BINNENLAND. ALBERT RSEL Uit Stad en Omgeving. ▼ait den opstand wordt Affonzo Costa ge noemd; ffi-e vermoord moet zijn. Uit Madrid wordt gemeid: De minister president Dato heeft aan journalisten me degedeeld daT het pantserschip „Espana" ter bescherming van de Spanjaarden en vreemdelingen heden te Lissabon zal aan komen on dat waarschijnlijk nog een tweede schip zal worden gezonden. Handige cplichtster. De Berlijnsche bladen maken melding van een leverantie-zwendel op groote schaal. Een koopmansvrouw te Mümchen liet formulieren anet Biet stempel van het ministerie druk'ken. In een stempelfabriek had zij den stempel gereed laten maken. Zij vulde een formulier in met een verzon nen order voor een bedrag van 00,000 Mairk, welk bedrag zij bij een eveneens verzonnen Bank deed uitbetalen. Zij stelde zich toen met, een rentenier in verbinding en garandeerde hem een winst van 4000 Mark per maand, zoo !hij haar in de (gelegenheid stelde de leverantie te kun- ne7i uitvoeren. Ten slotte is de rentenier de dupe. gewor den, daar <Le listige vrouw een bedrag van 30,000 Mark van hem wist los te krijgen. Thans li? de wouw achter slot en gren del. Nederland en de Oorlog. Ingetrokken zilverbons. De minister van Financiën maakt in de „Staatsct." bekend, ter voldoening aan art 6 der wet van 6 Augustus 1914 (Staats blad no. £77), dat in de maand April 1915 bij de Algemecne Rekenkamer zijn over gebracht: 1,600,000 stuks zilverbons k f 1, 900,000 stuks zdlverbons k i 2.50 en 100,000 stuks zilverbons k f 5. De ,/K a t w ij k". Reuter seint uit Londen d.d. 17 Mei: Het prijzerlhof veroordeelde als contra bande de lading van 3350 ton ijzererts van het NederlandÈéhe tsoomschip „Katwijk" welke het hof aannam dat bestemd was voor Krupp. Het hof zegde den reeders hun eisch toe, wat betreft de vracht,maar ontzegde den eisch van vergoeding we gens vertraging in de reis der „Katwijk" omdat deze sedert in den grond werd ge boord door de Duitschers. •De bomaanslag op den Ne- derlanschen treöler 's-G ravenih age. Nader meldt men betreffende het bom- memverpen naar den stoomt rei Ier ,,'s-Gra- venhage" door een Duit sell vliegtuig, dat de aanslag plaats had buiten de territo riale wateren op 53° 32' Noorder breedte en 5° 42' Oosrter lengte, zijnde 4V£ mijl be noorden de kust van Ameland. Een redding door Scheve- n d n g e r s. Met voldoening wijst de ,,H. Gt." er op, dat de geheele bemanning van den Vïaar- ddngechen logger Noord-Brabant, Vi. 93, die de schipbreukelingen van het op. een mijn geloopen Deensche vaartuig „Lilian Drost" redde, van den schipper 1lot den jongs ten «matroos uit Scheveningers be stond. Schipper van dozen logger was Bastiaan Rooleveld. Een Duit sc li watervlieg tuig. Men seint d.d. gisteren uit Schiermon nikoog: Hedenochtend zeer vroeg vloog een Duitsche hydroplane driemaal rond een visschenden Nederlandschen trei'.er. Uit het vliegtuig werd met lichtkogels gewor pen. die waarschijnlijk als seinen moesten dienst doen, waarop het. vliegtuig een be paalde richting nam en in Oostelijke rich ting verdween. Duaitsche z e e b >o o t geïnter neerd. Men meldt uit Hansweert: De Duitsche zeeboot „Bellona" van Antwerpen alhier •aangekomen is geïnterneerd. Uitvoer van varkeusvleesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gelet op de artikelen 5 en 13 van zijn be schikking van 9 April 1.1. (Nederlnndsche Staatscourant van 10 April 1915, no. 83), houdende vaststelling van bepalingen om trent uitgifte van consenten voor den uitvoer van varkeusvleesch; Hoeft goedgevonden I. a. voor het tijdvak van 19 Mei tot 18 Juni 1915 het totaal aantal kilogrammen, waarvoor de ingeschreven exporteurs rn maxi mum consenten kunnen bekomen, vast te stellen op hetzelfde aantal kilogrammen, als op hun certificaten voor de periode van 19 April tot 18 Mei 1915 was vermeld b. den