ALBERT RIEL MARE 36. Uit Stad en Omgeving. weftl het reddingswerk aangevat, geneee- heeren en de brandweer snelden te hulp, maar de hevige brand maakte hulpverle ning zeer moeilijk. Bij het eerste reddingswerk werden 73 lijken en veel gewonden onder 't puin weggehaald. Het treurspel werd nog verschrikkelijker door de ontploffing van de patronen in de tasschen der soldaten, die in de vlammen omkwamen. Toen het vuur zich uitbreid de, was het gevaar groot dat ook de munitie-kisten, die achter in den troepem trein werden meegevoerd, zouden ont ploffen. Maar onmiddellijk br-gonnen de ongekwetste officieren en soldaten de mu- nit're in veiligheid to brengen. Zoo voor kwamen zij een nieuwe ramp. De „Herald" meldt, dat bij het spoor wegongeluk bij Cariiste 164 personen ge dood werden. Nederland en de Oorleg. De Koningin bij de vr ij wil lige Landstormoefening. Nadat Zondag op Ockenburg een schiet wedstrijd was gehouden voor alle Vrijwil lige landstormaftleelingen in Nederland, waaraan door ruim duizend man werd deelgenomen, had gisteren tusschen Mon ster en Loosduinen een velddienstoefening plaats, waaraan ongeveer vijftienhonderd man deelnamen. Hierbij werd het aanvallend en verdedi gend gevecht beoefend. Bij den teruginarsch naar het tenten kamp op Ockenburg wachtte den deelne mers een verrassing: bij den tol aan den straatweg had de Koningin zich opgesteld. H. M. woonde, evenals de opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, generaal Snij ders, een deel der oefeningen en daarna het voorbijtrekken van de V. L. S. afdee- Hngen bij. Inderdaad een slot, dat pakte! De tweedaagsche OckenburgMonster oefening van den V. L. S. (het was géén ddenst) mag welgeslaagd genoemd worden. Een gedeelte van den schietwedstrijd, die georganiseerd was door de Koninklijke Vereenigioig van Nederlandsche Scherp schutters, werd bijgewoond door den in- 6pecteur^van den Vrijwelligen Landstorm, generaal Neetoson, en door den comman dant van de le Divisie van het Veldleger, generaal Klerk de Reus. De leiding van de velddienstoefening be rustte bij den kolonel Van Hoek, territo riaal bevelhebber in Holland enz. Als com mandant van de aanvallende partij (wiel rijders) trad op kapitein dr. Meijers (V. L. S. afdeeling K. N. W. V.), als comman dant van de verdedigende partij kapitein Dudok van Heel (V. L. S. Naarden). (Hbld.) la's, we'ke cFcai economischou toestand be schreven in October 1911 en Januari 1915, heeft de minister van landbouw, nijver heid en handel aan de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen over den toe stand in April j.l. Aan de zeer uitvoerige nota is het vol gende ontleend: De landbouw bood in vele opzich ten reden tot zeer groots tevredenheid. Vele producten zijn sedert het vorig kwar taal nog dn prijs gestegen; in de eerste plaats varkensvleesch. Door uitvoer con senten daalde de prijs, doch werd voor komen, dat deze beneden de productie'- kosten zou zakken. De moeilijkheden, die de aanvoer van mais met zich bracht, zijn uit den weg geruimd. Het is antusschen wel aan te nemen, dat de varkensstapel sedert het begin van de crisis sterk is verminderd. Voor zoover kan worden beoordeeld is de fokkcfrij, die in den voorgaanden herfst nagenoeg geheel was stopgezet, weder toegenomen. Het vette rundvee is ook hoog in prijs, nagenoeg geheel was stop gezet, weder De prijzen der fok- en melkkoeien zijn iets lager dan zij geweest zijn. De «boterprijzen, die in het begin der maand Maart een stea-ke daling vertoonden 6tegen daarna weder en zijn nog belang rijk (hooger dan in andere jaren om de zen tijd. Ook de kaasprijzen blijven hoog. De landjprijzen veartoonen dientengevolge, ondanks den hoogen rentestand, eer een neiging tot rijzen dan tot dalen. Vooral het voor één jaar verpachte grasland bracht