Potascli. -- Hot „Daily News" meldt, dat de Verecnagde Staten er van zouden afge zien hebben potasch uit Duitschland te importeeren. Groote potaschfabricken zul len daarom in Utah worden opgericht len- ci.n<le in de iroportatie te voorzien, welke jaariiiksch een waarde had van 50 mil- Jioen francs. Speelgoed. Dc .Tribune de Genève" meldt, dat een commissie zich te Lucern iheeft gevormd met het. doel een Zwilser- sche s-pee'igocd industrie te scheppen. Duitschland overstroomt de wereldmarkt mot goedkoope waar. liet comité van Lu- cern stelt zich voor een nieuwe industrie 1e scheppen, die het Zwitsex-sehe karakter zal bewaren. Inzonderheid zal het een be roep doen op de nijverheidsmannen van het Oberland. Dernburg naar huls? Demburg, de officieuss vertegenwoordiger van den Kei zer, is, volgens een Rcuter-bericht uit Washington, voornemens binnenkort op eigen initiatief het land te verlaten. in Zuiü-Afrika. Nadat de regeering dei' Unie met die te Londen overleg had gepleegd, toesloot zij allo vsJlwassen man nen van de vijandelijke volken te inter neer-en. Genaturaliseerde Britse he onder- danen zuilen beschermd worden, raaa-r de waarschuwing krijgen zich niet zoo te ge dragen, dat zij de gevoelens van het pu bliek prikkelen. Uit de „Ne wc je W rem ja". Er zijn Duiiseho krijgsgevangenen, die openhar tig erkennen, dat de verwachtingen van Duitschland zich niet hebben vewezen lijk t. „Wij waren er zeker van", zei een hunner, „dat de oorl-og op z'n hoogst zes weken zou duren en wij Parijs, Moskou en Warschau zouden innemen, terwijl de Oostenrijkers zich zouden meester maken van Brest, Listofsk, Belgrado en Kief. Spoedig tevreden. De heer Max Agnion van de „Figaro" heeft aan den Nijl een interview gehad met Venizelos. De slimme Griek liet letterlijk mots los over de poli tiek, maar betuigde zijn. groote sympathie voor Frankrijk, waarna hij den corres pondent letterlijk opstootte in de wolken met eeai papiertje, waarop hij geschreven had: Vive la France. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Algomeenen Oefenplicht. Aan, de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal is het volgende adres ge zonden: Ondergeteekenden, van oordeel, dat de veiligheid en waardigheid van den staat eisc-h-en, dat gedurende dezen oorlog en bij de daarop volgende vredesonderhandelin gen, op elk gewild oogenbMk over alle ge zonde, krachtige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, dringen met den meesten ernst aan op onverwijlde .wettelijke invoering van Algeoieenen ocfenplicht en aanvulling van de.n daarvoor mogelijk niet volkomen .toereikenden voorraad wa penen en munitie, en zulks in afwachting, dat de dringend nood«ge „algemeene dienstplicht", met „oefenplicht", voor alle physiek geschikten zal zijn tot stand ge komen. C. J. K. van Aalst, president der Ne ler- landsche Handel-Maatschappij, Amster dam; Ch. Boisseva-in, Naarden; luit.-gene- raal G. C. E. van Daalcn, oud-comman dant van het N.-I. leger, Rijswijk; J. T. T. C. van Dam van Isselt, oud-generaal- majoor, 's-Gravenihage; prof. mr. D. P. D. F-abius, Amsterdam; prof. mr. J. A. van Hamel, Amsterdam; luit.-generaal J. B. v. Heutsz, oud-gouvemeur-generaal van Ne- derl.