directeur van het Rijks- Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var- kensvleesch te machtigen, het sub. a bedoelde maximum te bepalen voor hen dio nog als exporteur zullen worden ingeschreven II. a. voor het tijdvak van 19 Mei tot 18 Juni 1915: lo. den in art. 13 van bovengenoemde be schikking sub a bedoelden prijs per kilogram slachtgewicht te bepalen op tachtig cent (f 0.80) 2o. het in aangehaald artikel 13, sub b, bedoelde gewichtspercentage te bepalen op vijf en zestig; b. den directeur van het Rijks- Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch te machtigen, den sub lo. vastgestelden prijs eenigszins te ver- hoogen voor varkens van meer dan 1000 K.G. slachtgewicht en, wanneer, in overleg met dc afnemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 1000 K.G. slachtgewicht, den prijs voor die varkens eenigszins te verlagen. ■Niet naar huis. Éen groot dool van de 1 andwee rmann en te Almelo, die in het genot van klein ver lol konden gesteld worden, heb ben daarvan, voor zoover eij ambachtslie den zijn, geen gebruik gemaakt, wijl zij met het oog op de werkloosheid in de (bouwbedrijven udterst agoedlijk of in het geheel geen werk zouden kunnen vinden, terwijl hun gezinnen nu de bekende ver goedingen van Rijkswege ontvangen. Belgische vluchtelingen. Te Delft zijn 60 Belgische vluchtelingen aangekomen, de eersten van de 150 die aldaar een onderkomen zullen vinden. Zij werden aan 't station ontvangen door den secretaris van het comité den heer Lebens en geleid naar het gebouw van den R.-K. Volksbond, dat zooals reeds is gemeld, geheel voor het gebruik der maaltijden en ontspanning is ingericht. MGR. PROF. DR. A. H. L. HENSEN. Bij koninklijk besluit is benoemd met ingang van 1 October tot tijdelijk direc teur van het Nederlandsch llnstituut voor Geschiedkundig en Kunsthistorisch onder zoek te Rome mgr. prof. dr. A. H. L. Han sen, hoogleeraar aan het Bisschoppelijk Seminarium to W armond. In déze benoeming welke reeds lang werd venvacht mogen we met voldoe ning constateeren, dat de regeering de hooge bekwaamheden dn de voortreffelijke historie-kermis van mgr. dr. prof. Hensen naar waarde heeft weten te schatten. De Wamiondsche hoogleeraar mag toch on der de beoefenaars der historie ila ons va derland onder de mcest-gezaghebbenden worden gerekend. Aan zijn onvermoeibaren arbeidslust en wetenschappelijken speurzin zijn te danken verschillende merkwaardige vondsten op historisch gebied. Door zijn artikelen in „De Katholiek" en i|n de his torische „Bijdragen van het bisdom Haar lem", door zijn werk over de „Kerkelijke geschiedenis van Rotterdam" heeft hij de historische wetenschap groote diensten be wezen. Doch mede heeft hij, fiiet in het minst door zijn lessen aan het groot-semi narie, waarin hij zijn leerlingen zulk een frisch en breed Jnzicht wist bij te brengen in de tijdvakken der historie, Katholiek Ne derland ten zeerste aan zich verplicht. Acht en twintig jaren doceerde prof. Hensen aan het groot-semilnarie van War mond de kerkelijke geschiedenis en heeft zoodoende ontzaglijk veel bijgedragen aan de wetenschappelijke vorming der geeste lijkheid iji dit bisdom. Bij het jubileum van zijn vijfentwintig jarig professoraat werden zijn groote ver diensten van kerkelijke zijde erkend door hem te benoemen tot eerekamerheer valu Z. H. den Paus en van staatswege door hem de orde van den Nederlandschen Leeuw te verleenen. Moge de 61-jarige geleerde, die beschikt over een jeugdige frischheid dn een krach tig gestel, in het door hem zoo beminde Rome hij is te Rome tot doctor gepro moveerd en heeft er na dien tijd nog dik wijls vertoefd zijn nieuw ambt jaren lang vervullen tot vrucht der Nederl^Jnd- sche geschiedenis. De Eedswet. In toonaangevende parlementaire krin gen wordt verwacht, dat de Eerste Kamer, ondanks het boos uitziend Voorloopig Ver slag (het Eedswetje niet zal verwerpen. Bend van R.