OORLOGS-VARIA. ggp m f§f S- 1 life! i n p Wm m m Wk Éi IH iü 1! ggp w É1P-0llr Hü w Uit de Pers. Ce rol der vrijmetselarij. Wij lezen in het „Huisgezin": Wanneer men in dezen oorlog, met name in het optreden van Italië, de hand der vrijmetselarij meent te zien, dan staan er aanstonds een aantal onwetende mensehen klaar om dat te betwisten. Ge ziet spoken, zoo wordt u verzekerd. De vrijmetselarij is een humanitair genoot schap, dat zich niet met politiek bezig houdt. Met zoo'n dooddoener beschouwen onwe tenden en naivelingen het pleit beslecht. Voor hen kan het misschien eenig nut hebben te vernemen, dat dr. W. C. G. By- vanck, een gezaghebbend vrijzinnig histori cus, in de Nieuwe Ct. schrijft over de rol der vrijmetselarij in het hedendaagsch Portugal, met Italië het land, waar het lichtschuwe genootschap het felst en het meest onvermoeid heeft gewroet en gekuipt en samengezworen. Toen in 1908 de koning en de kroonprins van Portugal waren vermoord, werden door do republikeinsche patij „met behulp van de Vrijmetselarij, en van de geheime vereeniging der Carbonaria, naar het mo del der Italiaansche Carbonari ingericht, de voorbereidende maatregelen tot de om wenteling getroffen". In 1910 slaagde de omwenteling. De ko ning werd verdreven en de republiek uitge roepen. De nieuwe meesters zoo zegt dr. Byvanck beoogden een algeheele po litieke en sociale hervorming. „Niet voor niets was de omwenteling gesproten uit de loges der vrijmetselarij met haar humani taire beginsels." Deze humanitaire beginsels" licht dr. By vanck nader toe als volgt: „Scheiding van Kerk en Staat, opheffing der kloosterorden, invoering van den bur gerlijken stand en van de echtscheiding, afschaffing van den eedsdwang, verbete ring van het onderwijs, verheffing van het volkspeil, dat alles stond op het program ma en geraakte tot een begin van uitvoe ring. Het was als een overstrooming van weldaden. De ideeën zegevierden met de ideologen." Of scheiding van Kerk en Staat, ophef fing der kloosterorden, invoering van de echtscheiding perse tot de „humanitaire beginsels" behooren, en, zoo ja, of zulke humanitaire beginsels dan niet rechtdraads tegen de christelijke beginselen in drui- schen, is een vraag, waarover nog heelwat te zeggen zou zijn. Maar over deze kwestie, hoe belangrijk ook als bijdrage tot de kennis van het wezen der vrijmetselarij, gaat het thans niet. Zaak is do openhartige erkenning van dr. Byvanck, dat in de antidynastieke en anti-religieuse omwenteling in Portugal de vrijmetselarij een groote rol heeft gespeeld. Hiermee is natuurlijk niet het bewijs ge leverd, dat de vrijmetselarij de groote aan- stookster is geweest van den oorlog van Italië tegen Oostenrijk, maar wat ten aan zien van Portugal door een zoo onverdacht geleerde als dr. Byvanck is geconstateerd mogo hen, die het vermoeden en de waar schijnlijkheid der vrijmetselaarsactie in Italië aanstonds met een' breed gebaar en een groot woord verwerpen, althans tot eenige behoedzaamheid stemmen. Rechtzaken. Diefstal door een Belg. De rechtbank te Middelburg veroordeel de den 21-jarigen Belgischen student in de rechten E. J. v. d. Str. uit Lokeren, thans gedetineerd, wegens diefstal van verschillende waardevolle zaken te "Vlisr sing en overeenkomstig den eisch van het O.M tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. KANTONGERECHT HAARLEMMERMEER De