27 De Oorlog. BINNENLAND. je JAARGANG No. 1709 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f* 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG MEI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Het Fransche communiqué maakt nelding van Fransche vorderingen op den veg Aix-Noulette-Souchez. De Duit- ichers handhaven zich in hun pas /eroverde stellingen ten Oosten van 'peren. De Oostenrijkers verklaren iet offensief krachtig voort te zetten in ialicië. Italië neemt het offensief op Ie Italiaansc-Oostenrijksche grens. Van het Westelijk oorlogs terrein. Van het Westelijk oorlogsterrein melden leide partijen eenigon voortgang der Duit- chers ten oosten van Yperen. Dezen hebben laar weer met begunstiging van den Oos- enwind een van hun fameuze gasaanval- en gedaan, die de geallieerden zich voor tellen binnenkort met gelijke middelen te ie antwoorden. Daar in Westelijk Europa le dagen, waarop in den zomer de wind uit iet Westen en Zuidwesten waait, veel tal- ijker zijn dan die met Oostelijken of Noord- lostelijken wind, loopen de Duitschers ge- laar de slachtoffers van hun eigen vinding- ijkheid te worden. Uit de mededeeling van 'rench, dat de houding van de Engelsche' oldaten heeft aangetoond dat „met de ioodige voorzorgen" aan dezen vorm van lanvallen het hoofd kan worden geboden, alt op te maken, dat die voorzorgen niet iveral bijtijds genomen waren. Anders is liet te verklaren, dat enkele gedeelten van le Engelsche linie verloren zijn gegaan. l/an het Oostelijk oorlogs terrein. van Weichsel en San, .tot aan den )njeth tot het offensief overgegaan. Radymno, dat de Duitschers onder Mac- ensen gewonnen hebben, is een kleine laats aan den spoorweg tusschen Jaroslau i Przemysl, voor den San. De Duitschers ijn na de bezetting van Radymno in Zuid- ostelijke richting „naar den San" voort- ;rukt dus nog niet erover. Ten Z.O. van Przemysl melden de Oosten ijkers voortgang, maar de ring om die esting is nog geenszins gesloten. Italië ten oorlog. De houding van den H. Stoei'. De Katholieke „Corriere d'Italia" schrijft ter de houding van den H. Stoel tegen- er den nu uitgebroken oorlog: „De Katholieke Kerk, belichaamd in den rheven persoon van den Paus en in de mgregaities, welke Hem ter zijde staan, verheven boven alle nationale aspira- .velke als van zelf uit de verandering de positie der verschillende staten rtvloeien. Haar woorden en verlangens i&n boven de voorbijgaande belangen en aflieten. In dezen zin kan men zeggen: i H. Stoel neemt niet aan den tegen woo r- jen oorlog deel, of liever is verheven bo ven het lot van ons vaderland in diiit uur, ofschoon zulke niet-deelneming nog geen onverschilligheid beteekent. Want al mengt de Paus ziich niet in den strijd der naties, des te inniger gevoelt hij het lijden en den angst van de in oorlog gewikkelde volkeren." De Duitsche vertegenwoordigers bij het Vaticaan. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Het vertrek der bij den Heiligen Stoel geaccre diteerde diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland uit Rome naar Lugano is volgens een besluit van de Duitsche Regeering geschied, omdat hun veirder verblijf te Rome het Vaticaan moeilijkheden zou kunnen bereiden, die de Duitsche regeering wil vermijden. Bij zonderlijk geldt dit voor den Pruisischen gezant, wiens woning buiten het Vaticaan ligt en wiens verdere werkzaamheid laar- door zeer zou zijn bemoeilijkt. Dat de terugroeping zou zijn geschied tengevolge van den druk van den Pause lijken Stoel is onjuist. De ambassadeurs naar hun land terug. De Italiaansche ambassadeur Bollati is gietermorgen vroeg uit Berlijn vertrokken. Prins en prinses Von Bülow zijn gis'er- morgen vroeg uit Rome te Berlijn aange komen. Koning Victor Emanuel naar het front. De koning van Italië is Dinsdag den chef van den generalen staf Cadorna naar het hoofdkwartier gevolgd, dat in de ouurt van Bologna opgeslagen is. De hertog an Aosta en de graaf van Turijn bekleeden de Oppercommando's in het leger. De