Mantel-Costumes Covert-Coat Mantels A. WAALS Speciale Mantelmagazijnen ADVERTENTIËN. in Overweldigende Keuze. HERMAN F. A. DAMEN ZOON TELEFOON No. 112. OPNIEUW ONTVANGEN: HAARLEMMERSTR. 114 schuin o./d. Donkersteeg. Sn MANTEL-COSTUMES en MANTELS in alle wijdten tot voor de meest corpulente Dames groote keuze. De Officier van Justitie Mr. Del Campo lichtte (thans toe, dat de straf te licht ge oordeeld werd, omdat het euvel veelvuldig voorkwam en misbruik gemaakt werd, zoowel door de schippers als de ouders van de kinderen, ilij vroeg veroordeelXpg tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis voor den le 2e en ie bokl. en voor den 3e bekl. f 20 of 20 dagen hechtenis, omdat deze reeds meermalen voor hetzelfde feit veroordeeld werd. Uitspraak 27 Mei. Mcord te Kamerik. Voor de arrondis-sements-rechtbanik te Utrecht stond gisteren terecht de 48-jarige A. s., molenaarsknecht, geboren te Dus- se n en wonende te Kamerik, beklaagd, dat hij in den avond van den 3den Jumi 1915 te Kamerik opzettelijk en met voorbedach te rade Jacob Maai jen van het leven heeft beroofd, door op hem te schieten en in den rug te treffen, tengevolge waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. Een 21-tal getuigen, a'.len décharge, waren gedagvaard. Als deskundigen tra nen op de gemeente-arts van Kamerik, dr. Paart de la Faille, geneesheer aan de rijksklinieken en prof. Spronck, hoog leraar. Als verdediger trad op mr. Nauta. iJekL oen reeds grijzende, gezette boerenzoon, ontkende dien avond den verslagene ge zien te hebben en ook op hem geschoten te hebben. Het lijk was volgens verklaringen van den eersten getuige gevonden in den mor gen van 4 Jan. in een sloot te Kamerik, <-n na voorloopig door den gemeente-arts te zijn geschouwd, is het lijk naar Utrecht overgebracht voor de gerechtelijke schou wing. Uit deze schouwing en de» verkla ringen dienaangaande, door de. deskundi gen afgelegd, bleek, dait de dood veroor zaakt is door een bloeduitstorting in de borstholte, veroorzaakt door een verwon ding van de giroote slagader, klaarblijke lijk toegebracht door een kogel uit een buks. De kogel was j.n den rug het lichaam ingedrongen. Ook werd nog als getuige gehoord dr. Wo! fens berg, die de geestvermogens van den beklaagde had onderzocht en deze volkomen normaal bevonden. De volgende getuige, Jacoba Verbrugge, had vroeger wel eemigen omgang met den beklaagde gehad, -doch toen deze te vrij met haar werd, hem afgezegd. Later had zij nog wel eenige briefkaarten van hem ontvangen. Op den avond van den misdaad stond zij met den vermoorde te spreken op de kade, niet ver van de molen, waar de be klaagde knecht was en woonde. Terwijl zij stonden te praten, zagen zij ,,den mo lenaar" aankomen. Plotseling hoorde zij schieten en zag zij Maaijen vooruit vallen. Dit schot kon van niemand anders komen dan van den molenaar, bovendien zag zij dat de molenaar den verslagene in het water gooide. Zij is gevlucht, doch door den beklaagde achtervolgd, die zijn buks opnieuw geladen li ad en haar dreigde te dooden, (indien zij hem n'iet volgde. Noodgedwongen moest zij er aan vol doen en hem voLgen, hoewel hij ook eisch- te om niets van het .gebeurde te zeggen, heeft zij toch dmzeilfden nacht het geval aangegeven. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eiiisehte veroordeling tot 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger vroeg instelling van een nieuw onderzoek of, indien de rechtbank daartoe geen teinmen mocht vinden, vrij spraak van bekl.. daar niet bewezen is, dat deze met voorbedachte rade heeft ge handeld. De uitspraak werd bepaald op 31 dezer. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 20 Mei 1915, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van inwoners der ge meente, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor den tijd van twaalf maanden, tot le den en plaatsvervangende leden in de Stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeente raad. 2o. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 3o. Benoeming van 4 leden der Schat- tlngscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. 4o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten der Com missie voor de Lichtbeeldenvertooningen. 5o. Voorstel tot onderhandsche opdracht van het maken der gewapend betonwerken ten behoeve van de school aan de Duiven- bodestraat, aan de Naaml. Vennootschap |\'ernin|k!s Betonfabriek. 6o. Voorstel tot het verkoopen van ge deelten berm van den Zijldijk onder Lei derdorp aan de N. V. Nico Hoos' Stoom spinnerij en Touwfabrieken. 7o. Voorstel tot wijziging van de voor waarden, waaronder de verpachting van het baggerwerk en de uitvoering van bij komende werkzaamheden in de gemeente Leiden aan P. van Ulden is opgedragen. 8o. Verzoek van J. Vlasman om ontbin ding van het pachtcontiract in zake de be diening van de overhaalschouw aan het Galgewater of ontheffing van de betaling der pachtpenningen. 9o. Verzoek van de afd. Leiden van den Centralen bond van Bouwvakarbeiders om verhooging van het uurloon der steen houwers in bestekken van gemeentewer ken, in verband met de invoering van den 9-uren werkdag. lOo. Voorstel inzake de verbouwing van de Pauwbrug, de Janvossenbrug en de Marebrug. llo. Verzoek van den Leidschen Bestuur- dersbond om art. 8a der verordening oop het Gemeentelijk Werkloozenfonds, voor zooveel de vakvereenigingen betreft, buiten werking te stellen. 12o. Praeadvies naar aanleiding van het verzoek van ,,de Hanze", afd. Leiden van den Bond van R. K. vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, om een bedrag beschikbaar te stellen tot steun van den kleinen midden stand. Loonsverhooging der steenhouwers. In een adres dringt de afd. Leiden van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders bij den raad aan op een loonsverhooging lier steenhouwers, met het oog op de in voering van den 9-urigen arbeidsdag voor deze werklieden ingevolge de bepalingen der Steenhouwerswet van 7 Oct. 1911 op 1 Maart 1915.' Voor dien dag was de maxi mum arbeidsduur 10 uur per etmaal. Zoo lang door de particuliere patroons geen besluit genomen wordt het plaatselijk loon te wijzigen, komt het B. en W. met de commissie van Fabricage voor, dat tot ver hooging niet kan worden overgegaan. B. en W. geven den raad dan ook in overwe ging afwijzend op het verzoek te beschik ken. Verpachting baggerwerk. In ve»rband met de verhuring van een gedeelte der bij raadsbesluit van 18 Juni 1914 aangekochte perceelen land, gelegen in de gemeente Leiderdorp, aan de Zijl, hoek Slaaghisloot, kad. bekend onder Sectie A Nos. 81 en 3458, aan den pachter P. van Ulden als baggerterrein, zullen eenige wij zigingen moeten worden aangebracht in het pachtcontraot. In verband met de geleidelijke opheffing van het Liernur-stelsel, die reeds grooten- deels haar beslag heeft gekregen, zal het pachtcontract ook nog eene kleine wijzi ging moeten ondergaan. In plaats van „Liernurstoffen" zal in het algemeen ge sproken moeten worden van „faecale stof fen", die de pachter desgewenscht verplicht is te vervoeren, zonder deswege op vergoe ding aanspraak te kunnen maken. Vooi-loo- pig zal er, zooaLs de directeur van Gemeen tewerken in zijn rapport- opmerkt, bij het hier bestaande rioolstelsel wel niet veel sprake zijïi van transport van faecale stof fen, doch het is geenszins ondenkbaar, dat b.v. voor het ledigen van beerputten, zoo danig transport te eeniger tijd noodig zal zijn. Volgens de voorgestelde nieuwe bepa ling zal de pachter voor het vervoer dezer stoffen, zoowel te land als te water, gratis ook de noodige vervoermiddelen beschik baar moeten stellen. Ten slotte stellen B. en W. den raad nog