-K. Kiesverenigingen. Gisteren heeft de Algemeien e Bond van R.-K. Kiesverenigingen in Nederland te ütrech't zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, het Kamerlid mr. dr. D. A. P. N. Kooien, hield ter opening een rede, waarin hij ter herdenking van het 2e lustrum een terugblik wierp op het 10- jarig bestaan. De Bond, aldus spr., is niet opgericht om een program voor de Katholieke Staatspartij op te stellen: uitdrukkelijk is dit bij de oprichting van den Bond uitge sloten; hij is ook niet opgericht om bij bijzondere onderwerpen een gedragslijn voor te schrijven aan hen, die ons bij de Landsregeering vertegenwoordigen; het doel van den Bond staat omschreven in artikel 2 van het reglement: „bij verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de samenwerking der katholieke kiezers in Nederland te bevorderen, door gemeen schappelijk overleg omtrent: a. de te vol gen richting; b. een vast te stellen kort program van actie; c. de verder te nemen algemeene maatregelen, een en ander, zoo noodig, in ovctrleg met de vertegenwoor digers van andere politieke partijen." Vanzelf bleek in den loop der jaren dat, wil de Bond met kennis van zaken bij de periodieke verkiezingen als leidend or gaan optreden, hij te voren de telkens aan de orde zijnde vraagstukken dient te be- stiudeeren; ten allen overvloede werd deze verruiming van het doel gesanctioneerd door opneming an het reglement van de desbetreffende bepalingen. Dit is het doel, dat het bestuur gedu rende de tien jaren van het bestaan van den Bond steeds voor oogen heeft gestaan. De rede van mr. Kooien, den zich niet meer beschikbaar stellenden voorzitter, lokte 'levendig applaus uit. Vertegenwoordigd waren tor vergade ring de aangesloten kiesvereenigin.gen.De notulen werden na een korte opmerking goedgekeurd. De rekening die met een saldo van f 988.3016 sloot, werd goedge keurd. Als bestuursleden voor Friesland en Noord-Holland II werden de aftredenden herkozen. Voor Zeeland werden gekozen de heereai I. W. Viening®, te Goes, en mr. H. C. J. Grost, te Middelburg, als plaats vervanger. In plaats van mr. Kooien en pastoor Vajn Winkel, die zich niet her kiesbaar stelden, werden gekozen de hee- ren baron Hugenpoth tot Aerdt en B. E. Verkuyle. Overijset koos den heer Vos de Waal. Behandeld werd nu het voorstel Emmen tot wijziging van art. 9 van het reglement, waardoor de vergadering meer vrijheid zou hebben om nieuwe bestuurders aan te wijzen. Na bestrijding door Katwijk en door den voorzitter werd het voorstiel met 77 tegen 33 stemmen verworpen. Naar aanleiding va)n de door Katwijk en Amsterdam I ingediende voorstellen had het bestuur een zelfstandig voorstel gedaan luidende; „Het bestuur meent, dat verruiming van art. 13 al. 1 der Statuten gewenscht is. Het adviseert, in den geest van beide voorstel, len, ar. 13 al. 1, eerste zinsnede te vervan gen door deze twee zinsneden: „De aange sloten vereenigingen vaardigen uit ieder Tweede-Kamer-district een of meer leden naar de Algemeene Vergadering af. Over hetzelfde onderwerp voert slechts één dier afgevaardigden het woord. Het stemrecht wordt uitgeoefend door één bij den aan- vajng der vergadering aan te wijzen lid, dat zoo noodig door een ander aan te wij zen lid wordt vervangen." K a t w ij k bleef eraan hechten, dat meerdere afgevaardigden eener zelfde kies vereeniging het woord zouden megen voe ren, waardoor ook gelegenheid zou zijn om het pro en contra te nooren van hen, die vaak in een vereeniging aan het woord zijn geweest, en waardoor ook de argu menten allicht beter tot him recht kunnen komen. Amsterdani I, vereenigt zich met het be stuursvoorstel, waardoor één afgevaardig de over eenzelfde onderwerp het woord kan voeren, maar geen twee. De voorzitter wijst er op, dat