ALBERT RIEL vri» torpedeeren, zonder onderzoek van handelsschepen, gerechtigd te zijn en daar bij belang had, het eenigc land, dat den duikbooten-oorlog tégen handelsschepen tot een oorlogssysteem had gemaakt. Hier in Nederland en uitsluitend hier in Nederland waren dadelijk velen klaar om te zeggen: bewijs eens, dat het een Duitsche duikboot geweest is! Het kan even goed een Engelsche of Japansche geweest zijn. Deze Nederlanders hebben als het ware de Duitsche regeering wel het voor Neder land meest ongewenschte antwoord gesug gereerd: indien gij mij beschuldigt de .Kat wijk" getorpedeerd te hebben, moet gij beginnen met uw beschuldiging te bewij zen. Groote voldoening heeft het ons gegeven, dat dit antwoord niet gegeven is en met vreugde spreken wij onze erkentelijkheid voor deze eerlijke en ruitérlijke houding van de Duitsche regeering uit. Onbillijk. Wij lezen in de (A.-R.) Rotterdammer: Naar aanleiding van het ontwerp-Aal- berse over de oneerlijke mededinging schrijft de Vaderlander, overigens de aan neming van het ontwerp aanbevelend: ,,het is een treurig, maar onomstootelijk feit dat de middenstand ten onzent zoowat al les van den wetgever verwacht en bitter weinig van het particulier initiatief." Deze uitspraak wordt vooral gesteund op de adressen, ingekomen naar aanleiding van het ontwerp, die allerlei zaken be schouwen als oneerlijke mededinging, die dat niet zijn. Dit argunumt nu zegt niets voor de mee ning, dat de middenstand alles van den wetgever verwacht in gevallen en daar komt het hier op aan waar hij zelf be hoorde op te treden. Het verwijt is in zijn algemeenheid dan ook volkomen onverdiend. Van den aanvang van de Middenstands- beweging af is scherp onderscheiden tus- schen die punten die men zelf zou kunnen doen met of zonder staatshulp, en dezulke, die alleen de Staat kon verhelpen. Tot deze laatste behoorden ook de bestrijding der oneerlijke concurrentie. Gestreden is van den beginne over c\y vraag, of een ci vielrechtelijke verbetering van ons recht voldoende was, of dat er een strafbepaling noodig was. Maar nooit hebben wij van eenigszins gezaghebbend* zijde het betoog gehoord, dat de middenstand dit zelf be hoorde te doen. Dit kon eenvoudig niet. Enkele bepaalde vormen mocht men soms kunnen bestrijden, wat ook wel geschied is. Dit gebrek in onze wetgeving was door het particulier initiatief niet te verhelpen. Maar daar waar de Middenstand zelf kon optreden, i9 dat geschied en met uitnemend succes. Vakonderwijs, ccAöpera- tie,' credietvoorziening en zooveel meer, zijn met vrucht ter hand genomen. De geest om op don Staat te leunen is, waar die-zich openbaarde, door de voormannen zelf ijverig bestreden. Natuurlijk moet er nog veel anders worden, maar niemand, dio de beweging heeft gevolgd, kan ont kennen, dat op het zelf aanpakken onmid dellijk de nadruk is gelegd en dat daar door reeds heel wat verbeteringen zijn tot stand gekomen. Hot ontwerp-Aalberse is een onmisbaar steunmiddel bij de eigen werkzaamheid tot verbetering, dat men zelf niet kon ver vangen. De Geesel der ontvolking. Wij lezen in de ,,N. Haarl. Crt.": ..Indien wij", zegt Qiet Fransche regee- ringsblad ,,Lc Temps", gelooven konden, dat een glorierijke vrede onze pogingen zou bekronen, dan. zou de jongste statis tiek der Fransche volksveimindering onze» vreugde spoedig bekoelen. Het is on mogelijk deze cijfers zonder schrik te le zen. „Dene statistiek 'heeft betrekking op bet cijfer de-r bevolking in het eerste semes ter van het ja ai* 1914, dus vóór den oor log. „Er blijkt uit, dat gedurende deze pe riode Ihet aantal geboorten met 3971 ver minderd is, -terwijl het sterftecijfer met 20,845 is toegenomen. Dit beteekenit