trokken cn door nieuwe, versche troepen ■vervangen. Het Russische leger kon door d«e om- standijgheid, tot een tegenaanval op de ver-bonden troepen overgaan. Het eerste begin van dezen nieuwen slag was echter voor hen weinig fortuinlijk; immers tus schen Jaroslau en Sieneiva forceerden de Oostenrijkers den 17den Mei een overgang over de San, waardoor de verbonden Hoe pen ziieh op den Oostelijken oever van die rivier konden nestelen. Slechts ten Zuiden van Jaroslau kondon de Russen zich op een terrein van 10 tbt 20 K.M. breedte handhaven. De jongste vooruitgang van de Duitsch- Oostenrijksclie aan do San komt neer op een bedreiging van Przeanysl. Mocht Przemyel (hernomen worden, dan zal dit <rit feit wel geen beslissenden invloed heb ben, maar toch van groote beteekenis blij ken. Op Zee. De duikboot- en mijnooriog. Het Deensche stoomschip „Betty", met een lading kolen -op weg van Blyth naar Kopenhagen, is Woensdag in de Noordzee getorpedeerd. Het schip begon onmiddellijk te zinken. De bemanning werd door het Zweedsche stoomschip „Waldemar" gered en naar Shields gebracht. liet Engelsche stoomschip ,,Morwen- na" uit Milfordhavcn is getorpedeerd en met granaten beschoten op 160 mijlen ten zuidwesten van Stauns Head. Eén man werd gedood en drie man wer den gewond. De bemanning werd door een Belgische trawler naar Milfordhaven gebracht. Volgens een „Havas'-bericht meldt de „Morning Post", dat op denzelfden dag van het vergaan der „Lusitania" de Duit- feche ambassadeur Bernstorff te Washing ton aan het departement van buitenland- 6che zaken vroeg om van Engeland een vrijgeleide te verkrijgen voor den Duitschen consul-generaal te New-York, die terug wilde keeren naar Duitschland. Het ver zoek werd overgebracht aan den Engel- 'schen gezant-, die antwoordde, dat 't on voegzaam was dat Bernstorff net vrijgelei de aanvroeg, terwijl zijn publicaties de (Amerikanen waarschuwden voorliet gevaar om over te steken. Engelsche hulpkruiser in de lucht gevlogen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, Idat de Engelsche hulpkruiser Prinses Irene'' door een ongelukkig toeval bij Shcemess in de lucht is gevlogen. Slechts één man van de equipage werd gered. Zeppelin-aanval op Engeland. Een Zeppelin vloog gisternacht boven Southend, waar bommen werden gewor pen. Een dame ,'die daar op bezoek was, werd gedood en een aantal personen werd gewond. In Southend wordt ondersteld dat er meer dan één -Zeppelin hebben deelgeno men aan den tocht naar Southend. Het eerste luchtschip werd gezien om tien minuten voor elven 's avondsT Dooi de neergeworpen bommen werd een huis in brand gestoken. De vele gewonden be staan in vrouwen en kinderen. De EngeLsehe Admiraliteit heeft een kennisgeving gepubliceerd betreffende de zen tocht naar Southend. Hierin wordt ge zegd, dat- totnogtoe bekend was, dat twee wouwen gedood waren en een kind zwaar verwond. De aangerichte schade is zeer gering. "Gewone watervliegtuigen verjoegen de Zeppelin, die in oostelijke richting ont snapte. De actie tegen de Darda nelles De Majestic" getorpedeerd. Officieel wordt uit Konstantinopel ge meld dat de Engelsche pantserkruiser „Majestic" Donderdagmorgen voor Sed- oel-Bahr in den grond is geboord. De „Majestic" ds Qiet vijfde Engelsche linieschip dat het slachtoffer is geworden van den aanval op de Dardanellen. Op den 18en Maart zonken de „Ocean" en de „Irresistible" en op den 23en Mei de „Go liath". Terwijl de beide eerstgenoemde schepen, dooi- de kustbatterijen tot zinken .werden gebracht., werd de „Goliath" door een torpedo vemiekl. Dc „Triumpih" werd Dinsdag getorpedeerd. De „Majestic" is'een oud lineschip van 1895; zij was bewapend met kanonnen, van 80.5, 15, 7.6 en 