MAANDAG 7 BUITENLAND. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. tnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze igenten II cent per weBk, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 22/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cenL Een polemiek. 6e JAARGANG No. 7119 JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke rogel meor 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, niet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korfing. Broote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- on Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, ledero regel meer 5 cent. Een paar Nederlandsche bladen zijn aan 'i polemiseeren over een zeker soort oor logsliteratuur. Een dier organen noemt het gewoonweg jinisdadig" van een klein deel onzer pers, geregeld, systematisch haat tegen, afkeer en minachting voor één der oorlogvoerende pariijen aan te wakkeren; al die zooge naamd „heilige" protesten hebben als naamste gevolg, dat hier te lande een kunstnatige oorlogsstemming wordt opge wekt. liet andere blad, behoorend tot bedoeld klein deel onzer pers", verdedigt zijn houding en noemt het van zijn kant „on verantwoordelijk en in sommige gevallen lelfs misdadig', dat het grootste deel van onze pers, uit welke overweging zullen wij hier in het midden laten, weigert in te zien, iat een overwinning van Duitschland den jndergang van Nederland beteekent als lelfstandige staat. Daarom en daarom al leen hebben wij ons openlijk en ruiterlijk lan de zijde van de geallieerden geplaatst" 'EZ. enz. We zullen ons in deze polirniek niet men gen, want men ziet waartoe ze leidt: tot schrijf, dat alles behalve in overeenstem ming is met de voor ons toch zoo noodza- lelijke neutraliteit. En natuurlijk gaat zoo ets verder, naarmate de polemiek voort- luurt, want dan kiest men wederzijds leeds dikker woorden, totdat het mis- diien noodzakelijk wordt, dat van over-^. eidswege wordt ingegrepen. Daarom: men stake dusdanigen pennen- trijd ook wijl ze toch niets ter zake loet. Zal het den afloop van den oorlog ook jaar eenigszins wijzigen indien een der rtijen den steun ontvangt van een Ne- èrlandsche Courant? Het Fransclie communiqué meldt nieu- e Fransche vorderingen rondom Atrecht. -HetOostenrijkschecommuniquéspreekt an afgeslagen Itaiiaansche aanvallen, l/aarbij de Italianen zware verliezen louden hebben geleden. Een Italiaansch tommuniqué meldt dat de Italianen een aanval deden op de Oostenrijksche kust isn de Adriatische Zee. Het Turksche tommuniqué meldt, dat alle aanvallen Ier bondgenooten aan de Dardaneilen werden afgeslagen. Het Engelsche com muniqué meldt vorderingen der bond genooten aan de Dardaneilen. Van het Westelijk oorlogs terrein. Op het Westelijk oorlogster rein is nog ;een ook maar eenigszins belangrijke ver moeiing in den toestand te constateeren. iet voornaamste is, dat, volgens het Fran- iche communiqué, de Fransche nieuwe leringen hebben gemaakt rondom Atrecht. De strijd bij Souchez woedt nog steeds voort nadat de Duit'schers daar 'u suikerfabriek hebben hernomen. Duitsche spion gearresteerd. liet Engelsche persbureau deelt mede in zake de arrestatie van den Duitschen spion Robert Rosenthal, dat deze heeft bekeini door de Duitsche admiraliteit er op uitgezonden te zijn, ten einde mededee lingen te verkrijgen in zake marine aan gelegenheden. Rosenthal werd aangehou den op het moment, dat hij na een kort verblijf te Londen het land wilde verlaten. Een Belgisch afgevaardigde gefusilleerd? Uit Havre wordt