BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Een Duitsche "duikboot bracht den ireiler Merry Islington" in de Noordzee tot zinken. De bemanning is te Whitby aan wal gezet. De Oost-Aziatische Compagnie te Ko penhagen kreeg bericht, dut het stoomschip „Cathey" Woensdagavond is gezonken. Of liet op een mijn is gestooten of getorpe deerd is niet bekend. De bemanning is ge red en te Rarasgate geland. Op welke plaats het onheil plaats greep weet men niet. De di 't:mastschoener „Earl of Flatham" is bij Kinsale aan de lersch© kust door tien schoten van een Duitschen onder- Keeër in <detn grond geboord. De beman ning werd gered. De t rei Ier „Stratton" uit Grimsby is In de Noordzee door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord. De beman ning is te Hartlepool aan land gebracht. Do Duitsche keizer te Berlijn. De.Jtci- zer, die Woensdagmiddag uit het hoofd kwartier te Berlijn aankwam, werd geest driftig door de bevolking begroet. De kei zerlijke auto kon zich slechts langzaam een weg banen door de jubelende menigte, op den tocht van het station naar het slot. De keizer, die er zeer frisch en welge moed uitzag en vooral de keizerin, waren door de spontane, grootsche ovaties oer Ber.ijners zichtbaar bewogen. Sacro egc-ismo. Deze woorden plaatst de „Clevische Volksfreund" boven een ar tikel, gewijd aan do houding van Italië. ,,Of het ten slotte Oostenrijk den oorlog zal verklaren, het zal bij ons geen onrust verwekken, zegt het blad, maar de schur kerij van den roofzieken Japanneeschen overval op Tsingtau zinkt er bij in het niet." Onschuldige bommen.. Zondag vloog over Calais een Tau-be. Men vernachtte een paar bommen, doch midden boven de stad gekomen wierp de vliegenier massa's papieren uüt, waarop geschreven stond: Gij kunt ons binnen 6 dagen in Calais verwachten. Schaarschte van koper. Wegens de schaarschte van koper en tdn hebben de spoorwegwerkplaatsen in Duitschland opdracht gedregen, den afval van deze metalen •voortaan zorgvuldig uitgezocht ein gereinigd en niet met andere metalen veimengd, aan de hoofdmagazijnen in te leveren. Geen beleefdheden tegenover krijgsge vangenen. Een dame en vijf heerem uit Hadersleben (Hannover), die op 9 Maart j.l. krijgsgevangenen bij het passeeren dier stad vriendelijke attenties bewezen, zijn deswege gestraft. Op bevel van den generaal-bevelhebber zijn mede de namen dier „misdadigers" bekend gemaakt. Gorlioe genomen. Aan de „Kölnische Zcitung" wordt uit het Oostemrijksche oorlogskwartier geseind, dat de stad Gor- 3ice door de Duitsche en Oostenrijksche troepen stormenderhand is genomen. De Hartmannsweilerkopf. Anecdo- tisch is de mededeeling van het „Wolff- bureau", dat nu ook de Duitschea-s 'een onzijdig persoon, den Zwitser Müller op den Hartmannsweilerkopf hebben ge bracht om de buitenwereld te overtuigen, dat dit punt in b u 21 bezit en niet in dat der Franschen is. Zoo staan er nu twee verklaringen van evenveel (of even wei- uiig) waarde tegenover elkaar en mag bet publiek kiezen wien en wat het gelooven moet, Duitschland en de Ver. Staten. De Ver. Staten hebben aan Duitschland een nota gezonden, waarin, volgens een Reu- iter-telegram uit New-York, de meening van de Duitsche regeering, dat de schade vergoeding voor aangehouden of in den grond geboorde Amerikaansche schepen be paald dient to worden door een Duitsch prijsgerecht, wordt bestreden. Zij dient naar het oordeel der regeering te Washing ton door diplomatiek overleg te worden vastgesteld. De aanleiding tot de nota is het in den grond boren van de William P. Freye door de Eitel Friedrich. Luitenant (L A. Gladstone. Luitenant 'C. A. Gladstone van het Engelsche vlieger corps wordt sedert 30 April vermist. Het is de tweede kleinzoon van den „grand old man", die binnen enkele weken op de En gelsche verlieslijsten voorkomt, Canadeesche verliezen. De correspon dent van de „Times" te