19 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1703 BUREAU: ST EEN SC HUUR 15, LEIDEN. Intero. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27Sl cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG MEI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1--5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Algemeene oefenplicht. Als het .eindelijk weer eens vrede zal wezen en onze wetgeving haar normaal verloop herkrijgt, wat zullen we ons dan verhazen over de snelheid, waarmede de parlementaire molen jat dezen buitenge- wonen tijd gewerkt heeft, Deizie' snelheid ziet niet alleen op den korten duur, waarin nu wettelijke maat regelen zijn en worden goedgekeurd, wel ke anders eerst na moeizamen strijd in staat van wijzen zouden zijn gekomen, maai1 ook hierop, dat ten Binnenhave thans de denkbeelden zoo'snel rijpen. Een sterk staaltje hiervan kreeg men gisteren te ai en. Ter sprake kwam het zoo plotseling op gedoken adres-Van Aalts voor atgemeenen oefeanplichit. In gewonen tijd zon zoo'n in grijpend plan minstens een geruime poos voor rustige overweging hebben gevergd, maar ditmaal werd het terstond, openlijk besproken. En men bleek er eenig rood gespartel daargelaten lang niet tegen. Zoo nieuw bleek intusschen het denk beeld, dat minister Bosboom begon met de waarschuwing, dat de zaak veel moei lijker was dan ze leek. Men schijnt zich, aldus Z.Exc., geen flauw begrip te maken van wat tegenwoordig, in tegenstelling tot vroeger, hoofdzaak is bij het opleiden van den soldaat. Dat is niet het exerceeren ■en het leeren van handgrepen, neen,, het ds tegenwoordig vooral het oefenen van volhardingsvermogen, zoowel van den geest als van het lichaam. En dat leert men niet door ééns in de week een paar uur te exerceeren. De 600,000 menschen die men, volgens sommigen, er bij zou kunnen krijgen, achtte de heer Bosboom dan ook niets dan een phantasde. Boven dien heeft men i'n de verste verte, niet ge noeg kader om de oefening, dat wi": zeg gen, de werkelijk modern-militaire oefe ning, zooals die behoort te izijn, te leiden. Da.t zag eir waarlijk niet gunstig ui.t voor het adres-v. Aalts. Evenweltoch kreeg men van den minister te hooren, dat 'ten departemente een ontwerf dn be werking is „waarmee een stap zal wor den gedaan in de richting, die men thans .wilde." Zeiden w.e ten onrechte, dat de parle mentaire molen ongewoon vlug draait? '■t Wil ons zelfs voorkomen, dat U zoo wel wait al te hard gaat. Versta,ndiiglijik nam dan ook de Katho lieke fractie stilzwijgend een afwachten de houding aan. Eerst eens zien, hoe. dait nieuwe snelproduct in elkaar zal zitten en zich bij 't bestaande zal aanpassen. De Duitsche Rijkskanselier legde in den Rijksdag een volledige verklaring af omtrent de concessies door de Donau- monarchie aan Italië toegezegd en voegde er aan toe, dat Duitschland zich volkomen borg heeft gesteld voor een loyale uit voering dezer aanbiedingen. De Oos tenrijkers melden dat bij de operaties in Galicië en in de Karpathen 174000 Russen gevangen zijn. De Duitsche en Oostenrijksche gezanten te Washington zouden druk besprekingen voeren met het departement van Buitenlandsche Zaken, om tot overeenstemming te komen. Kitchener verklaarde in het Hoogerhuis, dat nog 300,000 man noodig zijn voor nieuwe legers. Van hef Westelijk oorlogs terrein. De wederzijdsche berichten Over het Westelijk oorlogsterrein stemmen, wat de feiten aangaat, volkomen met elkaar overeen. De Franschen en Engelschen. zijn over een b re ede linie van Atrecht tot benoor den Yperen in krachtig offensief en