Ingezonden stukken. Verstrekking van ongebuifxJ tarwebrood tegen verminderden prijs. pc Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat, ter uit voering van de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 24 April Ï9Ï5, door hem eene regeling is ■ontworpen, krachtens welke, behouden® •Toeilkeuring van den Minister voornoemd, de gemeente zal worden verkrijgbaar yrésteXl On,gêbu:ï.'d Tarwebrood tegen den .prijs van 12 cent per K.G. fen einde, na goedkeuring der ontwor pen regeling, zoo spoedig moge'.ijk met de verkrijgbaarstelling een aanvang te kun- mak-en, wordt ieder hoofd van een hoifgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gele genheid om ongebuild tarwebrood tegen Verminderden prijs te koopen, uitgenoo- digd, hiervan ten spoedigste per formu lier aangifte te doen aan het bureau Vischmankt 18, onder opgave van: den naam en de woonplaats van den broodbakker of depóthouder, van wien hij dit brood wenscht te betrekken: voor zoover hoofden van huisgezin nen betreft, van» het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van ;wee jaar niet mede-gerekend. Formulieren tot het doen- van deze aan gifte zijn verkrijgbaar aan het bureau Visclimarkt 18. Niet-ingezetehen der gemeente Leiden, die brood van een te Leiden wonenden broodbakker wenschen te betrekken, zul len moeten zorg dragen, dat hunne aan giften door den Burgemeester van de plaats van inwoning voor „accoord" zijn ^eteekend. f Broodbakkers, die ongehuiLd tarwebrood Irgen tbovengenoemden prijs vallen vpr- loopen, kunnen, na goedkeuring der ont- forpen regeling door den Minister, tegen verminderden prijs ongebuild tarwemeel betrekken. Zij worden uitgenoodigd zich ten spoedigste op te geven aan het bureau Vischmarkt 18, alwaar nadere inlichtin gen worden verstrekt. In aansluiting met bovenstaande me&e- eei'.'Lig omtrent het verkrijgbaar stellen van aanvragen voor Broodkaarten deelt de directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst van eet- en drinkwaren, oheer dr. J. J. van Eek mede: 1 Bedoelde formulieren kunnen door ''belanghebbenden worden afgehaald aan het bureau Vischmarkt 18 en wel in de week van 9 tot 16 Mei, iedereai werkdag van 9—1, 25 en 79 uur. 2. Aan besturen van vereenigingen en iorganisatie's kunnen formulieren worden toogezonde-n ter uitreiking aan de leden, tenzij daartegen overwegend bezwaar mocht bestaan '§l% onde.rgeteekende. Hiertoe strekkende aanvragen zullen schriftelijk moeten worden ingediend, "on der mededee'.ing van het aantal ge- gewenschte formulieren, 3. Aan particulieren worden de- formu lieren op aanvrage toegezonden. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. De collecte van wekelijks een dubbeltje il een cent voor het Steuncomité heeft week opgebracht f 304,4972- 5 broodprijzen. Zaterdagavond heeft de Leidsche Broodbakkers-Patroons- vereeniging in overeenstemming met de Leidsche Broodfabrieken en twee ciA.pera- lieve bakkerijen besloten tengevolge van de verhoogde meelprijzen, de prijzen van het wittebrood en tarwebrood met 1 oent per K.G. te verhoogen. Die verhooging is Maandag ingegaan. Een andere cc .pera- ieve bakkerij, welke niet ter vergadering vertegenwoordigd was, is evenwel met deze prijsverhooging niet meegegaan. De Bakkers-Pat-roonsvereeniging en de labrieken hebben heden als gevolg van de weigering van deze c<A'peratie, om met de prijsverhooging mee te gaan, besloten met ïg van morgen den prijs van het en bruinbrood weer met 1 cent per K.G. te verlagen. Bevorderd. De reserve-sergeanten ,js en v. Duimmelen van het 4e regiment infanterie alhier zijn benoemd1 tot vaam- drig bij gemeld korps. De reserve-officier van Gezond heid E. W. de Vries van het 4de Regiment Infanterie alhier is op lieden overgeplaatst naar het reserve-bataljon der 'Ve Infante riebrigade te Bergen. Ned.