De Oorlog. 6e JAARGANG No. 168T 9e EcidóelieSou^amt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering i het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2; cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Da ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1--5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ce»4 Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verbuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Vrouwenkiesrecht. Onze residentie verleent op het oogenblik gastvrijheid aan een zeer groot aantal dames uit oorlogvoerende en onzijdige landen, die daar een congres houden om te protesteeren tegen den oorlog en de grond slagen te leggen voor een duurzamen vrede. Daar valt niets tegen te zeggen. Willen le vrouwen ter bereiking van genoemd doel niet samenwerken met de mannen, b.v. in den Anti-Oorlogsraad aan haar het recht om afzonderlijk die heilzame actie te voeren, 't Is volkomen begrijpelijk en 't is zeer toe te juichen dat ook de vrouw den drang gevoelt om mede te werken aan het voorkomen van oorlogen en dat zij bij het aanwijzen van de middelen ter bereiking van dat doel haar denkbeelden wil propa- geeren. Maar des te meer valt het te betreuren, dat hee-1 dit Congres staat in het teeken van... vrouwenkiesrecht. De actie tegen den oorlog en voor een bestendigen vrede wordt niet gevoerd krach tens algemeen als waar erkende beginse len, doch wordt gebruikt als werktuig voor de propaganda van een strij dkwes- tie. En daarom verliest het congres beslist de sympathie van zeer velen, waarop het anders wellicht aanspraak had kunnen maken! BOSTE^LAPID. Mgr. Heijlen, aartsbisschop van Namen heeft een krachtig protest gezonden aan de Duitsche gouverneurs te Brussel en Namen. De Duitschers sloegen krachtige aanvallen der Geallieerden ten N. van Yperen af. In Champagne ver overden zij een Fransch steunpunt. hervatting van de actie tegen de Dardanellen, De Fransche kruiser „Léon Gambetta" door de Oostenrijksche duikboot 5 in den grond geboord. laatste Duitsche handelsstoomer in Australische wateren. Van het Westelijk'oorlogs terrein. Bij Yperen zijn de Duitschers door de inmiddels zeer versterkte bondgenooten 'Krachtig aangevallen, met het gevo'ig, aat zij Liz erne moestem ontruimen. (Lizerne aan den westkant van het Yserka- naa.l.Ook zijn zij op hun rechtervleugel raar het Noorden moeten terugtrekken, lï'en gedeelte van het behaalde succes is dus reeds verloren gegaan. De geallieerden doen thans woedende pogingen om de Duitschers van het ge wonnen terrein terug te dringen; voorloo- pig bepaalt zich hun -succes echter tot het tegenhouden van de Duitschers. Uit een rapport van Maarschalk French du Engelsche opperbevelhebber, blijkt, dat de Franschen het Sas (aan den oostkant van het kanaal) zouden veroverd hebben, een succes waarvan de Franschen .in nun eigen communiqués geen melding maken. Het rapport van maarschalk French spreekt nog van vorderingen bij St. Julien gemaakt. St. JuMen is de uiterste plaats door de Duitschers bij hun offensief in zui delijke richting bereikt. Het Fransch communiqué van gister middag meldt een succes voor de geallieer den. Volgens dat communiqué is de voor uitgang der Fransche en Enge'.sche troe pen voortgezet. De Duitschers leden, zware verliezen. In de nabijheid van het kanaal werdem meer dan 600 lijken van Duit schers geteld. De Duitschers lieten in han den der Franschen vele honderden gevan genen, onder wie verschillende officieren; zes mitrailleurs en twee mijnwerpers, be; nevens veel o-orlogsmaterieeï. Het Duitsche communiqué spreekt dit bericht tegen en zegt, dat de geallieerden mislukte aanvallen deden om de verloren stellingen te hernemen. In Champagne werd door de Duiteuhe troepen een Fransche versterkte stelling- groep bestormd, en genomen. De Fran schen leden zware verliezen,. Zestig onge- wohde Franschen, 4 machinegeweren en 13 mijnwerpers vielen in Duitsche han den, aldus wordt officieel uit Berlijn ge seind.