dat offensief heeft hun dirie tactische voor- (lee'.en, bezorgd. Bij Carency, op bet Zuidelijk gedeelte van genoemde linie, hebben de Franschen 'hum front naar voren gerectificeerd, een naar bcnmenspringendeoi driehoek ver overd, en den toestamd hersteld zooals die fa den aanvang van Januari, was. In de laatste dagen hebben zij dit succes in iet .voortgezet. tn het midden van de linie zijn de En- ££fcchen er in geslaagd om ten Zuiden £a.n Nieuw CapelLe (bij- La Bassée dus) ■fan linie over een breedte van eenige a.M. evenver yporuit te schuiven, als zij voor genoemde plaats door hun vorigen aanval reeds vooruitgeschoven was. Ten Noorden van Yperen hebben ten slotte de Franschen de Duitsche troepen, die nog aan de Westzijde van het kanaal stonden, daarover gedreven en dus een gedeelte van den terreinwinst, die de Duüitschers daar onlangs hadden gemaakt, heroverd. Ton opzichte van de waardeerirng van deze resultaten zijn de berichten van beide partijen averechts tegenovergesteld. De bohdgenooten beschouwen ze als een waarborg voor de. eindoverwinning. De Dui.tsch.ers vinden ze gering naar verhou ding van de kiraohtsinspanning. Van hef Oostelijk oorlogs terrein. In liet Oosten rukken de verbonden le gers steeds voorwaarts; de voorhoede van Mackemsen, die de San heeft weten over te trekken, staat alweer voorbij Przemysl en rukit op de linie JaroslawLezasjsk aan. Htt communiqué uit Weenen van gister middag meldt: De verbonden troepen hadden na verbit terde gevechten op meerdere punten, een overgang over de San geforceerd en op den Oost-oever vasten voet gekregen. Tegenaanvallen der Russen werden overal bloedig afgeslagen. De vijand werd in Oostelijke richting teruggeworpen. Aan de boven-Dnj ester worden heftige gevechten geleverd'. Aan de Pruth-linae hebben zich geen bijzondere gebeurtenissen voorgedaan. Enkele uitvallen der Russen ten Noorden van Kolomea werden afge slagen. Het aantal gevangenen in de eerste lielfit van Mei ge maakt is thans tot 17 4,0 00 man gestegen. Verder wer den buit gemaakt 128 ka nonnen. en 368 machinege weren. Iden Duitschen Rijksdag. In de gisteren gehouden Rijksdagzitting waren de Rijkskanselier en de Staatssecre tarissen tegelnwoordig. De voorzitter opende de zitting, waarna de Rijkskanselier het woord nam en ver klaarde: Het is u bekend, dat de betrekkingen tusschen Italië qn Oostenrijk-Hongarije de laatste maanden zeer zijn verscherpt. Uit de rede van Maandag zult gij hebben opge maakt, dat het kabinet te Weenen in een oprecht streven de blijvende vriendschap tusschen de monarchie en Italië te verze keren en rekening te houden met de duur zame groote levensbelangen van beide rij ken, tot vérstrekkende concessies van ter- ritorialen aard aan Italië heeft besloten. Ik acht het gepast u deze concessies aan te duiden: lo. het deel van Tirol dat door Italianen wordt bewoond, wordt aan Italië afgestaan; 2o. evenzoo de westelijke oever van de Isonzo voor zoover de bevolking zuiver Ita- liaansch is en de stad Gradisca; 3o. Triest zal een vrije stad van het kei zerrijk worden, met een stadsbestuur dat het Italiaansche karakter der stad waar borgt en het zal zijn Italiaansche hooge- school behouden; 4o. do Italiaansche souvereiniteit over Walona en het daarbij behoorende belan- gengebied wordt ten volle erkend; 5o. Oostenrijk-Hongarije verklaart een politiek van „désinteressement" te zullen volgen ten opzichte van Albanië; 6o. aan de nationale belangen der bevol king van Italiaansche nationaliteit in Oos tenrijk-Hongarije wordt bijzonderlijk aan dacht geschonken; 