BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RSEL Belle bron to Waöllngton, d<a/t do Duntciic regercruxg dein duikbootoorlog em week geileden heeft geschorst, eoölang de onder handelingen met Amerika duren. Het lijkt er in werieelijklheid niet veei! op. Het verbaal van kapitein Wood van de „Etonia" omtrent duikbooten, die de schepen welke de „Lucitania" op haar moodsein ter hulp wilden komen zouden hebben achtervolgd, "wordt door den „Lo- kal Ameiger" op grond van inlichtingen van betrouwbare zijde, met beslistheid te gengesp rok en Bij Tromsö, aan de Noordkust van Noorwegen^ is een fleech aangedreven, waarin een briefje van den volgenden in houd: ,,U 10. Laatste groeit en. II. Deutsch- fand. Deutschland über al.es". De „Vos- siche Ztg." verzekert amitusschén dat de „U 10" behouden en wel in een Duitsche haven ligt en dat de „laatste groeten" een ongepaste grap vormen. Uiit Syracuse wordt bericht dat een Oosten rijiksche. duikboot gezietn werd op 30 mijlen afstands van het eiland Malta. Zweedsche stoomschepen opgebracht. De Zweodsche stoomschepen „Neptunus", „Prika" en „Marjit", met steenkool van Engeland naar Zweden onderweg, zijn door de Durtscliers na.ar Swinemünde op gebracht. De „Dacia" Reuter seint uit Parijs: Een wet is afgekondigd om een crediet te openen voor de betaling van de lading van de „Dacia". Do Amerikaansche eigenaren vragen 3,820,756 francs, doch de betaling zal worden gedaan op den voet van de marktwaarde te Rotterdam. De „Karlsruhe". Van Engelsche zijde was beweerd, dat de kleine Duitsche krui ser „Karlsruhe", het eenige overgebleven schip van het Duitsche eskader voor den dienst buiten Europa, te gronde was ge gaan precies hoe, wist men echter niet te zeggen. Een feit is het, dat men in zeer langen tijd niets van het schip had gehoord. Thans duiken echter weder berichten om trent liet schip op. Het zou onlangs in de buurt der Azoren zijn gezien. Aan de „Dai ly Chronicle" wordt nu ook uit New-York geseind, dat het bij Virginian Cafes op de Oostkust der Vereenigde Staten was waar genomen. Men dacht, dat het zou trachten Newport News te bereiken, waar reeds de „Eitel Friedrich'' en de „Kronprinz Wil helm" geïnterneerd liggen. Een krasse uitspraak. De lijkschou wer te Ramsgate had Woensdag den dood ite onderzoeken van iemand, die gewond .was door een bom, die ecm Zeppelin had uitgeworpen. De jury gaf af'S haar uit- fepraak: „moord mot voorbedachten rade, bedreven door den Dubtschen keizer." De „Punch" had van de week een plaat, waarinJhetjnoodlot den keizer wijst naar .wat hem wacht: de galg. Het Vaticaan en de Franschen. De „Oolx" verneemt uit Rome, dat de Paus diep bewogen was vaai mgr. Ciharox, bis schop vfr.n Rij-nsef, met eon schrijven vol venhoven moed, een som van 10,000 fres. te ontvangen. Men zag aan het Vaticaan an deze „geste" van den bïcschop, die slechts in verbinding -staat met een deel van zijn diocees, ccn uiting van onuitput telijke weldadigheid der Fransche katho lieken. Belgisch cxpeditiekcrpG naar de Darda nelles De Belgische oorlogscorrespon dent van de „Tijd" mel<J.t: Het bericht over het vormen van een Belgisch expeditie korps naar de Dardanellen kan ik bevesti gen. Echter zal het korps uitsluitend ge vormd worden uit lieden, die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Een complot te Konstantinopel? De „Morning Post" verneemt uit Boedapest, dat volgens berichten uit Konstantinopel, daar een samenzwering zou zijn ontdekt om de Turksche ministers en de Duitsche officieren te vermoorden en den intocht der geallieerden te vergemakkelijken. De „Tanin", die bijzonderheden mede deelt, zegt, dat de plannen in Athene zijn uitgebroed en dat vele Grieken bij het com plot betrokken zijn. Sjerif-pasja, een der leiders van het complot, had