dus, dat de tota'e bevolking van Frankrijk in zes maanden tijds met 24,816 is afgeno men. „Deze nieuwe waarneming van een te oud euvel, moet heden meer dan ooit, niet alleen de aandacht van den wetgever of van den geleerde trekken, maar van alle welmeenende burgers. „Ons land word door een geleidelijke afneming dor bevolking bedreigd, welke zijne bestemming, ja zelfs zijn bestaan in gevaar brengt, indien men er niet in slaagt heit euvel spoedig te bestrijden. „De cijfers laten hieromtrent niet den minsten twijfelt over. „De geboorten, die in 1830 de sterfte cijfers met ongeveer 200,000 overtroffen, en in 1883 zuiks nog met 100,000 (leden, waren in 1905 slechts 38,000 hooger dan het sterftecijfer. „Tusschen 1905 en 1913 overtrof het ge- boorteciifer dat der sterfte met 2600. En thans staan wij tegenover eene meerder heid van sterfte. „Dit feit is des te meer verontrustend, daar wij nu niet meer an staat zulJen zijn om de leemten in onze rangen aan te vul len. En men zou de slachtoffers, die ter verdediging van het land vielen, moeten vervangen!" Zoude het voor Frankrijk niet reed9 te laat zijn, om dit „dreigend gevaar" nog af «te wenden, zoo vragen wij ons op dit oogenblik, de eigene woorden van het Fransche regeeringsblad letterlijk hierbo ven vertalend, af? Daar zit in het diepe schuldbesef, dat bewust of onbewust in de boven-ver- taalde zinsneden is besloten, een vrucht bare les voor ons volk. Ais er één volk is, dat uit dezen oorlog onmachtig, voor langen tijd van levens kracht beroofd, zal voor den dag komen, dan is het Frankrijk! De uitspraak van de „Temps" afge zien nog *an wat de statistiek daarom- tïent are zeker reeds heeft medegedeeld, laat te dien opzichte geen twijfel over. Wat een les voor ons volk!... Ook uit den oorlog uit het kwaad zijn lessen te trekken «voor.... wie zien en hooren will SPORT. CRICKET. Ned. Crioketbond. Voor de competities van den Nederland- schen Cricketbond is voor Zondag vastge steld de wedstrijd Rood en Wit IIAjax te Haarlem. Daar alle terreinen nog niet voor cricket gereed zijn, kan eerst op de Pinksterdagen met een uitgebreider programma begonnen worden. SCHIETEN. In het begin van 't jaar moeten, volgens het weerbaarheidsvoorschrift van 1911, de schiet- en weerbaarheidsvereenigingen hun aanvrage om gratis munitie inzenden. Vol gens een missive van den minister van oor log kan die aanvrage dit jaar wel achter wege blijven, daar geen munitie wordt verstrekt. Na de jongste verkiezing is het bestuur der Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters thans aldus samengesteld: de heeren S. J. v. d. Bergh van Ockenburgh te Den Haag, voorzitter; W. J. M. Linden, le luit. der inf. te L e i d e n, secretaris; M. L. Bijning, Den Haag, penningmeester; en jhr. W. Bas Backer te Apeldoorn, 2e-voorzitter. In den huidigen oorlog is zoo krachtig uitgekomen de groote waarde van het juist- hei^sschot. De meest beroemde bevelheb bers bij de strijdende partijen hebben zich reeds in dien geest uitgesproken. Dat is in zeker opzicht een groote voldoening voor de Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters, die daar altijd naar gestreefd heeft. En dan telt die vereeniging nog niet eens 700 leden. Wat een tegenstelling met Zwitserland, met zijn veel kleinere bevolking. De Schwei- zer Schützenverein toch telt 122,479 leden, en op de begrooting van dat land wordt jaarlijks twee millioen hiervoor uitgetrok ken. Intusschen, ook bij onze regeering is een nieuwe regeling voor het schietwezen in bewerking. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Nu de weide-tijd voor het vee js aange broken heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel als vervolg op' de reeds gehouden vergaderingen van 28 De cember en 1 Februari 1.1. wederom met de verschillende vertegenwoordigers van d» landbouwvéreenigiingen een bespreking gehouden aan zijn departement' teneinde hun gevoelen te vernemen omtrent de vraag of de bestrijding van het mond- en klauwzeer op de tot nu toe gevolgde wij ze dient te worden voortgezet dan wei of een andere gedragslijn zou moeten Wor den gevolgd, waarbij tevens de vraag ge steld was of de tegenwoordige bestrijding al of niet op prijs wiordt gesteld. Deze vergadering werd tevens bijgewoond door den directeur-generaal van den land bouw, den inspecteur van den veea.'tse- nijkundigen dienst en de dictrictsveeart- sen. De stand van het mond- en klauwwer was als volgt: In Groningen en Drenthe zijn na Janu ari geen geval'en van mond- en klauw zeer voorgekomen. Friesland verkeerde in dezelfde omstan digheden tot 22 April toen te Suameer, gemeente Tietjerkisteradeel een geval werd geconstateerd, dat evenwel weinig verontrustend schijnt te zijn. In Overijssel, Gelderland, Limburg en Noord-Brabant hebben zich in de laatste veertien dagen geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. In Zeeland (Zeeuwsch Vlaanderen) de den zrich een 5-tal gevallen voor afkom stig uit België. In Zuidihölland, Noordholland en Utrecht werden in deTaatste veertien diagen ge zamenlijk, zoowel op stal als in de weide een 15-ibal gevallen waargenomen. De ziekte heeft ook daar haar sporadisch ka rakter nog geenszins verloren. De minister, die zich ten opzichte van de bestrijding van het mond- en klauw zeer stêécls op het standpunt heeft ge plaatst," diat de beslissing omtrent het ail of niét toepassen van het afmaken van ziek en verdacht vee afhankelijk moet ge-. st9ld worden van de mate van uitbreiding en de wijze waarop deze plaats heeft, af gezien van de omstandigheid of de ziekte op stal of dan wel in de weide voorkomt, heeft niettemin dit tijdstip waarop alge meen het vee de stallen verlaat, het meest geschikte geacht om omtrent de verder te volgen gedragslijn de opinie van de veehouders te vernemen. Uit de bespre kingen hleek, dat algemeen het tot nu verkregen succes werd. gewaardeerd en de genomen maatregelen werden toege juicht. Zelfs in die provinciën, waar men niet ten volle met deze maatregelen sym pathiseerde zooals o. a. de Geldersche- Overijssejsche Maatschappij van Land bouw bij monde van haren voorzitter me dedeelde, werden met waardeering de goede resultaten der bestrijding erkend. Ten opzichte van de vraag, of in den weidetijd met het afmaken van Miek en verdacht vee zou moeten worden doorge gaan, was verreweg de meerderheid der vertegenwoordigers van de landbouwver- eenigingen van gevoelen, dat het. bij den tegenwoordigen stand van het mond- en klauwzeer, na alles waWeeds tot beteu geling der ziekte was verricht, aanoeve- •ling verdient de meest krachtige bestrij dingsmaatregelen te blijven toepassen, met dit voorbehoud evenwel, dat, zoodra een zoodanige uitbreiding mocht ontstaan, dat de kans om de ziekte tot staan te brengen i6 verdwenen, met. afmaken zou dienen te worden opgehouden. Van verïchilende zijden wera He wen- echelijkheid betoogd oan in dit laatste ge- vial in het geheel geen maatregelen meer toe te passen, aangezien afzonderdngs- en uiteluitingsmaatregeJen voor de bestrij ding van geen waarde worden geacht en den veehouder slechts last en hinder ter oorzaken. De beoordee ing van het tijd stip, waarop eventueel het afmaken geen 6ucces meer zou hebben, werd gaarne overgelaten aan den veeartsenijkundigen dienst. Ten opzichte van het afmaken van waardevol fokvee werd door sommi gen eenig voorbehoud gemaakt. Van verschillende zijden