Stad en Omgeving. SPORT. Aanbestedingen. KERKNIEUWS. Land en Tuinbouw. Laatste berichten. Marktberichten. Academienieuws. ,wijn ia een vooruitstrevend man en heeft ihij ten slotte „Het Volk" verbo- Verboden werd strooibiljetten voor hewusteai feestavond vast te stellen, •eschietkle. In de militadne gebouwen het dagblad „Het Volk" verkocht, daar niets verkocht mocht worden, na werd de verspreiding van dit blad ju de mobilisatieclubs verboden, voorlezing van Het Pantser acht de Huge-niholtz onschuldig. Een officier jaarde dat boek een schande voor het ln Het Pantser gaat de artist ge- )iider bij den propagandist: het is een r tendenz-stuk. De Minister kan zich en volle met het verbod vereenigen. motie-Ter Laan aclit de Minister on gelijk. De vrijheid van lectuur be- alleen wordt hier en daar de ver ging tegengegaan. Wat wij zagen van jepassing van de wet op den staat van motiveert niet om te zeggen, dat de aire autoriteit de macht niet goed (eren. Door de aanneming van deze meer kwaad worden gedaan dan ioit het geval kan zijn. 3 slotte zegt de Minister dat een bui- ui der, die ons land en ons leger niet :ende, deze discussie had bijgewoond, jen indruk had moeten krijgen dat er rat niets deugde in liet leger. Echter, neer men alle verkeerds op één hoop dan lijkt het veel meer dan het in lelijkheid is als het over zoo'n groote strektheid is verdeeld. Minister wil nog eens verklaren dat nder de officieren zeer bekwame en jrlii'k min der-bekwame zijn. Deze nen spannen zich allen in en men on- atte het niet dat zij zich steeds bc- hebben te houden om wellicht straks dood in te gaan. i men dat bedenkt, zal men anders leien over de gebreken, cfie aan som- a van hen kleven mochten, heer Ter Laan (S.-D.) trekt zijn in, omdat hij vertrouwen heeft in pim'ster na hetgeen deze heeft gezegd, onbegrijpelijke redeneering! Waar dat vertrouwen zoo in-eens van- oige sprekers repliceeren. De minister roordt kort. tig. beraadslagingen worden geslo- it wetsontwerp wordt z. h. st. goedge- jekeurd1 wordt het wetsontwerp ire verhooging van hoofdstuk VIII der ibegrooting van 1914 en dat betref- bijzondere maatregel voor de bch- 1916. vergadering wordt verdaagd tot lag halftwaalf. De (broodkaarten. i| Broodbureau verzoekt ons onze le- het volgende attent te maken. Men- die in de buitengemeenten wonen lie een aanvraagformulier ontvangen kei bekomen van een broodkaart, moe- alvorcns zij dit formulier terug zenden het Broodbureau, dit laten teekenen den burgemeester van de plaats hun- inwoning. inoemïng. Tot directrice van de il voor maatschappelijk werk te Am- lam is benoemd mej. E. C. Knappert, [trice van het Leidsche. Volkshuis. ïtuten. De statute^van de afd. Lei zijn bisschoppelijk goedgekeurd. De mw. pater C. L. Zuidgeest is tot gees- adviseur aangesteld. ALKEMADE. unning. Het bouwen van 16 arbei- woningen voor rekening der Woning- ïvereeniging alhier, onder directie van bouwkundige H. Noorderwier >te Lisse, ipgedragen aan den laagsten inschrij- L. v. Amsterdam te Roelofarendsveen. BOSKOOP, etö 'atie van den Burgemeester. sdagmorgen is de nieuwe burgemees- mr. V. H. Rutgers in eene bui.tenge- g&meenteraadsvergaderdnig geïnstal- De vergadering was, op den lieer Sieuwrsteeg na, die ziiek i's, voltallig, hor den wethouder, den heer C. B. aemann, werd een rede uitgesproken, srin hij deii nieuwbenoemden burge- stér geluk wenschte en daarbij de «P uitsprak, dat hij vele jaren, onder is zegen, werkzaam moge zijai tot bloei welvaart der gemeente Boskoop, Bur- feester Rutgers antwoordde met een kwoord en sprak zijn voldoening uit zijn benoeming, die hem stelde aan toofd van een schoone en welvarende fcente. liin staatkundige richting is voor u