v Een belangrijke dag. BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1688 i i^McléolieSoiiAa^ it BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Te'efoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leidon 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21j2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent VRIJDAG 30 APRIL. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Zeker, vóór de aanneming, door de Eer ste Kamer, verder nog, vóór de verschijning in de Staatscourant is een ontwerp van wet nog geen wet te noemen. Maar toch maakt in vele gevallen de aanneming door de Tweede Kamer de verschijning in de Staatscourant reeds zeer waarschijnlijk. Zoo is het ook met de aanneming van mr. Aalberse's wetsontwerp door de Tweede Kamer. Wij mogen er nu reeds zoo goed als zeker van zijn, dat in de toekomst ons rechtsgevoel niet meer zal. worden ge krenkt door de oneerlijke practijken van gewetenloos handelende concurrenten, die straffeloos kunnen optreden. Het ééne artikel, waarin mr. Aalberse's wetsontwerp na de wijziging welke de heer Aalberse van den heer Van Hamel had overgenomen bestaat, mag hier nog wel eens aangehaald worden: ,,Hij, die, om het handels- of bedrijfs- debiet van zich zelf of van een ander te vestigen, te behouden of uit te breiden, oenige bedriegelijke handeling pleegt, tot misleiding van het publiek of van een bepaald persoon, wordt, indijen daaruit eenig nadeel voor zijn concurren ten kan ontstaan, als schuldig aan oneer lijke mededinging, gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar, of geld boete van ten hoogste negenhonderd gul den." 't Was gisteren een belangrijke dag. Belangrijk in het bijzonder voor denTnid- denstand, die tot nu toe moest dulden, dat zijne leden, die er een „ruim geweten" op nahielden, het in de concurrentie wonnen. Belangrijk ook voor dengene, die jaren lang buiten de Kamer zijn beste krachten heeft, gesteld in dienst der middenstands- belangen mr. Aalberse. V Zonder replieken! Neen maar! Wat overkwam onze Tweede Kamer gisteren? Was zij zichzelf wel en waren de socialisten nog aanwezig? U moet weten: zonder replieken nam zij na de rede des heeren Aalberse diens wets-" ontwerp tot beteugeling der oneerlijke con currentie aan. Wel degelijk ipoet de argu mentatie van den afgevaardigde van Al melo wiens ons P. F. geweest zijn, dat zijn medeleden unaniem dachten: laten we maar gaan stemmen. En zij keurden met. overgroote meerder heid het artikel goed. Nu de Eerste Kamer nog en een pleit van langen duur is geluk kig beslist: de concurrentie wordt in goede banen geleid. Verstandiglijk waarschuwde de voorstel ler zelf reeds tegen overdreven verwachtin gen. Hij gaf toe, dat zijn artikel niet alles zal blijken te omvatten, wat onder het be grip oneerlijke concurrentie is te brengen en ook hij was, met de heeren Schim van der Loeff en Mendels, ervan overtuigd dat er teleurstelling .zou heerschen over de wer king van de wet. Doch dat zou het gevolg zijn van wat stellig is te voorspellen: dat de werking hoofdzakelijk eene preventieve zou wezen en dus niet ohder cijfers te bren gen, terwijl voor den rechter alleen de twij felachtige gevallen zouden komen. En daar. in zou, te oordeel en naar de traditie van onze rechtspraktijk, dan vaak vrijspraak volgen. Maar al wat door dit wetsartikel zou worden voorkomen dat zou men niet zien. Toch zal dat de hoofdzaak wezen. Deze redeneering was zoo juist, dat zelfs mr. Mendels zweeg en de Kamer het arti- kel-Aalberse zonder verder debat goed keurde. P. S. Naar wij vernemen heeft