-Indië, Amsterdam; prof. dr. G. Ka'ff, Leden; prof. dr. G. W. Kernkamp,Utrecht; Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, di recte ur-g en er aal Maatschappij tot Expl. Ned. Staatsspooxwegen, Utrecht; prof. mr. J. do Louter, Utrecht; jhr. H. Loudon, di recteur Kon. Ned. Maatschappij-'tot Expl. van Pet.roleumbronnen in N.-I., De-n Haag; I. Muijsken, directeur Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, Amsterdam; jtor. L. P. D. Op ten Noort, oud-directeur Stoomvaart Maartschappij Nederland, Baara; jhr. Gh. F. van de Poll, oud-vooriztter Maatschappij van Nijverheid, Haarlem; D. W. Stohk, indu- srtrieel, Hengelo; W. J. Cohen Stuait, oud- minisiter van Marine, Scheveningeai; luit.- generaal R. P. Verspijck, ouxLMd Hoog Militair-Gerechtsh-of, Utrecht; mr. G. Vis sering, president der Nederlandsche Bank Amsterdam; prof. mr. C. van Vollenho- ven, Leiden; dr. F. G. Waller, president- direete-ur der Ned. Gist-en Spiritusfabriek, Delft; jhr. mr. W. F. van der Wijck, voor zitter Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, Amster dam. De oud-ministers van Oorlog H. Colijn, W. Cool en II. P. Staal verklaren zich met de strekking van bovenstaand adres geheel te kunnen vereenigen. Voorts is het adres geteekend door het .propaganda-comité der vereeniging „Volksweerbaarheid", de heeren A. E. Dudok van Heel, kapt. b.d. Vrijw Land storm, Amsterdam, voorzitter; J. H. Cohen Stuart, vrijw. b.d. Landstorm, Vogelen zang, secretaris; jhr. F. Teding van Berk hout Jr., 2e luit. b.d. Vrijw. Landstorm, Haarlem; J. Fatoius, le luit. der artillerie, Amsterdam; mr. W. Nierstrasz, redacteur „Allen Weerbaar", Naarden; G. Polvliet, oud-kapt. der infanterie, Beverwijk; A. S. van Recsema, 's-Gravenhage. Landweer- en Militie- ve rgoedingen. Naar aanleiding der jongste besprekin gen, dn de Kamer ovier de vergoeding aan dc gezinnen van landweer- en militie- jlicbtigen Avordt van beAoegde zijde aan het „Hbld." toet volgende gemeld: Door de burgemeestere worden de ver goedingen bepaald, en zoo noodig bij ver- •mderde omstandigheden, gewijzigd, een en ander echter behoudens goedkeuring bij het departement van Oorlog. Maar al te dikwijls komt het echter en uitbetaald, die maanden later bij on- voor, dat vergoedingen worden toegekend en uitbetaald, die maanden later bij on derzoek aan het departement worden ge schrapt of verminderd; alsdan bestaat er groote moeilijkheid hoe de reeds geruimen tijd betaalde gelden terug te krijgen, dat van de vergoeding genoten hebbende per sonen natuurlijk niet mogelijk is! Vandaar dat de burgemeesters angstval lig zijn bij het ver'.eencn van nieuwe ver goedingen of verhooging van bestaande, en de omstandigheden moeten daarbij dan ook wel van diien aard zijn, dat het c-en of het ander dringend noodzakelijk is. Ons zijn voorbeelden bekend, dat op vergoedingiss laten van plattelandsge meenten, loopende over tijdvakken van 30 da-gen, een f 25 f 30 door het Rijk niet Averd terugbetaald, welke tekorten alsdan uit de gemeentekas, ja zelfs uit de kas van het Armbestuur Averden vergoed, en aangezien bij de ontvangst diier beslissing aan zoodanig gezin weder drie a vier maanden vergoeding is betaald, worden die tekorten betrekkenlijk belangrijk. De oorzaak van een en ander is in de eerste plaats gelegen in het feit, dat de toegekende vergoedingen van de burge meesters aan het departement niet altijd Avorden overgenomen, terwijl hun toch ambtelijk die bevoegdheid is