elk pro en contra in de vereeniging moet worden uit gevochten. Men kan toch niet tweeërlei stem uitbrengen. Het is z.i. voldoende, dat er meerderde afgevaardigden kunnen ko men, maar dat elk hunner over één onder werp het woord voert. Het amepdement-K a t w ij k om uit het bestuursvoorstel te schrappen de woor den: „over hetzelfde onderwerp, voert slechts één der afgevaardigden het woord", werd verworpen met 90 tegen 20 stemmen. Het bestuursvoorstel wordt aangenomen zonder stemming. Amsterdam III heeft het volgende voor stel ingediend: De jaarvergadering drage het bondsbe- stuur op: a. een onderzoek in te stellen naar het oordeel der Katholiek georganiseerde kie zers yi zake invoering van algemeen kies recht en stemplicht: b. een commissie te benoemen tot onder zoek van het meest billijke stelsel van ver tegenwoordiging in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van het thans geldend stelsel met district-indeeling; c. het oordeel van genoemde commissie in een rapport te doen samenvatten, ter be handeling in die districten van ons land, waar Katholieke Kiesvereenigingen geves tigd zijn. Bij de behandeling van dit voorstel deelt de voorzitter mede, dat het nader is geble ken, dat het de bedoeling der Kiesvereeni- ging niet is geweest 'n voorstel i,n te die nen, maar inlichtingen bij het bestuur in te winnen. Mitsdien wordt het voorstel in getrokken, terwijl de voorzitter mededeelt geen nadere inlichtingen te kunnen geven. Ter tafel komen daarna het voorstel van Haarlem: De algemeene vergadering be- noeme een commissie, die de mogelijkheid overweegt van een algemeen doorgevoerde! propaganda, de middelen daarvoor aan wijst en hare conclusies in ee,n rapport sa menvat; alsmede dat van Amsterdam I: de Bond besluite een commissie te benoemen tot onderzoek of bet mogelijk is en ook wordt gewenscht, dat door dep Algemee- nen Bond kan en zal worden uitgegeven een maandelijks of driemaandelijks ver schijnend orgaan, dat als spreekbuis en voorlichter van den Bond de leden dei- aangesloten vereenigingen inlicht over cle politieke vraagstukken vap den dag, in al gemeene trekken de te volgen politieke lijn aangeeft: nuttige wenken geeft voor de te voeren propaganda en in de dagen der po litieke verkiezingen als algemeen Katholiek propagandablad kan worden uitgegeven. Het bestuur acht het raadzaam .te onder zoeken in hoeverre het mogelijk is de po litieke propaganda te centraliseeren en meent, dat het vraagstuk van ee.n R. K. po litiek propagandablad aan de daartoe in te stellen commissie kan worden geëndos seerd. Zonder discussie wordt het praeadvies van het bestuur aangenomen, nadat de voorzitter het benoemen eener commissie heeft toegezegd en de afdeeling Gouda heeft opgemerkt, dat de politieke propaganda tijdens de verkiezingen in hoofdzaak moest uitgaaf van de Katholieke pers. Amsterdam II wenscht een commissie benoemd te zien ter bestudeering, gevolgd door rapport-uitbrenglng van de wijze, waarop van Kath. standpunt bezien, de Oorlogsleening moet worden afgelost. Het bestuur beveelt daartegenover aan de aanneming van het volgend voorstel: De algemeene Bond besluit eene commis sie te benoemen met de opdracht: Een onderzoek in te stellen naar de werking van de bij de Leeningswet 1914 opgelegde belastingen, en, indien van on- evenredigen druk mocht blijken, of uit andere hoofde nadeel te vreezen is, voor stellen te doen, hoe tot een meer rechtvaar dige of betere verdeeling der lasten te komen. Bij de behandeling van dit voorstel zet de voorzitter uiteen, dat het thans nog niet gewenscht is een meening uit te- spreken over de wijze, waarop de fjpancieele lasten behooren te worden verdeeld en beveelt de aanneming van het bestuursvoorstel aan. Dit wordt zonder stemming aangenome,n. Ten slotte worden nog behandeld een drietal moties: lo: Motie