mr. Levy een slechten nacht gehad. Op beide oorlogsterreinen blijft de toestand onveranderd. Gevechten in de lucht. Vliegeraanvallen. De Sultan van Turkije heeft den titel van „Ghazi", overwinnaar, aangenomen. Van het Westelijk oorlogs terrein. Omtrent de krijgsverrichtingen aan den Yser bevatten de communiqué's weinig nieuws. He.t blijkt met vrij groote zekerheid, dat do Duitschers zich op het door hen ver overde terrein weten te handhaven. Gemak, kelijk zal het niet vallen hen daar weer uit te drijven. Het lot van Hartmannsweilerkopf lijkt een raadsel; beide, Franschen en Duit schers, beweren den top in 't bezit te heb ben. Hier, gelijk elders, blijken de krach ten der tegenstanders tegen elkaar op te wegen. Volgens het laatste Fransche communi qué hebben Fransche vliegtuigen 32 bom men laten vallen op het station te Bollwil- ler en 300 op het station te Chambly. Op de luchtschiploods te Friedrichsha- fen wierp een Fransch vliegtuig bommen. De vlieger zag, zegt het Havas-Bureau, een rookwolk uit het dak van de loods opstij gen. Volgens de Fransche berichten is de Zeppelin, die een week geleden bommen in Duinkerken heeft geworpen, door het Fransche geschut zwaar beschadigd en ge heel buiten gevecht gesteld. Het is tusschen Brugge en Gent in de boomen gestrand. Verder meldt het communiqué verschil lende gevechten tusschei} vliegtuigen. Aan beide zijden werden eenige vliegeniers naar beneden, geschoten. Van hei Oostelijk oorlogs terrein. Op het oostelijk front is de algemeene toestand onveranderd. „Aan het front in Russisch-Polen en in de Karpathen werden in verscheidene sec toren hevige artilleriegevechten gevoerd. De Oostenrijksche artillerie vuurde met zeer goede uitwerking tegen een Russisch mu nitiedepot. In het Opordal trachtte de vij and na een artillerievuur van vele uren 's nachts een aanval te doen op de hoogte- stellingen van onze artillerie. Deze werd echter na een korten strijd over het geheele front afgeslagen", aldus meldt Wolff" uit Ween en. Oe aciie tegen de Darda nelles De speciale correspondent der „Vossi- sche" beschouwt de eerste groote landings poging aan de Dardanellen als volkomen mislukt. Op Europeesch gebied is geen en kele Engelschman of Fransehman meer. Zij werden deels in een bajonetgevecht afge maakt of gevangen genomen. Slechts nabij Kumkale staan nog vijanden, wier verdrij ving binnenkort verwacht wordt. Het ge heele verloop der gevechten bevestigt de opvatting, dat een succesvolle landing bij de sterkte en strijdvaardigheid der Turken onmogelijk is. De vijand ieed hevige ver liezen. De generalissimus Hamilton schrijft de oorzaak van den tegenslag toe aan on voldoende verkenningen door de vliege niers, die omtrent de sterkte der Europee- sche en Aziatische kustverdediging verkeer de opgaven deden. Deze verklarin gen werden in de Parijsche vakkrin gen sceptisch opgenomen. Poincaré beriep een buitengewonen Ministerraad, die een kahneerende nota zal uitgeven. De „KJjlnische Zeitung" schrijft: De snel heid waarmede de landing plaats had, verdient erkenning. Zij herinnert aan de landing van de ver bonden troepen op de Krim ten Noorden van Sebastopol in 1854, waar meer dan 60,000 man in 3 uren werden ontscheept. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat de Geallieerden zich on-' danks voortdurenden tegenstand hebben genesteld aan den uitersten hoek van het schiereiland Gallipoli, van de baai van Eski Hissarlik tot den mond van het riviertje aan de andere zijde. Zij hebben ook alle aanvallen bij Sed el Bahr afgeslagen en komen voortdurend vooruit. De Turken hadden allerlei toebereidselen gemaakt om een landing te bemoeilijken; zij hadden prikkeldraad-versperringen on der zee aangebracht en diepe kuilen met spietsen op den bodem (wolfskuilen) in den grond. Maar de Geallieerden wisten er overheen te komen. De Sultan heeft den titel „Ghazi" of over winnaar aangenomèn, een titel die vroeger aan beroemde generaals, zooals Osman en Moekhtar Pasja, als erkenning van de diensten door hen in de oorlogen tegen de niet-Mohamedanen werd verleend. Verschillende Oorlogs berichten. Valsch gerucht. Het in het buitenland verspreide bercbt, dat de broeder des Keizers prins Heinrich in het buitenland zou vertoeven, wordt naar de „Korr. Nor den" meldt, door den prins in de „Chemn. Allg. Ztg." tegengesproken. Daarin heet het: In antyvoord op uw brief van 15 April, die door een inspectiereis in Vlaanderen mij eerst heden onder de oogen kwam, ver oorloof ik mij u mede te deelen, dat ik den mij door den opperbevelhebber aangewezen post van den eersten dag der mobilisatie tot nu toe heb bekleed en nog bekleed, alle geruchten van het tegendeel zijn verzon nen. De tweede oorlogsïeening. Tot den 28en dezer is voor de tweede Duitsche oorlogsïeening gestont een bedrag van 6751 millioen Mark, het dubbele van het geen vo,!igens die voorwaarden op dden ang gestort had moeten worden en drievierde van het totaal bedrag. Van het gestorte bedrag is slechts 492 millioen gestort door middel van voorschotkassen. De mislukte ontsnapping. Uit Parijs wordt aan de „Times" gemeld, dat elf Duitsche zeelieden in de Middellandsche Zee door een Fransche stoomboot zijn op gepakt. Zij behoorden tot in Barcelona liggende Duitsche schepen en hadden ge tracht in een klein zeilschip naar Italië te ontsnappen, ten einde naar Duitschland te kunnen terugkeeren. •Levensmiddelen voor vier jaar. De heer Gottschalk, een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar, die te Kopenhagen vertoefd heeft* heeft, volgens een telegram van daar aan de „Daily Mail" verklaard, dat de Duitsche rijkskanselier door bemiddeling van de Duitsche kamers van koophandel maatregelen had laten nemen, om voor vier jaar levensmiddelen in te slaan. In zijn lastgeving zegt de kanselier (al tijd volgens den correspondent van de „Daily Mail") dat de Duitsche natie zich op een zoo langen duur van den oorlog dient voor te bereiden. Gottschalk zou Maandag naar Zweden en Noorwegen ver trekken, om daar inkoopen te doen. Vrijstelling van belasting. De gemeen teraad van Oberursel besloot alle deelne mers aan den oorlog met een inkomen tot 3000 M. van alle gemeentebelastingen vrij te stellen. Er komen voor dezen maatregel 500 personen in aanmerking. Spionnage. Te Londen is een rijke Duitscher, Paul Selbach, op verdenking van spionnage tot 6 maanden gevangenis veroordeeld. De verdenking berustte, vol gens de „Times" hoofdzakelijk op het feit, dat S. over zeer ruime geldmiddelen be schikte, niettegenstaande hij een paar jaar geleden bankroet maakte. Een dame, waar mede hij samenleefde, kreeg 3 maanden. Selbach gaf aan het Prins Walesfonds 50 pd. en groote bedragen aan andere werken van liefdadigheid. De U 5. De geheele Oostenrijksche pers spreekt zonder in overdrijving te ver vallen haar genoegdoening uit over de dappere daad van den Oostenrijkschen on derzeeër „U 5", die een nieuw bewijs is voor de traditie van het offensief, zooals die in Oostenrijk-Hongarije leeft. Contrabande. Te Napels, aldus meldt het Havas-Bureau uit Parijs, is een Duitsch-Oostenrijksch contrabande-agent schap ontdekt; een groote voorraad rubber, voor