zitting van het kantongerecht lever de geen belangrijke zaken op. Bovendien waren de meeste delinquenten niet ver schenen, zoodat hunne zaken bij verstek werden behandeld. Allereerst stonden terecht A. M., G. C. S. en F. J. v. d. D., allen te Lis se, die zich schuldig hadden gemaakt van tegen het Post- en telegraafkantoor aldaar te leunen. Dit euvel schijnt volgens de getui gen, aldaar zoo erg te wezen, omdat het post- en telegraafkantoor juist op een krui sing van den weg staat, dat het publiek niet eens behoorlijk bij de brievenbus kan komen, zoodat het ten slotte bij verorde ning verboden is om tegen het gebouw te leunen. Eisch tegen elk hunner f 5 boete 6ubs. 3 dagen hechtenis. J. C. S., melkrijder teHaarlemmer- m e e r heeft met zijn met twee paarden bespannen aan den Ringdijk bij het fort de Leide verkeerd uitgeweken bij het pas- seeren van een militaire auto, waardoor bijna een aanrijding werd veroorzaakt. Eisch f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. van W., timmei-man te Nieu w- Vennep, heeft zijn loonlijsten voor de Rijkgvei-zekeringsbank niet bijgehouden. Hij was een tweetal maanden achter, toen er bij hem controle werd uitgeoefend. Eisch f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. II. te Hi lieg om heeft met zijn buunnan H. onmin, welke reeds zoover is geloopen, dat het in doodelijken haat is veranderd. Op Zondag 5 April heeft hij op het sta tionsplein te II i 11 e g o m en later ook aan den Stationsweg zijn buurman H. en ook diens huishoudster, mej. Q., verschil lende malen bespuwd met tabaksspuw. Eisch f 15 of 3 dagen, met de aanzeg ging, dat als hij nogmaals voor een der gelijke zaak terecht moet staan, omdat het thans reeds een herhaling is, het O.M. pricipale hechtenis tegen hem zou eisëhen. „Woordjes" over Oud Roomsch Leiden. II. Mirakel en Mirakelsteeg? In ,,d en aardbo 1" en wel in het derde deel van dit werk „de Neder- lande n", leest men op bladzijde 544 on der ,,M iddelbur g": In het voorhuis van het gasthuis hangt een oude schilderij, verbeeldende een brood, veranderd in eenen steen te Leiden in het jaar 1316. Het ver meende versteende brood is een kei steen, uiterlijk vrij wel gelijkende naar hetgeen het zou geweest zijn. Het mirakel wordt verhaalt als volgt: Daer was op dese tijdt een vrouwe binnen Leijden die grooten honger leet e»n quam tot haer eigen suster begee- rende* broot van haer te hebben. Haer suster seijden dat sij alsoo veel als een broot niet meer in haer huijs en hadde. Daer die ander op seide, mijn alder- liefste suster, ick weet sekerlicken dat ghij broot in u huijs hebt, maer sij sloot I haar barmhertige handen ende seijde: is daer eenig broot in mijn huijs, God geve dattet steenen worde, dat welcke door de verhenghenissen Gods alsoo is geschiet, want alle dat brood, dat sij in haer huijs hadde, wordt verwandelt in harde steenen van de welcke noch één leijt binnen Leiden in de St. Pie- terskerek in een kasken aan de Noord zijde van de kereken op desen tegen- woordigen dach. Tot zooverre het verhaal, dat d e a a r d- b o 1 citeert. In groote bescheidenheid mogen hier eenige noten en vragen bijgevoegd. Vooreerst dient met het oog op het jaar tal dertienhonderd en zestien wel geobser veerd, dat schrijvers die het mirakel ge plaatst hebben tijdens het Spaansclie beleg of eenigen tijd vroeger tijdens 1420 zullen gedwaald hebben. En