verleend, en de beslissing van de Regeering te lang op zich laat wachten. Werkverschaffing en steun aan miliciens en land weermannen. De Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens heeft een oproep aan het Neder- landsehe volk gericht betreffende werkver schaffing en tijdelijken financicelen steun aan miliciens en landAveermannen bij de mobilisatie onzer krijgsmacht. De vereeniging wenscht te voorkomen, dat dan één militair of landweerman, die zijn dienstplicht goed vervulde, naar zijn woonplaats terugkeert met bezorgdheid voor de toekomst. Daarom heeft zij in alle deelen des lands provinciale comité's, afdeelingen en cor respondentschappen opgericht, welke zich met de werkgevers in verbinding stellen, opdat alle oppassende miliciens en land Aveermannen, die ten gevolge van de mo bilisatie hun betrekking in de burgermaat schappij verloren, bij demobilisatie weder aan werk geholpen worden. Intusschen zal niet iedereen dadelijk in een betrekking geplaatst kunnen worden, al Avaro heit slechte omdat vele firma's niet aanstonds werk zullen hebben voor even veel personeel als zij vóór den oorlog in dienst hadden. Zeer veel gedemobiliseerde miliciens en landweermannen zullen tijde lijk geldelijk gesteund moeten worden. De vereeniging doet daarom, behalve op de medewerking der werkgevers, een be roep op den financieelen steun van alle overige Nederlanders. Verloven voor handels reizigers. Aan Zijne Excellentie den minister van Oorlog is cloor den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers, gevestigd te Zwolle, een adres gericht, Avaarin de Bond eerbie dig aandringt den belanghebbenden een verlof van minstens twee maanden te ver- leenen opdat zij in de gelegenheid worden gesteld hun clientèle te bezoeken en zich zoodoende in hunne betrekking te kunnen handhaven. De reis van dr. Nolens. Mgr. dr. Nolens heeft kort na zijn terug komst uit Rome en alvorens hij heeft ge confereerd met minister Cort van der Lin den, samensprekingen gehouden met den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, te diens Avoonhuize. Ook Zaterdag heeft mr. Cort van der Linden aan zijn departement een onder- hcul gehad met dr. Nolens. Erger bijtijds voorkomen. Een correspondent vam de „N. R. Ot." schrijft uit Brussel: Dezer dagen werd hier van Duitse he zijde een kaart vam België verkrijgbaar gesteld, waarop, aan de hand van offi- cieele gegevens, duidelijk werd gemaakt hoe in de maanden Augustus, September en October de Duitsche legers België wa ren binnengekomen en langs Avelke wegen zij verder maar het Westelijk front waren getrokken. Door een onduidelijkheid in den druk, had heit er allen schijn van als of een der wegen nabij Vaals over ons grondgebied geloopen had. Reeds onmiddellijk nadat de eerste kaar ten uitgestald wftren, gingen, vooral in de middensrtad, de praatjes, hun gang; wanneer nu ook van Duitsche zijde schen ding van Nederlatndsch grondgebied werd toegegeven, wat beweerden de Nederlan ders dan steeds maar over de handhaving hunner onijzdigheid? Het sedert Augustus nooit geheel uitgeroeide praatje leefde weer op en dreigde weer groote re afme tingen met alle voor onze iandgenooten hier ter stede zoo onaangename gevolgen aan te nemen. Dat dit intijds voorkomen werd, is te danken aan het snelle en enengieke ih- grij-pen van den NederLandsohen