BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL IVIARE 36. Nederland en de Oorlog. De tweede circulaire van minister Posthuma. Naar aanleiding van de nieuwe levens middelen-circulaire van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft te Zaandam onder leiding van den burge meester van Zaandam, den heer K. ter Laan, een bespreking plaats gehad tusschen de besturen van negen Zaansche gemeen ten. Geconstateerd werd, dat de nieuwe voorschriften zeer veel administratie met zich medebrengen; toch achtte men ze wel uitvoerbaar. Een broodverordening zal worden vastgesteld, terwijl de noodige controlemaatregelen genomen zullen worden. Medegedeeld werd, dat de bakkerspa troons in Zaandam zich met den inhoud der circulaire hadden vereenigd en zich bereid verklaard de zaak zooveel mogelijk tot goede uitvoering te brengen. Men betreurde het evenwel, dat men zich alleen tot ongebuild meel had be paald. In de Dinsdagochtend te 's-Gra\enhage gehouden conferentie tusschen de gemeen tebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden, .teneinde vast te stel len, welke gedragslijn in zake de verkrijg baarstelling van goedkoop ongebuild brood door genoemde steden gevolgd zal worden is, naar het „Hbld." meldt, nog geen defi nitieve beslissing genomen, doch men zal a.s. Zaterdag opnieuw te 's-Gravenhage sa menkomen, teneinde nader van gedachten te wistselen. Het „Hbld." deelt verder mede, dat ten stadhuize te Amsterdam een bespreking be treffende dit onderwerp heeft plaats ge had, waaraan op uitnoodiging van wethou der Wibaut deelgenomen werd door den voorzitter der Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, het dagelijksch be stuur der Amsterdamsche broodbakkerspa- troonsvereeniging De Voorzorg, het dage lijks bestuur der R. K. broodbakkerspa- troonsvereeniging St. Clemens, en den voorzitter van het comité van broodfabri kanten en bakkers in de Israëlietische wij- kern Het ligt n.l. in de bedoeling van den wethouder, de beschikbaarstelling van het door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel in uitzicht gestelde goed- koope brood in geenen deele het karakter te doen dragen van een „brood-bedeeling" en dus niet hen, die zulk een brood zullen .wenschen te betrekken, te noodzaken het op een door de gemeente vastgestelde plaats af te halen. Daartoe achtte de wethouder het wenschelijk, de bakkerspa troons-organisaties te Amsterdam in den arm te nemen, en haar bestuurderen de vraag voor te leggen, of zij bereid zouden gevonden worden, hun medewerking te ver- leenen, teneinde het goedkoope ongebuild __hrnruL_nn.de mrtyIJ/.c ondGT^ de bevolking te verspreiden. Hierbij werd door den wethouder vooropgesteld, dat voor den door den minister vastgestelden prijs van 12 cent per kilo, het brood bij het publiek zou moeten worden thuisbezorgd. De ter vergadering aanwezige bestuurs leden verklaarden zich tot de gevraagde medewerking bereid, waarna uiteengezet werd, hoe de wethouder zich den te schep pen toestand had voorgesteld. Wethouder Wibaut deelde mede dat hij voornemens is, wanneer de nieuwe bruin- brood-verkoop een aanvang zal nemen, te gelijkertijd het bakken en verkoopen van andere soorten bruinbrood niet meer toe te laten. Dezen maatregel meent de wethou der te moeten nemen, omdat gevreesd wordt, dat van het door de gemeenten te leveren goedkoope ongebuild meel een ge deelte zou egbruikt kunnen worden, om tevens de duurdere (met tarwebloem ver mengde) soorten bruinbrood te bakken. In kleine gemeenten kan een dergelijke over treding door nauwkeurige vergelijking der ingekomen broodkaarten met de in de bakkerijen aanwezige voorraden (door de gemeente geleverd) ongebuild meel, voorko men worden, doch voor de groote gemeen ten wordt een dusdanig contróle onuitvoer baar geacht. Meel- en broodprijzen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden: Ik heb de ©er u <to berichten, dat met ingang van 1 Mei a.s., in afwijking van voorgaande regelingen, door imij is be sloten: 1. den prijs van tarwebloem (gebuild, inlandsch uitsluitend één soort) te stellen op f23.25 per 100 K.G.; 2. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 18.50 per 100 K.G. 3. dat de onder 1 en 2 vastgestel.de prij zen zijn netto, contant aan fabriek, molen of magazijn voor bakkers en dergelijke verbruikers; en dat tusschenpe-rsonen op verzoek een reductie moet worden toege kend. als is aangegeven in mijn circulaire van 23 Maart j.l. no. 1200 1/6; gebuild tarwe-w ate rb rood op 25 cents; gebuild tanvewaterbrood, gebakken on der rabbinaal toezicht, 26V6 cents. De prijzen van andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid. Goedkoop varkensvleesch. Men schrijft aan de „Tijd": Zooals men weert, as sedert een week de bepaling in wenking, dat exporteurs van varkensvileeech vergunning tot uitvoer hébben, mits zij 50 pCt. van de geëxpor teerde hoeveelheid beschikbaar stellen voor de binnenlandsche consumptie, tegen «en slachtprijs van 80 cent per kilo. Welke werking heeft dat nu gehad op de binnenlandsche markt? Men oordeel©. Te Amsterdam waren eergisteren de prijzen der varkens le eoort. 88 k 92 en 2e soort 70 a 87 cent per l-.i'v. Ti whrai to Rotterdam de prijzen 94 ct. voor le, 88 ct. voor 2e, 80 ct. voor 3e en 74 78 ct. voor 4e soort. Te Alkmaar betaalde men 88 k 94 ct. Gisteren waren de prijzen te Pur- merend 90 a 98 ct. per kilo, aljes levend gewicht. In verband met de Regeeringsmaatre- gelen is het zeker niet te verklaren, waar de exporteurs bij (marktprijzen van bij en boven de 90 ct. de beesten vandaan halen, die ze schoon aan den baak voor 80 cent aan de 6lagers verkoopen moeten. Voor het oningewijde publiek is het mis schien dienstig, er op te wijzen, dat het aan het Regeeringsvoorschrift niets hoe genaamd zal hebben, omdat, zoo als men ziet, de marktprijzen tóch niet dalen. l#it komt hier vandaan, dat er aan de export- slacht enorm verdiend wordt en de var- kensmesters, die niet van vandaag of gis teren zijn, him varkens vasthouden, we tende, dat de exporteurs zo koopen moe ten, nu de buitenlander de grove prijzen betaalt, omdat hij de Hollandsche varkens eenmaal hebben wil. De exporteurs moe ten uit de winst, die zij maken, het ver lies dekken uit den gedwongen verkoop aan de binnenlandsche consumptie. De verhoudingscijfers en de slachtprijs, door de Regeering voor een maand voor geschreven, zullen het publiek niet baten. Het weinigje, wat de slagerij van de ex porteurs kan krijgen, is een vlieg in den brouwketel; iedereen kan op zijn vingers narekenen, dat een slager, die voor schoon gewicht van een enkel dier, waar van dan nog kop en pooten afvallen, 80 ot. moet betalen, zijn verkoopsprijs niet kan verlagen, wanneer hij de groote mas sa van zijn slachtdieren tegen de hooge marktprijzen voor levend gewicht moet in- koopen. A\s de minste soort vette varkens te Amsterdam nog 70 a 87 ct. per kilo aan de markt kosten, dan kan het vleesch on mogelijk voor 80 ct. ingekocht worden, tenzij met verlies en zoolang de halve maatregel der Regeering duurt-, zal de toegift der exporteurs niet anders uitwer ken dan het hoog houden der marktprij zen. Voor een goed deel is ook het publiek in ons land de schuld, dat de vleeschprij- zen zoo hoog zijn. 1-Iet verliangt n.l. steeds zulk fijn goed, dat de mester daaraan ge wend js geraakt.. De magere varkens, die men in Duitschland en Engeland eet, daar trekt de Nederlander den neus voor op. Bij de runderslacht gaat het evenzoo. Wij zijn hier in ons land echte lekkerbek- jes en nu het buitenland, dat vroeger een agrarische politiek voerde eoi onzen uit voer onder allerlei dwaze voorwendsels belemmerde, thans uit nood en gebrek zijn grenzen wijd openzet en grof geld betalen wil voor een Hollandsch boutje, moeten wij 'deelen in de schade der concurrentie. liet zal goed zijn, wanneer het publiek zich van de Regeeringsmaatregelen geen •illusies maakit. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Aan den heer Penningmeester van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 werd door bemiddeling van de Javasche Bunk telegrafisch opnieuw een bedrag van f ijiO.000 De president van den Duit- schen Rijksdag te Am sterdam. Naar do Msb. verneemt bevindt de presi dent van den Duitschen Rijksdag, dr. Kempff, zich op het oogenblik te Amster dam. Hij heeft voor eenigc dagen zijn intrek genomen in het Victoria-hotel. Het verkeermet Engeland. Naar aanleiding van het bericht, dat alle Engelsclie havens gesloten zijn, verneemt de „N. R. Ct." nader van het Engelsche consulaat te Rotterdam, dat daar alleen bekend is, dat het verkeer tusschen Enge land en Nederland i's stop gezet. Het Engelsche stoomschip Copenhagen, van de Great Eastern, is gisternamiddag 3 uur met de post aan boord van Harwich te Hoek van Holland aangekomen. Vr ij stelling van gemobi- liseerden. Op een vraag van den heer K. ter Laan omtrent vrijstelling van dienst van ge- mobiliseerden tot deelneming aan de vie ring van den a. s. 1 Mei-dag. (Ingezonden 15 April 1915:) „Zijn de ministers van Marine en Oor log bereid, hun medewerking te verleenen. teneinde, voor zoover de dienst het toelaat," aan de gemobiliseerden, die dit wenschen zooveel mogelijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de viering van den a. s. 1 Mei-dag?" hebben de heeren Rambonnet en Bos boom, ministers van Marine en van Oor log, het volgende geantwoord. (Ingezonden 28 April 1915): „De viering van feestdagen is voor de zeemacht geregeld, in het reglement op den inwendigen dienst. Afzonderlijk (Re- cueil Militair 1912 bladz. 868) is voor de landmacht aangegeven welke kerkelijke feestdagen zijn aan te merken als feest dagen, bedoeld in de laatstgenoemde re glementen. Aangezien de bestaande regelingen den 1 Mei-dag niet als feestdag kennen er in de tegenwoordige omstandigheden geen aanleiding ligt om van die regelingen af te wijken, kan de gevraagde medewerking niet worden verleend." Zoo'n antwoord was natuurlijk te ver-, wachten. Dat de gevraagde vrijstelling zou worden verleend, zal toch wei niemand de andere. Dankbaarheid. Reuter seint uit Londen d.d. gisteren: Gedurende de debatten over de begroo ting van het Departement van Posterijen in het Lagerhuis sprak Hobhouse, onder luide toejuichingen de erkentelijkheid van Engeland uit jegens de Nederlandsclie Re geering voor haar kostelijke bemiddeling bij het doorzenden van telegrammen van en aan krijgsgevangenen in Duitschland. Katoen. Volgens te Amsterdam ontvangen parti culier telegram, heeft de Britsche Regee ring den uitvoer van katoen uit Liverpool naar het continent verboden, met uitzon dering van Rusland, Frankrijk, Spanje en Porugal. (Hbl.t) Blik. Bij Kon. besluit van 28 April 1915, is de uitvoer van blik in bladen en van onge vulde blikembalilage verboden. Uitvoer van pootaardap- pelen. De uitvoer van pootaardappelen is tot 10 Mei toegestaan, mits bij verzending in voor verzegeling vatbare spoorwagens. De lading moet geschieden onder ambte lijk toezicht en daarbij wordt gecontroleerd dat de aardappelen niet zwaarder zijn dan 40 gram per stuk. De zending van Mgr. Nolens. Een correspondent van de „Msbd." dd. 28 April uit Rome: Naar ik verneem, is Mgr. Nolens, die men in het Vaticaan met bijzondere wel willendheid ontving en die op de bij het aanhangige vraagstuk betrokken kringen een uitnemenden indruk maakte, over