alreeds de uniform van groot-vizier besteld en de leden van het nieuwe ministerie al uitgekozen. Djawid Bey. Het „Korr. Norden" meldt, dat de Turksche ex-minister vaii Fi nanciën Djawid Bei, die gisteren, Woens dag, naar Berlijn vertrok, vóór zijn vertrek door den Sultan in audiëntie werd ontvan gen en daarna een langdurige conferentie had met den groot-vizier. Van het Montenegrijnsche front. Er komt weer eens bericht van het Montene grijnsche front. Uit Cettinje wordt aan de Temps" gemeld, dat de Oostenrijkers ver scheidene aanvallen hebben gedaan op een Montenegrijnsche colonne in Bosnië. Na een hevig gevecht, dat een heelen middag duurde, zijn de Oostenrijkers teruggesla gen. Hun poging om in de loopgraven der Montenegrijnen te dringen, zijn mislukt. Het bericht is gedagteekend van 17 Mei. De oorlogsbuit te Tsingiau. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, schatten de Japanners hun oo\-logsibuit, te Tsing- tau behaald, op de waarde van 60 millioen jen, gei', ijk staande met 72 millioeoi gulden. De hoofdposten zijn: de Sjantoeng-spoor 25 m. jen, mijnen 6, havens 12, waterwer ken en electrische verlichting 8, gebou wen, wapenen, kledingstukken enz. 14 mülioen jen. Antc-Japansche ongeregeldheden. Een bende volks deed, naar „Reuter" uit Han- kau seint, een aanval op een oliemolen, eigendom van Japanners te Hagyang. Er werden eenige balen katoen gestolen. De Chineesche soldaten dreven de plunderaars uiteen. Een afdeeling Japansche troepen hield zich ter zijde. Alles is nu rustig. Buitenlandsche berichten. De toestand in Portugal. Het Portugeesche gezantschap te 's-Gra- venhage deelt, na ontvangst hedenochtend van een telegram der Portugeesche regee ring het volgende mede; Tn het gelieeie geuled van de Republiek gaat het. leven gc&eel zijn gewonen gang. Alle berichten, van den aard als gisteren in de pers verschenen zijn, betreffende het bestaan van ongeregeldheden in Portugal, van allen grond ontbloot. De heer Joao Chagas, wien de president der Republiek het voorzitterschap van het tegenwoordige kabinet had toevertrouwd, zal weldra hersteld zijn. In strijd met het bovenstaande blijven de berichten uit Madrid over den toestand in Portugal ongunstig luiden. De „Progrès" verneemt uit Madrid, dat Woensdag Por tugeesche schepen opnieuw Lissabon heb ben beschoten. Ongeveer 100 personen zou den zijn gedood, onder wie verscheidene Spanjaarden. Het gevecht in de straten duurde den geheelen dag. De toestand zou zeer ernstig zijn. Hervorming van bet Engelsebe Ministerie. De „Times" meent, naar aanleiding van de verwachte reconstructie van het kabinet en de oneenigheid in de Admiraliteit, dat per soonlijke meeningsverschillen aan de Admi raliteit ten deele voortspruitend uit tem perament en ten deele berustend op politieke quaesties een proces hebben verhaast, dat in elk geval vroeg of laat onvermijdelijk was. Het blad vergelykt den toestand met dien aan het begin van den oorlog en zegt dat de ministers „onzeker van hun eigen rugge steun in het land, wel wetende dat de natie heel wat meer kracht zal eischen in de leiding, en opgescheept met een rechtstreeksch per soonlijk probleem dat hun onherstelbare schade dreigt te berokkenen" zich opnieuw zullen wenden naar de oplossing van hun moeilijkheden welke voor dc hand ligt en beproeven de regeering te reconstruc-eren. Toen de oorlog begon heeft men erover gedacht en gepraat, doch het denkbeeld ten slotte verworpen. Nu „na 9 maanden van een geweldigen strijd, welker karakter veel te langzaam is erkend" zoeken zij hulp buiten hun eigen gelederen. De „Times" vindt alle geruchten over de reconstructie nog voorbarig. Eén ding is evenwel zeker, dat de leiders der oppositie in beginsel hebben besloten met de regeering samen te werken. Nederland en de Oorlog. Voorschotten S.S.