7o. Oostenrijk-Hongarije verleent straffe loosheid aan militaire of politieke misda digers, die uit de (aan Italië) afgestane streken afkomstig zijn; 8o. een welwillende houding wordt toege zegd ten opzichte van de verdere wenschen van Italië met betrekking tot het totaal der quaesties, die in de overeenkomst zijn op genomen; 9o. Oostenrijk-Hongarije .zal na de slui ting van het verdrag een plechtige verkla ring afleggen omtrent den afstand der ge bieden; lOo. gemengde commissies zullen fworden aangesteld tot regeling der bijzonderheden van den afstand; llo. na de sluiting der overeenkomst zul len de soldaten van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, die uit de afgestane gebie den afkomstig zijn, niet meer aan den strijd deelnemen (kreten: hoort, hoort). De Rijkskanselier vervolgde: Ik kan hierbij voegen, dat Duitschland om een overeenstemming tusschen zijn bei de bondgenooten tc bevorderen en te beves tigen, tegenover het kabinet te Rome in overlég met dat tfe Weenen, uitdrukkelijk den vollen waarborg op zich nam voor de loyale uitvoering van deze aanbiedingen. Oostenrijk-Hongarije en Duitschland heb ben hiermede een besluit genomen, dat, indien het tot het doel leidt, naar mijn vaste overtuiging door de overweldigende meerderheid van de drie natiën zal worden goedgekeurd. Met zijn parlement staat het Italiaansche volk voor de vrije beslissing, of het de ver vulling van allo nationale verwachtingen in grootsten omvang langs vreedzamen weg wil bereiken, of dat het 't land in den oorlog wil storten en tegen zijn bondge nooten van gisteren en heden morgen liet zwaard zal willen trekken. Hoe echter de beslissing van Italië moge vallen te zarnen met Oostenrijk-Hongarije hepben wij alles wat mogelijk was gedaan om het Drievoudig Verbcnd te versterken, dat in het Duitsche volk vasten wortel had geschoten, dat de drie rijken van nut zal zijn en voor hen goed is geweest. Wordt het verbond door een der deelne mers verbroken, dan zuhen wij te zamen met den anderen ook de nieuwe gevaren onverschrokken met vertrouwen en moed tegemoet zien (levendige stormachtige toe juichingen, handgeklap). De Rijkskanselier dankte buigend her haalde malen (herhaalde voortdurende bij valskreten en toejuichingen, waanhede de tribunes instemden). De Ver. Staten, Duitschland en de Donaumonarchie. Reuter seint d.d. 18 lylei uit Washing ton: De diplomatieke werkzaamheid der Duitsche en Oostenrijksche gezanten, Bemstorff en Diimba, taneinde een afbre king der betrekkingen ite vermijden, trekt hier zeer de aandacht. Dumba heeft gerutmen tijd met Biyan geconfereerd en later met aanbitmaren aan het departement van Buitenlandsche Za ken, over den toestand, die voortvloeit, uit het in den grond boren der „Lusita- nia" en over de Ameri'k&ansche nota. Bryan deed Wilson vérslag van de be sprekingen. Later hield' Dumba bespre kingen met Bernstorff. Naar wordt vernomen hebban de ge zanten naar hun regeeringen geseind ïuet hef, .verzoek de duikibootenaanvallen op passagiersschepen te schGrsen, zoolang de diplomatieke besprekingen worden ge voerd. Oostenrijk beschouwt zorgvuldig den toestand en gebruikt zijn invloed ten gun ste van een vreedzame regeling. Te Washington is mén in officieele krin gen overtuigd dat Duitschland voortaan zijn duikbooten, geen handelsschepen zon der voorafgaande waarschuwing in den grond zal laten boren, maar ze zal laten doorvaren, op voorwaarde dat de regee ring der Vereenigde Staten haar invloed aanwendt om alle Engelsche en Framsche koopvaarders te doen ontwapenen, en t n minste een poging doet om den invoer van levensmiddelen naar Duitschland mogelijk te maken. Naar 't schijnt zegt de New-Yo.rks.