Drótacïie troepen in. West-Galicië zegt de Bulgaarsche „Kamtoana": Mogen eindelijk ook de Russenvrienden zien, dat het Oostenrijk-Hongaarsche en Duitsche zwaard niel alleen den grooten Slavinnen onruststoker vernielt, doch te vens Bulgarije nader brengt tot de verwe zenlijking zijner idealen. In Duitseh Zuid-West-Afrika. Naar Reuter uit Kaapstad meldt, bezette Botha de belangrijke spoorwegverbinding Karie- b'iibJohan n A hrechts;]iöheWil'helmsta2 en hoopt Windhoek spoedig te bezetten. —ïipwhiw Buiteniandsche berichten. Groote brand. Sinds eenige dagen woedt een groote brand 'm het „Groot Fullener Moor" bij Meppen aan de Dwitsch-Drentsche grens. Talrijke turfstrooi#© 1 fabrieken loopen ge vaar, daar tie brand, die over een aitge- strtkühcid van 5 K.M. woedt, haast niet te stuiten is. De Zwcedsche leening. Op de nieuwe Zweedsche leening van 50 maliioen Kr. zou reeds op den eersten dag voor een bedrag van ver over de 30 mil 'jen Kr. zijn. iingeteekend. Het succes der leening schijnt hierdoor reeds verzekerd. Brand te Venetië. Het „Tagebl." verneemt uit Venetië: De groette pakhuizen der bekende expediteurs- tiruia Gcmdrand Fratelle aan het station Santa Chara zijn gistermiddag in brand gevlogen. Er waren groote massa's zwave len, balen katoen en vellen opgestapeld, zoodat men den brand tot hedenochtend ondanks de aanwending van alle mogelijke middelen en de hulp van talrijke brand spuitschepen nog niet meester was. 200 soldaten en talrijke carabinieri hielpen de omliggende gebouwen, die in direct brand gevaar verkeeren, leeg te sleepen. Een in de nabijheid voor anker liggend zeilschip waarop eenige zakken zwavel door de uit stralende hitte vanzelf ontbrandden, liet men zinken. De brand heeft een enormen omvang aangenomen en de schade is zeer aanzienlijk. Albanië. Naar uit Athene gemeld wordt hebben de Italianen gedurende de laatste dagen 5000 tot 6000 man troepen te Valona geland. Bestrijding van het drankmisbruik. Officieel wordt bericht, dat de Engelsche regeering, na overleg met de destillateurs, haar voorstellen omtrent de belasting op de spiritualiën heeft gewijzigd. Volgens de nieuwe bepalingen mogen geen geestrijke dranken, die nog geen drie jaren oud zijn, verkocht worden. Er zijn schikkingen getroffen dit begin sel toe te passen op alle geïmporteerde sterke dranken. De additioneele belastingen op bier en wijn zijn eveneens ingetrokken. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Oudste landweer li chting naar huis. Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oudste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou ge ëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoo ver zij zulks zelf wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in op leiding zijn. in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlichting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het Iandstonnplichtige kader, dat on der de wapenen is. Echter zullen de ser geants en korporaals (behalve de fouriers) behoorende tot den landstorm en tot de lichting landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hun woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrijwilligen landstorm. Het aantal van deze landstorm-afdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoodat het bedoelde ka der daarbij onontbeerlijk diensten zal be wijzen. De diensten van het hoogere en adminis tratieve kader van de onderhavige lichtin gen landweer en landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. Dit bericht, reeds Donderdagavond door ons gebulletineerd, is door een vergissing gisteren in een gedeelte onzer