het verloop zijner zending volkomen tevreden. Hij heeft het vraagstuk met den kardi naal-staatssecretaris en den Paus uitvoe rig besproken, zoodat men dezerzijds de hoop koesteren mag, dat de aangelegen heid tot stand komen zal. Mgr. Nolens, die dezer dagen Rome ver laat, komt dus niet voor den betreffenden post in aanmerking. Korte Kroniek. De componist J. P. J. Wierts mocht van H. M. de Koningin dankbetuiging ontvangen voor de aanbieding van zijn werk „Gebed voor onze Koningin", voor mannen- of gemengd koor met bariton solo. De voorjaarspaardenmarkt te Rotter dam zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 21 Mei. In de Zaterdag gehouden algemaene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij de Katholieke Illustratie, werd het dividend, coupon no. 14, vast gesteld op 37a pc*- Als commissaris werd herkozen de 1 eer heer Mr. E. van den Bogaert, advocaat en procureur te Amsterdam. Het stationsemplacement te Zaandam wordt belangrijk uitgebreid en verbeterd. Ook de Amsterdamsche straatverlich ting zal beperkt worden; de lantaarns om de andere uit. Het voorstel van B. en W. van Delft om den gasiprijs te verhoogen is door den Raad verworpen. Gemengde' berichten. Een ongeluk met een groot gclnk. Men schrijft aan de „Preanger-Bode": De vorige week Ijad dc heer M. het ongeluk, uit een dogkar te valloi,i boaoordo «io.h daarbij «ug «r umiig en werd verbonden in het huis van den heer Ten K. te Krekot, voor wiens woning het drama zich had afgespeeld. Dit was des middags om 1 uur. Den volgenden morgen kwam hij bij den heer Ten K. terug en vroeg in zeer geagiteerden toestand, of hij soms een pakje bankpapier had gevonden, daar hij toen het ongeluk gebeurde f80.000 bij zich had om naar de Escompto te brengen. De familie Ten K. wist eerst niet wat ze er aan had en dacht bijna aan een strik, dien men hen wilde spannen, daar zij geen van allen bankpapier hadden gezien. Het antwoord op de vraag, hun gesteld, luidde dan ook beslist ontkennend. Doch toen men ging zoeken werd het pakje bankpapier ter waarde van niet minder dan f 80.000 gevonden in hetgras bezijden den grooten weg, waar dagelijks honderden menschen passeeren, en het langer dan 18 uren had gelegen. Een vorstcljjk inbreker. Het „Bat. Nbl." deelt mee, dat te Batavia een kleinzoon van den sultan van Boni betrapt is bij een poging tot inbreken, op klaarlichten dag. Inbraak. Te Huizen is hedennacht in gebroken in het huis van W. H. Een kabinet is vernield, een zilveren knip van een kerk boek gescheurd en voor f 200 gestolen. Misdaad! Men meldt uit Vlissiugen: Het lijkje van den 13-jarigen jongen, die in de buitenhaven te Vlissingen is verdron ken, is door de politie in beslag genomen, omdat aan misdaad wordt gedacht. Een ontvluchte Fransclie krijgsgevangene. Gisternacht werd te Enschede door de marechaussee aangehouden een onderofficier van het Fransche leger, die te Munster i/W. in het interneeringskamp gevangen was ge weest. De jonge man, afkomstig uit Parijs en werktuigkundige van beroep, is naar Rot terdam overgebracht, van waar hij zich naar Amerika wil begeven, aangezien hij van den oorlog genoeg heeft. Omtrent zijn vlucht vertelde hij het vol gende Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur wist hij 't gevangeniskamp te Münster i/W. te ont vluchten in het bezit van een door hem ge- teekende kaart, waarop alle wegen tot de Nederlandsclie grens in bijzonderheden ston den aangegeven. De afstand van plm. 76 K.M. was door hem afgelegd met een snelheid van gemiddeld 5 K.M. per uur. Een gedeelte bosch moest hij doorkruipen, waarvoor eenige uren noodig waren. Bij een spoorlijn, die hij moest passeeren, werd hy opgemerkt doch wist doordien hij opgaf eenige opmetingen aan die lijn te moeten verrichten, alle arg