hooge prijzen op. Echter hadden er betrekkelijik weinig verkoopen plaats. De uitkomsten van den landbouw wa ren niet in alle streken even gunstig. Zeer geprofiteerd hebben de groote kapitaal krachtige akkerbouwers in de kleistreken. Ook in de veenstreken waren de uitkom sten tengevolge van de hooge prijzen \an aardappelen en aardappelmeel zeer gun stig. Minder gunstig, ofschoon toch goed waren de resultaten van het zandbedrijf. In de weidestreken profiteerde men wel van de hooge vee- en zuiye'jprijzen, maar de voordee'en werden voor een belangrijk deel geneutraliseerd door de hooge vee- voederp rijzen. Uit alle streken komen berichten, dat de kleine boer meestal aan het kortste eind heeft getrokken, daar de omstandigheden er hem in den regel toe dwingen zijn pro ducten zoo spoedig mogelijk van de hand te doen. In het algemeen is er een vermindering te constateeren in het kunstmestgebruik, deels voortvloeiende uit de moeilijkheid om de sloffen te krijgen, deels uit de vrees, om geld uit te geven. Uit het oogstbericht van 9 April blijkt, dat de wintergranen er over het algemeen goed voor staan, ofschoon de rogge op de lage gronden door do vele regens in den nawinter en de strenge nachtvorsten nog al geleden heeft Er is velerwege meer tar we uitgezaaid dan dn andere Jaren, ter wijl het omploegen van rogge in verband met de genomen i^gêeringsmuatregelen, althans op eenigszins belangrijke schaal nergens ie voorgekomen. De lage graslanden (hebben door de vele regens ook vrij veel geleden, zoodat het gras achterlijk is en veel grasland tot laat in het voorjaar onder water stond. De voorjaarswerkzaamheden hebben over het algemeen onder ongunstige om standigheden plaats gehad. De grond was zeer nat. De omzet van den groenteteelt is volgens «de cijfers der veilingsvereeni- gingen belangrijk beneden die van 1913 gebleven, hetgeen vooral moet worden ge weten aan de geringe opbrengst van de groenten. Het best waren zij er aan toe, die veel late broenten teelden. De sterke uitbreiding van de groenten teelt, speciaal onder glas, is dit jaar tot staan gekomen. Voorts is er minder vervroegd. De vooruit zichten voor de groentetelers is gunstig. De afzet naar het buitenland zal, mits de transportgelegenheden voldoende is, in het komende seizoen ongetwijfeld belang rijk zijn tegen loomende prijzen. Hot resultaat der boomkweekerij was veel beter dan men in het begin van de crisis, toen de vooruitzichten zeer don ker waren, durfde verwachten. Ofschoon de uitvoer naar Rusland, Oostenrijk, Duitschland en Engeland werd gestaakt, of althans veel verminderd, bleef Amerika een groote afnemer. Lntusschen zijn de vooruitzichten voor 1915 niet bijzonder rooskleurig. Ofschoon de uitvoer van bloembol len nagenoeg gelijk was aan dien van het vorig jaar, was toch het financieele resu'taat voor 1914 belangrijk minder dan voor 1913. Wat de vooruitzichten voor 1915 betreft is de algemeene opvatting in de bloembollenstreek thans aanmerkelijk gunstiger dan drie maanden geleden. Aan het slot van de nota lezen we het volgende: Met betrekking tot de ondersteu ning door de steuncomité's wordt ge meld, dat in de laatste week in Maart door de centrale organisatie een bedrag van i 74,000 aan de plaatselijke comité's werd uitgekeerd. Ook dn het onderhavige kwartaal was het mogelijk de steeds aangroeiende uitgaven van het Kon. Nationaal Steuncomité te be strijden uit de binnengekomen giften. Toch is het te voorzien, dat zulks niet lang meer het geval zal zijn. De gelden, die bij het thans bij de Eerste Kamer der Staten- Generaal aanhangige wetsontwerp aange vraagd worden, als subsidie voor het co mité, zullen dan waarschijnilijk moeten aangesproken worden. Toch hoopt de mi nister van landbouw, nijverheid en han del, dat vooral uit die stroken en