-Personeel. Vernomen wordt, dat de aanvragen om voor schot. door het personeel der Staatsspoor aan de directie gedaan, steeds toenemen. Bij het hoofdbestuur zijn nu reeds aanvragen te za- raen tot een bedrag van meer dan f70,000 ingekomen en nog steeds worden nieuwe aan vragen gedaan. Bij bet aanvragen om voorschot verlangt de directie der Staatsspoor-Maats, de redenen te weten, waarom het voorschot gevraagd wordt. Bij de meeste aanvragen wordt als reden op gegeven de dure tijden en het niet in de mo gelijkheid verkeeren om van het weekloon iets af te zonderen orn kleeren en huishou delijke artikelen te koopen, Door de velen aanvragers wórdt ook als reden opgegeven, het in schuld staan bij voorschotbanken en af- be tal i ngsmagazij n en D „K a t w ij k". Iji de bekeurde zaak van de „Katwijk", dóe met een lading ijzererts uit Spanje naar Rotterdam was geconsigneerd, ver klaarde de attorney-general, de heer Stu art Beran naar wij itn het „Hbl." Lezen dat blijkbaar vaststond, dat het erts was besteand voor Krupp en niemaad aan spraak had doen gelden op de lading.. Volgens de lading&bneven was de lading afleverbaar^ aan Ruys en Co., te Rotter dam. Op ~4 October wer d er, nadat het schip 10 September door een Engelsch oorlogsschip wajs opgebracht, al 9 prijs, be slag op gelegd. 21 September en die da tum was belangrijk, zeide de attorney werd ijzererts tot voorwaardelijke contra bande verklaard. Hij maakte voorts uit de verschillende srt.ukk.en op, dat 't scheen alsof de maat schappij Stoomschip Katwijk, waai van de heeren Erhardt en Dekkers de diirecteurenr eigenaars waren, als agenten optraden van Krupp's expediteurs. Waar Erhardt en Dekkers (die feitelijk eigenaars van het schip waren) of eenige leden, dier firma, de koopers waren van het erts te Bilbao en er een trams actie had plaats gevonden ©enerzijds te Bilbao en anderzijds te Rot terdam voor Kruipp en een Lid van de fir ma tevens chef w,as van Krupp's expedi teurs, terwijl een andier Lid te Keulen woonde, daar vond do attorney-general in die feiten"geen aanleiding om de Kroon te advise eren den scheepseigenaars vergoe ding te geven. De verdediger, mr. C. R. DumJop, voerde aan, dat de „Katwijk" uitgevaren was met een lading, die op dat moment, aJs zijnde geen contrabande, niet mochit prijs- gemaakt worden en daarom geen reden bestond om geen schade te vergoeden. Hij wees er im het bijzonder op, dat de d^tum van 't nemen der „Katwijk" was 19 September, wamt toen werd het schip door de Engelsche torpedboot aangehou denOp dien datum was ijzererts geen voorwaardelijke contrabande. De „N i o b e". Naar wij vernemen, Sluit het bevendene bij het ambtelijke onderzdek naar het naar Cuxhaven opgebrachte, doch weder vrijge laten NederJandischp stoomschip „Nóobe" van de Kon. Holl. Stoomboot Mij., zich in hoofdzaak aan bij hetgeen daaromtrent reeds in verschillende dagbladen is ver meld. Hot schip had 15 kisten machinegeweren aan boord, totaal 20 madzen-gewei-en, be stemd voor het Nederlanasche Departe ment van Oorlog. Het wordt bevestigd, dat dc houding van de Duótsche maritie, tijdens het ge beurde steeds beleefd en correct is ge weest. Bommen werpen naar een Nederlandscb schip. Inzake het werpen van bommen op den ÏJmuider trawler ,,'s-Gravenlhage", is, bij «en n^ider onderzoek, gebleken dat tijdens bet werpen der bommen in de nabijheid ^varen de trawlers „Dolfijn" en „Dor drecht", beide uit IJmuiden. Aan boord van de „Dordrecht" is vastgesteld, dat hiet de Duitsche vliegmachine no. 85 was, die de bommen liet vallen. Het vfliegtuig was grijs geschilderd en onder de vleugels was aan weerszijden een^zwart kruis te onder scheiden. Bevestigd wordt tevens, dat de bommen op ongeveer 10 meters aan bakboordzijde