tweedens, dat anno 1315 een ver schrikkelijke hongersnood een deel van Europa en ook de landen van onzen Wil lem de Goede heeft geteisterd. Maar het verhaal, dat „de aardbol" geeft, heeft hij geciteerd. Weet iemand, uit welke chronijk? Voorts: Bestaat er eenig verband tus* schen Leidens mirakel en de Mira kelsteeg, welke op de tegenwoordige Oude Vest uitkomt? Hoe de schilderij in Middelburg konde bestaan, is wellicht gemakkelijk te gissen. Immers de Paters Norbertijnen, welke in Middelburg hunne prachtige abdij bezaten, waren in Den Haag en heel Holland ver breid, en de Batavia Sacra vermeldt hoe hun de zielzorg over de Leidsche Pie terskerk (in 1121 gewijd) eerst was gegund, al bracht Floris de Vijfde anno 1268 een Commanderij van de Duitsche Orde bij Sint Pieter. Verschenen in 1841. SPORT. Wandeltocht. Naar wij vernemen, zal aan den wandel tocht over 35 K.M., af te leggen binnen 7 uur, welke het Haagsche Comité ter bevor dering van openluchtsport op 6 Juni heeft uitgeschreven, ook eene afdeeling mariniers uit Amsterdam deelnemen. Deze afdeeling zal van pijpers vergezeld gaan. Het vertrek zal plaats hebben te 's-Graven- hage te 9 uur, vermoedelijk vanuit den Dierentuin. Naar reeds bekend is, wordt de volgende route gevolgd: den Haag via Leidschen Straatweg tot aan de Haagsche Schouw, clan naar Katwijk Binnen, vandaar naar Wasse naar, via De Kievit naar den Leidschen Weg en dan naar het H.V.V.-veld waar de eincl- contróle gevestigd is. Met de afdeeling mariniers heeft het aantal deelnemers de 200 ver overschreden. CRICKET. Morgen worden gespeeld: 1ste k 1 a 8. Schiedam, HermesV.R.C. Hilversum, Hilversum"s-Gjr. C. C. 2de klas. Den Haag, 's-Gr. C. C. II—V.O.C. Leiden, AjaxH. B. S. Haarlem, HaarlemV. R. C. II. Haarlem, Rood en Wit IIV. V. V. Twintig oorlogs-verklaringen. De verschillende oorlogen in den huidi- gen wereldkamp begonnen: 1. Oostenrijk tegen Servië, 28 Juli 1914. 2. Duitschland tegen Rusland 1 Aug. 3. Duitschland tegen Frankrijk, 3 Aug. 4. Duitschland tegen België, 3 Aug. 5. Engeland tegen Duitschland, 4 Aug. 6. Oostenrijk tegen Rusland, 6 Aug. 7. Servië tegen Duitschland, 7 Aug. 8. Montenegro tegen Oostenrijk, 6 Aug. 9. Montenegro tegen Duitschland, 7 Aug. 10. Engeland tegen Oostenrijk, 13 Aug. 11. Frankrijk tegen Oostenrijk, 13 Aug. 12. Japan tegen Duitschland 23 Aug. 13. Oostenrijk tegen Japan 24 Aug. 14. Oostenrijk tegen België, 28 Aug. 15. Turkije tegen Rusland, 29 Oct. 16. Engeland tegen Turkije, 2 Nov. 17. Frankrijk tegen Turkije, 2 Nov. 18. Servië tegen Turkije, 2 Nov. 19 Italië tegen Oostenrijk, 23 Mei 1915. Daar Italië zich ook in oorlog beschouwt met Duitschland kan men aan dit lijstje ge voeglijk de 20ste oorlogsverklaring toevoe gen. De 42 centimeter-houwitsers. De oorlogscorrespondent van de „Vossi- sche Zeitung" in Oostenrijk geeft de vol gende beschrijving van den nieuwen 42 centimeter houwitser: Voor het transport wordt een trein ge bruikt, die alle benoodigdheden mee neemt, het fundament, de draaischijf, het pantser, de kraan en de ammunitie. Men heeft twee dagen noodiig om het kanon op te stellen. Tegen vliegeniers moet het uiterst zorgvuldig gemaskeerd worden. Eens werd de houwitser door een vliege nier ontdekt. Onmiddellijk werden ra'Is aange'.egd en op deze wijze werd 's nachts het geheele toestel zijwaarts in het bosch geschoven. Dit was een buitengewone prestatie