oplage uitge vallen. De „Hatw ij k". Naar aanleiding van het bericht van aen Rerlijitschen correspondent van het „Hbld.", dat er in zake de „Katwijk" over- ecnstemmiaig tusschen de regeeringen van Duilschiand en Kederland was tot stand gekomen, meldt men, dat te bevoegJer plaatse hiervan niets bekend is. Opgebrachte haring- vdsschers. De stoomharingvisschers VL 3 „Maria Josepha", schipper G. Smits, van de Vlaar- dingsche Stoomvisscherij Mij., directie IJzermans en Co. en de VL 196 „Johanna" schipper W. Visser, van de reederij De Industrie, directie A. Hoogendijk Jzn., zijn, visschende in de Noordzee door En- go'sche marineschepen opgebracht naar Aberdeen. De kapiteins der beide Vlaardingsche vissehersvaartnigen gaven hiervan tele grafisch aan hun reederijetn kennis. Wat de reden is van dit opbrengen, werd even wel niet vermeld. Wij kunnen voorts nog mededeelen, dat de VL 3 den 16en April is uitgevaren. Regeeritngsmeek Bij de gisteren te Amsterdam gehouden inschrijving op regeeringsmeel is, naar het „Hbld." meldt, gegund Zuid-Amerl- kaansche mee merk Favorita van f21 tot f 23Amerikaanscü patentmeel f 24 tot i 84*4 Varkemsen V ark ensvleesch. De directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens cn vankensvleesch brengt ter alge- meene kennis, dat hij het navolgende heeft vastgesteld: I. voor een dier van 95 tot beneden 125 K G. slachtgewicht is de prijs per K.G. 83 cent; boven 150 K.G. 85 cent; van 90 tot beneden 95 K.G. 78 cent; van 80 tot bene den 90 K.G. 75 cent; II. indien een exporteur varkens levert van lichter slachtgewicht dan hein is op gedragen, is de prijs per K.G. slachtge wicht evenveel centen beneden den vast- gestelden. als het aantal geheele kilogram men Kijft beneden 't laagst toegelaten ge wicht der categorie, waarvan hij moest leveren. Maïs. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden inschrijving naar 10,000 tons Amerikaan- sche mixed maïs is to-t de prijzen van in schrijving niets gegund. Deze maïs wordt thans op de condities der Rotterdamsche Graanbeurs door het comité te koop aan geboden tot f 210 contant bij minstens 10,000 K.G. en hoogstens 200,000 K.G. Tus- schenpersonen krijgen f 1 courtage. Ieder wordt als tusschenpersoon beschouwd, mits onmiddellijk zijn lastgevers noemende. Deze uitkomst bevestigt het reeds lang loo- pende gerucht, dat er veel te veel maïs in ons land is. Verkeer met Engeland. In het Britsche Lagerhuis heeft de heer J. M. Robertson den heer Hogge op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat er stoomschepen varen tusschen Engeland en Nederland, maar dat het niet ^ewenscht was de namen daarvan te noemen. De heer Snowden stelde nog de vragen: Is (het reizigersvervoer tusschen Engeland en Nederland hervat, en zoo ja, hoe lang is het geschorst geweest? Kan de regeering verklaren, waarom de schorsing samen viel met het houden vaai de vredesconfe rentie in Den Haag? Op deze vragen, waarvan ^e laatste een luid gelach deed ontstaan (bedoeld werd het internationaal congres voor vrouwen), werd geen antwoord gegeven. Korte Kroniek. De heer Van Bylaaidt is heden en vol gende dagen wegens verblijf buitenslands verhinderd de veigadering der Tweede Kamer bij te wonen. Bij de Tweede Kamer is bericht ont vangen dat de heer Gerretson wegens re denen van gezondheid vooreerst verhin derd is de vergaderingen der Kamer bij te wonen. De beer Helsdingen, lid van de Twee de Kamer voor Franeker, en ^Ï<1 van den Haagschen gemeenteraad, is plotseling vrij ernstig ongesteld geworden, zoodat hij den eersten tijd niet de vergaderingen van Kaan er of gemeenteraad zal kunnen vv-uiui., is ae neer rieisdm- gen lijdende aan cholera nostras. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Oorlcgs-zeeongevallenwet. Aan de orde is de behandeling van het ontwerp Oorlogszeeongevallenwet. De heer De Gijselaar (Chr. H.) meent dat onjuist is weergegeven de vraag omtrent de tegemoetkoming die de regee ring aan de minder draagkrachtige vis- schers zal geven. Spr.'s bedoeling met de vraag is, dat men meer op de draagkracht van den reeder zal letten dan op de grootte van het schip. De Minister van Landbouw, Handel en N ij verheid, de heer Posthuma, zegt dat hij in zijn nota de bedoeling heeft weergegeven. Bij een de finitieve regeling zal rekening worden ge houden met de wenschen van den spreker. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Do vergadering wordt tot nadere bijeen roeping gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Vcor de derde maal 50 millioen. Voor de derde maal zal de Kamer aan de regeering een crediet verleenen van 50 millioen, waarmede wellicht zal zijn rond te komen tot Juni of Juli. Dit is dus 150 millioen alleen voor de mo bilisatie. En toch mogen wij dankbaar zijn, als wij buiten den oorlog blijven! De heer Scheurer (A. R.) maakte terecht de bemerking, dat het Nederland- sche volk (althans een gedeelte daarvan) zich niet meer bewust schijnt te zijn van het gevaar, waarin het land verkeert, en zeide niet te begrijpen, hoe-men het in Den Haag waagt een kennis te gaan organisee- ren. Het was gisteren een dag van klachten. Behalve het wetsontwerp tot het toestaan van een buitengewoon crediet was ook aan de orde het wetsontwerp tot bestendi ging van den staat van beleg en een motie Ter Laan (S. D.) in zake het vrij recht van vereenigingen en de vrije keuze van bladen en geschriften voor de dienst plichtigen (bedoeld zijn de socialistische ontwikkelingsclubs en de socialistische bladen en geschriften). Doch vóórdat de heer TerLaan aan de bespreking zijner motie kwam, had hij eerst meer dan een uur noodig om allerlei grieven te uiten. Hij was er zeer content over, dat de oudste landweerlichting naar huis wordt ge stuurd, doch wilde pok nog twee andere met onbepaald verlof zien gaan. Wonder, dat de geachte afgevaardigde niet meer eischte hij zou dan ook nog meer vriend jes hebben gemaakt. Zeer breedsprakig zoodat de voorzit ter dreigde er over te zullen laten stemmen of hem al dan niet langer het woord moest worden geschonken was de heer Schaper in zijn critlek over den geneeskundigen dienst in het leger. Met nadruk komt spr. op tegen het in houden van verlof als bijkomende straf. Deze maatregel bederft den geest in het leger in zeer sterke mate. Men moet er vóór waken dat de manschappen niet noodeloos verbitterd worden. Indien zij het gevoel hebben, dat zij gewaardeerd worden, zullen zij er beter de. goede stemming weten in te houden. Plagerijen maken de soldaten ontevreden; klachten over ligging en voe ding zijn vaak gerechtvaardigd geweest. Met deze laatste bemerking zal ook een niet-socialist zich heel goed kunnen ver eenigen. De verdediging van de motie kwam na tuurlijk neer op een geroep over vrijheid en nog eens vrijheid. Terecht merkte de heer Beumer (A.