-he corr. van de „Daily Telegraph" is i ïen te Washington deze optimistische meening toegedaan „op grond van wenken uit diplomatieke kringen, die met Berlijn op goeden voet staan." Verschillende Oorlogs berichten. De gruwelen te Leuven. Het Wolff- bureau meldt uit Berli^i: Naar aanleiding van de redevoeringen omtrent ,,de waar heid over Leuven",-welke door den Leuve naar Füglister worden gehouden in Zwit- sersche steden en waarin het Duitsche le ger verantwoordelijk wordt gesteld voor tal van moorden, plunderingen etc. heeft het Duitsche gezantschap te Bern aan de Zwitsersche bladen een nota gezonden, waarin een en ander geloochend wordt, terwijl een witboek wordt aangekondigd, dat alLe leugens over de gebeurtenissen te Leuvejn zal vernietigen. Bij de vesting Antwerpen. De Brabant- sche grenscorrespondent van de „Tijd" seint d.d. 18 Mei: Op bevel van de Duitsche regeering in België moetejn de gemeentebesturen in de stelling Antwerpen opgave verstrekken v.an het aantal vluchtelingen, dat hun gemeen ten eventueel zou kunnen herbergen. Zoo is o. a. aan het gemeentebestuur van Ca pelLe gevraagd of men plaats zou hebben voor 2000 vluchtelingen. Een verklaring voor deze zonderlinge informatie wordt niet gegeven, de bevolking vermoedt ech ter, dat zij geen vluchtelingen, maar mi litairen zal moeten herbergen. Koningin Elisabeth in de loopgraven. Laatst was onze koningin naai- de tran- chées opgegaan, zoo verteld de „Stem uit België", en het geval wilde, dat de Duit- .schers juist naar dien kant begonnen te schieten. Op een oogwenk stond onze vorstin onder het vuur. Een officier, be zorgd, verzocht haar te willen schuilen in de tranchées. „O, was het antwoord, al glimlachend, je suis si mince que les'balles ne me touche- ront pas". Maar de ballen kwamen vinni ger eh vinniger af, en de koningin gaf-aan het bezorgde aandringen schoor en zette zich in de schietgracht op een zak neer naast de soldaten. Toen de Koningen vertrokken was voch ten de soldaten om den zak en de over winnaar loopter nog altijd mee. ,,Het gou vernement zal hem toch luiet terugkrijgen", zegt hij.... Vrees voor een Duitsch eskader aan de Finschc kust? De „Vossischo" Verneemt uit Petrog rad dat gezaghebbende! m ar i ra kringen ernstig rekening houden met de mogelijkheid van een spoedig verschijnen van een Duitsch eskader in de Finsche golf. De burgerij moest de vesting Swea- boig toïJ'Helsingfoms ontruimen. Bij Wi- borg wordt met koortsachtige haast aan de versterking der kust gewex-kt. Het verlies aan Engelsche officieren. De Engelsche verlieslijst van de laatste week wat officieren betreft is, volgens de „Times", de grootste die er sedert het uit breken van den oorlog is verschenen. De lijst bevat de namen van meer dan 400 officieren (en 2000 man). Zoowel van het leger als van de vloot. Daaronder zijn er meer dan 1100 namen van gevallenen aan liet front in Vlaanderen. Vooral de Norfolk, Bedfordshire, East Surrey, West Kent en Duke of Wellington regimenten werden zwaar getroffen. Meer reeruten. Lord Kitchener ver klaarde in het Hoogertiuis, dat hij nog 300,000 recrutein noodig had, om nieuwe legers te kunnen vormen. Bescherming tegen vergiftige gassen. In het Iioogenhuis deelde Lord Kitchener mede, dat de Engelsche en Fransche troe pen behoorlijk beschermd moeten worden tegen het gebruik van giftige gassein door de toepassing van soortgelijke methoden. Daardoor zal liet buitengewoon groote en ongerechtvaardigde nadeel, dat genoemde troepen lijden, wanneer geen tegenmaat regelen worden genomen, worden opgehe ven. De anti-Duitsohe relletjes te Londen. In het Lagerhuis hectit minister McKenna meegedeeld dat bij de anti-Duitsche relle tjes te Londen 257 menschen licht zijn ge wond, o. w. 107 politieagenten. 