van Amsterdam VIII: de wen- schelijkhefd uitende der tot stapdkoming van een Program van Katholieke beginse len in zake Gemeente-politiek; zij wil het bestuur opdragen stappen te doen, om de tot standkoming van een zoodanig pro gram te verwezenlijken. Het bestuur brengt in herinnering, dat nadat op de .algemeene vergadering van 1910 door Arnhem een gelijksoortig voor stel was gedaan en verdedigd, de vergade ring heeft besloten, dat het gevraagde Jniet op den weg van den Bond ligt. Gezegde kiesvereeniging heeft daarna het initiatief genomen tot oprichting van een Bond van R. K. Gemeenteraadsleden en het bestuur meent, dat het op den weg van dien Bond ligt om zich over een program van Ge meentelijke Politiek uit te spreken. De motie wordt ingetrokken. 2o. De Motie van Amsterdani VI om te besluiten, dat het lidmaadschap eener R. K. Kiesvereeniging onvereenigbaar is met het lidmaatschap eener neutrale vakver eeniging, wanneer er voor hetzelfde vak een R. K. Vakvereeniging te dier plaatse is. Het bestuur is echter van oordeel, dat de Bond op het eigen leven der aangesloten -Kiesvereenigingen geen invloed moet uil- oefenen. Iedere kiesvereeniging moet zelf standig beoordee'en, of .het raadzaam is een dergelijke bepaling in haar statute?! of reglementen op te nemen. Deze motie wordt ingetrokken, wijl de afdeeling zich neerlegt bij het praeadvies van het hoofdbestuur. 3o. Motie van KatwijkLeiderdorp: In de toekomst worde de bij art. 6 van het reglement van den Algem. Bond aan de aangesloten kiesvereenigingen gewaar borgde zelfstandigheid beter geëerbiedigd en ,na afloop van deze wetgevende periode het beslissingsrecht in zake candidaatstel- ling, niet meer aan de kiesvereeniging ont nomen, ep aan de commissie van Accoord gegeven. Het bestuur meent, dat liet praeniatuur zoude zijn om in 1915 een beslissing te ne men over een punt, dat eerst vayn prak tisch belang zal worden over twee jaar, terwijl niemand beoordeelen kan of de thans te nemen beslissing dan in het be lang zoude zijn van de Refehtsche samen werking. Bij de behandeling dezer motie brengt de afgevaardigde in herinnering, dat in 1913 de afgevaardigde van zijn kiesvereeni ging bij het beslótene in zake de Commis sie van Accoord zich moest neerleggen, om dat met het oog op de a.s. verkiezingen eep dergelijke bespreking niet wenschelijk was, terwijl men nu te hooren krijgt, dat men te vroeg is. KatwijkLeiderdorp wenscht zijn voorstel te handhaven, om dat het in strijd is met de statuten, het be slissingsrecht aan de kiesvereeniging te ontnemen ep te geven aan een Commisie van Accoord. De voorzitter merkt op, dat de vergade ring in 1913 eenstemmig besloten heeft voor een periode van vier jaar het beslis singsrecht in handen van de Commissie van Accoord te leggen. Waar de vergade ring de statuten samenstelt, had zij het recht dit besluit te nemen. De voorzitter ontkent dus, dat de statuten zijn geschon den en acht eerst in 1917 den tijd gekomen om te beslissen of het besluit van 1913 zal blijven gehandhaafd. Na breedvoerige bespreking wijzigt Kat wijkLeiderdorp zijn motie aldus: In de toekomst worde de bij art. 6 van het re glement van de;n Bond aan de aangesloten kiesvereenigingen gewaarborgde .zelfstan digheid zoo ruim mogelijk geëerbiedigd. Dé motie wordt aldus aangenomen. Aan het slot der vergadering hield mr. A. Baro.n van Wijnbergen een voordracht, waarin hij betoogde, dat in deze dagen de taak der Rechterzijde is geweest en nog is, de Regeering zooveel mogelijk te steunen bij haar maatregelen in het alge meen nationaal belang, bij welken steun we van deze Regeering. mogen vernachten in de eerste plaats de zorg voor de verde diging van olns land, maar daarnevens de behartiging zooveel mogelijk van de stoffe lijke en de geestelijke belangen van ons gehe.ele volk.. Bij de rondvraag brengt