gemeld, dat de Duit sehers Fulgence Masson, afgevaardigde van Bergen, hebben doodiges.chot.en. Zeppelins op de Oostkust van Engeland. Uit Berlijn wordt officieel gemeld: In den nacht van dein 4en op den 5etn heb ben onze marine-luchtschepen aanvallen gedaan op de versterkte monding van de Ilumber en op het vloosteunpunt Harwich. De havenwerken van Harwich zijn rijkelijk en met succes met bommen overstrooid. Talrijke felle branden en ontploffingen, waaronder .een van een gaaketel of pe troleum tank, die bijzonder fel was, wer den gezien. Voorts zijn er bommen ge worpen op een spoorwegstation. Onze luchtschepen werden door geschut te land en te water hevig beschoten, maar niet getroffen en zijn behouden teruggekeerd. Uit Londen wordt gemeld, dat de aan gerichte materiee'e schade zeer gering is en dat er één persoon is gedood. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Met den terugtocht van het Russische Karpathe.nleger, ,dat een reuzanlager mag worden genoemd als mén tenminste met het oog op de enorme troepen-massa's in Rusland ooit van een reuze.nleger mag spreken gaat het niet zoo snel als men van de zijde van Oostenxiik atv rv..;L_-. ,a6l c!oiTfraa.^r 1 va n a de Oostenrijkers bij Moscizka, tusschen den RussLsclien rech tervleugel en het centrum, is niet beves tigd. Ook de opmarsch der Oostenrijkers ten Z. van de Dnjester gaat niet zoo snel als men had verwacht. Na den val van de stad Stryi gaat de terugtocht der Russen langzaam aan zijn gang. Het schijnt, dat de Russische staf het er vooral op toelegt, de verbinding tusschen de hoofddoelen van het leger stevig te handhaven, van daar een opschuiven va.n den rechten'teu gel naar de Dn.jester-oevers, óm zich daar aan te sluiten bij diet centrum. Zoo wij ons aan voorspellingen mogen wagen, zouden we zeggen, dat het eerst volgend treffen waarschijnlijk bij Grodek zal .zijn en dat daarna de feit rijd zal wor den gevoerd om Lemberg. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Op het Zuidelijk oorlogsterrein wordt ihet iets levendiger, ofschoon er jnog heel weinig actie valt te (bespeuren. Vo'gens een Italiaansch rnarine-communiqué heeft de Itaiiaansche. vloot Zaterdag in het mid den en Zuidelijk gedeelte van de Adriati- sche Zee de vijandelijke kust gebombar deerd. De kabe.l naar de Dalem at i.sehe eilanden werd doorgesneden. ALle licht- wachten en signaal-stations deze eilan den werden vernietigd. De spoorweg van Cattaró^aiaar Ragusa werd gebombardeerd en Iftstig bescha digd. In het Noordelijk deel der Adriati- sche Zee hebben torpedojagers, ondanks een aanval van Oostenrijksche vliegtui gen, Monfalcone gebombardeerd. Ver schillende barken, met goederen geladen zonken. Er werden geen vijandelijke oorlogst schepen gezien. Uit Weenen wordt officieel gemeld: In het Tyroler en Karin thi^ch grensgebied bepaalt de vijand zich tot nutteloos artil lerievuur. Hij mijdt het naderen van onze stellingen. In bet gebied van Lavarone- Folgaria opende thans onzecfijds het zwa re geschut zijn vuur op l>et vijandelijk grensfort. Aan het front In het Kustland begint het artilleriegevecht heviger te wor den. In deze gevechten leden de Italianen belangrijke verliezen. Aam de Zuidelijke helling van den berg lagen 300 lijken van den vijand. Ook de poging van den vijand bij Sagrado om de Isonzo te overschrijden, werd bloedig af geslagen. Een aanslag verijdeld. De „Messagero" meldt uit Augusta, dat een individu, welks nationaliteit nog niet is vastgesteld, gisteren trachtte bommen met dynamiet gevuld te leggen onder de