waan te overwinnen, vooral ook wijl hy de Duitgche taal volkomen meestér was en een spoorwegpet droeg. Een zucht van verlichting, zoo zeide hij, ontsnapte hem, toen hij een brievenbus pas seerde waarop de woorden „Je maintiendrai stonden. Het bleek dat hij in het bezit was van 250 francs aan goudgeld en 70 Mark Duitsch geld. In zijn onderkleeding waren genaaid het eerste blad van zijn militair zakboekje en een identiteitsbewijs. Over den prijs. Gisteren is een Legin van staking uitgebroken aan het slacht huis te Rotterdam, daar tusschen een 35- tal slagersknechts en de Rotterdam:>eiie Spekslagersvereeniging een geschil ont stond oVer den prijs waarvoor de door de Regeering beschikbaar gestelde varkans geslacht moesten worden. De patroons stelden dien prijs op 50 cents, terwijl de knechts R0 ©ischten. Het einde was. dat een deel der slagers knechts door anderen vervangen werd en de overigen aan het werk gingen tegen den door de patroons bepaalden prijs. Op heeterdaad betrapt. Gisteravond ie hij de firma Van Mantgem, aan den Singel te Amsterdam, een inbreker op hoe terdaad betrapt. Geboeid werd hij naar een politiebureau overgebracht. Rampen en Ongevallen. Te Lienden is uit den Rijn opgehaald het lijk van een manspersoon, naar schatting 45 jaar oud. Het verkeerde in verregaanden staat van ontbinding en vertoonde geen kenteekenen van geweld, zoodat dadelijk tot begraven overgegaan is. Bij de firma Peek en Cloppenburg te Rot terdam brak gistermiddag de liftkabel waar door de lift van 6 meter hoog viel. De 27- jarige kleermakersknecht M. J. T., die er in zat, bekwam ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het ziekenhuis gebracht. Voor eenige dagen werd in een elee- trische houtzagerij te Eijsden de 36-jarige timmerman L. L., door een van een machine vliegend stuk hout zoo aan het hoofd gewond, dat een der oogen als verloren moest worden beschouwd terwijl er bovendien een schedel- fractuur ontstond. De ongelukkige is thans in het hospitaal te Maastricht overleden. Dinsdag is te Heer-Hugowaard de boer derij, bewoond door den heer S., eigendom van den heer J. K., te Beverwijk, door brand geheel in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Te Barsingerhorn is Dinsdagnacht het gebouw van de coöperatieve ansjoviszoutcrij afgebrand. De oorzaak is niet bekend; ver zekering dekt de schade. Te Borger is Dinsdagavond het huis van den wagenmaker J. G. S. door brand vernield. De aangrenzende werkplaats met machines en materieel bleef behouden. Alles was verzekerd. Gisteren nacht is de stal van den stal houder De Jong aan het Stationsplein te Hilversum met de bewoning, welke eerst Dinsdag betrokken was, geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Men meldt uit StadskanaalGisternacht is brand ontstaan in het café van den heer Wessels. De handspuiten waren wel spoed g ter plaatse, maar konden weinig uitrichten. Het café brandde geheel uit. Het vuur sloeg weldra over naar de belendende përceclen: het vrij groote hotel van den heer Dopper en het heerenhuis, bewoond door den heer Tempel. Beide panden werden mede een prooi der vlammen. Bij het instorten van een muur raakten twee menschen daaronder be dolven, maar konden gelukkig tijdig te voor schijn worden gehaald, zoodat zij slechts lichte verwondingen bekwamen. Een 40-tal Belgische vluchtelingen, die in het hotel vertoefden, zijn in het café van den heer Wolters ondergebracht. Verzekering .dekt de schade. Dinsdag is te Zwartemeer (Emmen) het lijk van den blinden J. T. uit het kanaal, waarin hij gestrompeld moet zyn, opgehaald. Belegde boterhammen. Men schrijft uit Venlo aan „Qe Gelderlander." Onze tijd biedt een uitstekende gelegenheid om het aantal smokkelaarslisten tot in het oneindige op te voeren. De vorige week werd