Reen geheim; ik heb daarvan nooit geheim gemaakt; maar mijn staat je richting en welke staatkundige "üng odk, en ook een zeer krachtige addeve politieke overtuiging, behoeft 'flszins een beletsel te zijn om een be- 'fbjk burgerlijk bestuur te voeren. Ons sUtundig leven in Nederland toont, ver- ^en bij dat in andere landen, geens- 18kot beeld van een bestuur door partij toppen bedorven. Het geeft veeleer in tal van kundige, eerlijke, recht ten politici die met een bestuurstaak of land belast zijn, het voldin- d bewijs, dat actieve deelneming aan 'Politieke leven niet tot het voeren ^an eon strenge eischen voldoend bestuur leschik-t maakt. aama voerden nog het woord de h.h. dendorst en Guldemond. Laatstge- wees er op, dat sedert 25 jaren *°op niet gewoon was, zijn burge er imet een feestelijken na it er stoet in «alen. fctUMn. De S.t.-Ct. no. Ill bevat de *uten van de Boskoopsche Algemeene omkweekersvereeniging. HQOGMADE. Üetpolder. in de Woensdag gehou- vergaderlng van steniger. ingelanden Vhn den Vlietpol<Jer waren van de 58 gel dende stemmen 38 vertegenwoordigd. Na dat over de rekening van 1014 door den beer Th. Zwetsloot, als lid der aangewezen oommissie, rapport was uitgebracht, werd zij met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld: aan inkomsten op f 11,958.11^6, aan nitgaven op f 10,896.531fi. Batig saldo f 1061.58, doordat het ver schuldigde bedrag voor de noodbemaling dn 1913 nog niet is opgevraagd. Vervolgens werd vastgesteld de Begrootioig voor 1915, sluitende met een bedrag van f 2240.98, waarvoor noodig ds een omslag van f 6 Der H.A. LEIDSCHE M DAM. Wilhclminavereeniging. Door het be stuur der Wilhelminavereeniging alhier is basloten het gewone jaarlijksch feest, zoolang de oorlogstoestand voortduurt, n/iet te houden. Mocht echter de vrede niet te lang uitblijven, dan zullen door ge noemde vereeniging nog maatregelen ge troffen worden, indien eenigszms moge- Dijk, het feest dit jaar nog te doen door- ■aan. De contributie-inning zal, zoolang niet met zekerheid vaststaat dat het feest zal kunnen dooa'gaan, worden opgeschort. NIEUWVEEN. Ongeluk. De vrouiw van den heer Amersvoort, molenaar aan de maalderij ,Ons Belang', had het ongeluk bij het springen van een henzin el amp in brand te geraken. Door den timmerman J. werd zij op liaar hulpgeschrei! brandend in de ringsloot gedompeld, waardoor verdere verbranding werd voorkomen. Toch heeft zij verschrikkelijke brandwonden aan ge zicht en armen hekomen. De toestand is ernstig doch niet levensgevaaiiijk. NOORDWIJK. Het Kruisverband. In het achterzaaltje van café „Het Fortuin" vergaderde Dins dagavond het Kruisverbond „St. Jeroen". Van de bestuursleden was er alleen maar de voorzitter; de anderen hadden alle wet tige verhindering. Eén der leden nam wel willend het secretariaat op zich. Mededee- lingen werden gedaan over den drankbe strijdersdag op 2en Pinksterdag te Lisse. Twee nieuwe leden-geheelonthouders wer den geïnstalleerd, terwijl nog een viertal, nu niet ter vergadering, zich voor het lid maatschap opgaf. Dat zijn reeds de eerste vruchten van de propag,andaclub, die óók veel succes heeft met den verkoop van „Onze Kruistocht", waarvan wekelijks een flink aantal wordt verkocht. De voorzitter dankte de leden van de propagandaclub en wekte hen op met denzelfden ijver voort te gaan, Vooral in de komende zomermaan den als er niet vergaderd wordt. De club houdt door haar arbeid het Kruisverbond in leven, en maakt er zoodanige propa ganda voor, dat het Kruisverbond niette genstaande de zomerrust nog voortdurend zal groeien. Medegedeeld werd dat de Raad op het adres der vier te Noordwijk werkende drankweerorganisaties (waaronder ook het