Bij de vorige verkiezing werden, zooals onze lezers weten, beide heeren ook geko zen. De verkiezing werd toen eehter nietig verklaard. Nationale Roeiwedstrijden. De roeiwedstrijden, welke hier op 24 de zer ter gelegenheid van de lustrumfeesten en het veertigjarig bestaan van Njord op het Galgewater zullen worden gehouden, beloven zeer belangwekkend te zullen worden. Er zijn reeds talrijke inschrij vingen ook van dames. Het programma is als volgt: le. Gladde achltriemsgieken outrigged; 2e. gladde vierrieonsgieken outrigged; 3e. gladde itweeriemsgieken outrigged; 4e. gladde skiff; 5e. ovemaadsche vierriemsgieken; 6e. ovetrnaadsche vierriemsgieken voor dames; 7e. vierriemagieken voor vetera nen; 8e. wherry gestuurd door dames. De inschrijvingen worden den 15den de zer gesloten. Reeds zijn talrijke prijzen beschikbaar gesteld, o.a. voor de acht, negen verguld zilveren medailles, uitgeloofd door het collegium van het Leidsch Studenten corps; voor de jgladde vier, vijf zilveren medailles, uitgefoofd door het bestuur van de studentensociëteit. Minerva; voor de ovemaadsche vier, vijf zilveren medailles, uitgeloofd door het bestuur van de Leid- 6che Studentenijsclub; voor de veteranen vier, vijf zilveren medailles, uitgeloofd door het bestuur van Njord; voor de da mes vier, vijf medailles of kunstvoorwer pen, uitgeloofd cloor de maskerade-com missie; voor de gtadde twee, drie zilveren medailles uitgeloofd door de Leidsche Stud. Gym.- en Scherimver. Aerena Stu dio sor urn; voor de wherry met stuur- vrouw, drie zilveren medailles door de Leidsche. Studenten Lawntennisclub.Voor de gladde skiff, een verguld zilveren me daille, uitgeloofd door het Studenten weekblad Virtus, Concordia, Fides. Geslaagd. Voor acte examen lager onderwijs zijn te Haarlem geslaagd de heeren J. W. van Reyden en A. M. Vel- berg. Steuncomité. De collecte van weke lijks een dubbeltje of een cent voor het Steuncomité heeft deze week opgebracht f 286.48i/2. Leger. Bij beschikking van den minis ter van Oorlog is aan den vaandrig Mr. Th. A. Fruin van het 4e regiment-infanterie toestemming verleend om zich in Neder land sch-Indië op te houden tot 1 Augustus 1916. Te water. Een jongen van 7 jaar viel gistermiddag spelenderwijs in de Middelste gracht. Een zekere heer P. R., die het gevaar zag, waarin de knaap verkeerde, sprong ge kleed te water en mocht het genoegen sma ken den jongen behouden op het droge te brengen. De knaap, die geen letsel had be komen, werd door een agent van politie naar huis gebracht. HOOGMADE. Mond- en klauwzeer. Onder een 7-tal vaarzen van den landbouwer J. v. L. wonende te Leiderdorp, is door den districtsveearts mond- en lel mwzeer geconstateerd. De dieren zijn allen afgemaakt. KATWIJK. Bevordering. Bij koninklijk besluit is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie,, tot reserve-tweede-luitenant, bij |pn tegen woordig korps, de vaandrig C. Schorte- meijer van het 15de reg. infanterie. Inschrijvingo Bij de inschrijving voor de levering van rundvlecsch voor de militairen, was laagste inschrijver de heer D. Driebergen, te Katwijk aan Zee. Geslaagd. Voor acte examen lager onderwijs is te Haarlem geslaagd de heer G. H. Schaap. LEIDERDORP. Ges'.aagd. Voor acte examen lager onderwijs is te Haarlem geslaagd de heer J. Smit. LEIDSCHENDAM. Inwijding Patronaatsgebouw. Gister middag om 12 uur had de plechtige .inwij ding plaats van het nieuwe