BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. iiaire werkzaamheden in het leger, heefi veroordeeld tot straffen van 5 tot 10 jaar. De correspondent vernam, dat nog meer dan 100 reservisten, wegens zware overtre dingen bij het begin der mobilisatie, op hun vonnis wachten. Op den Balkan. In Roemenië. Naar Havas uit Parijs meldt, seint men uit Boekarest aan verscheidene bladen, dat de voorstellen van graaf Wedel betref fende de vergoeding van Oostenrijk voor de handhaving der Roemeensche onzijdig heid zeer veel lager zijn dan de eischen der regeering. Ondanks hei aandringen van thet üuitscho kabinet, zou Weenen weigeren de eischen van Bratania (te over wegen. Aan den anderen kant wordt gemeld, dat do conservatieve partij tot voorzitter koos Lahovari, die gunstig is voor een Roemeensche actie aan de zijde der Triple Entente," inplaats van Margihiloman, die bekend staat wegens zijn Oostenrijksch- Duitsche sympathieën. Aan het „Berl. Tagehl." wondt volgens „Korr. Norden" uit Boekarest gemeld, dat het congres van de conservatieve partij Woensdag door tuimu.lt werd voorafge gaan. De zitting moest van 9 tot 11 uur worden geschorst. Op straat, vóór het vergaderlokaal, kwam hot tusschen de partijen van FiJi- pescoe en Marghiloman tot handtastelijk heden; er werd met steonen geworpen en met revolvers geschoten. De orde werd door militairen hersteld. De stemming, in Bulgarije. Uit Sofia wordt aan de ,,V«oss. Ztg." ge meld, dat de Entenie-mogendheden, blij kens aanvullende berichten, aan Bulga- rije behalve gebiedsuitbreidingen ook een financieele ondersteuning van 230,000,000 francs en voorziening van ammunitie moeten beloofd heibben; echter daartegen de eisch gesteld bobben, dat Bulgarije zijn geheele legermacht ter beschikking van de Enten te-mogendheden zou stellen. De Woensdag gehouden ministerraad moet deze voorstellen beslist van de hand heb ben gewezen. Eenige leidende personen hebben hun verontwaardiging betuigd over het feit, dat van Bulgarije gevergd wordt dat het zijn leger zal geven om huurlingendien sten te doen. Volgens ,,Jtorr. Norden" beoordeelen de onafhankelijke, in het hijzonder de na tionalistische, Butgaarsche bladen op uiterst scherpen toon de trouwbreuk van Italië. De wijze, waarop de bekende militaire medewerker van de Karnhond", Wassil Angelow aan zijn gevoelens lucht geeft, de houding van leden der nationalistische partij en officieren te Sofia tegen aldaar wonende Italianen alsook de aanvallen schen gezant aanleiding hebben gegeven zich gegriefd te gevoelen. Bulgarije en Turkije. In invloedrijke kringen te Konstantino- pel wordt het denkbeeld toegejuicht om aan Bulgarije een gedeelte van den spoor weg tusschen Mustafa Pasja en Dede Agatsj die gedeeltelijk over Turksch ge bied loopt, voor den gdheelen duur van den oorlog af te staan, waartegenover Bulgarije den doorvoer van oorlogsmate riaal naar Turkije zou toestaan. De actie tegen de Darda nelles Het leger der bondgenooten aan de Dardanellen. Volgens „Korr. Norden" wordt uit Athe ne aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat voor den strijd aan de Dardanellen dage lijks versche troepen uit Alexandrië en Marseille in Mudrow aankomen. Generaal d' Amada, die het commando aan generaal Gourand overgegeven had, moet gewond en naar Frankrijk vertrokken zijn. Een uit Gallipoli aangekomen correspondent deelt mede, dat de Engelsche verliezen 45,000 man bedragen; de hospitalen in Egypte zijn gevuld met gewonden. De bewakings dienst der vloot van de Entente-mogendhe den voor Kreta tegen duikbooten wordt voortgezet. Duitsch transportschip getorpedeerd. De Engelsche admiraliteit deelt mede. idat een der Britsche onderzeeërs in de Zee van Marmora gistermorgen een groot Duitsch transportschip in de Tanderabaai heeft