BINNENLAND. van de „Luailania" moest zekerlijk de komst verhaasten van den dag, waarop iedere beschaafde natie zich zal genoopt voelen me© ie werken aan het brandmer ken met eenwigo schande van den rene gaat cnder de volken." Duitsche persstemming. De „Lokal-Ameigcr" schrijft, na er cp gewezen te hebben dat de Lusitiana niet ongewaarschuwd naar den bodem der zee is gezonden het blad herinnert o. a. aan het Waarschuwende telegram aan Alfred Vanderbilt dat de Lu&itania in dezen oorlog reeds meermalen een rol heeft ge speeld. In 't begin van Februari heeft ze uit vrees voor een Üuitschen aanval niet geschroomd tot het middel van de valsehe vlag haar toevlucht te nemen. Op 8 Fe bruari werd uit Londen gemold dat passa giers der Lus.Y.ania, na aankomst te Li verpool vertelden dat het schip bij het naderen van de Iersehe kust een draad- looze order van: clc Admiraliteit had ont vangen om de Amerika arischs vlag te hij- schen. Onder dc/.e vlug voer de Lusitania naar Liverpool. De Vereenigde Staten heb ben daar toen tegen geprotesteerd. Op haar volgende reis voerde de Lusitania de Engelsche vlag. Hot Duitsche b'.ud brengt voorts in her innering dat men tc New-York nog eens op het schip een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld uit vrees voor een bom aanslag. De „Köhiische Ztg." ziet in de torpe- deering van de Lusitania een Les voor En geland, dat het Duitschland ernst is met den duikbootoorlog en dat voortaan cok het kostbaarste doelwit door de duikboo- ten zal worden uitgekozen. De Engelschen zullen natuurlijk weer een geweldig ka baal maken over de z.g. barbaarsche oor logvoering der Duitschers, zegt het blad, maar zij zullen er over zwijgen, dat de Lusliania een grooten voorraad oorlogs materiaal voor Engeland en zijn bondge noot© n aan boord had en bovendien met ten minste twee 12 c.M.-kanonnen, op het achterdek opgesteld, was bewapend. Ze was gereed om iedere duikboot die haar naderde, een doodelijk schot tie geven. Daarom was het ook geen duikboot moge lijk de passagiers te redden, alvorens ze overging tot het in den grond boren van het schip. Geen Duitscher gaat het blad voort dfe dit niet betreurt, maar zij dra gen toch ten slotte zelf de schuld van hun ondergang door zdch toe te vertrouwen ■aan een schip, waarvan zij wicten dat het in de wateren zou komen waarin Duitsch land een duik'boo ten oorlog voert. Dit geldt voor de Engelsche non-combattanten, die each aan boord bevonden, maar het geldt ook voor de onzijdige reizigers, waarvan zeker het meerendael Amerikanen was. Het Amerikaansche publiek heeft de geva ren van een reis naar Engeland tot dus ver met schier drieste lichtvaardigheid behandeld, zoodat de Duitsche gezant te Washington nog kort geleden aanleiding vond om door een advertentie in de bladen on deze gr-van-n opiiinkzaom te maken zienlijke Amerikanen hij de vernietiging van de Lusitania omgekomen, dan betreu ren wij dit dubbel, 'maar moeten ook hier de schuld aan henzelven toeschrijven. „Korrespondcnz Norden" meldt: Zoodra het vaststond dat de hoeveelheid oorlogs behoeften, welke de Lusitania vervoerde, zoo groot was dat de aan Duitschland vij andige troepen er weken mee geholpen zouden zijn, moest elke overweging wij ken voor de gebiedende noodzakelijkheid om het leven der Duitsche soldaten te velde mogelijkerwijs te beschermen. Crïtiek op de Engelsche Admiraliteit. De ..Times" verneemt uit New-York, dat de tijding van het torpedeeren van de „Lusitania" door een onderzeeboot, daar aanleiding heeft gegeven tot heel wat on welwillende opmerkingen aan het adres van de Br.Ysche admiraliteit, aan welk lichaam nalatigheid wordt verweten, wijl het niet gezorgd heeft voor een voldoende bescherming van 