Toronto meldt, dat generaal Haykes, de Canadeesclie mi nister van militie, een officieele mededee ling iheeft gepubliceerd, waaruit blijkt dat de verliezen der Canadeezen :ln de jongste gevechten bij Yperen ruim 6000 bdroegen. Diefstal van levensmiddelen voor het Fransche leger. Binnenkort zal voor den krijgsraad te Rennes do behandeling be ginnen van een zaak, welke groot opzien heeft verwekt. Negentien militairen, onder wie een lui tenant van de administratie, worden ver dacht si'nds maanden groote hoeveelheden vleesch, bestemd voor het garnizoen van Cherbourg, ten eigen bate verkocht te heb ben. De minderen zijn hoofdzakelijk em ploye's van de militaire slachterijen. Lotgevallen van een span paarden. De Poolsche pers verhaalt de wonderlijke lotgevallen van een Poolsch span paar den. In het begin van den oorlog werd een span paarden met zijn bestuurder van graaf Grabowski uit de omgeving van Kutno gerequireerd. Éonige weken later werd het span door de Duitschers buitge maakt en deed het dn het Pruisische leger dienst. Drie maanden werden de dieren naar het westelijk front gezonden en daar door de Franschen buitgemaakt. Dezer dagen ontving de graaf van zijn knecht bericht, dat hij deel uitmaakt van het Fransche leger en dat de dieren het best maken. Griekenland en de oorlog. De Atheen- sche correspondent van de „Daily News" zegt uit betrouwbare bron te weten, dat wanneer Italië zijn onzijdigheid prijs geeft, Griekenland zal volgen. Deen80h schip opgebracht. Volgens bericht van de Doensche Oorlogsrisicover- xokering is U Deensche stoom&chiip „Hol- lenbad" door de Engélschen naar Kirk wall opgebracht, waar de voor Kopenha gen bestemde lading van 3000 ton Brazi liaan sche koffie grootendeels wend inbe- slag genomen. De waarde der lading be draagt eenige millioenen, het schip zelf eveneens heet nog niet vrijgelaten. De Nobelprijs voor den vrede. Het „Giomale d'Italia" wil weten, dat de No belprijs voor den vrede dit jaar aan den Paus zal worden toegekend. Buitenlandsche berichten. De Franschen in Marokko. Generaal Lyautey begaf zich naar Gharb, ter gelegenheid der jaarlijksche plechtigheid te Moelay Boe Setbien, 35 kilometer ten Westen van Arboea, De resident-generaal constateerde, dat Charb geheel veilig was en den indruk van welvaart en vertrouwen gaf. Generaal Lyautey keerde op 3 Mei te Rabot terug. De oproerige beweging in Lybië. In den ministerraad, weilke 3 Mej ge houden as, heeft de minister van koloniën de ingekomen rapporten over het gebeur de in Barka overgelegd. Op zijn voorstel werd besloten hem machtiging te verlee- nen in Lybië zoo moodig den staat van oorlog af te kondigen, en er troepen heen te zenden. Nederland en de Oorlog. Een Nederlander aange houden. Voor ©enige weken deelden wij mede, dat in Hamburg was aangehouden de te Arnhem wonende heer v. A., die aldaar tijdelijk vertoefde. Bij de familie van den heer A. is tüians een brief van hem ont vangen, waarin hij mededeelt, dat zijn aanlbouding in verband staat met eenige door hem gemaakte reizen in het bezette gedeelte van België. Hii^zou zich name lijk in het door hem geëxploiteerde café in ongunstigen zin over de autoriteiten m België hebben uitgelaten. Een poging van den heer A., om zich in verbinding te stel len met den Nederlandschen consul te Hamburg, schijnt mislukt te zijn. Door zijn familie is thans de tusschen- komst der Nederlandsche regeering inge roepen. Van A. wordt nu reeds 4 weken gevangen gehouden. De „K a t w ij k" en de Neder landsche Regeering. De Berlijnsche correspondent van bet „Hbld." seint: „Ik verneem dat in zake de „Katwijk" een overeenkomst tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringen is tot stand gekomen, die weldra openbaar gemaakt zal worden. Hollandse he haringschepen opgebracht. Naar men het „Vad." van goed inge lichte zijde mededeelt zijn twee Holland- sche stoomharingvisschers, een