- R.) daartegenover op, dat men zich in deze niet op de vrijheid kan beroèpen. In ver gadering en in geschrift wordt wel dege lijk anti-militaristische propaganda ge voerd. Ware het dan niet een onverant woordelijke dwaasheid van de regeering, die vergaderingen en die geschriften toe te staan, en zoo zij 't dan negatief mede schuldig te zijn aan het ondermijnen van het gezag, wat, zonder eenige overdrijving wil zeggen, aan het ondermijnen van 's lands kracht! Nog voerden enkele sprekers het woord om eenige vragen te stellen, die door den minister waarschijnlijk Maandag zullen worden beantwoord, als dan tenminste de rij der sprekers gesloten kan worden. Uit Stad en Omgeving. Steuncomité. Het Steuncomité „Oorlogstoestand 1914" schrijft ons: Zoo nu en dan bereiken ons stemmen, die het niet eens blijken te zijn met onze werkwijze. De een vindt, dat het Comité te vroeg is begonnen. De ander vindt, dat steun verleend is, waar het niet noodig was. Een derde maakt aanmerking op de hoegrootheid der bijdrage wat sommigen gesteunden aangaat. Wij zullen de eersten zijn om te bekennen, dat ook aan onzen arbeid hoe goed bedoeld, gebreken kleven. Het kan niet anders, of er moeten vooral in 't begin fouten gemaakt zijn. Het werk was immers voor de meesten, die er zich toe bereid verklaarden geheel nieuw. De opzet kon niet gemaakt worden voor een bepaalden tijd zoodat de meest geschikte inrichting der administratie moest worden afgewacht. En gelijk altijd bij dergelijke groote bewegingen waren er ook toen ge gadigden die de gelegenheid aangrepen zoo mogelijk ten koste van de gemeenschap te leven. Naarmate evenwel de oorlogstoe stand voortduurde, werden de eérstge- maakte fouten verbeterd; de inrichting werd op een broederen voet geschoeid; het personeel werkte zich in zijn arbeid in en de oomité's werden met hun wij'k ver trouwd. UU1U verde arbeid van den aanvang af verbe tering behoefde, meenen wij, het geheel overziende, dat de burgerij niet te klagen heeft over de wijze, waarop de gelden, die ze ter beschikking van het Steuncomité tot dusver stelde, besteed zijn. Wij zullen dit met cijfers aantoonen. De burgers zullen daaruit zien, hoeveel moeite de dames en heeren, die zich voor den arbeid van het Steuncomité gegeven heb ben, zich hebben getroost om dezen goed te verrichten. Het grondbeginsel volgens hetwelk steun verleend werd, was hen, die getroffen wer den door den oorlogstoestand zoodanig te helpen, dat zij zooveel mogelijk konden blijven in de positie, waarin zij zich voor den oorlog bevonden. Het was een geluk, dat de droeve periode in den zomer begon, zoodat de drang naar voorziening in kloeren en de behoefte aan brandstof niet uitermate sterk waren. Hiermede rekening houdende en met het oog op een mogelijk langen duur van den oorlogstoestand, bepaalde het Steuncomité aanvankelijk, dat geen hooger steun kon verleend worden dan een aanvulling tot 60 pCt. van het gemiddelde normale inko men, elk geval op zie hz elf be oordeeld. Voor de losse sjouwers, wier inkomen doorgaans niet te berekenen is, werd als regel een lagere maatstaf aan gelegd. Onder het normale inkomen werd verstaan de verdiensten voor den oorlog van het geheele gezin, dat der kinderen daaronder begrepen. De loontrekkende kinderen werden dus niet op zichzelve be schouwd, maar als deel van het gezin. Werden de kinderen door den oorlogstoe stand getroffen, dan kon he,t hoofd van het gezin, waartoe ze behoorden van het Steuncomité een bijdrage verkrijgen, 200 het gemis van het loon der kinderen de gezamenlijke inkomsten beneden de 60% van de normale verdiensten van het gezin deed dalen. De verdiensten van de vrou wen in fabrieken of door huiswerk ver worven, werden natuurlijk ook in reke ning gebracht. Rijkspensioenen, uitkee- ringen krachtens de ongevallenwet, ouder domsrente, steun van diaconieën, armbe stuur en burgerlijke gemeente telden ook mee. Evenzeer de toelage uit de werkloo- zenkassen voor de werkloozen en de rijks- vergoeding aan de gezinnen der militairen. Tegen den winter