Patronaats gebouw. Tegenwoordig waren de Zeer- Eerw. heer Pastoor, de Weleerw. heer Kapelaan, de Patronaats-commissie, het Zangkoor, alsmede verschillende deputa ties van katholieke vereenigiingen en ver dere belangstellenden. Onder leiding van den WelEd. heer Smeele werd het Veni Creator op verdienstelijke wijze ten ge- hoore gebracht. De Zeereerw. heer Pastoor richtte zich daarna tot de aanwezigen en bracht een woord van dank aan allen, die het mogelijk hebben gemaakt zoowel door financieelen als zedelijken steun, dit groot- sche en heerlijke werk ten uitvoer te kun nen brengen en beveelt tevens 'het Pat.ro- naatswerk aan voor de toekomst. Nadat de Z.E. heer Pastoor eenige waardeeren- de woorden met betrekking tot het Patro- naatswerk zelf heeft gesproken, gaat de geAvij.de spreker over tot de inzegening van het Patronaatsgebouw. Daarna be treedt de Weleerw. heer Kapelaan Van der Wiel, moderator der Patronaats-com missie, den katheder en spreekt een A'an geestdrift en bezieling getuigende rede uit. Spreker maakt ook van deze gelegenheid gebruik zijn dank te brengen aan den Zeereerw. heer Pastoor, aan wien de tot standkoming van het grootsche Patro- naatsigebouw .te danken is, alsmede aan al degenen, die op eenigerlei wijze hem bij het uitvoeren zijner taak gesteund hebben. Daarna wordt op onberispelijke wijze door het Zangkoor het „Te Deum Laudamus" ten gehoore gegeven. Nadat door den Z.E. heer Pastoor dank is ge bracht aan den Weleerw. heer Van der Wiel, voor zijne heerlijke rede, het zang koor voor zijn welwillende medewerking en de aanwezigen voor de betoonde belang stelling, werd deze eerste bijeenkomst, die uiteraard een streng geestelijk karakter moest dragen, gesloten. Statuten. Stct. no,. 128 bevat de statu ten van de Patronaats-commissie, geves tigd alhier, Aanrijding. De milicien M. van der Heyden, werd door een auto onder de ge meente Rijswijk aangereden, waardoor hy .zoodanige kwetsuren bekwam, dat hy niet naar zijn garnizoen kon terugkeeren. Brand. Waarschijnlijk door het onvoor zichtig omspringen met lucifers, door kleine kinderen, ontstond gisternamiddag, ongeveer 6 uur brand in het bovengedeelte van het huis van G. van Z., alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse en dank zij de vlugge en kranige optreding der brandweer en de uitstekende werking der brandkranen mocht bet gelukken den brand te beperken tot de woning van voornoemde van Z. Het geheele huis is uitgebrand. Naar men zegt dekt ver zekering de schade. LISSE. Gemeenteraadsverkiezing. Door een groep kiezers zal de voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, de heer A. H. Schrama, candidaat worden gesteld voor het 'lidmaatschap van. den gemeenteraad ir de vacature M. van der Veld'. De heer Schrama heeft gezegd de candidatuur te willen aanvaarden indien de R. K. Kies- vereeniging zijn candidatuur zal overne mer. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen gelezen en vastgesteld. Overgelegd wordt het proces-verbaal van kasopname d.d. 6 Mei. Ingekomen is een rapport betreffende een centrale drinkAvaterleiding in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, opgemaakt door het Rijksbureau voor Drinkwaterleiding, in opdracht van den minister van Binnen- landsche Zaken. Het rapport zal voor de raadsleden ter inzage liggen. Vastgesteld wordt het kohier van den Hoofdei. Omslag voor het jaar 1915. Het percentage