gezant- schapsraad Van Vollenhoven, die onmid dellijk zich in A'erbinding stelde met de Duitsche oveaheid en deze er toe wist te brengen clat zij hare politie uitzond om de gevaarlijke kaarten overal in (beslag te doen nemen. Onnoodig te zeggen dat de gezantsehapa- raad, die reeds sedert het begin van den oorlog hier -aller steun en vraagbaak is, door dit flinke en doortastende optreden de in België gevestigde Nederlanders nog meer aan zich verplicht heeft. Goedkoop brood. Tot dusver heeft in de verschillende pro vincies het volgende aantal gemeenten zich bereid verklaard, tarwemeel van de regee ring te betrekken, ter bereiding van regoe- ringsbrood 12 cents per K.Q.; in Zuid- Holland 60, in Noord-Holland 30, in Zee land 25, In Overijsel 9, in Groningen 1 (de gemeente Groningen), in Gelderland 14, in Limburg 2 (Maastricht en Roermond), in Noord-Brabant 9, in Utrecht 8, in Fries land 7, in Drente 1 (de gemeente Meppel). De prijzen, waarvoor de gemeenten liet tarwemeel van de regeering zullen betrek ken, varieeren tusschen f 7 (te Vlaardin- gen) en 113.50 (te Roermond) per 100 K.G. De gemiddelde prijs bedraagt f 9 per 100 kilogram. Boter. Er is bij de banketbakkers en bij de win keliers te Groningen gebrek aan boter. De fabrikanten en boterhandelaars kunnen sinds geruimen tijd geen boter meer leve ren, zelfs niet boven den maximumprijs. Als het niet spoedig verandert, zullen de banketbakkers, die uitsluitend met na tuurboter werken, hunne orders niet meer kunnen uitA'oeren, zegt de „N. Gron. Ct.". Uitvoer van varkens. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het percentage van de hoe veelheid in K.G. van de voor uitvoer be stemde varkens, welke de exporteurs voor binnenlandsch verbruik mooten leveren, voor deze maand vastgesteld op 65, tegen 50 voor de afgeloopen maand. Dienovereenkomstig zal een exporteur voor elke 100 K.G., die hij uitvoei't, 65 K.G. voor binnenlandsch veihruik moeten be schikbaar stellen. Moeilijkheid in de steen- kolenvoorziening. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de stoomvaart-mij. Nederland 25,000 ton Ame- rikaansche steenkolen gekocht, welke zij met hare eigen schepen naar Nedei'land zou hebben te vervoeren. MiS9ic bij den Paus. Onder dezen titel heeft het „Vaderland" van ZaterdagaA'ond een hoofdartikel, dat belangrijk genoeg is om er onze lezei-s van in kennis te stellen. Eerst Avijst het blad er op, dat naai- aan leiding van het besproken herstel der Mis sie bij het Vaticaan in de Roomsche pex-s juichkreten zijn opgegaan hel blad vindt dit. minder tactvol, en meent, dat een dergelijke handelwijze anderer gevoe ligheden moet prikkelen. DaartegenoA'er stellen Avij: eei-stens, dat de Roomsche pers heusch niet in Juichkre ten is losgebarsten, doch de kAvestie zake lijk heeft besproken. Doch, A'exwolgens, als de Roomsche pe-rs zich zoo stil had gehou den als een muisje, en had gedaan alsof de heele geschiedenis haar volkomen koud laat. zou het „Vad." daar dan geen „poli tiek" achter hebben gezocht, en tot voor zichtigheid hebbe-n aangemaand? Nu heeft die pers openhartig haar meening gezegd en nog is het niet naar zin! Het „Vad." herinnert, e-r vervolgens aan, dat de (Chr.