4.7 c.M.; zij had een snel heid van 17 18 knoopen en mat 15,150 Iton, de bemanning bestond uit 757 koppen, De Turksche verliezen. liet Engelsche Persbureau ontving het volgende bericht uit de Dardanellen: Ge durende den wapenstilstand, om welken de Turken hadden verzocht teneinde hun dooden te kunnen begraven, bleek, dat zij veel meer dan 3000 man, zoo als men aan vankelijk meende, hadden verloren. Op een strook van 80 bij 1000 yards wer den 400 lijken gevonden, en tijdens den wapenstilstand wei-den aan onze zijde van de scheidingslijn meer dan 12000 Turksche geweren, opgenomen. Verschillende Oorlogs berichten. Een dioskoop. Marconi, die gelijk be kend is opgeroepen werd om zijn plaats in het Italiaansche leger in te nemen, moet volgens den correspondent van het „Ber liner Tageblatt" te Lugano een belangwek kende uitvinding hebben gedaan, n.1. om door een dikken' muur heen te kunnen zien. Het moet een instrument zijn dat lijkt op een fotog-rafietoestel. Wordt dit te gen een muur aangebracht, dan wordt deze in het donker doorzichtig eai kan men dn het nevenrvei-trek de daar aanwezige personen duidelijk zien. Verliezen der Australiërs. Naar uit Sydney gemeld wordt, zijn tot nu toe in den oorlog 376 Australiërs gedood en 3047 gewond. Internationaal. Een Belgisch soldaat aan den Yser, schrijft naar wij in de „VI. Stem" lezen dat onze jongens van uit zoovele landen geschenkep ontvangen als een tol van bewondering voor hun dapperheid, dat zij er heelemaal internatio naai bij worden. Zoo zegt hij: „We dragen derhalve nu Engelsche hem den (maar ze vallen wat kort), Franschc onderbroeken (met practischen buikriem), Amerikaanschc jersey's (eerste kwaliteit); we dragen kepis, made in England (voor den zomer ite warm), schoenen, made in Amerika (gemakkelijk aan den voet), sol datenpak, made in France (stof deugt niet); we rooken Hollandsche tabak uit Engelsche pijpen en steken ze aan met Fransche luci fers; we drinken Japansche thee, we eten Zwitsersclie chocolat, we smeren Engelsche jam op ons Fransch brood; we blijven „Vlaamsche Leeuwen"; zingen de „Marseil. laise", juichen „God eave the King" toe; kennen het aria van het Russisch Boje Tsaria Krani" en we haten Deutschland über alles! Pfeifendeckel. Pfeifendeckel was de naam van den oppasser. Wat hij van zijnen luitenant te hooreai krijgt, is er niet altijd op berekend de wel willende toeneiging des hoorders te win nen „Hé! alle duivels, kerel, is dè.t schoenen poetsen? En hoe de vent den borstel houdt? Niets kun je, onbeholpen stuk mensch, niet ec|is schoenen poetsen! Wat ben je toch thuis in het burgerleven, domoor? De schoenenpoetsende oppasser, een vrij williger, die niet meer tot de jongeren be hoort. slaat de hand aan de kepi en ant woordt: „Universiteitsprofessor in Weenen, luite nant." Buitenlandsche berichten. Trametaking te Londen. De tramstakdng schijnt te verloopen en meai verwacht dat op het einde dezer week de «dienst geheel hervat zal zijn. Op som mige lijnen loopen reeds alle trams, op andere een derde gedeelte. De taxi-chauf feurs hebben pd.st. 4000 aan de stakers doen toekomen. Vele stakers hebben verzocht weder in dienst te mogen treden. Aanval cp een Duitsche chargé d'affaires in Mexico. Uit Mexico werd liet volgende bericht te Berlijn ontvangen: Den 18en Mei werd te 11 uur 's avonds in het gezantsehapsquar- tier de Duitsche chargé d'affaires, dr. Magnus, op ongeveer-150 M. afstands van het Duitsche gezantschap aangevallen door iemand die hem van zijn horloge met ket ting beproefde te berooven. Magnus verde digde zich met zijn stok tegen den aanval Ier, die hem daarop een messteek in de hartstreek toebracht, zonder hem echter ernstig te kwetsen. Behalve een