Duitschland bestemd, is in beslag genomen. Oostenrijk en Italië. De „Mattino" puM'iceert een onderhoud met graaf Ap- peny die verklaarde: Oostenrijk wenschit niet meer dan zeehavens en vrijheid van beweging in de Adrdatische Zee. Hij wijst op het gemeenschappelijk belang van Oostenrijk en Italië tegenover het Sla- v.isch-Russisch gevaar en hoopt, dat Italië geen onbereikbare edschen zal stellen, óie de toekomstige solidariteit beider volke- ien tegenover de Panslavisten ztou ver zwakken. Anlwerpen's isolement opgeheven. Vol gens een bericht aan de „Tijd", is de iso- leering van Antwerpen thans opgeheven. Vanaf gistermorgen werden weer passen verstrekt. Voor de bewoners van Esschen en van de omgeving van Antwerpen zijn deze passen te Capelle verkrijgbaar. De verwoestingen in Yperen en Pope- ringhe. De „Times" verneemt uit Noord- Frankrijk, dat ten gevolge van de laatste gevechten de verwoesting van Yperen thans voltooid is. Do lakenhal is vernield, nau welijks een huis staat nog. Poperinghe heeft eveneens zwaar geleden. Het station, waar de Britsche gewonden in den trein werden gebracht, ligt in puin, zoodat het noodig was, dat de gewonden in de kelders der naburige huizen in veiligheid moesten worden gebracht. Stijging van den broodprijs. De brood prijs steeg in Engeland tijdens den ooi-log van 5,5 6 tot 8,5 9 pence de vier pond. Aan den anderen kant heeft een groote maalderij 300 pei-c. meer winst gemaakt dan verleden jaar. In Dorchester is de graanprijs hooger dan sinds den Krimoor- log het geval was. Bestrijding van het drankmisbruik. Lioyd George doolde in hot Engelsche Lagerhuis mede, dait maatregelen zullen worden genomen tegen het overmatig drinken door hen, die bezig zijn aan do productie van oorlogsmunitie. Aan de mi litaire overheid is opgedragen strenge controle op de café's te oefenen. Lloyd George zei de o. a., dat de over- wanning grootendcelts een quaestie was ■van materiaal en dat de tijd ziou komen, waarin de aanvallen der Geallieerden op grooter schaal dienden te geschieden en krachtiger dienden te worden Voortgezet. De vijand moet Vlaanderen en Frankrijk uitgedreven worden. (Luide toejuichin gen.) En wanneer die tijd gekomen is moet de munitievöorraad grooter zijn dan ooit te voren. Daarom dient ieder ander belang en genot achtergesteld te worden. Rouw in Canada. Volgens de Londen- sche correspondent van „Morgenbladet" zijn in geheel Canada van het Oosten tot het Westen -alle vlaggen ha' fstok geïue- schen, naar aanleiding van de zware ver- lieizen door die Canadeesche hulptroepen bij Yperen geleden. Nog nooit heeft zulk een diepe ontroe ring in Canada geheersoht. Uitvoerverbod van boter. De regeering van Nieuw Zuid Wales verbood den boter- uitvoer wegens kleine voorraden. Admiraal Turkow. De „Frf. Ztg." verneemt nader uit Petersburg, dat admi raal Turikow, commandant van de Ooat- zeevloot, plotseling is overleden, hetgeen aou wijzen op eeji catastrophe met een slagschip. Generaal Myrbach. Volgens den oor logscorrespondent van de „Neue F re ie Presse" is, naar Wolff" aan eenige bla den seint, op 22 dezer de Russische gene raal baron Myrbach, een Koer'ander, ge-, vallen. Hij was blijkbaar bij het rijden langs zijn ilnies verdwaald, was voor do Oostenrijksche voorposten gekomen cn is door een geweerschot gedood. Spanje en Engeland. Het „Berliner Tageblatt" bericht dat de Spaansche po liticus en oud-minister Azcarate te Ma drid in een redevoering verklaarde dat Spanje naar het bezit van Gibraltar moet streven, daar anders tusschen Spanje en Engeland nooit een oprechte vriendschap kan bestaan FEUILLETON. 