866 perso nen zijn gearresteerd. President Wilson aan het woord. Reu ter seint d.d. 17 Mei uit New-York: Presi dent Wilson hield een vlootschouw over de Atlantische vloot op de Iludsonrivier. In een redevoering op de lunch, waarbij 500 voorname burgers aanzaten, zeide hij: „De vloot der Vereenigde Staten is de uitdruk king van onze idealen. Een belangrijke zaak voor Amerika is, dat het niet uit is op gebiedsuitbreiding; wij komen op voor menschelijkheid en datgene, wat voor de menschheid een behoefte is." Oostenrijkers fln Canada. Een duizend tal vreemdelingen belioorend tot de vijan dige staten, meerendeels Oostenrijkers, die zonder werk zijn, begonnen, naar uit Win- nipeg gemeld wordt, naar de Vereenigde Staten te trekken. De politie o. a. te St. Boniface trachtte hen tegen te houden, maar zij liepen voorbij. Er worden meer van die landverhuizers verwacht. Poging tot doorsnijding van een zeeka bel. Uit Toronto wordt aan de „Times" gemeld dat een poging gedaan is om den kabel en het kabelstation op Barnfiel Creek op de Westkust van Vancouver te vernie len. Een schildwacht maakte echter alarm e-n de poging werd verijdeld. Het doel was den daar aan land komenden kabel tus schen Canada en Australië onbruikbaar te maken. Typhus in Servië. (frider den titel „De vreeslijke waarheid omtrent Servië" heeft de Engelsche Roode Kruis-vereeniging thans een brochure van Thomas Lipton uitgegeven, waarin de verwoestingen, door den typhus in Servië aangericht, in donkere kleuren worden geschilderd. Pok ken en roodvonk werken daarbij inede, om duizenden van alle leeftijden weg te maaien. In Nisj, waar de normale bevolking van 20,000 tot boven de 100,000 gestegen is, zijn duizenden typhuis-gevallen, met gemiddeld 140 doodelijke per dag. Üp een enkelen dag stierven 300 menschen. De kerkhoven kunnen alle lijken niet meer opnemen. Typhus wagens, door ossen getrokken, ra telen door de straten. De gemeenteraad te Sofia. Uit Sofia wordt aan den „Benl. Lokalanzeiger" be richt dat de gemeenteraad aldaar door de regeering ontbonden is, omdat hij naar aanleiding van den val van Przemysl, in strijd met het streng neutrale regeerings- program en met de gevoelens van het volk van de stedelijke gebouwen de vlaggen had laten uitsteken. Bij de Maandag j.l. gehouden nieuwe verkiezingen voor den gemeenteraad kre gen de regeeringspartijen de meardfcrheid. De „Transylvania". De passagiers van de „Transylvania" van uit New-York zijn te Glasgow aangekomen. Deze deelen mede, dat zij een onderzeeër op 300 yards achter hei schip waarnamen, toen dit in de oorlogszóne kwam. De „Transylvania" vo&rde zigzag-bewe gingen uit, zoodat de gerechten van de tafels werden geslingerd. De „Transyl vania" ontvluchtte ten slotte full speed. De „Philadelphia." Zondag is ook de Ameriikaansche mailboot Philadelphia te Liverpool aangekomen. Men had onderweg geen duikbooten gezien. Als voorzorgs maatregelen hingen de redd ingsboo ten buti'ten boord. De duikboot- en mijnoortog.. Een Zweed, teruggekeerd uit Australië, vertelt in.de ,,H an.de iszeitung" dat het handels schip „Onsowa" (van de Oriental Stenin- navigation Company, 12,000 ton, 800 pas sagiers, waaronder de verteller van dit verhaal) dn Gibraltar een vijfduimskanom op het achterdek kreeg. Bij