vleesch- wonde, die het middelrif ongedeerd laat, ondervond. Magnus geen nadeelige gevol gen en is hij vrij van koorts en buiten le vensgevaar. Hij gaf de leiding der zaken ook niet op. Men verwacht dat hij binnen een paar we ken zal zijn hersteld. Een onderzoek inzake den aanval is begonnen. Het nieuwe Engelsche Kabinet. De eerste vergadering van het nieuwe Engelsche kabinet is gistermorgen onder voorzitterschap van Asquith in Downing Street gehouden. Alle ministers waren te- egnwoordig. Dreigende mijnwerkersstaking in Asturië. Volgens berichten uit Madrid in de Pa- rijsche bladen, hebben de mijnwerkers in geheel Asturië (Spanje) besloten den lsten Juni een staking te beginnen. De staking zal een grooten stilstand in de nijverheid veroorzaken, ook in verband met het toch reeds bestaande gebrek aan grondstoffen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Nederland protesteert bij de Duit sche Regeering. Het Haagscli Correspondentiebureau meldt: Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen is aan den gezant te Berlijn opdracht verstrekt om bij de Duitsche regcering erstig te protes teeren tegen liet feit, dat op 12 dezer door een Duitsch vliegtuig bommen zijn geworpen naar het Nederlandsche visschersvaartuig ,,'s-Gravenhage Y M 51", terwijl dit ter hoogte van Ameland aan het visachen was. Gift voor den Staat. De Minister van Financiën maakt bekend, dat door den schrijver van den in de „Staats courant" van 23/24 Augustus 1914 gepubli ceerde» brief, gedateerd Amsterdam 10 Augus tus 1914, aan het Rijk zijn geschonken 40 schuldbekentenissen in de 5 pets. Nederland sche Staatsleening, elk groot f1000, met alle daarbij behoorendc coupons. Deze schenking geschiedde als tegemoetkoming in de door den Staat gemaakte en te maken buitenge wone uitgaven tengevolge van de ernstige tijdsomstandigheden. Zij is in dank door de Regeering aanvaard. Duitsche vluchtelingen. Dagelijks brengen de treinen uit Vlissingen nog Duitsche families, uit Engeland verdreven, aan, meereudeels behoeftigen; 'tzijn meest vrouwen en kinderen, welke hier, door parti culieren geholpen, eenige ververschingen ontvangen. Van t Duitsche karakter merkt men niet veel. Allen spreken uitsluitend.... Engelsch. Een vervolging. Naar het „HbLd." verneemt, i9 er een vervolging ingesteld, op grond van artikel 98 van het Wetboek van Strafrecht (open baarmaking van iets, waarvan de geheim houding d-oor het belang van den Staat wordt geboden), tegen het dagblad „De Telegraaf", wegens de opneming van een ingezonden stuk, waarin militaire maat regelen werden gepubliceerd. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 8 Juni 1915, des avonds te halfnegen. De Katacomben te Valkenburg. Op Dinsdag 1 Juni a.s. in den namiddag zullen H.H. D.D. H.Il. de Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschoppen van Haar lem, Roermond en Breda en de Bisschop- Coadjutor van 's Bosch de Valkenburg- sche Katakomben bi^zoekeai. Nederlandsche Gemeenten. In de Woensdag te 's-Gravenhage gehou den tweede algemeene vergadering der Vereeniging van Ned. Gemeenten zijn de door het bestuur voorgestelde veranderin gen in de statuten met algemeene stem men goedgekeurd. De voornaamste wijzigingen bestaan hierin, dat de toetreding voor alle ge meenten nu wordt opengesteld en dat de minimum-contributie gebracht is op f 10. Terwijl dus nu ook gemeenten beneden 10,000 zielen als did kunnen toetreden, zul len deze voortaan dn het bestuur door ten minste 2 leden worden vertegenwoordigd. Het stemrecht zal voortaan in dier voege worden uitgeoefend, dat voor elke 5000 zdelen één stem wordt uitgebracht met een maximum van 24 stemmen, terwijl elk lid ten minste één 6tem zal