- Van het Oostelijk oorlgos- terrein. Op het Oostelijk oorlogsterrein wordt 'Slechts ernstig gevochten in de Karpathen. Op de overige gedeelten van het front hadden slechts artillerie- en voorposten gevechten plaats. De actie tegen de Darda nellen. Belangrijker nog misschien, dn zijn. di recte, zoowel als indirecte gevolgen dan de strijd op het oogenblik op het Weste lijke oorlogsterrein "gevoerd, is hetgeen thans aan de Dardanellen plaats grijpt. Want gelukt de landing der Geaueerden op Galipoli en. wordt hierdoor de forcee ring van de Dardanellen slechts een quaestie van tijd, don verkrijgt de gehee- le oorlog onmiddellijk een volkomen ander aanzien. Gezien echter de ontvangen telegram men, moet men wol eenigszins twijfelen, of het deze maal althans wel geluk ken zal. De Turksche telegrammen, van zeer jongen datum spreken met groote be slistheid van het afweren van den aanval en daartegenover staan slechts vrij vage berichten van de geallieerden van onzeke- ren of vrij ouden datum. Generaal Liman von Sanders, die het Turksche leger aan de Dardanellen schijnt .aan te voeren, geeft de,' van Turksch standpunt op het oogenblik, gunstigst denkbare berichten. Echter is de aanval van den linker vleugel van de geallieerden juist de. ge wichtigste, daar een' succes van dezen de verbinding der Turken over land met het overige van het schiereiland zou afsnijden. Het Turksche Hoofdkwartier bericht: De vijand heeft zijn aanvallen op Kaba Tepe en de zuidkust van Gallipo'.i herhaald.Wij sloegen hem ook thans terug. Gisteren deed de vijand met nieuwe -troepen een aanval op de kust bij Ko^m- Kalé, maar werd genoodzaakt terug te trekken, waarbij hij drie machine gewe ren in onze handen moest laten. Aan het front in den Kaukasus deden de Russen gedurende den nacht een aan val op onze voorposten aan de grens ten noorden van Milo, maar werden met ver liezen aan hunne zijde afgeslagen. Van de overige ooriogstooneelen valit niets van belang te vermelden. Aan het ,,Berl. Tgbl." meldt men uit Genève: ,,Uit de hier uit Fransche bron bekend geworden berichten over de lan dingepogingen op het schiereiland Galili- poli, blijkt, dat op de gewichtigste punten geen Engelsche of Fransche afdeeling voet heeft kunnen vatten. De Fra®3che berichten gewagen van den moed der Turken in het handgemeen. Een protest. ,,Havas" seint uit Parijs: Mgr. Heylen, aartsbisschop, van Naman, heeft een krachtig protest gezonder aan de Duit sche gouverneurs te Brussel en te Namen over de Duitsche beweringen omtrent het optreden der franc-tireurs en de deelne ming der geestelijkheid aan oorlogsdaden. Het protest van den bisschop is vooral gericht tegen de bewering, dat Beigisohe burgers zouden hebben geschoten, terwijl de Duitsche soldaten zich waardig gedra gen en zich aan geenerlei wreedheid schut- dig zeuden hebben gemaald. Hij somt die wreedheden nauwkeurig op en verhaalt hoe mannen vermoord wer den dn tegenwoordigheid van hunne echt- genooten en kinderen, hoe de Duitschers huizen binnendrongen er.onschuldigen ter dood brachten, enz. Er worden in het protest een menigte nieuwe bewijzen en tal van nieuwe schen dingen van het volkenrecht medegedeeld. De bisschop loochent, dat Belgen zich als geestelijken vermomd zouden hebben om op te treden als franc-U reur§. Juist de Duit°oiTe-op4t7irtrcu aijn --f.