hertog der Abruzzen heeft het opper bevel over de vloot. Alle overige kringen van het Huis van Savoye zijn reeds naar het front vertrokken, Louis Bonaparte heeft zich aangemcM als vrijwilliger. xicn pTaafs *óp"d?rTl?4en bij Coldeltonale, twintig mijlen ten Oosten van van Tirano. De Italianen sloegen de Oostenrijkers af die blijkbaar Italië binnen wilden dringen en namen eenige honder den Oostenrijksohe Alpenjagers gevangen. (De Col del Tonale ligt in den alpen- groep ten zuiden van den Oirfcler, juist op de Italiaansch-Oostenrijksche grens waar die in strak zuidelijke richting loopt.) Itaj ië en Turkije. Uit Athene wordt aan de Berlijnsche bladen geseind: De Italiaansche gezant bij de Porte, Garsoni, zal met het geheel e ge- zan tschap sp er s on e el volgens berichten van de Grieksche bladen heden (25 Mei) Conr stantinopel verlaten. De actie tegen de Darda- nellen. Het Eng. Persb. bericht: In de Dardanel- len heeft de eerste Fransche divisie op 21 Mei belangrijke vorderingen gemaakt en is nu dicht bij de Turksche loopgraven. De vijand deed een krachtigen aanval op de Indische brigade en wist tijdelijk voet te vatten. Een tegenaanval dreef de Turken terug. Zij verloren niet minder dan vijfhonderd man. Er is een wapenstilstand toegestaan ten einde de dooden te begra ven. Er liggen er meer dan 3000 dicht bij onze loopgraven. De Franschen hebben samen met de En gelsche vlootdivisie een belangrijke vorde ring gemaakt in den nacht van 24 Mei en daarbij slechts geringe verliezen geleden. Ook de territoriale divisie is vooruitge gaan. De nieuwe linie is versterkt. Generaal d'Amado terug. Generaal d'Amade is uit de Dardanellen te Parijs aangekomen. Verschillende Oorlogs berichten. De duikboot- en mijnoorlog. Volgens een Lloydstelegram uit Browhead is het Amerikaansche s.s. „Nebpaskan", van Li verpool naar Delaware Breakwater onder weg, op 40 mijl van Fastnet getorpedeerd. De bemanning heeft zich in de booten be geven. Het weer is mooi en kalm. De „Nebraskan" voerde groote Ameri kaansche vlaggen en de naam was met groote letters op beide zijden van het 6chi|p geschilderd. Het is haast onmoge lijk, seint Reuter, dat de duikboot onkun dig is geweest van de nationaliteit, te meer daar het een heldere, mooie avond was. (De Neb raskan meet 4409 t-on en behoort aan de American and Hawaiian ss. Cy. te New-Yoric.) Gered. Engelsche torpedo-jagers trof fen gisterochtend een Duitsche Tauibe drij vend in de Noordzee aan. Twee man, een officier en zijn mechanscien, die negen uur lang in het water hadden doorge bracht, werden gered. Het vliegtuiig werd in den grond geschoten. De luchtvaarders zeiden, dat zij wegens een gebrek aan den motor hadden moeten dalen. .~wi. «oriënt ~^v.trix'.gsche telegraaf-agemt- schap is het Qhineesch-Japaneche verdrag Dinsdagmiddag geteökend. Het treedt- van den datum van de on- derteekening af in werking, de bepalingen nopens de Japansche nederzettingen in Mantsjourije en Mongolië echter pas over drie maanden. Het gebruik van verstikking9gassen. Naar aanleiding van het gebruik van ver stikkende gassen in den oorlog, herinnert de „Sun" (New-York) eraan, dat de Ver- eenigde Staten indertijd hebben geweigerd de overeenkomst om dit strijdmiddel niet te gebruiken te ondez*teekenen. Een geschenk van de Argentijnsche kolo nie. De Argentijnsche gezant bood, uit naam van de Argentijnsche kolonie te Pa rijs, het Fransche legerbestuur twintig auto-verbandwagens aan, benevens twaalf auto's voor gewondenvervoer. Deze sanitaire trein werd heden ter beschikking gesteld van den minister van oorlog. De strijd in Z. W. Afrika. Een aantal bereden manschappen keerde uit Zuid- West-Afrika terug om uit den dienst te worden ontslagen. Buitenlandsche berichten. Het nieuwe Engelsche Kabinet. Het nieuwe Engelsche Kabinet is als volgt gereconstrueerd: Eerste minister Asquith, minister zonder portefeuille Lansdowne, lord Chancellor sir Stanley Buckmaster, president of the privy Council Lord Crewe, grootzegelbewaarder