-Indisch onderwijs. Op uitnoodi- ag van de Leidsche Indologen-Vereeni- jing hield de heer C. Lekkerkerk, inspec- van hot inlandsch onderwijs met ver lof, in het klein auditorium van het univer siteitsgebouw gisteravond eene voordracht Dver „de bemoeienis van den bestuurs ambtenaar in Nederlandseh-Indië, met het inlandsch onderwijs." Spreker gaf daarbij een overzicht van geschiedenis van dit onderwijs, zoowel °P het gebied van het gouverneinents-, Mlks-, zendings- als van het vakonderwijs in Indië, waarbij hij tevens gelegenheid |yond het onderwijs aan meisjes te bespre- K en het nauw verband aan te toonen ent ook in de overzeesche bezittingen tus sen school en maatschappij moet be staan. hoofddorp. Roede Kruis. Vrijdagavönd 14 Mei zal Hoofddorp, in den Haarlemmermeer, 'pn geheel soortgelijke vergadering wor- jfen gehouden als korten tijd geleden te tyendam plaats had n.l. met het doel op e wekken tot steunverleening in tijd van ffigj het vormen van Roode Kruis Co- 2*8 enz. in de gemeente Hoofddorp en 11 omliggende gemeenten in den Haar- katwuk-aan-zee. 1 e?laagd. Bij het visseherij-examen ^ourlieden eai schippers) gehouden te ^jravenbage, zijn als stuurman op zeil- osschersvaartuigen geslaafd de heeren ^arieviiet, W. H. Ouweland en E. v. Plas, Onderwijs. Voor de benoeming tot ;.5ar 'n He Maleische taal aan de Mid- Handelsschool te Haaïlëm \'or- den aanbevolen de heeren C. Rekfkerker- ker en B. J. G. Schrieke, bedden te Leiden. Opgraving»;?. Voor de Tielsche Oud heidkamer zullen in den loop van dezen zomer opgravingen gedaan worden in het Esschenbosch te Maurik onder leiding van dr. Holwerda te Leiden. NIEUWKOOP. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding, van bet eenjarig onderhoud der bruggen, scheringen, schoeiingen en de sluis aan Kattenbrug werd ingeschreven als volgt: J. Hakkcling te Noorden f 898; P. Pieterse te Noorden f 919; J. Woerde te Nieuwkoop f 965; H. W. C. Vergunst, te Aarlanderveen f970; D. Janmaat, te Nieuwveen f 975.40; P. Stam te Nieuw koop f 1149. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Hakke- ling. NOORD W IJKER HOUT. Verkcoping. In het Café „De Zwaan" te Noordwijkerliout had gistermorgen de afslag plaats van eenige winkel- en woon huizen ten overstaan van notaris Binnen dijk te Noordwijk; de uitslag is als volgt: Perceel 1: f 2350 C. Hoogeveen, Leiden, perc. 2 f 1600, dezelfde; perc. 3 f 800 dezelf de; perc. 4 f 700 P. v. d. Burg, alhier; perc 5: f 700, dezelfde; perc. 6: f 600, M. Beelen Noordwijk; perc. 7: f 602, dezelfde. LISSE. Krnisverboud. In de gisteravond gehou den vergadering van hetkruisverbond St. Jan de Dooper, rapporteerde P. van Bezie, na mens de verificateurs de bescheiden van den penningmeester in orde. Enkele nieuwe leden werden geïnstalleerd. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering van den Diocesanen Bond werd gekozen de heer H. J. Vogelzang, en tot plaatsvervanger de heer S. F. Barnhoom. Deze vergadering zal worden gehouden op Maandag 7 Juni te Haarlem. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering lokte geen discussies uit. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijke aard, werd de vergadering gesloten. SASSENHl'IM. Veiling Op de gisteren gehouden veiling werden aangevoerd 125.000 Narcissen. De prij zen waren als volgt Ornates 5 c., Barry 5 c. Grandiflor 4 A 6 c., Phoenix (Oranje) 10 a 13 c., Phoenix (zilver) 10 15 c. De handel was matig. VOORHOUT. Verkoop Bloembollen. Gisteren had alhier de verkooping plaats van de bloem bollen, hoofdzakelijk tulpen, geplant ten voordeele van de R. K. Kerk, welke f 559.50 opbrachten. Een gedeelte, bestemd voor sie raden in de R. K. Kerk bracht f 341.35 op. Totaal dus negenhonderd gulden en vijfentach tig centen. VOORSCHOTEN. De Hanze. Woensdagavond vergaderde de R.