bedraagt 2.10, voor de afdeeling Achttienhoven 1.10. Het kohier vermeldt een totaal bedrag van f 4037.97, verdeeld over 352 aanslagen. Overgegaan wordt tot stemming ter be noeming van vier leden voor de schattings commissie ingevolge de met 1 Mei j.l. in werking getreden wet op de Rijksinkom stenbelasting. Uitgebracht worden op de heeren P. A. Th. van der Weijden 7 stem men, P. G. Ivervliet 6, C. Nell 6, L. Zeijer- veld 4, B. Kemp 1, Th Mourits 1, E. J. Augustinus 1, W. C. Heeman 1 en J. Bo degraven 1, zoodat benoemd zijn de heeren Van der Weiijden, Ivervliet, Nell en Zeijer- veld. Vervolgens heeft de stemming plaats voor 2 leden van het stembureau. Benoemd Avorden de heeren Th. Mourits en E. J. Augustinus en tot plaatsvervangend lid de heer P. A. Th. van der Weijden. De voorzitter stelt namens B. en W. voor de kermis in het dorp ten die te Noorden met het oog op de tijdsomstandig heden dit jaar niet te laten doorgaan. Wordt algemeen goedgevonden. Goedgekeurd worden eenige af- en over schrijvingen op den dienst 1914. Bij de rondvraag zegt de heer Mou rits, dat hem het vorig jaar is opgedra gen bij den heer inspecteur der Rijksveld- wacht te Utrecht te informeeren in hoe verre een gemeente verplichtingen heeft in zake het toekennen van gratificatiën aan ter plaatse gestationneerde rijksveldwach ters. Genoemde inspecteur nu heeft ver klaard, dat, ofschoon geenszins verplicht, voor Nieuwkoop een gratificatie van bi f 15 per jaar zeer billijk zou zijn, waarom de heer Mourits voorstelt aan den rijks veldwachter S. Griffioen over het jaar 1914 alsnog eene gratificatie toe te kennen van f 15 alsmede een gelijk bedrag, evenals zulks in vorige jaren geschiedde, aan do; nachtwaker C. S. Blonk. Uit de bespreking blijkt nog, dat men zeer tevreden is over het optreden van den nieuwen rijksve' wachter Griffioen. Zonder bezwaar worden dan ook de gratificatiën toegekend. Hierna sluiting. NOOTDORP. Statuten. Stct. no. 128 bevat de statu ten van de R,-K. MiddenstandSA'ereeniging „de Hanze" afdeeling parochie Nootdorp. RIJNZATERWOUDE. De brug te Oude Wetering. In de ver gadering van den gemeenteraad werd be handeld een schrijven van het Dag. Bestuur van de gemeente Alkemade over de te bou wen brug te Oude<-Wetering. Uit het schrij ven blijkt, dat de kosten van aanleg zullen bedragen f4000. Wanneer een persoon zich met onderhoud ein bediening kan belasten zullen de kosten daarvan bedragen f 900 f 1000. Is dit niet mogelijk dan zullen de kosten tot f 1800 loop en. Na eenige discussie werd besloten een bedrag toe te staan geëvenredigd aan het zielenaantal der gemeente onder voorwaar de, dat Rijk en Provincie minstens de helft als subsidie verleenen. STOMPWIJK. Ingelanden Polder. Gisteren had in het raadhuis te Leidschendam de gewone jaar- lijksche vergadering plaats van de stemge rechtigde ingelanden van den gecombineerden Starrevoord en Damhouder polder. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Namens de com missie van onderzoek, belast met het nazien der rekening over 1914, werd bij monde van den heer J. M. de Ruyter gerapporteerd, omtrent het door hem op 15 Mei j.l. plaats gehad hebbend onderzoek. Spr. deelde mede dat hij de rekening prompt in orde heeft bevonden, weshalve hij adviseerde den pen ningmeester te dechargeeren voor zijn finan cieel beheer over 1914, waartoe werd besloten. De rekening werd vervolgens vastgesteld in ontvangst op f 8122.60y2,in uitgaaf op f 5477.73, batig saldo f2644.871/2. De begrooting voor het dienstjaar 1915 werd vastgesteld in uitgaaf op f8043, in ontvangst op f 8046.071/2, batig saldo f3.07i/2. Voorts werd het Bestuur gemachtigd de vereischte af- en overschrijvingen te doen, alsmede onderhansche aanbestedingen te doen, 't laatste tot een bedrag van f250. Tot leden der finaacieele commissie worden benoemd, op voorstel van de voorzitter, de heeren J. M. de Ruyter, C. J. van Leeuwen en P. van Boleemerd. Tot plaatsvervangers de heeren Jac. Groen, N. Blonk en J. N. Keukenmeester. VOORSCHOTEN. Nationale Militie, - De keuringsraad voor de nationale militie lichting 1016 zal alhier zitting houden op Donderdag 10 Juni, 's morgens te 9 uur in het gymnastieklokaal der openbare school. Geslaagd. De heer D. J. C. Elzingavan hier is in den Haag geslaagd voor acte Lager onderwijs. Goedkoop brood. Naar wij vernemen zal in de volgende week het goedkoop tarwe brood en tarwemeel verkrijgbaar worden ge steld. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 8 Juni a.s. des voormMdags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen s-tukken. Benoeming commissie van schat ting ingevolge art. 58 der wet Inkomsten belasting 1914. Aanbieding Gemeente-Veok 'slag dienstjaar 1914. Comptabiliteit. Voor stel schorsing kermis. Riioleering van Milsdam. Reclame Vergunningsrecht. Veld wachters-vac atui'e. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Rondvraag. WOUBRUGGE. Yeenderpolder. - Ingelanden van den Veen- derpolder hebben de rekening over 1914 vast gesteld in ontvangst op f2169.57, in uitgaaf op f 1847.115, batig slot f322.45 De begrooting voor 1915 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaven op f1453.455. ZWAMMEROAM. Geslaagd. Voor acte examen lager onderwijs is te Utrecht geslaagd de heer B. Kraan. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. 9 uur. Bondsge- bouw. Verplichte ledenverga dering Ned. R.-K. Volkshond. Leiden, 's Avonds 8 uur maandelijksche recollectie voor de Oud-Retraitanten. DINSDAG. Leiden. 8.30 uur. Leidsch Kruisverbond in h~et St. Vin- centiusgebouw. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stellin gen" werden heden bevorderd tot doc torinde rechtswetenschap de heeren Jacobus Johannis van der Zweep, geboren te Meppel, wonende te Amsterdam, en Hendrik Isaac ten Cate Fennema, geb. en wonende te Nijmegen. De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden, tot arts, den heer C. W. Goedhart, (Den Haag); tot s e m i-a r t s den heer M. C. Bottema (Naaldwijk). 00RL0GS-VARIA. „Onderzeeër oefening." Het nieuwste aan boord van groote mailstoomers is de „onderzeeër-oefening". Dit nieuwtje is voor 't eerst ingevoerd aan boord van de „Orita", van de Engel- iEjche A Pacific"-lLjn, dli'e vóórgisteren te Liverpool aankwam. De passagiers werden daar aan boord geoefend in alles Avat, in getval van een nadering of aanval van een onderzeeër moest gedaan worden. Mooi weder en een kalme zee bevorder den het plan van den kapitein om die oefeningen met zijn 300 passagiers te hou den. Zwemgordels werden uitgedeeld; iedereen kreeg les hoe 'hij die vlug en goed aandoen moest; alles werd precies zoo gedaan alsof er werkelijk gevaar Avas. Al leen werden de booten wel los gemaakt, maar niet gestreken, tot op het water. Men liet ze neer tot naast het tAveede dek. De passagiers Averden in 't gelid