-Hist.) „Nederlander" in het. herstel der Missie bij het Vaticaan een bevoorrechting ziet van de Roomsch Ka tholieke K-enk boven alle k-erken in Neder land, terwijl de (anti1 rev.) „Standaard" daarentegen niet mziet, AA'aarom onze Ko ningin niet in bespreking kan treden met liet hoofd van eene Kerk, waq.rt.oe bijna twee millioen A'an haar onderdanen be- hooren. Beide bladen, zegt het „Vad." dan, heb ben de kAvestie op ganscli verkeerd terrein gebracht, n.l. op kerkelijk terrein. Dit gaat het blad bewijzen, Avaarbij het tegelijk zijn eigen meening inzake het hei-stel van het gezantschap bij Z. H. den Paus uiteenzet. Ómdat het, zooals wij zeiden, niet onbe langrijk ös, de meening van een gezagheb bend libei-aal orgaan in deze te kennen, nemen wij dit gedeelte van het artikel, wat de kern van de redeneering betreft, over. Wij zullen het niet comment a riee ren, doch willen er slechts op wijzen, hoe krampachtig Avordt A-astgeliouden aan de oude liberale dwaling betreffende de schei ding van Kerk en Staat, en hoe hier en daar, helaas!, naast de erkenning van de macht des Pausen, eenige wrevel daarover tot uiting komt. „Van een herstel van het gezantschap bij den Paus, om de kerkelijke belangen van de Katholieke Nederlanders te behar tigen, kan natuurlijk geen sprake zijn. Dat is voor ieder vrijzinnige, in de eerste plaats, absoluut onaannemelijk. Voor die belangen heeft niemand andersite zorgen dan de Roomsch-Katholieke Kerk zelve." „Heel anders staat de zaak echtei-, wan neer en dart zou natuurlijk de Regee- criing bij een eventueel voorstel tot instel ling van een tijdelijk of permanent gezant schap bij den Heiligen „Stoel hebben aan te toonen het belang van het geheele Nederlandsche volk dit om staatkun dige redenen eischte. Indien het toch bewaarheid werd, dat de Paus de man zal wezen, die de oorlogvoerenden weder tort vrede kan bi*engen en zal brengen, en dat in Rome de onderhandelingen, preli minaire of definitieve, over den vrede zul- ln worden gevoertV dan zou het wel van allerjammerlijkst gemis aan beleid getui gen, als Nederland daar niet bij was, als het zich afzijdig hield om aan anti-papis- tische gevoelens genoegdoening ie geven. En al is het natuurlijk niet te ontkennen, dat daardoor de macht en het aanzien van den Paus zullen worden verhoogd; dat zal in dat geval toch gebeuren, ook al was Nederland niet van de partij, 'daargelaten dat de man, wiens hoofd door de tiara gedekt wordt, ook zonder dat, alles be halve. zonder macht en aanzien is. Met deze droeA'e waarheid zullen èn „De Ne derlander" èn Dr. Bronsveld rekening moeten houden. En als het nu eens werkelijk een Neder- landsch belang mocht blijken te zijn, dat wij vertegenA\roordigd zijn bij het Vati caan, dsn blijve men ons met de juridi sche cotastructio van het lijf, dat die ver tegenwoordiging daarom reeds onmoge- lijk is, omdat de Paus geen souverein meer is. Natuurlijk zijn de juindische constructies pour s'en servir, maar deze maakt niet de-n minsten indruk op ons. In dien gedachtengamg zouden wij ons wel kun nen laten A-ea-tegenwoordigen bij den Vorst van Monaco of den president van de repu bliek Andorra, maar niet bij den Paus, die meer dan tien eeuwen de souvoreini- teit heeft bezeten, en die ze, als ook Avij eens juridisch willen redeneeren, nooit is kwijt geraakt. Bij het bekende door Italië in 1871 aangeboden, maar door den Heiligen Stoel geweigerde concordaat werd toch zijne souvereiniteit door de Italiaansche