spoorbrug, die over de groot© rivier li git, welke in de golf van Augusta uitmondt. De sommatie van den schildwacht be antwoordde hij met een revolverschot, waarop dè schildwacht hem neerschoot. Een Duitsche Bisschop moet Italië verlaten. Zoo als bekend i9, werd de Duitsche pa ter Franciskaan Döbbing tot bisschop van Kepi en Satri in midden-Italië (benoemd en heeft hem la ley a's een parel betiteld, in"Jit'Yüritp 1 i^uD- het bisdom, dat een hervorming hoog noo- dig had, geestelijk en stoffelijk volkomen herschapen en voornamelijk, dank zij de ondersteuning, welke hij van Duiitschland vroeg en bekwam, tallooze weldadigheids instellingen gesticht. Sinds het. begin van den oorlog nu werden tegen dezen vriend van het volk zoovele lasteringen uitge strooid, dat hij bijn bisdom moest verla ten. Hij en de bekende zuster Teresa, die Z. II. Pa.us Pius X tijdens de ziekte, welke zijn dood voorafging, bad verpleegd, de overste van bet Vatte aan sche pelgrims- buis, moesten als Duitsehers thans uit Rome vluchten. De actie tegen de Darda neilen. De Turksche generale staf meldt: In het gebied van Sed-ul-Bahr doet de vijand, gesteund door versterkingen die hij in de laatste dagen heeft ontvangen, sedert gis terenmiddag verwoede aanvallen. Door onze tegen-aanvallen is hij teruggedreven. Wij hebben tot dusver 5 machinegeweren buitgemaakt. De strijd duurt voort, en staat ook vandaag gunstig vcor ons. Onze kustbatterijen op den Klein-Aziati- schen oever vart de zeeëngt© beschieten de aanvalskolonnes met goed gevolg telkens als het oogenblik gunstig is; ook richtten zij haar vuur op de vijandelijke schepen zoodra deze zich vertoonen. Bij Ari Boernoe worden geen gevechten van belang geleverd. Officieel wordt uit Parijs gemeld: De ge allieerden vielen den 4den Juni langs het geheele front aan en namen belangrijke steunpunten van den vijand. Het Engelsche centrum nam twee linies loopgraven op een front van vierhonderd meter. De eerste Fransche divisie nam de eerste linie loop graven. De vloot der geallieerden verleen de daadkrachtige hulp. Wij namen drie honderd man gevangen waaronder zes Duitsche matrozen en tien officieren. Twee tegenaanvallen van den vijand werden ge makkelijk afgeslagen. Op den Balkan. Nog, een drievoudig verbond. Van „bevoegde" zijde wordt uit Boeka rest aan de „Voss. Zeit." geseind, dat er sinds 1887 een verbond bestaat tusschen Roemenië, Oostenrijk en Duitschland, dat reeds herhaaldelijk verlengd is. Dit ver band is en blijft van kracht wanneer liet riret, krachtens do bepalingen van het ver drag minstens ©en jaar voor de expiratie wordt opgezegd. Het verdrag is eenig'en tijd geleden verlengd tot 1920 en is tot op den huidigen dag niet opgezegd. Het bureau Norden verneemt uit de meest bevoegde bron, dat bovenstaand be richt tot in alle bijzonderheden juist is. Op Zee. De duikboot- en mijn-oorlog. Den 3en en den 4e n Juni zijn de trawlers „Enamay" en „Strathbau" in de Noordzee getorpedeerd. De bemanningen zijn gered. Duische onderzeebooten hebben gisteren nog drie trawlers bij de Orkney-eilanden in den grond geboord. De bemanningen zijn gered. Er is nog een trawler bij de Orkaden en De sl de te Leith, werd door een Duitschen on derzeeër getoi jfedeex'd. De Engelsche treiler „Persimen" werd door eeri Duitschen onderzeeër Zaterdag op 50 mijlen noordoostelijk van Buchaness ge torpedeerd. De bemanning is gisteren te Grimsby geland. Fransche mijnenveger vergaan. De Turksche generale staf meldt, dat een Fransche mijnenveger in den nacht van 3 op 4 Juni tusschen de eilanden en de kust van Smyrna is vergaan. Wrakhout van het schip is op de kust aangedreven. Russische mijnkruiser gezonken. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: Den 4en Juni heeft een Duitsche duikboot een Russische mijnkruiser van de Amoerklasse bij Baltischport tot zinken gebracht. Het herderlijk schrijven van Kardinaal Von Harimann. Kardinaal Vorn Hartmaan, aartsbisschop van Keulen, heeft een herderlijk schrijven gericht aan de geloovigen van zijn anrts- bisdain, waarin Z.Em. hen aanspoort tot volharding en vertrouwen Aan dit herderlijk schrijven ontlecnen we het volgende: Ziet! Wat in 'dezen oorlogstijd moed en voltrouwen kan instorten, wat ons steunt ■om niet te versagen iin ons gebed om zeg© en vrede, dat is voor alles het geloof aun de oneindige liefde Gods, die zoo groot is, dat Hij zijn eenigen Zoon voor ons gaf. Deze liefde Gods, vereenigd met de liefde voor de edelste menschennatuur, door welke Gods Zoon onze Broeder geworden is, woont in het Hart van onzen Heiland. Welk een machtige prikkel in den tegeinr woordigen krijgsnood, tot dat liefdevol Hart onze toevlucht te nemen. Een, goed kind Aan edele ouders hoopt en bidt in nood voor alles hu!p on steun voor zijn ouders, wijl bet een xxitsvast vertrouwen heeft op het. liefdevolle hart van zijn va der en moeder. Zoo kan an moet het ook met ons zijn. Altijd en vooral in den angst en den nood van een oorlog, die, gelijkte H. Vader zegt, de volkeren en naties in hun bestaan bedreigt, is het Hart van on zen God en Verlosser met Zijn oneindige grocte liefde voor ons menschen, ons ze kerste toevluchtsoord. „Niets op deze aarde is gruwelijker dan de oorlog en allermeest zulk een oorlog als de huidige met zulk een zee van bloed en tranen. Geen menschenhart kent »oo de zegeningen van den vrede, geen van allen heeft zulk een verlangen ein zulke macht, den mensch den vrede te schenken, als het Hart van Hem, die als Vorst des Vredes in grijzen voortijd aan de inenschheid werd beloofd, aan Wiens kribbe de enge len des hemels den vrede verkondigen aan allen, die van goeden wil zijn. Die als Vredeskoning der eeuw den waren vrede van Zijnen Hemelschen Vader afsmeekte en den menschen die Hij de Zijnen noemen kan, gaf en achterliet. Moet dat niet ons vertrouwen machtig versterken en» bns voortdurend met den II. Vader doen bid den: O, Vredepikoning geeft ons spoedig den vurig verlangden vrede". Hoe troostrijk hcbbcm de stralen der liefde van het Heiligste Hart van Jezus de wereld verhelderd en hervormd, overal en a.liiid waar zlf OeZü 1 us■~,"rvu» het. Wij hebben daarC-m reuen, 'mijn ge liefden, vooral te gaan met onze gebeden ■tot diet Goddelijk Hart van or.zon Verlos ser cm belt bestormen met gebeden om be scherming, kracht en troost en een spoedig einde van deze beproeving, met haar nood lottige dwalingen, van de straf voor do ongetelde Leleediglngen van God en om het niet volgem van Zijn wegen en gebo den, met gebeden cm een spoedig einde van den onmenschclijken baat en hot ont zettend bloedvergieten! waarvan do II. Vader in Zijn gebed tot het Heiligst© Hart spreekt." Verschillende Oorlogs berichten. Geruchten over vredesonderhandelingen. De Norddeutsche Allgemcine Zeitung schrijft: In de Berge Tagewacbt wordt een sociaaldemocratische oproeping weergege ven, waarin, onder een felle aanklacht te gen het imperialisme, Avordt beweerd, dat Duitschland een aanbod van Engeland om vrede te sluiten, van de hand heeft gewe zen. Ook in aibeiderskringen alhier pro. beert men bot gerucht te verspreiden, dat