bij het gewicht van het geschut. Er kan" zeer snel mee gevuurd worden. Voor een schot is niet meer dan twee mi nuten noodig. De projectielen hebben drie maal het gewicht van die der 30,5 centime ter mortieren. Zij zijn zoo groot als een gewoon soldaat. Het fundament van den houwitser is bijna twee meter diep. Daar op ligt een krans met reusachtige kogels, waarop het affuit draait. En daarop ligt d'an de geweldige loop.x Het afschieten vindt plaats door een touw. Het Is den ar tilleristen verboden daarbij omhoog te kijken, omdat h-ot lange sterk lichtende mondingsvuur hevig verblindt. In den nacht van het Russische nieuw jaar heb ik een schot op Tamow zien af vuren. Seconden lang was het breede dal verlicht door den vuurstraal. De knal van het schot is zeer diep en daarom voor men- schen niet onaangenaam. Op dood mate riaal oefent de luchtdruk echter een ver nielende uitwerking uit. Een zestig meter van het kanon afstaande ammunitie wagen werd hevig_ beschadigd. Alle wanden er van ingedrukt en gekraakt. De Duitsche torpedo. Het is door sommigen in twijfel getrok ken, of de „Lusitania" door een enkelen torpedo tot zinken kon worden gebracht. De „Scientific. American" heeft echter reeds eenige maanden geleden gemeld, dat er van betrouwbare zijde de mededeeling ontvan gen was, dat een bijzonder type van tor pedo bij onderzeeërs in gebruik werd ge steld. Deze torpedo wordt alleen op korte af standen gelanceerd, en het gewicht, dat op andere wijze gewonnen werd, is besteed aan springstoffen, waarvan elke torpedo niet minder dan 420 pond zou bevatten. De uitwerking der ontploffing van deze hoe veelheid, vooral wanneer de torpedo het schip in de zijde trof, zou voldoende zijn om den inwendigen bouw van het schip oodanig te beschadigen, dat alle voordee- len der bijzondere bescherming, tegen het gevaar van een botsing aangebracht, te niet gedaan worden. Indien het bovenstaande juist is, zoo wordt van Engelsche zijde opgemerkt, dan zou men niet behoeven aan te nemen dat de „Lusitania" door haar eigen ammunitie opgeblazen werd, zoodat de Duitsche ma rine-autoriteiten zeggen, om het plotselinge en volledige effect van de torpedo-explosie te doen verklaren. Er is tegenwoordig geen vraagstuk in den oorlog, dat belangrijker is dan het vinden van een methode om den aanval van den onderzeeër en zijn doodelijk pro jectiel af te weren. De nieuwe Duitsche booten schijnen zoowel lanceerbuizen op zij als aan den boeg te hebben, hetgeen bij de pogingen tot afweer in aanmerking moet worden genomen. De nieuwe duikbooten moeten bovendien in staat zijn, om torpe do's te lanceeren, wanneer J;ij aan de opper" vlakte varen. Booze cijfers. De totale bevolking van de geheele wereld kent men natuurlijk niet precies, maar globaal wordt ze geschat op 1560 millioen zielen. De helft hiervan is 780 millioen. Neemt men nu saam de bevolking van alle landen, die thans onderling in oorlog ver- keeren, dan krijgt men een totaal van 888 millioen. Alzoo honderd meer. Eenerzijds heeft men dan: Rusland met 173.359.000 inw. Frankrijk met 39.602,000 inw. Engeland met 423.372,000 inw. Japan met 72.206.000 inw. Servië met plm. 400.000 inw. en Italië met 35.238.000 inw. Saam 747.777.000 inw. En anderzijds Duitschland met 67.812.000 inw. Oostenr.