27) HEREENIGD. XV. De arme Marah Rocke had zich met stille berusting in haar lot geschikt. Zij had geleend haar plicht te doen, dag aan dag, en de toekomst geheel en al aan te bevelen in Gods hand. Sinds dokter Day zoo vriendelijk en troostend met haar gesproken had, had zij nieuwen moed gekregen. Na alles gereed te hebben gemaakt vcor Guido's terugkomst,zat Marah op dezen avond op haar stoel, bezig met eem hand werlkje. Zij Verwachtte Guado niet vóór zeven uur en keek daarom niet naar hem uit. Maar de jongeman had zóó hard geloopen dat de pendule nauwelijks half zeven had gewezen, toen de tuinpoort openvloog en aanstonds daarop Guido, met een van blijdschap stralend gezicht het vertrek binnen kwam geLoopen. Hij omhelsde zijn moeher en kuste iiaar hartstochtelijk. Daarna, op een stoel i.aast haar neervallende, haalde hij diep adem. Guido, jongen, wat is er? Hoe komt ge zoo opgewonden? Ge zijt heelemaal van streek! Omdat ik van huiis g.inig als een bede- bar en nu ik terugkom, een schat mede- -ng. waarvan u geen denkbeeld hebt! r:eP Guido uit. Wat meent ge daar in 's hemels naam mee? riep Marah, terwijl haar ge dachten onwillekeurig zich richtten naar ta'- Warfield. Moeder, antwoordde Guido, en nog nooit had zij zijne oogen zoo zien glanzen, nog nooi't had hij haar zoo mannelijk toe geschenen als dit oogemhlik. Moeder, het cis uit met onze zorgen! Ons huis iis in de toekomst op Willow Heights! Luister! En in vliegende haast vertelde de geluk kige jongeman aan zijn moeder, waartoe dokter Day en zijn dochter hadden be sloten en van minuut tot minuut werden hare gelaatstrekken levendiger en stra lender, en zij vouwde daarbij de handen als tot een stil dankgebed voor de zicht bare genade, welke de Hemel hu» bewees dn hun troostelooze verlatenheid. Moeder, aldus eindigde Gudd'o zijn verhaal, gij moet Tiet doen; de dokter en miss Klara verlangen er zóó naar dat gij komt, dat gij hun aanbod onmogelijk kunt afstaan! Marah zat sprakeloos; geen woord, dat haar gevoel uitdrukte, wilde over haar lippen. En gij? vroeg zij eindelijk. Wat moet er van u komen, als ik dit huis verlaat en naar Willow Heights verhuis? O moeder^ dat is geen bezwaar! De do kite r wil, dat, wanneer ge zijn aan bod aanneemt, ik ook naar Willow Heights kom, dan heeft hij zijn jongen assistent altijd bij zich, zooals hij .zegt. Marah glimlachtte origeloovig. Ik begrijp het niet, Guido, maar één ding weet ik wel, zulk een man als dokter Day leeft er op de wereld maar eens in de honderd jaar! In de duizend jaar,, moeder! verze- ikerde de jonge main. En dan zijn doch ter moeder, ge moet miss Klara eens zien. Hét is een enged van schoonheid en goedheid. Overal waar zij gaa't, is het dicht en warm; zij verovert het hart op het eerste oogenblik! Zij heeft een glim lachje over zich als een Lentedag, als een gouden zonneschijn! Zijn bewondering was zóó groot, dat hij zijn tong niet in bedwang kon houden. De weduwe glimlachte om zijn geest drift, en, haar glimlachen ziende, vroeg hij: Hè, moeder, ge doet het, nietwaar? Ik weet het niet. Het komt zoo plot seling en onverwacht en ik moet tijd heb ben om na te denken, antwoordde Marah peinzend. Laat mij er eens over denken tot morgen vroeg. Ik moet, alvorens een besluit te nemen, eerst eens met Onzen Lieven Heen raadplegen. Hij, zonder wiens toedoen, geen musch van het dak valt, zal mij leiden en het goede doen kiezen! En de avonid verliep en de nacht daalde neder op het stille huis van Marah Rocke en met den nacht een vrede, zooals de arme vrouw er in langen