BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Italia arische wenschcn langs vreedzamen weg boven deelneming van Ttaliië aan den oorlog de voorkeur zouden hebben ge schonken. Van den anderen kant schrijft hij staat de onverdachte vaderlandsliefde der katholieken er boig voor, dat de katholie ken in het volte besef van hun plicht mede optrekken voor de grootheid van het land, nu de quaestie is beslist. Opmerkelijk is dan ook de houding der katholieke trust- en andere bladen, die in tegenstelüTng met de socialistische „Avanti" welk blad nog voortdurend tegen den oorlog blijft agee- ren loyaal erkennen, zich thans alleen door de belangen van de eenheid der natie te laten leiden. Het patriottisme zet van nu af alle an dere overwegingen ter zijde, hoe pijniijk velen persoonlijk een oorlog tegen het ka tholieke Oostenrijk moge vallen. Dc Oostenrijksche viool-actie. Een telegrafisch officieel bericht over de Oostenrijksche vloot-actie in den morgen van 24 Mei luidt: Heden voor zonsopgang, dus juist 12 uur na den Italiaansche oor logsverklaring, ondernam de Oosten- rijksch-IIongaarsche vloot gelijktijdig een reeks van welgeslaagde tochten aan de Oostkust van Italië van Venetië tot Borr- ïetta. In Venetië wierp een vlieger van de marine 14 bommen en veroorzaakte brand in het arsenaal, beschadigde een torpedo jager, en viel krachtig het station, het pe troleum-reservoir en de loodsen voor vlieg tuigen op het Lido aan. In het zeer nau we kanaal van Porto Corsini was een Oostenrijksche torpedojager met scherp schutters binnengedrongen totdat hij plot seling onmiddellijk naast zich sterk bezette loopgraven zag. Het grootste deel van de geheel verraste bezetting werd neerge schoten, waarna echter 3 verdekt opge stelde strandbatterijen een hevig vuur uit bun ongeveer 12 c.M. kanonnen richtte op den voor de monding van het kanaal lig gende kruiser Novara en de torpedoboot co. 80. De auikboot- en mijnóorlog. Het Zweedeche stoomschip „He media" van Hemosand, is 23 Mei oostelijk van hei loodsstation Soederarm op een verankerde mijn gestooten en na 6 minuten gezonken. De bemanning van 22 koppen is gered. Buitenlandsche berichten. Het spoorwegongeluk in Engeland. De officieele cijfers omtrent het spoor wegongeluk in Engeland zeggen ons dat 158 menschen werden gedood en 200 ge wond. Met militaire eer zijn Maandag de overblijfselen van honderd gedoode solda ten ter aarde besteld te Leith. Alle bedrij ven daar waren gesloten, alle publieke ver makelijkheden afgezegd. De straten waren gevuld door een deelnemend publiek. Bij het onderzoek in zake het ongeluk met den militairen trein bij Gretna Green bekende de seinwachter volmondig, dat de schuld aan hern lag, daar hij er niet aan had gedacht, dat er een lokaaltrein op de lijn was. Spoorwegongeluk. Toen een groep menschen Maandagavond bloemen en andere geschenken in een tusschen Jettingen en Burgan stilstaanden militairen trein wierpen, reed een perso nentrein uit tegenovergestelde richting op deze menschen in. Vier van hen werden gedood, zeven zwaar en meerderen licht gewond. De koning van Griekenland. Er is een ongunstige wending in de ziekte van den Koning van Griekenland gekomen. Men meldt dat Prins George van Grieken land in gezelschap van twee Fransche pro fessoren van Parijs naar Athene is vertrok ken. Een telegram uit Athene meldt dat prof- Krauss uit Berlijn naar de Grieksche hoofdstad is ontboden. Tegen den oorlog. De „Avanti" blijft moedig voortstrijden tegen den oorlogeroes. Opnieuw heeft het socialistisch oigaan een scherp protest uitgevaardigd tegen den oorlog en tegen hen die naar dep oori'og streven. De soeia- Üstósche partijleiding roept alle arbeiders op, ook gedurende den oorlog voor den vrede te aabeiden. Daarentegen heeft de Turijnsche „Stampa" zich