mr. Heerkens Thijssen, penningmeester, namens het be stuur dankbare hulde aan den scheidenden voorzitter. In een korte rede nam mr. Kooien af scheid als voorzitter, dankte het bestuur en de vergadering voor de ondervonden medewerking en sluit de vergadering. Korte Kroniek. In een te Amsterdam gehouden ver gadering is de Centrale Bond van Vak bonden in het Grafisch en Boekbedrijf opgelicht, waartoe zijn toegetreden de. Nederl. Bond van Boekbinderspatroons, de Nederl. Bond van Boekdrukkerijen, de Nederl. Bond van Steendrukkerijen, de Nederl. Uitgeversbond, de Vereeniging van Cartonagefabrikanten in Nederland, de Vereeniging van Nederl. Che-migrafi sche Inrichtingen en de Vereeniging van Nederl. Papiergroothandelarem. De directeur-generaal der posterijen er. telegrafie heeft het personeel medege deeld, dat tengevolge van de buitengewone omstandigheden cle levering van het laken voor de undformkleeding vertraging on dervindt, zoodat ten opzichte van de ver strekking van nieuwe uniformkleeding eenig geduld moet worden geoefend, het geen in verband met het dragen van de linnen kleeding, gedurende de komende zomermaanden, z. i. geen bezwaar zal op leveren. Met 12 tegen 9 stemmen heeft de ge meenteraad van Zwolle besloten dit jaar geen kermis te doen houden. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal op Donderdag 20 en die van den minister van Marine op V'.ij- dag 21 Mei a.s. niet plaats hebben. Van de pl.m. honderd Amelands die haringvisschers gaat er dezen zomer geen ter vangst.. Drie Haarlemsche raadsleden stellen voor f 300,000 voorschotten aan aannemers te verleenen. Gemengde berichten. Rampen en Ongelukken. Op den Haagweg, onder de gemeente Rijswijk, is Zondagavond de soldaat A., van den artilleiie-munitietrein, aangereden door een auto. De man werd over den weg geslingerd en bekwam wonden aan het hoofd en een der beenen. De be stuurder van den auto, die aan dit ongeval geen schuld had, bracht den soldaat naar het militair hospitaal te Delft. Men meldt nader uiteen der garnizoens plaatsen aan het „N. v. d. D." dat thans ge lukkig alle manschappen hersteld zijn, die gegeten hadden van de in een koperen toestel gebakken bokking. Intusscken was de toe stand van een der ziek geworden grenadiers zóó ernstig, dat hem op aanraden van den korpsdokter de laatste H.H. Sacramenten Ingezonden Mededeeiingen k 30 cent per regel. DENKT OM M MEUBELMAGAZIJN MARE 36. moest worden toegediend. Het is dus won- dergoed afgeloopen voor de slachtoffers. Zij doen nu allen weer gewoon dienst. Vermist. Te Apeldoorn wordt sedert Zondag 9 Mei vermist de 32-jarige Johannes Nijhof, gekleed in een grijs bruin cosluum met grijze pet, staanden boord en zwarte schoenen, in het bezit van een zilveren hor loge met ketting en dragende een verlovings ring. De vermiste, die ongeveer 1,38 M. lang is, een blozende gelaatskleur, blauwe oogen en lang blond haar heeft, is het laatst gezien aan de halte Stroe, (gem. Barneveld), vanwaar hij zich loopende in de richting Garderen begaf. Door den vader is een belooning van f 50 uitgeloofd voor ieder, die aanwijzing verstrekt omtrent de verblijfplaats van den vermiste. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur werd een torpedist betrapt, terwijl hij, in vereeniging niet een tot nog toe onbekend gebleven militair, een houten geldkist van het landweerdepót, ge vestigd in het voormalig armhuis op den Schiedamschendijk no. 245 te Rotterdam, uit het raam van het bureau van den commandant van dat depót op de straat liet zakken. Met de gestolen geldkist, waarin zich ongeveer f 60 bevond, namen de beide militairen de vlucht den Westzeedijk op. Zij werden achter volgd en nabij de Sckeeptimmermanslaan werd de torpedist gegrepen. Zijn onbekende medeplichtige ontkwam. Dc geldkist, waarvan het houten deksel sporen van braak vertoont, doch