-Hongarije 51.390.000 inw. en Turkije 20.600.000 inw. Saêrn alzoo 139.800,000 inw. Conclusie daarvan is, dat de overgroote meerderheid van de wereldbevolking thans in onderlingen oorlog verkeert. En dat 't staat aan de zijde der drie Bondgenooten met plm. 140 millioen, te genover plm. 748 millioen aan den kant der tegenpartij. Het is juist, dat lang niet de geheele be volking van Engeland en Japan aan den oorlog deelneemt, maar hier staat tegen over, dat toch beiderzijds èn bij Kiautchau. en door het brengen van Indiërs, Austra liërs en Amerikaansche troepen op het Westfront en in de Dardanellen en Egypte, een zoodanige positie is ontstaan, dat ook het niet Europeesch element niet mag wor den verwaarloosd. „Std." Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 229 is Pc5. Correcte oplossingen ontvangen van A. van Hameren, Veur; J. Heemskerk, Roe lof arendsveen; R. Paulides, Leiden; Schaaklust, te Z.; J. Brugman en Th. Smits, Hazerswoude; E. de Ruiter, Oegst- geest. Correspondentie. E. de R., te O. Wit speelt altijd op .winst, zal dus geen pat (remise) spelen. Verbetering. In Probleem 231 moet Zw. pion d4 zijn e4. Zie Notatie. Probleem 232 van J. FRIDLIRIUS. 3e prijs North London Guardian 1894. ZWART. k Stand der stukken: Wit: Kh5; Ddl; Te7; Tg6; La4; Lc3; Pe3; Ph8; pionnen f3; g7. Zwart: Kd6; Dd4; Ld8; Pc7; Pe6; pion nen c4; c5. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 12 Juni 1915 aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. G e b o r e n: Martinus Jacobus, z. v. C. Zwetsloot en J. We-ssetman. Gerardus, z. v. G. Meijer en P. Vis. Gerardus Wou- terus Maria, z. v. W. C. Amij en M. de Jong. Anna, d. v. J. van der Greft en T. Kouw. Cornells Joanne Armoldus, z. v. J. de Vette en F. M. Borst. Cornelia Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Rheumatische pijnen. Rheumatische pijnen vertoonen zich liet sterkst bij verandering van het weer. Zij worden veroorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke wer king der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in dc spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen ge voelen, treden op. Wanneer de onzuiver heden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bron nen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewe gen, de gewrichten worden verwoest, ter wijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zieh tot een chonische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het op treden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pil len te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrich ten en voortdurend en geregeld het urine zuur uit het lichaam afvoeren. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post wissel f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 2694 Hendrika, d. v. J. van Iterson en C. H. Vis. Getrouwd: C. A. de Groot 30 j. en' C. van den Akker 30 j. M. Romijn 32 j. en L. M. de Graaf 31 j. Overleden: Th. J. van Leeuwen,, 3 mnd. P. Volwater, echtg. P. van Buu- ren, 74 j. J. T. Colijn, 14 d. J. Scha- kenbos, 30 j. BODEGRAVEN. Geboren: Co7-nelaa Jacoba, d. v. C. Boer en J. Verkerk. Jannigje, d. v. E. Spieker en J. Buijen. Corne.'is, z. v. J. G. Zeilstra en J. M. Rijk-aart. Martinus Pieter, z. v. I. van Staveren en F. Drost. Overleden: C. J. Verduyn 3 j. P„ Osnabrugge 7 w. C. Langcreis 7 j. NIEUWKOOP. Getrouwd: G. Groenend ijk 25 j. en M. Verduijn 21 j. J. de Vries 28 j. te Vinkeveen en N. Blom 25 j. onlangs te Uit hoorn. J. J. Pau,eisen 29 j. en C. M. van Ermonid 25 j._te Ilazerswouile. Ondertrouwd: P. G. Veihage 30 j.