opgesteld en kregen instructies hoe zij bedaard en vlug ieder in de voor hem bestemde boot moesten plaats nemen. Die oefeningen werden op de „Orita" eenige keeren herhaald en Zondag j.L was iedereen volkomen bekend met hetgeen hij of zij te doen inadden. Men naderde toen de gevaarlijke zone bij de Iersche kust en... inderdaad... daar kwam plot seling een onderzeeër in zicht! Toen konden de passagiers bemerken, hoe zuuttig die lessen waren geweest, want ,toen zij, nu in ernst, geroepen werden om zich gereed te maken Avas er geen opwin ding en geen wanorde. Iedereen stond in den kortst mogelijken tijd bij de reeds langszij hangende booten. Maar de „Orita" vermeerderde vaart, wist te ontsnappen en bereikte veilig Li verpool, waar de passagiers den kapitein bijzonderen, dank betuigden voor zijn uit muntend initiatief. Laatste berichten. Gen. Maj. Blschoff van Heemskerck. In tegenwoordigheid van een groot aan tal vrienden belangstellenden en tijdgenoo- ten werd heden in strenge eenvoud op Oud- Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den gepens- gen. majoor W. F. K. Bischoff van Heems kerck, laatstelijk inspecteur van het wa pen der Intanterie. Onder de aanwezigen merkte men op de generaals Klerck de Reus, gouverneur der Residentie, met den luit.-kolonel van den Generalen Staf, chef van den staf der Ie Divisie Croockewit; Neeteson, Inspecteur van den Landstorm; Hoogenboom, Inspec teur van het Militair Onderwijs; Oolgaart, Inspecteur der bereden Artillerie; Buyze, Inspecteur der Infanterie, met een deputa tie van officieren van de Inspectie der In. fanterie; de majoor der Artillerie Laats- man, als vertegenwoordiger van den In specteur der Vesting-Artillerie; voorts de kolonel Hobbema, commandant der Bri gade Grenadiers en Jagers, met zijn adju dant kapitein Borel; de luitenant-generaal b.d. De Meester, oud-commandant van het Veldleger; de gep. luit-generaal Koolemans Beijnen, de gepen, generaal Cambbell; de gepens. kolonel Froyer, adjudant i. b. d. A'an H. M. de Koningin; de kolonel Van Hoek, territoriaal bevelfliehber in Zuid-Holland; de gep. generaal de .Vla ming; de gepens. kolonel der Genie Van 't Sant; de luit.-kol. Bodemeijer, comman dant van het 31e landweer-bataljon; de luit.-kol. De Ridder, plaatselijk comman dant; de majoor der Infanterie Bunink; de gep. gen.-maj. De Veer; de gep. luit.- kol. der Infanterie Jhr. van der Goes; de gep. kolonel Masman; de majoor der Inf. Jhr. Storm van 'e-Gravesande. Vender was aanwezig eene deputatie der Kon. Vereeniglng „Het Ecreteaken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen", bene vens tal van actief dienende en gepen- sionneerde officierer/. Mijnen. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Crt" De Nederlandsche stoomtreiler Zaanstroom 1 ligt tnsschen de pieren geankerd. Er is een mijn aan boord. De havencommandant wei gert het schip binnen te laten. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 4 Juni. De treiler Hirold uit Cardiff is door een Duitsche duikboot op 150 mijlen ten westen van Lundv eiland (voor het Kanaal van Bristol, zuidwestkust van Engeland) in den grond geboord. De beman ning is te Bulford aan land gebracht. Vier "overlevenden van den treiler Victoria uit Milford, die eveneens te Bulford zijn aan gebracht, vertellen dat hun treiler Dinsdag avond op 140 mijl ten westen van St. Anns Head (dat is in het ruwe ongeveer in de zelfde