-K. Middenstandsvereeniging. De voor zitter, de heer Joh. A. Mens, opende op de gebruikelijke wijze en wensclite op de meest hartelijke wijze den zeereerw. heer pastoor, geluk met zijn benoeming tot Geest. Adviseur. De notulen door den secretaris, den heer G. A. Nierman, voorgelezen, werden zonder be merking goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat in de vergadering van de gewes telijke afdeeling gehouden te Leiden, zestien voorzitters van de verschillende afdeelingen tegenwoordig waren. Besloten was, in elke afdeeling te vergaderen voor het vak, waar voor deze zou gehouden worden. Besloten werd 30 brochuren aan te koopen over de boekhouding door den heer J. Wijdeman. In de volgende vergadering zal een com missie van twee leden worden gekozen voor de Hanzebank. Nadat besloten werd f2,50 uit te trekken voor den Middenstandsdag werd de vergadering gesloten. R.K. Propagandaclub. Woensdagavond vergaderde de R. K. Propagandaclub St. Pau- lus, onderafdeeling van den Volksbond, bijge woond door den ZeerEerw. Kapelaan. De heer P. v. d. Werf opende de vergadering met gebed, heette allen welkom en bïacht als af gevaardigde van de Algemeene Vergadering een zeer juist verslag uit, waarvoor hij de dank der vergadering inoogstte. Besloten werd propaganda te maken voor den Roomsclien Landdag op Hemelvaartsdag te houden te Lisse. De Weleerw. Kapelaan zette uiteen het ontstaan van de Grieksche Kerk, welke in de volgende vergadering zal vervolgd worden. Nadat besloten was op het a. s. Encycliek- feest te colporteeren met de Volkszangboek jes sloot de voorzitter, de vergadering. WASSENAAR. Bloembollen-verkooping. De bloem bollen voor de Kerk, geplant op 't land van den heer L. A. Prins, brachten bij verkoop 464- gulden op. Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. 1 uur. Bondsgebouw Ledenvergadering Handels- Kantoor en Winkelbedienden. MAANDAG. Leiden, half negen, verga dering van den Ned. R. K. Gra- fischen Bond in het Bondsge bouw. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De Wet op de Vermogensbelasting verworpen. Vergadering van gisteren. De Eerste Kamer heeft met 26 tegen 16 stemmen de Wet op de Vermogensbelas ting verworpen. Rechts tegen links. De heeren De G ij s e 1 a ar (Chr.-H.) en v. d. B ie sen (R.-K.) hebben zeer overtui gend aangetoond, dat de wet, welke de goederen wilde heiasten naar de verkoop waarde. doch niet naar de belastbare op brengst onrechtmatig moet worden ge noemd men wees o. a. op het bezft van in productieve bosschen. De vermogen sbe lasting, die in het vervolg aanvullend naast de inkomstenbelasting zal staan, zal dus precies als tot nu toe naar de be lastbare opbrengst worden berekend. Voor de schatkist zal het een nadeelig salido ma ken van ongeveer 6 ton (de bate, -ije Iet ontwerp de schatkist zou brengen) maai' in dezen millioenentijd is dat een peule- ■schilletje. De Eerste Kamer heeft heden zonder hoofdelijke stemming de Öoriógs-Zeeonge- vallenwet aangenomen* Tweede kamer. De Levensmiddelen-circulaire. Vergadering van gisteren. Het voornaamste uit de rede van den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid, hebben wij reeds gisteren ver meld. Hier volge nog wat de minister, de heer Posthuma, over de aardappelen-kwes tie had mede te deelen: Voor de aardappelen moesten de gren zen open. Spr. wilde toen meteen een einde maken aan den consentenzwendel. Dat heeft hij met succes gedaan. Spr. vroeg aan de bouwers hoeveel aardappels ze te missen hadden en tot welken prijs. Toen spr. hiervan een overzicht had, heeft hij den prijs vastgesteld. Nu wil de heer De Muralt een nog hoogeren prijs. Spr. heeft bovendien ook voor de nijverheid te zorgen, dat deze zooveel mogelijk door kan gaan, daarom moest de aardappelen- uitvoer loopen over de gezanten, ."dan kan men met eenig succes verwachten, dat er van die zijde ook wat binnenkwam. Spr. moet zich .ten deze in zijn toelichting ech ter op de vlakte houden. De aardappelprijs werd mede gesteld om prijsstijging te voorkomen. De Minister meent dat die afdoende voorkomen is. Ten slotte zeide de minister het in het belang van het land >te achten, dat de heer Schaper zijn motie (eischende de goedkoo- pe levering niet slechts van brood, doch ook van wit brood) intrekt. Na de rede van den minister vingen 1de replieken aan, die toonden, dat niemand door het antwoord des ministers tevreden was gesteld. O.a. getuigden de heeren Tydeman (V.