in Maart een aanzienlijk Amerikaan her waarts vredesaanbicdingei'. van Engeland zou hebben 'overgebracht. FEUILLETON. HEREENIGD. Zou het in dat geval niet het beste zijn, Sir, dat zij verhoord Averd tegelijk met. master Le Noir, te meer daar deze vermoedelijk niet meer lang te leven heeft? Ja, maak er spoed mede! riep Kapi tola. De morgen is koud en ik verlang naar huis! En zij ging den magistraat, lie bedenkelijk het hoofd schudde, A-oor, door de deur, naar het logement „De Adelaar". De logementhouder bracht haar naar sen kamer op de eerste verdieping, waar le Noir op een bed uitgestrekt lag, roer- bos en bijna onmerkbaar ademend. Zijn gezicht was nog met bloed bevlekt, daar mannen dat niet hadden durven weg- n'issehen vóór de komst der justitie. Een geneesheer, de atouav a'an den logement houder en eenige bedienden waren met den gewonde bezig. Daar is de magistraat, Sir! zeide Mer- 0', dicht aan het bed komende. Gevoelt gij u bij machte hem te antwoorden? Ja. antwoordde Francis Le Noir met iv.akke stem. Laat hij mij beëedigen en 'wt dan een geestelijke komen! Aanstonds verwijderde zich de vroivw, einde den eerw. heer Growin te laten toepen en de burgemeester naderde het hed en verrichtte de vereischte formaliteit. Hierop beval hij Kapitola aan het voe teinde van het bed te gaan staan, zoo, tot de gew.onde haar kon zien. Hij ver zocht dezen Kapitola aan te zien en alles te venhalen. En Francis aarzelde niet. Doch onder de foltering van zijn knagend schuldig geweten en in het vooruitzicht van den naderenden dood, geleek zijn ver klaring meer op een - bekentenis dan op een beschuldiging. Hij verhaalde hoe hij haar met zijn aan zoeken had achtervolgd, hoe zij hem had afgewezen; hoe hij, daardoor verbitterd, lasterlijke geruchten over haar verspreid had en hoe zij hem vervolgens had opge wacht om hem te dwingen tot een duel, hetgeen hij geweigerd had, waarop zij ten slotte op hem had geschoten. Eerst nu meende de dokter handelend te mogen optreden. Hij trad op den lijder toe en begon hem, met behulp van de vrouw van den logementhouder, te reini gen van het bloed. Maar nauwelijks was hij daarmede begonnen, of hij deed een stap achtenvaarts van verbazing. Allen verdrongen zich om hem heen. Het ge/heele gezicht van den gewonde scheen als geteekend met gespleten erw ten. Kapitola keek om zich heen en de ver baasde gezichten der omsta anders zien de, zeide zij: Toen mijnheer Le Noir mij gisteren •he-dh aaldel ijk heleedigcl had, maakte ik inderdaad het voornemen hem neer te schieten als een hond. Maar de nacht stemde mij zachter en A'anmorgen heb ik de revoh'er ontladen en haar gevuld met kruit en droge erwten. Ik heb hem een gevoelige les Avillen geven en ik hoop, diat het mij gelukt is. Master Le Noir, zeide zij. zich tot den gekwetfcte wenden de heb in het vervolg meer achting voor het vrouwelijke geslacht. Als ik het niet gelaten had ter wille van de zaligheid mijner ziel, zou uw ziel thans hebben kunnen branden in de hel. Le Noir zonk kreunend in zijne kus sens terug. Kan ik nu naar huis gaan? vroeg Kapitola aan den burgemeester. Ja, ga uw gang! was het bruuske antwoord. Zonder aarzelen verliet Kapitola het huis om te zien naar Jem, die haar bege leid had en ook bij haar paard gebleven was. Tevergeefs! Jem had zich, zoodra hij den toestand overzag, in het eerste onbewaakte oogen blik uit de voeten gemaakt en Avas zco snel mogelijk naar Hurricane Hall gere den, om majoor Warfield van het ge beurde op de hoogte te stellen. Ongeduldig besteeg Kapitola haar