bleek een wintertoe- slag noodig. De behoeften aan brandstof/ meerdere dekking en kleeding vroegen voorziening. Deze wintertoeslag is het eerst verleend den 12den Dec. LI. De groote van den wintertoeslag varieer de van 40 cent tot 25% van den tot dusver genoten steun, met dien verstande, dat de bijdrage Jn haar geheel een aanvulling be liep tot hoogstens 80% van het gemiddeld normale inkomen. De norm werd dus on geveer 20% verhoogd. Elk geval werd ook nu op zichzelf beoordeeld, opdat bijv. een kinderloos gezin niet gelijk behandeld zou worden als een gezin met een groot aantal kinderen. Op 't eind van Januari werd een aan vang gemaakt met het uitreiken van huur- bonö, dus met inbegrip van d© huurbon9 werd de aanvulling tot hoogstens 80% van het gemiddelde normale inkomen gehand haafd. In een volgende zaak hopen wij een ver dere uiteenzetting te geven. Geslaagd. Geslaagd zijn voor assistent apotheker de heeren M. G. Verwey van Schiedam en L. Bruin van Rotterdam. Jubileum. 8 Juni zal het 40 jaren gele den zijn, dat dr. J. G. v. d. Sluijs tot med. doctor promoveerde. Benoeming. De tot majoor benoemde kapitein J. Vethake, van het 4e regiment infanterie, wordt belast met het bevel over het reserve-bataljon der IVe infanterie brigade alhier, terwijl de majoor G. C. van Meurs, commandant van laatstgemeld ba taljon, weder als commandant van het Depotbataljon dier brigade zal optreden. Maatschappij voor Letterkunde. In de maandvergadering van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, deed prof. dr. J. Verdam eenige mededeelingen met betrekking tot den Middelnederlandschen woordenschat, naar aanleiding van een handschrift uit het Britsch Museum, waar van eene reproductie berust in de Biblio theek van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Spr. lichtte met tal van voor beelden toe, hoeveel belangrijke en zeld zame woorden voor ons uitsluitend bewaard zijn gebleven door het rijm. Aangehouden. Op aanwijzing van een winkeljuffrouw werd door de politie aan gehouden N. v. K., die in een hoedenma- gazijn in de Haarlemmerstraat een schaar van de toonbank had ontvreemd. Op het politiebureau bleek, dat de man ook nog in het Politieblad gesignaleerd stond voor eenige andere feiten. De man wilde blijk baar gratis onderdak. GOUDA. St. Jozefsgezcrfen-Vereeniging. Met medewerking van den H. Eerw. Heer De ken. Kapers en den Z.Eerw. Heer Pastoor is hier opgericht een afdeeling van de St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, het werk van Vader Kolping, aan welker oprichting Z. D. H. de Bisschop van Haarlem bij een schrijven zijn hooge goedkeuring hechtte, die den W.Eerw. Heer Pater A. Potten als directeur benoemde, terwijl de heeren Th. de Graaf, j. v. d. Bergh, J. Bantzin- ger, A. Vos, G. de Jong, J. de Jong en A. van Veteen, tot vporloopige bestuur ders werden gekozen. Goedkoop brood. De Raad keurde goed de voorstellen Betreffende de ver strekking van goedkoop ongebuild tarwe-- brood en tarwemeel, nadat B. en \V. r.og enkele wijzigingen in de daarvoor vast te 6tellen verordening hadden aangebracht. Aan B. en W. werd voor den in te voeren maatregel een crediet verleend van f 30,000 De contróle en de administratie zal be rusten bij het bestuur der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel". De maatregel tot verstrekking van goed- tarwemeel en tarwebrood treedt 18 dezer in. werking. HAZERSWOUDE. Schattingscommissie. In. de gehou den vergadering van den gemeenteraad werden, tot leden van de schattingscom missie voor de nieuwe wet op de inkom stenbelasting benoemd de heeren D. de Brudn, T. Wezelenburg, T. W. Verkley