- en J. M. Kooijrnan 28 j. te Ou der-Am stel. S. Bodegraven 23 j. en J. van der Ent Braat- 26 j. te Nieuwveen. Geboren: Wilhelmina, d. v. J. van Capel en M. S. van Leeuwen. Sophia Theodora, d. v. J. P.ietcrse en M. van Trigt. Leonardus Maria, z. v. C. Wil denburg en A. BlommesteiiT Overleden: G. de Kuyer 56 j. echtg. v. M. Kijzer. TER-AAR. Geboren: Come lis Joannes, z. v. T. Verlaan en C. M. van Eijk. Jan Joost, z. v. W. C. Roest en H. Staals. Comelis Willem, z. v. W. C. Roest en H. Staals. Johanna Gerarda, d. v. J. van Kessel en C. van Tols. Henricus Petrus Jozef, z. v. F. II. van Eijg en M. F. Turk. Gehuw d: M. Spek en D. van Vliet. Marktberichten. LOOSDUINEN, 27 Mei. Groenten. In de heden gehouden veilingen zijn betaald voor: Eng. kaskomkomrnersle soort fS.8011.20, 2e soort f5.90 —9.10, 3c soort f 2.803.p. 1U0 stuks; salade le soort f0.300.10, 2e soort fO.100.20 per 100 krop; peen le s. 1*5.20, 8.70, 2e s. f2.90-1.— radijs fl.1.10: prei f 0.00 0.00; selderij 1'0.60—0.70; rabarber f 1.60-3.90; raapstelen 1'0.00 0.00, alles 100 bos; kroten f0.0.per ben; spinazie fO.10— 0.22; stoofsla f 0.000.0; komkommerstek f0.251.10 per mand. peterselie f0.800.95 per 100 bos, postelein f 0.340.53 per mand. Rijen Komkommers le soort f7.208.10, 2c soort f 1.60 6.20 3e s. f2.801.30 Gele komkom mers le s. f 11.5011.80 per 100 stuks. Zuring f0.13—0.15Bloemkool les. f 12,40—18—2e s. 5.906.10 p. 100 st. tomaten le s. f3110 2e soort f2227 per 50 K.G. Andijvie fl,20 1,70 per 100 struik. Aanvoer: 97,8S2 krop salade, 5212 kom kommers, ben spinazie,bos peen, 20,399 Bloemkoolen. Van alles wat. Gedachten. Maak uw hart tot uw huis. Wie in zijn jeugd te veel galoppeerde, dien begint al spoedig een matige draf moeilijk te vallen. Wilt ge dat een brief van u aandachtig gelezen zal worden, schrijf dan onduidelijk. Er zijn mensche» die een leugen overtui gender kunnen debiteeren dan de waar- li- id. Geduld en lanl nn euigheid zijn vooral in zaken niet de yv akheden, waarvoor ze in veler oog gehouden worden. Dit juist is de toovermacht der liefde, dat zij veredelt wat haar adem beroert, de zon gelijk, wier gouden stralen zelfs onweers wolken in goud veranderen. Een voorspeiling. Merkwaardig is, wat de eerbiedwaardige Don Bosco, de beroemde stichter der Sale- zianen, kort voor zijn dood voorspelde, ge lijk de tegenwoordige pater generaal der Salezianen plechtig verzekert. Don Bosco zelde hem; „Niet lang na mijn dood zal Italië in een grooten oorlog wor den gewikkeld; het zal geheel verslagen worden, het zal uiteenvallen en de Pause lijke Staten zullen worden hersteld." De uitkomst zal moeten leeren, of de voorspelling van Don Bosco werkelijk die van een ziener is geweest. „L. K." Droog weer of regen op til? Niet onaardig is het volgende antwoord in „Heem en Hof" op de dikwijls gestelde vraag „Droog weer of regen op til?" Hebben we in den gewonen barometer, en méér nog aan de weerberichten van het Meteorologisch Instituut van De Bildt, vrij wat houvast, wat betreft het weer voor den volgenden halven dag, wij allen hebben op onzen grond een onkruidplantje, dat ons beter dan barometers e. d. het weer be trouwbaar voorspelt. Het plantje is de ge wone Mier of Muur (Stella Media). Zijn de bloemen van de Muur geopend, reken er dan gerust niet