van de reederij Hoogendijk en een van de re ede- rij IJzermans, beide te Vlaardingen, ter wijl zij in de Noordzee visschende waren, door de Engelsche marine naar Aberdeen opgebracht. Een d<er schepen is de „Vlaar- dingen III", de naam van de anderen is nog niet bekend. Groepenvervoer. Door de directie der H. IJ. S. M. is een circulaire verzonden aan hoofden van in richtingen voor onderwijs, besturen van Weeshuizen, enz., waarin werd meege deeld, dat het in het a.s. reisseizoen in '••er- band met de beperkte dienstregeling en het 'beschikbare materiaal in den regel niet mogelijk zal zijn aan aanvragen tot vervoer van groepen school- en weeskin deren met treinen der gewone dienstrege ling gevolg te geven. Overwogen wordt daarom de mogelijk heid', om op bepaalde dagen, bijv. één of twee maal per week, voor dat vervoer een extra-trein beschikbaar te stellen, waar van dan een groot aantal kinderen met geleiders kunnen gebruik maken. Belanghebbenden moeten vóór 20 Mei opgeven, of zij plannen hebben. HoNand op z'n smalst. De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Protestantsche kiezers heeft aan H. M. de Koningin, alsmede aan den minister van Buitenlandsche Zaken een adres gezonden waarin verzocht wardt geen gezantschap bij het Vaticaan in te stellen. Daar heb je Holland op z'n smalst. Mannen als prof. v. Hamel, oud-minister Staal e. a. waarlijk toch geen „clerica- len" dringen aan op een herstel van het gezantschap. Maar de benepen anti-paper- tjes beginnen al te sputteren. We zullen nog wel meer dergelijke klanten te hoo- ren krijgen. De Winkelsluiting te Amsterdam. De Raad heeft geretireerd voor den Mi nister en de Gedeputeerde Staten inzake de winkelsluiting. Er was immers een re cent raadsbesluit, waardoor sommige winkels vrijstelling konden bekomen van de gedwongen winkelsluiting. De Minister en Gedeputeerden hadden bezwaar tegen de gemaakte overgangsbepalingen en den Gemeenteraad had bezwaar nog meer te gaan peuteren in de toch reeds ietwat moeilijke regeling der vrijstellingen. Daar om trok hij het bedoelde raadsbesluit weer in en de zaak blijft dus, zooals ze reeds vier jaar wasl De bloemen uit Nederland. „Les fleurs merveilleu&es" noemt in de Figaro André Nède de tulpen en hyacin then, die Nederland zond aan de gewon de^ en hij zegt van deze bloemen: Ze ko- mefc van een land, dat voorheen ook het misbruik van geweld heeft gekend en der wereld het indrukwekkendst- voorbeeld van verzet en nationale toewijding heeft gege ven. De wondere bloem, schrijft hij verder, die een Fransch dichter op verrukkelijke wijze heeft bezongen, komt thans de pijn heelen en de eentonigheid van het lange wachten verminderen. Zij komt de Fran sche gewonden opvroolijken in de groote zalen met hun naakte somber© wanden, zij komt hun de voorsmaak geven vap wandelingen in de bloemrijke parken, hun de belofte brengen, van wat mooi is en goed, van alles wat het leven kleur ver leent... Do reis van Mgr. Nolens. Naar aan het „Ctr." uit Rome wordt geseind keert Mgr. Nolens de volgende week naar het vaderland terug. Toestand van het Koffiehnisbedrijf. Men schrijft aan het „Ctr": Dikwijls reeds is er op gewezen, dat het koffiehuisbedrijf de gevolgen van de huidi ge omstandigheden ondervindt. De statistische uitkomsten van de opbrengstvan den accijns op wijn en gedistilleerd spreken overduidelijk. De opbrengst was in Januari en Februari j.l, belangrijk minder dan in dezelfde maanden van 1914, doch kon dit nog geweten worden aan de voor-accijnsing in December 1914. Maar over Maart j.l. is de opbrengst weer belangrijk minder dan die over Maart 1914, 'jjeen men toch wel niet meer zal kunnen wijten aan genoemde vóór-accijnsing. De opbrengst over Maart 1915 bedroeg: Wijn f397.595. Gedistilleerd f1.924.366.48. Bier en azijn f 135.560.60. De opbrengst over Maart 1914 bedroeg: Wijn 337.543.14. Gedistilleerd f2.288 928.85. Bier en azijn f122.225.33. De totale opbrengst over de eerste 3 maanden 1915 bedroeg. Wijn f440.681.19. Gedistilleerd f4.178.552.56. Bier en azijn f331.317.97. De totale opbrengst over de eerste 3 maan den 1914 bedroeg: Wijn f381.256.23. Gedistilleerd f7.053.171.94. Bier en azijn f340.571.76. Na een sobere vergelijking der cijfers is commentaar verder overbodig. Drankbestrijding onder het R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel. De Nationale R.