--.__. België getrok ken in geestelijk gewaad. Zij slaWn 24 soutanes van de Witte paters uit de Pre- monstrensen abdij te Leffe en reden, ge kleed in deze sontanes, in auto's België, zoodat de bisschop zijn Premonstrensen monniken moest verbieden hun ordege waad te dragen, opdat men met grond zou kunnen zeggen: ,,Die geschoten heeft is een Duitsch soldaat en geen Belgische monnik." Verschillende Oorlogs berichten. De „Leon Gambetta". Het opperbevel van de Oostenrijksche vloot deelt mede: De duikboot 5, onder bevel van luitenant ter zee Georg Ritter von Trapp, torpedeer de in de Ionische Zee de Fransche gepant serde kruiser ,,Leon Gambetta". De ,,Leon Gambetta" was gebouwd in 1901, had 12,500 ton waterverplaatsing, liep 23 zeemijlen en was bemand met 704 kop pen. Het schip had 4 kanonnen van 19.4 c.M., 16 van 16.4 c.M. en 24 van 4.7 c.M.; 2 onder-water torpedolanceerbuizen (opzij) van kaliber 45. De Fransche minister van marine be richt: ,,De kruiser ..Léon Gambetta" werd in den nacht van 26 April getorpedeerd, terwijl hij kruiste bij den ingang van de straat van Otranto en zonk na 10 minuten. Alle officieren zijn om het leven gekomen op hun post, van de equipage zijn 136 man gered door schepen, die door de Italiaon- sche autoriteiten te hulp waren gezonden." De laatste Duitsche handelsstoomer in Australische wateren. De „Times" ver neemt uit Sydney, dat de Australische krui ser „Encounter" den Duitschen handels stoomer „Ijllfrieda" vermeesterde, die, naar men meent, het laatste Duitsche schip was, dat zich nog in Australische wateren be vond. De Rijkskanselier. De Duitsche rijks kanselier Von Bethmann Hollweg is, vol gens de „Frankf. Ztg.", Dinsdagavond in het groote hoofdkwartier teruggekeerd. De Duitsche luchtvloot. Uit Kopenha gen wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat volgens particuliere berichten er te Mannheim een groot aantal luchtschepen van een nieuw type aansluitend bij dat van Scliulle-Lanz wordt gebouwd. Bommen geworpen op Friedrichshafen. Naar Wolff uit Friedrichtshafen meldt, kwam gistermorgen op zeer groote hoogte een vlieger uit westelijke richting op Frie drichshafen aan. Hij werd dadelijk bescho ten. In het geheel wierp hij zes bommen naar beneden, waarvan er twee een onbe- teekenend nadeel veroorzaakten. Een man werd licht gekwetst aan de hand. De vlieger verdween in oostelijke rich ting; bij het vertrek wankelde het vlieg tuig bedenkelijk. Het steunfonds vöor België. In de en kele dagen, dat te Londen de inschrijving voor het nieuwe Belgische ondersteunings fonds geopend is, werd reeds voor 60,000 geteekepd. In den slag bij Yperen. Het Engelscho ministerie van oorlog deelt mede: Officieel wordt in medische verklaringen medege deeld, dat de in het laatste gevecht ge sneuvelde Canadeesche soldaten het leven niet verloren ten gevolge van hunne won den. maar van vergiftiging door de'gassen, die de vijand m strijd met uc Conventie gebruikte. Voor het Roode Kruis. De verkoop te Londen bij Christie ten bate van het En gelsche Roode Kruis is Dinsdag geëindigd. De totale opbrengst was 48,000 pd.st. Engelands heerschappij ter zee. Aan het „Berl. Tbl." meldt men uit Stockholm, dat blijkens een raededeeling van het