streek, waar de vorige treiler in den grond is geboord) door een duikboot is aan gevallen. Het vaartuig werd beschoten, waarbij de schipper is gedood en twee van de bemanning ernstig gewond werden. De vier overgeblevenen werden daarop aan boord van de duikboot genomen, waar zij den geheelen nacht hadden doorgebracht. Den volgenden morgen zijn zij in een kleine boot gezet, die aan een anderen treiler toebehoorde. Vier en twintig uur dreven zij in ruw, regenachtig weer rond, voordat zij door een stoomschip werden opgepikt. STA VANGER, 4 Juni. De kapitein en 18 man van het stoomschip Cyrus uit Kopen hagen zijn hier gisterenmiddag met het stoom schip Jotun aangekomen. De Cyrus, die met kolen onderweg was van Burnitsald naar Kopenhagen, was eergisterenmiddag getorpe deerd. De bemanning verliet met medeneming van het journaal het stoomschip. Desloepen ontmoetten toen een Nederlandschen visch- kotter, die de mannen opnam eu hen later aan de Jatun overgaf. De kapitein is er van overtuigd, dat zijn schip getorpedeerd is, doch gezien heeft hij de duikboot niet. LONDEN, 4 Juni. Aan dc Daily Chronicle is gisteren uit Milford geseind: Twee Welsche treilers zijn Dinsdagavond zonder gewaarschuwd te zijn door een Duit sche duikboot in den grond geboord. Van één daarvan zijn van de 10 koppen tellende bemanning er 6 door granaten van de duik boot gedood. „N.R. Crt." Marktberichten. GOUDA, 3 Juni. Yec. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vlug, 36 a 44 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelij ken aanvoer, handel vrijwel, 25 a 28 c. per half kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, fl,90 a f2,30 per weck. Vette schapen met aanvoer, handel fa fLammeren met goeden aanvoer, handel vlug, f13 a 18. Nuchtere kalveren met aanvoer, handel fafFok- kalveren fa Kaas. le qual. f 44,A f 46,2e qual. f 40,a f 43,zwaardere f 48,A f Noordhollandsche kaas fit fAan gevoeld 237 partijen. Handel vlug. Alles met voorwaarden. Boter, met redelijken aanvoer; handel vlug; prijs der goe- f 1,50af 1,55, wei- f 1,35Af 1,45. MEl'PEL, 3Juni. Boter. Aanvoer: 1000 kilo, le soort per y4 vat f 28,a 2e soort f 27,a 3e soort f 26,a stukken van iy2 Kilo f2,10 a f2,35. LEIDEN. 4 Juni. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f 0,a f 0,0 Veulens f 0— a f 0 stieren f—0 a f 0, 0kalf- en melk koeien f0a f0, per kilo fa 0 varekoeien f0 a f0, 0vette ossen en koeien f0a f0, per kilo f 0,a f0. graskalveren f00 af00, kalveren (vette) faf0per kilo f0,afO,0 kalveren (magere) f 0,— a f—583 schapen (vette) f37 a f54 per kilo f0,75 a f 0,86,142 scliapen (weide) f35 a f 50, 5420 Lammeren f14, a f22, 000 dito vette jarige f00 a f00, 363 varkens (magere), f20 a f70, per kilo a ct,000varkens (vette) faf527 biggen f 10, a f 18,5 bokken of geiten f6.50 a flO, Ter markt aangevoerd: 0Runderen; 0 Kalveren; Schapen 0 Geen handel op Londen. Kaas. Aangevoerd 191 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van f 42 tot f 44.00 2e soort f39 tot f41. Leidsche kaas f86 tot f39.00 2e soort 31 tot 35. minder s. f Alles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 148 partijen, 6066 stuks kaas, wegende 45718 kg. Handel Voor Goudsche kaas vlug. Handel voor Leidsche kaas matig. HOOFDDORP, 4 Juni. GrnanTjenrsWitte tarwe f 12,75 a f 13,50, Haver f 15,00 af 15,50 Groene erwten f 19,a f 20,Paardenboonen f0,a fDuiveboonen fa f Gerst f0, afZaaibrttine boonen f20,a fKanariezaad fl8,a f 19.Karweizaad f 18.a f 19.Karweizaad (bij voorkoop nieuwe oogst) f 19.50 VOORSCHOTEN. 