-K. Vereeniging van geheel onthouders onder de mannen en beambten van Spoor en Tram, houdt Zondag 16 Mei een groote propaganda-vergadering te Am- terdam. Als spreker zal optreden de Zeereerw. Pater H. J. Ermann S. J., terwijl de tooneelclub „Guido Gezelle" hare medewerking zal ver- leenen. De vergadering wordt gehouden in het St. Bonifatiuspatronaat, 2e Oosterparkstraat, des midd ags jom half een. Om het deelnemen aan dezen propaganda- dag te vergemakkelijken, is er te elf uur eene H. Mis in de kapel van het O. L. Vr.- Gasthuis, ingang door de groote poort op hot 's-Gravesanaeplein. De Bonds-adviseur, de Weleerw. Pater Ildefonsus, zal onder die H. Mis een toespraak houden. De leden der verschillende afdeelingen en correspondentschappen zullen aan dezen nationalen propagandadag deelnemen en verder worden vele belangstellenden, vooral uit Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, de Zaanstreek, Hilversum, Amersfoort, Utrecht Leiden, Den Haag, Rotterdam, Delft, Schie dam, Gouda en uit dë omgeving der plaatsen verwacht. R. K. Int. Ver. tot Bescherming van Meisjes. De Centrale Vereeniging in het Bisdom Haarlem vergaderde Woensdag in den Huize „St. Ursula", Den Haag. De secretaresse, mej. van der Veen, brengt verslag uit over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het aantal plaat selijke afdeelingen en het statitonswerk hebben geen uitbreiding ondergaan; de vereeniging telt nu negentig correspon denten. De tijdsomstandigheden edschten een' groote toewijding en hulpbetoon voor de afdeelingen Tehuizen en Stationswerk. In de Tehuizen te Rotterdam, Den Haag en Haarlem hebben veel vluchtelingen en reizende vrouwen en meisjes vertoefd. Aan de stations Den Haag en Rotter dam D.P. is in October hard gewerkt. Bij de bemiddelingsbiireaux overtreft na Augustus het aanbod verre de aanvragen, waardoor het plaatsen der meisjes wordt bemoeilijkt. De Tehuizen voldoen overal aan een bestaande behoefte, wat eveneens getuigd kan worden van het nieuwe Te huis „St. Ursula" in Den Haag. Het financieel verslag wordt goedge keurd en de penningimeesteresse, iaej. Sieburgh, gedéchargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr. v. d. Velden—Visser, mej. De Groot en mej. Léfébure worden herkozen. In de plaats van mej. Léfébure, die vol gens art, 3 Huish. Reglement als presiden te meet, aftreden, wordt gekozen mevr. Krul—Schutz. Tot lid Permanent Comité der Federatie wordt benoemd mevr. Keuls Schrader. Een gedachtenwisseling wordt gehoulen over het inrichten van een. „Betrekkingen- rubriek" in het orgaan der federatie. De centrale vereeniging besluit zich uit te spreken voor het .tot stand komen daar van. Bij de rondvraag wordt besproken, hoe de correspondenten spoediger en vollediger de r.amen van vertrokken meisjes zullen kunnen opgeven. Algemeen zal aangera den worden overal de medewerking van den secretaris der gemeente te vragen Ook wordt de mogelijkheid besproken, dat men in de toekomst misschien spoedig het „Dienstbodenvraagstuk" onder de oogen zal hebben te zien. Benoemd worrlt daarom een commissie van vijf leden uit de verschillende steden, met aan het hoofd mevr. NuyensLutz, die het vraagstuk zullen onderzoeken en overwegen, en over een half jaar rapport zullen uitbrengen, Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. Omtrent het ongeluk in de oranjeboombrouwerij te Rot terdam vernemen we nog, dat de oorzaak var