Brit- sche gezantschap aan de Zweedsche regee ring alle Zweedsche schepen in zoover z.e niet voor andere Zweedsche havens be stemd zijn Stornway aanloopen, aldus de „Korr. Norden". Patriotisme. Dat Engeland thans ook zware offers brengt, blijkt bijv. hier uit, dat een zekere mr. .Goodwin, negen zonen bij leger en vloot heeft. Van de mannelijke te Exmouth, 4700 groot, zijn. 1100 dn dienst gegaan. Ver schillende igezinnen stonden 5 zonen af. De Koning zond aan vele ouders in dit pati-iiottisch stadje brieven van dankbe tuiging. Blokkadeverklaring van Kameroen. Groot-Britannië verklaarde de blokkade van Kameroen. De Tsaar te Odessa. De Tsaar is gister morgen te Odessa aangekomen. Oostenrijkers In het Servische leger. Volgens een uit Ragusa te Rome ontvangen bericht, zoo meldt het Ravas-bureau, zijn duizenden Oostenrijksche krijgsgevangenen Tsjechen, Kroaten en Slowenen op eigen verzoek ingelijfd in het Servische leger, waar zij reeds sedert eenige maanden die nen in denzelfden rang, dien zij in het Oostenrijksche leger bekleedden. Hun aan tal wordt op 25,000 geschat. Zeer waarschijnlijk komt ons deze mede- deeling niet voor. De houding van Bulgarije. - De „Lokal Anz." verneemt uit Milaan, dat de Bul- ga ars che minister van Financiëcn Tont- sjef aan den correspondent van het Bul- gaarsche blad „Dimitniatza" heeft ver klaard, dat Bu/garije er niet aan denkt aan den oorlog deel te nemen; enkel zijn vijanden zouden daarvan nut kunnen hebben. Indien de Alliantie zegeviert krijgt Servië Herzegowina met Dalmatië en misschien een stuk van Bosnië. Dan wordt het een staat van 20 millioen inwo ners, sterk genoeg om aari Bulgarije elke teruggaaf van het grondgebied, dat het aan Bulgarije ontnam, te weigeren. Zege vieren daarentegen Dultsohlamd en Oos tenrijk-Hongarije, dan houdt Servië op te bestaan en wordt Bulgarije zijn erfge naam. Een vriendelijk oordeel. Uit Rome wordt aan het „Berl. Tagebl." bericht: Carlo Scarfoglis verklaart in een brief uit Konstantinopel aan de „Mattino", dat het prestige van Engeland in Turkije en het geheele oosten zeer aan het afnemen is. Den voorgenomen aanval over land met 80,000 man had, volgens hem, geen kans op succes, wegens den uitstekenden toe stand van het moderne Turksche leger. Buitenlandsche berichten. Een nieuwe aartsbisschop voor Posen. Udt Posen wordt aan de „Berliner Lo kal Anzeiger 'gemeld, dat de domheer dr. nvimnnd Dalbor, van Posen, Wk-aftrlsbis-. schop van dit diocees DenoemïT Groeksche studenten in Duitschland. Volgens een bericht van het „Berl. Tagebl." uit Halle zijn een aantal Griek- sche studenten uit hun. land te Jena te ruggekeerd om daar hun studiën voort te zetten. Venizelos. Naar de Zwitsersche bladen melden wordt Venizielos eerstdaags te Lucern verwacht; hij moet daar een villa hebben gehuurd, waar hij zich voor een heele poos zou instaileeren. Frankrijk op de tentoonstelling te San Francisco. „Havas" seint uit Parijs, dat liet Fran sche paviljoen op de tentoonstelling te San Francisco op 10 April 's namiddags te 3 uur is geopend. De redevoeringen, bij die gelegenheid door Amerikanen gehouden, getuigden van bijzondere vriendschappelijke gezindheid jegens Frankrijk. FEUILLETON. HEREEMIGD. 