getorpedeerd., In Mesopotamië. Britsche overwinningen. De Britsche troepen in Mesopotamië dre ven op 31 Mei de Turken ten noorden van Koeraa terug en maakten 3 stukken ge schut buit, 250 gevangenen vielen ln hun handen. Zij zetten de vervolging op 1 Juni voort, namen nog drie stukken geschut en maak ten nog 300 gevangenen. Op Zee. Communiqué van den Italiaanschen Marinestaf Op 1 Juni kruiste de Italiaansche strijd macht ter zee den geheelen dag nabij de Dalmatische eilanden, maar luidens de tot dusver ontvangen berichten, vertoonde de vijand zich niet. Intusschen werden door onze schepen dc op het eiland Lissa reeds in November j.l. tot tweemaal toe door een bombardement der Fransche vloot verniel de en daarna weder herstelde sein- en draadlooze telegrafietoestellen opnieuw vernield, evenals de belangrijke kustwacht post in het noorden van het eiland Curzola. Verschillende Oorlogs berichten. De Pau9 en de oorlog. De New-York Herald" meldt, dat de Paus 100,000 Kres geschonken beeft voor de slachtoffers van den oorlog in Italië. Nieuwe verrassingen? Aan een parti culieren brief uit Essen (Duitschland) die niet onder de censuur kwam, is het vol gende ontleend: Op de fabrieksterreinen van de firma Krupp is zoo juist een nieuw gebouw vol tooid, dat met 1 Juni in gebruik wordt ge nomen. en bestemd schijnt voor de vervaar diging van iets bijzonders. Een groote ploeg werklieden is voor de werkplaatsen in deze nieuwe inrichting bestemd, maar het zijjn alleen zij, die absoluut te vertrouwen zijn. Wat in het nieuwe gebouw verwerkt of be werkt wordt, daarover wordt de grootste geheimhouding bewaard. Staan ons misschien nog nieuwe verras singen te wachten na die der 42 c.M. moi*- tieren? Verlaging der brood- en meelprijzen in Duitschland. Daar bij de laatste opne ming van de voorraden in Duitschland bleek, dat er nog rijkelijke hoeveelheden graan en meel zijn, werden de prijzen voor meel en brood met ingang van 7 Juni ver laagd; ook zal met dien datum het maken van zuiver tarwebrood in ruimer omvang worden toegestaan. De maximum-prijzen voor gebakken brood werden in het geheele rijk verlaagd. Dernburg keert naar Duitschland terug. De geallieerden hebben Demburg een veiligen overtocht op zijn terugreis naar Duitschland gewaarborgd. Hij vertrekt den 12den Juni naar Noorwegen aan boord van een Noorsch stoomschip. Voorzorgsmaatregelen. De aartsbis schop van Freiburg en Baden dr. Th. Nörber heeft, omdat er bijna eiken dag vijandelijke vliegers boven de stad gezien worden, last gegeven, in zijn diocees ter gelegenheid van het sakramentsfeest geen openbare ommegangen te houden. Nog een vijand er bij! Dit opschrift zet de „Kölnische Zeitunig" hoven een tele gram uit Lugano, hetwelk op gezag van het Italiaansche blad „Ordtna" meldt dat de republiek San Marino op aanstichting van Salandra en Sonnino voornemens is aan Duitschland en Oo stenri j k-H on g ar ij e den oorlog te verklaren. Buitenlandsche berichten. De Koning van Griekenland. Blijkens een bericht uit Athene aan de „Morning Post", is de koning van Grieken land thans geheel buiten gevaar. Een nieu we operatie Ls niet noodig. De koning eet en slaapt goed. De genezing vordert goed. Hierover heerscht onder de bevolking groo- Nederland en de Oorlog. Herkeuring. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de uitspraken der keuringsraden te beginnen met 31 Mei, niet meer door de voorzitters terstond aan de belanghebbenden moeten wor den medegedeeld, doch dat die uitspraken later bij openbare kennisgeving door burge meesters zullen werden medegedeeld. Van den datum dier openbare kennisgeving be-, gint dan de termijn te loopen, binnen welken herkeuring kan worden aangevraagd. Gelijk bekend, is bij de Eerste Kamer der Staten- Generaal een wetsontwerp aanhangig, om dien termijn voor de lichting 1916 ten aan zien van de uitspraken, die na 80 Mei wor den gedaan, te bekorten tot 5 dagen. Intrekking tijdelijke op heffing uitvoerverbod. St.