van de ,,'s-Gravenhage" neerkwamen en de ontploffingen waterzuilen van circa 10 meter boogie deden opwerpen. R egeerijngsmais. Donderdagmiddag zijn te Rotterdam ge veild ca. 2000 tons Amerikaansche mixed mais, min of meer afwijkende kwaliteit, liggende in lichters. Bij de opening be taalde men f 200 f 201. Deze prijzen wer den niet lang gehandhaafd, daalden ge leidelijk en aan het slot werd voor f 175 afgegeven. H o o i-v e r 1 o v e n. De Minister van Oorlog heeft zijn be lofte, aan de Kamer gedaan, naar aanlei ding van een vraag van den heer Duymaer van Twist, ingelost door in een nota de regeling mede te deelen omtrent de verlo ven welke gegeven worden aan onder de wapenen zijnden, die meenen, dat hun tij delijke tegenwoordigheid onmisbaar is voor het doen slagen van den hooibouw of ande ren veldarbeid, waarbij zij zijn betrokken. De regeling komt hierop neer, dat de aan vragen worden gericht aan het landbouw- bemiddelingsbureau in de provincie van hun woonplaats. Dat bureau onderzoekt dan en adviseert dan gunstig of ongunstig, en in het eerste geval overlegt de comman dant met den betrokkene omtrent het meest geschikte tijdstip van het verlof in verband ook met de belangen van den dienst. Omtrent grootte van den te bewerken grond of aantal verlofdagen heeft de Mi nister geen voorwaarden gesteld. Wel wordt gewaakt tegen „overvragen", waar door niet alleen de dienst, doch ook de andere belanghebbenden zouden worden geschaad. Nederlandsch gezantschap bij het Vaticaan. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer over de suppletoire Buitenlandsche Zaken begrooting, (tijdelijk gezantschap bij den Paus) was gisterenmiddag 5 uur be ëindigd. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de sup pletoire Buitenlandsche Zaken-begrooting (tijdelijk gezantschap bij den Paus) de hoe ren Arts, De Beaufort, Fock, Knobel en Patijn. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt ons: Het verluidt dat bij het afdeelingsonder zoek der Tweede Kamer van de suppletoire begi'ooting van Buitenlandsche Zaken, no pens het instellen van een tijdelijk gezant schap bij den Paus, vele' leden van links zich hun stem voorbehielden. Over het algemeen moet meer tegenkan ting tegen het ontwerp zijn gebleken, dan verwacht werd. Vast schijnt te staan, dat velen van links een ondubbelzinnige ver klaring van de zijde der Katholieke partij wenschten uit te lokken, dat ook die partij het regeeringsvoorstel niet anders be schouwde dan als een buitengewonen en tijdelijken maatregel. Anderen zouden nog verder gegaan zijn in hunne wenschen, in dier voege dat ook nogmaals de regeering nader duidelijk deed uitkomen, dat het onderhavige ontwerp in niets praejudicieerde op een gezantschap vair een blijvend en duurzaam karakter. Tegenover dat alles moet desniettemin, hoewel niet alleen van linksche zijde ver schillende bedenkingen in het midden wa ren gebracht, bij velen de overtuiging be staan, dat het regeeringsvoorstel een flinke meerderheid zal vindèn en zou men veler bezwaren bestreden hebben met de mee ning, dat als men principieele bezwaren heeft tegen een blijvend gezantschap hij het Vaticaan, inen bij dit ontwerp, dat im mers een tijdelijk karakter heeft, óf over die bezwaren moet heenstappen óf, als de bezwaren van te principieelen aard zijn, zijn stem eenvoudig tegen het voorstel moet uitbrengen. Zijn wij verder wel ingelicht dan bestaat bij verschillende Kamerleden van links de persoonlijke meening, dat het regeerings voorstel moet worden beoordeeld los van alle beweringen zooals die b.v. tot uiting zijn gekomen in een adres van de Evange lische Maatschappij dat deze geheele zaak een schijnvertooning zou zijn en evenzeer los van beschouwingen in Katho lieke persorganen over het blijvend karak