4 Juni. YrQ© Yelling. 2130 eieren, f 6.306.60. Veiling V. E. V. 2630 eieren, f 6.30—6.70 SCHIEDAM, 2 Juni. Moutwijn f 17Je never 1 21Commissie f lö1/^. Stemming willig. Spoeling fl.10, Graanspiritus f28. 32,Melasse Spiritus f25.fRuwe spiritus fl3V215. LEEUWARDEN, 4 Juni. Kaas. Nagelkaas. fabrieks-; aanvoer 36269 K.G. prijzen van f21,tot f75.Handel gedrukt. Boter. Boerenboter aangev.: 6/4 v. f5G. Fabrieksboter 29/3. 79/6, vaten. Prijzen van f58(tot f60,Noteering van de Commissie f 1,50 per k.g. Not. Ver. van Boter- er Kaash. in Friesland f60. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. De minister van LandbouAV, Nijverheid en Handel heelt de volgende circulaire gericht aan de veehouders in Zuid-Hol land: In de laatste weken deden zich herhaal delijk gevallen van mond- en klauwzeer voor in Zuid-Holland bij veehouders, die kort té voren één of meer koeien hadden aangekocht. In vele gevallen kon het op treden van deze ziekte met vrij groote ze kerheid in verband worden gebracht met dien aankoop, omdut zich bij de aange kochte dieren het eerst de ziekte verschijn selen vertoonden. Er was geen twijfel meer of het mond- en klauwzeer werd ver breid dooj handelsvee; hoe dat handels» vee besmet werd, bleef onbekend. De ge ruchten, die mij daaromtrent wel eens be reiken, kan ik niet gelooven; ik mag en wil nog niet aannemen, dat er handelaars zouden zijn, die bij het bemerken van de ziekte onder bun vee, in plaats van li ier van kennis te geven te bevoegder puaaise, in Ket geheim het zieke dier doen slach ten en het andere, dus besmette,.vee op- zottelijk in het verkeer brengen. Er bestaat voor deze handelwijze geen enkele reden; zelfs zij, die nieenen uitsluitend te han delen uit persoonlijk financieel belang, moeten bedenken, dat dergelijke hande lingen niet in hun voordeel zijn., omdat de prijs, dien zij voor hun dieren ontvangen, bij verkoop niet meer is dan bij onteige ning door den Staat. Intusschen, het feit bestaat-, dat enkel© handelsrunderen inzonderheid van de markten en omgeving van Leiden en Delft de ziekte hebben verspreid. Dit gaf aanleiding tot dc beschikking van 21 Mei j.l. waarbij het verbod van vervoer, uit- en invoer van rundvee niet ingang van 23 Mei werd verboden in het geheel ambtsgebied van den dictrictsvee- arts te Leiden. Het lag in de bedoeling dit verbod niet langer dan tot 3 Juni te bestendigen. He laas hebben zich in de afgeloopein weck een 10-tal gevallen voorgedaan in de om geving van Ledden en Delft, die het nood zakelijk maken, dit verbod, althans voor de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond', Voorschoten, Stompwijk, Zoeterwoude, Koudekerk, Woubrugge, Delft, Vrijenban, Hof van Delft, Schip luiden, Wateringen, Rijswijk en Nootdoip nog eenigen tijd te handhaven. Alleen voor het vervoer van slachtvee, dat onder politietoezicht rechtstreeks ter slachting naar een slachtplaats wordt gebracht, zal vergunning worden gegeven. Dit is een maatregel, die ongetwijfeld menigeen in zijn bedrijf zal belemmeren, maar die niettemin onder dc bestaand© ■omstandigheden noodzakelijk is. Friesland, Groningen, Drenthe, Over ijssel, Gelderland en Zeeland zijn vrij van mond- en klauAA'zeer. In het Zuiden van Limburg komen en kele gevallen voor. In Noord'brabant alleen in de aan Bel gië grenzende gemeente Borkel en Schaft eenige gevallen. Noord-Holland is vrij met uitzondering van een geval te Uithoorn, dat veroorzaakt is door een van de Leidsche markt van 22 Mei gekochte koe, Is dus de toestand in Nederland in 't al gemeen zper bevredigend, alleen in de om geving van Leiden en Delft is hij bedenke lijk, maar niet zoo of met vereende krach ten zal een voortgang van de ziekte ook in .dezen tijd nog kunnen worden gestuit. 