tijd geen ge kend had. Den volgenden morgen na Wet ontbijt gaf Marah haar zoon hare beslissing. Guido, zedde zij, ga den dokter ant woorden, dat iklpm ten diepste dankbaar ben voor zijn goedheid en vriendschap, maar dat ik mijn eenvoudig thuis niet zoo plotseling kan verbaten, doch voorloopig voor een maand gaarne naar Willow Heights wil komen. Als ik daar mijn plicht vervullen kan, goed, dan zal ik er blij ven; zoo niet, dan keer ik naar huis terug! Heel wijs van u, moedertje! Dan breekt gij de brug niet achter u af! riep Guido, en terwijl hij zijn moeder een goe den morgen! toeriep, ging hij aanstonds het pad op, naar Willow Heights. Dokter Day was met de beslissing zeer tevreden en Klara toonde zich er door in de wolken. Beiden smaakten hetzelfde gelukkige gevoel, aan een arme verlatene vrouw een tehuis te kunnen bieden en harten, die voor haar van deelneming klopten. Den volgenden morgen had mistress Rocke haar zakten geregeld, om hare wo ning te kunnen sluiten en haar nieuwe plichten te kunnen gaan vervullen. Klara heette haar hartelijk welkom op WilLow Heights en wees Waar en Guido •eenige mooie, lichte en luchtige naast el kaar gelegene vertrekken aan ten ge- fa ruike. Zoo aanvaardde Marah haar werkkring en Guido sloeg met angstige bezorgdheid zijn moeder gade, om te zien of hare krachten ook toereikend waren voor de taak, welke zij op zich genomen had. Tot zijn onbeschrijfelijke vreugde bemerkte hij, dat zij dagelijks meer en meer op leefde en opgewekter en vroolijker werd; dat. in huis alles door hare zorgen .nieu wen glans verkreeg ern dat dè' dokter en diens dochter zijn geluk daarover op de meest sprekende wijze cleetden. Zoo verliepen de dagen op Willow Heiglits stil en gezellig. Terwijl de dokter met zijn jeugdigen leerling in zijn biblio theek studeerde, bracht Klara uien door in Marah Rocke's gezelschap. Het hart van het jonge meisje gevoelde zich tot de goede vrouw machtig aangetrokken, en zij liet zich door haar inlichtingen en les geven in' alles wat de keuken en de huis houding betreft en nam die lessen even gaarne en dankbaar aan als de jong0 stu dent die van den erns-tigeri geleerde. 's Avonds vore enigden de vier pe rsonen zich tot een gozeUigen kring bij den schoorsteen, en Guido of de dok/ter los uit eenen of anderen dichter jets voor of Klara speelde op het klavier, terwijl zij er nu en dan bij zong. Guido meende dan eem engel te hooren zingen. Zoo volgde de eene dag op den anderen. Guido had soms eem gewaarwording, alsof hij een heerlijk schoonen droom droomde, waaruit hij hang was te zullen ontwaken. Willow Heights scheen hem een paradijs toe, de bewoners er van en gelen en zijn eigen leven hemelsche zalig heid! XVI. Onder leiding van Marah Rocke ging .in de huishouding van den dokter alles stipt regelmatig en dokter Day verklaarde meermalen dat hij niet begreep hoe hij to>t dusverre had kunnen leven zonder mistress Rocke en Guido. Klara was het daarmede natuurlijk geheel eens en zij voegde er bij dat, hoe ook het verbedene mocht geweest zijn, voor de toekomst moe der en zoon onontbeerlijk waren voor het geluk en de gezellige omgeving van den dokter. Guido ging met zijn studie goed voor uit, daarbij aangedreven door de edelste beweegredenen die een hart slechts in geestdrift kunnen zotlten: liefde tot zijn moeder, aan wier zorg hij eere wenschte aan te doen; dankbaarheid jegens zijn beschermer, wiens groote goedheid hij waardig wilde beantwoorden, en bewon dering voor Klara, naar wier achting hij streefde. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1