-L.) en Van Vuuren (R.-K.) dat de minister hun niet tevreden had gesteld betreffende de financieele m o g e 1 ij k- h e i d om goedkoop bruin brood te ver strekken. De heer Van Vuuren zeide o. m. van meening te blijven, dat de minister met zijn circulaire het budgetrecht der Kamer geschonden heeft. De minister berekent den maatregel nu op 3Ya millioen per maand, maar spr. meent, dat men deze regeling minstens voor een jaar zou moeten aannemen. Echter komt hij op tegen de wijze van doen van •den minister, die meent naar de letter uit een post te kunnen putten, om als het geld op is, met een nieuwe aanvraag te komen. Aldus wordt de Kamer voor consequenties gesteld waaraan zij niet heeft kunnen den ken. Spr. zal het niet doen, maar er zou alle reden zijn voor een motie waarin aange drongen werd op eerbiediging van het bud getrecht van de Staten-Generaal. Hij maakt er den Minister een verwijt van dat deze de circulaire in 'de Staatscou rant en in de bladen geplaatst had, voor dat de burgemeesters haar ontvingen. Dat is met de tweede circulaire weer gebeurd. Was het overigens den minister er om te doen de burgemeesters te polsen, dan had de circulaire anders moeten luiden, merkt deze spreker op. Het slot van de discussie' was, dat de heer S c li a p e r (S. D.) z ij n motie introk om aan den wensch van den Minister te voldoen. En de eind-indruk, die de discussies op ons maken, is, dat men er geen stap door is vooruitgegaan, dat de afgevaardigden omtrent het beleid van den minister althans wat de hoofdpunten betreft er niets, wijzer op zijn geworden. Besloten is Maandag a. s. om half twee te vergaderen en Donderdag en Vrijdag a. s. niet. De heer Duys (S. D.) vroeg spoedige terhandneming van het wetsontwerp no pens artikel 121 Gemeentewet (samenwer king van gemeenten). Dit wetsontwerp hebben wij onlangs eenigszins uitvoerig in ons blad besproken naar aanleiding der hangende annexatie-plannen. De Voorzitter zal er in de eerst volgende vergadering van de algemeene afdeeling over spreken. Met leedwezen las ik gisteren in het betoog, door Mr. Goudsmit voor den krijgsraad ge houden, ter verdediging van een student- vrijwilliger, die zijn stand oneer had aange daan, dat „tal van officieren hem (Mr. G.) hebben verklaard, dat zij in dit geval maar liever niets gezien zouden hebben." Hoe is zoo'n verklaring mogelijk, M. d. R. in een tijd, waarin het kader is ingescherpt, dat het goed moet toezien op het salueeren der minderen, wijl anders de krijgstucht er onder lijden gaat. Er werd hier werkelijk iets meer gedaan dan het niet brengen van het voorgeschreven saluut. Een, laten we zeggen „brooddionken" student, onteerde zijn vrijwillig op zich ge nomen plicht, maakte zijn uniform tot schande ten aanschouwe van het publiek en zoo iets zou men dan maar niet willen zien! Mr. Goudsmit had natuurlijk groot gelijk, dat hij dit argument voor zoover 't er dan een kan geacht worden aanvoerde, maar dat het hem in den mond werd gegeven, valt te betreuren. Ik denk trouwens niet, dat de betrokken officieren gaarne zouden zien, dat zij hun ruime opvatting hadden moeten komen verdedigen. In ken luitenant Van Lockhorst niet, maar breng hem gaarne hulde voor zijn plichts betrachting zonder aanzien des persoons. Een burger. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Overleden: C. J. Ohristiaanse jd. 24 i. J. Tiisseur d. 14 m. M. Vroom geb. Van 't Riet 42 j. J. O'lcLenlmrg m. 67 j. D. Runnig geb. Hemerik 37 j. D. van. der Tuin m. 72 j. W. F. Ben- nlng m. 55 j. C. M. L. Molkenboer z. 2 j. F. Pjena z. 6 m. G. J. B. Selier z. 17 m. J. C. van Deventer d. 1 j. J. A. de Koning z. 3 1 - A. Visser d. 45 mi nuten. C. A. Bu5l geb. Devilee 25 j. W. Lagerberg m. 77 j. J. van dar 3£aa- den m. 64 j. Gehuwd; D, van Schoondervvoerd den Bezem èr jm. en C. de Jaeger jd. H. H. Walraven jm. en i. J. Vits jd- j. Segijn jm. en G. E. Broomans jd. L. van Haastrecht jm. en W. G. M. Groen in 't Woud jd. Laatste berichten. Italië. ATHENE, 6 Mei. Volgens een bericht uit Konstantinopel heeft de Italiaansche regee ring de onderwijzers aan de Italiaansche scholen in Konstantinopel teruggeroepen. De Ottomansche overheid bereidt maatre gelen voor om de onderdanen van de mogend heden der entente, die zich nog te Konstan tinopel bevinden, naar Klein-Aziö te brengen. Marktberichten. LEIDEN. 7 Mei. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f 0,a f 0,0 Veulens f 0a f 0 32 stieren f120 a f 210, 620 kalf- en melk koeien f215 a f380, per kilo fa 688 varekoeien f 140 a f290, 169 vette ossen en koeien f210 a f425, per kilo f 0,94 a fl.08, graskalveren f00 a f00, 72 kalveren (vette) f 40 a f 120, per kilo f 0,80 a f 1,05, 256 kalveren (nuchtere) f 7,a f 16,829 schapen (vette) f32 a f50, per kilo f 0,74 af 0,82, schapen (weide) fa f1154 Lammeren (magere) f10, a f 15, 000 dito vette jarige f00 a f00, 530 varkens (magere), f22 a f71, per kilo a ct,000varkens (vette) faf797 biggen f 10, a f 17,11 bokken of geiten f4 a f9, Ter markt aangevoerd: 1409Runderen; 228 Kalveren; Schapen 829. Kaas. Aangevoerd 121 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van f 49 tot f 52.2e soort f45 tot f48. Leidsche kaas f40 tot f422e soort 35 tot 39. Derbykaas f—.Alles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 106 partijen, 3872 stuks kaas, wegende 27675 kg. Handel voor Goudsche kaas vlug. Handel voor Leid sche kaas matig. HOOFDDORP, 7 Mei. GraanbeursNieuwe tarwe f 13,75 a f 14,25, Haver f 14,50af 15,— Groene erwten f 13,50 a f 14,50, Paardenboonen f9,25 a f 10,50 Duiveboonen fll,a f 11,50, Gerst f9, a f 10,Bruine boonen f 15,0af 16, Kanveizaad f 17.50 a f 18.Kanariezaad f GOUDA, 6 Mei. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel matig, 35 a 44 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelijken aanvoer, handel matig, 24 a 26 c. per half kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, fl,80 a f2,25 per week. Vette schapen met aanvoer, handel fa fNuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug f8 a f14. Fokkalveren flG a 28. Lammeren met goeden aanvoer, handel vlug f13 a 16. Kaas. Ie qual. f 50,f 52,2equal. f 47,a f 49,zwaardere f 53,a f Noordhollandsche kaas fA f.Aan gevoerd 95 partijen. Handel vlug. Boter, met matigen aanvoer; handel matig; prijs der goe- f 1,40af 1,55, wei- f 1,20af 1,30. MEPPEL, 6 Mei. Boter. Aanvoer: 1000 kilo, le soort per 1/4 vat f 30,a 2e soort f29,a 3e soort f28,a stukken van R/z kilo f2,15 a f2,40. LEEUWARDEN. 7 Mei. Boter. Boercn- boter, aangevoerd geene. Fabrieksboter, aan gevoerd 28/3 en 31/6 vaten. Prijs van f 63. tot f 65.50 Noteering van de commissie fl.64 per K.G. Noteering van de'commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 05. Kaas. Nagelkaas. Fabriekskaas; aangevoerd 11.371 K.G. Prijs: f48.— a f69.— Handel matig. ZOETERWOUDE, 7 Mei. Eierenvelling. 3376 kipeieren f4,755,20. 