verklaarde men niet "in te stommen met het door de vereeniging van kaasproducenten tot de landibouwvereenigingen gericht verzoek tot het hiouden van een referendum on dier de veehouders in verband met het if- maken van ziek en verdacht vee. Ten slotte werd ten aanzien van de com missies van waakzaameid in verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk de aangifte der ziektegevallen door de vee houders niet met den noodigen spoed plaats vindt, opgemerkt, dot deze organi saties vooral haar kracht dienen te zoe ken in een preventief optreden. Warmoeziers. Dat het den warmoeziers in de tegen woordige tijdsomstandigheden ook niet voor den wind gaat, kan blijken uit het feit, dat de oude Delftsche groentenveiling dit jaar, naar de ,,Tijd" meldt, tot het be gin van Mei reeds voor een tongouds min der heeft geveild dan in denzelfden tijd van het vorige jaar. Boter naar Pruisen. Gingen in Holland volgens Regeerings- voorschrift de prijzen achteruit, de prijzen, welke de fabrieken in den Gelderschen Achterhoek maken voor Pruisen gaan maar weer in de hoogte. Met de vorige week was het verschil zelfs 7 8 mark en werd reeds 164 mark per 100 pond betaald. De boterfa- brieken hebben door den oorlog dus geen schade. „Geld." Varkens naar Pruisen. Deze week was er in den Gelderschen Achterhoek veel vraag naar vetite varkens voor Pruisen. De prijzen in Pruisen be taald, zijn dan ook enorm hoog; er wordt reeds tot 90 pfenning per pond voor levende varkens betaald. Doordien echter de uit voer van Regeeringswege beperkt blijft, werd de prijs in deze streek slechts weinig hooger en betaalde men 32 k 41 cent per pond ruw. „Geld." Fruit in de Meierij. Dit jaar zal er veel fruit zijn. De boomen beloven kolossaal veel. Hier komt de bloei, altijd veel later dan in de kleistreken. Van daar dat de vorst nog geen schade aan de bloesems heeft, aangericht. De fruitteelt wordt in de Meierij feene groote bron van inkomsten. Gemengde berichten. Een gevaarlijke bende. De Haarlem- sche politie heeft de hand gelegd op den Belgischen diamantbewerker J. J. B., die uit het militaire kamp te GaasterLand was gevlucht en op J. L. een Belgisch vluch teling, die te Haarlem vertoeft. Zij beiden hadden van den wagen van een vracht lijder een dtoos met 11 mantelcostumes en 2 mantels gestolen, ter verzending afge geven door de firma Hassink. Te Amster dam had het tweetal met hun vriendinnen zich schuldig gemaakt aan verscheidene oplichterijen. Een jeugdig avonturier. Zondag voor een weeik werd te Gouda eenige op schudding verwekt door het feilt, dat de 15rjarige D(ongelmans), zoon eener sla- gersweduwe, des avonds niet thuis geko- menwas, iteorwij! het bootje, waarmee hij des middags in zijn eentje op den Reeu- wijkschen plas was gaan roeien, daar ge heel verlaten drijvende was gevonden, met een riem er in. benevens de pet van den knaap, terwijl de andere riem een eind verder in het water dreef. Vermoed werd, dat de knaap verdronken was, weshalve inen onmiddellijk aanving met dreggen, wat ook nog de volgende dagen werd voortgezet, doch steeds zonder resultaat Zaterdagavond kwam nu te Gouda bij e,en der vriendjes van den vermisten knaap een door den doodgewaande eigenhandig geschreven en uit Rotterdam verzonden briefkaart, Men ging daarop op onderzoek uit en jawel, bij een in, Rotterdam wonend familielid trof men den jeugdigen avon turier aan. Nadat hij zijn verdrinking in Reen wijk ■vernuftig in scène had gezet, was hij stil letjes meit den trein naar Rotterdam ge gaan, naar Ihij -voorgeeft om daar te trach ten bij een der vertrekkende schepen te monsteren wat hem evenwel niet is ge lukt. Tem slotte was hij naar een familielid gegaan om daar