't reuzeixschip door tor- pedotootvernielers. Vele .Amerikanen vij zen op het feit, dat slechts één dag te vo ren Duitsche onderzeebooten in actie wa ren geweest op de plaats zelf waar de „Cunarder" werd getorpedeerd. De verzekering. De Lusitania" was voor het volle be drag verzekerd. Volgens -ie Coast Seamen Journal" te San Francisco van 27 Januari bedroeg de veraekeringssom 41,000,000 mark en do jaarlijksche premib 204,000 mark. Duitsche beschuldiging. Het „Wolff-bureau" seint uit Berlijn: Naar wij van gezaghebbende zijd© ver nemen had de „Lusitania" 5400 kisten schietvoorraad aan boord en bestond ver reweg het grootste gedeelte der lading uit o o r logs c ontrab and e. Het oordsol van deskundig.cn. Een verslaggever van die „Daily Tele graph", heeft e-nkele deskundigen geïn terviewd over de scheepsramp. Kapitein Bellairs zeide er zich over te verbazen dat een schip van de snelheid waarmee de „Lusttania" liep, 25 knoop, door een tor pedo is getroffen. In vakkringen heeft men tol dusver aangenomen, dat schepen van meer dan 15 knoop vrijwel veildg waren voor duikbooten. Hij achtte het waar schijnlijk dat DuTtsche duikbooten op de mailboot hebben liggen wachten en dat de omstandigheden voor den aanslag voor hen bijzonder gunstig zijn geweest. Verder gaf hij te kennen, dat er z.i. een gevaar ligt in de organisatie van de Dui'tsch-Amerikanen en hij noemde het wensclielijk den Engelschen consul in het onzijdige buitenland op te dragen, slechts in bijzonder© gevallen paspoorten te ver- si rekken aan onzijdigen, die op Engelsche schepen willen reizen. Lord Oharles Beresford weet die ramp aan het tekort aan kruisers om de handels routes te beschermen. De Nederlandsche scheepvaart en het terpedeeren van de „Lusitania". Als gevo'g van het torpedeeren van de „Lusitania", vertrokken Zaterdag te za- men het s.s. „Rijndam" van de Holland- Amerikalijn en twee vrachtbooten om in geval van een ongeluk elkaar tc kunnen bijstaan. Van het Westelijk oorlogs terrein. Op het Westelijk oorlogsterrein behouden de Duitschers het offensief, althans het Britsche communiqué spreekt van tegen aanvallen der Britsche troepen en weet niet veel meer mee te deelen, dan dat „de strijd" ten Z.O. van Yperen, „zonder mate- rieele schade" wordt voortgezet. Of wij hieruit moeten opmaken, dat de verliezen aan menschenlevens dus wèl zeer groot zullen zijn, mogen int midden gelaten wor den; men kan evenwel vaststellen dat er wel van verliezen, doch niet van winèt sprake schijnt te wezen. Het Duitsche com muniqué maakt echter niet van ernstige gevechten melding. Van het Oostelijk oorlogs terrein. In het Oosten, zoowel in het front van den Memel, als in West-Galicië hebben» «Je Russen ernstige nederlagen geleden. Voor al de nederlaag benoorden de Karpathen en tusschen Weiehsel en Wisloka neemt steeds meer het karakter aan van een catastrofe. Het Russiche bericht poogt den omvang der catastrofe, die daar hunne legers ge troffen heeft, nog steeds te verbergen. Maar het valt niet meer te ontkennen, dat Tarnow door de Oostenrijkers hernomen is, en dat het leger van Radko Dimitrijef in snellen terugtocht is uit Tas!©. Aan de Doenajetsj en de Bi al-a staan geen Russi sche troepen mee-r; deze moesten reeds achter de Wisloka terugtrekken, en het gevolg daarvan is, dat ook de Russen in de Beskiden den aftocht moesten blazen. Het geheele gebied van de Karpathen, waarin gevaar bestond voor een inval in Hongarije, is daardoor ontzet. Het aantal gevangenen, dat den Duitsch-Oostenrijk- schen troepen daar in handen viel, is reeds tot 50,000 gestegen; en het schijnt dat be langrijke tree pen afdeel ingen afgesneden zijn en dat andere, slechts door een snellen aftocht, die op enkele plaatsen