het ongeluk de volgende is, By het overbrengen van ledige vaten uit kelder 10 naar kelder 4, heesch men deze vaten door middel van een kraan op tot ze in zwevenden toestand kwamen, dan duwde men ze tot boven de opening van den kelder om ze vervolgens naar beneden te laten zak- Toen nu een van deze vaten boven de opening van den kelder hing, brak een schalm van den ketting, waarin het vat hing, met bet gevolg, dat dit omsloeg en in zijn val met geweld tegen den muur terecht kwam, waar langs de ammoniakleiding liep. Tengevolge van de lage temperatuur van den ammoniak verkeeren deze buizen in bevroren toestand en zoo is het niet te verwonderen, dat een der buizen door den schok als glas afknapte. - Heel Loosduinen geraakte Woensdagavond ongeveer acht uur in rep en roer door het brandsignaal. In de duinen was de tuinders- schuur van den heer W. Hartman in brand geraakt en vóór de spuiten, die per schuit moesten aangebracht worden, ter plaatse waren, was ook reeds het woonhuis aange tast. Vele militairen van het garnizoen hielpen wakker bij het blussingswerk en droegen het meubilair in veiligheia. Ongeveer tien uur men ïaet vuur meester. Een deel van het huis is gespaard. Verzekering' dekt de schade. Dinsdag ontstond brand in de boerderij an Buitenkamp op de Stokte, Ooster-Dalfsen. Zij brandde in een korten tijd geheel af. De levende have, behalve een koe. werd mede een prooi der vlammen, alsook het huisraad. Alleen het huis was verzekerd. Gisteren is op het terrein van de olie- fabrieken van de firma Ant. Jurgens te Zwijn- drecht de 45-jarige werkman J. B., die onder een stelling doorliep, waarop werklieden bezig waren te bouwen, door een vallenden steen dood -geslagen. Ontsnapt. Men meldt uit Weert aan de .Maasbode." In bet naburige Stramproy kwam dezer dagen bij den landbouwer Fr. Coolen, die vlak aan de grens woont, een Belg aan, die in een gewoon arbeiderspak gestoken was, 't welk door zijn gaten en scheuren en het slijk en vuil er van getuigde, dat de man een langen en slechten weg achter den iug had. Hij vioeg om eene aparte kamer om zich te verfrisschen, aan welk verzoek de huisge- nooten bereidwillig voldeden. Na eene wijle was hij met zijn toilet klaar en kwam uit de kamer te voorschijn. Hoe schrok echter de vrouw toen in plaats van een haveloozen arbeider voor haar stond een 30 a 35-jarigpriester. Hij vertelde, dat hij kapelaan was in Schaer- beekBrussel, dat hij wegens uitbetalingen aan het spoorwegpersoneel, door de Duitschers, wien zulks verraden was, gezocht werd en dat ze zelfs een premie op zijn opsporing gesteld hadden. Hij was er in geslaagd om in werkmans- kleeding le ontsnappen en over onze greDzen te komen. Des anderen daags vertrok Z.Ew. weder, om via Engeland naar Frankrijk te reizen. Smokkelarij. Men schrijft uit Winterswijk Kwamen gedurende de laatste weken slechts enkele gevallen voor van frauduleuzen uitvoer van verboden artikelen door het Duitsch spoorwegpersoneel, in de laatste dagen werd het smokkelwerk weer op de stoutmoedigste wijze aangevat. In 8 dagen tij cis werden niet minder dan 19 Duitschers geverbaliseerd, die circa 250 pond aan allerhande artikelen trachtten uit te voeren. We noemen slechts boonen, erwten, rijst, kaas,, griesmeel, tarwe meel, haver, havermout, rundvet, reuzel, spek enz.; gezwegen nog van de artikelen, wel voor uitvoer toegestaan doch waarvoor in Duitschland inkomende rechten betaald moeten worden en waardoor de fiscus van het eigen land dus benadeeld wordt. De meest ondenkbare plaatsen worden gebruikt tot verberging der artikelen, tot zelfs onder den vloer en in de trechters der privaten. In den regel wordt die schuilplaats door de visiteerende douanen, die daardoor veel werk hebben, ontdekt, doch hoeveel zal hun neus wel niet voorbijgaan? De uitgesproken vonnissen, die alle op geldboete zijn uitgeloopen helpen niets, zoodat de rechtbank te