uit die bedrijven, waar de huidige tijdsomstan digheden niet alleen geen nadeehgen in vloed uitoefenen, doch waar zelfs groote oorlogswinsten gemaakt worden, de giften ruimer zullen gaan v/loeien, zoodat het leunen op de staatskas nog lang aal kun nen worden uitgestelu, ja, nUiw.ui wege zal kunnen D. N. de Jong te Velp heeft bericht ge zonden met het adres van het hoofdbestuur van. den Nationalen Bond van Protestant- sche Keizers jn Nederland aan II. M. de Konigin niet in te stemmen en voor zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van dezen bond te bedanken. Onder bet opschrift ,,Is het voorgestelde gezantschap bij den Paus een tijdelijke maatregel zonder principieele beteekenis?" verspreidt een commissie, bestaande uit een aantal leden van den Ned. Protestan tenbond .(onder wie ook een afgevallen priester!), een circulaire, waarin wordt gezegd, dat het aanstellen van een tijde lijk gezant bij den Paus „aan de Neder landers, die Prins Willem van Oranje als Vader des Vaderlands eeren, een nationale schande moet schijnen"!! Mail voor Indië. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft besloten de mail voor Indië, die gisteravond gesloten zou worden en die in gewone omstandigheden hedenoch tend over Napels naar Indië zou worden gezonden, met het oog op den in Italië in getreden oorlogstoestand heden niet lsngs dien weg te verzenden, maar voor die mail de eerstvolgende zeeposit af te wachten. B 1 o e men naar de hospitalen. Men meldt aan de „N. R. Gt.", dat op verzoek van het (hoofdbestuur van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, de bloemisten naar de hospitalen in Engeland en Duitschland ieder 600 kis ten afgesneden bloemen hebben gezonden. De verzending naar Frankrijk en België is onmogelijk gebleken. Teruggave van betaalde vergoeding^en wegens kost winnerschap. De minister van oorlog, gelet op de tal rijke aanvragen om spoedige teruggave van door de gemeenten bij voorschot betaalde vergoedingen, wegens kostwinnerschap, brengt in het algemeen ter kennis van de burgemeesters, dat met die teruggave de meeste spoed wordt betracht. Het is in de huidige omstandigheden evenwel niet mogelijk om de terugbetalin gen aan alle gemeenten zoo spoedig tot stand te brengen als veelal wordt ge- wenscht. Daarom wordt er bij deze de bij zondere aandacht op gevestigd, dat de bur gemeesters zich, zoo dikwijls dit met het oog op den stand van de gemeentekas noo- dig blijkt, desgewenscht telegraphisch rechtstreeks tot den minister van financiën kunnen wenden om een voorschot op de uitbetaalde vergoedingen. Het bedrag van het voorschot (de voor schotten) mag evenwel niet hooger zijn dan het totaal bedrag, hetwelk de gemeente aan uitbetaalde vergoedingen van het Rijk ite vorderen heeft. Bij de inwisseling van de ter voldoening van die vorderingen door het departement van oorlog afgegeven assignatiën, wordt het als voorschot ontvangen bedrag voq* zooveel mogelijk met den betaalmeester verrekend. Vleeschuitvoer. Met ingang van Zaterdag j.l. is de uit voer van rundvleesch verboden. Voor den uitvoer van nuchtere kalveren wordt tijde lijk ontheffing van het uitvoerverbod ver leend. Kaas. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van Kaas heeft een rondschrijven verzonden, waaraan wij het volgende ont- leeratn. Omdat van verschillende zijden wordt beweerd dat het percentage der gekochte of geproduceerde kaas, hetgeen uitsluitend moet worden bestemd voor de binnenland- sche consumptie, voor alle prijzen mag worden verkocht, tenzij de bestellingen door het Rijkscentraalbureau voor den uit voer van Kaas geschieden, mogen wij niet nalaten, Uwe aandacht er op te vestigen dat deze meening eene onjuiste is. Zooals in de circulaire van 24 April j. 1. reeds staat vermeld, deelen wij U