-Ct. no. 128 bevat een Kon. besluit waarbij is goedgevonden «i verstaan: In te trekken de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van ruwe katoen, toegestaan bij Kon. besluit van 26 Januari 1915. Distributie van kolen. In de Rolzaal te 's-Graveaihage, werd gisterenmiddag te 2 uur, onder leiding van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, den heer Posthurna, een algemeene vergadering gehouden van de Nijveiheids-commissie uit het Kon. Nat. Steuncomité. In zijn openingswoord her innerd o de minister er aan, dat op 24 Fe bruari de commissie hier was samenge komen terbespreking van de distributie van de kolen, welke tot dien itijd vrij nor maal is geweest, doch toen dreigde eenige' moeilijkheden te ondervinden. Sindsdien is de distributie der kolen door de kolen- commissie ter hand genomen en de uit voering hiervan door het kolen-bureau. Thans zijn we, zedde de Minister bij el kander gekomen, ooi te hooren, >vat die beide gedaan hebben en tevens, waar zich moeilijkheden inzake den kolentoevoer hebben voorgedaan en nog dreigen zich te zullen voordoen, om wegen te vinden deze .te boven te komen. Z.Exc. heette de' aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan den voorzitter van de Kolen- Commissie, prof. De Voogt, tot het uit brengen van het verslag van het Kolem- Bureau: In het verslag van het Kolen-Bureau wordt medegedeeld, dat, nadat op 28 Ja nuari j.l. tot oprichting van het z.g. Ko len-Bureau was besloten, daartoe aan stonds toetraden de Staatsmijnen te Heer len; de Mij. tot Expl. van Steenkolenmij nen „Laura en Vereeniging" te Eygels- hoven; de N.V. der Nederl. Steenkolen mijnen „Willem Sophi'a" te Spekholzer- heide; de Dominate Steenkolenmijnen te Kerk rade; de Ste enkol en-H andelsvereeni- ging te Utrecht, en de Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam, terwijl de Maatschappij tot Exploitatie van Lim- burgsche Steenkolenmijnen, na alle voor bereidende besprekingen met volledige in stemming te hebben medegemaakt en zich tot medewerking te hebben verbonden, het noodig achtte zich zonder opgaaf van re denen aan de verdere samenwerking te onttrekken. Nader traden nog toe de fir ma's W. H. Berghuys' Kolenhandel Am sterdam; H. C. A. Henny, Amsterdam; W. Hoven Zoon, Rotterdam; Hengstenberg Co.. Duisburg (Ruhrort); en Zuid-Ne- derl. Kolen Mij., Breda. Besloten werd eiken Donderdag in Den Haag zitting te houden ter beslissing in principieele kwesties, tot het verstrekken van inlichtingen en aanhooren van eventu- eele bezwaren der verbruikers. Voor de dagelijksche afdoening van za ken werd een secretariaat gevestigd op de Rijnkade, te Utrecht. Nadat het Kolen-Bureau hare werkzaam heden had aangevangen, bleek, dat deze onder de verbruikers geen onverdeelde in stemming mochten vinden en dat hier en daar de vrees uitgesproken werd, dat de samenwerking tusschen de voornaamste verkoopers tot een ongewenschte prijsop drijving aanleiding zou geven. Het resultaat van naar aanleiding hier van gehouden besprekingen was, dat de bezwaren der verbruikers werden wegge nomen, terwijl als vertegenwoordigers der afnemers in het Kolen-Bureau werden aan gewezen de heeren Dr. F. G. Walter en D. W. Stork, die zich welwillend bereid vei klaarden deze benoeming te aanvaarden. Bij de daarna verder ter hand genomen werkzaamheden bleek, dat de prijzen der Limburgsche en Duitsche kolen, hoewel sterk gestegen, belangrijk beneden die van de Engelsche, die in normale tiijden steeds de markt in ons land maken, bleven. Tegen vaststelling der prijzen voor deze soorten meende het Kolen-Bureau dan ook geen geen bezwaar