op, dat er de eer ste 24 uur regen zal vallen. Regent het, of is er binnen genoemden tijd regen op komst, dan zijn de kleine bloempjes, in het eerste geval geheel gesloten, terwijl in het laatste geval de bloemblaadjes bezig zijn zich dicht te vouwen. Zijn de blaadjes ge heel dicht, dan regent het reeds, als gezegd, of het begint zeer spoedig. Wanneer we den raad geven „roei uw onkruid uit", denk er dan dus steeds bij „behalve één klein plantje Stellaria Media, want dit is onze onmisbare weervoorspel- ler." Want het belang, dat de landman heeft zij het weer voor den volgenden dag is te groot om niet elk middel van weervoorspel ling aan te grijpen. En persoonlijke con trole heeft ons al eenige jaren gelegenheid geboden de juistheid te constateeren, waar mee de Muur op handen zijnden regen vrij lang te voren aankondigt. Holiandsche trein-ldylle. Ochtend van een der laatste feestdagen, 't Treintje van 8.56 uit Leiden sukkelt in de richting van Hoofddorp. Niet ver van 't stationnetje Roelofarendsveen bemerken de reizigers een boerenkar, waar van de voerman de zweep onbarmhartig over het paard legt. Het heeft er veel van, dat het paard op hol is of dat de boeren kar eei) wedstrijd houdt met het stoom- paard. De trein rolt het stationnetje Roelof arendsveen binnen en stopt. Reizigers stap pen in en uit. Het sein voor vertrek wordt gegeven en het treintje zet zich in bewe ging. Op dit oogenblik wordt de boerenkar weer zichtbaar en daarin, half staande, een boerenvrouw, die geweldig met een familie- parapluie zwaait, ten teeken, dat zij ook nog wel graag met den trein mee wil. En nu gebeurt het meest wonderbaarlijke in de oogen van een stadsmenseh. Schrikt niet, lezer, de trein stopt, rijdt terug naar het station en wacht. De kaartjes moeten genomen worden, de trein wacht. De porte- monnaie schijnt zoek te zijn, te oordeelen naar het getas in de vele onderrokselie zakken. De trein wacht. Eindelijk is alles in orde. De boerin stapt in, na nog even afscheid genomen te hebben. Nogmaals wordt het sein gegeven en de trein zet zich voor de tweede maal in bewe- king, maar nu is het raak. De trein komt met vertraging in Hoofddorp aan, maar wie daar opkijkt, is een kniesoor. Was de boerin de schoonmoeder van den machinist? Een reuzen reptiel. In het nieuwe gebouw van het Nationale Museum te Washington (Ver. St.) bevindt zich een Stegosaurus, een voorwereldlijk reptiel, dat ongeveer 7 millioen jaren ge leefd moet hebben. Het is een bijzonder gaaf exemplaar, het geraamte weegt ongeveer één ton. In leven moet het dier ongeveer 7 a 10 ton gewogen hebben. Het is merk waardig, dat dit reuzendier het is onge veer 19 voet lang en is tot de heupen onge veer 11 voet hoog enkel van planten ge leefd heeft. Het is geheel van pantserpla ten voorzien, heeft sterke achterpootcn en zwakke voorpooten, zoodat het op heeft kunnen zitten. Terwijl het dier toch veel grooter dan een olifant geweest moet zijn, is zijn kop zoo klein, dat de herpenruimte nog geen vijftigste gedeelte van die van een olifant bedraagt. Een groot denker schijnt het dus niet geweest te zijn. Een vinger-landenbcrstel. Een liecl aardige nieuwe gummi tanden borstel is die zonder handvat, waarbij de borstel zich bevind op een gummi vinger. Men kan zoodoende met den borstel overal in den mond komen jyaar men xvih

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2