regeering uitdrukkelijk er kend. En de Paus weigerde juist daarom die erkenning van zijne souvereiniteit to aanvaai-den, omdart die voor hem vast stond, en zoo eo ipsoaan het opperponti- ficaart. verbonden was, dat de erkenning daarvan eenigen twijfel daaromtrent in zich zou hebben gehouden. Iloe dit alles zij, het dunkt ons liet best ook in deze zaak hert. hoofd koel te houden, en vooral zioh niet te laten leiden dooi' kerkelijke hartstochten." „Men bezie deze zaak enkel en alleen uit het oogpunt van het Nederlandsch be lang, en als dart er inderdaad mee ge moeid is, dan steutte men de Regeering in dat wait wij op dit oogenblik de oor log 'heeft zoovele verhoudingen gansch en al gewijzigd voor ons noodig acht. Maar dat herstel van de missie bij 't Vaticaan een Nederlandsch belang is, zal eerst moeten worden duidelijk gemaakt." Raadsverkiezingen te Haarlem. De R.-K. Kiesvereeniging besloot aan de Liberale Unié mede te deelen, dart zij be reid is om mede te werken tort het hand haven van den status quo bij de tussc'nen- tijdsche Raadsverkiezing, op voorwaarde, dat de andere kiesvereeni-gingen daartoe eveneens zullen medewerken. Geschiedt dit niet, dan behoudt fcde R.-K. Kiesver eeniging zich het recht voor, om op haar besluit terug te komen. Gestichtsverpieging voor R. K. burgers. Naar wij in de „N. TI. Crt." lezen, is te Haai-lem op initiatief van het plaatselijk comité der K. S. A. opgelicht een vereeni ging, die de lasten voor de verpleging in R. K. gestichten wil verlichten. De leden betalen een contributie, welke varieert van 3 ets. per A\-eek per lid (2 ets. per kind) tot (dn de hoogste, klasse A) 22% ct. per w-eek (11 ets. por kind). BoA'endien kan men zich in de 2e klasse B en A verzekeren tegen de kosten van operaties tegen 2% of 5 ct. per lid per Ave-ek. Dit de quintessence van de financieele zijde der zaak, welke voor ieder katholiek burger de gelegenheid openstelt tot eeiie verzekering. Ned. R. K. Timmerliedenbond. Bovengenoemde bond hield Zaterdag 15 en Zondag 16 Mei zijn jaarvergadering te 's-Hertogenbosch. Bijna alle 75 afdeelingen warén door hun afgevaardigden vertegen woordigd. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer A. Tl. Smulders, mede, dat de Bond in het afgeloopen jaar zeer was voor uitgegaan en zelfs van het begin der mo bilisatie af het ledental met 760 was toege nomen. Na het lezen der notulen, behandeling jaarverslag, begreoting, enz. werden de punten der agenda behandeld, welke aan leiding gaven tot een spannend, doch zeer aangenaam debat. Na behandeling van het rapport over het ziekenfonds werd besloten een commissie te benoemen, tot samenstelling van een reglement, waarvoor de afd. Amsterdam, Hilversum, Breda, Vucht en Heerlen elk eeai lid zouden aanwijzen. Het, voorstel van Amersfoort en Bussum om het vakblad wekelijks te doen verschij nen werd voorloopig verworpen, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men eerlang zal overgaan tot het stichten van een Ned. R. K. Bouwvakbond; eveneens een voorstel om bij staking de contributie te verhoogen. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den de heeren A. H. Smulders, Franse en v. Heugten herkozen, de heer Smulders te vens bij acclamatie als voorzitter, terwijl gekozen werden de heeren P. Bot en Ger- lach. Als redacteur vakblad werd herko zen de heer Smulders en als lid van de com missie van controle Averd gekozen de heer SchoonderAVoerd. Te half 10 vwerd Zaterdagavond de ver gadering geëindigd. Zondag 16 Mei te 7 uur werd door den ZeerEerw. heer Rector Stroomer, geestelijk adviseur van den Bond, een plechtige TI. Mis opgedragen in de kapel van St. Pieter, welke voor deze gelegenheid daarvoor was disponibel gesteld. Onder deze H. Mis richt te Z.Eenv. tot alle aanwezigen het woord en namen allen deel aan de alg. H. Com munie, terwijl een knapenkoor op zeer stichtende wijze kerkelijke gezangen ten gehoore bracht. Te 10 uuir werd de vergadering' weder om aangevangen en dc agenda afgehan deld, waarna men een groote propaganda- optocht hield door de ©traten der stad. Een schitterende aanblik vertoonde deze demonstrartie met ontplooide banieren en de muziek van de Bossche Harmonie St. Cathrina. Er werden ovaties gebracht aan de twee Bisschoppen van deze stad, n.J. Mgr. v. -d. Ven en Mgr. Diepen, aan den Burgemeester en aan Mgr. Prinsen en Pastoor Mutsaerts, welke twee laatsten als Geest. Adviseurs zoo veel hebben ge daan in het belang der R.-K. Vakorgani satie. Doch ook O. L. V. v-an den Bosch werd niet vergeten. De geheele stoet begaf zich naar de Kathedraal St. Jan, waarvoor zich onder de toohen van het reusachtig het Mirakeleuze beeld geestdriftig liederen ter eere van O. L. V. Averden gezongen en de Eerw. Ad. A'an de afd. den Bosch van den R. K. Werkliedenbond de aanwezigen toesprak. Na de optocht had wederom ixx het Bondsgebouw de slo t-verga d e ri ng plaats, waar het woord werd gevoerd door den heer Kuipers, bestuurslid van hert Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, de heer Foppele, voorzitter v-an den R.-K. Weifkliedenbond afd. deiï Bosch, en Mgr. Prinsen, die allen den R.-K. Timmerlie denbond golukwenschte met de viering van het 12%-jarig bestaan, Vermelding verdient nog, dat bijna al!« afgevaardigden onder leiding van onzen vrocgeren stadgenoot, den heer H. Vorst, thans Ve 's-IIeriogenboooh woonachtig, een bezoek ixmeb-ten enn de St. Jan, waar deze op duidelijke wijze uitleg gaf van al het schoone en kunstige wat de reus- acbbge Kathedraal bevat, tevens weiden allen door bemiddeling van denzelfden heer in de gelegenheid gesteld een kunsL werk to bezichtigen, namelijk een reus achtig altaar, vervaardigd door den ten vorige jare overleden Beeldhouwer H. v.d. Geld, buitengeAvoon zuiver en rijk aan snij en beeldwerk. Zoo had deze feestelijke jaaivergade- ïiing een zeer nuttig en aangenaam ver- ioop. Voor de noodlijdende bevolking, van het verwoeste Dinant. Verantwoording van inge komen giften, le Lijst. Joh. B., Rotterdam f 10; Van een werk man f2.50; P. A. v. d. Wiel, Katwijk a. Z. fa 5; Maria H„ D.en Haag f5; G. M„ Loe- ner&loot f 100; Mr. A. Stoop, Den Haag f25; J. E. W. Pos, Baam f 40; TI. K. idem f25; S. W. Cherieux, Leiden f 1; N. N„ Hontenis.se f 1; V. v. d. Schoor, Lax-en f 2.50; M. B. H. f 1; Uit Leiden f 1; Uit Lei den f 1; Van een werkman (TI. W.) Nijme gen f 1; R. E„ Rotterdam f 25; Sophia de Groot, Óss f 5; N. N. f 2; Y„ Kampen f 1.50; Mevr. Wed. L. v. Leer, De Srteeg f 5; L. W. v. Loon, Bussum f 5; v. B„ Den Haag f 1; Abbé Knipping, Finnevaux, (België) f 2.50; P. J„ Den Haag f5; Mevr. N„ Bussum f 1; C. R. V. J„ Sneek fl; Dames de Bmijn- Kop, Apeldoorn f 