thans nogmaals mede, dat alle kaas, die voor het binnenlandsch verbruik wordt afgeleverd, voor geen hooger prijs mag worden ver kocht, dan de door Z. El"den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastge stelde maximumprijzen onverschillig of de kaas door het Rijkscentraalbureau bij U wordt besteld, dan wel of zij door U zelf voor het binnenlandsch verbruik wordt verkocht. Hij spreekt ook wel van zelf, dat geen an dere prijzen kunnen worden berekend. Dit blijkt voldoende uit de overeenkomst der Noord-Hollandsche kaashandelaren waar bij is bepaald, dat voor het in Nederland te houden percentage (voor Noord-Holland sche Edammerkaas 10 procent, zie circulai re 24 April) den producenten f 2 beneden den vastgestelden maximum-en-gros-prijs zal worden betaald. Evenals de Noordhollandsche exporteurs dienen ook anderen met hun mkoopen er rekening mede te houden, dat voor bet in rekening te houden percentage niet meer wordt betaald, dan de vastgestelde maxi mumprijs. De risico voor het reserveeren van den verplichten voorraad wordt daar door ook veel minder. Omdat verschillende exporteurs de mee ning zijn toegedaan, dat behalve de volgens de geteekende verklaring te houden voor raad, ook nog een voorraad moet worden gevormd uit het percentage der van produ centen of handelaren gekochte kaas, dat verplichtend in Nederland moet blijven, deelen wij U mede, dat deze opvatting niet juist is. Uit het percentage dat van den in koop in het land moet blijven kan de vol gens de geteekende verklaring verplichte voorraad worden gevormd. Omdat de binnenlandsche kleinhande laar tot heden in het gehqel niet of met groote moeite kaas voor zijn afnemers kon verkrijgen, heeft het Rijkscentraalbu- palen voorwaarden. Om den tusschenhandel bij het verkrijg baar stellen dezer kaas voor verlies te Be sparen, ligt het in de bedoeling de kaas voor deze groep handelaren voor f 2.be neden den maximum-prijs beschikbaar te stellen, terwijl zij deze kaas bij wekelijk- sche leveringen van minder dan 10 stuks voor f 2.boven den maximum-en-gros- prijs mogen verkoopen. Bij den verkoop van 10 stuks en meer mag niet meer dan de maximumprijs worden gerekend. De leveringen voor deze kleinhandelaren zullen speciaal worden opgedragen aan die exporteurs, die niet het verplichte per centage, van hun gekochte kaas voor bin nenlandsch verbruik zelf hebben geplaatst. Wij mogen niet nalaten er op te wijzen, dat steeds kaas van goede kwaliteit moet wor den afgeleverd, waarbij den kleinhandela ren de gelegenheid wordt gegeven, zich te overtuigen, welke kaas aan hen zal wor den geleverd. Vermogensbelasting. ^fen. schrijft ons: Nu de iai parlementaire kringen ge koesterde verwachting dat de loop der dis cussie over het wetsontwerp tot vrijstel ling van invoerrecht voor Zuidvruchten en antiquiteiten aanleiding zou geven tot een verklaring van den Minister omtrent de gevolgen van die verwerping door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Vermogensbelas ting, niet is bewaarheid, hebben wij ons tot den Minister van Financiën, den heer Treub gewend, die ons machtigde tot de publiceering van de volgende verklaring: „Onder gewone omstandigheden zou ik, ■waar in het ontwerp tot wijziging van de wet op de Vermogensbelasting ook een principieel element was gelegen, in do verwerping van "dat wetsontwerp dOor de Eerste Kamer aanleiding hebben gezoen mijn portefeuille ter beschikking van de Koningin te stellen; maar ik heb dat on der de tegenwoordige omstandigheden ge meend niet te mogen doen en ik ben van oordeel dat, hoewel natuurlijk verwerping van een dergelijk wetsontwerp aan het prestige van den Minister die het ontwerp voorsteld onvermijdelijk eenigszins af breuk doet, onder de tegenwoordige om standigheden die afbrehk, wanneer zoo iets