Zutphen, overtuigd, dat de tot dusverre gevolgde methode geen succes heeft, besloten heeft strengere straffen toe te passen en voortaan gevangenisstraf te eischen. Op grond hiervan werd Woensdag reeds tegen 11 Duitschers een gevangenisstraf van 7 dagen gevorderd. Of het helpen zal De meeste veroordeelden zien we hier niet terug. Een Nederlander gearresteerd. Een Nederlandsch zeeman, Barent Wolthekker van het stoomschip Mecklenburg is naar wij in de „Times" lezen gearresteerd wegens het geven van lichtseinen met een electrische lamp, waarmede hij morse-seinen gaf. Gesnapt. De firma Van der K. te Delft vermiste herhaaldelijk geld uit de toonbank lade. In overleg met de politie werd een aantal kwartjes en dubbeltjes gemerkt en in de lade gelegd. Woensdagmiddag mocht het een inspecteur van politie gelukken den dief op heeterdaad te betrappen toen hij andermaal geld wegnam, 't Bleek te zijn een 20-jarig werkman, die reeds 5 jaar bij den heer Van der K. in be trekking was. In de Lutte (gem. Losser) zijn Woensdag twee landbouwers uit Gildehaus (Pr.) gear resteerd, toen ze de grenswacht met 50 gulden trachtten om te koopen, om hun de gelegen heid te geven, paarden over de grens naar Duitschland uit te voeren. Beiden zijn onder militair geleide naar Almelo overgebracht. Een wolkbreuk. Heerlen heeft Woens dag gezwommen in een wolkbreuk. Een onweersbui zette omstreeks half één in den middag de geheele plaats in minder dan twintig minuten tijds een halven meter diep onder water. Vooral naar de zijde van het station was het 't ergst, het geheele emplacement stond blank. Straatverkeer was voor een korten tijd onmogelijk, auto's gingen tot het portier door het water. Toen de bui voorbij was, kreeg de burgerij handen vol werk om het in kelders en gan gen gestroomde water weder naar buiten te werken. De brandweer hielp ten slotte mede om de kelders ledig te pompen. Mid den- en Noord-Limburg hebben geen over last gehad. Gelukkig echter heeft men ook daar den lang verwachten voorjaarsregen gekregen. Rampen en ongelukken. Gisteravond is tn Den Haag een kleine jongen, J. B., komende uiit het Malieveld al spelende nabij de Koningsbrug tegen een in volle vaart zijnde stoomtram geloopen. Hij ge raakte onder de treeplapk en werd dood gedrukt. 1 Grappig. In dezen tijd staat de courant vol over oorlog en honderderlei narigheid, welke met dien verschrikkelijken gruwel ver band houdt, 't Is daarom, dat, wij met graagte onzen lezers eens iets grappigs willen voorzetten. Maar laten we aan stonds zeggen, dat de eer van de grappige vondst niet toekomt aan ons, doch aan onzen collega het „Leidsch Dagblad." De zaak staat zoo. De Kamer van Koop- handel en Fabrieken zond Woensdag den beiden plaatselijken dagbladen een verslag toe. Beide namen het ongewijzigd op (on danks een vroeger door het „L. D." gedane verzekering geen gelijkluidende versla gen te plaatsen) alteen, in twee zinnetjes bracht het „L. D." een kleine verande ring, en dè.t is nu het grappige van het heele geval. Hier volgen die twee bewuste zinnetjes: „Leidschc Courant". Besloten wordt een oproeping voor solli citanten voor de be trekking van Secretaris bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, in de beide Dag bladen te plaatsen. Algemeen waren de leden van oordeel dat in de toekomst de ver gaderingen van de Kamer van Koophan del en Fabrieken open baar moeten zyn. Voor- loopig zal een résumé van het verhandelde aan de beide plaat- elijke Dagbladen worden verstrekt. Hetgeen door het „Leidsch Dagblad". Besloten wordt een oproeping voor solli citanten voor de be trekkingvan secretaris bij de Kamer van Koophandel Fabrie ken te plaatsen. Algemeen waren de leden van oordeel, dat in de toekomst de ver gaderingen van de Kamer van Koophan del en Fabrieken open baar moeten zijn. Voor- loopig zal een résumé van het verhandelde aan de pers worder verstrekt. ,L. D." is