paard. Zij was juist op het punt weg te rijden, toen zij plotseling majoor Warfield, ge volgd door Wool, te paard zag aanko men. Halt! riep hij, toen hij in de nabij heid van het meisje gekomen Avas. Zij gehoorzaamde, sprong van het paard en verhaalde hem al Avat er gebeurd Avas, daarbij herhaaldelijk onderbroken door levendige uitroepen van verbazing van den ouden man. Waarom, in 's duivels naam, hebt ge mij dat niet gezegd? Ik zou den kerel uit gedaagd en gestraft hebben! En als ge dan toch zelf uAve zaak Avildet uitvechten, waarom hebt ge dan geen hetere munitie gekozen dan gedroogde erAvten? Me dunkt, oom, dat schrik en open lijke smaad voor een dAvaas grootere tuch tiging zijn dan een daad. die mijn gewe ten ZAvaar zou hebben belast, terwijl hij er niets meer van gevoelde, antwoordde Kapitola koel. Maar, oom, ik heb sinds dezen morgen niet gegeten en ik verlang naar de lunch! Met ietwat brommerige stemming zijn ontstemdheid bestrijdende, helde de heer Warfield en bestelde een lunch A'oor zich en zijn pupil. Zoodra hij weer op Hurricane Hall was aangekomen, ging de majoor voor zijn schrijftafel zitten en schreef aan Francis Le Noir een briefje, waarin hij hem meld de, dat hij, James Warfield, zoodra Le Noir van zijn verwonding genezen zou zijn, van hem rekenschap en voldoening zou eischen. XXXII. Mack Donald had de belofte, welke hij aan kolonel Le Noir had gedaan, noch vergeten, noch zijn plan opgegeven om Kapitola te bezitten tot el-ken prijs. Maar hij moest den eenen dag na den anderen laten voorbijgaan, zonder dat zich voor hem éen gunstige gelegenheid aanbood om zijn schurkachtig plan ten uitvoer te brengen, want hij was vast besloten, bij zijn. verdere pogingen niet meer te steu nen op de hulp van anderen, doch zelf den stap te doen, die haar in zijn macht zou overleveren. Doch tegelijkertijd ont veinsde hij het zich niet, dat, tenvijl hij iets in zijn schild voerde, hij zelf in ge vang er;/chap en in levensgevaar zou kun nen geraken en dat daarom de uiterste voorzichtigheid geboden was. Hij moest een oogenblik afwachten, Avaarop het huis zooveel mogelijk onbewaakt was, opdat hij geen tegenstand of zelfs overweldiging le vreezen bad. Hij wilde zoo veilig handelen als slechts denkbaar was, want hij snokte er naar te zegevieren en den wil van het meisje, welks moedige geest hem steeds meer prikkelde, te buigen onder zijn Avil en haren tegenstand te breken. Niets van hetgeen op Hurricane Hall gebeurde, ont ging hem. Voortdurend lagen hij zelf en zijn mannen op de loer om te splonnecren* Maar langen tijd tevergeefs! Eindelijk echter zou het uur, waarop. Mack Donald wachtte, slaan. Het was de gewoonte, dat de negergi van James War field's bezitting van Kerst avond tot den eersten dag van het nieuw© jaar vrij af kregen en naar hun famLlid gingen. Gedurende die dagen Avas er dus, behalve Warfield, Kapitola en juffrouw, Kondiment, niemand in het huis. Dat was voor Mack Donald een uitstekend© gelegenheid en hij besloot deze niet to laten voorbijgaan en maakte op den voor avond van Kerstmis de toebereidselen voor de uitvoering van het duivelsche plan, hetwelk zijn patroon, Gabriel L© Noir, hem ingefluisterd' had. Hij was bereid voor niets terug te schrik ken, rnits hij zijn slachtoffer maar in han den kon krijgen. Van zijn mannen, die de mislukt© ont- voeringspoging hadden gewaagd, waarbij zij zelve gevangen genomen waren, Avist hij, waar Kapitola's kamer lag en hoe hij, deze hereiken kon. (Wordt vervolgd.ï

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1