Kruisverbond) besloten heeft, aan de Ko ningin te verzoeken, voor Noordwijk het maximum aantal vergunningen te bepalen op den grondslag van 1 op 350 inwoners. Thans is het 1 op 250 inwoners. De Voor zitter leest een aardig gedichtje voor, door hem ontvangen van een vergunninghouder die sympathiek staat tegenover de drank bestrijding, Daarna leest de Voorzitter ter opwekking een hoofdstuk uit de „Nieuwe Kruistocht" van Dr. Gerard Brom, en wel het hoofdstuk, dat handelt over Dr. Ariëns, den stichter van het Kruisverbond. Nadat nog een en ander besproken was, riep de Voorzitter het „tot weerziens".toe op de vergadering in September. RIJNSBURG. Botsing. Een wagen, bestuurd door den melkboer F. Slotihoubar, kwam Ln bot sing met de tram op den Leidsclienweg en wel zoodanig dat het voorstel en het la moen bijna geheel vernield werden. Paard en wagen kwaiheai in de sloot terecht, de voerman kwam met den schrik vrij. De melkkannen waren gelukkig niet gevuld. Statuten. De St.-Ct. no. Ill bevat de statuten van de vereeniging Flora alhier. VEUR. Statuten. De St.-Ct. no. Ill bevat de wijzigingen in de statuten van de Warmoe- ziersvereeniging „Veur en Omstreken. WASSENAAR. R. K. Volksbond. Gisteren vierde de afd. W. van den R. K. Volksbond haar „Rerum Novarum vfeest". 's Morgens na derden de leden ter H. Tafel en 's avonds na 't Lof kwam men bijeen in 't patronaat. De heer H. Vogels herdacht in zijn ope ningsrede, welken invloed de encycliek heeft gehad op de bestaande maatschappij en hoe heilzaam haar uitwerking is ge weest. De tooneelvereeniging Mgr. Broche wist de aanwezigen bezig te houden tot na middernacht. Een paar blijspelen waren ingestudeerd, ook een paar alleraardigste voordrachten. Vooral deze laatste waren echt leuk. Het tweede bedrijf van 't laatste blijspel was wel wat „met lang sop over goten." Het eerste schijnt een Vlaamsch stuk te zijn. Zonder program weet men niet veel. Hoewel 't laat was wachtten we toch nog in spanning op 't laatste nummer. In de „Banier" was aangekondigd „Onder het zingen van 't „Wien Neerlands Bloed" sluiting door den voorzitter". We waren benieuwd hoe dè.t zou gaan. Groote teleur stelling. De voorzitter deed 't in twee tempo's. Eerst zijn slótwoord en daarna pas 't Volkslied. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Raad kwam Maan dagavond 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na openin, met gebed en voorlezing der notuilen werd wijziging der begrooting voor 1915 met algemeene stemmen goedgekeui'd. Vervol gens vaststelling van hef kohier der school gelden over het 1ste kwartaal van 1915 na eenige opmerking van een der leden onveranderd vastgesteld. Daarna verslag der gemeente over 1914. Vervolgens be noeming der leden schattingscommissie inkomstenbelasting, benoemd werden de heeren A. G. de Groot, L. Karens, G. van Dor]? en W. J. Vollebregit, de beide eerste heeïen namen de benoeming aan, den bel den laatste zal van hun benoeming wor den kennis gegeven. Alsnu kwam aan de orde herstelling of vernieuwing van de Broekwegbrug. Nadat alle© daarop be trekking hebbende door den Voorzitter uit voerig was toegelicht, nam de Raad met 6 stemmen voor en een tegen, het besluit tot het stichten van een nieuwe ijzeren brug met beton onderbouw over te gaan na opdracht van den Raad aan B. en W. om een deskundige te raadplegen of niet voor beduidend minder geld een voldoen de sterke brug kon worden gebouwd. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. ZOETERWOUDE. Geslaagd. Voor akte examen lager on derwijs is .te Haarlem geslaagd mej. P. J. van Konijnenburg alhier. Dienst Ned.-lndië. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de dames C. W. de Nooy, arts te Leiden, en dr. E. A. van Teutum, arts te Oegstgeest, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nedeidandsch-Indië, om daar te lande gedurende ten minste één jaar te worden werkzaam gesteld als tijdelijk gouvernemenits-arts bij de pestbestrijding. (Stct.) ZOETERMEER-ZEGWAART. Landstorm. Van verschillende kanten worden hier pogingen in het werk gesteld om een afdeeling van den Vrij willigen Landstorm op te richten. Een buitenkansje. De heer A. v. d. Bosch werd verrast door 17 biggetjes van het zelfde varken dat bdnneai een, jaar eerst 16, toen 15 en nu 17 bi eken het le ven gaf. Gemengde berichten. Rampen eu Ongelukken. Te Hoogersmilde is Woensdagnamiddag door onbekende oor zaak de behuizing van H. Hartsma Hzn. ge heel afgebrand. Vier koeien en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te St. Oedenrode is bij een boschbrand 15 H.A. heide en dennebosch verbrand, toe- behoorende grootcndeels aan Mej. S., te Vechel. Gisteravond is in de nabijheid van het station te Gorinchem het lijn gevonden van den heer J. W. v. K., die sedert Vrijdag vermist werd. Gisteravond geraakte op de Billiton- kade te Utrecht het 5-jarig dochtertje vanZ. spelende te water, waaruit het na cenigen tijd levenloos opgehaald werd. Te Koog aan de Zaan is gister des namiddags half drie het perceel van den heer D. G. van In gen, electrieien, door brand zoo goed als geheel vernield. De aanwezige goede ren op electrisch gebied, zoomede het woon huis anet den inboedel, gingen geheel verloren. Ook de belendende perceelen, aan de eene zijde de sigarenwinkel van mej. A. G. Addicks en aan de andere zijde het hoeden-, petten en schoenenmagazijn „de Adelaar" van den heer K. van de Stadt, werden eveneens door het vuur aangetast, doch konden nog be houden worden. Echter leden deze belangrijke waterschade. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Men vermoedt echter, dat een breuk in de kachelpijp de oorzaak is. De sehade wordt door verzekering gedekt. Te Huissen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een door twee gezinnen bewoond huis aan de Zandschestraat. Alles verbrandde. Verzekering dekt de schade. Te veel van liet goede. Van een visscher te Harderwijk was dezer dagen de haringvangst in de reepnetten zóó groot, dat twee schuiten de gevangen hoeveelheid niet konden ver voeren en een deel van de vangst weer aan de zee moest worden prijsgegeven. Doodgeschoten. Tc Nispen is de ontslagen oud-veldwachter W. S., bij het smokkelen, door de Nederlandsche grenswacht doodge schoten. Smokkelen. Dinsdagavond is een dame uit Isselborg door de douane te Dinxperlo aangehouden. Zij had tien pond meel onder haar kleeren geborgen en kon door den zwaren last niet verder. Er zijn een massa personen welke met meel smokkelen een mooie ver dienste maken, daar zij op elk pond meel elf a twaalf cent verdienen. Treinderaillement bij Barendrcckt. Dins dagmorgen omstreeks vijf uur zijn bij Ba- rendrecht eenige wagens van een goederen trein der S. S. gederailleerd. De wagens werden ernstig beschadigd, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het treinverkeer op de lijn naar Amsterdam had tot even voor twaalven nogal vertraging, de treinen kwamen een uur te laat binnen, doordat op enkel spoor moest worden gereden. Na twaalven was het spoorwegverkeer weer geregeld. VOETBAL. Niettegenstaande het hondenweer was zijn gisteren alle voetbalwedstrijden door gegaan. Door weg te blijven gaf H. F. C. aan Hercules een overwinning op papier. H. F. C. had om uitstel gevraagd, Hercules geweigerd. H. F. C. spaarde zich voor den bekei-wedstrijd tegen H. B. S. H. B. S. spaarde zich eveneens maar kwam toch uit tegen D. F. C. en wel met het tweede