thans aan de spits der oorlogsvrienden gesteld. Da Italiaansche oorlog cn Amerika. De deelneming van Italië aan den we reldoorlog zal voor de Vereenigde Staten van Amerika belangrijke economische ge volgen hebben. In Amerika wonen n.l. circa 1,300,000 Italianen, waarvan 35 pCt. tot de reservisten behoort.. Te New-York alleen wonen meer dan 400,000 Italianen. Door de oproeping dea* Italianen zal in bepaalde industriecentra, in het bijzonder voor spoorwegaanleg, groot gebrek aan ai fce J £e' ijcrlchtci:. De „Voss. Zeitung" verneemt uit Athene: De „Hesna" beweert uit goede bron le kunnen melden^ dat Italië 40,000 man naai de Dardanellen zendt. Italianen zullen in Montenegro landen om Cattaro te veroveren en het front tegen Dal mat ie te versterken. Het Italiaansche hoofdkwartier is te Bologna gevestigd. Uit Weenen verneemt het blad, dat een Italiaansch vliegtuig met twee stafofficie ren naar beneden is geschoten bij Gör.-.. Bedde officieren werden gedood. De „Voss. Z."' verneemt uit Athene: de regeeringsbïaden melden, dat het ingrij pen van Italië geen imooed zal oefenen op Griekenland's neutraliteit. De Boekarester correspondent van het blad verneemt van betrouwbare zijde het zelfde voor Roemenië. Van hei Wesielijk oorlogs terrein. Op het Westelijk Oorlogsterrein hebben de laatste dagen geen verandering van beteekenis gebracht. In Vlaanderen wer den de Duitsche aanvallen in de richting van Yperen voortgezet. In deze gevechten vielen 150 gevangenen jn handen der Dui<- sche troepen en werden twee mitrailleurs buitgemaakt. Van het Oostelijk oorlogs terrein. In Noord-Polen schijnt volgens de Rus- feische communiiqué's een. verandering Ln den toestand te zijn ingetreden. De Russen ischijnen n.l. hun front een eind naar het. Westen te hebben vooruiigebraeht. Het offensief der Duitsch-Oostenrijksche troe pen in Galicië, waarmede zulk een schit terend resultaat was bereikt, is, 'vooral op he punt waar dat offensief tot een beslis sing had kunnen voeren, tot staan geko men en de Russen van hun kant begin nen weer op verschillende punten aanval lend op te treden. Daarentegen meldt het Duitsche com muniqué een Duitsch succesje aan de Dabisse, ten Oosten van Rossieni, waar hun troepen 2240 gevangenen maakten en vijf mitrailleurs vermeesterden. Verschillende Oorlogs berichten. Het Enge'schc slagschip „Triumph" ge torpedeerd. Het Turksche hoofdkwartier deelt mede: Dinsdagmiddag is het Engel- sche slagschip „Triumph" in de Golf van Saros voor Ari Boernoe getorpedeerd en gezonken. (De „Triumph", in 1903 van stapel ge- Soopen, was een slagschip van 12,000 ton, bewapend met 4 stukken van 25.4 c.M., 14 van 19 c.M., 14 van 7.6 c.M., 4 van 5.7 c.M. en 2 torpedolanceerbuizen. De bemanning bestond uit 700 koppen. Het was een zus terschip van de „Swiftsure", die ook aan de Dardanellen dienst doet, Re<L) Nederland en de Oorlog. Nieuwe harimg. Door twee Katwij-ksche haringloggers, die als eerste schepen van die vloot naai de visscherij uitzeilden en gisteren na een drieweeksche reis te IJmuiden terugkeer den, werden te zamen 357 vaten nieuwe haring aangevoerd. Door een onderzeeër a a n g e v a^ll e n. Uit Maassluis meldt men d.d. 25 Mei'. De binnenkomende Harwtichboot „Cro mer" rapporteert op 15 mijl van den Noord- Hinder door een onderzeeër te zijn aange vallen. De afgeschoten torpedo is langs den kop van het schip heengegaan. ne: V op to- gen de voorstelling, dat een tijdelijk ge zantschap bij den Paus zou uitloopen op oen b 1 ij v e n d gezantschap. Het blad zegt o. m.: De Regeering meent dat er te Rome iets gedaan kan worden en misschien reeds wordt gedaan, om tot den vrede te komen, en dat het in 's lands belang is dat Neder land daarvan door een vertegenwoordiger op de hoogte zal blijven. De zaak kan nu op