gezinnen rnet totaal 371 kinderen; Voorschoten aan 62 gezinnen, met totaal 282 personen; Was senaar aan 54 gezinnen met totaal 246 per soen; Zoetenvoude aan 45 gezinnen rnet to taal 208 personen; Rijnsburg aan 11 gezin nen met totaal 49 personen; Sassenkeim aan 9 gezinnen met totaal 61 personen. Gerekend naar het. aantal inwoners is Leiden tot nu toe de stad waar het grootst aantal broodkaarten is uitgereikt. Een officieele kennisgeving, die dezer da gen in ons blad zal worden opgenomen, .zal nog eenige. nadere inlichtingen verstrekken aan hen, die thüns reeds een broodkaart bezitten en aan degenen die alsnog zulk een kaart begeeren. Verkiezing Gemeenteraad. De verkiezing (candidaatstelling) van elf leden van den Gemeenteraad, 4 in het eerste, 4 in het tweede en 3 in liet derde kiesdistrict, zal plaats hebben op. Dinsdag 29 Juni a. s. De stemming, zoo die noodig mocht blij ken, zal geschieden op D i n s d a g 29 Juli en de eventueele herstemming op Woensdag 14 Juli d.a.v. Het eerste kiesdistrict bevat de wijken I, III, IV, VII en XI en de stenidistricten I, III en IV, het tweede de wijken II, V, IX cn XII en de stenidistricten II, V, VIII en X en het derde de wijken VII, VIII en X cn d® stemdistricten VI, VII en IX. Op den dag der verkiezing (29 Juni) kun nen bij den burgemeester, ten raadhui# van des yoormiddags negen tot des n3- middags vier uren opgaven van candid»- ten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden de na men, de voorletters en de woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering der opgaven moet persoon lijk geschieden door een of meer personen,, die deze hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van de# opgaven kosteloos ter secretarie verkrijg' baar zullen worden gesteld gedurende dagen vóór en op den dag der verkiezing.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2