en C. S. van Dobben de Bruin. NIEUWKOOP. Aan de spoorlijn. Blijkens de dienst regeling van de met 1 Mei a.s. te openen nieuwe spoorlijn Amsterdam—'Uithoorn komen 10 treinen heen en 10 treinen terug voor. Aangezien het met 1 Juli te openen traject UithoornAlphen, waaraan enze gemeente ligt, één lijn vormt met het eer ste gedeelte, kan men verwachten, dat ook hier dagelijks 10 treinen heen en terug zullen passeeren. Bovendien blijkt uit de dienstregeling, dat men in 34 minuten van Amsterdam naar Uithoorn spoort en mag men dus aannemen dat men in ongeveer 45 minuten van Nieuwoop naar Amster dam kan komen. Het zal waarlijk eene groote aanwinst voor deze gemeente zijn, als men bedenkt dat men ongeveer 4 uur kwijt is om van bier naar Amsterdam te gaan, n.T anderhalf uur loopens naar Vrouwenakker om vandaar twee en een half uur naar de hoofdstad te varen. NOORDWIJK. Bloembol)enveiling. De gisteren ge houden bloembollenveiling ten bate van het St. Jeroensgestïcht en de R. K. Scho len heeft, opgebracht de som van f 1505. SASSENHE'IM. Goedkoop brood. De regeling tot *.er- krijgbaarstelling van goedkoop brood en meel, zoals deze door den burgemeester is ontworpen, is door den minister van Landbouw .goedgekeurd. Binnen een paar weken zal met de verstrekking worden be gonnen. Daar bij deze regeling het wijdloopige controle-systeem door een meer eenvoudig is vervangen, zijn de afnemers en de bak kers zeer gebaat. Belanghebbenden kunnen zich van af Maandag bij hunne bakkers en meelver- boopers aanmelden. TER AAR. R. K. Hanze. Donderdagavond werd in (het Bondscafé aan het Papenveer eene ledenvergadering gehouden van „de R. K. Hanze", afdeeling Ter-Aar. De voorzitter, de heer D. van der Hoorn Cz., opende de vergadering met een har telijk welkom aan de leden en in het bij zonder aan den heer F. J. Perquin, die zich bereid had verklaard dezen avond eene lezing te houden voor de vereenigmg. De voorzitter stelde daarop den Weleenv. heer Kapelaan A. C. van den Berg aan de vergadering voor, en deelde mede, dat Zijn Eerw. door Z. D. H. den Bisschop tot geestelijk adviseur was benoemd. Met een toepasselijk woord werd Zijneerw. ge ïnstalleerd. De secretaris, do heer A. B. Volgering, las de notulen der vorige vergadering, die in dank werden vastgesteld en getcekand. De voorzitter deelde mede, dat. de Bis schoppelijke goedkeuring op statuten en reglement was verkregen en^de Koninklij ke goedkeuring was aangevraagd. Tot leden der commissie van advies bij de Credietbank zullen aan het hoofdbe stuur der Bank worden voorgedragen de heeren Jac. de Jong, W. Uijttewaal en W. J. van den Hoorn Azn. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den geachten spreker, die in eene schoon© en duidelijke rede uiteenzette het doel en Biet nut van de R. K. Hanze voor het. gees telijk en tijdelijk belang van den Midden stand. Hij besprak verder liet nut van gewestelijke en plaatselijke vakverenigin gen; bet fonds van uitkeering bij overlij den: het nut en het werken van de Hanze- banken. Met kracht wekte spreker op om als goed katholieke middenstanders ge hoor te geven aan de roepstem van onzen Bisschop om zich te vereenigen in katho lieke instellingen. Na deze leerzame toespraak werden nog eenige vragen., uit de vergadering gedaan, door spreker beantwoord en eenige tegen werpingen weerlegd. Nog werd er aan herinnerd, dat bij cir culaire alle R. K. middenstanders tot deze vergadering waren uitgenoodigd, en dat elk zich te allen tijd bij een bestuurslid kan opgeven als lid. De Weieerw. adviseur bracht dank aan clen spreker voor zijne aangename, duide