teleurstelling uitloopen, ze kan ook wat wij vurig hopen een verblijdend re sultaat hebben. Maar in beide gevallen zal de taak van een gezant, die. als wij dat woord gebruiken mogen, slechts eene mis sie ad hoe vervult, zijn afgeloopen. Hij zal dan terugkomen met een „Der Mohr hat seme Schukligkeit getlhan, de Mohr kann gehn". En nu weten wij wel, dat er in ons land zijn, die meenen, dat het weinig moeite zou kosten van deze tijdelijke en bijzondere missie eene blijvende te maken, maar dan vergissen zij zich toch. De financieele re geling van deze aangelegenheid kan toch zoo opgezet worden, dat het tijdelijk en bijzonder karakter van de missie in de wet wordt vastgelegd. Er as dus voor de Evangelische Maat schappij en anderen, waarbij men, zooals van zelf spreekt, de heeren Mr. Tddeman en Jos. van Veen weer in de eerste rijen ziet staan, geen reden om front te maken tegen het „te niet doen van 1872". Er wordt met dit wetsvoorstel niets gepraejudiceerd over het herstel van de missie bij den Paus, en voor het opwekken van eene April-beweging is er thans nog veel min der aanleiding dan in 1853, al is het thans dan ook eene April-beweging ln een glas wa: i\ Dr. J. F. B. van Hasselt, a. 1. te Rotter dam, deelt mede, niet in te stemmen met het adres van den Naitionalen Bond van Protestantsche Kiezers aan H. M. de Ko ningin, weshalve hij zijn ontslag als lid van het hoofdbestuur van dien Bond geno men heeft. De (A.-R.) „Standaard" merkt op, dat van een defenitief herstel van hefGezant- echap geen sprake is. „Wat voor wordt gesteld, doelt zegt de driestar-schrijver op een geheel tij del ijk en maatregel en gaat buiten alle kerkelijke gelegenheid om. De maatregel is er alleen op gericht, om indien Nederland als 't land van de Vre desconferentie en van 't Hof van Arbitra ge iets tot herstel van den vrede onder nam, de internationale invloed van het Vatikaan met wat dezerzijds beproefd werd, verband te doen krijgen. Van verzet zal dan ook wel geen sprake zijn." Ook de (Ghr.-H.) „Nederlander" legt den nadruk op het t ij d e 1 ij k karakter van het gezantschap. „De beslissing, die aan de Kamer worllt voorgesteld te nSiffon, zal volgens het chr. -historisch o rgaan eene ine-den ies] e, zijn-. De wenseh om onzerzijds al het mogelijke te doen wat leiden kan tot her stel van den vrede der volkeren staat voorop, en de zending van dr. Nolens naar Rome heeft, blijkens de toelichting, geene andere beteekenis en geen ander doel gehad dan zekerheid te verkrijgen omtrent de juiste beteekenis der berich ten over de mbgelijkhedd van Pauselijke vredes-b em oei in gen De Regeering stelt er prijs op. voor dit doel met den Pauselijken Stoel sa men te werken. Waar nu door de instelling van een t ij d e 1 ij k gezantschap met een welom schreven doel, geeneriei offici'eele band tusschen den Paus en ons Staatsbestuur wiorcfet gelegd, zegt het blad, althans geen-, die eenige principieel© erkenning van niet algemeen aanvaarde beginselen in houdt, daar wijl het ons^voorkomen, dat tegen dit voorstel geene wezenlijke bezwa ren kunnen worden aangevoerd. R.K. Bond yan Kantoor- en Handelsbedienden. Onder leiding van den heer A. A. van Hamersveld, van Amsterdam, vergaderde deze bond op tweeden Pinksterdag te Utrecht. De financieele toestand van den Bond heeft nogal geleden door de mobilisatie. Tot 's voor zitters spijt betaalt de meerderheid der ge- mobiliseerden, ook zij, die net zeer wel kunnen, geen contributie, omdat zij- daarvan statutair vrij zijn. Vervolgens wees spr. er op, dat er in den laatsten tijd van dé zijde van de Mid denstandsorganisatie hier en daar pogingen zijn aangewend om handels- en kantoorbe dienden in die organisatie op te nemen. Daar tegen waarschuwde spr. met klem. De leden zullen goed doen zulke pogingen onmiddellijk