door de grens wacht in den omtrek onzer stad een persoon aangehouden, die herhaaldelijk de grens passeerde, altijd vergezeld van een Hipke portie boterhammen „voor eigen gebruik.'' Toen men deze echter eens aan een nauw keurig onderzoek onderwierp, bleken ze tc zijn belegd metlappen zoolleer. Het allernieuwste oorlogsbrood werd natuurlijk in beslag genomen. Ambachtsschool en Vakavondschool. Hedenmiddag om haif drie luield de Ver eeniging „de Ambachtsschool haar jaai- verg adering. Aan het jaarverslag over het jaar 1914 ontleenen we het volgende: Het jaar 1914 was voor de vereeniging een jaar van bloei, het aantal leerlingen nam toe en de onderw i j svakken werden vermeerderd, terwijl door het inrichten van een parallelklas voor de smeden- bankwerkers aan de groote aanvraag tot plaatsing kon voldaan worden. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: G. van Driel, voorzatter; L. van der Laan, onder-voorz.; P. F. C. Marks, 2de secr.; J. C. A Binnendijk, le penningmeester; P. A. Wernink, 2e penningmeester; A. M. Touw, P. Hoogenhoomi, A. van 't Riet. De Vereeniging heeft in het jaar 1914 18 leden en 7 begunstigers verloren, terwijl 25 leden toegetreden zijn. Dat jaar had eene uitbreiding van het onderwijzend personeel van de Ambachts school plaats. Gp 31 Dec. 1914 waren er 202 leerlingen, waarvan 152 uit de gemeente Leiden en 50 uit de buitengemeenten. In het einde van het jaar 1911 werd be sloten oen proef te nemen met de oprich ting van een avondcursus voor volwassen handwerkslieden, daar reeds meermalen ook in vroegere jaren, door belangstellen den daarop werd aangedrongen. Zoo werden van 15 Januari tot 15 Maart 1912 voorloop dg 2 avonden per week de lessen gegeven aan timmerlieden, meubel makers, metselaars,' steenhouwers, huis-, vuur- n rijtuigsmeden, machinebank- en construetiewerkers en vormers die den leeftijd van 20 jaar in 1912 bereikt hadden of zouden bereiken. Als schoolgeld werd aanvankelijk 50 ct. per maand vastgesteld, van 15 Oct. tot 15 Maart f 2.50 terwijl onvermogenden daar van vrijgesteld werden. Voor de voornaamste benoodigdheden voor het teeken- en practisch onderwijs zal de vereeniging zorgen. Voor den cursus 19141915 hebben zich 130 deelnemers aangemeld. Dit aantal is minder dan het vorig jaar, doch dit laat zich door de tijdsom standigheden verklaren. Overgangsexamens: Van de 2e naar de 3e klasse: M. Hanr naart, M. Jansen, J. van der Kooy, J. Stag- ter, A. J. Kloots, J. H. Krispijn, H. J. de Loos, C. Bulk, J. B. Hamminga, W. F. Broers, C. Kastelein, P. J. Wassenaar, S. van der Reek, H. A. Ratté, P. Wakka, G. W. van Bemmel, G. Anker, H. A. J. Bo- LLLL'A' i "■ij|Jg!l±'L■I'LIÜL! Ingezonden Medeüeelingen a 30 cent per r egel. DENKT OM 89 MEUBELMAGAZIJN termans, D. J. Bordewijk, II. van Harten» J. W. Maartens, J. W. Smit, F. G. Ro- 7ier, J. Erades, N. G. van Leeuwen, J. Th. Bergers, F. Kriek, J. W. Boehmer, Th. J. Kriek, K. Th. KraneveLcl, J. Kooien, P. H. H. Onstenk. C. Siuijter, W. van Zonneveld, J. Wessolman. Voorwaardelijk: A. A. J. Soup art, H. Musegaas, J. P. van Hemerik, A. G. Bizot, J. P. D. Lanoel, R. J. Visscher, A. Plu, L. den Holder, C. Verwey, C, van der Kruk, L. J. Paddenburg. Niet overgegaan 3 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: C. Burgij, G. Hillenaar, T. J. A. van Beukering, K. G. Hoogendoorn, G. Zwanenburg, J. van Iterson, J. v. Katwijk, A. G. Meiman, M. P. Gordijn, C. Stokhuijzen, J. W. van Dijk, C. J. J. Vos, A. van. der Voet, W. Brouwer, A. Moolenaar, J. Moolienaar, A. J. C. A. Sommiers, P. de Haan, H. van den Boogaard, A. Stigter, P. Tuinhof de Moed, A. van Weeren, H. Ratté, J. Neijen- huis, P. Bouter, J. van Rijn, A. Leget, D. Knotte, J. H. Bekkering, H. Vroom, G. J. v. d. Walle, J. G. Meijs. H. de