in vlucht overging, zich aan de omsingeling konden onttrekken. Over een front van 170 K.M. is door deze krachtsinspanning va-n gene raal Von Mack-ensen een Russisch leger dat uit acht tot tien legerkorpsen bestond, uiteengeslagen. De Duitsche connmuniqué's deelen den val mede van Libau. De Duitsche legers hebben dus in samenwerking met de Duit sche Oostzeevloot, deae n-iet-onbeleungnjke havenplaats en vesting van ongeveer 70,000 inwoners veroverd. De offensieve beweging der Duiilscbers wint daardoor aan oetee kenis; zij krijgt een belangrijk steunpunt meer .van \v^pjjjjiv.&vei^^tên geageerd en begint op voor de Russen be denkelijke mate te gelijken op een omtrek kende beweging. Japan en China. China heeft het Japansche ultimatum gisteren te 1 uur in den morgen aangeno men. De belangrijkste gebeurtenis is thans de inwilliging van Japan's eischen door China, waardoor een oorlog tusschen de ze twee landen wordt voorkomen. Dit staat nu vast: Japan krijgt de vrije hand in verschillende deelen van China. Sommige daarvan, zooals b.v. Zuid-Mant- sjoerije en de provincie Sjantoeng met de veroverde Duitsche kolonie Kiautsjau zul len vrijwel het karakter van Japansche ge westen aannemen. De Japanners gaven daar, sedert Japan's fortuinlijke oorlogen met China en met Rusland toch reeds den toon aan, maar thans is Japan er geheel baas en men kan gerust zeggen dat, ten ge volge van de inwillignig van zijn eischen, zich thans tegenover het eilandenrijk Ja pan een nieuw continentaal Japan in de zeeprovinciën van China en Mantsjoerije gaat ontwikkelen. China's hoop op tusschenkomst van de Vereenigde Staten, is niet verwezenlijkt. De houding, die de Unie in deze zaak heeft gevolgd, is deze geweest: zooveel mogelijk een vreedzame oplossing bevorderen, maar zich er niet rechtstreeks in mengen, doch wel tegelijkertijd door eenige maritiem vertoon in de omgeving der Philippijnen voor een aanhoudende en heilzame afkoe ling van den kleinen gelen patiënt zorgen. Verschillende Oorlogs berichten. De duikbooten qorlgg. Een Duitsche onderzeeër torpedeerde ter hoogte van Northumberland het Britsche stoomschip „Don." De bemanning werd gered. He stoomschip ,,'i'ruro" werd Zater dagmiddag op de Schotsche kust door den Duitschen onderzeeër „U 39" getorpedeerd. De bemanning landde te Rosyth. Geen dooden. Meelprijzen in Duitschland. Het Duit sche oorlogshandelsbureau brengt van af 15 Mei den meelprijs gemiddeld op 37.50 Mark per ton; die beteekent voor rogge meel 25 Mark, voor tarwemeel 50 Mark per ton verlaging. Voor tarwemeel is de ver laging grooter ten einde ook voor de min derbedeelde bevolking tarwemeel verkrijg baar te stellen. Britsche torpedojager gezonken. Den 7en Mei is vóór Zeebrugge de Britsche tor pedojager „Maori" door' het vuur der Duitsche kustbatterijen tot zinken ge bracht. De torpedojager „Crusader", die hun te hulp wilde komen, werd gedwon gen den terugtocht aan te nemen en zijn uitgezette reddingsbooten in den steek te laten. De geheele bemanning van de „Mao ri", benevens de bemanning van de sloepen der „Crusader", werden door Duitsche vaartuigen gered en naar Zeebrugge ge bracht. In het geheel zijn 7 officieren met 88 man gered. De „Hellenic" ©p een mijn gestooten. De Engelsche trailer „Hellenic" is Zater- roorgen. op een mijn gestooten en in de lucht gesprongen in de Noordzee. Twee man van de bemanning werden gedood door de ontploffing, de overigen landden te Grimstby. Heropening der Hoogeschool te Leuven. De katholieke hoogeschool te Leuven denkt er volgens de „Tijd" ernstig over haar lessen bij het a.s. studieseizoen te hervatten. De speciale technische, wis kundige, physieke en agronomische scho len zullen in Juli een toelatingsexamen