het proefschie- ten op drijvende tonner^ troffen van 3 schoten, 2 doel, waaruiit bleek, dat het stuk .door geoefende manschappen iverd bediend. Nadat de „Orsowa" in Engeland was aangekomen, werd het kanon op oen koopvaardijschip overgebracht. Buitenlandsche berichten. De revolutie in Portugal. Bij de revolutionaire onlusten te Lissa bon zijn, naar luid van berichten uit Ma drid, ongeveer 200 menschen gedood en 500 gewond, voor 't meerendeel behoorende tot de republikeinsche garde. Alle leden dezer garde, die tegen de i'evolutionairen hebben gevochten, zijn in het marine-arsenaal op gesloten. Admiraal Kavier Brito is gevan gengenomen, omdat hij den bevelhebber van de duikboot Espadarte zou hebben opgedi'ag.en de oorlogsschepen, die Lissa bon beschoten, in den grond te boren. Zware Brand te Parijs. Te Parijs heeft een zware brand gewoed in het onder dwangbeheer gestelde filiaal van de Continental-Cautschuk-Compagnie te Hannover. In de opslagplaatsen van rubber is voor een half millioen gulden verbrand. De oorzaak is onbekend; de fabriek werklo niet. Men denkt aan kwaadwilligheid, BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Algemeene oefenplicht. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", bestaande uit de heeren II. M. van Bemmelen oud-zeeof ficier, Directeur der Tweede Ilollandsche Maatschappij van Levensverzekering, voor zitter; A. L. Boelen, oud-kapitein ter zee, Directeur der Vereeniging van Nederland sche IJzerhandelai'en, Administrateur, II. Colijn, oud-minister van Oorlog, Lid van de lste Kamer der Staten-Generaal; Prof. Jhr. Mr. Dr. Vv.1. M. van Eysinga, Iloog- leeraar in het Volkenrecht; J. van der Eist, oud-zeeofficier, 2de secretaris; F. J. II. Evers, R. K. Pastoor, Lid va.n den Raad van Defensie; Mr. C. II. Guepin, Advocaat en Procureur, Voorzitter afd, Amsterdam van „Onze Vloot"; E. Baron van Heerdt tot Evei-sberg, oud-zeeofficier; Jhr. Mr. Dr., II. A. van Kai'nebeek, Burgemeester van 's-Grhvenhage, Vice-voorzitter; E. P. de Monchy Rz., President van den Kamcr van Koophandel en Fabrieken te Roller- dam; W. A. Mouon, Gep. Schout-bij-Nacht, tit.; Jhr. Mr. A. F: de Savornin Lohman, minister van Staat, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Jhr. Mr. J. W. Schorer, Griffier van den Raad van Be roep, Vooi-zitter van de Afdeeling 's-Gra- venhage van „Onze Vloot", Prof. Dr. J. II. Valckenier Kips, Hoogleeraar in bet Staatsrecht on Handelsrecht; A. C. A. van Vuuren, Lid van de Tweede Kaone| der State,n-Generaal; Jhr. G. A. L. van dér Wijck iieeft in een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn volle ingenomenheid betuigt met het aan de Tweede Kamer door de heereji C. J. K. van Aalst, c.s. ingezonden adres, waarbij aangedrongen wordt op onverwijlde wette lijke invoering van „Algemeehe Oefeja- piicht". 2 Het Hoofdbestuur van „Onze Vloot" spreekt in zijn adhaesie-adres als zijn vaste overtuiging uit, dat een onverwijlde wettelijke invoering van „Algemeene Oefenplicht" met den aanklem van dien, niet alleen is een dringende eisch destijds, maar tevens een 'noodzakelijke voorwaarde om als onafhankelijke natie met gerust heid den loop der wereldgebeurtenissen te kunnen afwachten. Kon. Nationaal Steun comité. Blijkens de 38e lijst is van 2 tot en met 8 Mei voor het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 aan bijdragen ingekomen een bedrag van f 52,402.83^, makende met de bedragen van vorige lijsten een totaal be drag aan ontvangen bij'tragen en toezeg gingen van f 2,148,520.47.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1