zich tot een enkele maal bepaalt, niet van dien aard is dat zufks het aanblijven als Minister onmogelijk maakt. lntusschen, nu de gewone maatregelen, die in een dergelijk geval eventueel zou den kunnen worden genomen, door de om standigheden niet in toepassing kunnen worden gebracht, blijft mij niets anders over dan hetzelfde wetsontwerp, op de hoofdpunten ongewijzigd, opnieuw1 in te dienen, maar dan niet op zich zelf, maar als onderdeed van het plan tot belasting herziening, dat aan mijn Departement jn bewerking is. Dit strookt ook geheel met verschillende opmerkingen, zoowel door de minderheid on de Tweede-, als door de meerderheid in de Eerste Kamer gemaakt, dat de betee- kerns' van het wetsontwerp niet ten volle kon worden beoordeeld, zoolang het ge- heele plan de® in voorbereiding zijnde be lastingherziening niet bekend zou zijn." Groote Drankbestrijders-dag. L i s s e staat in het toeken van de pro paganda. Werd op Hemelvaartsdag aldaar een ondanks bet slechte weer goed-geslaagde propagandadag gehouden van de V. P. U. in het bisdom Haarlem, gisteren kwamen daar bijeen honderden drankbestrijders, te zamen geroepen door de gewestelijke pro- paganda-commissie in het 2e distriet van het bisdom Haarlem. Te ongeveer half twee brachten de trei- nerf'uit de richting Rotterdam en Amster dam de deelnemers in het heerlijk gelegen dorp. Stoetsgewijs trok men op naar het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. In de schittering van de laaiende zomer zon boden de talrijke vaandels een kleu- rigen aanblik. In het Bondsgebouw, dat tot in alle hoeken bezat was, werd een welkomstwoord gesproken door den voorzitter der afdeeling Lisse, den heer Th. Walraven, en den voorzitter van de gewestelijke propaganda- commissie in het 2de district van het bis dom Haarlem, den heer J. van Nes, uit Amsterdam. Vervolgens werd het Lied van Sobriëtas gezongen, waarna de beer Eman een kort woord sprak namens 't diocesaan bestuur. Op het smaakvol versierde podium had den plaats genomen het gewestelijk be stuur, bet plaatselijk bestuur, de geest, adviseur van de afd. L i s s e, de Zeereerw. heer pastoor Klekamp, en de geest, advi seur van de afd. Voorhout de weleerw. heer C. Wiemers. Als eerste spreker trad op de heer G. Bon, alg. secr. van het Kruisverbond, met het onderwerp: Drankbestrijding als bondge- noote in de Roomsche maatschappelijke be weging. Spr. constateerde, dat op het ocgenblik de katholieken in de maatschap pelijke beweging de plaats innemen, die hun toekomt. Toch zijn we nog niet-, waar we moeten komen. Aan de katholieke ver- eenigingen op maatschappelijk gebied biedt zich als bondgenoote aan: de katholieke drankbestrijding. Dit is een niet te versma den bondgenoote. Alleen reeds uit het aan tal katholieke drankbestrijders en drank- bestrijdsters in ons vaderland bijna 100,000 kan dit blijken. Doch het blijkt vooral uit de groote diensten, die de katho lieke drankbestrijding aan de katholieke maatschappelijke beweging bewijst, uit haar innerlijke waarde. Zij is onontbeerlijk. Spr.- toont op de eerste plaats aan, dat de katholieke drankbestrijding groote diensten bewijst aan de Roomsche arbeidersbewe ging. Over het getal arbeiders onder de drankbestrijders kan men niet klagen. Toch zijn er nog te weinig. De drank is de schuld van een nog te geringe ontwikkeling onder de arbeiders. Vele arbeiders brengen te veel tijd door in de herberg en benevelen hun verstand door den drank. Verbetering toont, het alcoholisme onder de arbeiders niet doen verdwijnen. Veeleer is het te gendeel waar, als de arbeiders niet be kend zijn met, niet gewapend zijn tegen het alcoholisme. Katholieke arbeidersbewe ging en Roomsche drankbestrijding moe- te samenwerken. Op de tweede plaats toont spr. aan, dat de Roomsche