5; Mevr. Dyserinck Wij- nands, Haarlem f 10; G. J. W. Koolemans Beijnens, Den Haag f 10; Deken Harbers, Breukelen f 10; J. H. Bssink, Arnhem f 10; L. de Brain, Harlingen f 20; J. A. Rues- singh v. Itei'son, Den Haag f 10; Pro pace P. H. K., Keer bij Maasti-icht f5; J. Gus- gens. Maastricht f 10; Joh. A. J. A., Utrecht f 2.50; Een dankbare vacantierei- ziger, Amsterdam fl; N. N„ Venlo f5; N. N., Tilburg f2; B. V. V., Den Haag f5; J. P. Hendriks, pastoor Katwijk (B.) f 2.50; A. Hulshoff, Haarlem f2.50; li. E. C„ Am sterdam f 10; H. W. A'an Peseh, id. f5; N. N„ Klimmen (L.) f3; A. S., Amsterdam f2; F. v. d. F„ Arnhem f 1.50; A. C., f 2.50; Huh. Meuffels, Helden-Panningen f2.50; P., Den Haag f2.50; Dennenoord Bok, W apen velde f 8; Antoinette Muskcns, Nijimegen f2.50; D. v. H., Naarden f 10; H. van Hees, Amsterdam f 10; „Van 2 per sonen die met U reisden op 17 Oct. 1914" f 10; Voor'Dinant, unit Amsterdam f 10; R. P., Druten f 10; J. H. S., Nijmegen f 10; N. N„ Ter Aar f 2.50; L. de Wit, Zwolle f2.50; N. N„ Nijmegen f 10; J. M. C. Hel- lendoorn, Zwolle f 2.50; v. Zeggenen, Utrecht f4; G. Dekkers, Groningen f 1.50; J. R., Voorschoten f2; A. B„ Roermond f 10; X., Oegstgeest f 10. Totaal f530. Dank aan de milde gevers! De gelden zullen in overleg met den Ned. Vice-Consul te Dinant voor de noodlijden de bevolking besteed worden. Verdei'e giften Zullen dankbaar aan vaard worden tot en met Zaterdag 22 Mei, waarop ik de inschrijving sluiten zal. A. KELLENAERS, Witte Singel 84 D., L e- i' d e- n. Korte Kroniek. Op zijn buiten Sperwershof te 's-Gra venhage is in den ouderdom van 78 jaar OA'erleden de heer mr. Willem baron Roëll, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, kameiheer i. b. d. van II. M. de Koningin. Hij was de oudste broeder wijlen jhr.. mr. Joan Roëll. De aandeelen van de HollandAmeri ka Lijn, die in handen, waren van de beide groote Duitsche stoomvaartmaatschap pijen en welke ruim 1/4 van het geheele aandeelen kapitaal der HollandAmerika Lijn vertegenwoordigen, zijn in Nederland sch e handen overgegaan. Het aantal aanvragen om broodkaar ten naderde te Amsterdam Zaterdag reeds de dertigduizend. De Koningin-Moeder zal Woensdag 19 dezer in den namiddag een bezoek aan Rotterdam brengen en aldaar eenige in stellingen bezichtigen, o. a. het Gemeente ziekenhuis, de Lupus-inrichting, het nieu we ooglijdersgesticht en het Gemeentemu seum. In de Zaterdag te Haarlem gehouden vergadering A'an de Ilollaxidsclic Maat schappij der Wetenschappen werden tot leden benoemd de heeren prof. dr. C. Snouck Hurgronje te Leiden, prof. dr. J- P. Kueneaa te Leiden en prof. dr. C. van Iterson te Delft. De Nederl. Bank keert over 1914 13.1 pet. uit (v. j. 13.4 pet.) In April 1914 kwamen te Amsterdam binnen 237 schepen, in April 1915 14G. Uit Stad en Omgeving. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om Bteun aan4 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 3171 een totaal van Hl 75 Tot 8 Mei j.l. waren behandeld2409 aanvragen in de afgeloopen weck kwamen opnieuw in be handeling 6 n Totaal 2115 Afgewezen waren tot 8 Mei jJGtö Afgewezen in de afgeloopen week7 Totaal afgewezen. 672 Parkconcert. Programma van het Parkconccrt op Dinsdag 18 Mei 's avonds te 8 uur. No. 1: L. M. C. Marscli Geijp; No 2. Sta-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2