ter van een gezantschap bij den Paus. Het regeeringsvoorstel behoort meende mem uitsluitend te worden beschouwd in het licht van de toelichting door de regee- ring gegeven en als zoodanig te worden aanvaard. Als de regeerin^ dezen maatre gel voor onze buitenlandsche aangelegenhe den noodig achtte, moest men zich daarte gen niet verzetten. De groote kerkeraad deT Evamgelisch- Lutherscfie gemeente te Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij hij verzoekt, de regeerde^ in de gelegenheid te stellen, de uitvoering van haar voornemen, een tijdelijk vertegen woordiger bij het Vaticaan aan te fetellen, mogelijk te maken. DLt adres getuigt van een onbevangen kijk op den toèstand. De Evangelische Maatschappij en het hoofdbestuur der Evangelische Maatschap pij (mr. P. Tademam en dr. J. Herderschee, resp. voorzitter en secretaris) zeggen in een adres aan de Kamer het voorstel van de regeering diep te betreuren. In het laatstgenoemd adres wordt het regeerings voorstel getiteld als: onvaderlandslie vend, onkcningsgezilnd, onchristelijk, oïi- demooratisch, anti-historisch". Daar kun nen we het mee doen. Gelukkig, gelukkig, dat de leidende menschen in den landè verstandiger schijnen te zijn, dan dit handjevol verbijsterde antd-pap.'eten. Men is, naar het schijnt, hoofdza kelijk tegen het voorstel gekant, om dat, Nederland zelf alleen moet bewerken, wat het te zamen met den Paus wal bereiken. Heel vaderlandslievend! Ook de afdeeling Rotterdam van den A!g. Protestanten-Vereeniging verzet zich tegen het ontwerp, omdat „im dezen tijd van godsvrede een regeering geroepen is geen twistgeding bij het volk naar voren te brengen." Ook :o een soortgelijk adres ingekomen van ds. Krop te Rotterdam en een achttal gelijkgezinde antd-papistische collega's. Ten slotte zij vermeld voor de volle digheid! dat mr. S. van Houten zich in zijn laatsten staatkundigen brief ook met beslistheid tegen een, gezantschap bij den Paus heeft verklaard. Encyciiekfee9t. Door den burgemeester is toestemming verleend aan den Ned. R. K. Volksbond tot het houden van een optocht met muziek en banieren op Maandag, 2en Pinksterdag, des namiddags ten 12.30 uur van af de Har- tebrugskerk naar Zomerzorg en wel langs den navolgenden weg: Haarlemmerstraat, Heerengracht, Kraaierstraat, Levendaal, Geerengracht, Jan v. Houtkade, Doeza- straat, Rapenburg, Kort Rapenburg, Prin- cessekade, Steenstraat, Stationsweg. Maskaradecommi9Sie. In de plaats van den heer B. Heldring is bij enkele candidaatstelling als lid van de Leidsche Maskeradecommissie gekozen de heer M. J. H. de Bruijn van Melis en Mariekerke. Militie-zaken. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot plaatsvervan gend secretaris van den Keuringsraad Mr. N. B. Vos, en tot plaatsvervangend secretaris van den militieraad den heer H. Kokshoorn. GOUDA. Benoeming. Tot rector van het gym nasium te Tiel is benoemd dr. J. \Y. La- grom. KATWIJK-AAN-ZEE. Trawlerxisselierlj. De trawlervissehcrij, die onder de gewone omstandigheden door een (iO-tal loggervaartuigen werd uitgeoefend, is thans ten gevolge van den oorlogstoestand aanzienlijk minder, ongeveer een 20-tal vaar tuigen nemen er nu aan deel. De vangst was dooreen genomen niet schit terend, doch dank zij de hooge prijzen wor den er gunstige uitkomsten verkregen. Dooreen genomen zijn de verkregen resul taten bevredigend. LISSE. Drankbestrijding. Het verloop der op 2en Pinksterdag te houden Drankbe strijders dag alhier is als volgt saamge- steld: 's Morgens te 10 uur H. Mis; te 1.15 uur, na aankomst der tremen uit Amster dam en Den Haag, gaat men in optocht met ontplooide vaandels naar het Bonds- gebouw waar direct na aankomst het So- briëtaslted wordt gezongen; te 2 uur ope ningswoord door J. F, van Nes; vervolgens rede