Nie, A. Seriier, J. Hoorn, J. M. Kohschulte, G. Woudstra, H. Ranselaar, B. Broers, J. P. van der Zwart, J. van Es, D. Koet, L. van der Meel, A. Ouwerkefik, A. J. Falke, J. H. Vervat, G. J. Prooper, P. J. Wcer- lee, W. van den Broek, J. Jansen Hen driks. Voorwaardelijk: R. Kantebeen, W. Kok, B. C. LeefLang, T. VeEheul, M. H. Fon tein, W. Baks, J. Cornelissen, J. P. van der Velden, M. van der Linden, P. v. d. Walle. Niet overgegaan 11 leerlingen. In de le klasse -werden geplaatst 92 leerlingen. Met diploma ontslagen leerlingen. Timmerlieden: B. G. Vodègel, A. C. M. van Beukering, J. H. Botermans, B. C. Paddenburg, P. N. de Bruin, A. B. Beuk, H. van Riet, L. A. van Raam. Smeden-bankwerkers: J. Boogeveen, A. Ouwerkehk, J. Vermeulen, J. v. d. Heemst, A. v. Rosmalen, J. v. Heuven, J. H. Be nard, C. H. v. d. Bosch, J. Kuhler, A. H. Peter, W. C. v. d. Have, A. J. Broek, J. Stark, J. Oudshoorn, Th. Pleij, G. Klesser, H. v. d. Ouweelen, W. Kanbier, W. v. Oosten, P5i. de Jong, J. v. Bemmel, B. Schoondergang, W. Stigter, W. Boot, W. de Graaf, W. Bouman, A. Rekker, J. v. d. Henst. Schilders: J. W. Vodègel, C. L. v. Hel den. Debatingclub van „De Hanze". Gisteravond hield de heer R. W. Pelle voor de leden der debatingclub van „De Hanze" een beschouwing over Leiders annexatie-plannen. Spr. achtte deze plannen gerechtvaar digd, eerstens, omdat wij er niet zeker van kunnen zijn, dat Leiden in de toe komst geen gebrek aan grond zal krijgen, en vervolgens, omdat de in Leidens nabij heid wonende personen van Leidens in stellingen profiteeren. Daarna betoogde spr., dat z. i. zeer waarschijnlijk de di recte inkomsten der stad, de belasting-op brengst, tengevolge der annexatie niet zal dalen, en dat er ook geen vrees behoeft te bestaan, dat de indirecte inkomsten, de inkomsten der bewoners en bedrijven, zullen verminderen. De uiteenzetting, waaraan klaarblijke lijk veel studie was voorafgegaan en die zseer logisch was opgebouwd, moclit echter niet veel instemming verwerven. In het debat bleek ten slotte, dat bi ju a niemand der aanwezigen een overtuigd voorstander van de annexatie was. De discussie werd gevoerd op correcte wijze, de voor- en de tegenstanders van annexatie beschuldigden elkander er :iiet van op andere dan z a k e 1 ij k e motieven hun meening te hebben opgebouwd. Benoemingen, Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd tot deskundigen, voor de vak ken a—h, genoemd in het Kon. besluit van 11 Maart 1914 (St.bl. no. 148), in de -.•om- missiën, die ia 1915 belast zullen zijn met het afnemen van. de examens van apothe kers-assistent: in öe commissie Leiden: mej. C. B. Renaud, hoofd eener openbare school, en J. B. Meynen, .hoofd cener bij zondere school voor M.U.L.O., beiden te Leiden. Staking. Dinsdagavond vroegen een 40-tal werklieden voor het meerendcel jon-, gens, werkzaam aan de Constructiewerk- plaats, Machinefabriek en Grofsmederij,, v/h. van Egmond, twee cents loonsverhoo- ging. Toen gistermorgen op het verzoek nog geen direct antwoord kon gegeven worden, hebben deze werklieden den ar beid neergelegd. Na een conferentie tus schen de hoofdbesturen van de vakvereni gingen en de directie is hedenmorgen hst werk wederom hervat. Van arbeiderszijde deelt men ons mede: Gistermorgen is door 37 ongehuwde werklieden der firma Van Egmond en Co. te Zoeterwoude het werk gestaakt nadat op hun vraag om een loonsverhooging van 2 cent per uur, geen beslissend ant woord volgde. Deze staking is begonnen zonder de minste voorkennis der verschillende Me taalbewerkersbonden. Op verzoek der stakers hebben de orga nisaties gisteravond in het lokaal „Voor uit" een personeelvcrgadering gehouden- Door de hoofdbesturen werden cle stakers op 't onrechtmatige van hun daad gewezen

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2