elftal versterkt met 2 eerste klassers. D. F. C. won met 2—0. Haarlem won met 31 van U. V. V. In het Oosten won Goahead van Quick (N.) met 6—2, waarmede de competitie wedstrijden in het Oosten afgeloopen zijn. Vitesse neemt wederom de eerste plaats in en Be Quick is hekkensluiter. KORFBAL. Te Utrecht hebben gisteren de steden- wedstrijden plaats gehad. De regen was echter oorzaak, dat het programma niet afgewerkt kon worden. Amsterdam was op een speelster na volledig. Re ploeg van Rotterdam was zeer gehavend, Arnhem en Leiden waren volledig. De strijd begon met Amsterdam—Arn hem. Amsterdam won met 61. Vervolgens kwamen Rotterdam en Lei den binnen de lijnen. Leiden kwaro als volgt uit: Dames: Chr. '4 Hooft, N. van Wijk en Cl. Udo de Haas J. Hocks, G. Hocks en C. Dijkhof. Heeren: S. W. do Wolff, J. E. V. A. Slors en A. Knappert, F. van Zimmeren, Fr. Schilthuizen en L. Schilthuizen. Het veld was gelijk aan een moeras. Het einde kwam met 101 voor Leiden. Er werd toen niet meer doorgespeeld. Waar schijnlijk zal de winnaarsronde Amster damLeiden op tweeden Pinksterdag in het stadion te Amsterdam plaats hebben. In 1913 kwamen in Den Haag op Hout- rust uit: Leiden, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De Leidsche ploeg wist zich toen nummer één te plaatsen. In 1914 werd ge speeld op het Vitesse-terrein te Leiden. Voor dat jaar dongen op uitnoodiging van het bondsbestuur mee: Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Leiden. Na harden strijd met Amsterdam er moest verlengd wor den wist wederom Leiden zich van den prijs meester te maken. Voetbalwedstrijden to Alphen. Gisteren hadden alhier op Alphens terrein de aangekondigde progaganda-voetbal-wed- strijden plaats. Onder slecht voetbalweder vingen ten 1 uur de verschillende wedstrijden aan, echter dank zij het gladde terrein, het welk op sommige plaatsen op een modder poel ging gelijken, werd veel afbreuk gedaan aan de spelqualiteit der verschillende elftallen. Niettegenstaande wist het kranige muziek korps der militairen van Gouwesluis door "n opgewekte tonen er de noodige voetbal- stemming bij de spelers er in te houden. Na afloop der wedstrijden werden in 't Hotel „De vergulde wagen" de prijzen uitgereikt, bestaande uit le prijs verguld zilveren kruis, 2e en 3e prijzen, bronzen medailles. De le arijs werd behaald, na loting, door de voet- aalvereeniging Woerden I. De 2e prijs militair elftal van Gouwesluis. Terwyl ons plaatselijk elftal Alphen II, met de 3e prijs te voprschijn kwam. Roeiwedstrijden te Leiden. Ter gelegenheid van de lustrumfeesten te Leiden, welke aldaar 23, 24 en 25 Juni zul len worden gehouden, zullen, zooals wij reeds hebben gemeld, den 24sten vanwege Njord op het Galgewater roeiwedstrijden plaats vinden. Het voorloopig programma is reeds vast gesteld en de wedstrijden beloven zeer be langwekkend te worden. Ongeveer 20 roei- vereenigingen, zoowel van studenten als andere zullen tot deelneming worden uit- genoodigd. Het programma omvat zoowat alle nummers als jonge acht, oude acht, voorts wedstrijden voor skifs, wherries enz. De baan zal 1300 Meter lang zijn en zich uitstrekken van de Vinkbrug tot aan de brug van de Staatsspoor. De wedstrijden zullen officieel aanvan gen des namiddags te 1 uur. Men verwacht echter zoo'n groote deelneming, dat waar schijnlijk 's morgens voorwedstrijden zul len noodig zijn. Aangezien de oevers van het Galgewater zich niet leenen voor het plaatsen van tribunes, zulleaa verschillende groote stoom- boo-ten worden afgehuurd, om als tribune dienst te doen. De Varsity. Het treurig weer van gisteren heeft veel bedorven en honderden afgehouden cm de roeiwedstrijden bij te wonen, die dit maal in het