uitbrengen. Korte Kroniek. Gistermorgen werd het nieuwe St. Bernardus-Gesticht aan de Nieuwe Pas- seerderstraat te Amsterdam, den llden Mei in gebruik_genomen, door Z. D. II. Mgr. Callier ingewijd. Woensdagmorgen 10 uur bracht II. M. de Koningin incognito een bezoek aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam. Hare Majesteit bezocht alle 'hoofdwerkplaatsen en bezichtigde het aan maken van munitie. Het bezoek duurde tot half een. Naar de „Tijd''Verneemt-, heeft het St. Hippolytusgesticht der eerw. Zusters August ine ssen te Delft het aangrenzende ruime gebouw Unitas aangekocht ter uit breiding van het ziekenhuis. Gisteren zijn officieel candidaat ge steld voor den gemeenteraad te Haar lem in district I voor de vervul ling van twee zetels de heeren J. W. v. Santé (U.L.), J. Jansen 'en Groenendaal (S.D.A.P.), G. Wolzak (R.K.l en J. BeeKinan (V.D.). Gemengde berichten. De „Rijndam". De directie der HollandAmerika-lijn ontving bericht uit New-York dat de „Rijn dam" daar gisteravond 7 uur onder eigen stoom werd verwacht. Alle passagiers, 21 eerste, 24 tweede 21 derde en 152 opvaren den, schijnen opgenomen door het ooriogs.- schüip „Zuid Carolina", dat hen ook gister avond te New-York zou brengen. Reuter seint uit New-Yoik: De „Rijndam" is aangekomen. De krui ser „South Carolina" had de passagiers aan boord. Rampen en Ongelukken. Aan den Beu- kelsdijk bij Rotterdam is gisterenmorgen ongeveer negen uur op het traject Rotterdam- Schiedam een ledige goederentrein gederail leerd. Een zestal wagens geraakte uit het spoor. De materiecle schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hoewel terstond met de opruiming van het materieel werd begonnen, ondervond het verkeer tusschen Rotterdam en Den Haag belangrijke vertraging. De trein van half elf uit Amsterdam kon niet binnenkomen en de reizigers moesten aan den Beukclsdijk uitstappen en te voet hun reis vervolgen. Reizigers voor de richting-Den Haag kregen den raad met de electrische tram te gaan. Waarschijnlijk doordien de liefboomen verrot waren stortte Woensdagavond te Zaan dam de basculebrug, die naar het pakhuis „Insulinde" aan 't Kalf leidt, in op het oogen- blik dat een viertal jongens van 17 en 18 jaar daarover gingen. Twee wisten nog bijtijds op zij te springen, doch de beide anderen werden door de neer vallende stukken hout getroffen, met het gevolg, dat de 18-jarige J. Stevens werd gedood. De andere, de 17-jarige N. Kat, kreeg een verwonding aan het been, die echter niet ernstig bleek te zijn. Te Wageningen is de 21-jarige student der R. H. L. T. en B. school M. uit Haarlem, Vrijdag, bij het zwemmen in den Rijn, ver dronken. Een dolfijn aangespoeld. Aan het vuur toreneiland te Durgerdam is aangespoeld een doode visch ter lengte van 8 M. De militaire bezetting heeft het van zijn ingewanden ont daan om te zien of er ook een fleach of iets anders uit zijn binnenste te voorschijn kon worden gebracht, echter zonder resultaat. Oude visschers beweren, dat men hier niet een verdwaalden dolfijn te doen heeft. Doodslag. Omtrent de vechtpartij met doodelijken afloop, schrijft men nog uit Oss aan het „Hsg.": Maandagmorgen gingen de gehuwde zwagers H. v. d. Loop, bijgenaamd dc Wever en H. v. Veniooy, beiden wonende te Heesch, er samen op uit, om in de hei konijntjes te vangen, waarover twist schijnt te zijn ontstaan, althans bracht de Wever zijn zwager een snede toe in den nek. Hiermede niet tevreden, ging de Wever, toen zij huiswaarts waren gekeerd, naar zijn zwagers woning en trof hem daar aan den maaltijd. Zonder iets te zeggen, viel bij hem aan en bracht hem een groote snede toe over den buik en over zijn gezicht. Van Venrooy greep daarop het op tafel liggende