te logeeren. Men begrijpt welk een angst dc arme moeder al dien tijd heeift uitgestaan, maar ook haar blijd schap toen zij hoorde, dat haar kind, dat zij reeds doodgewaand had, nog leefde! Op heeterdaad betrapt. De remmer F. W. van de Holl. Spoor as gisteren te Gorinchem op heetrdaad betrapt, toen hij diefstal pleegde van goederen in een tredn, waarop hij dienst deed. Hij as gear resteerd en ter beschikking van de justitie -gesteld. Gevaarlijk beroep. Bij het overbren gen van brieven naar België is te Grave- wezel. P. Goorden uit Zundert op een aer- borgen contactmijn gcloopen en letterlijk aan stukken gereten. Dit is in één Aveek tijd reeds de vierde. Voor de Duifscners was het een goede vangst, daar de man ruim 300 brieven vervoerde. Rampen en Ongelukken. Om 6 uur gistermorgen zijn op het goederenempla cement te Arnhem dc vier laatste wagons van een goederentrein ov.tspoord. De wa- gons, diie gedeeltelijk oms'oegen, werden ernstis beschadigd, de schade is vrij aan zienlijk. Er zijn geen persoonlijke onge lukken. Het treinenverkeer ondervond a eel vertraging. Tengevolge van een bootongeluk op de Eems (Gr.) zijn Zondag de koopman P. R., de onderwijzer H., de landbouwer R en de zoon van den hotelhouder T., al len uit Jemgum, verdronken. Naar de lij ken wordit nog gevischt, de omgeslagen boat is gevonden. 00RL0GS-VARIA. Handelsoorlogen. De tegenwoordige oorlog vestigt weer eens de aandacht op de handelsoorlogen van vroegere dagen. Er zijn in de wereld geschiedenis verschillende perioden,waar in. het bij het oorlogvoeren er voorname lijk op aankwam, den tegenstander door vernietiging van zijn handel te overwin nen. Groote zeeslagen werden vermeden en men was er uitsluitend op udt, den vijandelijken handel schade te berokkenen. Een soort uitputtingsstrategde ter zee dus. Zoo wilde Karei II in den tweeden' Engel-' schen oorlog (1665'67) ons door vernie tiging van onzen handel, die voor ons le vens Axjorwa arde Avas, ten val brengen. De Ruyiter verscheen echter jm Juli 1667 r. et een vloot van 60 linjeschepen op de Theems, en dwong Engeland daarmee tot het sluiten van vrede. In den oorlog, die LodeAvijk XIV van 1688'97 tegen de Augs burg er Liga voerde, vierde Frankrijk in den handelsoorlog groote triomfen. Enge- land's verliezen waren vreeselijk. De toe stand der Britsche financiën werd treu rig. Het geld, werd zeldzaam, de verzeke ring voor zee bedroeg 30 pet., de Acte van Navigatie Avas geheel buiten kracht en de Engelsche scheepvaart werd gedwon- gen, onder Zweedsche of Deensche vlag te In den Spaanschen Successie-oorlog leg de Frankrijk zich na den onbeslisten strijd bij "Minorca uitsluitend toe op de vernietiging van den Engelschen handel. In alle werelddeelen joegen de Fransche schepen hun buit na. En Albion's handel leed zware verliezen. Ook in den 7-jarigen, oorlog maakten Fransche kapers overal de handelswegen onveilig. Weliswaar heeft Engeland zich destijds meester gemaakt van de voorna me Fransche en Spaansche koloniën, doch zijn handel was een onberekenbare scha de aangedaan.. Meer dan 400 Engelsche handelsschepen gingen verloren. In óen Amerikaanschen Onafhankelijkheidsoorlog had de Fransche aanval eveneens belang rijke resultaten te boeken. Union Jack. In de belichten over de ctuikbooten- oorlog is dikwijls sprake van de Union Jack, waarmede naar men weet de vlag van het Vereenigd Koninkrijk bedoeld wordt. Omtrent deze. vlag en die be teekenis a an haar kleuren zij het volgende in herinne ringgebracht. In den bovensten hoek der Britsche vlag, aan den vlaggestok, be vindt zich een blauAve rechthoek. Deze wordt door een loodrecht kruis van roode kleur in vier gelijk© rechthoeken ge deeld. Bovendien