afnemen. Niet bevreesd. Van de 879 passagiers, die Zaterdag de reis met een der booten van de Cunard-lijn uit New-York zouden mede maken, hebben slechts 12 hunne passage afbesteld. De „America". Naar Wolff" uit Ber lijn meldt werd bij het nader onderzoek in zake het vergaan van het Noorsche stoomschip „America", ofschoon de Kapi tein, bleef bij zijn verklaring, dat het schip beslist getorpedeerd was, daarvoor geen steekhoudend bewijs gevonden. Zweedsche katoenboot opgebracht? Het Zweedsche stoomschip „Carolina", van Qharlestiown (Vier. Staten) naar Stock holm. is door de Engelsche marine-over- heid naar Grimslby opgebracht. Het zou een lading katoen aan boord hebben. Acht Turksche transportschepen gezon ken? Reuter seint uit Athene: Volgens inlichtingen uit betrouwbaren bron te Kon stan tinopel zouden zes Turksche transport schepen door de Russen voor den Bosporus in den grond geboord zijn. Twee andere zouden in de zee van Mar mora gezonken, men weet nog niet waar door. Een Turksch leger, dat te Adrianopel lag is naar Midia vertrokken. Op Hemelvaartsdag. Het is den ka tholieken mijnarbeiders in het aartsbis dom Keulen vanwege de kerkelijke over heid geoorloofd op Hemelvaartsdag te ar beiden met het oog op de behoeften van het vaderland in oorlogstijd. Nederland en de Oorlog. De tweede circulaire. „Het Volk" verneemt, dat omtrent de tweede circulaire van minister Posthuma vrij belangrijke wijzigingen zijn te ver wachten. Maandag a.s. zullen weer enkele burgemeesters aan het departement van Landbouw uitgenoodigd worden. u. -ra n d arbeiders. Op uitnoodiging van den minister van oorlog heeft Zaterdag aan diiens departe ment eein bespreking plaats gehad tus schen den minister en den heer'P. Hiem- stra, te Leeuwarden, voorzitter van den Nederlandschien Landbomy-arbeidersbond, in zake het verkenen van verlof aan landarbeiders. Verpleegsters naar Servië. Ondanks de groot© gevaren, die het ver blijf voor verpleegsters op het Servische oorlogsterrein biedt, hebben, naar de ,,N. R. Ct." meldt, vijf Nederlandsche ver pleegsters zich aangemeld' bij het Servi sche Roode Kruis om naar Servië te wor-' den uitgezonden. Enkele van deze ver pleegsters zijn reeds meermalen op de Oostelijke gevechtsterreinen geweest. Wanneer zij zullen vertrekken, valt nog niet te zeggen, daar het benoodigde geld voor de uitzending, in totaal ongeveer f 5000, niet in kas is. Haven van Rotterdam. De afgeloopen week heeft wat de scheep vaartbeweging te Rotterdam betreft., ge houden wat zij bij den aanvang van de heropening in de vaart op Engeland voor spelde. Er zijn tot Zaterdagmiddag in bet geheel binnengekomen 43 Nederland so h e 21 Noorsche, 23 Engelsche, 5 Zweedsche stoomschepen, 1 Grieksch en 1 Spaanseh. Hun ladingen bestonden voor 44 uit stuk goed, 17 graan, 7 grondmeten, 12 steen kolen, 5 erts, 3 olie, 1 fruit, 1 steenen, 3 ballast. Deze week zijn 83 schepen vertrokken. Vr ij gelaten. De motorlogger K.W. 176, „Cornelia Clasina", kapt. C. Plokker, van de reederij Nic. Parlevliet te Katwijk, tijdelijk inge richt voor vrachtschoener, is na een 12-tal dagen door de Engelsche Admiraliteit in een der Engelsche havens te zijn vastge houden, met een lading vrachtgoederen te Rotterdam aangekomen. Verdwaalde kogels. Vrijdagmorgen tusschen 9 en 10 uur zijn dn den Hedwig-polder, gem. Graauw, vlak bij de Belgische grens, vier projectielen neergekomen, afkomstig uit 15 c.M.