1-1 et aanwezig zijn van het vee in de weide, hoe. bevorderlijk overigens ook aan de Verspre i- ding van smetstof, heeft op deze gevallen, die alie in verband staan met aankoop van vee, geen invloed gehad en -dus is dc kans op uitroeiing van de ziekte geenszins ver loren. De ernst der zaak wettigt de strengste maatregelen en om deze met de meest mo gelijke snelheid te kunnen uitvoeren, zijn aan den districtsvecarts te Leiden een 3-tal districtsveeartsen en het noodige hulpper soneel ter assistentie toegevoegd. Uwe medeAvet'kirig zal het succes der be strijding belangrijk kunnen verhoogen. Met die medewerking wordt bedoeld U per soonlijk te onthouden van alles, wat in strijd is met het voorschrift van liet verbod van vervoer en de lasten, die U daardoor worden opgelegd, te getroosten. Hoe ernstiger dit door de veehouders wordt opgevat en hoe nauwgezetter zij de voorschriften opvolgen, des te korter duurt de termijn van hinder en last. Die medewerking verzoek ik van U, ja, ik meen haar van U te mogen verlangen, omdat al die maatregelen geschieden in Uw belang, een belang, dat een krachtige bestrijding en onderdrukking van de ziekte noodzakelijk maakt. Daarom: Geeft kennis aan den Burgemeester, als Gij binnen de laatste veertien dagen een stuk vee hebt aangekocht en houdt dit af gezonderd tot het is onderzocht. Houdt goed toezicht op Uw vee en geeft onmiddellijk kennis bij het voorkomen van op mond- en klauwzeer duidende verschijn selen. Vervoert geen vee en getroost U de scha de en hinder, die Gij moet lijdon, doordat Gij geen vee kunt verweiden of geen koeien ter dekking voor den stier kunt brengen. Zij wegen belangrijk op tegen de schade, die Gij moet lijden als het mond- en Klauw zeer onverhoopt eene algemeene uitbreiding mocht verkrijgen. Denkt slechts aan e ithans voor kaas en melk bestede prijzen, aan de gevolgen voor de melkproductie en de schade, die het mond- en klauwzeer aan het mestvee kan toebrengen, wanneer de Nederlandsche veestapel aan deze ziekte moet worden prijsgegeven. Ik weet wel, dat er tal van veehouders zijn, die van de bestrijding van mond- en klauwzeer niet willen-weten, er niet aan gelooven en aan eventueel succes twijfelen, maai ik weet ook, dat er honderden zijn, die op grond van wat zij in den afgeloopen winter van de bestrijding in hun omgeving hebben gezien en opgemerkt, overtuigd zijn geworden dat de nu gevolgde weg goede resultaten kan en moet opleveren, als allen maar medewerken. Laten zij hun invloed op anderen aanwenden, opdat niemand uit zorgeloosheid, onverschilligheid of ver meend eigenbelang zijn plicht in het alge meen belang verzuime. Het is nu geen tijd meer tot het houden van bespiegelingen over maatregelen of over de kansen van een succes; er moet gehandeld worden. Welnu, veehouders van Zuid-Holland handel mee in Uw belang en in het belang van allen, die buiten het besmette district ffionen

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3