te mogen maken. Een niet-katholiek gezant bij den Paus. Oud-minister Staal schrijft in het „Va derland" van gisteravond o. m.: „Het Regeeringsvoorstel om tijdelijk een buitengewoon Gezant in bijzondere zen ding bij den Pauselijken Stoel aan te stelten, dreigt, ten gevolge van het optre den van zekere zijde, buitengewone roe ring te zullen wekken. Mij komt de bezorgdheid, welke het voor stel bij sommigen, misschien wel bij velen, in het leven schijnt te roepen, zeer over dreven voor. In ieder geval begrijp ik niet goed de angst, dat de tijdelijke maatregel zich tot een blijvende zal omzetten. Daar gelaten of dit nu zoo hoogst bedenkelijk zou wezen-, van tweeën één; óf de Volks vertegenwoordiging zal te zijner tijd een gezant bij den Pauselijken Stoel blijven willen en dan zou die gezant er ko men, ook al was hij er nog niet; óf de Volksvertegenwoordiging zal dat te zijner tijd niet willen .en dan zal de tijde lijke gezant er niet blijven. Misschien dat een niet-katholiek gezant in de bedoelde tijdelijke betrekking minder wenschte werkzaamheid mot goed 'succes te vervullen. Maar anders zou zulk eene benoeming veten gerust stellen en er dui delijk op wijzen, dat met de aanstelling geen politieke of geestelijke actie wordt bedoeld, doch slechts eene zuivere vredesactie. Aan den anderen kant zou dat sommige katholieke landgenoo-ten minder ingenomen met den maatregel ma ken; maar dan ook alleen hen, di"e hem nu voorstaan op grond van motieven wel ke buiten de vredesactie omgaan en dus op grond van motiewen welke op dit oogen- blik buiten beschouwing moeten blijven. Hoe dit z ij, katholiek of niet-katholiek, de t ij d e ij k e gezant moge er komenl" Tot zoover oud-minister Staal in het „Vaderland." Laten wij naar aanleiding van de laat ste bemerkingen het volgende als onze meening uitspreken. Dat bij het Hoofd der Katholieke Kerik een Katholiek tot gezant wordt benoemd, ligt toch geheel en al in de lijn der diplo matieke gebruiken. Toch en dit verbaast misschien de „zekere zijde", waarvan hierboven sprake is zouden wij, en, naar we weten, ook verschillende andeie katholieken, ons over de aanstelling van een niet-katholiek ge zant niet ergeren, als dit het eenige mid del zou zijn om de antl-papistiscne ver dachtmakingen den kop in te drukken. Malta-Fonds. Woensdag had te Duiven ondervoorzitter- schap van mevr. Wiitert van Hoogland baronesse Snouckart van Schauburg de 4de jaarvergadering plaats van het Malta-fonds, ten doel hebbend kostelooze ziekenverpleging voor on- en minvermogenden. Blijkens het door de penningmeesteros baronnesse Van Wijnbergen uitgebracht verslag wees, niet tegenstaande de ongunstige tijdsomstandig heden, het bedrag van giften en contributiën een hooger cijfer aan clan het voorgaand jaar. De drie vrij-bedden te Utrecht in het St. Antonius-Gasthuis, te Arnhem in het St. Elieabeths-Gasthuis en' te Groesbeek in het Sanatorium „Dekkerswald" werden gehand haafd. Wegens het bedanken als secretaresse van baronnesse van Hugenpoth tot Aerdt, werd als zoodanig gekozen baronesse Van Dorth tot Medler, te Duiven. Korte Kroniek. De Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen eai Spoorwegmaterieel te Utrecht heeft aan haar ambtnaren en werklieden dividend uitgekeerd. Ook degenen die se dert Augustus gemobiliseerd zijn hebben bun volle portie gekregen. Voor velen hunner een aardig meevallertjel De gemeenteraad te Sneek heeft be sloten een commissie van drie leden te be noemen, die bij de winkeliers der ge meente een enquête zal instellen omtrent de vraag of dezen voor of tegen een wet telijke regeling dei' winkelsluiting zijn. Gistermiddag vijf uur passeerde bo ven Zaandam een vliegmachine op aan merkelijke hoogte, zoodat de nationaliteit niet te onderscheiden was. Te Maastricht is de 7de