-ka nonnen, wegende 36 K.G. Drie vielen in den 'polder en een in de "bij dien polder behoorende haven. De projectielen waren, naar wij vernemen, afgeschoten uit het fort Blauwgaare, door de Duitschers be zet. Dezen hielden schietoefeningen op een schijf, welke in de Schelde gesleept werd. Ontmoeting met een Zeppelin. Het Zweedsche s.s. „Hasting" met een lading hout op weg naar Amsterdam rap porteert, bij zijn binnenkomst te IJmuiden, Vrijdagnamiddag 15 mijlen ten Noorden van Terschelling een Zeppelin ge&len te •heibben, gemerkt L. VL., welke eenige ma len over 't schip heen/vloog. Toen de Zweedsche vlag over het stuurhuis op de brug was uitgespreid vloog het luchtechdp zeer laag over de „Hasting" heen en ver dween daarna in Westelijke richting. Katoen. Ten gevolge van het verbod van uitvoer der ruwe katoen, ook naar ons land, 1 eb ben de Twentsche fabrikanten den prijs der garens reeds met 12 cent per K.G. ver hoogd, en het staat te vreezen, wanneer er niet spoedig weer aanvoer komt, dat. vele weverijen den werktijd zullen moe ten inkrimpen. Deze fabrikanten hopen daarom, dat de Regeering den uitvoer van ruwe katoen naar Duitschland zal ver bieden, want nog tal van wagens worden naar dit land verzonden, vooral uit Rot terdam, waar groothandelaren uit Pie men, Hamburg en andere plaatsen bun vertegenwoordigers reeds kort na het uit breken van den oorlog hebben doen ves tigen. Aardappelen. Men schrijft aan de Mach": Zooals men zich zal herinneren zijn dc vergunningen betreffende den uitvoer van aardappelen in 't algemeen verleend voor de zg. wit-vleezige soorten met name Eigenhei mers, Borgers en Industrie. Bij de grootc verzending naar Duitschland van aardappelen, is den controleurs te Nieuweschans gebleken, dat daarbij een groot aantal H.L. witvleezigc soorten door de bovengenoemde waren ver mengd. Dergelijke wagons werden natuurlijk niet doorgelaten. Wordt door de regeering over deze aangehouden partijen niet anders beschikt, dan zullen ze openbaar worden ver kocht. Voor de handelaren, die aardappelen uitvoeren en zich aan bovenomschreven ver menging schuldig maken, loopen dergelijke handelwijzen steeds op schade uit, terwijl bovendien toch hoogstwaarschijnlijk binnen korten tijd ook deze witvleezigc soorten voor uitvoer zullen worden toegelaten. Er is zelfs de vorige week, met toestemming van den Minister, eene partij van deze soort verzonden. Wel eed bewijs, dat de bedoeling niet is, deze variëteiten hier te houden. De zending van Mgr. Nolens. Naar aanleiding van de vele berichten cn geruchten over het doel van de reis van dr. Nolens naar Rome en een mogelijk herstel van een Nederlandsche diplomatieke verte genwoordiging bij den Paus, schrijft Staats raad prof. Struycken in zijn weekblad Van onzen Tijd o. m. „Nu de verhouding tusschen Duitschland en Amerika minder aangenaam is geworden, Duitschland in het feit, dat Amerika eencr- zijds in groote mate de Geallieerden van krijgs- middelen voorziet, anderzijds erin berust, dat zij den toevoer van voedingsmiddelen naar Duitschland feitelijk beletten, min of meer een partijkiezen ziet voor de partij 'der Gealli eerden, zijn zeker de Paus en onze Koningin beter dan de president van Amerika aange wezen te eeniger tijd wanneer zal het zijn? de eerste stappen tot bemiddeling te doen, wat trouwens het voordeel met zich zou brengen, dat Europa zichzelve zou helpen, om uit dezen ellendigen oorlog te geraken. Te begrijpen is clan ook, dat ónze Regeering, wegens het ontbreken van een gezantschap bij den Paus niet in staat, behoorlijke inlich tingen te verkrijgen omtrent hetgeen werke lijk in Rome voorvalt, gaarne de bereidwil ligheid van mgr. Nolens heeft aanvaard, zich ^aarvan ter plaatse te vergewissen. Of hieruit trekkingen tusschen ons land en den H. Stoel kan voortvloeien, is uiteraard niet te zeggen. Mocht te eeniger tijd de noodzakelijkheid blijken van het herstel van het Nederlandsch gezantschap bij het Vaticaan. dan is te hopen, dat ook zij, die tot nu toe zich daarvan in beginsel tegenstander verklaarden, hun mee ning zullen willen hei-zien, en op grond van de werkelijke, door geen formules te ver bergen politieke macht van den Paus als Hoofd der Kerk, daaraan zullen willen mede werken. Wanneer de vrede zal zijn hersteld, zal ook ons land groote behoefte hebben aan éénheid van nationale kracht, zoodat een nieuwe bron voor verscherping der inwen dige geschillen zeer zou zijn te betreuren." Oud-Minister Colijn. Z.