26) Tersluiks wtierp hij een blik. naar de vriendelijke verschijning; zij scheer ge heel in haar lectuur verdiept en thans eerst kwam hij tot de erkentenis van de macht hare/- schoonheid. Evenals een aureoot een heiligenbeeld, zoo omgolfde goudblond haar heuir hoofd en een gelaat zoo zacht, zoo overweldigend aantrekke lijk, dat het hart van den jongeman als van zelf sneller begon te kloppen. Haar donkerblauwe oogen volgden met groote belangstelling hetgeen zij las, en haar ge- hef: verried diep gevoel en groote innig heid. i Het wias dezelfde uitdrukking, die Gul- do bij zijn cd?'en beschermer, dr. Day, steeds zoo boeide, doch zij was liefelijker <?n hem.elscher. Het was Guido alsof van ziin- oogen een sluier werd weggetrokken eri hij gedurende eenige oogehblikken «tocht schouwen in een sprookjeswereld, waarin andiers de blik van geen enlcel ster veling doordringt en die dengene, welke eenmaal door hare be'toovering hekoord is voor zijn geheele leven zegent. Weemoedig zweefde de engel in het ge zellige vertrek; het vlei hem zwaar de be tovering te verbreken, die de ziel \an den jongen man gevangen hield, en nu hief "hij de v leugels op en... He deux ging open en frisch en opge dekt als altijd trad dokter Day bannen. Ha, riep hij, terwijl wijn eerbiedwaar dig gelaat glansde van voldoening, ziit ge d&ar, miin zoonl Juist op 'tijd als 'n yorst! Guido, dit is mijn dochter Klara. Kind lief, dit is' Guido Rocke, over wien ik u reeds gesproken heb. Maar ik vermoed, da.t ge u wiel reeds aan elkaar voorge steld hebt, besloot hij, eveneens een stoel nemende en zich ;aan de-leestafel neerzet tende. En'nu, Guido, ging hij voort, boe gaat het met uwe goede moeder? Ik vertelde zoo juist aan Miss Day, dat bet veel beter met baar gaat, dokteir! antwoordde de jonge rnan. Halia! sprak de dokter in zich zelf, dat beeft het stoffelijke recept gedaan: ge vogelte en wijn; het zedelijke recept: hoop, en het grootste geneesmiddel voor liet hart: warm medelijden! Guido, voegde bij er hardop aan toe, ik heb me het hoofd suf geprakkizeerd om iets te vinden, waarmede we uw goe de moeder kunnen helpen, maar tever geefs. Wat zij aioodiig heeft, ns een rus tig huis, een aangename, opgewekte om geving. Uw moeder moet geen drukkende zorg hebben! Harde arbeid en harteleed zijn vergif voor haar! Wat we voor haar moodig hebben, as een woning waar wel stand beerscht. Maar waar vinden wij die voor haar? Klara had de woorden van haar vader gevolgd met de grootste, aandacht. Zij richtte bare schoon©, groote, zielvolle oogen op den dokter en sprak: Waar, vader? Ja, waarom ctóu mis tress Rocke dan niet 000 vriendelijk wil len zijn bij ons te komen en het toezicht over ons huis op zich te nemen? Tante Moggy wordt oud en heeft voor de dagen die haar nog 'overblijven, behoefte aan rust. Ik heb op het pensionaat veel ge leerd. maar aiiet te zorgen voor een groote .huishouding. En daarom dnnkt me, dat niemand meer dan wij behoefte hebben aan de hulp van mii stress Rockë, erf als zij bij ons wil komen, kunnen wij niet beter doen dan ons tehuis tot bet hare te ma ken. De dokter sloeg zich met de hand voor het voorhoofd. Waarachtig, dit kind heeft gelijk! En dat ik daaraan tot op het oogen blik niet gedacht heb! Overal, overal, heb ik gezocht naar een passende plaats voor mistress Rocke, en nergens iin het geheele land is zij meer noodlg dian on mijn eigen huis. Ja, zoo gaat het. Terwijl wij in de verte zoeken, zien we hetgeen vlak bij ons is, over het hoofd! Het was zoo diicht bij u vader, en daarom juist zaagt gij het niet, sprak Klara verontschuldigend. Ja, dat was het, dat was bet, mijn kind. Gij begrijpt mij altijd beter, dan ik mijzeilf. Kom, Guido, deel dan vanavond aan uw moeder ons verlangen mee stemt zij /toe, dan zal zij mij zoowel als CLara een buitengewoon