veranderd hebben wij gespatieerd. Nu willen wij er niet op wijzen, dat door de twee kleine veranderingen tevens een kleine onjuistheid in het verslag is ge bracht. Dat is immers de redactie volstrekt niet ten kwade te duiden. Zelfs de beste journalist kan nog wel eens een onnauw keurigheid begaan, als hij voor heete vu ren staat. En voor een hee.t vuur stond de verantwoordelijke redactie. Door het ver slag ongewijzigd op te nemen, zou zij er haren Lezers zoo in-eens, houtweg, vart in kennis hebben gesteld, dat er t w e e dagbladen in Leiden bestaan, dat dit volgt hieruit dus ieder prin cipieel Katholiek het Katholiek dag blad leest. En zoo'n onvoorbe reide mededeeling ware te erg. De le zers van het „Leidsch Dagblad" weten immers niets van het bestaan van dat andere Dagblad hetwelk hoofdzakelijk voor de Katholieken is bestemd een quantité negligeable, niet waai-? De redacteur, wien was opgedragen deze schrikaanja gende mededeeling uit het verslag te schrappen, fronste de wenkbrauwen en... hacl het lumineuse idéé de bovengenoemde wijzigingen aan te brengen. Proficiat met die vondst, waarde colle ga. Wij zijn heelemaal niet boos om het geval. Waarom zouden wij ook eigenlijk boos kunnen zijn? Kleingeestig is het niet. Integendeel. Als op ieder redactie-bureau de concurrentie van zulk een breecl stand punt werd beschouwd, zou de achting voor de journalistiek gewis overal in den lande zeer stijgen. Wij vinden het geval alleen grappig en hebben er ook alleen daarom aan onze lezers mededeeling van gedaan. Lustrumfeesten. Ofschoon reeds dadelijk na het uitbre ken van den oorlog bet Leidsch Studen tencorps besloten had, de maskerade, welke ter gelegenheid van het 340-jarig bestaan der I.eidsche Hoogeschool zou plaats hebben en welke zou voorstellen den intocht van Karei V binnen Leiden in Jini 1515. alsmede de openluchtspelen, niet te laten doorgaan, heeft gisteravond in een onder voorzitterschap van den praeses collegii, den heer D. A. Harmens gehouden vergadering een besluit geno men, waardoor het 340-jarig bestaan der Alma Mater op de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen waardige wijze zal worden, herdacht. Deze herdenking zal bestaan uit reunistenfeesten op Woensdag 23, Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juni. Woensdag des namiddags zullen op het station der H. IJ. S. M. de verschillende reünisten, die met de treinen uit de rich tingen Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zullen aankomen, woeden ontvangen en zich vervolgens begeven naar het Groot- Auditorium der Universiteit, waar de praeses collegii een toespraak zal houden. Daarna houdt het Collegium een recep tie en zullen vervolgens de reünisten zich vereenigen aan een collation. Des avonds geeft het Leidsch Studententooneel een uitvoeritng in den Leidschen Schouw burg. Donderdag 24 Juni vinden er roeiwed- strijden plaats vanwege de Studenlenroei- vereeniging Njord en heeft de officieele opening plaats van het nieuwe Clubge bouw. Daarna zullen de verschillende plaatse lijke en andere corpsgezelschappen diners geven. De avond wordt besloten met een cabaretvoorstelling op de Sociëteit Mi nerva. Vrijdag heeft er een thé-dansant plaats in Musis Sacrum en houden de verschil lende gezelschappen receptie of bieden den oud-leden een diner aan. N. Z. H. T. M. De minister van Wa terstaat maakt bekend, dat, met intrek king voor zooveel noodig van de dezer- zijdsche beschikking van 27 October *906, voor de spoorwegen LeidenKatwijk en RijnsburgNoordwijk van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij een porfiel van vrije ruimte en een omgran- zingsprofiel zijn vastgesteld. Inlichtingen zijn te bekomen bij de be trokken tranvwegmaatschappij en bij een raad van toezicht op de spoorwegdiensten, Koninginnegracht no. 15, te 's-Graven- hage.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2