algemeene yergadering gehouden van de Vereeniging van Directeuren en Directrices van Rijks en Particuliere Opvoedingsgestichten in Nederland. Tegenwoordig waren ongeveer 40 personen, onder wie ook jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en'mr. J. J. M. Basquin. Gemengde berichten. Rampen en Ongelukken. Dinsd.igvoor- middag 11 uur brak te Weert boven sluis 16 aan Van Abelswetering een zware brand uit in de daar wassende bosschen, die snel in hevigheid en uitgebreidheid toenam, toen het vuur zich mededeelde aan de gewassen in de half droog liggende peel en aangrenzende heide. Op dat oogenbhk was de vuurgloed enorm cn besloeg de brandende oppervlakte een massa hectaren. De te Weert gedetacheerde militairen verschenen weldra op de plaats des onheite en begonnen het reddingswerk, waar voor zij in ruime mate van allerlei materiaal voorzien waien. Aan het degelijke, lofwaardige optreden .der militairen is het dan ook te danken, dat men tegen 4 uur in den namiddag het vuur meester werd. Het vuur was zóó hevig, dat zelfs zware dennenbosschen geheel uitgebrand zijn, zoodat alleen de dikke stam men zwart verbrand zijn blijven staan.' Gistermiddag brandde de boerderij van O. J. te Rijen in korte oogenblikken af. Dank zij de krachtige hulp van militairen konden vee en huisraad worden gered. De belendende perceelen bleven gelukkig gespaard. In Zuid-Duitschland is in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen 3 en 4 uur een sterke aardbeving gevoeld. Te München zijn er menschen door uit het bed geworpen, vensterruiten verbrijzeld, bloemvazen omge vallen. Uit tal van plaatsen van Beieren zyn berichten over de aardbeving ontvangen. Te Regen zijn muren gescheurd en zolderingen ingestort. In 't Schwarzwald en te Konstanz aan de Bodensee is de aardbeving zeer sterk gevoeld. Persoonlijke ongelukkeu schijnen niet te zijn voorgekomen. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld. Te München hebben sommige inwoners den reuk van zwavel waargenomen. Woensdagmiddag heeft een ontsporing plaats gehad van den train, die ten 11.30 u. uit Amsterdam naar Uithoorn vertrok, nabij het station Bovenkerk. De machine en de drie volgende wagons werden uit de lijn geworpen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, wel ontstond er groote materieele schade. De lyn werd geheel versperd en het verkeer had over Aalsmeer plaats. De oorzaak wordt gezocht in de slapte van de spoorbaan. Woensdag is in den Haag bij den Zuidwal, voor het ziekenhuis, een lijk aan de opper vlakte van het water getrokken, dat echter niet op den kant kon worden geheschen, wegens de vergevorderden staat van ontbin-' ding, waarin het verkeerde. Op de Heerengracht bij den Amstel te Amsterdam is Woensdagmiddag de 18-jarige M. v. d. W., die op een fiets reed, door een zware sleeperskar overreden en gedood. Woensdag is te Waalwijk in de stoom- lakenfabriek van de firma H. Jansen brand uitgebroken in de looierij. Het oude zoowel als het nieuwe gedeelte der fabriek zijn oen prooi der vlammen geworden. De belendende fahrio.k van de firma Van Schijndel bekwam nagenoeg geen scnaae. Aangehouden. Vijf boerenvrouwen uit Maasniel, die volgens gebruik Dinsdag even over de Duitsche grens in het Elmpterboscli bezig waren met gras snijden, werden door de Duitsche grenswacht aangehouden en mee genomen. Verscheidene malen hadden zij zich vroeger ongehinderd over de grens begeven voor het snijden van gras. Tot heden zijn zij nog niet teruggekeerd. Diefstal. Bij den wissellooper der Eind- hovensche bank te Valkenswaard, den voer man H. v. d. B. is Woensdagnacht een bedrag van f 2000 gestoten. De man is totaal geruïneerd. Woensdagnacht is in de Stoomzuivel- fabriek te Havelle ingebroken. Door een tuimelraam van het karnlokaal, aan de achter