lijke en nuttige lezing. Hij hoopte dat ZijnEd. nogmaals bereid zou zijn om bij voorkomende gelegenheid voor deze ver gadering op te treden, en dat hij nog vele jaren met vrucht voor deze schoone ver- eeniging zal werken. De voorzatter dankte daarop alle aanwe zigen voor hunne tegenwoordigheid en medewerking. Hij sprak den wensch uit dat de Vereeniging moge groeien en 1)1 oei- en en vooral in ledental moge toenemen, waartoe hij zich beriep op de waarh ;id van het spreekwoord: „Eendracht .naakt macht!" VOORSCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. De afd. Voor schoten van den Ned. R. K. Volksb rnd zal haar jaarlijksch Encycliekfeest v^-ren op Zondag-16 Mei 's avonds na het Lof. Als feestredenaar zal optreden de Zeer- eerw. heer Th. Beckers, rector van het Pensionaat O. L. V. van Lourdes (Bijdorp). De tooneelvereeniging „St. Genesius" zal haar medewerking verleenen. WARMOND. „Kardinaal Mercier." De sigarenhande laar Osendarp alhier had de eer een schrijven van Kardinaal Mercier te ontvangen, mede- deelende dat hij liem „volgeerne toestond" zijn portret en naam te voeren op de sigaren, die door den heer O. in den handel zijn gebracht. Strafvrees. Van nacht werd door den veldwachter Been een 35-jarige jongen aan gehouden. Eerst trachtte hij de politie iets op den mouw te spelden, maar toen deze dit bemerkte en op de waarheid aandrong, be kende de jongen, dat hij zijn ouders te 'sGravenliage was ontvlucht uit vrees voor straf, omdat hij een verkeerde daad op zijn kerfstok had. Been heeft hem onder het raadhuis opge borgen. Vervoer. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: A. met ingang van 8 dezer het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens verboden uit, naar of bin nen een kring in de gemeente Zoeterwoude, omvattende het gedeelte begrensd door den Hoogen Rijndijk, de Bruggestraat, het Utrechtsche jaagpad en de Roomburger wetering met- inbegrip van het Utrechtsche jaagpad; B. bepaald dat, wanneer bijzondere re denen, afwijking van het sub. A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den districtsveearts te Leiden aan te geven voorwaarden (Stct) Met 8 Mei is ingetrokken de be schikking waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit, naar of lin nen een kring in de gemeenten Alkemade en Warmond, en die waarbij werd verbo den het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Haar lemmermeer. Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. 1 uur. Bondsgeboutf Ledenvergadering Handels- Kantoor en Winkelbedienden. MAANDAG. Leiden, half negen, verga dering van den Ned. R. K. Gra- iischeu Bond in het Bondsgc- bouw. SPORT Do vaardighcidsproeven wandeltocht 35 K.ÏÏ. In aansluiting aan de berichten omtrent het afnemen der vaardigheidsproevcn door de Nederlandsche Athletiek-Unie op 9 en 10 Mei respectievelijk te Rotterdam en Den Haag, wordt vanwege het secretariaat der N. A. U. medegedeeld dat de eisch van groep V.(uit houdingsvermogen), namelijk 35 K. M. wan delen, afgenomen zal worden op Zaterdag 22 Mei te 's-Gravenhage. Deze 35 K. M. moe ten binnen 7Vo uur afgelegd worden. Do af- marsch is bepaald te half twee van de Bosch- brug en de marsch zal gaan over Deyl, Haag- sclie Shouw, de Vink, Voorschoten, Vcur, Leidschendam, Voorburg, Laan van N. O-L, Leidsche Straatweg Boschbrug. Faillissementen. Uitgesproken:' J. Voogt, metselaar, Den Haag, cur. mr. A. A. Dijkhoff. S. P. Burgerhout, loodgieter, te Katwijk aan Zee, cur. mr. E. Bolsius. Opgeheven: H. P. H. Meijs Jzn., Den Haag. Vernietigd: K. Huisman, Den Haag.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2