groot genoegen d/oenl Naast grootie geestkracht, bezat Guido ook het teergevoelige hart zijner moeder. Slechts met moeite kon bij zijn tranen weerhouden, en zijn stem beefde toen hij antwoordde: Sir, ik herinner mij eens gelezen te hebben, dat 'die jonge koningin van Enge land, toen zij op den teoon kwam, aan een speelkameraadje van haar jeugd een waardige plaats aan het Chof wilde aan wijzen m toen zij zag dat er voor baaT beschermelinge geen plaats was, maakte zij er een. Sir, ik geloof dat u evenaoo handeLt wat mijn moeder betreft! In de verste vente niet! verzekerde dokter Day. Als zij niet hier in huis komt, zal onze goede oude Moggy spoedig 'den boel in het honderd laten doopen. Als ge mij niet gelooft, vraag bet dan maar ran Klara! Als Gu-ido hem niet geloofde! De dokter had kunnen^ beweren, wat hijwilde Guido zou hem altijd geloofd hebben; hoe veel te meer thans, nu de woorden van zijn goedhartige» beschermer hem op voerden tot een hemel van verrukking! Ja, inderdaad, Guido, wij hebben haar hier noodig! verzekerde het jonge meisje. Guido! Het had bij hem een gevoel van fierheid opgewekt toen hij zich voor het eerst in zijn leven en uit baren mond! mijnbeer Rocke hoorde noemen, maar hij was nog veel gelukkiger, nu zij hem den naam van Guido giaf. De klank van dit woord op 'hare lippen trof zijn hart. Als dit meisje eens zijn zuster was! Maar, o dit schoone, goudblondharige schepsel tje, dat hem als een engel Gods toescheen, zijn zuste/;! De zoster van een zoo ruwen, door d© zon verbranden knaap als hij! Het denkbeeld scheein hem zoo ongerijmd, dat ©en groote moedeloosheid over hem kwam en een diep© zucht aan zijn borst ontsnapte. Guido, wat is er, mijn jongen? Waar zucht ge over? O Sir, over uw groote goedheid en over duizend andere dingen meer! SstI Spreek daar nu nooit meer over! Lk bewijs mijzelf daarmee een dienst! sprak ale dokter afwenend, op de hern eigene onzelfzuchtige wijze. En nu, Guido, laten we nu aan het werk gaan! Maar eerst nog iets: ais uw goede moeder onzen wensch vervult, komt gij natuurlijk ook bij ons in huls; op- die ma nier heb ik mijn jeugdigen assistent-ge neesheer altijd bij mij. Niet waar, Klaar- tj>e, kindlief, ge keurt mijn plan toch goed? O zeker, vader! antWoord.de het jon ge meisje sterk blozende. Maar u wilt bei den nu toch studeeren wiJ lk heengaan? Neen, neen! waarom? Hindert zij ons Guido? Hinderen! Hoe kwam het, dat hij als 't ware een gevoel van srnait kreeg, 'oen hij hoorde, dat zij weg wilde gaan? Hij haastte zich ontkeainend te antwoorden. Nu dan, mijn jongen. Hier zijn uw boeken. God zegen uw werk! Ik zelf zal weer jong worden, evenals in mijn lar-g vervlogen studententijd, als lk zie, hoe gij voortdurend leert en meer en-meer begi.nt te weten! De tijd vloog in stille gezelligheid tot aan den maaltijd. Na zich nog eenigen tijd alleropgewekst met den dokter te heb ben onderhouden verliet Guido tegen zes uur den heer Day en diens schoone dochter om naar huis terug te keeren en aan Marah_een gelukkige boodschap te brengen», welke niet, zooals die van Her- bert Greyson, aou teruggebracht wordeni tot niets. Met gevleugelden tred ijlde hij huis waarts, zoodat hij reeds In een half uur tijd d© woning bereikte, waarbinnen een arm menschenhart een strijd te strijden, bad gehad, waarvan de wereld niets af weet. docb die slechts bekend is aan Item, voor Wie®, niiete verborgen blijft, zelfs niet het diepste geheim van 's menschen zieL (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1