zijn in den groot en rechthoek de beide diagonalen rood ge- teekend, die ee-n liggend kruis vormen. De randen van beide kruisen hebben een Avitten zoom. Het geheel is een vereeniging der vlag gen van Engeland, Schotland en Ierland. Een wit, liggend kruis op blauwen grond is de Sofootsohe vlag. Het liggendekruis is het teeken van den apostel Andreas, die omstreeks 70 j. n. Chr. den marteldood moet hebben ondergaan. Andreas is de nationale heilfge van Schotland. Het wit te Andreaskruis vormt den grond voor het roode liggende kruis. Daardoor wordt de vlag van Ierland voorgesteld. Het is het kruis van -St. Patrick (Patriciu's), die in de vijfde eeuw den Ieren het Christen dom leerde. Hierbij komt eindelijk het St. Geoige-kruis als Engelsche vlag. Het is het loodrecht staande roode kruvswaar voor de witte zoomen den ondergrond vormen. Na den dood van koningin Elisabeth (1703) was Schotland eenige jaren met En geland onder Jacob VI (I) verbonden. In 1707 werden beide koninkrijken tot een gemeenschappelijk staatswezen vereenigd, dat. Groot-Brittannië genoemd werd. Van «toen af Avas het roode St. George-kruis op witten grond', met het Andreaskruis op blauwen grond, de Britsche nationale vlag. Toen eindelijk in 1801 Ierland met Groot-Brittannië vereenigd word. voeg de men daarbij het Iersche roode kruis, waaraan het Schotsche witte Andreaskruis al sonde rgrond dient. De Union Jack omvat aldus de vlaggen van de drie oorspronkelijk gescheiden rij ken. Jack is de verkorte vorm van Jaco bus, in het Fransch Jacques, een uitdruk king die in allerlei beteekenissen gebruikt wordt. Het door de Union Jack vrijgelaten deel der handels vlag is rood. De oorlogs- vlag is wit, en wordt door het roode St. George-kruis in Ader even groote recht hoeken gedeeld, waarvan de boA'enste aan den vlaggestok geheel door de Union Jack gevuld wordt. Als noodvlag wordt de Union Jack omgekeerd geheschen (Union doAvn. Ook de Vereenngde Staten van Noord- Amerika noemen hun sterrenbanier soms Union Jack. Hier bestaat hij uit een blau wen rechthoek met witte sterren, Avier aantal overeenkontt met het aantal bonds staten. Het overige deel van de vlag heeft zeA-en roode en zes witte dwarsstrepen, waardoor de oorspronkelijke dertien bondsstaten aangeduid worden. Ooricgsgenoegens der bewoners van Bazel. Nergens schijnen de beAvoners van een groote stad zoo goed en tevens ongestoord de groote en kleine oorlogsvliegluigen te kunnen gadeslaan als te Bazel. Er is ook veel variatie van nationaliteit daarbij op te merken. Vooral in de vorige Aveek waren do demonstraties en manoeuvres niet van de lucht. Ingezonden lyieueoeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Het werk van vrouwen houdt nooit op. Moeders hebben steeds haar handen vol, de zorgen voor hef huishouden c-n de kinderen gaan steeds door en zoodoen de hebben zij geen tijd om de noodige rust en afleiding te nemen, geen tijd cm acht te slaan op Avaarschuwende jaji.cn. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo gced als zij kunnen. Zij beschouwen de hevige, terneerdrukkende pijn in de lendenen, die buikken of opstaan tot een kwelling ma ken, dat vermoeide, doffe gevoel, waar aan zij zich niet onttrekken kunnen tïie ellendige zwakte, hoofdpijn en duizelig heid, <tie haai- wedk dubbel zoo zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet hoodig, dat vrouwen altijd lijdend zijn. Er zijn minder vrou wenkwalen dan gedacht wordt, vaker zijn haar kAvalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het fil- treeren Aan het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor de onzuiverheden, die in het bloed achterblijven, langzamer hand ziekte door uav geheele