lord Curzon, kanselier van de Schatkist Mackenna, minister van binnenlandsche zaken sir John Simon, van buitenlandsche .zaken Grey, van koloniën Bonar Law, van Indië Chamberlain, van oorlog Kitchener, van oorlogsminutie Lloyd George, van marine Balfour, van handel Runciman, president van Local Government Board Long, kanselier van het hertogdom Lancaster, Churchill, secretaris van Ierland Birrell, van Schotland Mackinnon Wood, van landbouw Selborne, commissaris van openbare werken Har- court, van openbaar onderwijs Henderson, attorney-general sir Edward Carson. Haldane krijgt de orde van verdiensten. De „Times" zegt: Een nieuw kabinet is thans geplaatst, aan het hoofd der natie, dat uitsluitend ten doel heeft de Duitschers te verslaan. Het blad hoopt, dat nationale dienst in den breedsten zin van het woord het wachtwoord zal zijn en het eerste werk van het kabinet, waarop eigen toekomst en die van het Rijk berusten. De „Daily Chron.", hoewel van oordeel, dat goed geleid de nieuwe ministers het land grooten dienst kunnen bewijzen, be treurt het niettemin, dat Balfour aan het hoofd der admiraliteit .te bij"zijn aftreden blijft. Het blad betreurt verder onomwonden de benoeming van Carson, met het'oog op zijn antecedenten tijdens de campagne in Ulster. De „Daily News" acht eveneens het op treden van Balfour aan de admiraliteit en het terugtrekken van Fisher het minst bevredigend. Hoewel het aan het land nog niet duidelijk is waarom er eigenlijk een coalitiekabinet moest zijn, is de algemeene indruk nu van het verkregen resultaat, dat er een sterke regeering is gevormd. Het nieuwe bloed kan grooter vastberadenheid, krachtiger wil, besliser moed brengen, alle hoedanigheden van hooge waarde in deze De revoiutie In Portugal. Aan een particulier schrijven op 17 Mei uit Lissabon verzonden, is door de „Msb." het volgende ontleend, handelende over den opstand, die aldaar heeft plaats gehad: We hebben nu kennis gemaakt met een burgeroorlog, dde bedroevender, maar minder bloedig is dan de andere. Toch zijn er in twee dagen meer dan 600 gewonden en 300 dooden te Lissabon gevallen. De Portugeesche vloot heeft de stad ge bombardeerd en de artillerie van het gar nizoen beschoot de oorlogsschepen. Het was lang geen alledaagsch schouw spel, maar wel weinig geruststellend, want de projectielen troffen zelden hun doel, FEUILLETON. HEREENIGD. - Hoe zoo, kindlief? - Gij weet toch, Sir, dat ilk krachtens laatste handeling mijns vaders de ver- Be ben van den heer Rocke, en dat ik ft hem en niemand anders trouwen zal, dra ik meerderjarig word. - Klara, geen woord meer daarover, ik u verzoeken mag. Dank zij de uit- faak van de wijze rechters, bezit ik al- a als voogd het recht, om te beschikken !t uw persoon en over uw toekomst. En deze hoedanigheid gehóedlt mijn plicht ir voor te bewaren het slachtoffer te i rden van een avonturier. En dat kan ien geschieden door dat' ik zorg voor i waardig en echtgenoot. Nu dan! Mijn Francis Le Noir, bemint u en heeft i om uw hand gevraagd. Ik heb hem toegezegd en geef hem u tot uw aan- pde echtgenoot! fora werd bloedrood; hare oogen scho- vonken en met een hoogheid, die haar |Qd bij haar misschien niet vermoed j antwoordde zij: Kolonel Le Noir, ik ben een jong sje, in uwe oogen zonder ondervinding h' ik doorzie' uw plan zóó goed, alsof ®n man ware op jaren en met wereld ziel. Niet mijn verloofde, maar gij en zoon zijn de fortuinzoekers, die belust op mijn geild. Daarom alleen vervolgt mij- Maar al mijn rijkdom en iik zelf 'oren door mijn heiligste belofte aan dan, dien ik liefheb en voor wion ik :r ja, zelfs den dood zal door staan, Liever dan hem ontróuw te wor den! klonk het op vasten toon uit Klara's mond. Den dood, meisje? Er zijn dingen in de wereld, die veel erger zijn dan de dood! zeóde Le Noir op dreigenden boon. Dat weet ik wel. Doch het ergste van alles zou zijn indien ik mij verbond aan een man, dien ik slechts kan verachten, riep Klara uit. Le Noir sprong op. Hij kon zich niet langer