zijde van het gebouw is men binnengekomen. De glazen van het kantoor, onmiddellijk aan den rijksweg naar Meppel, waren met zeep besmeerd, zoodat men eerst het plan schijnt gehad te hebben, daar binnen te breken. Eenmaal binnen zijnde is mén door het geheele gebouw naar het kantoor gegaan. Daar werd, vrij zeker, met een beitel de lessenaar opengebroken. Geld was er echter niet in. Dit was op veiliger plaats geborgen, zoodat er voor de nachtelijke bezoeker(s) niet de minste kans voor stelen bestond. Een tegenvaller. Een boertje uit Keiper bij Eindhoven had op de Bossche markt zijn heelen spaarpot besteed aan een koe. Hij kocht voor f 310 een dragend beest van goede kwaliteit. Het dier werd in den trein geladen en om ruim twee uur 's middags zou het, richting Bokstel, naar den stal van zijn nieuwen meester worden vervoerd. De trein ging in beweging, maar na eenige honderd meters de deur van den wagon schijnt niet gesloten geweest te zijn werd zijn kop achter tusschen de hoorns in een pin geprikt van een lichtmast, waardoor het beest uit den trein werd geslingerd en zes meter verder neergeploft, waar het spoedig doodbloedde. Stakingsrelletjcs. Men meldt uit Arnhem Bij het uitgaan der fabriek van de firma Caderius van Veen alhier waar Maandag j.l. door het grootste deel der confectie-arbeidsters het werk werd neergelegd, kwam het tot on geregeldheden. De staaksters en een vrij tal rijk publiek wachtten de enkele nog werkende meisjes op. Toen deze buiten kwamen, werden zy met een vloed van scheldwoorden ontvau- fen, zoodat zy in angst voor mishandeling in e fabriek terugvluchtten. De patroon telefo neerde toen om politie-assistentie. Door een aantal politie-agenten werden kort daarop de werksters huiswaarts geleid, echter voortdurend gevolgd door een tierende en schel dende menigte. De politie slaagde er evenwel in de meisjes thuis te brengen, zonder dat zij ernstige moeilijkheden ondervonden. Den geheelen dag wordt er voor de fabriek gepost. Naar wij vernemen is door de staak sters de hulp ingeroepen van den bond van ar beiders en arbeidsters in de confectiebedrijven. Een Adder. Te Enschedé werd ten huize van de familie De V. aan de Emmastraat, onder den stoel van een der kinderen een adder ontdekt. Men mocht er in slagen het dier onschadelijk te maken. Aangezien de straat wordt opgehoogd, is wellicht 't dier met het zand aangevoerd en alzoo het huis binnengeslopen. Ontsnapt en weer gevat. Aan de Tel. wordt geschreven: Maandagmiddag is uit den politiepost aan de Nieuwe Veemarkt te Sneek een zekeqe M. ontsnapt. Hij wist zich door een luchtkoker omhoog te wer ken en van 't dak van den politiepost toe gang te krijgen tot een der slaapkamers van 't naastliggend café. Hij doorliep de slaapkamers en ging vervolgens dc twee trappen af naar het plaatsje, waar de dienstbode bezig was. Deze ontstelde hevig an vroeg, wat de man daar te maken had. Of de loodgieter er nog niet was geweest, informeerde de uitbreker, want de boel was kapot. De dienstbode waarschuwde een buurvrouw, deze de politie en in dien tus. schen tijd was M. een potje bier gaan drin ken in café Blom. Mej. J., naast dit café wonende, vertelde daar li^t nieuws, dat er iemand ontsnapt was. M. stapte toen op. Het heeft echter niet lang geduurd; een uur later was M. weer in verzekerde bewaring gesteld. SPORT. CRICKET. Het cricketprogramma voor dc maand Juni luidt: 6 Juni: Haarlem: Rood en Wit's-Gr. C. C. Schiedam: Hermes II--V. O. C. Den Haag: H. B. S.Ajax. 13 Juni: Amsterdam: V. R. C.Rood en Wit. Haag: 's-Gr. C. C.—Hilversum. Schiedam: Hermes IIII. B. S. Rotterdam: V. O. C.'s-Gr. C. C. II. Haarlem: V. V. V.Haarlem. Rood en Wit II—V. R. C. II. 20 Juni: Haarlem: Rood en WitHeimes. Hilversum: HilversumV. R. C. Den Haag: 's-Grav. C. C. IIAjax. Den Haag: H. IJ. S.