middenstandsbeweging de katholieke drankbestrijding noodig heeft. Hoeveel middenstanders hebben bun zaak ten gronde zien gaan ten gevolge van het drankgebruik zij 't dan ook geen duide- delijk waarneembaar misbruik der mid denstanders zelf. De drankbestrijding ver- ho.ogt de koopkracht van het publiek, is dus een voordeel voor den middenstand. Op de derde plaats wijst spr. er op, dat de Katholieke liefdadigheidsvereenigingen niet onverschillig mogen zijn voor de Room sche drankbestrijding. De drank is dik wijls de eenige oorzaak van de armoede. De drankbestrijding is een liefdewerk en daarom mag zij aan een St. Vincentius- vereeniging niet vreemd zijn. Ook de Katholieke ontspanningsvereeni- gingen dit toont spr. aan op de vierde plaats kunnen de drankbestrijding niet missen, zoo zij tenminste edele ontspan ning willen brengen. Onder de bestrijders van liet geloof moet ook worden gerekend het alcoholisme. Daarom roept spr. de aanwezigen op om als Katholieken zich gedrongen te gevoelen toe te treden tot de Katholieke drankbe- srijding. (Applaus). Door de afd. Amsterdam werd nu hot onthouders-strijdlied ingezet. Ondertus- schen werd er een collecte gehouden voor do gewestelijke propaganda-commissie. Mej. A. M. C Moo-yman, alg. secr van de Mariabond, trad als tweede spr. op. Deze spr. had tot onderwerp gekozen: Huisgezin en drankbestrijding. Spr. vergeleek het huisgezin met een tuin. Een eik is het beeld van de vader. Een zonnebloem is het beeld van de moeder. Een rozenperk is bet beeld van den rijken schat des hemels, dein rijken kinderzegen. De overige bloemen zijn het beeld van de deugden, eenvoud en reinheid- De populieren aan hot water beelden uit de voorzichtigheid. Een storm kan den eik ontwortelen, een hagelbui kan de bloemen neerslaan. Zoo'n storm en hagelbui is in het huisgezin dikwijls de drank. In het gezin, waar de kille adem van den drank is binnengedrongen, ontbreekt de hooge lief de. Waar vader drinkt, is het niet gelukkig meer. Ook de kinderen hebben daar leed, zij beseffen hun ongeluk, al kunnen zij 't niet in woorden brengen. Op treffende wij ze schildert spreekster het ongeluk der kinderen in een gezin, waar te veel wordt gedronken. De onderwijzers hooren dik wijls meer van de kinderen, dan de ouders. Spr. betreurt dit en geeft eenige raadge vingen, waardoor de ouders het vertrou wen van hun kinderen kunnen winnen. Het alcoholisme, is de oorzaak van ont zettend veel ellende. Drankellende denk niet slechts aan den dronken man, maar ook aan het gezin. Gezinnen, waar de kinderen schreien, de moeder leed draagt, Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per repel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN de zaken achteruitgaan, stoffelijke nood heerscht, geestelijke armoede wordt gele den, het geloof wordt verloren en de zeden wet niet wordt onderhouden. Uit eigen ondervinding verhaalt spr. van zulke rampzalige gezinnen. De drankbe strijders ontzeggen zich iets, omdat zij ver wachten, dat hunne versterving door God zal worden aanvaard als eerherstel voor hetgeen anderen te veel drinken. (Applaus). De gezinnen moeten meewerken om de drinkgewoonten te verbannen. Al te veel heerscht nog in de gezinnen de gewoonte om bij iedere gelegenheid drank te schen ken. Vooral komt spr. op tegen het geven van drank aan kinderen. Als de kinderen van hunne ouders zien dat zij' zich iets vrij willig ontzeggen, al is het geen zonde, dan zullen zij later sterk staan, mannen cn vrouwen zijn, die meewerken aan onze Roomsche actie. Niet de geest van de alcohol, doch de Heilige Geest moet de ziel met vreugde ver vullen de Heilige Geest, wien matigheid en onthouding een plaats bereiden. (Ap plaus.) Als derde spr. betrad het podium de zeer eerw. pater H. Ermann S.J., die tot onder werp had gekozen: Godsdienst en Drankbe strijding. Iemand, die alcohol gebruikt, benevelt zijn verstand. Daarom moet rnen voorzich tig zijn met bedwelmende dranken. Het ko ningschap van den mensch bestaat juist in het meesterschap van zijn verstand. Op geestige wijze hekelt spr. de bewering, dat in den alcohol voedsel zit, dat hij den dorst verslaat, dat hij de gezondheid bevordert. Kardinaal Manning heeft gezegd, dat er in Londen 100,000 katholieken meer zouden zijn geweest, als het Kruisverbond 25 jaar eerder had bestaan. Daarom: weg met de alcohol in de huisgezinnen! Geheelonthom ders moeten worden de dronkaards, maar ook moeten er vrijwillige geheelonthouders zijn om een voorbeeld te geven. Doch de alcohol -moet uit alle huisgezinnen. Wij moeten drankbestrijders zijn ter wille van ons heilig geloof. De drankbestrijding maakt mannen van durf, die voor hun overtuiging durven uitkomen. De drankbe strijding houdt de mensclien uit de gevan genis. De drankbestrijding bespaart aan ons ook zooveel geld, dat wij kunnen aan wenden ten nutte van ons zeiven en de ka tholieke zaak. Onze Roomsche drankbestrijding wordt .wens^chen^van^het^Episco- niet slechts onze toevlucht nemen tot boven-- natuurlijke middelen, doch ook tot natuur lijke middelen, en wel de organisatie. De katholieke drankbestrijding is gegrond op liefde voor God en den naaste. Na het applaus op deze rede, werd nog een lied gezongen en sloot de voorzitter de prachtig geslaagde propaganda-vergade- ring. Het Encycliekfeest. Op inderdaad schitterende wijze heeft de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond gisteren het Encycliekfeest gevierd, her dacht de uitvaardiging van „Rerum No- varum". In de Hartebrugskerk werd in den mor gen voor de leden een H. Mis opgedragen, waaronder alle leden tot de II. Communie naderden. Om 12 uur had in dezelfde Kerk een plechtig lof plaats, waarna de in drukwekkende stoet van Volksbonders zich in beweging zette. Het was een pracht- manifestatie van Roomsch leven. De Volks bonders trokken daar met hun vaandels en banieren, begeleid door het muziek korps, langs Leiden's straten en wegen, niet om nu eens een optocht te houden ge lijk ook anderen doen, maar om te mani festeeren, om te getuigen, voor de wereld, j dat zij strijden voor God en Kerk, Vorstin en Land, om uiting te geven aan Roomsche overtuiging en Roomsche durf. Het schitterende weer, was oorzaak, dat deze manifestatie haar verloop kon krijgen in de open lucht. Buiten in den prachtigén tuin van Zomerzorgkon aan een ieder, die het hooren wilde, uiting gegeven worden van het Roomsche leven dat het Roomsche volk bezielt. Half twee kwam de stoet aan en kon de voorzitter, de heer Heemskerk, zijn ope ningswoord spreken. Op zijn gewone wijze, tn zijn degelijken en pittigen betoogtrant heette hij allen hartelijk welkom, inn het bijzonder den geestelijken adviseur, pater Zuidgeest, den spreker van hedenmiddag J. A. de Lobel, het lid van het centraal be stuur de heer Groen en zette in gloedvolle woorden uiteen, waarom deze openlucht vergadering belegd was. Na eenige mededeelingen van huishou- delijken aard, werden verschillende nieu we leden op de gebruikelijke wijze Joor den voorzitter geïnstalleerd. Alsnu kreeg de feestredenaar, de aan de Volksbonders welbekende heer J. A. de Lobel het woord om de beteekeniis uiteen te zetten van het Encycliekfeest. Na een prachtige inleiding, waarin spre ker schetst de heteekenis van het vaandel voor de Roomsche Volksbonders, gaat de heer De Lobel aan de hand van de geschie denis na, wat de Kerk heeft gedaan cn nog doet ter oplossing van het sociale vraag stuk, ter leniging van de sociale nooden. Eeuwen en eeuwen terug hebben de Be nedictijner monniken het vaandel geplant

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2