beheerschen. Het laatsbe overblijf seltje van gekunstelde vriendelijkheid wegwerpende, sisde hij: Gij zijt in mijn macht en gij zult u voegen naar mijn wil, goedschiks of kwaad schiks! Deze woorden gingen vergezeld van een bffik, die voor het arme meisje geen twij fel meer overliet omtrent hetgeen haar te wachten stond eai als door een onzichtbare macht getroffen, stond zij daar een steenen beeld gelijk. Ik ga thans heen, ging haar laaghar tige vijand voort, terugvallend in zijn vroe- geren kalmen toom, en zóó dicht op haar (toetredende, dat zijn adem haar gelaat raakte. Om zes uur vanavond komt het rijtuig, dat u en Francis naar de kerk zal brengen, waar gij getrouwd wordt. Ik zal ondertusschen het verlof gaan vragen. Hoop er niet op, dat gij mij ontsnapt.Mor gen zijt gij mijn schoondochter! En met een blik, die in Klara's hart de laatste hoop deed Sterven, verliet de ellen deling de kamer. Thans eerst kwam er le ven in Klara's bijna versteende gestalte; bet bloed begon opnieuw in hare aderen te vloeien, haar adem en haar macht tot Spreken keerden terug. O vader, riep zij, vader red gij uw kind uit de macht harer vijanden 1 Haar oog viel op een prachtigen Mexi- caanschen dolk, die op een wandtafeltje lag en hare wangen gloeiden. Vlug greep zij naar het wapen. Dit is mijn redding, fluisterde zij. Deze dolk zal mij bewaren voor het verschrikkelijkste, dat mij kan overkomen, indien de ellendelingen hun dreigement ten jiitvoer willen brengen! Maar is dat geoorloofd? Mag ik mij het le ven benemen, al is dit nog aoo ellendag? O, Vader in den Hemel, leid Gij mij op den rechten weg! En op de knieën vallende, vouwde zij krampachtig de handen en begon als wan hopig te snikken. Plotseling deed het ge- druisch van naderende voetstappen haar opschrikken. Zij had nauwelijks tijd om op te staan, haar goudblond haar goed te strijken en haar betraand gelaat af te drogen, toen de deur geopend werd en zij de stem van Donkey Knight hoorde, die zedde: Miss Day, daar is mies Black om u te bezoeken! In het volgende oogenblik hield Kapi- tola haar jeugdige vriendin vast omarmd. K/.ara, kindlief, wat is er gebeurd? vroeg het jonge meisje op bezorgden toon. Hebt ge geweend? Wat scheelt er aan? Kan ik u helpen? Toe, vertel het mij. Verdrietig zag Klara haar jonge gezel in de moedige oogen en er scheen iets van moed over haar te komen ondanks al haar hopeloosheid en al hadr lijden. Ja, Kapitola, ik zal u alles vertellen. Ga mee naar mijn kamer. Ik zal u al het verschrikkelijke, dat .ik op mijn hart heb, mededeel en, Ach, Ik ben bijna wanhopig! Na verloop van eenige minuten wist Kapitola alles wat Klara's leven betrof tot het laatste uur. O, hoe zou ik wenschen, prevelde Kapitola, die ademloos geluisterd had, hoe zou ik wenschen in uw plaats te zijn, hoe gaarne zou ik degene zijn, die men tegen haren wil zocht uit te huwelijken aan een man dien ik verafschuw! Wat aoudt gij doen, vroeg Klara ern stig. Wat Lk zou doen? Ails ik in uw plaats geweest was en de ellendige Le Noir zou tegen mij gezegd hebben wat hij u gezegd heeft, zou ik hem neergestoken hebben, zooals hij daar voor mij stond, als een misdadiger. .0 Kapitola, ge kent hem niet, anders zoudt gij voor hem beven. Ik weet nog maar één redmiddel, het laatste! fluisterde het ongelukkige meisje, op dèn Mexicaan- schen dolk wijzende. Weg daarmee! riep Kapitola met be slistheid. God is meester over leven en dood! Wöi'len sterven ls hetzelfde als laf zijn. Er zijn wanneer onversaagde moed niets helpt nog twee wegen: de vlucht of wel het' zoeken van hulp bij den gees telijke, die de trouwplechtigheid verrich ten moet en die door zijn zegen geen wij ding geven kan aan onrecht. Ach, beide is nutteloos! antwoordde Klara terneergeslagen. Elke voetstap, dien ik doe, wordt bewaakt. Kapitola's gelaat betrok. In diep gepeins verzonken zat zij daar minuten achtereen, totdat zij plotseling opsprong met een hellen glans van vol doening iin haar oogen, Wachtl piep zij,.. Er is nog een mid; hetgeen daar naast was had het meest te vreezen. Verscheidene huizen zijn in brand gesto ken en andere geducht beschadigd. Hei arsenaal is door bestorming genomen. Enfin, op het oogenhJik is de orde weer zoo wat hersteld, maar de geesten blijven opgewonden en ik geloof, dat er nog tal rijke slachtoffers zullen vallen. Gedurende den opstand was het onmoge lijk om telegrammen of brieven te ontwon»» gen en de treinen liepen niet. Aan alle zij- den waren de verbindingen afgebroken. Nederland en de Oorlog. T ij del ij k gezantschap bij den Paus. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de suppletolre be grooting van buitenlandsche zaken nopen» de instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus heeft gisterochtend in het gebouw der Kamer hare eerste bijeen komst gehouden. De heer W J. van Haren Noman Jr., verzoekt mede te deelen, dat hij niet in stemt met het adres van den Nationalen Bond van Protestantsche Kiezers aan H. M. de Koningin in zake het „Tijdelijk Ge zantschap bij den Paus", dat zonder zijn medeweten werd verbonden, en hij zijn onL slag heeft genomen als lid van het Hoofd bestuur van dien Bond. Het tweede Hoofdbestuurslid! Kon. Nat. Steuncomité 1914. Door bemiddeling van de Javasche Bank fs uit Nederl.-Indië, ten believe van het Koninklijk Nationaal Steuncomité in Den van f 50,000 overge- Haast getorpedeerd. Het stoomschep „Comeric" van Glasgow met bestemming naar New-York, een van de schepen, die levensmiddelen varen voor de commissie van Bijstand aan de Belgen, is laatstleden Donderdag bijna getorpe deerd nabij het lichtschip Noord-Hinder. De tweede stuurman zag een torpedo, ge lanceerd door een Duitschen onderzeeër op 30 40 yards voor de „Comeric" langs gaan. De onderzeeër verdween en de „Co meric" werd niet verder lastig gevallen. Door onderzeebooten ach. t e r v o 1 g d. Het gisterenmorgen te Iloek van Holland van Liverpool komende Engelsche stoom schip „Imber" rapporteert bij het licht schip Noord-Hinder door 2 onderzeebooten te zijn achtervolgd. K o n. m a r i ri é-r e s e r v e, De minister van marine doet een onder zoek instellen naar de omstandigheden, waarin de gezinnen van het personeel der Kon. marine-reserve verkeeren, ten einde aan de hand van de verkregen gegevens na te gaan, of er aanleiding beslaat, aan do Koningin in overweging te geven, in ge vallen, waar het verblijf in werkelijken dienst van de gezinshoofden of kostwin ners voor hun naaste betrekkingen behoef tige omstandigheden heeft in het leven ge- del! Wel zijn daaraan groote gevaren ver bonden, maar het is de eenige uitweg uit dit donkere labyrinth! Klara zijt gij be reid tot het uiterste? Ja, zelfs tot het ondergaan van den docd! klonk het besliste antwoord. Nu, dan het gewaagd! antwoordde Kapitola, die er niet aan dacht, dat zij op het punt stond zo f zich uit te leveren aan haren meest verbitterden vijand. Het is een wanhopige poging, maar zij inoet gedaan worden! Wij moeten onze rollen omkeenen. Ge verlaat dit huis in mijne plaats. Wool, mijn bediende, houdt er de wacht bij. In mijn rijkostuum zal de trouwe neger u vast en zeker voor inij aanzien. Gij slaat den sluier over uw ge zicht en verlaat'met vasten tred dit huia, bestijgt mijn paard en rijdt in gestrekten draf naar Tip-Top, om daar de avondpost- koets naar Staunton te nemen'. Daar gaat gij onmiddellijk de hulp inroepen van den voogdijraad. Ik zal intusschen hier uw rol moeten spelen. De uren, die er nog ver- loopen vóór den avond, geven u tijd ge noeg, om op uw vijanden den noodigen voorsprong te winnen, want als mijn plan gelukt, zal de poets, die wij den schurken spelen, niet eer aan den dog komen dan op het laatste oogenblik. En dan God geve het zijt gij gered. Die ellendelingen mogen niet zegevieren, tot geen enke»!e<n prijs. Maar nu gauw aan het werk. Wees steifk, Klara, en alles loopt goed af. God zelf heeft mij tot u gezonden om u te hel pen; laten we de schurften doen sidderen. (Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1