—V. O. C. Haarlem: HaarlemRood en Wit. Amsterdam: V. R. C. II—V. V. V. 27 Juni: Den Haag: 's-Gr. C. C.Hilversum. Amsterdam: V. R. CHermes. Schiedam: Hermes n's-Gr. C. C. II. Rotterdam: V. O. C.Ajax. Haarlem: V. V. V.Rood en Wit II. HaarlemAlbion. 24 uursmarsch voor de Grenadiers en Jagers. Dinsdag 6 en Woensdag 7 Juli a.s. zal er een 24-uurs marsch plaats vinden van de brigade grenadiers en jagers, welke zal be staan uit een marsch van Den Haag naai* Haarlem en terug. Deze marsch vindt plaats met toestem ming van den kolonel, commandant der brigade grenadiers en jagers, onder mede werking van de Nederlandsche Athletiek Unie. De af te leggen afstand bedraagt circa 80 K.M. (Roomhuis 's-Gravenhage—II. F. C.-terrein Haarlem en terug); de marsch zal niet het karakter van een wedstrijd dragen, doch in het in goede conditie be reiken van het eindpunt. Om die reden zulten nader op te geven contróleposten niet voor vastgestelde tijdstippen mogen wofden gepasseerd. De deelnemers zijn tijdens den marsch verplicht zich aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen, nl. bij aankomst te Haarlem, od den terugweg te Noordwijk en bij terugkomst te's-Gravenhage. Zij, die in een slechte conditie worden aangetrof fen, zijn van verdere deelneming uitgeslo ten. De afmarsch zal geschieden in groepen van 12 man, die om de 7l/3 minuut zullen vertrekken; de eerste groep vertrekt om 12 uur des middags 6 Juli van het Roomhuis en aangezien er 20 groepen van 12 man zullen mededingen gaat de laatste groep af om 2.30. De aankomst op het H. F. C.-terrein (dat welwillend door het bestuur van H. F. C. er beschikking werd gesteld) zal plaats vinden van 8 uur tot 10 uur 30 min., telkens wederom met een tusschenruiinte van 7'/2 min. voor elke groep. De afmarsch te Haarlem heeft plaats van 10.30 tot 1 uur, terwijl de aankoms te Noordwijk vastge steld van 3.30 tot 6 uur; vertrek te Noord wijk van 6 uur tot 8.30, aankomst Room huis van 12 uur tot 2.30. Dat er animo voor dezen marsch bestaat blijkt wel duidelijk uit het feit, dat niet minder dan ruim 600 inschrijvingen van de grenadiers en jagers binnenkwamen. Ech ter zullen hiervan veten af moeten vallen, aangezien het maximum aantal deelnemers vastgesteld is op 240 man. Hij, die binnen den vastgestelden tijd in goede conditie arriveert, ontvangt een door de Nederlandsche Athletiek Unie beschik baar gesteld diploma, hoogstwaarschijnlijk ook een herinneringsmedaille of herinne- ringskruis. Als compagnieprijzen zijn alreeds uitge loofd een zilveren lauwerkrans door den heer W. J. Muiier, eerelid van de Neder landsche Athletiek Unie en een fraaie me daille door de Centrale Sportcommissic te Amsterdam. Nadat de manschappen na aankomst al len gekeurd zijn, marcheeren deze geza menlijk het H. V. V.-terrein op, alwaar dien middag de alreeds aangekondigde athletiek- en sportfeesten plaats vinden. De commissie tot regeling van dezen marsch bestaat uit de heeren W. L. F. C. ridder van Rappard, majoor der jagers, voorzitter; W. J. H. MuÜer, J. C. Wagner, kapitein der jagers; P. W. 9charroo, kapi tein der genie; D. J. de Vries, gedelegeerd lid voor de Nederlandsche Athletiek Unie, en A. G. Everts, le luit. der jagers, beide laatstgenoemde heeren behartigen het se cretariaat. Verkiezing Rijnland. De uitslag van de verkiezing voor hoofd ingeland en hoofd-lngeland plaatsvervan ger in het 8ste kiezersdistrict van Rijn* land hoofdplaats Woubruggeis als volgt: Tot Hoofdingeland is gekozen de heer J. H. Weydung, te Leiderdorp niet 408 stemmen tegen 289 stemmen op Jhr. Mr. J. A. de Ranitz. Tot Hoofd-lngeland plaatsvervanger werd gekozen de heer H. Straathof, te R ij p w e t e r i n g met 811 .van de 700 geldig uitgebrachte stemmen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2