ter kennis van het bestuur te brengen. In middels heeft spr. geen bezwaar tegen samen werking met Middenstandsorganisaties. Besloten werd vervolgens, allereerst om het hoofd van het Bondsorgaan te veranderen in: „Orgaan van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië." Daarna werd in de vacature-J. F. de Rooy tot afgevaardigde ter examenfederatie gekozen de heer Van Driel te Eindhoven, terwijl in de vacatures van Buinebeke en v. d. Berghe tot leden van het Bondsbestuur werden gekozen de heeren Schreinemakers te VenloenNieu- wenhoff te Sneek. In beginsel werd voorts aangenomen een vooTstel-Leiden, strekkende tot wijziging van het reglement op het Werkloozenfonds, ten einde de mogelijkheid te scheppen, dat alle adspirant-leden van eene afdeeling, die aan gesloten is bij een gemeentelijk werkloozen fonds, dat toeslag geeft ook aan personen van 18 jaar, gedurende één jaar vóór het ingaan van hun lidmaatschap van den Bond als gewoon lid ook direct uitkeeringsgerechtigd worden bij eventueele werkloosheid. Aangenomen werd vervolgens een voorstel- Delft luidende: Het Bondsbestuur (de bond) steune zoo mogelijk de afdeeling financieel by het geven van boeklioudcursussen enz. aan hare adspiranten. Tevens werd aange nomen het volgende amendement-Eindhoven De afdeelingen trachten zooveel mogelijk steun te erlangen van andere vereenigirigen, van het Rijk en de Provincie, zooals meerdere cursussen van organishties als Middenstands bond enz. Zij trachten zooveel mogelijk het initiatief 1e nemen, dat gemeentelijke cur- wt een desbetreffend voorttel-Zv Jde besloten, de kwestie der jcugd-organisatit dooi het Bonds bestuur in studie te doen ramen. Na eenige beraadslaging aanvaarde de ver gaderingmede een voorstel-Arnhem,luidende: Het Bondsbestuur belegge van tijd tot tijd vergaderingen van afdeelins -besturen. In aansluiting aan een desbetreffend voor- stel-Amsterdam, deelde de voorzitter mede, dat het Bondsbestuur al het mogelijke zal inliet .werk stellen, om, zoo ec-nigsdns mogelijk, in het komende jaar collectieve rbcidscontracten af te sluiten. Een vcorstel-Leeuwarder.., om de Bonusver gaderingen voortaan geregmd te Utrecht te houden, vond geen genade tij de vergadering. Bij de rondvraag beval de sveleeiw. adviseur de deelneming van de ledtn van den Bond aan de retraites aan. Te 4'2 uur ging de vergadering uiteen. Een collecte, als vrijwillige ondersteuning van de-Bondsfinaneicn bedoeld, bracht f 13.15 op. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eene nieuwe parcJiie opgericht te Stokkum en benoemd tot pastoor aldaar den ZeerEerw. heer G. A. v. Sonsbeeck. Do nieuwe Generaal der Franciscanen. Nadat op Hemelvaartsdag de voorbereidin gen waren begonnen, vir_g den 22sten Mei op het Vigilie van Pinksteren de verkiezing aan door het generaal-kapittel der Francis- canerorde yan den nieuwv-o generaal, onder praesidiuni van den protector der orde kardi naal Giustini, die daartcc door Paus Bene- dictus zelf is afgevaardigd, 103 geconvoceer- den namen aan de verkiezing deel, die, on danks de gebeurtenissen welke thans in Italië plaats grijpen haar gewoon verloop had. Tot Minister-generaal were gekozen dehoog- eerw. pater Serafino Cinv een Italiaan van geboorte, Napolitaan, 40 jaar oud en sinds 26 Februari 1893 in de oule getreden. Ver leden jaar was hij benoeïhd tot custos van het H. Land, na geruimtn tijd in het St. Antoniuscollege te Rome leeraar in de schrif- tuurkennis te zijn geweest. Een huldiging; Zondag a.e. zal in het St. Vincentiusge- sticht te 's-Gravenhage de nagedachtenis ge huldigd worden van den Eenv. Broeder Carolue, die langer dan 30 jaar Directeur was der kweekschool voor R. K. Onderwijzers. Om 8 uur zal in de kapel van het gesticht een H. Mis voor de zielerust van den over ledene