dcor G. P. Bon over de diranlkb est rij ding als bondgenoote der Roomsch maat schappelijke beweging; hierna zangnum mer; rede van mej. A. C. Mooijmaai over Huisgezin en Drankbestrijding; weer een zangnummer; rede van de zeereenv. pater Ermann S.J. over Godsdienst en Drankbe strijding; hierna het Roomsche strijdlied en het slotwoord. NOORDEN. Poldervergadering en verkiezing. Donderdag werd in het lokaal van E. van Koesveld te Zevenhoven de jaarverga dering gehouden van de Gec. Noordsche- buurster en Voordijksehe Polders. Na opening door den Voorzitter, den heer A. Verburg en lezing der notulen, brengt de commissie voor het onderzoek der reke ning, bestaande uit de heeren J. Pieterse, C. Verburg, en D. van Harten bij monde van eerstgenoemde rapport uit over dat onderzoek en verklaart alles in de beste orde te hebben te hebben bevonden. Ont vangen werd f 3269,53 en uitgegeven f 2547,407a zoodat het batig saldo f 772,12,5 bedraagt. De begrooting wordt vastgesteld aan ontvangsten op f 2802.58,5 en aan uit gaven op een gelijk bedrag. De omslag wordt bepaald op f 4.50 per H.A. voor het gedeelte Noorsche buurt en op f 5.50 voor het gedeelte Voordijk. VervQlgens wordt het bestuur machtiging verleend tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrootingsposten en tot onderhandsche aanbesteding of uitvoering vapi werken in eigen beheer. Tot ledem der commissie voor de in 1915 af te leggen rekening worden op voorstel van den Voorzitter, bij acclamatie benoemd de heeren W. van Dijk, D. van Harten en J. Zuijdervliet. Voorgesteld wordt de brug in den zooge- naamden Kattenhoek te doen vervallen. Na bespreking wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming verworpen en besloten haar te doen herstellen. Bij de stemming voor twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. A. Janmaat en W. Mouris, worden uit gebracht 72 stemmen, waarvan de heer Janmaat 65 en de heer A. Zuijdervliet 7 stemmen verkreeg, ^oodat de aftredende herbenoemd was. Voor de vacature Mouris werden uitgebracht op de heeren A. Zuij dervliet 33, W. Mouris 32 en J. Zuijdervliet 7 stemmen. Bij de daarop van 12 tot 2 uur volgende herstemming verwierven de hee ren A. Zuijdervliet 40 en W. Mouris 33 stemmen, zoodat de heer Zuijdervliet ge kozen was. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. De heer J. van Schie heeft ontslag genomen als lid van den raad. OEGSTGEEST. Hanze. Gisterenavond hield de Hanze een algemeen© vergadering in de Par. School. De voorzitter, de heer H. W. Ruben- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM Z MEUBELMAGAZIJN MARE 36. kamp, opende de vergadering met den Christelijker groet en deelde mede, dat de geestelijk adviseur, de zeereerw. heer pas toor, door een lichte ongesteldheid ver hinderd was de vergadering bij te .wonen. Spr. heette de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt er over uit dat slechts een kl,ein aantal Leden tegenwoordig was. Door het bestuur werd medegedeeld dat de ontwerp-statuten naar het hoofdbestuur waren verzonden, met kleine wijzigingen waren terugontvangen, en daarna door het hoofdbestuur werden goedgekeurd. Daarna was de goedkeuring aange vraagd aan, en verkregen van Z. D. H. dien bisschop van Haarlem, die tevens den zeereerw. heer pastoor tot geestelijk ad viseur heeft benoemd. Op een schrijven van het hoofdbestuur om een onderzoek in te 9tellen en opgave te doen omtrent leden der Hanze, die door den oorlogstoestand getroffen waren, heeft het bestuur geantwoord dat in hoofdzaak de kleine bloemisten hierdoor getroffen waren en dat voor eenigen hunner het geven van een crediet nuttig en voor en kelen zelfs noodzakelijk genoemd mag worden. Een schrijven was ingekomen omtrent een te houden vergadering vein de Centr. Crediet Bank