die nog niet geopend was, werd in beslag genomen. Later is als verdacht van rfiedcplichtigheid in het voormalig armhuis ook gearresteerd een landweersoldaat der infanterie, die den onbekend gebleven militair bij het inklimmen behulpzaam zou zijn geweest. („N. R. Ct.") Worsteling tussclien veldwachters en stroo- pers. Vrijdagnacht te circa 12 uur werden door den Rijksveldwachter van de Leygraaf uit Loosbroek en den jachtopziener A. M. Akkermans uit Heeswijk, onder die gemeente in het jachtveld aangetroffen, stroopende met den z. g. lichtbak, de gebr. Van Erp en M. van Dijk. Bij het toespringen op bedoelde personen en het toeroepen „halt, politie!" loste M. v. Dijk een schot op voornoemden Akkermans, dat rakelings langs hem afging. Er ontstond toen een worsteling tusschcn v. Dijk en Akkermans, waarbij deze laatste nog een slag met het geweer en een beet in den vinger opliep. Door den rijksveldwachter werd ook nog een schot gelost in de lucht. Van Dijk is later geboeid voor den Burge meester geleid en zal' heden naar 's Bosch worden getransporteerd. Het mes. Gisternacht is de 40-jarige arbeider Sch. uit Beerta op den weg van Winschoten naar Beerta levensgevaarlijk ver wond door W. M., die vanmorgen is gear resteerd en bekend heeft, Sch. messteken te hebben toegebracht. Een huisvriend. Een bewoner van de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam kwam Zaterdagavond tot de ontdekking, dat een bedrag van ongeveer f 1000 ,aan bankpapier en zilvergeld uit zijn woning was ontvreemd. Hij verdacht van den diefstal een huisvriend. Deze is nog denzelfden avond aangehouden en heeft bekend het geld te hebben gestolen. Het zilvergeld had hij in het water geworpen. Steuncomité. Aaai den penningmees ter van het Steuncomité is afgedragen van de uitvoering van „de Schipbreuk", gegeven door den heer Johan Wagenaar, met medewerking van het koor van de Maatschappij ter bevordering van Toon kunst, f 216, makende met de reeds afge dragen f 30 door den Leidschen Schouw burg een batig saldo van f 246. Door Sempre Crescendo is afgedragen f 100 van het laatst gehouden concert. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer Zwetsloot, Haarlemmerweg, is mond- en klauwzeer geconstateerd. KATWIJK. Terug naar Indië. De Zeereer w. Pater Aalmoezenier Korndörffer zal deze week weer naar Bandoeng (Ned.-Indië) lerug- kieeren en zal als aalmoezenier worden vervangen door den ZEw. Pator Visser. Wij wenschen ZEw. op zijn terugreis naar India een voorspoedige reis. VOORSCHOTEN. Encycliekfeest. Zondagavond vierde' de afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. V. het Encycliekfeest, bijgewoond door den ZeerEerw. Heer Pastoor, Geest. Adviseur en don WelEerw. Heer Kapelaan. Jammer was het dat dc ZeerEerw. lieer Rector Th. Beckers, die de feestrede zou houden, wegens ongesteldheid verhinderd was op te treden. Na opening door den Voorzitter hield de ZeerEerw. Heer Kapelaan een korte be spreking over de macht van het woord, zoowel van 'het gesproken, als van het ge drukte en het gezongen woord. Een macht die groot as ten goede maar ook ver schrikkelijk ten kwade. Bijzondere aan dacht schonk spreker aan het gezongen woord of het lied, omdat deze avond moest worden een propaganda-avond voor den Volkszang. Hij wees op het lage pedJ, waarop het volkslied -in onzen tijd sta ai, en op "de verderfelijke invloed welke de dikwijls schunnige straatdeun uitoefent op het volksgemoed. Daarom is (het voor de Katholieken ceü plicht om ieder naar zijn krachten mee te werken aan de verbreiding van ge zonde, veredelende volksliederen. Het groo te middel daartoe is het zingen van goede liederen ons zoo gemakkelijk gemaakt door de nationale zangbundel ,.De Leeuwerk", uitgegeven door de R.-K. VeT' eenigingen voor Volkszang.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2