Noordzeekanaal gehouden werden. Van den anderen kant is bewe zen. dat het Noordzeekamaai een prachtig wedstrijdterrein is. Laga boekte niet minder dan vier over winningen. Hier volgen de uitslagen: Vierriemsgieken juniores (baan 2000 M.): Uitslag: 1 Laga in 9 m. 15 s.; 2. Ne re us. Hoofdnummer vierriemsgieken (baan 2000 M.). Uitslag: 1. Lag.a, in 9 m. 40 s.; 2. Ne re us, dn 9 m. 45 s.; 3. Triton; 4. Njord. De ploegen gingen af met bet volgende getal slagen in de halve en heele minuut: Triton 1529'/o, Laga *1731, Nereus 16Va—32, Njord 18—34. Laga en Nereus roeiden beiden in zeer goeden stijl, Njord maakte water. Jonge Sciff (baan 2000 M.). Aan den start verschenen Laga (Van Vloten), Njord (Barnard), en Nereus (Bois- sevain). Njord lag in het midden der baan, La ga en Nereus, resp, links en rechts. Uitslag: 1. Laga, in 10 na. 25 s.; 2. Njord, ca. 7 lengten achter; 3. Nereus, ca. 10 lengten achter. De wherrywedstrijden vielen uit, gelijk ook het nummer tweeriemsgieken zonder stuurman. De spannendste a-ace bracht het nummer „Overnaadsche Vierriemsgieken", waar voor de baan 1500 meter was. Laga was aldus samengesteld: G. Gerst, E. Gratama Szn.. E. Gratama Bzn., N. Schill, A. Ver meulen. De Njord-ploeg zag er als volgt uit: C. Heysikens, v. d. Eist, W. DooreiiTxis, B. van Druilen, O. Schreuder, Wiehvaals. Uitslag: 1. Laga in 8 min. 9 ces.; 2. Njord in 8 min. 10 sec. Jonge Acht (baan 2000 M.). De ploegen zagen er aldus uit: Nereus: M. Diflken, B. Havenga, V. V. Niekerk, P. Pretorius, P. de Roo, D. Osinga, G. van Krieken, M. Gunning, L. Sie. Laga: H. de Boer, J. Bosman, TÜa. Ameschot, A. Mijnldeff, A. van Assen, G. Koehler, P. Romein, X. Polin, N. Guldenaar. Uitslag: 1. Nereus in 8 min. 32 2/5 sec.; 2. Laga, verschillende lengten achter. Tot slot roeiden nog de kweek el in gen van het matrozen-Instituut der Koninklij ke in vierriems marinesloepen. De „Zeehond" werd een, twee was de „Neptunus", drie de „Reiger". De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot semi-arts mej. F. M. van Gurp (Rotterdam). Na verdediging van „Stellingen" wen? heden bevorderd tot -doctor in de rechts wetenschap de heer Gerrit Engberte, ge boren en wonende te Vriezenveen (O.) Retraiten. De retraiten van 7 en 20 Juni in het Re- traitenihuis „De Tlhabor" zijn voltallig. Haarlemmermeer, 12 Mei. Door het be stuur van den Ilaarlemmermeerpolder wej*d aanbesteed, het onderhouden van de verschillende wegen ln genoemden pol der. Voor het eerste perceel werd het laagst ingeschreven door G. P. Post te Haarlemmermeer voor f 2250; voor het tweede perceel door J. Beemsterboer voor f 2800 en voor het derde perceel door L. Burgers voor f 2800, beiden laatsten mede wonende te Haarlemmermeer. Voorts werd nog aanbesteed het onder houden van de ringvaartsboorden rond den Haarletnmermeerpolder. Hiervoor was het laagst ingeschreven door A. G. v. d. Heuvel voor f 4065.75. De gunning van do genoemde weaken is nog nigt verleend. Mod<1> en Klauwzeer. Wekelijkschemededceling betreffende mond" en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 5 Mei j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Limburg: 2 gevallen te Hulsberg en 1 geval te Wessem in Zeeland: 3 gevallen te Waterlandkerkje en 1 geval te IJzendijke; in Zuid-Holland: in elk der gemeenten Vrijenban, Nieuwerkerk a/d. IJscl en Zocter- woude 1 geval; in Noord-Holland: in elk der gemeenten Hpendam, Oostzaan, Beeraster en Haarlem mermeer 1 geval. In de volgende gemeenten werden do maat regelen opgoheven: Klimmen, Tietjerkstera- deel, Meliskerke, Alkemade, Numansdorp. Mgr. dr. Nolens. Mgr. Dr. Nolens is na zijn terugkeer uit Rome, hedenochtend ontvangen door den Minister mr. Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, aan diens Departement. De oudste Landweerlichting. Tot op dit oogeublik valt, zelfs nog niet bij benadering, op te geven hoevelen der oudste landwee:lichting,welke morgen inliet genot van klein verlof wordt gesteld, in dienst blijven, gebruik makend van de hun gelaten keuze om „voor zoover zij zulks zelfs wenschen" met verlof te gaan. Eerst tegen het einde dezer maand zullen daaromtrent wellicht pas de gegevens kunnen bekend worden. Bommen naar een treiler. Men meldt uit IJmuiden aan de „N. R. Ct.": De bemanning van den IJmuider stoom- treiler 's-Gravenhage rapporteert, dat in den morgen van Woensdag 12 Mei onge veer te halfvijf uit een vliegmachine, die uit Westelijke richting kwam aangevlogen en de vorm van een Taube had, een drietal bommen naar den treiler zijn geworpen, welke op groote afstand van het schip in zee gevalen zijn, waar zij geweldig ontplof fingen veroorzaakten. De treiler voerde dc Hollandsehe vlag. Andere trailers waren nabij genoeg om getuigenis van dezen aan slag te kunnen leveren, die plaats had up 53' 30 Noord en 5' 20 Oost. Na den aanslag verdween de vlieger in Oostelijke richting. Van het gebeurde in kennis gegeven aan den positie-commandant te IJmuiden. Ministeriëele crisis in Italië. ROME, 14 Mei, De ministerraad heeft, na overweging, dat liet ministerie in do hoofd lijnen van de buitenlandschc politiek niet op de door den ernstigen toestand goeischto eendracht en toestemming van de grond wettelijke partyen kan bogen, besloten den koning.het verzoek om ontslag van bet mi nisterie te overhandigen. De koning heelt zich zijn beslissing tot nader beraad voorbehouden. LEIDEN. Geslaagd, cuim laaide voor het doctoraal examen in de taal- en letterkun de van den O.-I. Axchipel de heer B. J. O. Schrieeke (Enschedé). LEIDEN. 14 Mei. VeemarktAangevoerd Opaarden f 0,afO,,0 Veulens f0a fn 51 stieren f115 a f 195, 343 kalf- en melk koeien f205 a f355, per kilo fa 264 varekocien f 135 a f235, 229 vette ossen en koeien f215 a f435, per kilo t 0,94 a fl.08, graskalveren f00 a fUO, 81 kalveren (vette) 1'45 a f130, per kilo f 0,85 a f 1,10, 176 kalveren (nuchtere) f8,— af 17,1084 schapen (vette) f33 a f51, per kilo f 0,72 af 0,80, schapen (weide) f—a f—,2985 Lamineren (magi re) f 10, a 1*15, 000 dito vette jarige f00 a fUO, 599 varkens (magere), f24 a f70, per kilo a ct,000varkens (vette) faf717 biggen f 10, a f 19,—10 hokken of geiten f5 a f9, Ter markt aangevoerd: 887 Runderen; 257 Kalveren; Schapen 1084. Geen handel op Londen. Kaas. Aangevoerd 145 partij- n. Besteed werd voor Goudsche kaas van 1'48 tot f 51.2c soort f42 tot f47. Leidsche kaas f38 tot f41.50 2e soort 34 tot 37. Derbykaas fAlles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 127 partijen, 5269 stuks kaas, wegende 38065 kg. Handel zeer matig. HOOFDDORP. 12 Mei. Graanbeur9. Witte tarwe f 13.75f 14.25; Haver-f 15 f 15.50; Duivenboonen f 11.50; Paar.len- boonen f 10.50—f 11; Groene erwten f 18— 20: Gerst f 10—110.25; Karweizaad f 18— f 18,25. LEEUWARDEN, 14 Mei. Boter. Boeien- boter, aangevoerd 3/4 vaten, prijs f56.—. Fabrieksboter, aangevoerd 16/8 en 49/6 va ten. Prijs van f 64.50 tot f 68.Notcering van dc commissie fl.68 per K.G. Noteering van de commissie der Vereeniging van boter en kaashandelaren in Friesland f 67. Kaas. Nagelkaas. Fabriekskaus; aangevoerd 10.452 K.G. Prijs: f 51— a f69.— 1 lapdel vlug. ZOETERMEER, 12 Mei. Eieren veiling. Aangevoerd 5520 eieren, prijs f 5,00 a f5.25 250 eendeneieren, prijs f 5.25 12 kalkocneic- ren prijs 8J/2 c. ZOETERWOUDE, 14 Mei. Eierenveiling. 3174 kipeieren 14.70—14.90; 289 eend- eieren f 4.795i 5.10.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3