te Haarlem. De voorzitter en eenige leden besloten zoo mogelijk deze vergadering bij te wonen. Een vragenlijst was ingekomen, m te vullen door de leden die door den oorlogs toestand van. crediet gebruik wenschten te maken. Deze leden kunnen bij het bestuur om inlichtingen komen. Daarna had plaats de bespreking van het vast te stellen huishoudelijk reglement, dat werd goedgekeurd. De contributie werd voor het eerste jaar bepaald op twee gulden. Bij „Bespreking gewestelijke vereend- gingen" brengt de voorzitter een uitge breid verslag uit. van een vergadering door hem te Leiden bijgewoond; hij bracht den le<]en het nut der gewestelijke vakvereni gingen onder het oog en deelde mede, dat, wanneer een vergadering van ecm gewes telijke vak afdeeling zou worden gehouden, de desbetreffende leden een uitnoodiging zouden ontvangen. In beginsel werd aangenomen het voor stel om mede te werken tot het houden' van een Katholiekendag. Bij de rondvraag vroeg een der leden, of zoons van Hanze-leden ook lid der Han ze konden zijn, waarop geantwoord werd, dat zulks behoudens enkele bepalingen was toegestaan. Een ander lid vroeg het bestuur om be sprekingen te houden met het bestuur der Boerenleenbank om een meer vriendschap pelijke verstandhouding te krijgen. Sommige leden der Boerenleenbank schijnen „de Hanze" te verwarren met de „Hanze-bank". En dit is toch beslist ver keerd. Men kan heel goed lid dier Boeren leenbank en tevens lid dor Hanze zijn. De voorzitter en hot bestuur beloven zelf voor dit doel te zullen "werken, maar drukten de leden op het hart ieder in eigen kring te trachten de goede verstandhou ding tusschen de Boerenleenbank en de Hanze te bevorderen. Daarna sluit de voorzitter deze verga dering met den Christelijken groet. RIJNSBURG. Een meevaller. De persoon van wien wij dezer dagen meldden dat hij naar zijn vaderland en naar het front was terugge keerd, en als deserteur vroeger naar hier gevlucht was, moest zich op order van den Fransche consul aan een keuring onder werpen, en werd hierna voor den dienst afgekeurd. Door bemiddeling van den con sul heeft hij tevens een betrekking gekre gen. WARMOND. Varkensvleesch. Slagers uit de ge meenten Warmond, Sassenheim en Lisse hebben gisterenavond te Sassenheim ver gaderd en een combinatie gevormd, om varkens, van de Regeering te verzoeken en op coöperatieve wijze, deze zaak verder te handelen. Circa 1 Juni zal dan het goed- koopere varkensvleesch bij hen verkrijg baar zijn. Politieechietvereeniging. Na de bijeen komst aan Hotel „Warmondérhek" togen de politiedienaren der gemeenten War mond, Sassenheim, Lisse, Oegstgeest, Noordwijkerhout en Noordwijk naar het terrein „de Goudmijn", waar de jaarlijk- sche wedstrijd in revolverschieten zou plaats hebben. De eere-voorzitter, de EdelAchtb. heer Sclliölvinck, burgemeester der gemeente, die steeds den wedstrijd opent, was wegens familieomstandigheden verhinderd. In zijn plaats fungeerde de heer Gooi hoofdinspec teur van politie te Noordwijk. De wedstrijd had een prachtig verloop. De uitdeeling dei- prijzen, door de burgerij, van de genoemde gemeenten uitgeloofd, had plaats in hotel Warmonderhek, waar ook het verdere deel van den avond door de „mannen van de .wet" op hoogst gezellige wijze werd door gebracht. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Mond- en Klauwzeer. Een nieuw geval van mond- en klauwzeer doet zich voor bij de wed. P. de Graaf aan den Hoogen Rijn dijk. Do koeien, die aangetast waren, zijn gisterenavond afgemaakt en begraven; de verdachte zijn naar het abattoir te 's-Gra- venhage vervoerd om afgemaakt te worden. Nadat eenigen tijd onze gemeente van „blaar" gevrijwaard was, vertoont zich de gevreesde ziekte opnieuw*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2