voor, onder de feestdagen, waarop niet be hoeft te worden gewerkt, de Goede Vrijdag op te nemen, aangezien op dien dag ook door de werklieden bij de Gemeentewerken en den Gemeentelijken Reinigingsdienst niet wordt gewerkt en die dag trouwens ook voor do werklieden van don pachter als een rustdag heeft gegolden. Onder mededceling, dat de pachter ve klaard heeft zich met de wijzigingen! kunnen vereenigen, geven B. en W. raad tn overweging iu de voorwaarden verschillende wijzigingen aan te brengen. Schattingsccfnmis8ie Inkomstenbelasting B. en W. verzoeken den raad vier ledi der schattingscommissie te benoemen, doeld bij art. 57 der wet op de Inkomsttj belasting 1914 voor een tijdvak van vii jaren, welk tijdvak wordt geacht te zij ingegaan op 1 Mei j.l. Voor een der te vu vullen plaatsen bevelen zij aan den coi troleur der gemeentebelastingen K. j Haan. Ter vergemakkelijking der bentj ming laten B. en W. de namen der led? van het collage van zetters volgen, n.l. van Driel, J. P. J. van Ewijk, J. P. Foi tein, D. van Litb, A. Ruigrok en B. E. Spi ker P.Hzn. Verkoop Berm. Blijkens het verzoekschrift wenscht d N. V. Nico Hoos' Stoomspinnerij en Tom fabrieken een stuk berm aan de oostzijd van den Zijldijk, gelegen even benoorde het eerste bruggetje in dien weg, van d gemeente Leiden té koopen. De berm v« toont daar ter plaatse eene verbreediój tengevolge waarvan ook de poldersloc langs den dijk een onregelmatig verloo heeft en diep instpringt in het aangrenzei de weiland, op welk terrein de na ara looi vennootschap het voornemen heeft een nieuwe fabriek te stichten. Teneinde i aan het fabrieksterrein een meer afgerot den en voordeeligen vorm te kunnen geve verzoekt adressante over die verbreedin de beschikking te verkrijgen. Tegen den verkoop van het stuk bermU staat noch bij de Commissie van Fabricag noch bij het ooilege van B. en W. bczwaa mits slechts een behoorlijke afscheidt tusschen den Zijldijk en het fabrieksterrei wordt gemaakt. B. en W. geven den raad derhalve i overweging te besluiten de gedeelten ben van den Zijldijk, ter oppervlakte van onge veer 300 M2., aan de N. V. Nico Hert Stoomspinerij en Touwf abrieken te verkoj pen tegen den prijs van f 1.80 per M2. u der bepaalde voorwaarden. - Geboren: MODESTA DOROTHEA MARIA ANTONIA. G. W. A. Ei,shop. L. A. M. A. Elshof de Gkaaf. Leiden, 17 Mei 1915. Haarl.str. 139a. 2505 Algemeeno kennisgeving. 3 October-Vereeniging. Algemeene Ledenvergadering op Dinsdag 18 Mei, des avonds ten half negen uur in „In den Vergulden Turk. Agenda, Artikel 9, A. Voorstel van het Bestuur de Contributie voorloopig niet te innen. 2432 Het Bestuur. Er wordt gevraagd voor direct een nette Loapjongen, goed kunnende fietsen en van goede getuigen voorzien. Adres: STEEN- STRAAT 33. 2506 Terstond gevraagd eeu 2508 Boerenarbeider, goed kunnende molken bij H. ROT TEVEEL, Groenendijk, Hazerewoude. Te koop gevraagd een Bokkenwagen, met of zonder tuig, adres J. VAN NIEKERK, Alphen a./d. Rijn. 2460 Abonneert U op „De Leidsche Courant" Roeibooten le koop. Twee Roeibooten en een Vletschouw allen nieuw. Te bevragen bij den Heer W. TIJSSEN, p. a. den Heer J. B. VAN LEEUWEN, Rijndijkstraat 10, Leiden. 2464 TE KOOP een goed onderhouden Jagtwagn een N. overdekten wagon, ziUk onder de kap, geschikt voor Manufao turier, beiden op patent assen, bij 2448 H. VAN RIEK, Wagenmakerij en Smederij, Hillcgou - CHATEAU COUTEAU PAILLET - - CRU VERTHEUIL - - MARGAUX - gr ZEER BELEGEN TAFELWIJNEN. 'Wi Aanbevolen door 86 Wijnhandelaren - Hofleveranciers. - Burgsteeg. Adverteert in „De Leidsche Courant". KOOPT UW Parapluie, Parasol en Wandelstok bij voorkeur In het ruim voorziene Magazijn van P. A. SARONI, Nieuwe Rijn 31, tegenover de Botermarkt. Telefoon 1431' Repareeren en overtrekken spoedig en goedkoop.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4