372 Eendeneieren 4.85—f 5.40. Rechtzaken. KRIJGSRAAD. De Krijgsraad te 's-Gravenhage deed he den, uitspraak in de zaak tegen S. P. de II., milicien der infanterie, afkomstig ui(t Leiden, veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf, ter zake dat hij op 22 Maart jl. te Leiden een onderofficier die hem wil de arresteeren een slag met een ijzeren staaf heef toegebracht. Beklaagde heeft tegen dit vonnis appèl aangeteekend hij het Hoog Militair Ge rechtshof. Veroorzaken van den dood door schuld. Voor den krijgsraad te s'-Gravenhage stonden heden terecht de miliciens der in fanterie W. F. B. afkomstig uit Den Haag en S. P. de H., afkomstig uit Leiden, ter zake zich op 30 Maart j.l. te hebben schul dig gemaakt aan het veroorzaken van den dood door schuld van den milicien C. Wijnivoord. In den avond van 30 Maart tegen 6 uur zaten beklaagden en do getroffene op een soldatenkamer van het schoolgebouw aan de Oude Ve6t, te Leiden, dat tot kazerne is ingericht. Er werden praatjes verkocht over een zachten dood, en schertsend zei de H. tegen B. „schiet me maar dood" en tegelijkertijd overhandigde hij aan B. een houder met scherpe patronen, die deze in het magazijn van zijn geweer deed, waarmede hij bezig was om het schoon te maken. B. vergat echter de haanpal naar rechts om te zetten. Toen de H. nu met het geladen geweer, dat hij van B. afgenomen had, een on willekeurige beweging maakte ging on- vei*w.achts een schot af. De miüicien W. liep kermende weg en bleek getroffen. Den 31 Maart overleed W. tengevolge van een schot in de buik, waardoor de rechterkwab van de lever en de reehter- nier doorboord werden. Bek!.- de H. erkende dat er over een zachten dood gesproken is, dit praatje ging van B. uit. Het was geen ernst van hem toen hij zeide schiet me maar dood. Toen hij zag dat B. werkelijk de patronen in het magazijn deed en het geweer in zijn richting gehouden werd, werd hij eenigs zins angstig. Hij vond het een „akelig" gezicht zoo'n geladen geweer op zich ge richt. te ziem. Toen hij aan B, het geweer afnam en weer wdiKle gaan zitten, werd er geroepen, onder anderen door den getroffene, „wees voorzichtig", maar op 't zelfde oogenblik ging reeds 'i schot af. B. verklaarde, dat hij zonder nadenken de Datronen In het geweer had gedaan^ nadat hij ze van de H. kreeg. Hij erkende eveneens dat er over een zachten dood gesproken was. De geheele handeling beschouwde hij als een spelletje. Volgens verklaring van kameraden had deze bekl. meer de aardigheid met een geladen geweer z.g. te spelen, want het gebeurde reeds eenmaal dat hij te bed1 liggende zijn geweer laadde. Aan dat spel letje werd toen door anderen een einde gemaakt. De officier van gezondheid J. de Vries, die de wacht had, en geroepen was, was enkele minuten, na 't ongeval ter plaatse. Hij constateerde oen paar kleine wonden één voor en één achter in het lichaam. De man had betrekkelijk veel bloedverlies. Hij brulde van de pijn. Getuige achtte het noodig dat de man vervoerd werd en hij dorst daartoe be sluiten omdat ihij niet den indruk kreeg dat hij zou sterven. Per brancard werd W. toen naar 't St. Elisabeth's Gesticht ge bracht. Dr. J. P. L. Hulst die later de sectie op het lijk verrichtte verklaarde dat de doods oorzaak is de door een kogel ontstane ver wonding. De verdediger van de H. Mr. Men dels, vraagt deze deskundige of de mogelijk heid bestaat dat zich complicaties hebben voorgedaan, drie er op wijzen, dat bij vlug ger verleende hulp b.v., de dood aiibt zou zijn ingetreden. Dr. Hulst heeft bij de sectie niets ge vonden dat daarop wijst. Mr. A. J. Fokker, de verdediger van B., vraagt den deskundige of, wanneer men den getroffene stil had laten liggen of wanneer men direct operatief had inge grepen of dan wellicht de door niet het gevolg zou zijn geweest? Get. deskundige zegt, dat zulks moei lijk is te zeggen. De chirurgen zijn daarom niet eenparig in hun meening. De een zegt, direct operatief ingrijpen, de ander zeg£ weer, rustig laten liggen. Nog verklaart deze deskundige op een vraag van Mr. Mendels, dat het hevigf bloedverlies