worden opgedragen. Onder die H. Mis Algemeene Hv Communie der oud-leerlingen van Broeder Carolue, die in grooten getale bijdroegen voor deze huldiging. Daarna zal de gedenksteen onthuld en aangeboden wor den. Tot besluit gemeenschappelijk ontbyt, aangeboden door den Ecrw. Broeder Willi- brordus, Overste van het Gesticht. De witmarmeren gedenksteen, in gulden letteren de huldiging vermeldend, is aange bracht in een der zalen van de kweekschool. Er boven hangd een levensgroote buste van den ontslapene, .geteekend door den Eerw. broeder Armand, die wonderwel de karakte ristieke gelaatstrekken van br. Carolus wist weer te geven. Een prote&t-vergadering. In het gebouw Prediker 12la in de Janvossensteeg had gisteren een protest- meeting plaats tegen het wetsontwerp tot het instellen van een gezantschap bij den Paus. De vergadering ging uit van eenige orthodoxe Protestanten en werd geleid door den heer C. Bloot, lid van den ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente. Men was eerst Maandagmorgen op het denkbeeld gekomen deze vergadering te beleggen. En haastige spoed is zelden goed men had als spreker uitgenoodigcï ds. Knop uit Rotterdam. Ds. Krop, die in den lande een reputatie bezit in het lan- ceeren van hatelijkheden aan het adres van de Katholieken..., Zulk een man is toch, dunkt ons, niet de meest geschikte persoon om over bovengenoemd onderwerp te spreken. En zoo dachten er giistex-en blijkbaar meerderen over. Als wij ons niet sterk vergissen, was geen enkel Leidsch predikant ter vergadering aanwezig, en wij misten ook alle of teil minste de mees te voormannen uit het Protestantsche kamp. Dat de oorzaak van dit feót niet moet worden gezocht, althans niet voorna melijk, aan de onverwachte bijeenroeping, maar dn den persoon van den spreker, staat .voor ons vast, Ds. Krop ving zijn rede aan met een ge bed, waarin hij smeekte om „gematigdheid Zeer ruw deed het daarom aan, dat de spreker begon met als zijn imeening te verkondigen, dat de Paus geen enkele vredesbemiddeling aanwendt „dan om be ter zijn tegenstander te kunnen m i s 1 e i- d e n". Als de bezadigde predikanten te dezer stede dit lezen, zullen zij blij zijn bij het uiten van zulk een grove be'.eedi- ging, ingegeven door een verb'dnden haat, niet tegenwoordig te zijn geweest. De inhoud der rede (bestond geheel en al in een bekladden van het Pausschap, aan de hand van óf uit hun verband gerukte óf halfbegrepen óf door dichters en rede naars in hunne dichterlijke of oratorische vervoering werkelijk overdreven gezegden. Het Pausschap aldus spr. is de ga pende wonde, waaraan de Roomsche Kerk doodbloedt We begrijpen waarlijk niet, waarom spr. zich er dan zoo druk over maakt, We zouden zeggen: Laat dat Paus schap rustig zijn gang gaan, maak u niet bevreesd over een mogelijke vergrooting van zijn macht, integendeel, laat het zich grooter maken, des te breeder wordt de wonde, waaraan... de Roomsche Kerk doodbloedt. Als een bijzonderheid willen wij hier even vernielden, dat deze klaarblijkelijk heel goed op de hoogte zijnde spieker mededeelde, dat er een dogma is te ver wachten, waarin de Godheid van den Paus wordt geleeraard... Arme toehoorders, meerendeels eenvoudige lieden (zeer vee! vrouwen), wien zulke dolzinnige begrippen over de Katholieke Kerk worden inge- .VKliw t leer der Katholieke Kerk, dat er geen za ligheid buiten die Kerk zou zijn te vin den.... Elke Katholiek weet, dat volgens de leer zijner Kerk, iede r die in goede trouw dwaalt, zalig kan worden. En welke theorie verkondigt ds.Krop? Een theorie, die, gelukkig, de meeste Protestanten, naar wij meenen, niet zullen onderschrij ven. In „De Rotterdamsche Kerkbode" (27 Maait 1915) schreef hij „dat géén goede trouw, geen oprechtheid in de dwaling ons kan zaligmaken, maar