-Exc. oud-minister Colijn ging gisteravond via Keulen naar Zwitserland en naar Genua, om daar aan boord van de „Prinses Juliana" naar Indië te reizen; vandaar zet hij zijn reis voort naar China, Japan en Amerika. De geheele reis zal 10 maanden duren. Korte Kroniek. De gewone audiënties van de ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Oorlog, van Koloniën en van Buitenland- sche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van d© voorgestelde verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrootong voor 1914, spraken bij bet afdoelingsondeiroeik verscheidene le den der Tweede Kamer hun twijfel uit em inent de deugdelijkheid der methode, ge volgd bij d© bestrijding van het mond- en klauwzeer. Het afmakingssysteem cischt aanzienlijke bedragen en het feit, dat nog in de laatste weken nieuwe besloten krin gen zijn gemaakt, duidt erop, dat toepas sing van dit stelsel het euvel niet afdoen de beteugelt. De opvatting wint .veld, dat afmaking uitkomst kan geven waai* de z-iekte spo radisch optreedt, doch dat bij een zich nat» breidende epidemie die methode beter wordt verlaten, wijl in zulk een geval de verspreiding der besmetting daarmede toch nibt is te keeren. In dit verband merkten eenige leden op, dat niet overal voldoende voorzorgen wor den genomen om verspreiding der ziekte tegen te houden. Met belangstelling zag men het door den Minister in de toelichting aangekondigde rapport over het verloop der epidemie te gemoet. Men vertrouwde daarin uitvoerige inlichtingen te zullen aantreffen omtrent de uitkomsten der hier bespreken bestrij dingswijze, en daaruit tevens te vernemen tot welke beschouwingen en conclusies de resultaten den minister hebben geleid. VERK00PINGEN. LEIDEN, 10 Mer. Gehouden Verkooping in het Notarishuis aan den Burg te Lei den op Zaterdag 8 Mei 1915, ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris te Leiden. Het heerenhuis te Leiden aan den Rijns- burgersingel No. 1, in bod f 11500. Kooper de heer J. M. Hoogeveen voor f 11600. Het winkelhuis en erf met afzonderlijke bovenwoning te Leiden in de Janvossen- steeg no. 20 en 20a. In bod f 2250. Kooper de heer J. van der Mey voor f 2257. Het huis met twee bovenwoningen te Leiden aan de Middelstegracht no. 75 en 75a en vijf huizen in de Poort daarachter no. 1 2, 3, 4 en 5, samen in bod f 4270. Kooper de heer W. J. Wurzer voor f 4570. Het huis te Leiden, Langegracht 30. In bod f 1625. Kooper de heer A. van Riet, qq. voor f 1850. Het huis te Leiden, Langegracht 54. In bod f 970. Kooper de heer B. Robbers. 1-Iet huis te Leiden, Waardgracht 135. In bod f 350. Kooper de heer J. Gijsman voor f 385 Het huis te Leiden Waardgracht no. 108. In bad f 670. Kooper de heer C. Bavelaar. Het huis en erf te Leiden, Waardgracht 78, in bod f 300. Kooper de heer J. W. P. Licht qq. voor f 335. Het huis te Leiden, Bakkersteeg 3. In bod f 740. Kooper de heer J. Simons voor f741, en het huis te Leiden Kruisstraat no. 20, in bod f 550. Kooper de heer H. Bouier.