niet is veroorzaakt ,tengevolg4 van de operatie. Bij de operatie is geble ken, dat een stuk lever van 25 gram ondei- in de buik lag, dus dat is blijkbaar door het schot afgescheurd en daardoor heeft er natuurlijk gri\)t bloedverlies plaats ge had. Hierna werd gehoord de plaatsvervan gende Officier-Commissaris kapitein der Infanterie F. J. G. W. Leers, die liet lijk iter schouwing overgaf aan dr. Hulst en Klaassen en het met anderen herkende als dat van de milicien W. Door Mr. Mendels werd dezen getuige gevraagd of in iedere kazerne een tele foon aanwezig is en of in elke kazerne mensclien aanwezig zijn, die zoo noodig bij ongevallen de eerste hulp kunnen verlee- nen. Wat het eerste betreft, zegt getuige, dat hij daarover geen statistieke gegevens in zijn bezit heeft, voor zoover Leiden be treft kan hij verklaren, dat niet overal waar militairen gehuisvest ziin een tele foon aanwezig is. Wat de tweede vraag be treft, deelt hij mede, dat er per Compagnie 6 mannen zijn, die in staat zijn eerste hulp te verleenen, maar deze mannen zijn niet altijd aanwezig, die kunnen uit of met verlof zijn. De Compagniescommandant van den ge troffene, kapitein der Infanterie J. A. Maa9, verklaart dat hij zeer kort na 't ge te nemen, dan is het verklaarbaar, dat bij vond den soldaat W. liggende op den grond en kreunende van de pijn. Direct heeft hij de familie van den soldaat, die in Den Haag woont, laten waarschuwen, en drie uren na 't gebeurde was dan ook •de moeder van W. reeds aanwezig. Hij heeft direct een voorloopig, onderzoek ingesteld en heeft daarbij den indruk ge kregen dat de II. die 't geladen geweer van B., weg nam een ongeluk heeft willen voorkomen en dat B. onvoorzichtig heeft gehandeld door het geweer te laden zon der de haanpal om te leggen. Was het de de bedoeling geweest van B. om den hou der met patronen, nadat die in het maga zijn was gebracht, er dadelijk weder uit te nemen, dan is het verklaarbaar, dat hij het wegnemen van het geweer door de II., de haanpal niet omgelegd was, maar, zegt daarna deze getuige, het blijft een onvoor zichtigheid. Het geweer kan niet ontladen worden wanneer de haanpal naar rechts is omgelegd. Mr. Mendels vraagt dezen getuige of het enkel op den grond zetten van een gela den geweer zonder zich te overtuigen of de haanpal naar rechts is omgelegd, als een grof verzuim te beschouwen ls. Getuige beantwoordt deze vraag ontkennend. In verband met de mcdedeeling van dezen getuige, dat een onderofficier hem van het ongeluk is komen verwittigen, vraagt Mr. Mendels, of, wanneer er een dergelijk ernstig ongeluk gebeurt, dan eerst de kapitein ge waarschuwd moet worden alvorens genees kundige hulp wordt ingeroepen. Getuige zegt, dat dit geen voorschrift is, maar wel weet hij dat hij dien onderofficier direct gelastte den dokter te halen. Maar later bleek, dat reeds van uit de kazerne hulp was gehaald. Vervolgens werd gehoord de soldaat H. J. van Smirre, die bij het ongeluk tegenwoordig was. Deze heeft beide bekl. hooien spreken over een zachten dood. B. legde aan de H. uit boe men z.i. zich het gemakkelijkst dood bon schieten. Op een gegeven oogenblik zei de H. „hier heb je patronen, schiet me dan maar dood". Toen B. het geweer werkelijk geladen had heeft hij het in de houding van vaardig gebracht en gericht op de II. Hij zag niet dat B. een beweging tot ont laden van het geweer maakte, noch dat hij de hand aan den trekker had. De H. zei toen met een vloek „geel' op" en het schot ging toen in de zwaai af. Wijnoord stond toen midden in de kantine en werd getroffen. Hij verklaart dat de bij H. het afnemen van het geweer bij ongeluk met de vinger aan den trekker is geweest. Men seint ons uit Den Haag: De audite'ur-miïïtair elschte voor beido l beklaagden r ij s p r a a k.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3