uitsluitend en al leen het geloof in den Heere Jezus Chris tus, den Middelaar Gods en der men schen." Welke theorie Is nu „onverdraagzaam", die van de Katholieken of die var. ds. Krop? Ten slotte werd een motie voorgesteld, welke werd aangenomen, nadat ze was ge amendeerd door... prof. Eerdmans. Na tuurlijk, deze befaamde antii-papist was hier tegenwoordig. Aan het eind der vergadering waarin geen gelegenheid werd gegeven voor dc-bat hief hij eenige jammerklachten aan, die het hardste gemoed konden week ma ken, over het „noodlottige" regeerings- voorstel en drong er op aan, dat in de motie ook gewag zou worden gemaakt van het terugroepen van de gezanten der met Italië oorlogvoerende mogendheden aan het Pauselijk hof. Eerstens, is het niet geheel juist, dat de gezanten zijn terug geroepen, tweedens zou daar niet uit volgen, dat nu ook de neutralen maar van een gezantschap bij den Paus moesten af zien. Maar.... de geamendeerde motie werd aangenomen. „De protestmeeting te Leiden, samenge roepen om haajr stem te verheffen tegen het wetsontwerp betreffende bet tijdelijk gezantschap bij den Paus wil gaarne haar vertrouwen uitspreken in de Regeering, doch kan niet verhelen dat dit verirouwon ten zeerste is geschokt door g'^.cmd wets ontwerp en verzoekt de Regeering drin gend teneinde de nationale eenheid niet te verstoren, genoemd ontwerp in te trek ken vooral nu oo(k Oostenrijk-Hongariie, Pruisen en Beieren in verband met den oorlogstoestand in ïtalië hum gezanten hebben teruggeroepen." Of de motie invloed zal hebben? Er zijn in den lande gelukkig te veel Protestanten, die er anders over denken dan ds. Krop! R. K. Vakkern. In het Bondsgebouw werd gisteravond de j aaiwergadering gehouden van de R. K. Vakkern. Aanwezig waren de vakvereeni- gimgen van Typografen, Handels- en Kan toorbedienden, Metaalbewerkers, Timmer lieden, Land- en Tuinhouwarbeiders, Schil ders, Slagers en Meubelmakers, benevens de R. K. Volksbond en de St. Josephgezel- leawereeniging. De voorzitter opende deze vergadering met gebed en hield een korte beschouwing over den stand en invloed der R. K. Vak beweging hier ter stede. Na lezing der notulen werd door den len secretaris, den heer P. v. d. Staak, jaar verslag uitgebracht, benevens financieel verslag door den 2en penningmeester, den heer v. Tol. Goedkeuring werd gehecht aan het be- sffuit van het bestuur om wedetr een bloe mendag te onganiseeren -voor het fonds Herwonnen Levenskracht. De aftredende bestuursleden P. Heems kerk en H. Goddijn werden met op een na algemeene stemmen herkozen. Im de plaats van den heer v. Tol, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer De Groot. Als voorzitter werd herkozen de heer P. Heemskerk. Na gehouden rondvraag, waarbij uitvoe rig ter sprake kwam, welke punten de taak zijn der R. K. Vakikem, en welke zaken overgelaten moeten worden aan den Volks bond en Josephgezellen-Vereen ging, werd de vergadering met gebed gesloten. Kamer van Koophandel. Naar verluidt is heden dc benoeming te verwachten van Mr. A. L. Hermans, ad vocaat en procureur te dezer stede, tot se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het Groene Kruis. De aid. Leiden van de Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" hield gisteravond een alge meene vergadering in het gebouw van het magazijn van verplegingsartike'en. De voorzatter Dr. J. A. Schreude.r heette de aanwezigen hartelijk welkom em gaf het woord aan den se-cr. dr. H. J. Taverne ter voorlezing der notulen der vorige alge meene vergadering, welke onveranderd vastgesteld werden. Er waren geen ingekomen 6tukken. De secretaris bracht een uitgebreid en keurig jaarverslag uit, waaruit blijkt dat van de verplegingsartikelen een druk ge bruik gemaakt is. Het bestuur had gehoopt im het argeloopen jaar