- SPORT. MOTORRIJDEN. De 24-uur rit. Voor den op 13 en 14 Mei a. s. te houden 24-uur-rit voor motoren met zijspan, driewielige motorrijtuigen en vierwielige cyclecar is o. m. de volgende inschrijving ontvangen: H. Fels, Wassenaar, 3V2P.K. Douglas, 2-eyl., met zijspan. De af te leggen weg is als volgt aange geven Vertrek Amsterdam (Darracq Palace, Stad houderskade), Donderdagmiddag 12 uur. Aan komst Zutphen 3 u. 30 min. Vertrek Zutphen 4 u. Aankomst Heerenveen 7 u. 30 min. Vertrek Heerenveen 8 u. Aankomst Groningen 11 u. 30 min. Vertrek Groningen 12 u. 15 m. Aankomst Zwolle 4 u. 15 m. Vertrek Zwolle 5 u. Aankomst Zutphen 8 u. 30 m. Vertrek Zutphen 9 u. Aankomst Utrecht 12 u. Einde- punt Fruithal Vreeburg. De onderlinge afstanden zijnAmsterdam Zutphen 111.3 K.M.; Zutphen—Heerenveen 111.7 K.M.; HeerenveenGroningen 89.7 K.M.;- GroningenZwolle 100.1 K.M.ZwolleZut phen 1Ö3.2 K.M.ZutphenUtrecht 90.7 K.M., totaal 606.7 K.M. Aan het eind van elk wegvak hebben de deelnemers 5 min. speling voor en na het vastgestelde uur van aankomst. Verder is 1 strafpunt voor elke minuut vroeger of later aankomen vastgesteld. ROEIEN. De Studenten-roei wed strjj <len op liet Noord-Zeekanaal. Het programma voor den Studentenroei- wedstrijd op Hemelvaartsdag luidt als volgt: r. w üui Yk.ilcn.0 Jxuiloice. II. 2 uur 20. Hoofdnummer Vierriemsgieken. III. 2 uur 35. Voorwedstrijden tweepersoons wherries met stuurvrouw. IV. 2 uur 40. Idem. V. 3 uur. Scif. VI. 3 uur 20. Tweeriemsgieken zonder stuurman. VII. 3 uur 40. Eenpersoons wherries met stuurvrouw. VIII. 4 uur. O vemaadsche Vierriemsgieken. IX. 4 uur 20. Tweepersoons wherries met stuurvrouw. X. 4 uur 35. Twaalfriemssloepen. XI. 4 uur 40. Achtriems Juniores. Deelnemers I. Nereus boei 1, Laga boei 2. II. Triton boei 1, Laga boei 2, Nereus boei 3, Njord boei 4. III. Willem III boei 1, De Hoop boei 2, de Maas boei 3, Laga boei 4. IV. Poseidon boei 1, De Amstel boei 2, Njord boei 3, De Amstel boei 4. V. Laga boei 1, Njord boei 2, Nereus boei 3. VI. Triton boei 1, Laga boei 2. VII. De Maas boei 1, Laga boei 2, De Hoop boei 3. VIII. Laga boei I, Njord boei 2. IX. Winners en tweede aankomenden der voorwedstrijden. X. Sloep „Zeehond" boei 1, „Reiger" boei 2, „Neptunus" boei 3. XI. Nereus boei 1, Laga boei 2. VOETBAL. Door haar mooie overwinning op Haar lem is Sparta gisteren definitief "kampioen van de Westelijke le klasse geworden. De uitslag was 7—2. Niettegenstaande deze hoenge cijfers was de wedstrijd spannend. Toen, het 6—1 was wist Haarlem zelfs nog een doelpunt te maken. Sparta is nu voort de vijfde maal kampioen. Niettegenstaan de het gespannen heeft, heeft Sparta het meeste recht vooral door haar constant «spel in de laatste maanden op den kam pioenstitel. De uitslag van de bekerwedstrijden is geweest da't H. F. C. en H. B. S. in de fi nale komen. H. F. C. heeft de overwinning van Hercules anders niet cadeau gekregen. Eerst na verlenging wist II. F. C. hiet v»in nende punt te maken. De uitslag was 3—2. In het stadion had de andere wedstrijd U. V. V.—H. B. S plaats Na een moei lijken strijd wist H. B. S: méx 21 ver diend t© winnen. De wedstrijd H. B. S.H. F. C. belooft interessant te worden. Wij geven den zwarten Hagenaars gelet op het constante 6pel van de laatst© weken een kansje. KORFBAL. Op het terrein van den N. B. L. O. aan den Warmcnderweg is gisteren de beslis sing gevallen over het kampioenschap van Nederland. Kampioenen Noord en Zuid ontmoetten elkander voor de derde maal, nu op onzijdi gterrein. Noord was Zuid de baas. D. V. D. (Amsterdam) won met 41 van het Haagsehe Vitesse. Sedert de instelling von dc Zuidelijke eerste klas (1909) is een der clubs in het Zuiden kampioen geweest. Gisteren is met de traditie gebroken en heeft het Noorden de eer. Ter verdediging van het Zuiden kan aangevoerd worden dat algemeen aangeno men wordt dat het Haagsehe Vitesse niet het best spelende Zuidelijke twaalftal vormk

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2