mes, sneed de Wever dwars over den buik, stak hem aan de slapen in het hoofd, om daarna hem dwars door den hals te steken, wat zeer spoedig den dood ten gevolge had. Deze moord geschiedde ongeveer zes uur 'savonds; het gerecht uit 's-Hertogenbosch was reeds half acht ongeveer in Heesch per auto aanwezig, tot het instellen van een onderzoek. Rampen en ongelukken. Langs de paden "van het Haagsche Bosch rondom de vijvers werden Woensdagnamiddag tegen 4 uur de rustig onder het lommer wande lende Hagenaars plotseling opgeschrikt door het geroep: een kind te water! Her blikken richtten zich daarheen en binnen enkef.e oogenblikken waren de vijverboor- den vol angstige toeschouwers. Het kiud dreef van den oever meer en meer aar het midden. Vele heeren stonden over het geval druk te redeneeren, keken naar alle kanten om hulp, maar niemand ging te water. Nochtans was er geen oogenblik te verliezen. Dit begrepen twee dames onder de wandelaars. Een harer, mevr. v. d. K., weifelde niet, zij ging te water, liep dooi den modder naar het kind, greep het en bracht het behouden op het droge. Er volgde een treffend tooneeltje lusschen de koene redster en de moeder, die inmiddels naderbij was gekomen. De heeren dropen af! (N. Crt.) Gistermorgen omstreeks 7 uur is tus schen Eefceren en Antwerpen een spoor- wegrijtuig 1ste en 2de klasse van den. 'rein van Antwerpen naar Roosendaal ont spoord. In dit rijtuig bevond zich de 'ta- liaansche consul uit Antwerpen met zijn familie, die blijkbaar naar Nederland ging. Er werd niemand gekwetst. De trein ondervond 27a uur vertraging. Gisteren is onder Tieke onder Nijega (Fr.) de woning van P. Hoekstra geheel afgebrand. Nekkramp. Onder het garnizoen te Amersfoort heeft zich weer nekkramp ge openbaard, thans bij het 9e reg. infanterie gelegerd in een der kazernes aan den Leusderweg. De gevallen schijnen niet van ernstigen aard. Doodelijk verloop is dan ook niet voorgekomen. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstigen uitslag afgelegd: het doctoraal examen in de staatsweten schappen door den heer Mr. J. P. A. Fran- gois (Scheveningen). het candidaatsexamen in de rechtsweten schap door Mej. W. H. Huart (Den Haag). Na verdediging van „Stellingen" werd heden bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer Joseph Gerard Sigisi- nund Nicolaas Beckers, geboren te Jabeck bij Sittard, wonende te 's-Gravenhage. SPORT. De grootste autobaan ter wereld. De grootste auto-baan ter wereld zal te New- York worden gemaakt. Er heeft zich een fi- nancieele combinatie gevormd met een kapi taal van 2Va millioen dollar. De voorbereidingen zijn reeds begonnen. De combinatie heeft de hand gelegd op de oude renbaan van de jockeyclub in dc Cheepsheadbaaien op die plaats zal de auto baan worden aangelegd. De baan krijgt een omvang van twee Engelsche mijlen (3218 M.) (in elliptischen vorm) De ruimte binnen zal ruimte bieden voor 20.000 wagens. Twee groote tribunes zullen worden opgericht) plaats bie dend voor 200,000 toeschouwers. Zoo mogelijk zal de baan dit jaar nog in gebruik worden genomen. De ondernemers zijn van plan elk jaar minstens twee groote internationale auto-rennen en een 24-uursrit te houden. Yliegen. Wij vernemen uit buitenlandsche bladen dat George Carpentier, tie wereldberoemde Fransche bokser, zijn brevet heeft behaald als aviateur en thans is opgenomen in het vliegkorps van het Fransche leger, Uit Stad en Omgeving. R. K. Vereeniging voor Volkszang. De afd. Leiden van de R. K. Vereeniging voor Volkszang kan met voldoening terug zien op den propaganda-avond in de groo te zaal van Zomercorg. De succes-avond van dezen winter, waarbij de secretaris van dc R. K. Ver eeniging voor den Volkszang