het aantal leden tot over de 1000 op te voeren, in deze verwach ting weïxl het echter teleurgesteld, het aan tal leden daalde van 996 tot 957. Niettegen staande was het bestuur zeer tevreden, daar op 1 Jan. bleek dat de afdeeling het grootst aantal leden heeft. Niettegenstaan- de door de bijzondere omstandigheden het bestuur van iedere subsidie der regeering had afgezien voor den verbandcur&us van Dr. Boonacker, had de regeering toch uit eigen beweging f 50 geschonken. Uit de rekening en de verantwoording van den penningmeester bleek, dat het eindcijfer der inkomsten en uitgaven be droeg f 2610.28. Niet» meer aan de orde sloot de voorzat ter de vergadering. W. M. Dudck. De heer W. M. Budok, ingenieur bij de gemeentebedrijven alhier is in den gehouden geimèenteiraad te Hil versum, met algemeene stemmen tot direc teur van de. gemeentebedrijven aldaar be noemd. De broodvoorziening. Het aantal lief hebbers voor broodkaarten houdt nog al- wachte brood ook eens geproefd worden. De kaarten moeien uiterlijk Donderdag worden ingeleverd. Of het aantal liefheb bers toe zaj, nemen staat te bezien. Eerder wordt verwacht dat het af zal nemen. Het brood toch is het voornaamste voedsel in arbeiderskringen; het volk stelt er hooge eischen aan en men mag dan ook veilig aannemen, dat in die kringen het beste en voedzaamste brood gegeten wordt. Daar het brood zooals de volksterm luid niet al tijd „gemeubileerd is" volgt van zelf, dat het brood vooral smaakzaam moet zijn. Of het nieuwe brood, daaraan op den duur zal voldoen moet worden afgewacht. De bakkerspatroonsvereeniging heeft gis teravond met dr. v. Eek eenige technische zaken betreffende het regeeringsbrood be sproken. Onderscheiding. Aan den 6ergeant- majoor-adm/inistrateur J. de Klerk van het 4e regiment infanterie, zal op 27 Mei de bronzen medaille worden uitgereikt voor tw"aalfjarigen militairen dienst. Ned.-lnd. Adm. Dienst. Bij resolutie van den minister van Koloniën zijn dr. C. Snouek Hurgronje en Ch. A. van Ophuy- sen, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit alhier, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der com missie tot het afnemen in 1915 van de exa mens voor den Nederlandsch-Indischen administratieven dTenst, en mr. J. H. Car- pentier Alting, Mr. dr. J. C. G. Jonker, dr. A. W. Nieuwenhuis en mr. C. van VolOenihoven, allen hoogleeraren aan de rijksuniversiteit, en dr. E. C. Godée Mo!&- bergen, lector aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam en tijdelijk lector aan de rijksuniversiteit te Leiden, tot lid dier commissie. Een mooi stuk werk. In de etalage van het meubelmagazijn van den heer II. Langezaal aan den Hooigracht is een kunstwerk te bezichtigen. Het betreft een kerk geheel ingelegd van verschillende houtsoorten. Het geheel stelt voor de R. K. Kerk te Zwolle. Altaar, beuken, pilaren zijn tot in de kleinste bijzonderheden uitge werkt. Her effect van het geheel wordt verhoogd door de Kerkramen, geheel inge legd met parlemoer. Het kunstwerk heeft veel geduld vereischt, als men nagaat, dat verschillende houtsoorten gebezigd zijn en tot de kleinste onderdeelen ingelegd moeten worden. Velen zullen niet vermoeden, dat het kunstwerk gewrocht is door een grijsaard. Ja de ontwerper en kunstenaar is de oude levenslustige heer G. J. Speet, die dit heer lijke kunstwerk met een geduld, ijver en volharding heeft gemaakt, waaraan menig jonge man een voorbeeld kan nemen. De oorlog is ook wederom oorzaak, dat dit werk zijn bestemming nog niet zal krijgen. Wanneer het leven weer normaal is zal dit werk prijken in de werkkamer van nie mand minder dan kardinaal van Rossuffli die, zooals onze lezers weten, uit Zwolle afkomstig is. Den schepper van dit werk onze hulde.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2