gestel ver spreiden. Foster's Rugpijn Nieren Pallen werken rechtstreeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine-afschei- ding, waardoor de onzuiverheden afge voerd worden. Zij zijn derhalve bekend als het geneesmiddel bij uitnemendheid tegen alle nier- en blaaskwalen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. (2319) Toezending geschiedt wissel f 1.75 voor doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert o^^séi elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. Zoodra men in de vederop aan den Rijn gelegen plaatsen St, Ludwig, Huningen, Neuenburg, Mühlheim, Kandei'en, Wolbacli en Lorraclx de fabrieksfluiten hoort gillen, stroomt de Bazeler bevolking naar de uit- zjchtspunten, welbekend aan de Zwitser; sóhe reizigers die te Bazel vertoefden. Ook de daken worden dan bevolkt en men slaat met aandacht het bijzondere schouwspel gade. Vooral als er boven St. Ludwig gevlogen wordt is dat goed te volgen. Majestueus komen de reuzenvogels aan drijven. Men kan hen volgen met de bino cle, al zittende op een dak en zich verbeel dende een bioscoopvoorstelling bij te wo nen. Helaas blijkt spoedig de werkelijkheid! Wanneer toch die vliegtuigen, zoo mooi verlicht door de zon en, door het berg landschap lager schijnende dan zij werke lijk zijn, door hun vijanden bemerkt wor den, barst het kanonvuur los. Bommen ontploffen, eerst beneden de vliegers, dan al hooger en hooger. RookAvolkjes omringen den vlieger en die wollige gele of bruine rookslierten blijven in de warme lucht drij ven en wijzen nog langen tijd den gevolg den weg aan, als 't zog van een zeeboot. De Bazeler jeugd kijkt ook naar het schouwspel en klapt in de handen bij elke barstende bom. Maar ddar, aan den overkant van den Rijn, waar de schoten vallen en ook de vliegers zich in dat opzicht niet onbetuigd laten, is het gevaarlijk en lacht alleen de dood. Een correspondent van de „Manchester Guardian" die te Bazel is, schrijft over de Zeppelins aan het Meer van Constanz. De loodsen dier groote luchtschepen worden omringd door een wacht van gewapende motorbooten. Op het land staan vele batte rijen en een reusachtige ballon-captif rijst boven het meer uit. Op een soort platform onder dien ballon bevinden zich machine geweren die losbranden als vijandc'iike vliegers naderen. En dat doen zij nu en dan. Via Schaflhousen naderen zij en soms gelukt 't om ook boven het meer te komen en de Zeppelins te naderen. Volgens dien Engelschen correspondent moet, bij een aanval van 10 15 Engetëcbe en Fransche vliegers, er één dwars over bet neer rijn gevlogen en oa'er dc steigers en Zeppelin- werkplaatsen van Friedrichslinfcn. Zes bommen werden geworpen hetgeen cefl paniek onder de 2000 Averklicdon veroor zaakte. Ook aan Obersdorf, in een ander gedeelte van de Rijnprovincie, waar de Mauserfa- brieken gelegen zijn, brachten vijandelijke vliegers een bezoek, en wierpen daar, vol gens dien correspondent, een vijftiental bommen. Dat hebben echter de bevvoners van Bazel niet kunnen zien. Zij hebben trouwens reeds genoeg te zien in hun onmiddellijke nabij heid. Een internationale onderzeeboot-statïetiek- Uit de laatste Engelsche statistiek van ongelukken voor hef internationale onder zeeboot-wezen blijkt, dat de onder zeeër op zichzelf betrekkelijk aan weinig gevaren is blootgesteld, in geen geval groo- ter dan andere technische verkeersmidde len van even of meer gecompriseerdeo aanl. In die statistiek lezen wij, dat de ge varen zalfs relatief verminderd zijn. Pe werkelijke verliezen zijn belangrijk minder dan algemeen aangenomen wordt Voor hrt jaar- 1904 staat genoteerd: 1 Engelsche 01

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2