de leiding had, ligt nog versch in friet geheugen. Met dezen avond zijn wij wederom een schrede verder gegaan.. Het wakkere voorloopig bestuur heeft tijd noch moeite ontzien om dezen avond te doen slagen en met alle beschikbare middelen inderdaad propa ganda voor den Volkszang geanaakt. De zaal was dan ook geheel gevuld en een drie tal professoren van Warmond en andere Eerw. geestelijken vereerden deze uitvoe ring met hun tegenwoordigheid. De heer Spendel heeft in zijn openings woord nog eens met tal van argumenten gewezen op het goed recht, van den Volks zang in het algemeen, van een R.-K. ver eeniging voor Volkszang in het bijzonder en bewezen, dat het goede, liet stemmige, het echt Hollandsche lied de straatdeunen en andere onhebbelijke liederen kan ver vangen, indien er medewerking is. Mede werking van allen, die voelen voor de goede zaak, die doordrongen zijn van sociaal rnedevoelen. De heer Spendel heeft er nog eens met nadruk op gewezen, dat de vereeniging absoluut niet ten doel heeft welke zangvereeniging ook te bestrijden of ter zijde te streven. Integendeel zij zal juist medewerken, dat goede krachten aan die vereenigingen kunnen worden afge leverd. Het Dames-zangkoor „Maris Stella" on der de voortreffelijke leiding van mej. A. C. de Vos zette in met „Roomsche Blijd schap" en „Lente". Het koor werd op ver- dienstvolle wijze aan de piano begeleid door mej. V. Hollants. Maris Stella is sinds wij haar het laatst hoorden eenige leden rijker geworden. Zij heeft ontegen zeggelijk vorderingen gemaakt en beant woordt ten volle aan haar doel, mede te -werken dat het volk in zijn breede lagen goede, gezonde liedjes leert zingen. De ver schillende liederen werden over het alge meen goed en vlot gezongen, aan uit spraak en accentuatie is ook veel gewon nen. Maris Stella dankt haar succes voor een groot deel &an mej. Vos, die de las tige. moeilijke dikwijls ondankbare taak heeft leiding te geven aan een dames- zangkoor. Ook haar kinder-zangklassen beloven veel voor de toekomst. Die jongens en meisjes zijn propagandisten in den dop, straks nemen zij de leiding in den volkszang en dan is het natuurlijk cres cendo. De kleinen hadden goed ingestu deerd, zongen er lustig op los en waren in den bovensten hemel, dat zij weer eens op de planken mochten, voor het voetlicht met al die groote mensclien om lien heen. Om al die woelwaters af te richten en er orde onder te houden is geen gemakkelijke taak. De heer J. Sporenberg heeft ons doen genieten met zijn mooi vol b'ariton geluid van „Ons Lied". De heer Sporenberg ver staat de kunst het publiek in te palmen, hetgeen het beste uitkwam toen hij liet „Soldatenliedje" zong en de mensclien mede liet zingen maar tevens leerde hoe zij moesten zingen. Nog een propaganda- avond en de heer Sporenberg heeft de men sclien in zijn macht. Zij zul'len van hem leeren, dat ook Hollandsche liedjes mooi, zuiver, zoetvloeiend zijn en dat op de eerste plaats in eigen taal moet gezongen wor den. „Ik en mijn wijf" heeft hij buitenge woon gezongen en voorgedragen, de aan wezigen kenden op het laatst het refrein van buiten. Niet weinig tot dit succes heeft bijgedragen mej. C. v. d. Laan, die gemak kelijk en voortreffelijk op de piano bege leidde en uit dit instrument haalde wat er uit te halen viel. Mej. A. C. de Vos heeft ons vergast op „We ruilen toch ons landje niet" en „Geen Overpad". Wij hebben genoten van haar mooj zuiver alt geluid en vonden het jam mer, dat zij maar eenmaal als zangeres optrad. Maar waar bijna de geheele avond haar leiding eischte is dit gemakkelijk te begrijpen. Wij brengen met den geestelijken advi seur, den WelEerw. heer v .Leipsig, hulde en dank aan allen, die hebben medege werkt om dezen propaganda-avond zoo succesvol te doen slagen en zijn er van overtuigd dat veel, veel in de toekomst be reikt kan worden, omdat in het bestuur mannen en vrouwen zitten met durf en aanpak, die willen en omdat zij willen zullen slagen, om ook Leiden een R.-K. Vereeniging voor Volkszang te geven, die zal kunnen wedijveren met alle anderen. Tijdens de pauze werd in een vergade ring van de leden het bestuur als olgt samengesteld. De heer H. Spendel, voor zitter, Jac. de Graaf, vice-voorzitter J. Sporenberg, secretaris, Dr. Niemer, 2e secretaris, mej. Onland, penningmees teres, de dames Pelle en Vos, commissa rissen. Mannen en vrouwen, jongens en meis jes, die voelen voor zang, voor muziek, die er van overtuigd zijn, dat het echte lied onder het volk moet komen, talmt niet langer. Wordt lid van de vereeniging. Wordt niet alleen lid, maar steunt haar werkdadig met uw stem en met uw geld. Het ds een schoon werk, een daad van sociaal-medevoeten met duizenden anderen. Belgische kinderen. Mevrouw De la Fai'.le en de heer Kelle- naers, van het R.-K. Huisvestingscomité te Leiden, zijn alhier gisteravond aangeko men met 34 noodlijdende Belgische kinde ren uit Antwerpen, Brussel, Leuven en Dinant. De kinderen zijn voorloopig onderge bracht in het gesticht de Voorzienigheid en zullen naar Leeuwen bij Druten (Geld.) worden gebracht, waar zij bij verschil lende families zullen worden opgenomen. P'.antenkeurïng. De groote plan:ui ten toonstelling en -keuring Aan de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, wo.ke verleden jaar wegens de tijdsomstandig heden niet kon doorgaan, zal vermoedelijk 3, 4 en 5 September in Zomerzorg gehou den worden. Geslaagd. Voor akte-examen lager on derwijs is te Haarlem geslaagd de heer F. W. Krüger alhier. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Voorzitter: Burgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren Biesheuvel, Evelein, Los, en 't Hooft. O. a. doet de Voorzitter mededee- ling van den uitslag van de gehouden aan besteding van den verbouw Raadhuis. Er waren 6 biljetten ingeleverd, waarvan laag ste inschrijver was A. den Ouden te Nieuw- Vennep voor f 13960, doch na besprekingen met dezen laagsten inschrijver heeft deze de genoemde som teruggebracht op f 13000. B. en W. hebben in deze kwestie een praeadvies aan de Raadsleden doen toe komen om alsnog deze verbouw te doen doorgaan. Het bedrag is hooger dan vroe ger wel is genoemd doch in dit praeadvies zetten B. en W. nader uiteen waarom dit het geval is, hetgeen hierop neerkomt dat de prijzen van materialen in dien tusschen- tijd aanmerkelijk zijn verhoogd en dit bedrag tevens is begrepen ruim f 2000— aan buitengewone reparatiën, welke sedert een paar jaar uitgesteld zijn geworden. De minderheid van B. en W. wil op grond van deze buitengewone som de bouw voorloo pig uitstellen, totdat de omstandigheden beter zullen zijn geworden. Een zeer langdurige discussie onstaat hierover, totdat tenslotte besloten wordt den bouw opnieuw aan te besteden, zonder de buitengewone reparatiën er in op te ne- men. De heeren Van Zyverdenen Kis te m a k e r verklaarden zich er tegen en wenschten de geheele verbouwing tot later uit te stellen, de heer Verkuyl hield zich buiten stemming. Inzake de oprichting van telefoonkanto ren in de verschillende deelen der ge meente wordt besloten dit aan te houden evenals de voorziening in het ophalen van haardaseh enz. te Zwanenburg. Verschillende voorgestelde financieele regelingen worden goedgekeurd, waarna, daar de rondvraag niets opleverde, de ver gadering gesloten werd. KATWIJK-AAN-ZEE. I Geslaagd. Voor akte-examen lager cd»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2